Kennedy geeft toestemming voor nieuwe kernproeven KLANKBORD Nieuwe maatregelen tegen Peronisten STRAALJAGER IN ZEE BIJ NIEUW-GUINEA, VLIEGER GERED „NAVARRA"WORDT OPENBAAR VERKOCHT Gardy neemt leiding O.A.S. over MAANDAG A.S. IS HET HELE AMSTERDAMSE POLITIEKORPS OP DE BEEN Oppassen voor zakkenrollers WOENSDAG 25 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vandaag aanwijzingen aan luchtverkeer Proefnemingen zullen twee tot drie maanden in beslag nemen President Kennedy heelt zijn toestemming gegeven voor het nemen van een serie kernproeven in de atmosfeer, die in de Grote Oceaan zullen plaatsvinden „zodra dit operationeel gunstig uitkomt". Dit is dinsdag officieel in Washington bekend gemaakt. Ir. kringen, die in nauwe betrekking staan met de Amerikaanse regering verklaarde men dat het besluit op elk moment kan worden ingetrokken, wanneer de Sowjet-Unie de wens kenbaar zou maken om onmiddellijk een akkoord tot verbod van kernproeven te sluiten. President Kennedy bevindt zich met vakantie in Florida. Een woordvoerder van het Amerikaanse federale bureau voor de burgerluchtvaart heeft medegedeeld dat aan vertegenwoordi gers van Amerikaanse en buitenlandse luchtvaartmaatschap pijen, die diensten over de Grote Oceaan onderhouden, verzocht is vandaag in Honoloeloe aanwezig te zijn om te worden ingelicht over luchtverkeers- en veiligheidsmaatregelen, die van kracht zullen zijn gedurende de periode, dat de Verenigde Staten op de in het midden vaan de Grote Oceaan en ten zuiden van Hawaii gelegen eilanden Christmas en Johnston proefnemingen met kernwapens zullen houden. Na de bijeenkomst zullen de vliegers dezer maatschappijen worden inge licht over de wijze, waarop zij in deze periode bij vluchten over de Grote Oceaan moeten handelen. Van bepaalde zijde wordt te Wash ington verwacht dat de eerste proef nemingen van de reeks, die in ver moedelijk twee tot drie maanden zal worden genomen, ten doel zullen heb ben, de uitwerking van ontploffende kernwapens op verdedigingsstelsels na te gaan. Men verwacht dat kernbommen op torens en vanaf ballons tot ontplof fing zullen worden gebracht. Ook meent men dat er kernwapenontplof fingen zullen plaatsvinden op raket ten, die daarvoor op hoogten van dertig tot verscheidene honderden mijlen zullen zijn gebracht. Volledig De proefnemingen zullen worden besloten met proefnemingen met kernwapens, die „volledig" worden genoemd en die onder meer zul len worden aangebracht in de neuskegels van intercontinentale ballistische raketten. Ook de ra ketten van de Amerikaanse on derzeeboten van de „Polaris"- klasse zullen dergelijke kernwa pens naar hun doelen vervoeren. Men verwacht dat het grootste kern wapen, dat de Verenigde Staten tot ontploffing zullen brengen, een bom ter sterkte van ongeveer tien mega ton (is tien miljoen t.n.t.) zal zijn. De Russen hebben, als destijds ge meld, de serie kernwapenproeven, die zij in de herfst van 1961 hebben ge- PACIFIST BETAALT MET. Een pacifist uit lowa, die sedert 1943 heeft geweigerd belasting te betalen, heeft president Kennedy er van op dc hoogte gesteld, dat hij er niets voor voelt zijn eigen verassing te helpen bekostigen. De pacifist, Walter Gormly, beschul digde Kennedy ervan maatregelen te hebben genomen die de kans op het uitbreken van een oorlog vergroot. In dit verband noemde hij de invasie poging op Cuba, de Amerikaanse activiteiten in Berlijn en de aanstaan de hervatting van de Amerikaanse kernproeven in dc dampkring. Wanneer de ambtenaren van de be lasting geld bij Gormly proberen te innen, zet hij een hongerstaking op touw. Hij staat erop. dat men hem naar het gerechtshof en de gevan genis zal dragen. NIEUW RECORD. Een inwoner uit Reno in Nevada, heeft zich gemeld als recordhouder achteruitlopen. Hij liep op deze wijze de afstand van Reno naar Carson City, een af stand van ruim 48 kilometer. Op de vraag waarom hij juist dit re cord had gevestigd zei hij: „Och, ik had niets te doen". houden, besloten met het tot ontplof fing brengen van een bom van 58 megaton. Ter vergelijking diene, dat de twee eerste kernbommen, die aan het einde van de tweede wereldoorlog boven de Japanse marinebasis Nagasaki en de industriestad Hiroshima werden afgeworpen, een ontploffingssterkte hadden van ongeveer twintigduizend ton t.n.t. Dit is hel kleine Japanse wapentje, dc Suzulite Pronte MO. Het wapen tje heeft een tweetalct motor voorin niet vier versnellingen, ivuarvan de hoogste twee gesynchroniseerd. De benzinetank kan 18 liter bevatten. Over de prijs en de snelheid zijn geen gegevens bekend. In Nieuw-Guinea is gistermorgen on geveer 12 uur plaatselijke tijd een Hunter-straaljager van de strijd krachten in zee gestort, ten zuidwes ten va,n het eiland Noemfoer in de Geelvinkbaai. De vlieger, segeant B. Drenth, kon zich door middel van de schietstoel in veiligheid stellen. Een prauw uit een nabij gelegen kam pong nam hem over uit zijn rubber boot, Een van de voor de redding uit gestuurde helikopters heeft xle vlie ger opgepikt en naar de basis terug gevlogen. Het ongeluk is vermoede lijk te wijten aan motorstoring. Een plastiek van de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke is het geschenk van de prinsessen voor hun ouders ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest. De plastiek is in opdracht van de prinsessen vervaardigd door de Italiaan se beeldhouwer Gualberto Rocchi. Op de foto de koninklijke familie bij de plastiek. Dezer dagen is een foto van de ko ninklijke familie en het geschenk gemaakt, waarbij de prin sessen hun hoofden op dezelfde manier hielden als zij in de plastiek zijn afgebeeld. (Foto M. Koot) RANGER ZAL TE PLETTER SLAAN OP DE MAAN Het jongste Amerikaanse „schot op de maan" is mislukt. Volgens de jongste berekeningen zal de op tweede paasdag gelanceerde Amerikaanse ruimteraket morgen, na een reis van 63.9 uur, te pletter slaan op de maan. Dit zal gebeuren bij een snelheid van bijna 10.000 kilometer per uur. Men kan de baan van de „Ranger-4" volgen met behulp van een kleine 15 milliwatt radio in de zonne- capsule van het ruimtevaartuig. Op de baan die het vehikel thans volgt, zou de maan op ongeveer 1400 kilometer afstand worden ge passeerd, als de maan geen aantrekkingskracht zou uitoefenen. Als gevolg van die kracht, zal het vehikel van zijn baan afdraaien naar de maan en op de „donkere" zijde er van terechtkomen. Als het vehikel achter de maan verdwijnt en aan de andere zijde er van niet te voorschijn komt, zal men op aarde weten dat het op de maan te pletter is gevallen. De Ranger had gistermiddag een snelheid van ongeveer 5400 kilometer per uur. Verkiezingen ongeldig Alle provincies onder federaal gezag De president van Argentinië, Jose M. Guido, heeft gisteren decreten uitgevaardigd, krach tens welke alle provinciale en gemeentelijke verkiezingen die sedert december 1961 zijn ge houden, zijn geannuleerd en alle 22 'provincies onder federaal ge zag worden gesteld. Het decreet dat verkiezingsuitsla gen annuleert, heeft echter geen be trekking op de federale verkiezingen van 18 maart j.l., waarin aanhangers van de vroegere dictator Juan D. Peron 43 parlementszetels verwier ven. Guido zeide dat annulering van de uitslagen van de parlementsver kiezingen was voorbehouden aan het parlement zelf en hij deed een beroep op dat lichaam met spoed die stap- Een te nemen welke nodig zijn voor ehoud van wet en orde. De overneming van liet gezag in de provincies door de federale overheid, haalt een streep door de verkiezing van Peronistische gou verneurs in 11 er van. De annu lering van de uitslagen van pro vinciale en gemeentelijke verkie zingsuitslagen maakt duizenden functies onbezet. Guido zeide dat spoedig nieuwe verkiezingen zou den worden gehouden om deze posten te vullen. Of het parlement gevolg zal geven aan het verzoek van Guido de uit slagen van de federale verkiezingen van 18 maart snel te annuleren, is nog de vraag. Het parlement is al een week in zitting, maar een meer derheid in de Tweede Kamer blok keert hardnekkig iedere poging tot wetgeving. Dit geldt zelfs ook voor legalisatie van het regime Guido. Het 7000 brt. nietende Argentijnse vrachtschip „Navarra". dat sinds 10 januari, eerst in VUssingen, later in Rotterdam, aan de ketting ligt, zal op 23 mei a-s. openbaar worden ver kocht. De „Navarra" voer op 10 januari de Westerschelde op en koos ligplaats op de rede van Vlissingen. Behalve met rijst was het schip beladen met schulden aan Nederlandse en ook Bel gische firma's. Zozeer dat Antwerpen het schip niet wilde toelaten, alvorens een garantiesom was betaald. Het geld daartoe ontbrak. Er ontbrak zelfs het geld om de bemanning te provianderen en te verwarmen. De rederij, de Anthares Maritima in Buenos Airos, reageerde op geen en kel telegrafisch verzoek van "kapitein Arenasa om geld over te maken en de bemanning moest derhalve botje bij botje leggen om het leven te be houden. Op 9 februari arriveerde de „Navar ra", een oud Liberty schip, in Rot terdam waar het gelost werd en de pogingen om reder en schuldeisers tot elkaar te brengen, werden voortge zet. Zonder succes evenwel, zodat dus thans besloten is het schip op 23 mei executoriaal te verkopen, hetgeen ter openbare rechtzitting van de recht bank in Rotterdam, zal geschieden. Nederlandsche Bank verhoogt disconto Met het oog op het nog steeds omvang toenemende beroep van het bedrysfleven op bankkrediet en de daaruit voortvloeiende overschrij ding van de door de Nederlandsche Bank met liet bankwezen overeenge komen normen voor de toelaatbare kredietexpansie, heeft de Nederland sche Bank ter ondersteuning van de gevoerde restrictieve kredietpoliti^k, besloten haar rentetarieven met in gang van vandaag, woensdag 25 april, over de gehele linie met een half procent te verhogen van 3'/2 op 4 procent. Bedoelde tarieven zijn met ingang van genoemde datum als volgt vast gesteld: wisseldisconto' 4 pet., pro messen disconto 4V2 procent en rente voor voorschotten in rekening-cou rant en beleggingen voor particu lieren 5Vs procent, voor anderen 4% procent. Onder „particulieren" zijn te ver staan alle natuurlijke en rechtsper sonen, behalve: de staat der Neder landen, de ingevolge de wet toezicht kredietwezen "in het register der kre dietinstellingen ingeschreven han delsbanken, centrale kredietinstellin gen, landbouwkredietbanken en alge mene spaarbanken, zomede de leden van de verenigingen, die aangeslo ten zijn bij de Nederlandse Organisa tie van het Effectenbedrijf en de le den van de vereniging van valuta makelaars en diseontohandelaren, al dus het communiqué van de Neder landsche Bank In een „piraten"-uitzending op de golflengte van de Algerijnse televisie omroep heeft ex-generaal Gard.v za terdagavond meegedeeld officieel het bevel over de O.A.S. in Algerije te zullen overnemen en voortaan de ope raties van het geheime leger in Al gerije te zullen leiden. (Van onze speciale verslaggever). De gemeente Amsterdam heeft 1137 masten aange schaft, die, met vlaggen ver sierd de 12 km lange route zullen flankeren, langs welke de koningin en haar zilveren bruidegom volgende week maandag hun rijdende re ceptie zullen houden. Langs en bij die route zal 1050 man geüniformeerde politie op de been zijn. Het voltallige politieapparaat in Amsterdam telt ongeveer 1900 man, inclusief de administratieve diensten, de garage, enz. De 1050 man op straat betekent dat ieder, die een uniform kan en mag dra gen, tijdens de rondrit op de been is. De politie verwacht langs de route dan ook minstens een half miljoen kijkers. Dat is het normale aantal bij de jaarlijkse sïnter- klaasoptoöht en bij het bloemen corso. Het zal wel zo worden dat, bij een beetje goed weer, ook hon derdduizenden van buiten de stad en dat heel wat Duitsers, naar Amsterdam zullen komen. Het wordt volgende week maandag dringen in de hoofdstad. Zakkenrollers Omdat gedrang een uitgezocht werkterrein voor zakkenrollers is, gaat de politie bij tramhaltes, op de ponten en overal elders waar mensen samen groepen, waarschu wingen ophangen. Het is nodig want in I960 werden 144 aangiften van zakkenrollerij gedaan, in 1961 210, maar in 1948, het jaar van de inhuldiging, 459. Er is toen een Fransman met zijn assistente gearresteerd, die in de val liep toen hij z'n hand stak in de achterzak van iemand die in de Kalverstraat naar een straatar tiest stond te kijken. De Frans man kreeg drie jaar. Zijn assisten te tien maanden. Het zal andere zakkenrollers mee een internatio naal werkterrein er niet van weer houden zich in de komende dagen op weg te begeven naar Amster dam. Een van de trucs: met een tangetje de riempjes doorknippen van een fototoestel dat men om de nek heeft hangen. Het slacht offer merkt niets van de opera tie. Meneer of mevrouw de zak kenroller houdt, tijdens het knip pen, de hand onder het fototoestel. Dan is er geen schok. 2 mei Ook woensdag 2 mei krijgt de Amsterdamse politie een drukke dag. Dan gaan de vorstelijke gas ten van het koningspaar met bus sen naar de Keukenhof. Tussen zes en zeven uur komen ze te rug. Het is dan juist spitsuur. En bovendien begint dan de aanloop bij het Olympisch Stadion waar de voetbalwedstrijd Real Madrid- Benfica wordt gespeeld. Circa 650 man politie krijgt dienst bij het stadion. Een gelijk aantal krijgt te maken met een vlotte terugkeer van de gasten van ko ningin en prins. Het Wereldgebeuren Een beetje geheimzinnigheid wil het mensenbestaan wel eens pi kant maken. Ook wij, die in westerse landen wonen, waar men toch niet beducht is voor openbaar heid, ook wij, mogen ons wel eens verlustigen in geheimen. En wij knikken bedachtzaam wan neer wij horen of lezen hoe onze landsregeringen, onze stadsbestuur ders en onze dorpsburgemeesters om redenen van lands-, stads- of dorps belang bepaalde zaken volstrekt ge heim moeten houden voor de gemene burgerij. Men mag dan kritiek hebben op de overheid, maar hun mond houden kunnen die mannen (en vrouwen!) wel, zo denkt menigeen. Helaas zijn er zoveel tienduizenden geheimen en ook zijn er al weer, helaas! zoveel mensen op net pad om achter die geheimen te komen, dat er wel eens geheimen uitlekken en dan nemen we er toch maar kennis van, hoezeer we ook gruwen van de geheimen-schenderij. Neem bijvoorbeeld het geval van de twee Engelsen, die jaren geleden spionage bedreven ten nadele van hun land. Deze beide heren wonen thans in Moskou, waar ze wat rond- lummelen, want de Russen hebben voor die mannen geen werk meer als spion. Het gerucht wilde, dat de beide ex-spionnen wellicht als werklozen zouden terugkeren naar hun land en daarom deelde het Engelse departe ment van justitie aan een reeks auto riteiten in het geheim mede, dat er nog altijd arrestatiebevelen liepen te gen de beide heren. Men verwachtte overigens bij het En gelse departement van justitie wel, dat deze mededeling zou uitlekken en helaas werd die verwachting bewaar heid. In het Engelse Lagerhuis ont kende daarna de Attorney-General, dat een van zijn ambtenaren opzette lijk een lek had geforceerd, maar, zo vervolgde hij: „de ervaring wijst uit, dat de pers soms inlichtingen weet te krijgen". Enfin, van het hele gerucht over de komst der beide spionnen bleek niets waar te zijn en nu breekt half Enge land zich het hoofd over de vraag of die Attorney-General dat lekken prettig vond of niet prettig, want hij werd door het lekken voorlopig be vrijd van een heel vervelende rechts zaak. Het heeft ruim een week geleden ook „gelekt" in Bonn. Daar ging het om heel wat belangrij ker zaken, dan een bijna vergeten spionage-affaire. De Duitse regering in Bonn was door de Amerikaanse regering ingelicht over bepaalde plannen, welke Washington opstelde voor het oplossen van de crisis rond West-Berlijn. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft kort daarna die plannen besproken met de Russische ambassadeur Dobrynin te Washington Eergisteren tweede paasdag had Rusk nog een onder houd met Dobrynin en daarna werd medegedeeld. dat het gesprek „vruchtbaar" -was geweest. Het gaat blijkbaar dus goed in Wash ington, want Rusland heeft de Ame rikaanse toegeeflijkheid in de West- berlijnse kwestie dankbaar gehono reerd. Zoals inmiddels bekend werd, gaat het er om, dat Amerika een commis sie van dertien wil instellen, welke commissie toezicht zal houden op de toegangswegen tot West-Berlijn. Vijf zullen komen uit de pro-communisti sche landen, vijf uit de NAVO-lan- den en drie uit neutrale landen. Ook Oost-Duitsland zal in deze commis sie vertegenwoordigd zijn en daarmee zou dus West-Duitsland voor het eerst het bestaan van een afzonder lijk Oost-Duitsland erkennen. Men beweert nu van Amerikaanse zijde, dat een Duitse autoriteit, die het- niet eens was met deze (indirecte) erkenning van Oost- Duitsland de Amerikaanse plannen liet uitlekken. Zoals gewoonlijk viel het „lekwater" op het hoofd van en kele journalisten, die snel hun bevin dingen publiceerden. In Washington deed de heer Dean Rusk alsof hij woedend was. nu zijn voorstellen aan Dobrynin, voortijdig waren uitgelekt en dus zijn onderhan delingspositie verzwakt zou zijn. In Bonn ontkende men heftig, dat het daar had „gelekt". Aangezien de beide journalisten hun mond dichthouden, is het nog altijd niet duidelijk wie het heeft laten lek ken. Immers de verontwaardiging van de heer Rusk kan zeer wel een voorgewende verontwaardiging zyn geweest en hij kan het werkelijk wel aangenaam hebben gevonden, dat het Duitse volk iets wist van de Ameri kaanse plannen. Bondskanselier Adenauer behoefde nu niet zelf voor het Duitse volk te treden met de nare mededeling over de (indirecte) erkenning van Oost- Duitsland en Rusk had de gelegen heid om te zeggen, dat hij stug zou voortgaan met zijn plannen ondanks alle Duitse bezwaren. Wie zal zeggen of de woede van Rusk echt was en of inderdaad iemand in Bonn de Amerikaan se voorstellen wilde saboteren? Die vraag moet onbeantwoord blijven. Slechts moeten we constateren, dat het „lekken" in dit geval bevorderlijk was voor de Amerikaanse plannen. Dat lekken gaat steeds meer tol dc werkmethoden van onze internationa le diplomatie behoren. Het lekt overal en het lekt met opzet. Dit tot troost van degenen, die menen, dat het schenden van geheimen altijd een verrassing zou zijn voor dege'nen. die deze geheimenen moeten bewaren!! Gift van Frank Sinatra voor Japanse weeshuizen De Amerikaanse zanger. Frank Sina tra, heeft maandag een cheque van 9 miljoen yen aan de gouverneur van Tokio, Ryotaro Azoema, overhandigd, de recette van zijn vijfdaagse optre den in Japan. Het geld zal" verdeeld worden onder 60 van de meest behoeftige weeshui zen in Tokio

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9