0.-Z.-V1. polderbond bezag concentratie Twee Z.-Vlamingen officier in orde O.N. Alles ZIEN en HOREN over gezellig kolen stoken EREMEDAILLES O.N. IN GOUD, ZILVER EN BRONS STEMMEN UIT DE KERKEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 28 APRIL 1962 VERGADERING TE AXEL Secretaris landeigenarenfederatie besprak voor- en nadelen De op 18 april van het vorige jaar opgerichte Bond van Polders en Water schappen in Oost Zeeuwsch-VIaanderen, is vrijdagmiddag In café „Het Centrum" to Axel voor de eerste maal in algemene vergadering bijeen geweest. Tijdens deze bijeenkomst hield de heer C. D. Grijns, secreta ris van de Federatie van Landeigenaren en redacteur van het maand blad „De Landeigenaar" een lezing over de voor- en nadelen van polder concentraties. In deze eerste vergadering werd het programma en doel van de bond nader onder de loep genomen en de statuten en het huis houdelijke regelement vastgesteld. Aan het destijds gekozen voorlopig bestuur van vijf man werden twee leden toegevoegd. Voorzitter R. F. van Acker zette nog eens duidelijk uiteen waarom nu eeD jaar geleden deze bond van polders en waterschappen in het leven werd geroepen: omdat kort voor die op richtingsvergadering een onderzoek naar de wenselijkheid van concentra tie werd aangekondigd. „En bij die aankondiging steeg de polderbe stuurders de schrik om het hart, om dat concentratie gepaard gaat met hogere lasten", aldus de heer Van Acker. Uitvoerig zette hij nog eens uiteen, dat het in feite niet gaat te gen de concentratie op zichzelf, maar tegen een van boven (provinciaal be stuur) opgelegde concentratie. De Oost Zeeuws-Vlaamse polderbesturen willen liever van onder af beginnen en daar onderzoeken of een eventuele concentratie voordelen zal brengen en of die verbeteringen ook zijn te bereiken zonder concentratie. Verder zijn volgens de heer Van Acker de polderbestuurders erg benieuwd wie de verbeteringen moeten betalen. Zijns inziens gaat het niet meer op een kleine groep van agrariërs te la ten betalen voor oever- en wegeer- beteringen en andere voorzieningen, terwijl een groot deel van de bevol king daarvan mee profiteert. „Wij willen, dat het provinciaal bestuur van Zeeland met onze wensen reke ning houdt en daarom acht ik het van belang, dat ook de resterende polders zich bij de bond aanslui ten", aldus de heer Van Acker. Volgens de heer Grijns ontstaan de conflicten vaak, doordat sommige overheden menen, dat polder en wa terschappen lichamen zijn, die maar uit te voeren hebben, wat de over heid opdraagt. Dit onbegrip wordt zijns inziens veroorzaakt, doordat in de provinciale besturen te weinig agrariërs zitting" hebben. Men gaat dan een politiek bedrijven, die met waterschappen niets meer te maken heeft. Uit politiek oogpunt wordt ge tracht dc waterschappen zo veel mo gelijk aan het rijk te binden en zo hun eigen kracht te ondermijnen, al dus de heer Gryns. Die kracht ligt volgens hem in de eigen aard en het typisch Nederland se karakter van de waterschappen. Over concentratie zei de heer Grijns, dat die altijd kort na een watersnood ler sprake komt. Oost Zeeuwsch- VIaanderen staat daarbij niet op zich zelf, zoals hij met voorbeelden aan toonde. Als voordelen van concentra tie noemde hij het feit, dat machtige publieke lichamen niet zo gemakke lijk onder de voet worden gelopen als de kleinere zelfstandigen. Een eigen ingenieur kan de belangen van het lichaam beter behartigen, dan een tijdelijk raadgever. De posi tie van het waterschapswezen kan door goed uitgeruste technische en administratieve diensten worden ver sterkt en de haar opgedragen taken zodanig vervullen, dat voor kritiek weinig plaats over blijft. Verder kun nen de ingelanden hun medezeggen schap behouden door eigen vertegen woordiging en stemrecht. Daar te genover stelde de inleider, dat in kleinere polders het toezicht inten siever is, de gebreken sneller worden opgespoord, omdat de ingelanden er „als de kippen bij zijn" als er iets hapert. Het grote waterschap heeft een gro- Gemeentelijke huldiging voor de V.C. Vlissingen „Als de voetbalclub Vlissingen zondag kampioen van de eer ste klas wordt", zo beloofde burgemeester mr. B. Kolff gistermiddag tijdens de raads vergadering van Vlissingen, „dan zal de club 's avonds om ongeveer kwart over acht in het gemeentehuis worden ont vangen". Hij vroeg alle raads leden aanwezig te willen zijn. Ir. Ebling (a.r.) gaf de burge meester echter in overweging dit maandag te doen, „temeer daar heel de Vlissingse raad zondagavond in de Vlissingse kerkdiensten welkom is", zo stelde dit raadslid. Ook de heer F. van Sabben (c.h.) vond het om principiële reden niet juist, „dat b. en w. dergelijke verenigingen op zondag in au diëntie ontvangt". De heer Kolff antwoordde, dat deze voetbalsport nu eenmaal op zondag wordt gespeeld en dat het uitstellen van de ontvangst het spontane karakter aan de ze huldiging zal ontnemen. De heer E. de Priester (p.v.d.a.) vroeg nog, ook Zeeland Sport kampioen van de derde klas, te ontvangen. „Dat zal gebeu ren als deze club promoveert", aldus de heer Kolff. te salarispost nodig voor vast perso neel, kapitaal voor gebouwen, instal laties en andere uitrustingen. Maar aangezien de uitersten enorm uiteen liggen, vond ook de heer Grijns een keuze van het voor of tegen moeilijk te bepalen. Veranderingen „Wilt u tot eed oplossing komen, dan moogt u de ogen niet sluiten voor de grote veranderingen, die deze tijd eist. ook op polder en watersehapsgebied", aldus de heer Gryns. De contributie voor de nieuwe bond werd vastgesteld op 10 cent per ha met een minimum van 10 gulden en met een maximum van 150 gulden Met de benoeming van de heren E. T. M. van Wesemael, Nieuw-Namen en A. E. Goethals, Westdorpe, werd het bestuur op zeven personen ge bracht. (Advertentie) Breng een bezoek aan de Voorlichtingscaravan van de Stichting Vaste Brandstoffen. Met film, folders, haardmodellen en alle gewenste informaties wordt U volledig voorgelicht omtrent gezellig kolen stoken. BENT WELKOM! Goud De eremedaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, in goud werd t-oegekend aan: P. Slabbekoorn, ouderling van de Ge- ref. Gemeente te Biezelinge, Kapelle; C. L. de Maayer, raadslid van Sas van Gent; mej. E. Buyclc, onderwij zeres bij het bijz. lager onderwijs te Oostburg; L. M. de Heer, oud-waar nemend hoofd van de openbare lage re school te Tholen; J. J. Rosseel, Aardenburg; J. Vader, Middelburg; A. P. Esselbrugge, secretaris vereni ging voor vreemdelingenverkeer te Axel; I. de Feijter, Axel, secretaris vereniging voor Zeeuwse fokkers; J. C. Kerekhaert, Axel, erelid en ad viseur van de r.-lc. boerenleenbank, aldaar (Dij bevordering) A. Tissink, te O.- en W.-Souburg; M. Izeboud, te Serooskerke (W). Zilver De eremedaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, in zilver werd toegekend aan: W. L. Hamelink, commandant vrijw. brandweer te Cadzand; (bij bevorde ring) C. L. de Keijzer, lid en oud voorzitter van de muziekvereniging „Oefening kweekt Kunst" te Borsse- le; A. Baljeu, bestuurslid muziekver eniging „Vlijt en Volharding", O. en W.-Souburg; P. 't Gilde, bestuurslid muziekvereniging „Harmonie Ter- neuzen" te Terneuzen; J. F. de Rech ter, voorzitter r.-k. muziekvereniging „Heikant", Sint-Jansteen; J. H. Slab bekoorn, penningmeester van de ver eniging het muziekgezelschap „Ho sanna" te Goes; S. Abrahamse te Vlissingen, voorzitter van de coöp. mei kverkoopvereniging „Samenwer king te Middelburg: A. U. van Va- rik, drogist bij Schulte en Thieme te Middelburg: A. de Nooijer te Rilland Bath, gewezen arbeider op het land bouwbedrijf „Oosthof" van F. Nieu- wenhuijze; D. de Piiit, Kapelle. land arbeider op het landbouwbedrijf van M. in 't Anker (bij bevordering); J. de Wolf, Grijpskerke. landarbeider op het landbouwbedrijf van J. Ge- schiere; P. Ringelberg, Driewegen: J. van Luik, chef-opmaker bij de N.V. boek- courant-, en handels drukkerij en uitgeverij v.h. fa. P. J. van de Zande te Terneuzen; J. J. Or- nee, bestuurder van diverse instellin gen te Middelburg; in zilver, met de zwaarden, aan de adjudant-onderof ficier-administrateur S. Simonse van het dienstvak der militaire admini stratie, te Middelburg. Brons Do eremedaille, verbonden aan de or de van Oranje Nassau, in brons werd toegekend aan: M. van Helleman, chauffeur-bakken- lader bij de gem. reinigingsdienst te Middelburg; mevr. J. Dalebout-van Haveren, schoonmaakster van het gemeentehuis te Kloetinge; J. D. Arens, lid van de harmonie „De Ver enigde Vrienden" tc Sas van Gent: J. S. Laurens, lid van de muziekver eniging „Harmonie Terneuzen" te Terneuzen; J. C. van Splunder, lid en oud-bestuurslid van de muziekvere niging ..Vlijt en Volharding" te O. en W.-Souburg; F. J. Bakker, amanuen sis A bij het bacteriologisch labora torium van het bestuur der Visserij en op de Zeeuwse Stromen, te Ber gen op Zoom; P. van Breda, Koude- dekerke, chauffeur-autobusdiensten N.V. Streekvervoer Walcheren; J. A. Versé, Goes, besteller le klas der P. T.T.: mej. L. F. L. Dikkenberg, Mid delburg, employé 2e kl. der P.T.T.: W. Barentsen, Ritthcm, landarbeider op het landbouwbedrijf Karnemelks- hoek; J. den Boer, Zonnemaire, land bouwersknecht -paardenknecht op het landbouwbedrijf van D. Deist; J. Hoogesteger, Rilland-Bath, tractor chauffeur bij do N.V. Landbouw Maatschappij „De Bathpolders"J. Kloet, Rilland-Bath, landarbeider bij de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders"; H. Klomp, Zonnemai re, schaapherder in dienst van D. Deïst; A. Luteijn, Rilland-Bath, land bouwersknecht. bij de N.V. Land» bouwmaatschappij „De Bathpolders"; G. A. Nagelkerke, Rilland-Bath, landarbeider bij de N.V. Landbouw- maatschappij „De Bathpolders"; G. Oranje, Rilland-Bath, landarbeider bij de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders"; C. Tromper, Zie- rikzee, landarbeider op het land bouwbedrijf van J. W. Koopman; J. A. van de Walle, Schoondijke, gewe zen landarbeider op het landbouwbe drijf van A. A. dc Hulster; D. Wal- rave, Rilland-Bath, landarbeider bij de N.V. Landbouwmaatschappij „De Bathpolders"; D. Willeboordse, Mid delburg, landarbeider op het land bouwbedrijf van J. de Nood; M, S. Engels, Biervliet, landarbeider op het landbouwbedrijf van F. D. Haak. in brons, met de zwaarden aan de marechaussee der eerste klasse A. J. Buijze van hot wapen der Kon. Ma rechaussee, Terneuzen. IR. DIKÖTTER EN G. VAN WAES Burgemeester van Westdorpe in Den Haag onderscheiden De uitreiking van de versierselen, be horende. bij de benoeming tot Officier iu de Orde van Oranje-Nassau aan ir. G. P. M Dikötter te Terneuzen vond donderdagavond plaats in liet gebouw van de N.V. Waterleiding maatschappij „Zeeuwsch-VIaanderen" door dc commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. -lierbij waren onder meer tegenwoor dig de leden van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, de heer A. Schout, de griffier der Staten mr. J. M. Pilaar, burge meester mr. H. Rijpstra van Terneu- zer. en de raad van commissarissen van de N.V. Waterleidingmaatschap pij. Uitvoerig ging de commissaris in op de verdiensten van ir. Dikötter ten behoeve van de watervoorziening in Zeeland s commissaris, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. linieswenst hier ir. G. P. M. Dikötter geluk, die be noemd is tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. De commissaris speldde hem de bij de onderscheiding behorende versierselen op. Zeeuwsch-VIaanderen, de opbouw van het bedrijf, de gebouwen, het spaar bekken en de snelle manier van uit voeren van het bekende 100 procent aansluitingsplan. Het speet de com missaris, dat de heer Dikötter heen gaat als lid van Gedeputeerde Sta ten. Terneuzcns burgemeester mr. H. Rijpstra wees onder meer op de grote betekenis van ir. Dikötter voor de ge meente Terneuzen. De president-com missaris van de waterleidingmaat schappij, notaris J. Mijs uit Oostburg noemde de gedecoreerde „een dyna mische figuur". Verrassing Burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe, werd donderdagmid dag bijzonder aangenaam verrast (Slot van pag. 3) zaak geen kwestie van leertucht zijn, ze is begonnen met een arti kel waarin het wel degelijk ging over de leer der Kerk. In de han den van prof. Smits had het hoofdbestuur de belangrijke ver antwoordelijkheid gelegd voor zijn eigen orgaan, „Kerk en Wereld". Omdat er kopy ontbrak, heeft prof. Smits haastig, naar hy la ter toegaf, al te haastig, dit arti kel geschreven. Maar, al zou hij sommige dingen nu anders zeggen en bepaalde uitdrukking, waaraan men zich byzonder gestoten heeft, niet meer gebruiken, zyn gedach ten bleven dezelfde. Het hoofdbestuur is achter prof. Smits blijven staan, hoewel er toch een reserve openbaar werd toen men een ander naast hem als hoofdredacteur benoemde. Sinds dien is er allerlei wry ving geweest en een zekere reserve tussen de vereniging van vrijzinnige her vormden en de organen van de N.H. Kerk. Definitief Nu is dan het definitieve besluit van de commissie voor de behan deling van bezwaren en geschil len gevallen. Onmiddellijk daarna heeft het hoofdbestuur uiting ge geven aan zijn „diepe verontrus ting" in een communiqué over de ze kwestie. Het besluit van de sy nodale commissie wordt genoemd „een groot gevaar voor do toe komst van de N.H. Kerk en uiterst bedenkelijk voor de kerke lijke betrekkingen". Het hoofdbe stuur is van oordeel dat dit besluit in geen verhouding staat tot het geen prof. Smits ten laste wordt gelegd. „Men kan toch niet menen dat de ze onwaardig Is geworden liet Evangelie te verkondigen doordat hij heeft geweigerd een gesprek te voeren met de raad voor de za ken van kerk en theologie. „Het hoofdbestuur" blyft dei ndruk be houden dat het niet tot een ingrij pende beslissing gekomen zou zijn, als niet de leer van prof. Smits in het centrum van de be- VeekleMi BINNENVERINGBED bet beste bed ooit gemaakt Jjotttlwill SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector W ffitiat fabrieken Zevenbergen i toen hij een vergadering van de Kon. Nederlandse Zuivelbond te Den Haag presideerde. Plotseling zag hij zijn echtgenote en de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de vergaderzaal binnenkomen. Tydens een korte schorsing der vergadering deelde de commissaris mee. dat dc heer Van Waes was benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, een me dedeling, die met applaus werd ont vangen. De versierselen behorende bij de aan de heer Hupkes verbonden onder scheiding konden nog niet worden uit gereikt, in verband met verblijf bui tenslands van de heer Hupkes. langstelling had gestaan". En dan gaat het communiqué ei genlijk alleen maar voort met de gedachte dat het toch werkelijk wel een kwesie van leertucht is geweest. Sindsdien is er een hele actie geweest in de pers en voor de radio over deze beslissing. In „Hervormd Nederland" gaat ds. Landsman hierop in. Hij be gint met uiteen te zetten dat de commissie voor bezwaren en ge schillen alleen maar „een zuiver kerkrechtelijke vraag" moest be antwoorden. „Ze moest zien of de kerkrechterlijke bezwaren van prof. Smits gegrond waren en meer niet". Daarna gaat hij voor al in op de gebruikte uitdruk king „een ontstane breuk in het vertrouwen" dat de N.H. Kerk ruimte wil laten „voor verschei denheid van geloofsbeleving". Hij verwijst naar het herderlijk schrij ven over de belijdenis der kerk, dat het vorige jaar is uitgekomen. „Daarin staat wat alle modalitei ten in de Hervormde Kerk ter harte dienen te nemen als het over het belijden gaat. Wil men daarover een generaal overleg gaan houden, we steken de vlag uit. Dat kan een feestelijke dag- worden". Maar hij betwijfelt of er met prof. Smits nog wel een ker kelijk gesprek mogelijk is. „Eerst meende men van wel. Toen men dat via de raad voor kerk en theologie ook werkelijk wilde gaan doen, weigerde Smits bot weg". Weerslag Alles met elkaar is het een zaak die op allerlei terrein zijn weer slag zal hebben en reeds heeft in de N.H- Kerk. Het hoofdbestuur voelt zich bijvoorbeeld nu al ge noopt voor dit jaar geen mede werking te verlenen aan de predi kanten-vergaderingen van volgen de week in Utrecht, welke verga deringen officieel geopend wor den door de praeses van de sy node en dat nog wel terwijl de Ned. herv. predikanten vereniging precies haar honderdjarig bestaan zou vieren. En misschien is er nog wel meer te verwachten van een zich terug trekken van de vereniging van vrijzinnig hervormden. De kwestie Smits is alleen maar een kerkrechterlijke zaak, stelt ds. Landsman. Nee, zij is in haar achtergronden een kwestie van leertucht, stelt het hoofdbestuur- van de vereniging van vrijz. her vormden. Het lijkt ons dat de kwestie Smits vóór alles een prestige-kwestie is geworden. In de vereniging van vrijz. hervormden dat is duide lijk genoeg gebleken is men ook waarlijk niet zo gelukkig ge weest met hetgeen Smits geschre ven heeft. En aan de andere kant wordt de vraag gesteld of men, met het oog op het beleid mis schien beter had gedaan tocii nog eens weer te proberen. Prestige-kwcsties zijn de lastigste die er zijn. Dan is men bang in enig opzicht de minste te moeten zyn. De ander moet eerst maar eens over de brug komen. Wat zou de samenleving een stuk ge makkelijker zijn, wanneer er die prestige-kwesties niet waren. Wanneer dit zo geworden is met de zaak Smits, ligt het wel in cle eerste plaats aan hemzelf. Wan neer hij schrijft zoals hij gedaan heeft en antwoordt naar ds. Landsman meedeelt „ik wil er ook niet meer over praten", wat blyft er dau nog over te doen Over de beslissing betreffende do vrouw in het ambt is iudertyd ook een hele actie ontketend, waarbij met groot geschut werd gewerkt. De zaak Smits grijpt d.. omdat ze, uan niet lurmeei het belyden van de kerk tot acn- tergrond heeft en zai blijven hou den.. 14. volmaakte pasvorm - uiterst sterk nylons naar maat dus voordelig doörTangé'levensduur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4