Christelijke jongeren uit Zeeland en Vlaanderen togen naar Brugge BILT Zeeuwse Almanak MOBNT :wcn EERSTE WERKKAMP IN HOTEL ,0ST0ERI0" TE HAAMSTEDE BELG BIJ ZEILEN IN HET VEERSE MEER VERDRONKEN VERWACHT... PRO V 1 N U1 AL E ZEEUWSE COUR/ DINSDAG 24 APRIL 1962 JEUGDDAG C.J.V. EN VLAAMSE GEUZEN Advertentie Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOG AL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn T O G A L HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Ontmoeting met een principieel en een op ontspanning gericht programma BRUGGE was tweede paasdag: een gastvrije stad voor enkele honderden christcnlijk georganiseerde Zeeuwse en Belgische1 jongeren'. In de rijk be werkte loges en de grote zaal van de Stadsschouwburg hadden zij zich verzameld voor de paastoogdag: de leden van het Christelijk Jongeren Verbond in Zeeland en van de Vlaamse Protestantse Jeugdbond „De Geu zen". En in de historische sfeer van deze Belgische stad beleefden de jon geren het traditionele hoogtepunt uit het verenigingsleven. Dat gebeur de met een programma, dat naast een principiële getuigenis een flinke dosis ontspanning bevatte. Bovendien hadden de jongeren de gelegenheid om zich 's middags te oriënteren in de stad met de beroemde kerken cn torens, musea en de romantische grachten en riviertjes. "N oor de hoge pilaren bij de in gang van de Stadsschouwburg stopte in de loop van de morgen de ene bus na de andere. De jeugd uit Zeeland en het Vlaanderen-land stroomde toe en bezette weldra een groot deel van de beschikbare plaatsen in de zaal. Het was ds. J. N. de Jonge uit Knokke, die de jeugd op het podium een hartelijk welkom toe riep. Hij deed dat in het; bijzonder tot de medewerkers aan het pro gramma van deze jeugddag. nieuw \Ratten- MUIZ£n\pasta vlokken V ROEIT ZÉ GENADELOOS UIT Voordat enkele ogenblikken later een begin werd gemaakt met de li turgie van de openingsdienst, ver telde ds. De Jong cle jongeren nog een en ander over de geschiedenis van Brugge en maakte hij hen at tent op enkele bezienswaardigheden van de stad. Een trio. dat gewoonlijk moderne dansmuziek speelt, begeleidde nu de zang in deze paassamenkomst: pia no. trompet cn drumstel. Dat ge beurde in afwisseling met declama tie. Halverwege de openingsdienst was het woord aan ds. T. H. L. Beer- nink. Hij gaf de jongelui een bood schap mee over het onderwerp „Ge roepen tot samenleven". Duidelijk en fris stelde de predikant de beteke nis van Pasen aan de orde in de ver houding van de mens tot zijn naaste. Ds. Beernink haalde daarvoor de ge lijkenis van de „Barmhartige Sama ritaan" aan. „Daarin wordt je het paspoort van Jezus getoond. Hij komt naar je toe, waar je voor ontzettend veel mensen alleen maar een nummer bent. Christus sorteert en selecteert niet, hij doet niet aan apartheidspolitiek", aldus ds. Beernink in zijn toespraak. „Pa- VAN TOT BEJAARDEN Niet alleen de natuur, maar ook Grijpskerkcs bejaarden vonden dat de winter al lang genoeg had ge duurd. De natuur ontlook en de be jaarden besloten ecu eind te maken aan hun winteractiviteiten. Dit ge beurde één dezer dagen, toen het: comité voor outspanuiug van bejaar- PAASDAGEN..: Is dut even meegevallen, met de paasdagen! Twee dagen stralend voorjaarsweer, om over de vooraf gaandevrije zaterdag, maar te zwij gen. Wamt toen, straalde de zon óók al van de hemel en dat is er mede dé oorzaak van, dat u vandaag uw col lega's op fabriek en kantoor, in win kel en magazijn gebronsd en ge bruind kunt begroeten. Drie dagen zon, na idem zo veel maanden zon- loze winter- en zogeheten voorjaars dagen. Maar dit weekeinde, dit uit feestdagen samengestelde week einde was het tenminste raak. Dat icas trouwens te merken ook. Hon derden automobielen ronkten over honderden wegen honderden stran- den en terrassen tegemoet en óp die stranden en terrassen -.veer honder den mensen om tc genieten van zon, zee en vrije dagen. Zeeland was weer hélemaal vakantieland, met langs de kust van Walcheren een legertje zeehengelaars, die geduldig vissend probeerden een prijs te veroveren in een daartoe speciaal uitgeschreven wedstrijd; met voorts tientallen ge zinnen.' van Reesse tot Cadzand, die hun zomerhuisjes aan de stranden niet bezemen keerden en met duizen den voetballiefhebbers, die in, Vlissin- gen meemaakten, hoe de voetbalclub van die naam een zeker T.S.C. met een één-nul-nederlaag terug naar Brabant stuurden. Het gejuich na dat ene doelpunt was tot in Goes te horen, zo vernamen wij uit bijzonder betrouwbare bron en als die bron tóch nog onbetrouwbaar mocht zijn, dan spreken wij onwaar heid in commissie. En iat is nooit zo erg. Zeggen ze. Maar één ding staat als een paal hoofd boven water: 't was mooi weer en da'S meegenomen. Op naar de pinksterdagen... den de laatste bejaardeumiddag van het seizoen organiseerde. Na een welkomstwoord van de voorzitter luisterde het gezelschap naar mej. Hondlus, die enkele paasgedichten declameerde, waarna mevrouw Bouwman voor de nodige spanning zorgde met een hersengymnastiek- over bijbelse geschiedenis. Voorts toonde mej. Honclius nog een serie dia's over haar reis naar Rome, hetgeen aanstekelijk bleek te wer ken. Want voordat de bejaarden naar huis gingen, werd eerst nog uitvoe rig van gedachten gewisseld over een reisje. Dit tochtje hoopt'men van de zomer te maken. PRIJS Een gelukwens voor de heer F. van Rosevelt uit Sehoondijke. De heer Van Rosevelt, die etaleur is, heeft iri 1961 deelgenomen aan een Benelux- etalagewedstrijd, die was uitgeschre ven door een mannequinbureau uit Kopenhagen. De heer Van Rosevelt kreeg een prijs voor de inrichting van een etalage bij de damesmode zaak v. d. Plas in Oostburg. De jury was niet zelf komen kijken, maar beoordeelde de etalage aan de hand van een foto van de Oostburgse ama teurfotograaf J. I. Kools. Rest nog te vermelden, dat de prijs 100 gul den groot was. NAAR LONDEN Ouder leiding van functionarissen van het Nederlands Oorlogsgraven Comité vertrekt dinsdag 'M april mej. Ineke de Bree uit Groede met nog 21 andere collectanten die geld hebben ingezameld voor de Klap rooscollecte voor een vierdaags bezoek aan Londen en omstreken. Dit reisje maken Ineke cn haar me decollectanten op uitnodiging van „The British Legion" een organi satie van oud-strijders en nabestaan dendié elk jaar 22 collectanten van de Klaprooscollecte voor een be zoek uitnodigt. Ineke en haar colle ga's werden door het lot aangewezen uit de 13.509 collectanten oin dit jaar te gaan. MUZIEK Tot slot nog een nieuwtje over het koninklijk bezoek aan Mid delburg op 8 mei a.s. Onder de vele korpsen, die dit bezoek muzi kaal komen opluisteren, zal ook het koninklijke muziekgezelschap ..Accelerando" uit Sint-Annaland zijn. ZecuwSe en Belgische jongeren bijeen voor de Stadsschouw burg in Brugge, waar Tweede Paasdag een toogdag werd ge houden. (Foto P.Z.C.) sen betekent dat de eenzamen een dak boven liet hoofd wordt, gezet: men leert de naaste ken nen. Ga hij jezelf eens na, wat er wel uit jouw koker komt!", zo adviseerde de predikant de ver zamelde jeugd tenslotte. Excursie Zijn toespraak werd beantwoord met samenzang van Gezang 120 „O God en Heer in 't Glorielicht". Nadat mevrouw Van Oeveren namens de provinciale hervormde commissie voor jeugdzaken in Zeeland, de jon geren nog een paaswens had meege geven werd het morgenprogramma afgesloten met een kwartier massale zang van geestelijke liederen in een modern ritme onder leiding van de heer Jac. Sinke. Nadat de maaltijd was gebruikt, maakten de jeugddag-bezoekers een kleine, excursie door Brugge. De gastheren int hel Vlaamse land fun geerden op deze trips door het hart van Brugge als gids en zij lieten de jongelui voel .beroemde plekjes zien. Rond twee uur 's middags had ieder zijn plaats in de Schouwburgzaal weer bezet om er getuige te zijn van een vlot en vaardig gepresenteerd ontspannlngsprogramma. Een be langrijk deël daarvan kwam op re kening van de Jonge Kathelijners uit Brugge. Een vrolijk groepje, dat met sketches, muziek, zang en con ference de aandacht van de toogdag- bezoekers bijna anderhalf uur ge boeid wist te houden. De Zeeuwse jeugd meldde zich in het middagprogramma, toen de lei der van dit toogdagdeel, ds. P. L. J. Wapenaar uit Grijpskerke, het jon geren-ensemble uit Zaamslag aan kondigde. Onder de titel „leutige muziek" verzorgde dit groepje een aantal losse en luchtige nummertjes in eèn elk-wat-wils optreden. Sluitstuk van deze jeugddag in Brugge was de declamatie van Otto Sterman. „Ik ben een neger", zo luidde zijn thema. Een introductie, die veelzeggend genoeg was en waaraan de voordrachtskunstenaar een eigen, treffende inhoud gaf Te gen het eind van de middag reden de bussen naar Zeeland opnieuw voor. De christelijk georganiseerde jeugd uit Zeeland en Vlaanderen hadden een bijzondere ontmoeting achter de Vrijgemaakte geref. jongeren in Terneuzen bijeen Een vijftigtal jongeren uit geheel Zeeland heeft op tweede paasdag deelgenomen aan een gecombineerde vergadering van de jongelingenver enigingen van de Gereformeerde Kerk (vrijgemaakt) met de P.P.C. Deze provinciale bijeenkomst werd gehouden in de nieuwe gereformeer de kerk aan de Van Camtfoortstraat te Terneuzen. In de ochtendverga dering werd een aantal onderwerpen van huishoudelijke aard besproken. De middagbijeenkomst droeg meer een openbaar karakter en werd ge opend door de heer J. Rinn, voorzit ter van de Zeeuwse afdeling. Na het gezamenlijk zingen van de verzen 1, 2, 3 en 7 van psalm 110, hield ds. J. Rijneveld uit Capelle aan de IJsel een referaat, waarvoor hij als onderwerp had gekozen „Valse pro fetie". Een onderwerp, waarover nog veel wanbegrip en onkunde bestaat, aldus de gereformeerde predikant. Een beter begrip van het verschil tussen de juiste en valse profetie is volgens ds. Rijneveld slechts moge lijk indien men onder meer de ge schriften en de eigen lijd beter leert verstaan en begrijpen. Ds. Rijneveld gaf de jongeren tal van voorbeelden van zaken, die zijns inziens onder valse profetie moeten worden ge rangschikt. De bijeenkomst werd beëindigd met een slotwoord door dc gereformeerde predikant ds. A. Smit uit Terneuzen. GEWAPEND met spons en zeem, emmer en dweil, hark en schop zijn in het paasweekeinde negen jongeren gestart met de eerste activiteiten in het „Ostoerio-ho- tel" het voormalige Deltahotel te Haamstede. Het was het eerste werkkamp van de Stichting Re creatie Centra, die in samenwer king met de Oecumenische Jeugd raad in Nederland het komende seizoen een recreatieprogramma op het bijbelse thema „eenheid, dienst en getuigenis" zal verzor gen. De jongeren, die bij de voorbereiding daarvan vier weken in dit eerste oecumenische hotel in Europa verblijven, hebben in deze paas week een bijzondere opdracht: on der leiding van de heer H. J. v. d. Linde jr. helpen zij bij de inrich ting van het hotel en kampeer- ruimten. Alles wordt thans in een fors tempo klaar gemaakt om de eerste zomergasten tc kunnen ont vangen. Zondag is in het Veerse Meer ter hoogte van dc Wulpenburg onder de gemeente Ariiemuiden de 43-jarige Belgische fotograaf R. G. G. uit Brus sel tijdens een zeiltocht verdronken. G. was 's morgens per auto uit Brus sel gekomen voor een bezoek aan Veere, waar hy in de loop van de dag bij de Campveerse toren een zeilboot- Knaapje in St.-Philipsland dodelijk verongelukt Maandagmiddag rond 5 uur is dc driejarige A. Kempeneers uit Rotter dam iu St.-Pliilipsland dodelijk ver ongelukt. Het knaapje logeerde met zijn ouders by grootouders. Samen met een broertje speelde het kind in de open laadbak van een volkswa genbusje. Het sprong er uit op het moment, dat een personenauto, be stuurd door G. de J. uit Bierum, pas seerde. Het knaapje kwam onder de auto terecht en werd op slag gedood. Uitvoering r.-k.-koorsthool op 2e paasdag te Goes De Katholieke Zeeuwse Koorschool uit Goes heeft tweede paasdag in de r.-k. kerk te Goes een geslaagde paasuitvoering gegeven. Deze uitvoe ring werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. Op voortref felijke en harmonische wijze slaagde het koor er in een groot aantal koor werken te vertolken, die grote indruk maakten, op het publiek. Het koor opende de uitvoering samen met het rooms-katholieke mannenkoor met werken van Da Palestrina, Van Ber- ehem, J. Gallus en A. Lotti. Daarna bracht het koor nog een aantal koor werken ten gehore. Platina bruiloft in Terneuzen (Foto P.Z.C. Het hoogbejaarde Tcr- neuzense echtpaar P. Wieland (92) en M. Wielai.d-de Nering (90), heeft zaterdag onder grote belangstel ling zijn 70-jarig huwe lijksfeest gevierd. Reeds in de ochtend kwamen vcrscheidenen het platina echtpaar gelukwensen in de ver sierde woning Blokken 14. 's Middags van 35 uur volgde een receptie in café „De Vriend schap" Onder de velen die van de gelegenheid gebruik maakten het echtpaar hun felicita ties aan te bieden, wa ren onder meer de wnd. burgemeester van Ter neuzen, wethouder M. de Vos, de drie Neder lands hervormde predi kanten P. A. v. d. Vlugt. J Scholten en J. A. Poelman en de commissaris van het Nederlandse loodswe zen te Terneuzen, de heer A. K. dc Vries. Verder bereikten het jubilerende echtpaar tal van schriftelijke fe licitaties Aan het slot van de drukke dag werd het echtpaar Wieland een muzikale hulde ge bracht door de „Har monie Terneuzen". Op de toto: wethouder De Vos biedt zijn ge lukwensen aan. je van het type „Flying Junior" huur de. Met een vriendin begaf de Belg zich buitengaats. Maar toen het ran ke plasticboolje reedt tweemaal had vastgezeten, vond de vrouw het vei liger om aan wal te blijven. Het stof felijk overschot van de verdronken Belg was maandag, ondanks intensie ve nasporingen van de rijkspolitie te water, nog niet gevonden. G. had cle zeiltocht alleen voortgezet. Om twaalf uur zou hij bij de Camp veerse toren terug zijn om daar de middagmaaltijd te gebruiken. Op dit tijdstip was hij echter nog niet te ruggekeerd. Opvarenden van de sleep boot „Furie" meldden later, dat zij een onbemande, omgeslagen plastic boot hadden zien drijven. Men had nog de omgeving afgezocht, maar niets gevonden. Later- berichtten de Middelburgers Van der Ven en Mees tors, die ter hoogte van gasboei 48 aan het vissen waren, dat zij een bootje hadden zien kapseizen. De af stand was echter te groot geweest, om hulp te kunnen bieden. Wel sloe gen zij alarm, waarop uit Wemeldin- gc dc rijkspolitie te water uitvoer, die tot zondagavond laat ter plaatse heeft gedregd. Tweede paasdag maandag heeft men het dreggen met het rijkspolitievaartuig voortge zet, maar Lot maandagavond zonder resultaat. Wijdingsconcert door vier Zeeuwse koren Aan de vooravond van Pasen heb ben vier Zeeuwse koren onder leiding van Jan Kousemaker zaterdag in de Concert- en Gehoorzaal te Middel burg een wijdingsconcert gegeven, waarop onder meer de paascantate van G.H.G. von Brucken Fock werd uitgevoerd. De koren Soli Deo Gloria uit Middelburg, Zanglust uit Koudc- kerke, het Plattelandsvrouwenkoor uit Goes en Zang en Vriendschap uit Kapelle, werden daarbij begeleid door Thijs C. Ferwerda, orgel, en de strij- kersgroep van het West-Nederlands Symfonie-Orkést. De vaste hand van dirigent Kousemaker heeft de Zeeuw se zangers en zangeressen naar een goede vertolking van dit vrij hoge eisen stellend werk geleid, waarbij met name het koor de opvattihgen van de dirigent over het bijbelse woord constant heeft nagevolgd. De soli in dit werk werden gezongen door de sopraan Elisabeth Lugt uil Hilversum. Zij deed dat op sobere cn indringende wijze, passend in het ka der van deze uitvoering. Dc strijkers- groep begeleidde uitnemend, hoewel de violen in het begin een enkele maal minder accuraat reageerden. Solistische medewerking was er deze avond voorts van organist Ferwerda, die het wijdihgsconcert opende met con koraal van Bach, van Elisabeth Lugt. die werken van Von Brucken Fock en Zilcher zong. Vooral de so praansolo „Als Jesu von seiner Mut ter ging", met begeleiding van 't or kest, werd bijzonder fraai gezongen; en van mr. F. K. Adriaanse, die zich wederom -een voortreffelijk violist toonde in zyn vertolking van Bachs Sarabande en Double. Ie partita. Er was een redelijke belangstelling voor dit concert. In de groep, die het afgelopen week einde in het Haamsteedse „Ostoe- rio-hotel" is begonnen, was de Amerikaan Rob Sprenger opge nomen, een deelnemer aan een uil- wisselingsprogramma van een jaar. VOORLICHTINGSDAG Tentoonstelling „Paraat" trok grote belangstelling De leger- en lucht machttentoonstcl- ling „Paraat 1962" te Axel trok ook zaterdag en de tweede paasdag zeer veel belangstelling. Vooral maandag kwamen vele buitenlanders een kijkje nemen. Vrijdag kwamen Belgische militairen zich op <le hoogste stellen van het Nederlandse krygsmachtbe- drijf. Luitenant-kolonel J. G laser leidde de gasten rond. Het gemeen tebestuur van Axel'kan deze tentoon stelling als geslaagd beschouwen. In het kader van deze tentoonstelling is zaterdag een voorlichtingsdag voor burgemeester en onderwijzend perso neel in hotel „Zomerlust" gehouden. Luitenant-kolonel Y. Meeter. territo riaal commandant van Zeeland gaf tijdens deze bijeenkomst een uiteen zetting over dc militaire dierist, Lui tenant-kolonel J. Glaser, hoofd van de afdeling personeelspubliciteit van het ministerie van defensie, hield een cau serie over het dool en do opzet van de leger- en luchtmachttentoonstel ling. Tot slot gaf de eerste-luitenant Luva mejuffrouw H. J. N. van War merdam, werkzaam bij de afdeling personeelspubliciteit. eèn lezing over „De vrouw in de krijgsmacht". Hier na werd het gezelschap rondgeleid over liet tentoonstellingsterrein, waarna een gezamenlijke lunch volg de. Des middags werd onder voorzit terschap van burgemeester M. K, van Dijke uit Axel een forum gevormd, waarin de inleiders zitting hadden. Talloze vragen werden op dit forum afgevuurd. Tentoonstelling van „De Verzamelaar" De afdeling Middelburg van de Ne derlandse vereniging „De Verzame laar" houdt in dc bovenzaal van de Vergenoeging aan de Markt een ten toonstelling: de expositie is tweede paasdag geopend en is vandaag (dinsdag) eveneens te bezichtigen. Voor een interessante inzending zorg de de heer L. Nierynck uit Vlissingen, een krantenverzamelaar, die in een serie kranten en blaadjes uit dc laat ste jaren van de tweede wereldoor log laat zien, wat er toen op het ge bied van de berichtgeving te koop was. Voorts zijn er verzamelcollecties van vliegtuigen, schepen, munten, pen ningen en militaire onderscheidings tekens, van bankbiljetten uit vele landen, van postzegels, lucifermer- ken, sigarenbandjes, prentbriefkaar ten. miniatuurflesjes en viltjes uit de horeca-sector eu sigarettenmerken. (Advertentie) Oudste inwoonster van Bruinisse overleden Eerste paasdag is te- Bruinisse over leden de oudste inwoonster, de we duwe M. van GilstWesdorp, 'in de leeftijd van 98 jaar en 6 maanden. Haar echtgenoot, die enkele jaren ge leden is gestorven werd 91 jaar. Hun echtverbintenis duurde ruim 67 jaar. LEUKE KINDERFOTO'S later goud waard laat ze maken door: FOTO VERSCHOORE (iocs - Kruiningen - Vlissingen ZON EN MAAN 25 april Zon op 5.24 Maan op 00.33 onder '19.53 onder 09.05 NOORDOOSTELIJKE WIND. Zonnige perioden, maar in dc zuide lijke provincies mogelijk een enkele verspreid voorkomende regen- ol' on weersbui. Matige noordoostelijke wind. Maximum-temperaturen van 11 graden aan zee tot 19 graden in bet zuidoosten van het land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2