Middelburg speelde Slabberjan FEESTEND ZIERIKZEE KWAM GOED AAN ZIJN TREKKEN „VORSTELIJK DAGJE" VOOR 45 SPASTISCHE KINDEREN Voorrang voor dit Voordeel MOOI DAGJE VÖOR TERNEVZENSE JEUGD DINSDAG 1 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 FEEST VOLGENS TRADITIE Honderden ballons kozen luchtruim De traditie van het koninginnefeest in Middelburg wil, dat de koninklijke vereniging Uit het Volk-Voor het Volk met medewerking van de di verse verenigingen een uitgebreid programma samenstelt, waaraan al vroeg wordt begonnen en dat laat eindigt, dat er veel muziek gemaakt wordt, dat de jeugd fors aan zyn trekken komt en dat er duizenden op de been zyn. Het feest van giste ren maakte er geen uitzondering op en beschenen door do Oranjezon vormden het slabberjanspel voor bromfietsers, de ballonnenwedstrijd en de taptoe de „massa-trekkende" hoogtepunten van de hoofdstedelijke feestelijkheden. i om kwart voor acht trokken de padvinders en padvindsters, bege leid door de padvindersband, door de stad om op de Markt de vlaggen te hysen. Overigens stonden ze twaalf uur later tevergeefs te wachten om de dundoeken te kunnen strijken, daar vergeten was om de touwen bo ven aan de masten los te maken De brandweer heeft zich toen maar over de vlaggen ontfermd en er op spectaculaire wijze met hulp van de ladderwagen voor gezorgd, dat het rood-wit-blauw toch beneden kwam. Nadat de vlaggen vrolijk konden wapperen haalden de tamboers, pijpers en hoornblazers van „Ju liana" de hoofdstedelingen uit de veren en het feest kon beginnen. De ringrijders van „Nooit Ge dacht" waren er al vroeg bij: om acht uur maakten ze een rondrit door de stad en daarna begonnen ze op de Molenwater-baan aan hun wedstrijden. Tot half zes 's middags leverden ze daar een spannende strijd. Knetterende knalpotten, geconcen treerde bromfietsers en handige duo- rijders stonden op de Markt in het middelpunt van de belangstelling. Daar werd een handicapwedstrijd voor bromfietsen gehouden onder de titel „Oranje-slabberjan", een naam die was afgeleid van het oude Zeeuwse spel. Het was de meest jeugdige deelnemers niet gemakke lijk gemaakt: bijzonder spectaculair was de hindernis met de touwlad ders: de duopassagiers moesten daarin klimmen en bovenin een hoed halen; intussen maakten de bestuur ders een soort slalom. Om precies half drie kozen 3500 bal lonnen vanaf de Markt het lucht ruim. Voor duizenden toeschouwers was het een fleurig, voor tientallen kinderen soms een treurig gezicht, omdat hun gasbolletjes voortijdig het hazepad gekozen hadden op geklapt waren... Met de padvindersband, die deze wedstrijd organiseerde, waren de honderden deelnemers naar de „losplaats" getrokken. Toen trok een optocht van kinderen met versierde fietsen en autopeds door de straten, gevolgd door de jongens en meisjes van de tunrverenigingen. Ondertus sen had de Middelburgse Jeugdraad het druk met allerlei programma's: na 's morgens de bromfietsende feestvierders bezig gehouden te heb ben, gaf men 's middags een drietal opvoeringen van Ben Groenevelds wagenspel „De nieuwe planeet", waaraan leden van de geref. en lierv. jeudgorganisaties meewerkten. Mu zikale medewerking verleende een boerenkapel, samengesteld uit leden van ONDA. 's Avonds verzorgde de jeugdraad op het buitenhof van het stadhuis een aantrekkelijk cabaret programma. Om vijf uur hielden de commandant, kolonel J. Potteboom en de officieren van de COAK in de generaal-majoor Berghuyskazerne een receptie ter ge legenheid van de jaardag van de ko ningin. Deze receptie was druk be zocht door talrijke genodigden en zij was zeer geanimeerd. Vanzelfsprekend hadden de Middel burgse muziekkorpsen en bands een drukke dag. Nadat stadsbeiaardïer Th. C. Ferwerda op het Lange-Jan- Zo herinnerde een Zierikzees jochie gistermorgen bij de kinderspelen nog even aan het geschenk, dat de ge meente prins Bernhard enkele we ken geleden bij zijn bezoek aan Schoüwen-Duiveland heeft meegege ven: een koffiepot „voor uw 25-jarige echtveren igi ng". Foto P.Z.C.J Leden van de Middelburgse Jeugd raad hebben op koninginnedag voor een talrijk publiek op het Abdijplein het wagenspel „De Nieuioe Planeet" opgevoerd, waarmee de jeugdige to nelisten bij hun bijna even jeugdige publiek veel succes oogstten. (Foto P.Z.C.) carillon de middag had ingeluid, zyn de muzikanten, tamboers en hoorn blazers van „Juliana", „ONDA", EMVVV le in Kampongs veteranentoernooi EMVVV uit Middelburg heeft bijzon der succesvol deelgenomen aan het jaarlykse veteranenvoetbaltoernooi van het Utrechtse Kampong. De hoofdstedelijke veteranen behaalden namelijk de eerste plaats door in de finale met i2 te winnen van AFC. De Zeeuwen waren in de le poule ingedeeld met Kampong en HBS uit Den Haag. Van de organiserende vereniging won EMWV met 3—0, waarna HBS met 62 verslagen werd. In de andere poule toonde AFC zich de meerdere van UD uit Deventer en van VOC uit Rotterdam. De strijd tussen de twee poulewin naars leverde dus een zege op voor de Middelburgse ploeg. Het Amster damse AFC werd dus tweede, terwijl HBS derde werd, omdat het met 21 van de Deventer-ploeg won. Daarna volgde VOC, dat de organiserende vereniging met 10 versioeg. Haarlem-DWS-A telt mee voor gelijke spelen Aan de wedstrijden voor de sport- toto van het afgelopen weekeinde die in een gelijkspel zijn geëindigd, moet nog worden toegevoegd de ont moeting Haarlem-DWS'A. Collecte De onlangs te Rilland-Bath gehouden collecte ten bate van het Nationaal Rheumafonds welke werd gehouden in samenwerking met alle vrouwen verenigingen. heeft opgebracht de som van f260, „Achilles", „Excelsior" en de padvin dersband de hele middag- en avond in touw geweest om de optochten te on dersteunen. Na de concerten van de accordeonvereniging „Animato" on der leiding van Jan Groenewoud en van het Middelburgs Muziekkorps onder leiding van Piet de Kooy gaven „Jnliana" en „ONDA" een keurig uitgevoerde taptoe met figuurmarsen waarna de dag besloten werd met een openluchtbal, waaraan de „Lazy River Six" meewerkten. ACTIEVE ORANJEVEREMGING Veertig rolschaatsers van „Lucky Rolling" brachten fraaie show De Zierikzeese Oranjevereniging beeft er op koninginnedag voor ge zorgd, dat de bevolking goed aan haar trekken is gekomen. Van des morgeus half negen tot laat in de avond werd een goed verzorgd pro gramma in een non-stop tempo af gewerkt. Een scala van feestelijke gebeurtenissen, die uiteenliepen van muzikale rondwandelingen tot een knallend vuurwerk en van een over stelpend drukbezochte herdenkings dienst tot een grote rolschaatsshow. Een stralend geheel op een zonnige dag. Tot in de verste hoeken was de massale Grote Kerk aan het begin van de morgen bezet, toen daar een 'ndrukwekkende samenkomst begon: een interkerkelijke her denkingsdienst. Driehonderd schoolkinderen zongen er onder leiding van de heer L. Th. Fenne- ma vaderlandse en geestelijke lie deren, een menigte van meer dan duizend mensen antwoordde daar op met samenzang en de konink lijke harmonie „Kunst en Eer" begeleidde tenslotte het Wilhel mus. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmees- ter, en de gereformeerde predikant, ds. Y. J. Tiemersma, betraden de kansel. De eerste spreker noemde het een groot voorrecht, dat Nederland mag zien naar een koninklyk paar in een glazen huis": een koningin en een prins, die door hun voorbeeld en hun leiding inspirerend werken. Ds. Tiemersma, haalde in zyn toe spraak een ander aspect van de tra ditie van het vorstenhuis in ons land naar yoren: de dienstvaardigheid. „In dit teken staat hun leven. We kunnen ons zilveren vorstenpaar dan ook geen beter geschenk aanbieden dan deze dienstvaardigheid, gegrond op het bijbelse geheim van Christus in eigen omgeving demonstreren". Het orgel werd in deze herdenkings dienst bespeeld door de heer J. Baas. Voordat een groot deel van de be volking door vlaggend Zierikzee naai de kerk ging waren de feestelijkhe den 's morgens om half negen al luidruchtig ingezet met 25 saluut schoten uit vuurwerkmortieren achter de Dikke Toren. Voor de Grote Kerk hees het bestuur van de Oranjever eniging de vlag in de top en even later fladderden op het Havenplein tientallen postduiven weg. Aan het eind van de morgen kwamen school kinderen op liet Havenplein. Ze lieten kleurig opgetuigde fietsen zier en vermaakten zich met alle mogelyke spelletjes. De harmonie „Kunst en Eer" heeft zich weer kranig geweerd: Verschilende malen maakten de mu zikanten met de drumband een rond gang door de stad en een serenade werd gebracht bij de nieuwe ridder O.N., dr. J. C. Röhner. Ook de gym nastiekvereniging „Olympia" en „Rust Roest" defileei'dèn door Zie rikzee. Half de middag verscheen op de Nieuwe Haven een peloton auto's motoren, scooters en bromfietsen aan de start voor een opdrachtrit over 15 kilometer door bijna alle stralen van de stad. Voor enkele honderden belangstellenden gaf de cantor-organist van de Amsterdamse Westerkerk, Simon C. Jansen, met '.ijn echtgenote ^orry lansen-Redei tan het eind var het niddagpro gramma een f ).-cpjeconcert voor or gel en cello in de Grote Kerk. Een groot deel van het feestmenue was 's avonds ingeruimd voor het optreden van de Eoller-Balletclub I „Lucky Rolling" (uit Bergen op Zoom). Veertig rolschaatsers brach ten op een groot plankier voor de Burgli van de Gasthuiskerk een gro te show. Een sprookjesachtig geheel i, waarmee de van vier taferelen, a groep jonge amateurs dé aandacht van hét publiek enkele uren geboeid wist te houden. Toen de laatste finale van „Lucky Rolling" rond tien uur tegen de gevels roud het Havenplein was weggeëchoed stelde „Kunst en Eer" zich op deze koninginnedag 1962 voor de laatste maal op, om het ver zameld pnbliek voor te gaan naar de Nieuwe Haven. Aan de overkant daarvan, op de Engelse Kade werd tenslotte voor de ogen van duizen den Schouwenaren een groot vuur werk afgestoken. Een aantal verpleegsters van het zeehospitium „Zonneveld" bij Oostkapelle stond maandagmorgen de bus na te zwaaien, waarmee 1/5 spastische kinderen uit geheel Zeeland en hun verzorgers en ver zorgsters naar de dierentuin in Antwerpen vertrokken. Het vertrek bood een verkwikkende aanblik: vrolijk lachende kinderen, die al bij voorbaat genoten van „hun dagje uit". De B.O.S.K. had deze tocht georganiseerd voor patiëntjes van .Zonneveld" en Iepen- oord" en een aantal kinderen, dat niet in tehuizen is opgenomen. Terwijl overal in Nederland op deze zonnige aprildag de verjaardag van H. M. de Koningin werd gevierd, werd het voor de jeugd een waarlijk vorstelijk dagje". Nadat men om negen uur 's morgens van „Zonneveld" was vertrokken, werd nog in een paar plaatsen gestopt om jeugdige reizigers te laten instappen. In de Antwerpse dierentuin genoten de kinderen uitbundig van de vreemde en vaak exotische dieren, die daar te zien zijn. Laat in de middag arriveerde de stoet die bestond uit een bus en vijf auto's weer op Walcheren. (Foto P.Z.C.) ONDER BELANGSTELLING VAN OUDEREN De jeugd van Terneuzen, die de laatste jaren niet verwend is geweest met oranjefeesten, heeft maandag ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar weer eens een prettige koninginne dag beleefd. Hoewel het uitgebreide feestprogramma vrijwel geheel was afgestemd op de leerlingen van lagere en kleuterscholen, was de belang stelling van de teenagers en de ouderen enorm. Ook al waren zij enigszins teleurgesteld, dat zij de feestdag pasief moesten doorbrengen. Versierde fietsen en steps de groepen ging de eerste Oprijs naar de r.-k. jongensschool en de tweede deden het best SaSchf^SriS Reeds om acht uur 's morgens be gonnen door de hele stad herauten het feest van de dag te proclameren. Daarna tooide de schooljeugd zich met sjerpen, hoofddeksels en vlagge tjes in de bekende nationale kleu ren. Parmantig defileerden de leer lingen van de kleuterscholen om kwart over tien voor het voltallige college van b. en w. en andere Ter- neuzense autoriteiten. Leerlingen uit de hoogste klassen van de lagere scholen brachten daarna een aubade, gevolgd door een défilé. Om kwart over elf gaven jeugdige leden van de christelijke gymnastiekvereniging „Eendracht maakt macht", een de monstratie van hun kunnen. Over weldigend was de belangstelling 's middags voor de massale ballonwed strijd, die om half drie begon op een teken van burgemeester mr. H. Rypstra. Naar schatting tweeduizend be langstellenden zagen hoe de Ter- neuzense jeugd haar ruim 2500 ballonnen, voorzien van een adres kaart, loslieten. Helaas joeg de frisse noordenwind tientallen bal lonnen in de têlevisiemasten op de huizen van de Kersstraat. Groot was de belangstelling voor de kinderoptocht van groepen, versierde fietsen en kindersteps. Vooral aan de tientallen fietsen en steps was bijzonder veel aandacht besteed, zo dat de jury geen eenvoudige taak had om de beste werkstukken te beoordelen. Op de Markt volgde de prysuitrei- Met vertedering heeft de bevolking vim Terneuzen op koninginnedag ge keken naar een optocht, waarin jeug dige Terneuzenaartjes met. versierde 'ietsen. steps, wagens en een groep a» de r.-k. jongensschool en van de hristelijke gymnastiekvereniging Eendracht maakt macht" meelAè- nen. De optocht werd muzikaal op geluisterd door de harmonie Ter neuzenen liet tamboer- en pijpers korps Irene". (Foto P.Z.G.% van der Linde bleek haar fiets het best versierd te hebben. Voor de mooiste step had Ariel Meeuwse ge zorgd. De bevolking van Terneuzen, die de smaak van het oranjefeest te pakken had. trok ondanks de koude avond met de honderden kinderen in de. drie lampionoptochten mee naar het Marktplein. Daar werd de geslaagde feestdag besloten met een gezamen lijk optreden van de „Harmonie Ter neuzen" en het tamboer- en pijpers korps „Irene."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13