WSm PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT B8M GROMYKO HERHAALT Russen zullen als Verenigde Staten roeven hervatten DREIGEMENTEN volgen kernpi Intensief samengaan christelijke partijen bij raadsverkiezingen V.N. bijeen indien er een akkoord komt Vandaag... Gouden ei Kroesjtsjew als premier herbenoemd GEEN STAKING BIJ DE KOOPVAARDIJ Partijen komen tot overeenstemming Partijen betrokken bij de koop- vaardij-c.a.o., te weten de Raad van bestuur voor de Zeevaart, de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (C.K. V.) en de Unie van Confessione le Bedrijfsgroepen Zeevarenden, liebben gisteren in een commu niqué liet volgende bekendge maakt: „Heden is overeenstemming bereikt ten aanzien van voorstellen tot wij ziging van loon- en arbeidsvoorwaar den, welke aan het college van rijks bemiddelaars zullen -worden gedaan. Ook werd overeengekomen dat par tijen gezamenlijk de loonstructuur van de zeelieden aan een nader onder zoek zullen onderwerpen. Op grond van deze ontwikkeling zal de opzegging van de c.a.o. worden ingetrokken, waarmede de stakings dreiging zowel nationaal als interna tionaal is geëlimineerd". SOEKARNO NIET NAAR ENGELAND President Soekarno heeft zijn voorgenomen bezoek aan Enge land geannuleerd wegens de spanning over westelijk Nieuw- Guïnea, aldus het Britse minis terie van buitenlandse zaken. De Britse regering heeft haar spijt hierover betuigd en de hoop uitge sproken dat Soekarno op een latere datum alsnog Engeland zal bezoeken. Het bezoek was vastgesteld voor de tweede week van mei. g is het 150 jaar geleden, dat X 8 de Nederlandse landschapteke- X 8 naar Theodorus F. Uilkens te 0 X Eenrum werd geboren. !XXXXXXXXXXXXXXXXX)000000000000000000(X Hel 32-jarige Algerijnse meisje Dja- mila Boupacha, dat in 1960 in Al giers werd gevangen genomen op verdenking een bom te hébben ge plaatst in een restaurant in die stad, en sindsdien in Frankrijk is gevan gen gehouden, is in Bennes vrijgela ten. Djamila, die zou zijn mishandeld na haar arrestatie, is verpleegd in het hospitaal van de gevangenis van Fresnes en kortgeleden overgebracht naar Bennes. De foto toont het meis je in de auto van haar verdedigster mr. Gisele Halimidie bij de auto staat. De Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko, heeft gisteren gewaarschuwd dat de Sowjet-Unie „nieuwe types van haar kernwapens" zal toetsen, indien de Verenigde Staten nieu we kernproeven gaan nemen. Op een verenigde zitting van de kamers van de Opperste Sowjet, zei de minister dat dit het Russische antwoord zou zijn op even tuele Amerikaanse of Britse proeven. Hij sprak kort nadat Nikita Kroesjtsjew opnieuw tot premier was benoemd en was verzocht een nieuwe regering te vormen. Gromyko zeide dat zo het westen de kernproeven zou hervatten, de Sowjet-Unie zich voor de noodzaak gesteld zou zijn op zulke acties te antwoorden door proeven te nemen met nieuwe types van haar kernwapens. „Voor behoud van de vrede Gromyko zei dat de nieuwe Sowjet- proeven zouden worden genomen om wille van „veiligheid", de veiligheid van de bondgenoten en voor behoud van de vrede. „Dit zal ons antwoord zijn op welke kernproeven ook in het westen, hetzy in de dampkring of ondergronds, in de ruimte of onder water". Genève De minister zeide dat liet westen op de Geneefse ontwapeningsconferentie steeds weer nieuwe obstakels plaatste op het pad naar enigerlei overeen komst. Hij zeide dat het voorstel dat door acht neutrale natiea is gedaan op de conferentie, inzake sommige" punten niet duidelijk en nauwkeurig was. Maar, zeide hij, ongetwijfeld gingen deze neutrale naties uit van een „theoretisch en praktisch be wezen feit, namelijk dat inspectie op het staken van de kernproeven kan worden uitgevoerd door middel van het national i detectiesysteem". Gromyko zeide dat het resultaat van de besprekingen in Genève thans in handen van het westen was, dat met de mond vol tanden lijkt te staan nu het er op aan komt een positief antwoord te geven op de voorstellen der neu- tralistisclie staten. Berlijn De minister bracht ook de Berlijnse crisis ter sprake. Hij herhaalde de bekende Russische zienswijze t.a.v. dit probleem en zei dat met Duitsland een verdrag zou worden gesloten, ongeacht of het westen het daarmee eens is. Gromyko zeide dat de Rus- sisch-Amerikaanse gesprekken die in Genève zijn gehouden over Berlijn, nuttilc waren, maar dat er uit ge bleken is dat er nog al wat hinderpa len moeten worden overwonnen. In elk geval is uit deze gesprekken de wens gebleken de standpunten tussen oost en west dichter bij elkaar te brengen. Leonid BrezjneW werd herkozen tot president van de Opperste Sowjet. Een van de verrassingen was de her verkiezing van de voormalige presi dent maarschalk Kliment WorosiilQW in het presidium. Op deze oude bols jewiek is scherpe kritiek geleverd als lid van de „anti-partïj"-groep tijdens het 22-ste partijcongres in oktober van het vorig jaar. Westelijke waarnemers gaven als hun mening dat de redevoering van Gro myko geen nieuwe elementen leek te bevatten. De sleepboten „Titan", ,J3imson", en Stentorhébben dinsdagochtend vroeg de Deense bananenboot )rDra- goer MaersTc" (4722 ton), wélke zon dag zivaar beschadigd werd door een aanvaring voor de kust van Dunge- ness met de Italiaanse tanker „Mar- ligure", de Nieuice Waterweg opge sleept en afgeleverd in de Maasha ven te Botterdam. Deze foto geeft een beeld van het grote gat, dat bij de aanvaring in de bakboordzijde van de romp is geslagen. Thant over Nieuw-Guinea Van Roijen sprak weer met Rusk De waarnemend secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, Thant, heeft gisteren op een persluneh verklaard dat liij de algemene vergadering bijeen zal roepen als Nederland en Indone sië akkoord gaan inet een plan dat voorziet in een V.N.-toezicht gedurende een interimperiode op het bestuur over Westelijke Nieuw-Guinea. Hij zei voorts, niet van gevoelen te zijn dat hg alleen de verantwoorde lijkheid voor de uitvoering van een dergelijke overeenkomst op zich zou moeten nemen. Thant zei, dat een dergelijk plan de basis vormt van voorstellen die ge daan zijn door Ellsworth Bunker. Hij had nog geen enkele officiële reactie van Nederland of Indonesië ontvan gen op de voorstellen van Bunker. De geheime voorbesprekingen tus sen Nederland en Indonesië, die zijn gehouden op een niet bekend gemaakte plaats in de buurt van Washington, waren „onderbro ken" om verscheidene redenen, on- „Gefortuneerde" katten moeten belasting betalen Na een onderzoek van bijna twee jaar heeft de Ameri kaanse belastingdienst bepaald, dat vijf katten belasting moe ten betalen van een erfenis van bijna 14.0(10 dollar. Vier van do katten, die ouder zijn dan twaalf jaar, moeten 15 dollar en 10 dollarcent betalen en de vijfde, een negenjarige kat, moet 181 dollar en 83 cent be talen. Mevrouw Margeret Montgome ry had in 1960 haar landgoed tér waarde van 13-084 aan haar lievelingen nagelaten Als de katten sterven zal hun oppas ser, een 72-jarige buurman. 60 procent van het overgeschoten kapitaal ontvangen. der andere omdat een der par tijen het nodig oordeelde een nieuw mandaat te vragen, aldus Thant. Gisteren hebben de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en de Nederlandse ambassa deur in de V.S., dr. J. H. van Roijen, een onderhoud van ongeveer veertig minuten gehad over de kwestie- Nieuw-Guinea. Uit goed ingelichte bron is vernomen dat ambassadeur Van Iloijen uit zyn gesprek met Rusk niet heeft kunnen distilleren dat de kans op nieuwe be sprekingen tussen Nederland en In donesië in de nabije toekomst ook maar iets groter is geworden. Deens schip in aanvaring met Shell-tanker Het Deense schip „Sïena", dat ongeveer zes uur gistermiddag uit Rotterdam was vertrokken, kwam om acht uur gisteravond vlak voor de Nieuwe Waterweg in aanvaring met het Nederlandse schip ,„Atys' van de Shell. Men meende aanvankelijk, dat de „Siena" in zinkende toestand was en aaarom was de gehele bemanning in de boten gegaan. Later keerde een aantal bemanningsleden aan boord terug. Er voeren in totaal vijf bo ten ter assistentie uit t.w. de loods boot „Rigel", de reddingboot „Pre sident Jan Leis" en de sleepboten „Schouwenbank". „Steenbank", en „Witte Zee". De aanvaring gebeurde in een dichte mist op ongeveer vijf mijl uit de kust. De sleepboten heb ben de Deen gisteravond naar Rot terdam gebracht. n een Belgisch blad werd over de paasdrukte aan de Belgische kust gezegd: „De paaskiok legde een gouden ei". En op een wat lichtzinni ge manier citeerde het blad een van de mooiste Gezelle-gedichten, waarin de zon beschreven wordt als een gou den reuzen-penning, die in de spaar pot van de zee schoof. Daarmee is dan wel duidelijk gezegd, dat de ónt- spanningsbedrrjven aan zee goed geld hebben verdiend en dat slaat ook op Nederland. De drukte is in Nederland enorm geweest. De toevloed van bui tenlanders heeft op bepaalde punten alle records gebroken en men heeft dat geweldige verkeer tamelijk goed in de hand weten te houden. Hoewel er een aantal dodelijke verkeersonge lukken voorkwam, waren de meeste van onze medemensen daardoor niet al te diep geschokt. Het aantal doden was niet zo groot, dat men een nood kreet slaakte. He laas raken wij te veel met de ge dachten ver trouwd, dat er bij snelverkeer altijd doden moeten vallen en dat dit do- denrisico dan maar aanvaard moet worden. Zo'n veertiental doden op een paasdag in Nederland kan ge makkelijk weggecijferd worden tot tienduizendste fracties van een breuk als we het totaal aantal weggebrui kers daartegenover stellen. Met die breuk sussen we dan ons verkeers- geweten. Dat het toch weer ramp zalige paasdagen zijn geweest, willen de genieters van zon en zee niet be seffen. Behalve deze verkeersellende was er nog een ander toch ook wel belangrijk punt, dat even on der de aandacht gebracht moet wor den. Het is heel goed te begrijpen, dat tienduizenden mensen de zonnige paasdagen na een kil voorjaar gretig hebben gebruikt om frisse lucht op te snuiven en in de vrije natuur te zijn. Deze tienduizenden echter hebben het te veel gezocht op dezelfde plaatsen, waar ze een drukte veroorzaakten, die soms aan de bewoners van de bezochte streken geen paasrust meer liet. Tot voor weinige jaren was het in vele streken van ons land zó, dat de eerste paasdag voor de bewoners een dag van rust en bezinning was. Op tweede paasdag was er een ge matigd toerisme van mensen, die en kele uren wilden genieten van het frisse voorjaar, het ontluikend groen of van het altijd nog wat kille strand. Die levensgewoonte wordt thans doorbroken. Blijkbaar zijn de paasdagen voor duizenden in Neder land en daarbuiten dagen geworden, waarop men een soort voGrjaarsfeest viert met uitbundig motorverkeer enz. De bezinning op de eerste paas dag is er nauwelijks meer bij en om de rust in de streek, waar men op bezoek komt, bekommeren de bezoe kers zich te weinig. Dat heeft de zon nige Pasen 1962 duidelijk bewezen én daarmee wordt voor volgende jaren dit probleem gesteld: hoe kan men dat uitbundige toerisme wat beter spreiden en hoe kan men in bepaalde streken toch een zekere rust hand haven, waarop de bewoners en ook een deel van de toeristen prijsstel ten? Koninklijk gezin terug van vakantie Gistermiddag tegen één uur zijn de koningin, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene teruggekeerd op paleis Soestdijk van een vakantie op het buitenverblijf van het konink lijk gezin in Italië. De terugreis naar Nederland werd gemaakt per vlieg tuig. De koningin, de prins en de prinsessen waren op 19 april naar Italië vertrokken. IN CIRCA DERTIG ZEEUWSE GEMEENTEN Om „praktische redenen" Gecombineerde A.R.- en S.G.P.- lijst in Axel A.R. en C.H.U. in Vlissingen blijven tóch sa menwerken protestants christelijke partijen op één lijst in Wolphaartsdijk protes tantse kandidatenlijst in Hoede- kenskerke! Dit is maar een klei ne bloemlezing van „koppen", die de lezer de laatste weken heeft kunnen aantreffen in de ze krant. De berichten spraken van een samen werking van de christelijke partijen; een samenwerking, welke men alleen op het vlak van de gemeenteraads verkiezingen ziet. Nóch bij de verkie zing van de Provinciale Staten uitgezonderd Brabant en Limburg nóch bij de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal gaan C.H.U., A.R. en S.G.P. Het indienen van een gezamen lijke kandidatenlijst door CJ3.U., A.R. en S.GJP.; A JR. en S.G.P. of C.H.U. en A.R. is in Zeeland aan dc orde van de dag. In rond dertig van de in totaal negenentachtig gemeenten zyn gezamenlijke lis ten ingeleverd. Op het eerste ge zicht voor de protestants christe lijke bevolkingsgroep in Zeeland, die zyn stem aan een van de drie partyen geeft, een verheugend verschijnsel. Want meer en meer wordt in deze kring gestreefd naar een betere samenwerking op het terrein van de politiek. Het is echter bepaald niet zo, dat C. H.U., A.R. en S.G.P. elkaar louter en alleen om ideologische redenen heb ben opgezocht, hoewel deze op de achtergrond wel degelijk een rol mee spelen. Veeal is 't om praktische re denen, dat de drie christelijke partijen bij de gemeenteraadsverkiezingen met elkaar in zee gaan. In vele geval len namelijk betekent dat behoud van een zetel voor de rechtse partijen. Winst Onder het motto wél samengaan, maar niet samenwerken hebben de A..R en de S.GP. in Eorssete één lijs' ingediend. „De reden is, dat.met de reststemmen van de ene partij de an der aan een zetel kan worden gehol pen" vertelde ons het raadslid A. van den Ende, die zitting heeft in de ge meenteraad voor de SGP Van samen werken tussen beide raadsfracties is geen sprake, hoewel het in de prak tijk vaak voorkomt, dat beide par tijen elkaar steunen. „Het samengaan betekent niet, dat onze belangen pa rallel lopen", merkte het Borsselse raadslid op Waar dus in Borssele duidelijk zetel winst wordt beoogd met het geza menlijk indienen van de kandidaten lijst, is dit in Zierikzee niet ten volte het geval, vertelde ons de voorzitter van de A.R.-kiesvereniging, de heer A. I. Fluyt. Weliswaar heeft de ge combineerde lijst van C.H.U., A.R. en S.G.P. mede tot dóel zetelverlies voor de rechtse partijen tegen te gaan, maar de ideologische overwegingen spreken in deze stad sterk mee. Hoewel aanvankelijk voor de oorlog uit nood geboren, is de samenwerking van de protestants christelijke partijen in Oostburg na de oorlog uit andere dan prakti sche overwegingen voortgezet. (Zie slot pag. 5 kol1 Hoofdredacteuren: 1 mmamm. hm mmmm - - - regels) 25 cent per regel met een ABONNEMENTSPRIJS 62 center WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN week, I 8-°° P- f Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg, per kw Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen Walstr. 53-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee red, tel. 2425. adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1