„DUIZENDMAAL DANK, HET WAS GEWELDIG" PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VARENDE EN RIJDENDE RECEPTIE HOOGTEPUNT Gala-diner SPAANSE MIJNWERKERS BLIJVEN STAKEN Vandaag... ZEELAND ZETTE VROLIJK FEESTNEUS OP Consumenten belang KONINGIN ONTROERD DOOR HULDE VAN HONDERDDUIZENDEN De rijdende en varende receptie van koningin en prins gisteren door Amsterdam, is, afgezien van enkele incidentjes, waarbij de eerste stalmeester een aan tal persfotografen van de sok ken reed en een brug over de Amstel niet omboog ging, zodat de koninklijke standaard van de koningssloep gestreken moest worden, een grandioos feest geworden, waarvan via de televisie en de radio bijna ge heel Nederland getuige op af stand kon zijn en waarvan langs de 12 km lange route zelf nog eens een klein miljoen di rect gelukkig is geweest. De receptie werd daardoor wat zij bedoelde te zijn, het hoogte punt van het openbare deel van de landelijke viering van het zilveren huwelijksfeest „Duizendmaal dank, het was geweldig", liet koningin Juliana gisteravond aan dr. J. Gajen- taan, de voorzitter van het Am sterdamse oranjecomité, weten, nadat hij de vorstin het tijdens de rijdende en varende receptie samengestelde receptieboek had overhandigd. Nauwelijks had het paleïscarïllon- aangekondigd dat het drie uur was, of koningin Juliana, prins Bei'nhard en de vier prinsessen traden naar buiten, luide toegejuicht door de me nigte. De koningin was gekleed in een donkerblauwe japon met witte noppen, met daaroverheen een don kere mantel. Prinses Beatrix droeg een geel-groen geblokt ensemble met bijpassende hoed. De prinsessen Ire ne, Margriet en Marijke waren in blauwe mantels gekleed, prins Bern- hard droeg een grijs kostuum onder zijn overjas. Bloemen Het gejuich zwol oorverdovend aan toén de 14-jarige Anneke Schut de koningin een tuil latyrus overhandigde en de 4-jarige Nico- line Gajcntaan aan prins Bern- hard een witte anjer gaf, die de prins onmiddellijk met 'n lachend gebaar verwisselde met de anjer die hij reeds op zijn revers had. Trappelend van ongeduld wachtten de zes paarden die voor de crème calèche gespannen waren op het mo- In de majestueuze burgerzaal van het koninklijk paleis op de Dam heb ben koningin Juliana en prins Bern- hard gisteravond aan 184 gasten een gala-diner aangeboden. Aan de grote hoofdtafel en de vijf kleine bijtafels zaten o.m. de voorzit ter van de Eerste en Tweede Kamer, alle ministers en staatsecretarissen, de gevolmachtigde ministers van Su riname en de Nederlandse Antillen, de ministers van staat, de president en de procureur-generaal van de Ho ge Raad, de commissarissen van de elf provincies, de gouverneur van de hoofdstad, de directeur van het ka binet van de koningin, de burgemees ters van Amsterdam "en Rotterdam, van de provinciale hoofdsteden (met uitzondering van burgemeester Tuin van Groningen) en van Lisse. Het menu tijdens dit. gala-diner, dat muzikaal werd opgeluisterd door de Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. di recteur-majoor Rocus van Yperen, bestond liit forellen in wijngeleï, bouillon, ossehaas, voorjaarsgroen ten, ijs en vruchten. De wijnen die erbij werden geserveerd, waren Meursault Charmes Hospices de Beaune 1937, Chateau Gruaud La- rose 1937 Magnum en Champagne Veuve Cliquot-Posardin .Brut 1937 Magnum. ment, waarop het koninklijk paar in het rijtuig plaatsnam. Kort daarop stapten, vlot en charmant, de vier prinsessen in de met .vier paarden bespannen rode calèche en kon de grootste receptie aller tijden begin nen. Handleiding Voor het vertrek hadden de leden van het koninklijk huis een handlei ding ontvangen, waarin zij konden lezen welke groepen zich langs de route hadden opgesteld. Allereerst stonden daar, voor het nationaal mo nument, de militairen: officiereu, on derofficieren en manschappen van de drie delen der krijgsmacht en dragers van de Militaire Willems orde, allen stram in de houding. Verderop, statig in hun zwarte to ga's, de hoogleraren van de universi teit van Amsterdam en even verder op, bij het standbeeld van hel „Am sterdamse lieverdje", honderd jon gens en meisjes uit de Jordaan, wel iswaar minder statig dan de profes soren, maar zeker niet minder trots. Lohengrin Op het Leidseplein kreeg het ope rakoor onder leiding van Henk van Wielink de gelegenheid het zilveren bruidspaar toe te zingen. Luid schalden de klanken van het bruidskoor uit de opera „Lohen grin" over het propvolle plein. Voort ging de stoet weer. Langs de Koepelkerk op het Leidsebosje, waar rooms-katholieke en protestantse geestelijken en vertegenwoordigers van de joodse gemeenten en van het Leger des Heils bijeen gekomen wa ren; langs de Hobbemastraat, waar kelners en koks een erehaag gevormd hadden, over het Museumplein, waar 35 Amsterdamse drumbands een oor verdovende muzikale groet ten ge hore brachten. Schitterend was de aanblik die de langs beide zijden van het Museumplein opgestelde vaandel- wachten (totaal 3000 man) met hun kleurige vaandels boden. Klaar-overs De B.S. stond opgesteld bij het ver- zetsmonument op de Apollolaan, evenals een afvaardiging van de ex- politieke gevangenen. Óp de brug over de Dlèpenbrockstraat stonden enige honderden klaar-overs, com pleet met regenhoed en spiegelei. Vijf minuten achter op het schema, bereikte de stoet het R.A.I.-gebouw, waar de receptie haar hoogtepunt be reikte. Toen de stoet liet prachtig ver sierde gebouw binnenreed zongen de 15.000 aanwezigen, wethouders en raadsleden van Amsterdam, i leden van de rechterlijke macht en de advocatuur, hoogleraren van 1 H De burgemeester van Am- g H sterdam, mr. Van Hall, J H feliciteert in het R.A.I.-ge- 1 bouw het zilveren bruids- j| paar. llllllllllUlllllUlllllllllll'.lllllllllllillllllIlllllllllUlllllllllllKlillS de Vrije Universiteit, directeuren van gemeentelijke bedrijven met hun personeel, bejaarden, ver pleegsters en vele, vele anderen, een speciaal voor deze gelegenheid (Zie slot pag. 3 kol. 4 Naar schatting 15.000 tot 18.000 sta kende Spaanse mijnwerkers hebben 'gisteren geweigerd weer aan het werk te gaan ondanks de beloften van do overheid van loonsverhogin gen. De staking- waardoor nog eens 30.000 arbeiders wier werk afhankelijk is van de mijnbouw-industrie, werke loos zijn geworden, ging gisteren zijn 13de dag in. Het is de ergste staking in Spanje H is het 60 jaar geleden, dat H met de voorbereidende werk- zaamheden voor de aanleg van de staatsmanen in Limburg werd aangevangen. HlülIIllIIllUlMlIUUIlUlllUIlUiUIUUIIIlMlllllUlllllllllllliï waar staken bij de wet verboden is. De stakers hadden het afgelopen weekeinde te kennen gegeven dat zij het werk gisteren zouden hervat ten en hun weigering dat te doen, is met verbazing ontvangen. Honderden ballonnetjes dartelden kleurig tegen een strakblauwe lucht en honderden kinderogen keken de ballonnetjes gistermiddag op de Middelburgse Markt na: één van de fleurige programmapun ten van de zilveren koninginnedag die ook in Zeeland met veel op tochten, muziek, evenementen, pretpetjes en feestneuzen is gevierd. Van Zwin tot Zijpe waren muzikanten op de been, trok iedereen do straat op, speelden kinderen hun kinderspelen en zagen evene mentencommissies programma's naar wens uitgevoerd worden. Het is dank zij een vriendelijk zonnetje een vrolijke koninginnedag ge worden. Vandaag geven wij een uitvoerig beeld van de Zeeuwse feestvreugde: op pagina 2 en 5 indrukken van de festiviteiten in de Zeeuwse steden, op pagina negen een groot formant Kroniek van Zwin tot Zijpe met een rondrit door feestend Zeeland en voorts enkele vrolijke indrukken van festiviteiten iu Zeeuwse gemeenten. De Nederlandse Consumentenbond is de afgelopen tijd nogal in het nieuws geweest door zijn teer- en nicotinepublikaties. Men kan niet zeggen, dat iedereen daarover in een juichende stemming verkeert: de si- garettenfabrikanten met name zijn over deze rapporten nogal misnoegd en enkelen'hebben zich er tegen ver weerd door de resultaten te publice ren van buitenlandse onderzoekin gen, resultaten die afweken van die van de Consumentenbond. -Op zijn beurt heeft de bond daarop vastge steld, dat zijn eigen onderzoekingen en die van buitenlandse laboratoria zonder meer niet vergelijkbaar zijn, zodat men langs elkaar heenpraat. Aan sigarettenzijde staat men kenne lijk niet heel sterk: indien inder daad het onderzoek van de Consu mentenbond en de daarop gevolgde publikalies geheel onjuist zouden zijn, dan zal geen sigarettenfabri- kant dat op zich laten zitten, maar integendeel onmiddellijk een proces tegen de bond aanspannen. Tot dus ver echter hebben wij van een der gelijk proces nog niets gehoord. Wij geloven dat men vertrouwen moet hebben in de Consumen tenbond. Deze instelling be staat reeds vele jaren en verricht haar werk onafhankelijk en onbe vooroordeeld, waarbij alleen het con sumentenbelang op de voorgrond staat. Er wordt maandelijks een „Consumentengids" gepubliceerd, waarin de resultaten worden opge nomen van diverse onderzoekingen met betrekking tot duurzaamheid, bruikbaarheid, prijs e.d. van al lerlei consumptie artikelen. Om en kele voorbeelden uit het verleden te noemen: fototoestellen, filmcamera's, gloeilampen, batterijen, zeeppoeders, wollen dekens, tandpasta, allerlei deren en merken werden grondig onderzocht. En in vele gevallen bleek het leerzaam de droge, nuchtere re sultaten van de onderzoekingen te vergelijken met de lyrische reclame, die de fabrikanten of importeurs voor het bewuste produkt maken. Een consumentenbond heeft in een tijd, waarin de reclame gebruik maakt van allerlei zorgvuldig bedachte ën uitgeteste psychologische trucjes, niet alleen een bestaansrecht, maar zelfs een bestaansplicht. Een derge lijke vereniging immers is een tegen hanger tegen de verkooptactieken van de moderne industrie. En zij spaart gelukkig de heilige huisjes niet: indien blijkt dat een vader lands produkt, waarin iedereen vast geloofde, minder kwaliteiten heeft dan een buitenlands fabrikaat, dan wordt dat zonder aanziens des per- soons gepubliceerd. De producent op de hoogte van het werk van de bond zal daarmee zeker rekening houden, zowel in het belang van zijn afnemers als van zich zelf en zijn produkt. De Consumentenbond verricht zijn werk onafhankelijk. In de Con sumentengids bijvoorbeeld wor den geen advertenties opgenomen omdat men ook maar de schijn wil vermijden voor één of meer bepaal de merken reclame te willen maken. Een dergelijke onafhankelijkheid is een groot voordeel, zoals buitenland se voorbeelden leren. Zo bestaat in West-Duitsland een consumenten gids, die door een uitgever commer cieel wordt geëxploiteerd. Het gaat hier om een blad met een enorme oplaag, dat de sensatie niet schuwt: het vernietigt reputaties, het reikt lovende kwalificaties uit, het weent en het jubelt en het laat advertenties toe van produkten, die de uitgever honderd procent acht. Menige fabri kant heeft door de openhartige en onbarmhartige publikaties in dit blad de schrik van zrjn leven gekregen. Men moet toegeven: de Nederlandse manier is beter. Hier heeft men te maken met een bond van consumen ten, die (in staat gesteld door de contributies van de leden) produk ten onderzoekt en de uitslag daarvan op rustige wijze mededeelt. Commer ciële overwegingen spelen géén rol. Het gaat alléén om het belang van de consument. ooxxmxxxxxxxxxxxmxxx>c<xxxxxxxxx> Ovatie voor vorstenpaar Bij de terugkeer op het paleis na de rqdende en varende re ceptie werd de koninklijke fa milie uitbundig toegejuicht door de dichte menigte die het Damplein vulde. Het gejuich hield nog aan toen de paleis deuren al enige tijd gesloten waren. Na vele minuten kre gen de talloze in echte feest stemming verkerende Amster dammers en de velen van el ders hun zin. Stralend ver scheen het zilveren paar op hot balkon. Geruime tijd wuif den koningin en prins de me nigte hun dank toe voor de ovaties die bleven opklinken. Ook daarna bleven nog velen op het plein toeven. De geduldigen en de inmid dels toegestroomden smaakten het genoegen, waaraan zij lui de uiting gaven, dat na circa 20 minuten het vorstenpaar nogmaals door de balkondeu ren naar buiten trad »n op nieuw zijn dankbaarheid deed blijken voor de zo hartelijk gebrachte hulde. >AAlWMMWVM«UMNUUiMUMUMUi^ 205e jaargang - no. 102 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 1 mei 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m. Mlnim. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee red tel. 2425. adm tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1