Achtergrond van „Zaak-Smits" blijft het belijden van de kerk Buitenlandse vorsten en adel twee dagen „onderons" Lager dividend V.M.F. Kwestie is vóór alles een prestigevraagstuk VOLKSWAGEN TREKT PRIJSVERHOGING IN RUIMTEDAG AANNEMERS VERLIEZEN GEDING OVER PRIJZENBESCHIKKING EEN DRUKKE ZATERDAG 28 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KORTE PREDIKATIE Toen dan de deuren gesloten wa ren uit vrees voor de joden Jcicam Jezus en stond in hun midden. Johannes 20 19. Vrees is niet zo maar uit het hart verdwenen. Gewoonlijk is de over- winning van onze vrees en angst een langzaam proces, tenzij er iets ge beurt waardoor we in eens zien hoe we zonder reden bevreesd zijn ge weest en we kunnen lachen over on ze eigen angst. Na hetgeen er op de Goede Vrijdag gebeurd was, zijn de discipelen al leen maar angstig dat ook zij opge pakt zullen worden. Ze zitten op de avond van de opstanding bijeen en hebben de boodschap van de Leven de Heer gehoord. Dit echter is niet voldoende om hun vrees uit te ban nen. De stevig gegrendelde deur, waarachter zij bijeen zijn, spreekt een duidelijke taal. Om van hun vrees werkelijk verlost te worden, is nodig de ontmoeting met de Leven de Heer zelf. Plotseling staat Hij in hun midden. Hoe? Dat loeten zij niet. Door de deur is Hij niet gekomen. Ook wij vragen ons dat nog altijd af, hoe de Opgestane daar binnen kwam, Een van de bijbelverklaarders tracht het in een beeld te zeggen. Gelijk een zonnestraal door een raam valt en de learner verlicht, zo komt Je zus door de gesloten deur en het wordt licht, waar eerst was de don kerheid van de vrees. Dat is wel mooi gezegd, maar ver klaren doet dit beeld niets, want een deur en een muur is nu eenmaal geen ruit en een lichaam is geen zon nestraal. liet geheimenis van het op- stanüingslichaam des Heren zal blij ven en daarom zullen we ook niet moeten proberen zelfs, om dit bin nenkomen te verklaren Toch moet ook dit ons een stuk openbaring zijn, Binnenkomen, door gesloten deurendat heeft Hij ge daan en dal; doet Hij nog altijdTij dens zijn leven werdHij spottender wijs genoemd: de vriend van tolle naren en zondaren. Hij wist binnen te dringen in huiden èn harten, die men stevig had afgegrendeld. Neem bijv. Saccheus. Met geoorloofde en ongeoorloofde middelen probeert hij zo spoedig mogelijk rijk te worden, Er zijn weinig levens die zo toege sloten zijn als die. welke beheerst worden door de zucht vaar geld. Dat brengt ook mee vrees en angst. Waar geen mens weef door te drin gen, weet de Heiland wel binnen te komen en Hij geeft licht in de duis ternis van dit leven en Saccheus kent een vrede, zoals hij nog nooit luid gekend. Jezus stond in hun midden. Hij staat niet ergens in een hoekje. Is dat niet het geheim, dat Hij waarlijk in het midden staat, in het midden van de lcerlc en van de gemeente, in het midden ook van ons leven. Dan al leen kan er iels van Hem uitgaan, zodat de vrees, die ons zo zeer kan verlammen, wordt gebannen, wan neer Hij waarlijk is het middelpunt van ons verlangen. Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix wonen in Brussel het driedaags congres bij van het Con gres van de Fonda,tian Européenne de la Culture. Vrijdag waren ook koning Boudewijn der Belgen en ko ningin Fabïola aamoezig. Commissarissen en directie van de Verenigde Machine Fabrieken N.V. (Stork-Werkspoor) zullen aan aan deelhouders voorstellen een dividend uit te keren van 10 procent in con tanten (vorig jaar 12 procent). UVWBAWmWMWmWA/WVWVMAMVIWll LANG WEEKEINDE BLUFT TE KOUD (Van onze weerkundige medewerker) Het komende weekeinde wordt voor velen in verband met Ko- I ninginnedag een lang weekein- de, maar helaas ook te koud. I Vrijdagmiddag kwam de tem- peruluur ook in Zeeland niet hoger dan 7 a 9 graden Cel- sius. Bij Schotland handhaaft zich een sterk hogedrukcen- trum met daavbij boven het hele Noordzeegebied koude noordelijke winnen, die ook veel wolkenvelden aanvoeren. Het Noordzeewater is nog zeer koud, namelijk 7 graden, zodat de temperatuur ook in de ko- mende dagen in de buurt van 8 tot 11 graden zal liggen. Dit is belangrijk onaangenamer dan tijdens de Pasen. De de- I pressies blijven echter op een vrij grote afstand, zodat de re genkansen klein blijven. Er is deze maand heel wat rumoer geweest rond de zaak van proi'. P; Smits. Ze is be gonnen met een artikel dat deze hooggeleerde schreef op Goede Vrijdag 1959 over de betekenis van het lijden van Christus. Dat artikel was op irriterende wijze geschreven, wat op zichzelf het ergste niet is. Hij heeft het geschre ven in het orgaan van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden, van welk or gaan hij toen hoofdredacteur was. Dat artikel heeft een hele nasleep gehad. Natuur lijk is er met klem gevraagd Kan dat zo maar geschreven worden door iemand die in de N.H. Kerk de rechten als van een emeritus-predikant heeft, die dus het recht heeft te preken? Wat komt er van het belijden der Kerk terecht wanneer iemand op de kansel wordt toegelaten, die dergelijke gedachten neerschrijft, die zo kennelijk in strijd zijn met het belijden uer N.H. Kerk die, naar de woorden van de kerkorde moet geschieden „in gemeenschap met de belijdenis der vaderen", liet ging in dat artikel niet om bijkomstigheden, maar om het centrale punt van aUe belijden van welke kerk dan ook: over het verzoenend karakter van het lijden en sterven van Christus Je zus. In februari 1961 is deze zaak, na een hele voorgeschiedenis, op de generale synode van de Hervorm de Kerk aan de orde geweest. Er is toen bekendgemaakt dat aan prof. Smits de rechten als van een emeritus-predikant niet zouden worden ontnomen. Doch dit zou liet einde niet zijn. „Het gesprek met hem zal worden voortgezet, waartoe aan de Raad voor Kerk en Theologie verzocht is bet ge sprek met hem verder te voeren". In deze raad hebben onder meer zitting acht kerkelijke hooglera ren. Dit gesprek is door prof. Smits botweg geweigerd. Op grond van deze weigering heeft nadien het breed moderamen van de generale synode het besluit genomen aan prof. Smits de be voegdheden als van een emeritus predikant te ontnemen. Om een formele reden is deze tuchtmaat regel dus genomen. Wat er verder ook geschreven en gezegd mag zijn, formeel is deze zaak hele maal geen kwestie van Ieertucht. Beroep Hiertegen is prof. Smits in be roep gegaan omdat hij betwistte dat het breed moderamen bevoegd was hem deze rechten te ontne men. De generale commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen heeft ongeveer een maand geleden uitgesproken dat de gronden die prof. Smits in zijn bezwaarschrift aanvoert, onge grond zijn gebleken. Het breed moderamen is de enige instantie in de N.H. Kerk die aan een pre dikant. wanneer hij het ambt ver laat. dc bevoegdheden als van een emeritus-predikant kan verlenen en het blijft de enige instantie die deze rechten ook weer kan intrek ken. Daarmee is deze zaak dus de finitief afgedaan. Aan liet begin van deze maand is het hoofdbestuur van de Vereni ging van Vrijzinnige Hervormden bijeen geweest. Prof. Smits heeft niet alleen de instanties van de N.H. Kerk in een moeilijk parket gebracht, maar ook zijn eigen vereniging. Formeel mag deze (Zie slot pag. 4 kol. 5) MACMILLAN ...„ik had in 1960 aangename besprekingen niet Kroesjtsjew"... KUNSTMANEN schappelijke Brits-Amerikaanse kunstmaanlancering. De Sowjet-Unie deelde mee dat de „Kosmos IV" in een baan om de aarde was gebracht. Hierin bevinden zich instrumenten voor onderzoek van de ruimte, die normaal blijken te werken. Een andere gemeenschappelijke pres tatie was het afschieten - van een Amerikaanse raket met een appa raat van Japanse makelij aan boord voor onderzoek van de ionosfeer. De raket bereikte een hoogte van 120 km. De proef was geslaagd. De Amerikanen zullen in samenwerking met de Japanners nog twee ruimte- proeven doen. De lancering geschied de van het eiland Wallops in de Ame rikaanse staat Virginia. De Amerikanen schoten tenslotte nog twee kunstmanen af van Point Ar- guello in California, de ene van de soort, die wordt gebruikt voor on derzoek op grote hoogte en de ande re van het type dat wordt gebruikt De verlichting in Amsterdam aangelegd ter gelegenheid van de komende feesten heeft voor het eerst proefge- brandEen A.N.P.-fotograaf maakte dit stemmige plaatje van de bloemenmarkt op het Singel. voor de projecten Samos en Midas (spionage en waarschuwing tegen raketten). Over het doel en het suc ces hiervan werd echter een strikt stilzwijgen bewaard. (Van onze Haagse redactie). De procureur-generaal by de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer, heeft vrijdag conclusie genomen in de be langrijke zaak van de prijzenbeschik- kïng bouwbedrijf 1960. In de zaak van de Staat der Neder landen tegen de aannemingsmij. P. C. Zanen N.V. uit Heemstede con cludeerde de procureur-generaal tot vernietiging van het arrest van het Haagse gerechtshof en tot weige ring van de door Zanen gevraagde verklaring voor recht, terwijl in de zaak van de gemeente Den Helder tegen de firma Koorn en De Jong te Medemblilc de conclusie luidde: ver nietiging van liet arrest van het Am sterdamse gerechtshof en verwijzing van de zaak naar het gerechtshof te Amsterdam, teneinde de zaak met in achtneming van het arrest van de Hoge Raad verder te behandelen en te beslissen. Zowel het Haagse als het Amster damse gerechtshof hadden de minis teriële prijzenbeschikking onverbin dend verklaard. Volgens het Westduitse ministerie van economische zaken hebben de volkswagenfabrieken zich bereid ver klaard de recente prijsverhogingen ïn te trekken. In een verklaring van de Volkswa gen wordt gezegd dat de directie aan de bedrijfsleiding gevraagd had de kwestie van de prijsverhoging op nieuw in beraad te nemen. In de ver klaring wordt echter niet gezegd dat de prijsverhogingen inderdaad zijn ingetrokken. STEMMEN UIT DE KERKEN Het Wereldgebeuren Op reis In een deel van de Westeuropese landen is men bepaald pessimis tisch gestemd over de daar rege rende eerste ministers. De heer Pom pidou in Frankrijk wordt koel beje gend, de heer Adenauer in Duitsland is voortdurend het voorwep van bij tende spot en de heer MacMillan in Engeland ziet zijn conservatieve par tij tamelijk snel verwateren. Wat de heer MacMillan betreft, we zen de tussentijdse verkiezingen voor een zevental Engelse parlementsze tels, uit, dat duizenden conservatieve partijgangers van de eerste minister naar de Liberalen waren overgelopen. Die Liberalen mag men wel zo onge veer beschouwen als de vroegere vrij zinnig democraten in Nederland. Zij maken brj het Engelse kiesstelsel nooit kans op veel zetels in het La gerhuis, maar de praktijk van de li berale groei zal toch zijn. dat bij een grote verkiezing voor het Lagerhuis de (socialistische) Labourparty de verzwakte conservatieve tegenstan ders iets gemakkelijker kan verslaan. En voor dat laatste is men in conser vatieve kringen echt wel beducht. Naar goede "Engelse traditie blijft overigens de 69-jarige MacMillan uiterlijk onbewogen onder de politie ke druk en hij gaat rustig te midden van allerlei internationale verwikke lingen een dagje jagen. Innerlijk ech ter kan die onaangename toestand hem toch niet onberoerd laten. De conservatieven verwachten van hun eerste minister nieuwe po litieke activiteiten, opdat ze over anderhalf jaar met vertrouwen de verkiezingen voor het Lagerhuis kunnen doorstaan. Zij weten, dat hij er wel de man naar is om zo nu en dan aardige stuntjes uit te halen en het is nog niet zo lang geleden, dat hij zelfs de bijnaam „Wonder-Mac" verwierf door de manier waarop hij Engeland uit een financieel-economi- sche crisis haalde. De laatste tijd echter ging het minder goed met MacMillans stuntjes. Hij heeft ge probeerd de Amerikaanse president Kennedy te winnen voor een nauwer en vriendelijker contact met Moskou, maar Kennedy heeft zijn verzoeken in de wind geslagen. Alle gesprekken met Washington waren tevergeefs. Nu is dan woensdagavond de heer MacMillan in de Verenigde Sta ten aangekomen om nog eens van aangezicht tot aangezicht met de heer Kennedy te praten en hem' zo mogelijk om te praten. Tevoren was hij zoals in Engeland gebruikelijk is bij de Engelse ko ningin wezen lunchen en vertelde hij haar zo een en ander over zijn reis naar de Verenigde Staten. Een omlijnd program voor dc bespre kingen heeft MacMillan niet, maar iedereen neemt aan, dat MacMillan in hoofdzaak zal spreken over twee dingen namelijk de Britse toetreding tot de Europese Economische Ge meenschap en de wenselijkheid van het bezoek, dat de heer MacMillan wil brengen aan Moskou. Hij stelt zich voor. dat hij in Engeland bedui dend in populariteit zal stijgen als hij in Moskou de rol van de grote bemid delaar kan spelen. Het ietwat verfomfaaide internatio nale prestige van Engeland krijgt dan een frisser kleurtje. Wat de Britse aansluiting bij de Euromarkt betreft zal de heer MacMillan wel voornamelijk de relaties met Canada bespreken. Ca nada is tot nog toe een verwoed te genstander van de aansluiting. Een zachte wenk van de Verenigde Staten aan Canada en zekere toezeg gingen op het gebied van de Ameri- kaans-Canadese economische relaties, zouden veel van Canada's tegenstand kunnen wegnemen. MacMillan heeft enige haast, want wanneer alles goed gaat zal men dit najaar te Brussel zover met de berekeningen en bespre kingen gevorderd zijn. dat een basis voor Engelands aansluiting bij de Euromarkt is gevonden. De landen van het Verenigd Europa zullen dan aan Engeland definitieve voorstellen kunnen doen. Daarna zal er nog heel wat wetgevende arbeid in Engeland verricht moeten worden en het En gelse parlement zal zich over al die wetten en wetjes moeten uitspreken. Juist vóór de Engelse Lagerhuisver kiezingen zou alles in kannen en krui ken kunnen zijn, waarna MacMillan met zijn conservatieve partij de ge legenheid zou krijgen als de grote vernieuwer van de Engelse ..Europa- politiek" voor de kiezers te verschij nen. Of dit „stuntje" spectaculair genoeg zal zijn om de gunsten van de kiezers te winnen? Er zijn er velen in En geland, die op die vraag een ontken nend antwoord geven. Het conserva tieve bewind in Engeland duurt op dit ogenblik elf jaar en dat vindt men lang en ook wel wat eentonig. Zilveren huwelijksfeest koninklijk paar Protocol blijft achterwege na officiële viering Voor het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar komt een groot aantal buitenlandse gasten, leden van vorstenhuizen, naar Nederland. Van de buitenlandse vorsten arriveren dinsdag a.s. als eersten zijne keizerlijke majesteit Mohammed Pahlevi, de sjah van Perzië en keizerin Farah. Zij komen 's ochtends om kwart over ell- met een DC 8 van de K.L.M. uit New York op Schiphol aan. Om vijf voor twaalf arriveert op Schiphol prinses Margaretha van Zweden, de dochter van het Zweedse koningspaar, die het Zweedse hof zal vertegenwoordigen. Ze komt met een vliegtuig van de S.A.S. Om tien over één arriveert haar oom prins Bertil van Zwedeu. Hij komt uit Parijs en vliegt per K.L.M. Om drie uur 's middags landt een Noors militair vliegtuig met aan boord koning Olav V van Noorwegen. Om vijf voor vier wordt de aankomst van koningin Elisabeth van Groot- Brittannië en Noord-Ierland ver wacht. Haar echtgenoot, prins Philip, hertog van Edinburg, komt een half uur later op Schiphol aan. Het Brit se koningspaar mag niet samen per vliegtuig reizen. De koninklijke gasten worden op Schiphol opgewacht' door een der prinsessen Beatrix, Irene en Margriet. Deze vergezellen de zojuist aange- komenen naar het Amstelhotel en gaan dan weer terug naar Schiphol om nieuwe gasten'af te halen. De groothertogin Charlotte van Luxemburg komt met haar echtge noot, haar oudste zoon Jean, en haar schoondochter Josephine Charlotte (van België) pier auto naar Neder land. Het gezelschap wordt om vier uur 's middags bij het Amstelhotel verwacht. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België zullen het diner in het Amstelhotel, de rondvaart door de verlichte grachten en het bal in het paleis op de Dam niet meemaken. Zij komen namelijk pas op de tweede dag van het tweedaagse koninklijke familiefeest naar Nederland. Prinses Beatrix zal daar ter begroeting aan wezig zijn en met het vorstenpaar direct naar de Keukenhof rijden, waar de overige gasten van koningin Juliana en prins Bernhard inmiddels reeds gearriveerd zullen zijn, komen de vanuit Amsterdam in drie bus sen. Voor elk der vorsten zal op Schip hol een erewacht, bestaande uit een erescjuadron van de koninklij ke landmacht, in ceremonieel te nue, staan opgesteld. Na begroe ting door de „dienstdoende" Ne derlandse prinses, speelt de kapel van de Koninklijke Landmacht het volkslied van de arriverende vorst of vorstelijke vertegenwoordigers. Koningin Juliana heeft geoordeeld dat het zilveren huwelijksfeest publieke lijk wordt gevierd op zondag (de kerkdienst) en maandag (de rijdende receptie, het autoriteitendiner in het paleis op de Dam en het' feest in het Concertgebouw en met de elf pro vinciën-tocht na 5 mei. Zij heeft la ten weten, dat zij de feesten op dins dag (diner, rondvaart en bal) en woensdag (Keukenhof en tocht met de Oranje) een volstrekt privé-aan- gelegenheid acht. Zodoende is bij voorbeeld de afdeling protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, dat bij staats- of officiële bezoeken van buitenlandse staatshoofden altijd een grote rol speelt, bij de organi satie van het vorstelijk massabezoek van de volgende week nauwelijks be trokken geweest. Voorts is bekend geworden dat koningin Juliana zelf de opstelling zal maken van de staatsiefoto van de belangrijkste gas ten, welke dinsdag in het Amstelho tel, voor het diner begint, zal wor den gemaakt. Ook deze, anders hoogst protoeolaire aangelegenheid is deze keer derhalve een volkomen on derons-affaire. De lijst van gasten van het ko ninklijk paar, welke in het Am stelhotel zullen logeren, vermeldt op het ogenblik 79 namen. Een tiental hiervan zijn van de hof- digmtarissen, die de buitenlandse vorsten meenemen en van de Ne derlandse kofdignitarissen die aan de buitenlandse vorsten worden toegevoegd. Aan de koningin en koning van Bel gië bijvoorbeeld wordt toegevoegd prof. dr. C. L. Patijn, het socialisti sche Tweede-Kamerlid, die kamer heer in buitengewone dienst is van koningin Juliana. Koningin Elisabeth van Engeland heeft haar eigen hof maarschalk, lord Blunket, bij zich. De sjah van Perzië wordt vergezeld door zijn hofarts en door een dame du palais. De meeste der gasten afgezien van de regerende vorsten zijn de vroegere bruidsjonkers en bruids meisjes van ons koninklijk paar. De meesten van hen zijn inmiddels even eens getrouwd en hebben hun echt genoten bij zich en (enkele van hen) hun kinderen. Een aantal namen op de gastenlijst is niet direct thuis te brengen. Het zijn namen van jongemannen, die meer de leeftijd hebben van prinses Bea trix, dan van haar ouders. Ze hebben 25 jaar geleden niets met het huwe lijk te maken gehad en hebben even min een directe familieband met ons koningshuis. Zijn het zo maar goede vrienden, of zijn het heel goede vrien den? Men gist. RAKETTEN EN Japan doet ook mee Donderdag is een drukke ruimtedag geweest. "Er kwamen twee kunst manen in een baan om de aarde en er werden drie raketten gelanceerd. De Amerikanen meldden bovendien, dat het ruimtevaartuig Ranger IIIÏ met een klap op de maan terecht was gekomen zonder dat deze proef neming de beoogde doelen had be reikt. Van Cape Canaveral werd een Brits- Amerikaanse kunstmaan gelanceerd, die in een baan om de aarde kwam en bestemd is voor het verzamelen van gegevens over de ionosfeer en de kosmische straling. Engeland ont wierp de satelliet, door premier Mac- millan „Ariel" genoemd, en leverde de wetenschappelijke instrumenten. Britse geleerden zullen de verkregen gegevens bestuderen. De Verenigde Staten zorgden voor de Thor-Delta- raket Dit was de eerste gemeen-1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3