Koninklijke onderscheidingen in Zeeland Slaapkamer-verlichting in afwasbaar polyester PHILIPS voor goede huisverlichting ZATERDAG 28 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSB COURANT O J. W. HÜPKES. De heer J. W. Hupkes, die 23 april 1908 te Amersfoort werd geboren, was van 1938 tot 1948 directeur van de Ned. Buurtspoorweg Maatschap pij te Zeist. In laatstgenoemd jaar werd hij benoemd tot directeur van de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen, waarna 1 januari 1956 zijn be noeming tot president-directeur volg de. Daarnaast bekleedt de heer Hupkes nog vele andere functies in het be drijfsleven. Zo is hij o.m. lid van het dagelijks bestuur van het Verbond van Ned- Werkgevers, voorzitter van de exportcommissie van de werkge versbonden, bestuurslid van het Cen traal orgaan voor de handel met het buitenland en voorzitter van Cometel en Comei, die gezamenlijk een pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie voor de metaalnijverheid voorberei den- Voorts was hij voorzitter van de Centrale bond van scheepsbouwmees ters in Nederland, terwijl hij thans nog lid is van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuw se eilanden. Hij had destijds de lei ding van missies uit het bedrijfs leven naar Rusland en Nigeria- Ver der is de heer Hupkes commissaris van diverse bedrijven. g. h. e. m. van vvaes. De heer G. H- E. M. van Waes werd op 15 maart 1913 te Westdorpe ge boren. Na zijn h-b.s-opleiding ont ving hij enige jaren landbouwonder- rlcht in Frankrijk, waarna hij zich vestigde op het landbouwbedrijf van zijn vader. Vanaf de bevrijding was de heer Van Waes wethouder van Westdorpe, waarna op 1 juli 1946 zijn benoeming tot burgemeester volgde. De heer Van Waes is te Westdorpe onder meer voorzitter van de Boerenbond, dijkgraaf van de Oud- en van de Nieuw-Paperschor- polder, gezworene van de Autrichen- polder en ere-voorzitter van de stich ting Concordia. Voorts is hij voorzit ter van de raad van bestuur van de afvalwaterleiding kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen voorzitter van de voorbereidingscommissie ruil verkaveling Canisvlictpoldei', provin ciaal bestuurslid van de C.H.V., be stuurslid van de St.-Elisabethstich- ting te Sluiskil, van het Jansenius- lyceum te Hulst, van de Nederlandse Heidemaatschappij en van de r.-k. Bejaardenstichting Westdorpe-Sas van Gent-Philippine- Op landelijk niveau is de heer Van Waes voor zitter van de Koninklijke Nederland se Zuivelbond (F.N Z en van de Nederlandse Coöperatieve Raad. IK. G. P. M. DIKÖTTEK. Ir. G. P. M. Dikötter werd op 30 juli 1903 geboren te Rotterdam. Na een 6-jarige studie aan het Canisiusly- ceum te Nijmegen volgde hij dc in genieursstudie aan de technische ho geschool te Delft, waar hij in 1928 afstudeerde. Van 1930-1935 was hij werkzaam aan het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening, waarna hij van 1935 tot 1936 gedeta cheerd was als directeur van het bouwbureau n.v. waterleidingmaat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen. In augustus volgde zijn benoeming tot directeur. De heer Di kötter is vanaf 1952 lid van Provin ciale Staten en vanaf 1955 lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Als zodanig bekleedt hij diverse func ties. Op maatschappelijk gebied is de heer Dikötter ondermeer voorzitter van de St.-Elisabethstichting Sluis kil, van de Willibrordusstichting, van de stichting „U.T.S. Zeeuwsch-Vlaan deren", curator vari het Janseniusly- ceum te Hulst, lid van het r.-k. kerk bestuur te Terneuzen en sinds 1961 voorzitter van de stichting Bouvigne te Breda. R. BATTEN. De heer R. Batten is in 1902 te Vlis singen geboren. Na zijn notariaat studie en -opleiding werd hij in 1934 notaris in de Zeeuwse hoofdstad. In het kerkelijk en verenigingsleven trad de heer Batten reeds spoedig op de voorgrond. In 1935 werd hij kerk voogd van de Ned. Herv. Kerk. waar na hij van 1954 tot 1962 president kerkvoogd was. Mede onder zijn lei ding kwamen verschillende restaura ties tot stand. Voorts is hij bestuurs lid van de Olmenlaanscholen, voor zitter van de chr. kweekschool en van de Instrumentale, bestuurslid van Kinderzorg, van de chr. blinden- inrichting te Zeist en penningmees ter van de Zeeuwse vereniging voor diaconessenarbeid. C. BOENDER Op 1 september 1925 werd de lieer Boender te Tholen aangesteld als on derwijzer aan de school van de „Ver eniging tot het verstrekken van la ger onderwijs op gereformeerde grondslag". Hij heeft een bijna 40- jarige loopbaan aan deze school ach ter de rug en werd nu bijna een jaar geleden als zodanig gepensioneerd. De op 12 juli 1898 in Nieuw-Beyer- land geboren heer Boender deed in 1927 zijn intrede in het provinciaal bestuur van Zeeland toen hij zitting kreeg in de provinciale staten voor de staatkundig gereformeerde frac tie. Onafgebroken heeft hij in dit college een zetel bezet. Sinds 1958 heeft de oud-onderwijzer ook zitting in de raad van Tholen. Op politiek terrein is de heer Boender secretaris van de gewestelijke raad van de staatkundig gereformeerde kieskrin gen en voorzitter van de S.G.P.-afde- ling Tholen. Daarnaast bekleedt hij verschillende functies op kerkeliik- en onderwijsterrein. Hij heeft zich zeer beijverd voor het christelijk on derwijs op Tholen. J. DE FEIJTER. De heer J- de Feijter, 7 maart 1897 te Zaamslag geboren, is sinds sep tember 1947 wethouder en waar nemend burgemeester van Schoon- diike. In september 1939 kreeg hij reeds namens de prot. chr. partij zitting in de gemeenteraad. De nieuw benoemde ridder, die jaren lang de landbouw heeft beoefend, nam ook een belangrijke plaats in het agrarische organisatieleven in. Zo was hij 17 jaar bestuurslid van de provinciale C.B T.B. en 29 jaar van de afdeling W.-Z.-Vlaanderen, waarvan 16 jaar voorzitter. De Kon. Ned. Vereniging „Het Trekpaard" heeft verscheidene jaren van de ken nis en werklust van de heer De Feijter mogen profiteren in zijn functies van jurylid en bestuurslid- Voorts diende hij de Gereformeerde Kerk van Schoondijke, o.m. als prae- ses van de kerkeraad- Onder zijn leiding kwam liet nieuwe kerkge bouw tot stand. C. BURGER. De thans 60-jarige heer C. Burger, bedrijfsleider van de Wilhelminapol- der op het bedrijf „Mosselbank", is reeds 26 jaar wethouder van de ge meente Kaltendyke. Htf heeft zich bijzonder verdienstelijk gemaakt voor de dorpsgemeenschap. Hij is o.m. voorzitter van het plaatselijke Groe ne Kruis, voorzitter van de muziek vereniging „De Echo", voorzitter van de personeelsvereniging van de Wil- helminapolder „De Kroo", voorzit ter van de Oranjevereniging en voor zitter van de stichting Wilhelmina- huis". Voorts is de gedecoreerde be drijfsleider ruim 20 jaar president- kerkvoogd geweest van de Neder lands hervormde gemeente te Wil- helminadorp. vv. poppe. De heer W. Poppe, wethouder van financiën, onderwijs- en personeels zaken te Vlissingen, is op 22 decem ber 1901 geboren In Vlissingen volg de hij na het lager onderwijs de ge meentelijke handelsavondschool. Hij is sinds 1945 raadslid en wethouder voor de a.r. De heer Poppe is ver der o.m. nog bestuurslid van het Schoolmuseum. P. J. VAN BENDE GEM. De heer P. J. van Bendegem, aard appelhandelaar te Axel, werd gebo ren in Axel op 1 augustus 1897. Hij is lid van de gemeenteraad van Axel vanaf 1 september 1931 tot en met heden. Hij was wethouder van 3 sep tember 1935 tot 2 september 1958. De heer Van Bendegem was waarne mend burgemeester van Axel van 13 mei 1941 tot 9 december van dat jaar. Hij is voorts onder meer voor zitter van de plaatselijke commissie van advies van het Borgstellings fonds voor Zeeuwsch-Vlaanderen, be stuurslid van de stichting Beschut tende werkplaatsen Midden-Zeeuwsch Vlaanderen, voorzitter van de C.H. U., afdeling Axel, meer dan 25 jaar voorzitter van de Hervormde Zon dagschoolvereniging te Axel en sinds 1944 president-kerkvoogd te Axel. De heer Van Bendegem heeft in 1942 meer dan vijf maanden 'in gijzeling doorgebracht. Hij is onderscheiden wegens langdurig raadslid en wet houder der gemeente Axel. J. VAN HALST. Oud-burgemeester J. van Halst van Wissenkerke is een geboren en geto gen Noordbevelander, die in tal van bestuursfuncties zijn gemeente van inwoning heeft gediend. De thans 66- jarige heer Van Halst was eerst ge meenteraadslid, daarna wethouder en loco-burgemeester en de laatste ze ven jaar burgemeester. Begin van dit jaar nam hij afscheid als zodanig. De heer Van Halst heeft tijdens zijn korte ambtsperiode de fundamenten gelegd voor een prachtig stuk recrea tie langs het Noordbevelandse Noord zeestrand. Mede dank zij zijn initia tieven is de laatste jaren een" bun galowpark bij de duinen te Kamper land verrezen, dat een grote trek pleister vormt voor het toerisme. C. M. SCHOT. De Kortgeense onderwijzer K. M. Schot (66 jaar) heeft het onderwijs 46 jaar gediend. In 1924 kwam hij naar Kortgene. waar hij als onder wijzer begon aan de openbare ulo. In 1950 werd hij benoemd tot hoofd. In zijn 37 Kortgeense jaren heeft de heer Schot zich doen kennen als een voortreffelijk onderwijzer, die hon derden Noordbevelanders de weg in de maatschappij heeft gewezen. Tot aan zijn pensionering heeft hij di verse bestuursfuncties bekleed: ver tegenwoordiger van de Z.V.U. voor Noord-Beveland. bestuurslid van het Departement Noord-Beveland van het Nut. bestuurslid en secretaris van de afdeling Zeeland van de mulo-vereniging, en bestuurslid van het gewest Zeeland van de P.v.d.A. Hij is voorts van 1957 tot 1961 kerk voogd geweest van de Nederlands hervormde gemeente te Kortgene. DR. RÖHNEK. Dr. J. C. Röhner werd in 1929 be noemd tot leraar in de scheikunde aan de toenmalige rijks h.b.s. te Zierikzee. Sindsdien is dr. Röhner de Schouwse stad trouw gebleven en heeft hij zich daan naast zijn loop baan aan het lyceum een prominente plaats verworven in het maatschap pelijk leven. Zo heeft dr. Röhner al jaren op zijn naam staan de regie van toneel stukken, die de lyceumvereniging „Contact" en andere groepen op de planken brengen. Hij is voorzitter van het Nutsdepartement Zierikzee en van de plaatselijke padvinders- groep. Voorts is hij consul van de A.N.W.B. en voorzitter van het plaat selijk comité van de stichting Har monische Lichaamsontwikkeling. Een belangrijke functie is ook zijn voorzitterschap van de Zierikzeese Sportraad. Dr. Röhner kan de recht streekse organisator van deze sport- uitwisseling met Saint Hilaire en Hatfield worden genoemd. In het stedelijk „gezelligheidsleven" is hij bestuurslid van de kegelclub „Sint- Jan" en van de sociëteit „De Vere niging". j. j. meijboom. Vraag uw handelaar naar de grote serie polyester ornamenten. Helder f. 9.95 In Meur f. 10.70 van de weegbrugvereniging te Kats, vele jaren voorzitter en thans ere voorzitter van de muziekvereniging „Excelsior" te Kats en tal van andere functies. De heer J. J. Meyboom, die in 1898 te Middelburg geboren is, zocht zich na het behalen van het mulo- en handelsschooldiploma, een betrekking bij het verzekeringswezen. Hij werk te 45 jaar bij de Algemene Zeeuwse verzekeringsmij. te Middelburg, waar hij vorig; jaar als chef de bureau afscheid nam. Reeds op jeugdige leeftijd voelde hij zich aangetrokken tot de padvinde rij, waarin hij als distritscommissaris de hoogste onderscheidingen, zoals de Baden Powellherdenkingsmedaille, de Zilveren Jacobsstaf en de Zilveren Vlaamse Gaai ontving. J. J. VAN ANTWERPEN De thans 56-jarige heer J. J. van Antwerpen, geboortig uit 's-Heer- Arendskerke, is hoofdcontroleur A bij de inspectie der belastingen te Goes. In 1918 begon hij zijn ambte lijke loopbaan als volontair bij het ontvangkantoor der directe belastin gen te Domburg. Via Tilburg en Hansweert kwam hij in 1933 in Goes waar hij als rijksklerk te werk werd gesteld. In 1937 werd hij adjunct commies, in 1950 hoofdcontrolcur en in 1961 hoofdcontroleur A. Buiten zijn werk heeft de heer Van Ant werpen zich vooral verdienstelijk ge maakt voor de gereformeerde kerk in Goes. Hij heeft in belangrijke ma te bijgedragen aan de totstandko ming van de Oosterkerk en het be jaardentehuis „Schild en Hof". Se dert 1951 is de heer Van Antwerpen voorts voorzitter van de commissie van beheer van de gereformeerde kerk. m. w. VAN ARENTHALS. De heer M. W. van Arenthals te Kats, geboren 20 oktober 1896, heeft met name zijn sporen verdiend op het gebied van de polders en wa terschappen. Ruim dertig jaar is hij lid van de dijkraad van de Calami- teuze Leendert Abrahampolder ge weest. Na dc concentratie van pol ders en waterschappen op Noord- Beveland werd hij benoemd tot dijk graaf. Van de vele functies, die de neer Van Arenthals heeft bekleed of nog bekleedt kunnen worden ge noemd: üd van het bestuur van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond en sedert 1957 vice-voorzitter van de Bond, mede-oprichter, pen ningmeester (1933-1953) en voorzit ter (1953 tot heden) van het Noord- Beveland» Brugcomité, voorzitter De heer G. H. Vierhout, inspecteur technische dienst bij de Provinciale Stoombootdiensten, is op 4 oktober 1900 in Vlissingen geboren, waar hij na de lagere school de nijverheids school volgde en vervolgens naar de zeevaartschool ging. Van 1914 tot 1919 was hij werkzaam bij de maat schappij „Zeeland". Ook is hij nog een half jaar in dienst geweest bg Van der Ebb en Dresselhuys in Rot terdam en van oktober 1919 tot 1931 als tweede scheepswerktuigkundige bij de K.N.S.M., waarna hij in dienst kwam als hoofd van de technische dienst bij de Provinciale Stoomboot diensten. A. P. DANSEN. De heer A. P. Dansen te Goes ver vult de functie van bureauchef van het P.T.T.-kantoor te Goes. De heer Dansen, die in Rilland-Bath werd ge boren, trad in 1917 in dienst van de P.T.T. als kantoorbediende. Na ver schillende rangen doorlopen te heb ben in Roosendaal, Breda en Middel burg, werd hij in 1958 t.ot bureau- chef te Goes benoemd. Buiten de pos terijen heeft de heer Dansen verdien stelijk werk vericht. Hij was o.m. een twaalftal jaren diaken van de Nederlands hervormde gemeente te Roosendaal. Tijdens zijn verblijf In Breda was hy enkele jaren hoofd van de hervormde gezinszorg. In zijn vroegere woonplaatsen heeft hij voorts actief deelgenomen aan het werk van de vakbeweging. Tal van bestellers kennen hem in zijn kwali teit van leraar aan verschillende be stellerscursussen. DR. J. SPÜYMAN. Di*. J. Spuyman dio 13 oktober 1899 te Schoonhoven werd geboren, stu deerde chemie aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Na vol tooiing van zijn studie hij promo veerde tegelijkertijd. werd dr. Spuyman omstreeks 1923 leraar aan de r.h.b-s- te Vlissingen. Kort daarna werd hij ook chemicus aan de Kon. Mij. „De Schelde" aldaar. In lande lijk verband is dr. SDuyman voorzit ter van de Vereniging van raadge vende scheikundigen, hoofden van particuliere laboratoria te Amster dam. C. J. J. KOOYMAN. De nu 64-jarige oud-landbouwer C. J. J. Kooyman vestigde zich als jon ge boer op de ..Joanna-Mariahoeve" in St.-Annaland. Op agrarische ge bied heeft de heer Kooyman sinds dien 'n belangrijk» plaats Ingenomen, doordat hij tal van functies op zijn naam kreeg, waarvan er thans ver schillende op zijn zoon zijn overge gaan. Zo is de heer Kooyman sr. hij woont sinds enkele jaren in de kom van het dorp voorzitter van de Boerenleenbank St.-Annaland en van de gelijknamige Veilingsvereni ging. Hij bezit het ere-voorzitter- schan van de „Vereniging Landbouw belang", die hij 27 jaar heeft ge presideerd. Een kwart eeuw is de neer Kooyman bestuurslid geweest van de Coöperatieve Aan- en Ver koopvereniging „Eiland Tholen". Verder heeft hij zitting in het be stuur van de Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken „Dinteloord Jaren lang is hij daarnaast nog bestuurs lid geweest van de Z.L.M. -kring Tholen en St-Philipsland. Voor de landbouwbelangen van streek en provincie heeft de nieuwe St-Anna- landse ridder steeds op de bres ge staan. p. p. M. DE KORT De heer P. P. m. de Kort, oud-hoofd der r.-k. lagere school te Axel, werd geboren te Ossenisse op 23 januari 1884. Sinds 1 febr. 1959 is hij als zo danig gepensioneerd. Hij is bijna 46 jaar bij het onderwijs geweest. De heer De Kort is onder meer lid van het r.-k. kerkbestuur te Axel, was mede-oprichter van het Wit-Gele Kruis afdeling Axel, mede-oprichter van de K.AJB.-afdeling Axel, is com missaris van de plaatselijke afdeling van „Herwonnen Levenskracht", se cretaris van de r.-k. kieskring Axel, oud-leraar cursus sociale vorming aan de sociale school te Hulst, voor zitter van het r.-k. kerkkoor, secre taris van het parochiaal charitatief centrum te Axel, oud-secretaris van het r.-k. Armbestuur. A. LOK. Luitenant ter zee van speciale dien sten der le klasse A. Lok uit Vlis singen is op 1 mei 1919 in Delft ge boren. In mei 1941 kwam hg b(j de marine in de functie van luitenant ter zee 3e klas van de Kon. Marine Reserve, waarna op 1 mei 1950 zijn benoeming volgde tot luitenant ter zee van speciale diensten 2e klasse, in augustus 1955 werd hij bevorderd tot luitenant tei zee le klasse. In september 1957 kwam hij naar Vlis singen. Op koninginnedag zal luite nant ter zee Lok zijn onderscheiding officieel worden uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21