PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT DEN HAAG IS BEREID VERSTERKING STOP TE ZETTEN Akkoord bereikt over schooltelevisie Een en zeventig koninklijke onderscheidingen in Zeeland verleend Als Indonesië de militaire acties wil staken Parijs laat moslims nog niet vrij Politie zoekt wapens in Kerkdriel Tweede kernbom ontploft boven Stille Oceaan Spoed s.v.p. 205e jaargang - no. 100 Dagblad, uitgave vaa de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week, 8,00 p. kw.fr. p. p. 8,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 28 april 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnim. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2-355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm tel. 2094. Suggesties voor „bestand" aan Thant toegezonden Waterman op 4 mei naar Nieuw-Guinea (Van onze redactie) Het charterscliip „Waterman" zal volgende week vrijdag 4 mei uit Hoek van Holland naar Nieuw-Gui nea vertrekken. Aan boord bevindt zich dan het twee de troepencontingent, dat in verband met de toegenomen spanning rond het Nederlandse gebiedsdeel wordt uitgezonden. Op woensdag 2 mei zullen de militai ren in hun legerplaatsen afscheid kunnen nemen van hun ouders en verloofden. In Hoek van Holland be staat voor familieleden, die dit wen sen, nog de mogelijkheid op de kade te wórden toegelaten. Onderscheiding geweigerd De heer Fred Pioum te Kerkrade, af delingschef bü de dominïale mijn en een bekend figuur in het organisatie leven van Kerkrade en Limburg, heeft geweigerd een koninklyke on derscheiding in ontvangst te nemen. Aan hem werd verleend de eremedail le in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De reden van zijn weigering heeft de heer Ploum niet bekendgemaakt. De Nederlandse regering is bereid het zenden, van versterkingen naar Nieuw-Guinea stop te zetten, mits Indonesië van haar kant eveneens bereid is de militaire situatie te stabiliseren. Dit heeft de regering in Den Haag gisteravond verklaard. Waarnemers zouden er op moeten toezien, dat een eventueel akkoord over de militaire status quo ook wordt nagekomen. Nederland zal de waarnemend secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Thant, van haar bereidheid in kennis stellen. „Den Haag" geeft verklaring uit Dit Is gisteravond medegedeeld in een verklaring, die door de rijksvoor lichtingsdienst is verspreid. De letter lijke tekst van deze verklaring luidt als volgt: Uitwisseling stagneert Premier Pompidou van Frank rijk heeft gisteren in de Natio nale Vergadering bekendge maakt, dat de vrijlating van Al gerijnse verzetsstrijders voorlo pig is opgeschort. Dit was geschied, zei hij, omdat po gingen om Franse militairen die zich in handen van de Algerijnse verzets beweging zouden bevinden, op te spo ren tot dusver onbevredigende resul taten hadden gehad. De uitwisseling van dc gevangenen vormt een onder deel van de overeenkomsten van Evian. Honderden politiemannen en soldaten hebben zich gisteren geworpen op een voorstad van Algiers en een der meest gevreesde terreurcommando's van de O.A.S. gearresteerd. Volgens de politie bevonden zich elf leden van het „Jesus Giner" commando onder de 21 activisten Olympic Thunder geborgen Zwartgeblakerd, met een slagzij van enkele graden, het stuurhuis schuin weggezakt; op de gesmolten steun- binten en met een gapende wond van zeker twintig bij dertig meter, is gisteravond om kwart over zeven Onassis' tanker „Olympic Thunder" veilig binnen de pieren van de Nieu we Waterweg gebracht door zeesle pers van Wijsmuller; Doeksen en het Duitse bedrijf lïugsier. Zelfs bij dc invallende duisternis kon den de tientallen kijkers op de Hoek se pieren een goed indruk krijgen van het enorme gevecht om het be houd van het tot machteloosheid ge ramde schip, dat de bemanning van 39 koppen en de bergers hebben moeten léveren. Door het grote gat aan bakboord het schip is van de bodem tot aan het dek opengereten stroomde het water 111 en uit, waardoor de Olympic Tht'mder met een zware slagzij op de golven lag. P.Z.C.-zaterdagnummer HET LAATSTE veertiendaag se streekverhaal in dit seizoen is gewijd aan „Het bewogen leven van Willem den Engels man", een kleurrijke Middel burger, die zij h memoires schrijft. Met een sfeerrijke il lustratie van Jac. Prince op pagina negen. Dit; 24 tellende P.Z.C.-zater dagnummer omvat ondermeer: Stemmen uit dc kerken (pag. 3): Willem den Engelsman (pag. 9.); Radio en t.v. met films in Zeeland (pag. 13): letterkundige kroniek en kunst (pag. 17); Zigzag jeugdpagina, met eigen werk pag. 19Kerken en Maat schappij plus feuilleton en puz zel (pag. 21) en de kinder krant met klanken uit de ether op pagina 23. die in de voorstad Saint Eugene werden gearresteerd. Het „Jesus. Giner"-commando, ge noemd naar zijn oorspronkelijke leider, heeft een leidende rol ge speeld bij de terreur in Algiers sinds de mislukte generaalsop- stand van verleden jaar. Gisteren kwamen bij terreurdaden van de O.A;S. weer 13 mensen om het leven terwijl 19 anderen werden ge wond. In het ten zuiden van Oran gelegen Sidi-bel-Abbes is de spanning tussen Fransen en Algerijnen zo hoog ge worden, dat de stad feitelijk in tweeën is verdeeld. De Algerijnse in woners van de Europese wyk zijn naar elders vertrokken. Onder leiding van de officier van justitie, baron Van Imlioff te Den Boscli, geassisteerd door politieoverste Camaar uit Nij megen, zijn een groot aantal ar restaties verricht van inwoners uit het dorp Kerkdriel, verdacht van wapensmokkel en illegaal bezit van vuurwapens. De arrestanten werden door de politie van hun bed gelicht en bij de officier van justitie, die zitting; hield ten ge meentehuize te Kerkdriel, voorgeleid. De Verenigde Staten hebben gis teren hun tweede kernproef in de dampkring genomen. De com missie van atoomenergie in Washington deelde mede dat de kernbom van een vliegtuig in de omgeving van Christmas Is land was uitgeworpen en dat de. explosieve kracht van middel matige grootte was. Dit betekent dat de explosieve kracht minder dan die van een miljoen ton t.n.t. was, maar meer dan 20.000 ton. Het was een bom van dezelfde groot te als die welke woensdag tot ont ploffing werd gebracht en waarmee de Amerikanen hun nieuwe serie kernproeven in de Stille Oceaan be-1 gonnen. nis genomen van de verklaring van de president van Indonesië te Medan op 26 april jj. dat Indonesië het over leg met Nederland slechts zal her vatten indien Nederland geen ver sterkingen meer naar Nederlands Nieuw-Guinea zal zenden. De rege ring stelt er prijs op harerzijds de verzekering te geven, dat zij geheel bereid is mede te werken tot het be reiken van een akkoord, waaronder van beide zijden de militaire situatie zou worden gestabiliseerd. Daarbij zullen uiteraard onpartijdige derde waarnemers, bij voorkeur zijdens de V.N., evenals zulks op andere plaat sen ter wereld geschiedt, tegen schen ding der overeenkomst moeten wa ken. De regering zal terzake stappen on dernemen bij de wnd. secretaris-ge neraal van de V.N. Zodra zulle een akkoord is bereikt, zullen door Ne derland geen versterkingen meer worden gezonden". Een recente foto van H. M. Koningin Juliana, die §j maandag a.s. haar 53-ste M verjaardag hoopt te vie- j| 1 ren. j| §j (Foto Max Koot). H Datum eerste uitzendingen nog niet bepaald Het georganiseerd onderwijs en de Nederlandse Televisie Stich ting (N.T.S.) hebben overeen stemming bereikt ten aanzien van de wijze waarop in ons land de schooltelevisie-uitzendingen zullen worden gegeven. Door de onderwijs-organïsaties zal worden opgericht de „Stichting Ne derlandse Onderwijs Televisie", waar in de verschillende onderwijsriehtin- gen zullen zijn vertegenwoordigd. Deze stichting zal samen met de N. T.S. en de daarin samenwerkende om roeporganisaties de verantwoordelijk heid voor de uitzendingen dragen. Een in te stellen contactcommissie Marinebezoefe aan Göteborg Het Nederlandse fregat „Van Ewijck' en de mijnenveger „Onverdroten" zyn tijdens een oefenreis in de Oostzee in de Zweedse havenstad Goeteborg aan gekomen. Zij zullen hier drie dagen tot maandagmiddag, blijven. „schooltelevisie" zal met het alge meen beleid ten aanzien van de schooltelevisie-uitzendingen worden belast. Wanneer de uitzendingen zullen aanvangen, is nog niet beslist. Een besluit daarover is mede af hankelijk van nader overleg dat thans moet worden gevoerd met het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen. In enkele bladen is de laatste dagen gesuggereerd dat minis ter Visser er verkeerd aan zou doen zelfs ook maar te overwegen in beroep te gaan tegen de uit spraak van het Ambtenarengerecht in de ontslagkwestïe Van der Putten. Zo spreekt „De Telegraaf" die zich het felst weert in deze zaak over de bewindsman als „een slech te verliezer, die handelt op een wij ze, een Nederlandse minister on waardig". Een dergelijke uitspraak is er volko men naast en hangt in de lucht. Er is naar aanleiding van deze ver velende affaire de laatste maanden bij herhaling geruststellend betoogd, dat de rechtzoekende in Nederland alle geëigende wegen kan bewande len om werkelijk recht te verkrij gen, ook de heer Van der Putten. Akkoord! Maar waarom zou dat niet voor een minister gelden? Gaat hij wél over de schreef, wanneer hij bij een jurist advies inwint over de kan sen van een beroep, wanneer in eerste instantie een zaak is verlo ren? Geen sprake van. Aan een mi nister behoort even goed recht te worden gedaan dan aan ieder ander. Wanneer hem op goede gronden zou worden geadviseerd een procedure te beginnen voor de Centrale Raad van Beroep tégen de uitspraak van het Ambtenarengerecht, dan mag hij zulk een stap zeker overwegen! Naast deze ontslagzaak echter is er de verhouding minister-par lement. Wij hebben er reeds eerder op gewezen: deze kwestie is tot dusver in de volksvertegenwoor diging niet uitputtend behandeld, omdat nu het wachten is op het ad vies van een daartoe, ingestelde com missie. Er kan echter, dunkt ons, niet genoeg op worden aangedron gen dat de parlementaire procedure rond deze aangelegenheid nu einde lijk eens met gro te spoed ter hand wordt genomen, waarbij vermoede lijk de parlemen taire enquête het meest voor de hand liggende middel is. Er moet een eind aan deze zaak komen! Zij vormt een bron van on rust en wantrouwen,, waarover iede re keer weer opnieuw publikaties op duiken niet oncontroleerbare ver dachtmakingen. Door dit alles komt niet alleen ccn bepaald ministerie in een bijzonder kwaad daglicht te staan een heel belangrijk ministe rie maar wordt in het algemeen het gezag sterk ondermijnd. Zo lang zamerhand is de indruk ontstaan alsof het bij defensie de grootst mo gelijke rommel is. Destijds de hel menaffaire, nu weer deze zaak, waarmee de gemiddelde Nederlander wordt gesuggereerd dat minister Visser een tragi-komische figuur is, voortgedreven door onbetrouwbare, rancuneuze adviseurs. Of die indruk juist is? Men kan het als buiten staander niet meer beoordelen. Daarom juist dient er klaarheid te komen en behoort een streep te wor den gezet onder deze troebele en ver troebelde zaak! Het parlement dient zijn aarzeling te overwinnen: men moet rond het Binnenhof begrijpen, dat de volksvertegenwoordiging zich niet kan permitteren in zaken als de ze een talmende houding aan te ne men. Spoed s.v.p. ftuntljH 0 Bij Trikkala in Thessalië zijn 13 men sen om het leven gekomen en 13 gewond toen de vrachtauto, waarin zij zaten, in een ravijn stortte. Zeelands commissaris Commandeur Bij de jaarlijkse toekenning van koninklijke onderscheidingen ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin, heeft Zeeland gisteren een comman deur in de Orde van Oranje- Nassau gekregen door de benoe ming van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. do Casembroot. Voorts werden drie Zeeuwen tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau benoemd en achttien tot ridder in deze orde. Verder werden in Zeeland elf eremedailles in goud, vijftien eremedailles in zilver en 23 ere medailles in brons toegekend. Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau werden benoemd J. W. Hupkes, Koudekerke, voor zitter van de directie van de N.V. Kon. Mij. „Dc Schelde" te Vlissin gen; G. H. E. M. van Waes, Westdorpe, voorzitter van de Kon. Ned. Zui- velbond (F.N.Z.); Ir. G. P. M. Dikötter, Terneuzen. directeur van de N.V. Waterleiding Mij. „Zceuwsch-Vlaanderen". Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd R. Batten, oud-president-kerk- voogd van de hei-vormde gemeen te te Middelburg; C. Boender, lid van provinciale staten van Zeeland, te Tholen; J. de Feijtcr te Schoondijke; C. Burger te Kattendijke: W. Poppe, wethouder der gemeen te Vlissingen; P. J. van Bendegem, raadslid, oud wethouder der gemeente Axel: J. van Halst, oud-burgemeester der gemeente Wissenkerke K. M. Schot, oud-hoofd van de openbare school voor ulo te Kort- gene; dr. J. C. Röhner, leraar aan het Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee; J. J. Meijboom, oud-districscom- missaris bij de vereniging „De Ne derlandse Padvinders" te Middel burg J. J. van Antwerpen te Goes; M. W. van Arenthals, Kats, dijk graaf van het waterschap Noord- Beveland; G. H. Vierhout, Vlissingen, inspec teur, hoofd technische dienst pro vinciale stoombootdiensten in Zee land; A. P. Dansen, Goes, bureauchef der P.T.T.; dr. J. Spuyman, Vlissingen, voor zitter van de Vereniging van Raadgevende Scheikundigen, Hoofden van particuliere labora toria, te Amsterdam; C. J. J. Kooijman, St.-Annaland, bestuurslid van organisaties op het gebied van de landbouw; P. P. M. de Kort, bestuurslid van diverse instellingen te Axel; A. Lok, luitenant ter zee van spec, dienst der 1ste klasse te Vlissin gen (met de zwaarden). De minister-president prof. dr. J. E.de Quay heeft de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot donderdag te Den Haag de versierselen uit gereikt behorende bij zijn benoe ming tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot kan zich al ruim veertien jaar Zeelands eerste burger noemen. Op 1 februari 1948 werd hij be noemd tot commissaris der konin- ging in de provincie Zeeland, als opvolger van jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford die vanaf 1 mei 1921 tot 31 januari 1948 deze hoogste post in de provincie be kleedde. Jhr. De Casembroot is Zeeuw van geboorte (17 december 1906 te Middelburg) en na zijn rechtenstu die kwam hij naar Zeeland terug, namelijk als burgemeester van Westkapelle, waar hij per 27 mei 1932 werd benoemd. Gedurende de ruim acht jaren die hij er als bur gervader verbleef, verwierf hij zich in zijn gemeente grote ach ting. Wegens zijn verkiezing tot lid van Gedeputeerde Staten ver liet hij Westkapelle, namelijk in december van het eerste oorlogs jaar, 1940. Maar in 1943 zetten de bezetters hem uit zijn ambt zodat jhr. De Casembroot tijdelijk amb teloos werd. Na de bevrijding was hij werk zaam bij het Militair Gezag en tot de terugkomst van jhr. Quarles van Ufford was hij bovendien waarnemend commissaris der ko ningin. Op 4 januari 1946 volgde de herbenoeming tot eerste burger van Westkapelle. Deze maal zou zijn burgemeesterschap er slechts twee jaar duren in verband met zijn benoeming tot commissaris der koningin in Zeeland. Voordat hij deze post aanvaardde was de heer De Casembroot in verschillende organisaties werk zaam, o.a. als secretaris van de Zeeuwse Polder- en Waterschaps- bond en als president van de Stoom tram Mij. Breskens-Maldeghem. De benoeming van de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau mag worden gezien als een koninklijke erkenning van diens vele verdien sten voor de provincie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1