Amsterdam verrast vorstenpaar met ongedwongen feest Varende en rijdende receptie Amsterdam Mevrouw Polak gewond in rel op dierenmarkt DINSDAG 1 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Z Concertgebouw sprookjestuin vol bloemen 1500 kaarsen Voor deze unieke gelegenheid was de „nationale muziektempel" om getoverd tot een paleis vau kleur en licht, bloemen en ornamenten, liet gehele gebouw was verlicht met 1500 kaarsen, die het geheel een sprookjesachtige sfeer gaven. Het meest spectaculaire was het ge heel met zilverbanen (staniol) af gezette plafond. Tegen dit als een enorme spiegel fungerende plafond had men 18 bloemwerken op ronde biezenmatten aangebracht, die alle een speciale belichting hadden. In de spiegelzaal overheersten ge weldige boeketten rode anjers. Het Actie nationaal geschenk nog steeds niet afgesloten De eersten van de ongeveer 800 genodigden op het „feest der verrassingen voor liet koninklijk gezin", met als hoogtepunt de aanbieding van het nationaal huldeblijk, waren gisteravond reeds een uur voor de officiële aanvangstijd van tien uur naar het Concertgebouw in Amsterdam gekomen.' Het avondfeest, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam, bete kende vooral voor de koninklijke familie een waarlijk feest der verrassingen, omdat tevoren niets was medegedeeld over het gevarieerde programma. podium was herschapen in een waar bos met veertig berken, sparren, den nen, bloeiende takken van fruitbo men en boeketten bloemen. Bloementuin Het Concertgebouw was één bloe mentuin. Ër werden bijvoorbeeld 8500 tulpen, 2900 anjers, 1000 fre sia's. 600 forsythia's, 1400 violieren en 300 bougalnville's verwerkt. Het koude buffet in de spiegelzaal en een der foyers, bood een feeërieke aanblik. Om een beter effect te be reiken waren vele van de 4500 scho tels op geslepen spiegels geplaatst in plaats van op zilveren Waden. Tot de 22 gerechten van het buffet behoorden Speenvarken, zalmforel, caviaar, Franse ossehaasschotel, kal koen, gans en diverse paté's. Naar goed vaderlands gebruik was een welkomstlied voor het bruids paar gemaakt, dat met de medewer king van het gehele gezelschap „ge neraal gerepeteerd" moest worden. Op de melodie van het turnerslied „Voor Neerland een lied op krach tige toon", had Ernst van Altena. een tekst geschreven, „Een zilveren zang op een zilveren dag". Het Me- tropole Orkest van Dolf van der Linden, zorgde voor een krachtige begeleiding. Geschenk Nadat het koninklijk gezin op de eerste rij had plaats genomen, deelde burgemeester Van Hall mee dat er voor het nationaal ge schenk een grote som geld is bin nen gekomen, maar dat het co mité "het verstandig heeft geoor deeld de cheque nog niet te over handigen omdat er nog dagelijks tienduizenden briefkaarten bin nen komen met toezeggingen voor gelden. Hij stelde daarom voor het resultaat pas bekend te ma ken als alle acties zijn beëindigd. Wel maakte burgemeester Van Hall van de gelegenheid gebruik alle gevers te denken. Als huldeblijk van het gehele Ne derlandse volk bood hij vervolgens een aanvulling aan van het servies dat al vele jaren door de koninklijke familie wordt gebruikt. Als luxe geschenk bood burgemees ter Van Hall vervolgens een zeld zaam kostbaar. klassiek-Nedcrlands servies aan, dat drie jaar geleden op een zolder werd gevonden. Het had daar 300 jaar gelegen en het is ongeveer 180 jaar geleden in Den Haag gemaakt. Het complete servies zal van vandaag af in het Rijksmu seum worden geëxposeerd. De voorzitter van de Stichting Na tionaal Comité zilveren huwelijks feest had ook nog een bijzondere verrassing in petto, een „zilveren .grammofoonplaat", die hij de vorstin aanbood. Het is eèn plaatje waarop Wim Kan een speciaal program maatje onder de titel „Dag koningin, dag prins" heeft vastgelegd. De opbrengst van de verkoon van deze plaat, die normaal in de handel verkrijgbaar zal worden gesteld, zal ten góede komen aan een door ko ningin Juliaa aan te wijzen liefdadig doel. Felicitatierede prof. De Quay Op bijzonder hartelijke toon wenste do minister president prof. dr. J. E. de Quay het koninklijke zil veren bruidspaar gister middag namens het Ne derlandse volk in een tele visie-rede geluk. „In elk gezin is een zilveren bruiloft een hoogtepunt", zo zeide de premier. „De oudere kinderen zijn vaak nog thuis en de jongsten zijn de kinderjaren ontgroeid. Zo wordt de vijfen twintigjarige bruiloft een sym bool van het gezin, dat in be wuste eenheid is gegroeid. Er is volle zomer in het gezin, dat de zilveren bruiloft viert". Na een korte terugblik gewor pen te hebben op de historie van een kwart eeuw, waarin vreugde en leed elkaar afwis selden, zei prof. De Quay, dat het koninklijk paar elke op en neergang van het Neder landse volk meebeleefde, zoals ons volk groei en golfslag van het koninklijk gezin mee be leefde. Daarbij groeide de ver bondenheid met het koninklijk huis, groter, opener en vrij moediger wellicht, dan de tra ditionele; een verbondenheid, die ook tot uitdrukking komt in de persoonlijkheid van onze koningin. Prof. De Quay noemde de gro te zorg en liefde van hare ma jesteit, in het bijzonder voor hen, die in mociljjkneden ver keren, haar wijs oordeel, haar grote verantwoordelijkheid en haar koninklijke eenvoud, die zij behoudt zowel wanneer zij met pracht en praal omgeven is als wanneer zij in gesprek is met de minst bedeelden en met eenvoudige» van geest. Hartelijke woorden ook wijdde de premier aan prins Bernliard voor wie hartelijke sympathie groeide en die ai zijn gaven gebruikt voor het welzijn van volk en land. Ook over prinses Wilhelmina en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke sprak prof. De Quay op warme en hartelijke toon. Tenslotte bood de minister-pre sident namens het Nederlandse volk gelukwensen aan. (XXXXXXXX»00(XXXXX}000000(XX}0(XX)QOOQOw Sieto Hoving Aan de cabaretier Sieto Hoving was de eer te beurt gevallen hierna het exclusieve gezelschap te mogen vermaken met zijn pun tige conferences. „Er mag nier niet gerookt worden", zo begon hij. „we zullen dus de tering maar naar de nering zetten". Met de grondwet in zijn hand („die kost maar f 2.95"), citeerde de cs barelier vervolgens, dat „de koning De vier prinsessen in het rijtuig in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw tij dens de rijdende en varende receptie van maandag. de ministers ontslaat naar welgeval len". Naar links gaat dat wel, zei Sieto Hoving zwaaiend met zijn ar men, „maar naar rechts..." In zijn babbeltje had Sieto Hoving het ook nog over de Bijlmermeer, over Amsterdam en natuurlijk ook over Rotterdam. Na het optreden van Sieto Hoving werd het eerste deel van het werve lende jazzballet „kiaar af" door het Nederlandse dans theater in een cho reografie van Hans van Manen uit gevoerd. Georgette Hagendoorn zong na het succesvol optreden van de dansers een liedje van Jelle de Vries, „Me vrouw van Leeswijck". Zij werd be geleid door Henk Lagendaal aan de plano. Sieto Hoving en Paul Deen gaven daarop de internationale versie van Alexander Pola op het liedje „Tul pen uit Amsterdam" weer. Feest van Soestdijk Vertoond werd voorts de film „Het feest van Soestdijk". De film werd ter gelegenheid van de zilveren brui loft van het koninklijk paar ge- maakt. Na een tweede optreden van het Metropole-orkest zorgde Men no Grondsina voor enkele frappante imitaties van Charles Trenet, Ri chard Tauber, Elvis Presley en Al Johnson. Het tweede deel van het jazzballet „Klaar af' besloot het ge varieerde programma. Nadat de koningssloep bij het Am- stelhotel in Amsterdam is gemeerd, verlaten het zilveren bruidspaar en de prinsessen Beatrix en Irene het fraaie vaartuig. PROTOCOL MOEST WIJKEN VOOR BRUG OVER AMSTEL ONDANKS de maandenlange voorbereidingen waaraan honderden autoriteiten hebben gewerkt om de varende en rijdende receptie tor gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard feilloos te doen verlopen heeft zich bij deze receptie gister middag tijdens het varend gedeelte van de 12 km lange tocht een klein incident voorgedaan. Plotseling zagen de duizenden toeschouwers die zich langs de Amstel hadden opgesteld dat het ritme in de roeislagen van de adelborsten verbroken werd en de sloep, vlak voor de brug over de Ceintuurbaan stil kwam te liggen. De sloep kon niet onder de brug door Goede raad was duur, want op de brug stonden duizenden mensen, zodat deze niet zomaar opengedraaid kon worden. De politie was reeds begonnen met het verwijderen van de toeschouwers op de .brug, toen plotseling de nationale vlag en de koninklijke standaard gestreken werden en de masten neer gingen. Op de sloep had men kennelijk besloten dat deze noodoplossing de beste was. Ongetwijfeld zal er over dit incident nog menig woordje gesproken worden. Het was voor de eerste keer in 144 jaar dat deze meest waardevole sloep van ons land tegen de eisen van het protocol in onfler een gesloten brug doorvoer. Wie voor dit incident verant woordelijk is, moet nog worden uitgezocht. Volgens de directeur van de gemeentelijke dienst voor sluizen en bruggen, mr. W. Deyll, was zijn dienst alleen ingeschakeld voor de gebeurtenissen bij de Berlagebrug. Volgens functionarissen van de rijksvoorlichtingsdienst, die door dit plotseling hiaat in het programma bijzonder verrast waren, moet het de koningin of de prins zijn geweest die de beslissing heeft genomen onder de brug door te varen. Mevrouw Polak-Moor nit Boekelo is zaterdag gewond geraakt op een dierenmarkt in Tilburg. Mevrouw Polak kwam destijds in het nieuws doordat zij de Duitse hondenhan delaar Heinz Vieten, die regelma tig op de Nederlandse honden- markten verschijnt, een klap gaf. Zij begaf zich in Tilburg tussen de handelaren, die er hun handel be drijven op particuliere grond in en om een café aan de Bredaseweg. Men stelde geen prijs op haar aanwezigheid en zij kreeg het verzoek het terrein te verlaten. Toen zij zich hiertegen verzette en daarom uit het café werd gezet, slingerde zij de handelaren naar het hoofd: „Jullie zijn allemaal hondenmoordenaars". Als repliek Cubaans munitieschip tot zinken gebracht Een vliegtuig van de luchtmacht van Guatemala heeft een Cubaans schip met wapens en mnnitie voor Guate mala tot zinken gebracht, zo heeft president Fuentes gister bekendge maakt. Het schip heeft vrijdag op het vlieg tuig geschoten nadat dit aan het schip had gevraagd zich bekend te maken. kreeg zij toen van een omstander een schop tegen het been. Mevrouw Polak heeft bij de politie van dit gebeuren proces-verbaal laten opmaken. De hondenhande laren hebben echter een aanklacht ingediend wegens belediging. Het laatste woord is thans aan de of ficier van justitie. Slot van pag. 1 geschreven „Wij leven vrij, wij leven blij" als welkomstlied. Uw feest Burgemeester Van Hall hield een korte speech. „Het is uw eigen feest allereerst", zei hij, „maar ook voor heel Neder land. Het Nederland met al zijn zui len en zuiltjes. Echter; het zijn ten slotte de zuilen die tot taak hebben het dak te steunen. Dat dak is de constitutionele monarchie welke gij vorm en gestalte geeft. Onder dat dak voelen wij ons thuis". De burge meester besloot zijn toespraakje met namens Amsterdam de woorden te spreken; „Lieve koningin, beste prins, het ga U wel". Een draaiorgel zette het „Langs de Amsterdamse grachten" in. Er werd een weelde van tulpen naar de ca lèches gedragen. Het langverbeide tulpenlied weerklonk dat op de me lodie van het roemruchte lied „Tul pen uit Amsterdam" het volgende re frein had: Voor uw zilv'ren feest past wel het meest tulpen uit Amsterdam. Dit is Hollands bloem en Hollands roem: tulpen uit Amsterdam. Daarom handen vol en manden vol tulpen uit Amsterdam; voor het bruidspaar, de prinsessen, heel 't gezin daar met uw zessen, nu U in de hoofdstad kwam krijgt U tulpen van Amsterdam. Het schalde door de ruimte. Koningin Juliana reageerde verrast. Prins Bernhard lachte breeduit. De prin sessen deinden op de maat van de muziek. „Ai", zeiden de buitenlandse journalisten en filmers op de tri bune, „hoe is dat allemaal mogelijk bij jullie. Wat leuk". Regiefoutje Mevrouw Van Hall zag dat het koninklijke paar wel plezier had om de melodie, maar er geen erg in had dat er andere woorden werden gezongen. Men had ver geten de koninklijke familie de tekst te geven. Een regiefoutje. Mevrouw Van Hall herstelde dit snel door haar eigen tekstblaadje af te staan. De koningin gaf het haar echtgenoot. De schik ver dubbelde. De koningin werd nieuwsgierig. In haar tasje zocht ze naarstig naar haar bril. Toen kwam er een tweede tekstblaadje. Nog nooit heeft Nederland zo'n ongedwongen massazang meege maakt. Koningssloep Van de R.A.I. ging het langs Vrij heidslaan en Churchill-laan naar de Berlagebrug. Hier wachtte de ko ningssloep. De 136 jaar oude koningssloep werd geroeid door twintig adelborsten, on der leiding van luitenant ter zee 2e klas o.c. Gijzerman. Bij het Amstel hotel, waar de ko ninklijke familie debarkeerde, lag de drijvende brandspuit „Jan van der Heyden", die een spuitdemonstratie gaf. Door de tuin van het Amstelhotel, waar het corps consulaire stond op gesteld. begaf de koninklijke familie zich weer naar de calèches, waarmee het laatste deel van de receptietocht werd afgelegd. De studentenorganisaties hadden zich in de Sarphatistraat verzameld. Op het Rembrandtsplein, vóór de plaats waar eens het Rembrandttheater stond, stonden enige honderden mo- dinettes, in fleurige oranje, rode, wit te en blauwe jurken. Zij vormden de laatste bijzondere groep tijdens de tocht. Het Wereldgebeuren Bij de gitaar Op een bovenetage te Madrid woont Ava Gardner, de filmster en in datzelfde huis woont in het benedenhuis ook een andere be roemdheid, namelijk oud-president Peron van Argentinië. Het is er erg rustig, behalve dan een wat over dreven rijden met auto's. Zo ogen schijnlijk leidt de heer Peron het le ven van een man, die waardig leeft van het kapitaal, dat hij met noeste arbeid bijeenbracht. De werkelijkheid is anders. Peron heeft een plaatsvervanger in Argen tinië, de 47-jarige heer Andreas Fra- mini, die voor zijn dictatoriale mees ter op 't vinkentouw zit. Vorige week kondigde de heerFramini aan, dat de tijd gekomen was om dat vinken touw te verlaten en door massa demonstraties de terugkeer van Juan Peron naar Argentinië in te leiden. Hij sprak zelfs dreigende taal. „Wan neer", zo riep hij uit, „de huidige pre^'dent van Argentinië aan ons Pe.'*. listen de congreszetels ont zegd en ook de gouverneursplaatsen ontneemt, welke wij in democrati sche verkiezingen verwierven, dan zal het waarschijnlijk tot geweldda digheden komen. De communisten en reactionairen zijn daarvoor verant woordelijk". Gelukkig is het na deze krachtige woorden nog rustig gebleven in Argentinië. Er was wat bewe ging van landstrijdkrachten en de marine liet mariniers per vliegtuig naar Bueno3 Aires brengen, ook ver schenen er oorlogsschepen voor de haven van deze hoofdstad, maar ge vochten werd er niet. Waarmee dan niet gezegd wil zijn, dat het politieke klimaat in Argentinië opgeklaard zou zijn, want met 35 pet. Peronis- tische stemmen bij de jongste ver kiezingen, kan geen enkele niet-Pe- ronistische regering zich prettig voe len. Bovenden waren de Peronisten er in geslaagd ook via deze nor male verkiezingen enkele gouver neurszetels te bemachtigen, waar onder de belangrijkste gouverneurs post, namelijk die van de provincie Buenos Aires. Framini, die in het dagelijks leven leider van de vakbond der tex tielarbeiders is, heeft bereids ontkend, dat hijzelf dictator van Ar gentinië zou willen worden. Voorlo pig gaat het dus nog om de even tuele terugkeer van Peron. Wel heeft Framini in een gezellig gesprek aan journalisten verzekerd, dat het Pero- nisme een politieke leer is, precies als het socialisme van Nasser in Egyp te en het communisme van Tito in Joego-Slavië. Het staat en valt niet met een enkele man. Framini zou overigens wel een opgewekte dicta tor zijn als het .zover kwam want hij houdt van zingen, waarbij hij zichzelf begeleidt op de gitaar, hij is een stevige roker en hij versmaadt een goed glas cognac bepaald niet. Voorlopig heeft hij tegen twee mei het begin van grote protestacties aangekondigd waarpan 62 pro-Pero- nistische vakverenigingen deelnemen, die menen, dat de huidige Argen tijnse regering te weinig doet voor de welvaart van de arbeiders en te veel knipoogt naar de nogal ver foeide Noordamerikanen en hun president Kennedy. President Guïdo van Argentinië heeft inmiddels hardnekkig ge poogd een stevig kabinet in elk aar te timmeren, dat aan de Peronis- tische dreiging weerstand kan bie den. Hij had daarbij de steun van de marine-minister Clement, maar hij moest tweemaal de generaal vervan gen, die de overige strijdkrachten zou representeren. Ook liet zijn man voor het departement van economische zaken hem in de steek. Het grote drama van dit ogenblik is, dat de ge neraals en admiraals het in Argen tinië niet eens zijn. De admiraals staan achter Guido, maar een deel van de legerofficieren laat verstek gaan. De situatie is daardoor een beetje ingewikkeld geworden. Het le ger is verdeeld, de luchtmacht is verdeeld en alleen de marine is eens gezind. Nu zijn in Argentinië en in vele „jonge" staten de strijdkrachten het symbool van de nationale een heid en van de onafhankelijkheid. Ze spelen daardoor een veel grotere politieke rol dan in westers-democra- tische landen het geval is. Heerst er onenigheid in de strijdkrachten dan is het gevaar voor burgeroorlog en ook voor bepaalde vormen van na tionale „ontbinding" bijzonder groot. Het schijnt, dat een van de land machtmilitairen, de generaal Rauch, zich intussen heeft opgeworpen als kampioen voor de democratie en dat hij wel meehelpt om het kabinet van Guido in het zadel te houden, maar dat hij toch geëist heeft, dat er in 1963 algemene verkiezingen gehou den zullen worden. Tegen die tijd moet het Peronisme in Argentinië de genadeslag hebben gekregen. Voorlopig treden officieren van de land-, zee- en luchtstrijd krachten óp als provinciale gouver neurs en bovendien is het congres naar huis gestuurd. President Guido zag de democratie verzieken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3