en HOREN Alles ZIEN over gezellig kolen stoken PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IN DE GREEP VAN DE ANGST WALCHEREN BOUW TWEE KLEUTERSCHOLEN IN DE RAAD WESTKAPELLE Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! DINSDAG 1 MEI 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Breng een bezoek aan dc Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. V» parkeerplaats a.d. NIEUWENDIJK VLISSINGEN OPENBARE EN CHRISTELIJKE Donderdagavond a.s. raadsvergadering Namens de ouders van zesentwintig daarvoor in aanmerking komende kleuters heeft de afdeling Westka pelle van de Vereniging Volksonder wijs zich tot de gemeente gericht met het verzoek om over te gaan tot het stichten van een opeubare kleuter school in Westkapelle. Omdat er nog geen openbare kleuterschool In de gemeente is gevestigd zijn de ou ders gedwongen of hun kleuters thuis te houden of deze te zenden naar een kleuterschool, waar onderwijs wordt gegeven, dat niet 111 overeenstem ming is met hun levensovertuiging, aldus stelt de afdeling Volksonder wijs. Wel dient een verzoek aan de ge meente om een openbare kleuter school te stichten ondersteund te worden door ouders van tenminste dertig kleuters, maar in dit geval wordt de gemeente verzocht om dat er slechts zesentwintig kleuters zijn dispensatie tc vragen bij de kroon. Voorts zou men graag zien. dat de te stichten school zou worden geopend op 1 september 1963 en wordt er op aangedrongen indien definitieve huisvesting binnen re delijke termijn niet mogelijk is een tijdelijke huisvesting te doen inrichten. Dit verzoek van de afdeling Volks- Damdub „D.E.S." speelde laatste competitiematch De damclub D.E.S. speelde dezer dagen te Westkapelle haar laatste wedstrijd voor de onderlingecompe titie. De uitslagen waren als volgt: J. HoumesW. Lievense 20, K. HoumesH. van Rooijen 20. P. de WitteJ. Houmes 0—2, K. Houmes J. Huiszoon 11. W. LievenseP. de Witte 02. J. HuiszoonH. van Rooijen 20, H. van RooijenP. de Witte 02. F. DominieusJ. Hou mes 02, J. SimonseJ. Huiszoon 1 1, K. HoumesJ. de Witte 0—2, W. LievenseJ. Huiszoon 11, J. SimonseJ. de Witte 20. J. Simon seW. Lievense 20. onderwijs zal de gemeenteraad in zijn vergadering op mei aanstaan de 's avonds om acht uur in het gemeentehuis behandelen. Ook vermeldt de agenda een verzoek van het bestuur van de christelijke kleuterschool om gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe bijzondere, kleuterschool en tot het beschikbaar stellen van een perceel grond voor deze bouw in het uitbreidingsplan-Noord. De reden, dat het bestuur tot de bouw van een nieuwe school heeft besloten is, dat de tegenwoordige kleuterschool niet meer aan de eisen voldoet. Het be stuur wil de nieuwe school openen 1 mei 1964. De agenda voor deze vergadering- vermeldt verder oncier meer de vol gende punten: verkoop van enkele percelen grond, het vaststellen van het bedrag van hdt presentiegeld voor de leden van de stembureaus en een verzoek van de winkeliersvereni ging tot wijziging van de verordening betreffende de halve-dagsluiting. Kapelle—V.C.K. Van het enthousiasme dat de thuis club het afgelopen seizoen heeft ge demonstreerd, was in de laatste com petitiewedstrijd weinig meer te be speuren. Er werd gevoelloos gevoet bald waarbij het verbindingsspel ver re te zoeken was. In de tweede helft maakte de Koudekerkse ploeg daar van gretig gebruik zodat ze de 1-0 achterstand al spoedig in wist wist om te zetten. Hoewel het winde rige weer geen fraai spel liet zien, probeerden de gasten toch zoveel mogelijk door combinatiespel de weg naar het doel te vinden. In de eerste helft gelukte hun dat niet. Ze moes ten zelfs toestaan dat Kousemaker in de 37e minuut uit een voorzet van Lepoéter zijn club mèt een kei hard schot de leiding gaf. Het was in de eerste helft, dat de ploegen nog wel aan elkaar gewaagd waren, maar na de thee werden de bordjes verhangen. Het plaatsen werd bij de Kapelse ploeg hoe langer hoe slech ter. Men zag elkaar steeds minder staan, waarbij vooral het middenveld te veel werd prijsgegeven. Daarbij werden de aanvallen vaak slordig afgewerkt en was er geen enkele verrassing in te bespeuren. Dit alles maakte dat V.C.K. vrij gemakkelijk zijn spel kon ontplooien. In de lie minuut was het dan ook linksbuiten Bomer die een fout in de verdediging U BENT WELKOM! Serenade voor ridder O.N. J. van Halst Het muziekgezelschap Apollo heeft vrijdagavond onder leiding van de heer I. Stokman oud-burgemeester J. van Halst voor zyn woning aan de Dorpsweg in Wissenkerke een sere nade gebracht. De heer Van Halst kreeg deze muzikale felicitatie van wege zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De oud burgemeester stelde deze geste van Apollo op hoge prijs. afstrafte (1-1). Zeven minuten later kwam Koudekerke goedkoop aan de leiding. Invaller doelman Hunders- marek kreeg de bal niet goed onder controle en Smid was er. als. de kip pen bij (1-2). I11 de 35e minuut was het weer Smid die een grove'mispak van doelman Hundersmarek afstraf te (13). Kapelle probeerde nog in het laatste kwartier de achterstand te verkleinen en hoewel keeper Leijn- se enkele malen in moest grijpen, bleef het bij een pogen. Twee minu ten voor het einde was het nogmaals Bomer die met een hard schot Hun- dersniarclc wist te passeren. MIDDELBURG Volksonderwijs hield een propaganda-f eestavond In het Citytheater hield Volksonder wijs afdeling Middelburg donderdag avond een propaganda-feestavond. Het propagandistische gedeelte werd verzorgd door het federatiebestuuvs- lid, de heer P- Vermeulen uit Water landkerkje. In zijn korte toespraak laakte de heer Vermeulen onder meel de resultaten van de verregaande verzuiling in Nederland. Leerlingen van de rijkskweekschool te Middelburg voerden hierna een toneelstukje op, waarvan zij 's mid dags twee voorstellingen hadden ge geven voor de schooljeugd. Het stuk, dat door de leerlingen zelf werd ge schreven, beschrijft (in een stijl, die aan Annie M. G. Smidt doet denken) de gebeurtenissen in het dorpje Drommeldam. Er gebeuren vreemde dingen: er is een diefstal in de school en er wordt ingebroken in het huis van de notaris- Het gehele kleurige dorpsleven werd op de planken ge bracht, inclusief de fanfare ,die met veel geschetter een „muzikale" rond gang maakte. Het stuk werd precies zo opgevoerd als 's middags voor de kinderen: er werden tussendoor kin derliedjes gezongen (door het uu- blieken er was zelfs een zang wedstrijdje. Hierna volgde een kort optreden van een zangkoor van de rijkskweek school. onder leiding van de heer C. Schijve- Na de pauze (met ver loting) traden op de conferencier A. Ben Lux. De feestavond werd ge- van Baaren en de goochelaar A!i opend door de vice-voorzitter, de heer P. Geers. Programma herdenking van de gevallenen Het programma voor de dodenher denking op vrijdag 4 mei 1962 te Middelburg is als volgt samenge steld: Verzocht wordt vanaf 6 uur 's avonds de vlaggen halfstok te hangen van alle openbare gebouwen cn particu liere woningen. Te 7.30 uur wordt ieder, die hulde wil brengen aan de Nederlandse militai ren, zeelieden, verzetsstrijders en ge allieerde militairen, die voor de be vrijding van het vaderland zijn geval len, de gelegenheid gegeven om deel te nemen aan de zogenaamde „stille omgang", die zal aanvangen vanaf de loods bij de Hoge Brug (dit met het oog op het verkeer). Gezamenlijk wordt te 7.45 uur gewandeld naar de algemene begraafplaats, waar een eenvoudige hulde bij het monument zal worden gebracht. Ieder wordt verzocht zo mogelijk losse bloemen mee te brengen. Deze stille omgang ként rang noch stand. In overeenstemming met de geest, die onze gevallen helden, die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden gehouden, terwijl de weg naar de algemene be graafplaats slechts te voet en in vol komen stilzwijgen zonder vlag of vaandel wordt afgelegd. Van 7.45 tot 30 seconden vóór 8 uur zal de klok van de Lange Jan en de r.-k. kerk worden geluid. Te 8 uur precies zal twee minuten stilte in acht worden genomen, het welk wordt aangekondigd dooi- een hoornsignaal. Daarna zal met bege leiding van het muziekkorps „Onda" het zesde couplet van het Wilhelmus worden gezongen. Zij, die aan de stil 20S4. Het was alsof Jeni huiverde bij de herinnering aan die dag in het verre verleden. „Door zijn onver schrokken optreden had de Man van Thallerna onmis kenbaar de sympathie der toeschouwers verworven. Men schreeuwde om zijn in vrijheidstelling, maar dat kwam helemaal niet in de kraam van Zorin te pas. Hij liet een volwassen sathor de arena insturen, die dan wel korte metten zou ma ken met die lastige kracht patsers! Het publiek brulde van verontwaardiging, maar dat hoorden de arme mannen nauwelijks, want zij konden slechts vol afgrijzen achter uit deinzen. Eén was er echter die hen in dat ogenblik dwong te vechten voor hun' leven. Piloot Storm riep: „De beste verdediging is de aanval, mannen! Die grote slungel heeft le omgang deelnemen, begeven zich na de plechtigheid op de algemene begraafplaats in gesloten formatie langs de voorgeschreven route naai de Dam. waar in aansluiting hierop omstreeks 8.30 uur een korte her denkingsdienst zal worden gehouden, welke geleid wordt door ds. W. F. ten Rouwelaar. „Onda" zal hierbij muzikale medewerking verlenen. Provinciale kerkvisitatie Hervormde kerk De provinciale kerkvisitatoren van de Ned. Hervormde Kerk in Zee land zullen voor het houden van de kerkvisitatie in de eerste helft van de maand mei een bezoek brengen aan de hervormde gemeente van Mid delburg. Met dit doel zullen visitatoren-pro vinciaal op verschillende data bijeen komsten houden met de kergeraden van de vijf wijkgemeenten, alsmede met de koorkerkgemeenschap (wijk VI). Ook zullen gemeenteleden op de vastgestelde data gelegenheid krijgen om met de visitatoren te spreken. VLISSINGEN Programma doden herdenking op vrijdag 4 mei Het programma voor de herdenking van de gevallenen op vrijdag 4 mei in Vlissingen is als volgt: de stoet zal zich voor de stille tocht naar de Noorderbegraafplaats opstellen in de Brouwenaarstraat Om 19.30 uur is de afmars naar de begraafplaats langs de Singel en de Koopmansweg. Van 19.45 tot even voor 20.00 uur zullen de klokken wor den geluid van de St.-Jacobskerk, de Johanneskerk, de r.-k. kerk, de kerk van de doopsgezinde gemeente en van het St.-Josephziekenhuis. Om 19.55 zullen de leden van de ge mengde zangvereniging „De Volks stem" op de begraafplaats het lied Beatï Mortuï van Felix Mendelssohn- Bartholdy zingen, terwijl om 20.00 uur door een hoornsignaal twee mi nuten stilte zullen worden aabgekon- digd. Na deze stilte zal de. nationale vlag worden gehesen en zullen de le den van genoemde vereniging twee coupletten van het Wilhelmus zingen. Vervolgens zal de burgerij "gelegen heid krijgen tot het leggen van bloe men op de graven. Toespraken zul len niet worden gehouden. VROUWENPOLDER Vergadering V.B.C. De biljartclub V-B.C. te Vrouwenpol der hield dezer dagen onder voorzit terschap van de heer P. Polderman een jaarvergadering. In het afgelo pen jaar ging de eerste prijs, de wisselbeker, naar P. Polderman, wiens gemiddelde tevens het meest naar hoven ging, namelijk met 0.51. De tweede prijs was voor L. Sturm, die ook de hoogste serie speelde. C. Corbijn behaalde de derde en A. Hoefkens de vierde prijs. rijd w plaats voor F. Gèldof. tweede werd In de bekerwedstrijdwas de eerste de heer W. Duvekot Wz- De hoogste serie, 17 caramboles, was eveneens voor W. Duvekot Wz. De beste pres tatie voor het hoogst verbeterde ge^ middelde was voor L. Sturm, die 2.62 hoger speelde dan zijn eigen gemiddelde, dat hij nu op 4.11 bracht- De speelavond van de club werd vastgesteld op vrijdag. VEERE Collecte De collecte ten bate van het Pro testants Militair Tehuis te Handorf bij Munster bracht in Veere f 103, op- niet meer hersenen dan een kikker. Vooruit, met z'n allen tegelijk kunnen we hem mis schien de baas!" En met die woorden was hij het monster al vliegensvlug op de nek ge sprongen. Wij slingerden onze speren, terwijl Arend op de kop losloeg. Het wonder ge schiedde! Slechts gewapend met enkele speren en zwaarden zag een handjevol vastberaden mensen kans een levensgrote sathor in het stof te doen neerzijgen!" 'Advertentie) Rheumin-iablexten helpen snel, zeker en boyendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: -* vertrouw er op Feuilleton door Karl Unselt 23 Zij gaven elkaar een han l, zoals al tijd als zij elkaar tegenkwamen of afscheid van elkaar namen trots alles toch door een stille sympathie verbonden en toen Jochen al een paar stappen verder was. riep hij haar spottend na: Veel plezier, arm kind. Dank je, jonge held, kaatste zij terug en keek hem na. zoals hij daar met zijn lange, blote stelten èn in zijn blauwe hemd. wegbeende. zelf verzekerd en doelbewust. Ook zij keek nu nog nauwelijks naar de wagen. Zij merkte alleen op, dat de chauffeur, met een arm op het stuur en zijn hoofd op zijn hand. blijk baar sliep. Voordat zij echter de poort doorging, viel haar blik toeval lig op een donkere limousine, die op de hoek van de straat stond, en die op de hoek van de straat onmiddelijk haar aandacht trok, want deze ge leek op de wagen waarin haar va der was weggehaald. Zij liep haastig naar de huisdeur en was blij toén zij het trappenhuis be reikt had. Zij had het gevoel,, alsof zij aan een gevaar ontsnapt was, al hoewel zij zichzelf geruststelde door die verbeelding overdreven te noe men. Minister Ludecke was dus daar, de „burgerlijke kikvors", zoals Jochen hem altijd placht te noemen. Vroeger was zij kwaad geworden om die min achtende kenschetsing en zij had ze onbeleefd en oneerbiedig gevonden, omdat de minister toch nog altijd de neef van Georg .was, maar die te rechtwijzing had weinig uitgehaald en dus was zij er maar van terugge komen. Bovendien mocht zij de mi nister ook niet zo erg graag. De manier waarop zij minister Lu decke begroette was dan ook meer beleefd dan opgewekt, alhoewel haar moeder er bijzonder nadruk op legde dat hij gekomen was om zijn deel neming met hun treui'ig lot te betui- ge. Dat is erg aardig van U, zei ze. Innerlijk was zij er echter nog niet zo van overtuigd of het deelneming was, dat hem hierheen had gevoerd. Ludecke zat in een fauteuil en rook te een sigaret. Alles wat er zich in deze kamer bevond was eens eigen dom van de vroegere fabrikant ge weest, die nu ergens in het westen in de buurt van Essen woonde. Daar door voelde Eva zich telkens weer vreemd in deze vertrekken, waar men haar familie als vanzelfsprekend ondergebracht had, nadat liun oude woning kort voor het einde van de oorlog door een beschieting verwoest was. Zij ging zitten op een stoel waarvan de veren kapot waren, wat dus niet erg prettig was. Eva voelde zich niet op haar gemak. Het was alsof zij alleen was met Lu decke. En omdat zij naar een kant in haar stoel doorzakte werd dat gevoel nog versterkt. Zij zoeht naar een re den om te kunnen weggaan, maar juist toen haar iets inviel, begon de minister weer te praten en vertelde over zijn ontmoeting met generaal Koslov. Hij sprak over hem met er kentelijkheid en hartelijkheid en Eva kreeg al gauw de indruk, dat die ge neraal een -bijzonder goede, vriend van de minister was en dat deze van die vriendschap profiteerde. Daarna overwoog zij, dat het voor een minis-1 ,ter ongetwijfeld handig was een der gelijke vriend te hebben, daar zelfs zyn schaduw aanzien verleende aan degene die hem volgde. Misschien was het toch wel nuttig met een man die in de schaduw van een nog mach tiger personage zijn ambt vervulde, op goede voet te staan, want wie hier alleen stond, was als een stofje dat met alle winden werd meegevoerd. Juist die vriendschap, zei de mi nister nu met stemverheffing, maakt het mij mogelijk Lutz te helpen. De beide vrouwen keken verrast op. De „burgerlijke kikvors" deze af keurende betiteling van Jochéns vin dingrijkheid viel haar plotseling in begon in Eva's ogen een beetje sympathiek te worden, terwijl haar moeder reeds alle zeilen had bijgezet om de wind der hoop te kunnen op vangen. Rechtop zat zij in haar fau teuil en haar ogen hingen aan de lip pen van de minister. Deze had zijn sigaret in het asbakje gedoofd en de punten van zijn ge spreide vingers tegen elkaar gelegd. Er speelde een geheimzinnig lachje rond zijn mond en het leek wel, alsof hij eerst nog een poosje van het ef fect van zijn woorden wilde genieten..' De toneelspeelster in Eva doorzag dat spelletje; zij nam het hem niet kwalijk, maar stelde nuchter vast, dat het goed gespeeld was. Eindelyk kwam hij met zyn „com pensatie-transactie", zoals Eva het later voor zichzelf noemde, voor de dag: Lutz voor Georg. Tegelijkertijd en nog voordat zijn toehoorders kon den reageren distancieerde hij zich zelf van die regeling, door er gauw aan toe te voegen: Zoals gezegd, het is een voorstel van mijn vriend Koslov. Ik geef het alleen maar door en breng het nu ter sprake. Aha, zei Eva, Uit haar toon sprak teleurstelling, bitterheid en woede. Haar moeder zat er verwezen bij. Zij had zeker nog enige tijd nodig, om de draagwijdte van dit voorstel te overzien. Intussen had de minister zijn glim lachje laten varen en was kennelijk volop in afwachting. Eva ontging die uitdrukking niet, als bij instinct voel de zij er zich door gewaarschuwd, zonder direct te weten, waarvoor en waarom. Koslov, zo begon Ludecke het voorstel te verduidelijken, ziet onge twijfeld iets in Georg in zijn vak manschap en zijn patenten dat spreekt vanzelf. Hij heeft mij de ver zekering gegeven, dat Georg hier niets zal gebeuren Daar ben ik ook van overtuigd. Men heeft hem nodig, en iemand die men nodig heeft, doet men-niets. Zolang men hem nodig heeft, on derbrak Eva. Maar wie weet hoe lang dat duurt. Ludecke scheen op die opmerking te zijn voorbereid, want hij probeerde ze even snel te paren door te zeggen: U vergeet. Eva dat ik minister ben en over de macht beschik om hem te beschermen. Maar weet U dan, antwoordde Eva met een bitter lachje, hoe lang U nog minister zult blijven? Dat was een harde klap voor Ludec ke. Hij verbleekte, keek Eva een ogenblik dreigend aan. maar zei niets. Nu bemoeide mevrouw Ramdohr zich met de gevaarlijke situatie en ver zachtte deze met de rustige opmer king: Mijn man zal daar nooit mee ak koord gaan. Een dergelyk offer èn dat zou het voor Georg immers zijn wil hij beslist niet aanemen. Dat geloof ik ook niet, beaamde Eva, Dat, zei Ludecke zachtjes, zoii men hem ook wel niet vragen. Ik kan me moeilijk voorstellen, dat hij vrij willig terug naar de gevangenis zou gaan, als hij weet, dat Georg hier is. Georg komt niet, troefde Eva, al hoewel zij helemaal niet zo zeker van haar zaak was. Dat is een lukrake bewering, wierp Ludecke tegen. Hij is geen vriend van het systeem hier. Ut weet het, Eva. Zelfs Koslov weet dat. Hij zei tegen mij. dat mijn neef geen vriend is van het Sowjet- volk. ziet. dat hij goed op de hoog te is. Deze opmerking vervulde Eva met onrust en angst. (Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11