PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZILVEREN HUWELIJKSFEEST BEGONNEN MET KERKDIENST „Vrede met Indonesië is essentieel" Ds. Sillevis Smitt bad voor vrede op Nieuw-Guinea Vier doden bij ongeluk met auto Nieuwe ontwikkeling Zeeland was onderwerp op laatste dag Alle officiële staatsie ontbrak KONINGIN EN PRINS VERLATEN WESTERKERK V.S. en Engeland bereid tot topgesprek INDONESIË BLIJFT LEGER VERSTERKEN BESTUURDER ZWAAR GEWOND IN ZIEKENHUIS INDONESIË NAAST K.P.M.-BEZIT Koninklijke goedkeuring voor Ooslerscheldebrug KRITIEK UIT A.R.P. OPKAMERFRACTIE 205e jaargang - no. 101 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B." den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.; fr. p. p. 8,25 per1 kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 april 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum S regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395. Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425acim tel. 2094. Koninklijke familie woonde dienst bij in Amsterdamse Westerkerk (Van onze speciale verslaggever) Het was kond en somber in Amsterdam toen daar gistermorgen om half elf in de Westerkerk aan de voet van de veelbezongen toren aan de rand van de Jordaan, op verzoek en in aanwezig heid van de koninklijke familie een kerkdienst werd gehouden ter inleiding van de feestelijke viering van het zilveren huwe lijksfeest van koningin Juliana en prins Bernliard. 8 HM.de Koningin en Z.K.H. de S g Prins verlaten de Westerlcerlc 5 g te Amsterdam, waar zij zon- g dag met de prinsessen een C dienst bijwoonden. Een uur later, na afloop van de dienst, waren de ruim 1500 aanwezi gen doordrongen van een warmte die schijnbaar niet te rijmen viel met de grauwe natuur buiten en met de koe le praal van het 17e-eeuwse gebeds huis niet, zijn strenge witte muren, ongekleurde vensters en ongemakke lijk houden banken. Het kwam door dat zij een dienst hadden bijgewoond, die naar zijn vorm weinig afweek van de gebruikelijke, diensten op zon dag, maar .juist door dat ontbreken van elke officiële staatsie en. door de blij gestemde preek van ds. J. H. Sil levis Smitt, de oud-hoofdvlootpredi kant., een hooggestemd karakter had gekregen. Ds. Smitt smeekte in zijn gebed God dat er geen oorlog zou komen tussen Indonesië en Nederland. Het was op verzoek van liet zilveren bruidspaar dat ds. Sillevis Smitt de dienst leid de. Ds. Sillevis Smitt was zijn gebed begonnen God te danken dat hij prins Bomhard 25 jaar geleden naar Nederland heeft gestuurd tot de ko ningin om naast haar te staan op haar eenzame post: „Wij danken IJ, o Heer, voor Uw goede hand". Prediking Voor de Schriftlezing had ds. Sil levis Smitt gekozen de teksten van Psalm 103 1-5, 22b, Hoog lied 8 6 en 7. Johannes 15: 1-12 en I Corinthen 13 1-8, de laatste niet de bekende slotregel „Liefde vergaat nimmer meer". In zijn prediking ging de voorganger hier nader op in. Hij wees er daarbij op dat het huwelijk eigen lijk het meest onmogelijke is wat op aarde bestaat. Het bindt im mers voor eeuwig mensen, die zo geheel anders zijn door karakter en opvoeding. „Maar juist in dat tegenstrijdige tweezijn liggen de tienduizenden mogelijkheden wel ke een huwelijk mooi maken en blij". Ds. Sillevis Smitt sprak recht op de man af. Hy waarschuwde de aan wezigen in de bijeenkomst geen som bere plechtigheid te willen zien. om dat dat zo heet te horen. „Het is een blij gebeuren want ook het Evan gelie is blijheid. Wij moeten daar elke generatie opnieuw van overtuigen". Genodigden Er waren 1500 mensen in de kerk. Er was een aantal officiële genodig den, zoals b.fr. minister-president De Quay, de ministers Beerman, Van Aartsen en Klompé, Eerste-Kamer- voorzitter mr. Jonkman, staatsraad prof. Beel, de gevolmachtigden van Suriname en de Nederlandse Antil len de heren Lampe en Post, burge meester Van Hall van Amsterdam, en vertegenwoordigers van de diver se kerkgenootschappen in Nederland. Maar zij waren met slechts enkele tientallen. Al de overige aanwezigen waren gewone lidmaten, of A'oorby- gangers voor wie vlak voor de dienst zou beginnen, nog een plaatsje bc- schkibaar bleek je zijn. President Kennedy en premier Mac- millan hebben gisteren in een ge meenschappelijk communiqué zich bereid verklaard, een topconferentie met de Kussen te overwegen „wan neer er een aanwijzing is dat een dergelijke bijeenkomst de belangen van de vrede 'en liet wederzijds be grip dient." Hieraan werd toegevoegd, dat de twee regeringsleiders kennis hadden genomen van hét oordeel van pre mier Kroesjtsjew, die onlangs in een vraaggesprek verklaarde dat topcon ferenties goed moeten worden voor bereid. Het Amerikaans-Britse com muniqué werd te Washington uitge geven na afloop van de gesprekken die de Britse premier in het weekein de met het Amerikaanse staatshoofd heeft gehad. Kennedy en Macmillan betuigden hun leedwezen over de Russische weige ring om een „doeltreffend verdrag voor beëindiging van de kernproe ven" te onderschrijven. Zij verklaar de vastbesloten te zijn om het streven naar ontwapening, met inbegrip van een beëindiging van de kernproeven, voort te zetten. De Amerikaanse en de Britse rege ringsleider waren het eens over het belang van de voortzetting van di plomatieke contaeten met de Russen over Berlyn, met name tussen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Rusk en de Sowjet- ambassadeur in Washington Dobry- nin. Ook spraken zij zich uit voor andere contacten' tussen west en oost. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio, heeft zaterdag gezegd dat „Indonesië zal voortgaan zyn militaire macht op te bouwen om in evenwicht te blyven met de Nederlandse versterkingen in West-Irian", zo meldt „Antara." „Wij moeten, door welke middelen ook de gevechtskracht van onze strijdkrachten uitbreiden in het licht van de Nederlands agressie. Dit is het Indonesische antwoord op het Nederlandse optreden bij het zenden van militaire versterkingen naar West-Irian." Met hoge snelheid tegen boom Rel in Barneveld om Oranjefeest ln Barneveld is het zaterdagavond rumoerig geweest wegens het niet doorgaan van de Oranjefeesten in dit dorp op 30 april. Om half een 's nachts maakte de plaatselyke poli tie, versterkt door manschappen van naburige gemeenten, met charge met gummiknuppels een einde aan het relletjes schoppen van honderden jongelui uit Barneveld en omgeving. De publieke belangstelling was groot, doch passief. In de buurt van het kruispunt Nicuwstraat-Oude Markt- Jan van Schaffelaarsstraat sneuvel den een caféraam en oen telefooncel. De sti-aten werden op verschillende punten opgebroken. Verwacht, wordt, dat de Barnevel ders vandaag' in het naburige Voort huizen zullen gaan feesten. Na af loop van het vuurwerk aldaar be ogen zij opnieuw een betoging te hóuden om de „Oranjevereniging te begraven." Vier doden en een zwaar gewonde zijn gistermorgen tegen zes uur ge vallen bij een auto-ongeluk in de buurt van het Gabrielcollege in Mook. Een grote auto, die met hoge snelheid moet hebben gereden is, blijkens remsporen, aan het slingeren gegaan en tegen een boom gereden. Twee van de vijf inzittenden, drie mannen en twee vrouwen, werden uit de wagen geslingerd. Gealarmeerd door de klap kwamen omwonenden toesnellen. Zij vonden op de weg een dode en een stervende. In de wagen overleed ter plaatse nog een der inzittenden waarna een vierde op weg naar het ziekenhuis is gestorven. Alle slachtoffers kwa men uit Nijmegen. De bestuurder en eigenaar van de auto, de 34-jarige J. Tassenaar ligt zwaar gewond in een ziekenhuis. Zijn iets jongere echtgenote mevrouw Jongetje (3) verdronken Zaterdagmiddag is het driejarig zoontje van de familie Vinken in de vijver van De Plantage te Tiel te water geraakt en verdronken. Liberiaanse tanlier Olympic Thunder", die na een aanvaring op de Noordzee in brand- heeft, gestaan, is veilig en wel de Nieuwe Water weg opgesleept. Op de foto ziet men hei schip, voor een deel nog zwart geblakerd door de brand, bij het pas seren van Hoelc van Holland. T. Tassenaar-Bos kwam om het le ven evenals zijn 37-jarige broer, de heer M. Tassenaar en diens 18-jarige echtgenote mevrouw A. Tassenaar- Schriever. Een buurman van beide echtparen uit de Regulierstraat, de 24-jarige heer W. van Maasbommel heeft het ongeluk ook niet overleefd. De Indonesische minister van zee verbindingen, Abdoel Moettalib, heeft in een decreet bepaald alle eigen dommen van de K.P.M. als staats eigendommen te doen overgaan naar de „Pelni", de Indonesische nationale staatsscheepvaartmaatschappij. Dr. Bruins Slot: Vrijdag jongstleden is de koninklijke goedkeuring verkregen op het besluit van de Provinciale Staten van Zeeland om een brug te laten bouwen over de Oosterschelde. Dit deelde drs. M. C. Verburg, direc teur van bet Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, mee tijdens een lezing, die hij zater dagmorgen in het City- theater te Middelburg hield voor de deelnemers ian de Academiedagen '62. JOOCCaXXXXHOOXXX^^ Dr. Bruins, slotvoorzitter van de a.r. Tweede-Kamerfractie, hield aan het begin van de mid- dagzïtting van het a.r. partij convent zaterdag in Utrecht een beschouwing over de kwestie Nïeuw-Guinea. Hij zei onder meer, dat Nederland niet per manent op voet van oorlog met Indonesië kan blijven leven en dat daarom de mogelijkheden voor een open gesprek moeten worden afgetast. Een interna- tionalisatiepoging, gepaard gaande met een bilaterale bena dering, noemde hij de enige kans. ACADEMIEDAGEN 1962 TE MIDDELBURG Vaartocht langs Walcherse kust DE LAATSTE DAG van <le Academiedagen 1962 die vrij dag en zaterdag in Middelburg werden gehouden heeft in het teken gestaan van Zeelands ontwikkeling. De directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, drs. M. C. Verburg. besteedde zaterdag morgen tijdens een lezing in het Citytheater grote aandacht aan de ontwikkeling van de land bouw, de snelle toename van het toeristenverkeer, de Sloe- en Deltaprojecten en de industrie vestiging in Zeeland. Door mid del van dia's liet de hoofdinge nieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat, ir. J. G. Snip, zien op welke wijze Zeeland een voortdurende strijd levert tegen het. water. Ten slotte maakten de congressisten met de provin ciale veerboot „Prinses Irene" een tocht van enkele uren in de Scheldemonding. In zijn lezing1 die getiteld was „Zeeland in ontwikkeling" schet ste drs. Verburg zijn gehoord hoe het brandpunt van de Europese eco nomie, dat destijds in Brugge en Ant werpen was gelegen en zich om streeks 1600 naar de Hollanden ver plaatste. zich thans weer ten dele naar het gebied rond de Wester schelde begint te verschuiven. In dit verband wees drs. Verburg ook op de thans naai- voien komende vraagstukken, als o.m. een vaste ver binding over de Westerschelde. Vraagstukken, die in belangrijkheid tot ver over de provincie- en lands grenzen reiken. Volgens hem zou een brug over de Westerschelde tussen de vier en vijfhonderd miljoen gulden gaan kosten, waarbij dan nog onge veer een zelfde bedrag voor normali sering van de Schelde zou komen. Ook verklaarde drs. Verburg, dat het E.T.I. met de Economische raad van het Belgische Oost-Vlaauderen, in op dracht van het ministerscomité van de Benelux, één ontwikkelingspro gram voor de kanaalzone Gent Terneuzen heeft opgesteld. Dit pro gramma zal nu aan de parlementaire Beneluxraad worden voorgelegd. Als verdere kenmerken van de toe komstige ontwikkeling van Zeeland noemde hij de rechtstreekse verbin ding tussen Zeeland en Rotterdam, landwinst en de aanleg van streek- havens. In verband met het toeris tenverkeer noemde hij het Veersc Meer dat een uniek watersport centrum wordt. Voordat drs. Verburg aandacht be steedde aan de toekomst, liad hij eerst een overzicht; gegeven van de opkomst en neergang van de economische ontwikkeling in Zee land in de loop der tijden. In de dertiende eeuw ontwikkelde zich de handel (door een gunstige lig ging) in Vlaanderen, Middelburg en Zierikzee. Vele andere steden profiteerden van die ontwikkeling, zoals Brouwershaven, Veere, Tho- len. Hulst, Reimerswaal, en Bier vliet, die tot bloei kwamen. Door de verplaatsing van het brand punt der Europese economie kwam later weer de neergang. Het dieptepunt lag i.i de negentiende eeuw, toen Zeeland in een verkeers- isolement verkeerde. Als voorbeeld vertelde hij. dat er in 1818 nog 15 van de Nederlandse chocoladefabrie ken in Zeeland gevestigd waren. In een periode van dertig jaar zijn deze alle verdwenen. Aan het eind van de negentiende eeuw kwamen dc eerste (Zie slot pag. 7 kol. 2) De a-r. fractievoorzitter acht de noodzaak om tot een vrede met In donesië te komen essentieel. Er valt, volgens dr. Bruins Slot, een evolutie waar te nemen in de rege- ringspolitiek, waarbij het probleem van de zelfbeschikking voor de Pa poea's en de noodzaak van een over eenstemming met Indonesia essenti eel zijn. Deze evolutie acht hij juist, omdat een andere politiek alleen maar onheil zoü kunnen brengen. Noch de regering, noch de antirevo lutionaire fracties willen Nieuw- Guinea „verkopen", aldus dr. Bruins Slot, we moeten ons aan onze belofte van zelfbeschikking trachten te hou den. Men dient daarbij, volgens hem, echter wel in te zien dat Nederland deze belofte niet zo zal kunnen in lossen als men in 1949 dacht- Dr- Bruins Slot stelde, dat de zelfbeschikking geen droombeeld mag zijn. Maar hij is bang, dat Nederland dat in Nieuw-Guinea al te veel heeft bevorderd. Als we de Papoea's een keuze laten doen en daarbij een machtig Nederland stellen tegenover een „prutserig" Indonesië, creëert men scheve verhoudingen en bedriegt men de Papoea's, zo voegde hij hieraan toe. Overrompeling Bij de discussie verklaarde de heer Buiten, secretaris van de stichting „Door de eeuwen trouw", dat de „a-r. ommezwaai" indertijd een tota le overrompeling was omdat zij niet vooraf in de partijorganisatie is doorgesproken. Hij zou een verzoe ning met Indonesië toejuichen, als deze niet synoniem was met een ca pitulatie ten koste van Nieuw-Gui nea- De houding van het centraal comité en de fracties van de A.R-P. heeft de regering en het beleid van minister Luns grote schade berok kend, zo zei hij, en deze houding wordt gekenmerkt door gebrek aan geloof en fierheid. Andere mening Het Ecrste-Kamerlid de heer H. Algra zei, dat hij van mening ver schilt mqt de meerderheid van zijn fractie. De onverwachte koersverandering, die, volgens de heer Algra, al kwam voordat het plan-Luns op tafel lag, kan zijns inziens niet worden verklaard als een antwoord op een gewijzigde houding van Soekarno, die dicta toriaal is gebleven en in toene mende mate zijn kracht zoekt in bedreigingen en ophitsing tegen Nederland. Prof. Prins uit Utrecht, lid van het Comité Zelfbeschikking constateerde een parallel tussen „het grootkapi taal" dat naar een verzoening met Indoneië streeft in de hoop er nog enkele miljoenen uit te slepen en de zending, die de belangen van Baarn en Oegstgeest wil redden. Dr. Berghuis vroeg tenslotte het ver trouwen van dp vergadering in het beleid van de Tweede-Kanierrractie van de A.R.P. Vele leden reageerden hierop met applaus-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1