PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PAASDRUKTE BRAK ALLE RECORDS. Toeristenstroom trok over Zeelands wegen Keukenhof attractie nummer een, pier op tweede plaats Drie inzittenden van auto verdronken V.S. oefenen druk uit op Soekarno Staatssecretaris Stubenrouch overleden VLIEGTUIG MET 31 MENSFN VERMIST NAAR DE BOLLEN OP KEUKENHOF TREIN OP DOOD SPOOR NA POKKENALARM 205e jaargang - no. 96 Dagb.au uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en P. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. j 8.00 p. kw., fr. p. p. 825 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 april 1962 ADVKmj&NTIKPKIJS cent per m.m. fiunltn p advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties t maximum 8 regel» to cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bu reau van dit oiad" 25 cent meer. Giro Cu 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 51 tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375) Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red 7853 adv 5213) Oostburg tel 231)5 I'er neuzen tel. 2116. Zlenkzee «o •tam rel 2094. Kamperdijk pikte opvarenden Deens schip op De Kamperdijk van de Holland Amerika Lijn heeft drieën twintig schipbreukelingen van het 8335 brt. nietende Deense vrachtschip Dra- goer Maersk in Rotterdam gebracht. Het Deense schip kwam zondag in aanvaring met do 10.049 brt. nieten de Italiaanse tanker Mar ï.ïgnre ter hoogte van Duugeness aan de En gelse zuidkust. De Dragoer Maersk dreigde te zin ken. Drieëntwintig bemanningsle den waarbij twee stewardessen gin gen in een sloep en werden in de dichte mist opgepikt door de Kam perdijk, die op het SOS-sein was af gekomen, nadat kapitein C. J- van der. Eist de ramp al had zien aan komen op zijn radarscherm. De ka pitein van de halfgezonken Deen is met enkele opvarenden aan boord gebleven. Het schip werd de afgelo pen nacht behoedzaam in de rich ting van Rotterdam gesleept door de sleepboten Friesland, Titan en Sten tor van Wijsmuller in IJmuiden. Vier ruimen maakten water, zodat de Deen met krachtige pompen drijvend moest worden gehouden. Foto: de bemanning van de Deen se .Dragoer Maersk" verlaat de „Kamperdijk". Zaterdagnacht is in zijn woning aan de Koninginnestraat in Bre da op 44-jarige leeftijd ten ge volge van een hartaanval over leden de 'staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, drs. G. C. Stuben rouch. Gerrit Comelis Stubenrouch werd op 8 februari 1918 te Nijmegen ge boren. Hij bezocht het Canisius col lege te Nijmegen en studeerde ver volgens klassieke talen aan de roorns- katholieke universiteit aldaar. Na zijn doctoraal examen in 1946 werd de heer Stubenrouch leraar aan bet Onze Lieve Vrouwe Lyceum te Breda. In 1949 werd hij voor de K.V.P. in de gemeenteraad van de zelfde stad gekozen. In 1952 volgde hij dr. Veldkamp als fractievoorzit ter op en in 1953 werd hij benoemd tot wethouder van onderwijs. Op 16 juni 1959 volgde zijn benoeming tot staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen. In de hal van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag wordt vanmiddag om 12 uur. een herden kingsdienst gehouden. De begrafenis van wijlen de heer Stubenrouch is vastgesteld op mor genochtend 11 uur op de r.-k. be graafplaats „Zuylen" te Breda. Sedert zondag wordt een DC-3 van de Colombiaanse luchtvaartmaat schappij Avispa vermist, met 31 mensen aan boord. Het toestel was op weg van Bahia Solano naar Quibdo- Driekwart miljoen bezoekers uit twintig landen De paasdagen van dit jaar hebben alle records op toeristisch gebied gebroken. Het is minstens dubbel zo druk geweest als een jaar geleden en ook veel drukker, dan in liet recordjaar 1960. Toeristen van meer dan twintig nationaliteiten bezochten ons land. Verreweg de meesten kw amen uit Duitsland. Maar ook uit Frankrijk is het bezoek bijzonder groot geweest. Het bezoek uit Denemarken kwam op de derde plaats. Het w as ongeveer even groot als dat van in Duitsland gelegerde Canadese en Ameri kaanse militairen. Het bezoek van Belgen viel tegen. Veel boekingen vooraf dit jaar Keukenhof heeft op Goede Vrijdag, zaterdag en de beide paasdagen ongeveer 150.000 bezoekers geboekt. Foto: voet je voor voetje trekt men door een van de blnemkassen Uit voorzichtige schattingen bljjkt, dat van donderdag af bijna een kwart miljoen buitenlandse personenauto's en autobussen onze grenzen zijn ge passeerd, Inclusief de voertuigen van dagbezoekers en grenskopers. Uit dit cijfer wordt door de A.X.V.V. afge leid, dat ongeveer 750.000 vreemde lingen in hotels en pensions, bij parti culieren of in kampen, hebben gelo geerd tegen 375.000 met Pasen 1961. Hierbij komen dan nog ettelijke dui zenden, die per trein, boot of vlieg tuig aankwamen. Dat de logies-informatiediensten van de A.N.V.V.V.V.V.'s, thans werk zaam met 20 kantoren „slechts" 32.000 buitenlanders in vier dagen onder dak behoefden te brengen tegen 40.000 in 1960 en 14.000 in 1961, wordt toegeschreven aan het aan zienlijke aantal boekingen vooruit en aan de gestaag gegroeide logiesac- commodatie in hotels en pensions. Do logeerdrulcte heeft zich niet tot het gortvolle westen bepaald. De pro vincies Utrecht, Gelderland (Veluwe, Apnhem, Achterhoek), Groningen en de landstreek Twente hébben m rui me mate van: het vreemdelingenbe- zoek geprofiteerd. Ook Friesland, Drente en Zeeland kregen hun deel. Weinig ongelukken Over het algemeen hebben zich in de enorme verkeersstromen weinig ongelukken van ernstige aard voorgedaan. Do verkeers- autoriteifen prijzen de honderd duizenden automobilisten om hun rust en zelfbeheersing. Bij liet verkeersplein Ouderijn, waar maandagmiddag en -avond het verkeer in alle richtingen uiterst intensief was, stonden kraanwa gens, een ziekenwagen en ander hulpmaterieel opgesteld. Zij ston den 's avonds om 9 uur gelukkig nog werkloos. De grenspost Zevenaar-Elten in de E-36 (officieel: doorlaatpost Bergh- autoweg) was ook tweede paasdag de drukste van alle posten, gevolgd door Vaals, waar veel terugkerende Duitsers, Belgen en Nederlanders in 1100 wagens per uur in beide rich tingen passeerden. Venlo kwam met het aantal passanten op de derde plaats. De Spoorwegen meldden intensief in- en uitgaand vervoer op de interna tionale lijnen alsook op het binnen landse net. Op tweede paasdag was alle beschikbare materieel in ver sterkte treinen en 140 extra treinen in gebruik. De zwaarst bezette lijn was AmsterdamHaarlemLeiden Den HaagRotterdam. Keukenhof en pier Beziet men de vier dagen, dus Goede Vrijdag, zaterdag en de bei de paasdagen in cijfers, dan komt Keukenhof met 150.000 bezoekers als eerste uit de bus. De Scheve- ningse pier kreeg in vier dagen 78.000 bezoekers, waarmee de 200.000 dit jaar als gepasseerd zijn. Madurodam kreeg 56.000 bezoekers. In de drukte werd de komst van de 7 miljoenste na de opening vergeten. Schiphol sloeg met 35.000 bezoekers het Rotterdamse Blijdorp met een neuslengte, dat er 34.500 kreeg. De dierenparken waren trouwens zeer in trek, want het park in Rhenen ver kocht 22.300 kaartjes en dat in Was senaar 22.300 tegen Artis in Amster dam 13.000. Euromast De Rotterdamse Euromast heeft 18.500 bezoekers gehad, de Hoge Ve luwe 15.000, het Kröller-Müllerniu- seum 5000 en het Openluchtmuseum in Arnhem 10.000. De 50 Amsterdam se rondvaartboten lieten 120.000 pas sagiers van het oude stedeschoon ge nieten. De Rotterdamse Spidoboten droegen 24.500 gasten door de ha vens. De nationale bloemententoon stelling „Hofstadbloem" in Houtrust Den Haag kreeg 30.000 bezoe kers, onder wie zeer vele vreemdelin gen. Het bezoek aan de „Efteling" by Kaatsheuvel bedroeg voor beide paas dagen samen 23.000 personen. RAKET OP WEG NAAR MAAN De Verenigde Staten hebben gister avond met een Atlasagena raket een rangercapsule gelanceerd, die, als al les goed gaat, televisieopnamen zal maken van het maanoppervlak en een capsule met instrumenten op de maan zal deponeren. De reis is 353.815 kilometer lang. Twee uur en veertien minuten na de lancering had de Ranger 17.150 kilometer atgelegd. De snelheid was teruggelopen van 39.430 km per uur tot 20.477 kin per uur. Verkeer eiste zijn tol Busreiziger bij botsing gedood Drie personen zijn zondagavond om streeks negen uur verdronken, toen een auto met zes inzittenden die op de terugweg waren na in Gouda een kerkdienst te hebben bijgewoond, op de oud-Reeuwijkseweg te Reeuwijk door nog onbekende oorzaak in een diepe wetering naast (leze weg te rechtkwam. Dc slachtoffers zijn: de echtgenote van de bestuurder, de 60-jarige me vrouw M- KonijnPoot uit Reeu wijk. haar 70-jarige zuster J. Poot uit Gouda en de negentienjarige mej. Truus Hoogendoorn uit Bos koop. De bestuurder, dc 60-jarige L. Ko nijn, mevrouw G. KonijnZegveld, beiden uit Reeuwijk en de 20-jarige mej- J- Zegveld uit Boskoop, konden door voorbijgangers worden gered. Op de rijksweg tussen Eindhoven en -Weert botste zaterdagmorgen onder Leende een losgeschoten aan hanger van een Duitse vrachtauto frontaal op een autobus uit Genève, waardoor van de inzittenden van de bus één persoon werd gedood en vier ernstig werden gewond. Van de j dag op zondag ernstig gewonden verkeerden er en kele in levensgevaar. De chauffeur van de bus is één van de ernstig ge wonden. Om het leven kwam de 70- jarige heer E. H. Corthesu uit Pulli in Zwitserland. De 22-jarige P. C. van Rooyen uit Utrecht werd zaterdagavond om streeks tien uur op de Koelaan te Zeist door een hem achteropkomen de auto geschept en op slag gedood. In de stille Sint Anna'straat te Uden is gistermorgen het vier jarig zoontje van de familie Van Dijk uit de Waterstraat onder een auto geraakt en gedood. Bij het oversteken van een weg bij Oosterwolde werden gisteren een 14- jarig en een 15-jarig meisje, die sa men op een fiets reden, door een uit de tegenovergestelde richting ko mende auto geschept. Zij werden ernstig gewond naar het stads- en academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht. De 15-jarige Jantje van Veenen uit Oosterwolde is daar kort na aankomst overleden. De 31-jarige ambtenaar Bartels uit Den Haag is gistermorgen in de Ursulakliniek te Wassenaar over leden aan de ernstige verwondingen die hij had opgelopen bij een ver keersongeluk in de nacht van zater- Kwestie Nieuw-Guinea Adam Malik terug naar Moskou Het Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken, blijft, vol gens hoge functionarissen in Washington, trachten, Ameri kaans gewicht in de schaal te leggen ten gunste van een her vatting van het Nederlands-In donesische gesprek over Nieuw- Guinea. In Washington was men echter van mening, dat de vooruitzich ten voor een spoedige hervatting bijzonder somber waren. De trein, die zondagmiddag om 13.22 uit Leiden in Utrecht, aankwam, is met reizigers en al op dood spoor gezat. Een Duits kind, dat samen met zijn ouders in de trein zat, had nl. vrij hoge koorts eu verdachte rode vlekjes in het gezicht. „Pok ken" dachten sommige passagiers, en de conducteur werd gewaar schuwd. Bij aankomst in Utrecht, werd di rect de directeur van de Utrechtse G.G-D. dr. A. A. Koopal op de hoogste gesteld. Hij kwam zelf naar het station en liet de trein met en kele tientallen reizigers isoleren. Het kind werd voor een onderzoek naar het academisch ziekenhuis gebracht. Daar kwam men tot de conclusie dat er geen sprake was van pokken, maar van rode hond. Het kind werd weer aan de ouders teruggeven en ook de andere passagiers mochten hun reis na een klem halfuur op onthoud voortzetten. Drukte kon vlot verwerkt worden Vier dagen lang is er een haast onophoudelijke stroom dagesj- mensen en toeristen in autos, bussen, op motorfietsen, scoo ters of bromfietsen over Zeelands wegen getrokken. Een stroom die Goede Vrijdag inzette en zijn hoogtepunt bereikte op de middag van tweede paasdag tijdens de uittocht. Vooral de politie van Middelburg en Vlissingen kreeg het toen zwaar te verduren. Rond zeven uur 's avonds was de ergste drukte echter voorbij en kou de balans woeden opgemaakt: Zeeland is de paasdagen goed doorgekomen. In bijna alle badplaatsen waren de hotels in de afgelopen dagen van goed tot zeer goed bezet en in enkele gevallen moesten de gasten bij particulie ren worden ondergebracht. Ook voor de bootdiensten le verde de toeristenstroom geen noemenswaardige moei lijkheden op, hoewel men niet kon voorkomen, dat op enke le lijnen „achterblijvers" moesten worden genoteerd. Met behulp van enkele extra treinen wisten voorts ook de spoorwegen de drukte te ver werken. Onder de buitenlanders, die Zee land bezochten, namen de Duit sers weer de eerste plaats in, di rect «revolgd door de Belgen, veel Fransen en ook een enkele Engels man. De belangstelling van de Belgen ging voornamelijk uit naai' Zeeuwsch-Vlaanderen, waar het zelfs drukker is geweest dan in andere jaren. Trekpleisters waren vooral Oostburg, Hulst en Sluis, dat door vele honderden Zuider buren werd bezocht. De voorkeur van de Duitsers ging voorname lijk uit naar Walcheren, dat al vast een voorproefje kreeg van het komende zomerseizoen. Hoe- v j1 het weer nog niet ideaal was tot het strand al veel bezoekers en toerden de eerste forten ge bouwd. Voor zwemmen in zee was het echter nog te koud. Zeilan Centra voor zeilliefhebbers waren in de afgelopen dagen Terneuzen en Breskens, waar uit de jachtha vens de eerste scheepjes de Wes- terschelde voor een tochtje op voeren, en het Veerse Meer. Hier was het de pas geopende jachtha ven van Wolfaartsdijk, dat door de eerste Eelgen met hun jacht jes werd bezocht en die met en kele tientallen andere zeilers het Veerse Meer opgingen. Andere trekpleisters van formaat waren verder de werkzaamheden aan de Grevelingendam, die bij zonder veel belangstelling trok, de dani door het Veerse Gat, de Westhoek van Schouwen, Minia tuur Walcheren te Middelburg, dat tijdens de beide paasdagen drieduizend bezoekers binnen zijn poorten kreeg en verder de ste- (Zie slot pag. S kol. 1) Gezegd werd, dat de V.S. wilden trachten om via minister Soebandrio Rresident Soekarno' te bewegen de 'ederlandse eis voor „redelijke" waarborgen te aanvaarden. In Wash ington gingen zelfs geruchten, dat Averell Harriman, de onderminister van buitenlandse zaken, voor liet verre oosten, persoonlek zou trach ten president Soekarno $>ver te lialen het plan-Bunker te aanvaarden plus de extra waarborgen voor liet zelf beschikkingsrecht voor de Papoea's. Adam Malik, de Indonesische am bassadeur in Moskou is volgens een bericht van Radio Tokio in de Russische hoofdstad terugge keerd. Malik was de voornaamste van de Indonesische diplomaten die deelnamen aan het geheim vooroverleg met Nederland over Nieuw-Guinea. Het in Djakarta verschijnende dagblad Merdeka schreef zater dag dat Indonesië's onderhande laar niet naar de Verenigde Sta ten zou terugkeren om het overleg te hervatten. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken,, dr. Soebandrio, zei gisteren, dat er geen werkelijke vor deringen schenen te zijn gemaakt in de richting van een hervatting van het overleg tussen Nederland en In donesië over de kwestie-Nieuw-Gui- nea. Hij zei dit tegen verslaggevers na een onderhoud van een uur met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones. Jones heeft volgens gezaghebbende bronnen te Washington, met dr. Soe bandrio de formule besproken waar onder een volksstemming onder su pervisie van de V.N. of een andere neutrale instelling op Nieuw-Guinea gehouden zou kunnen worden, om tegemoet te komen aan de Neder landse eis betreffende het zelfbe schikkingsrecht der Papoeabevolking. President Soekarno zou er afkerig van zijn om voor het begin van een conferentie met Nederland, een ga rantie, in welke vorm dan ook, te geven. Soekarno zou bereid zijn ver der met de Nederlanders te onder handelen, mits de onderhandelingen gebaseerd zijn op de aanbevelingen van de Amerikaanse bemiddelaar Ellsworth Bunker, aldus de zegslie den. Volgens de zegslieden zal Indonesië, voor geval de onderhandelingen wor den voortgezet, er op aandringen, dat de besprekingen door de ministers van buitenlandse zaken worden voort gezet en tot een spoedige oplossing van het probleem kunnen leiden. Soekarno zou gekant zyn tegen ver der vooroverleg over deze kwestie. Twee doden bij Hoogovens Twee personen zijn zondagavond ge dood en twee ernstig gewond bij een explosie bij de Hoogovens te IJmui den. Gedood werden de sehietmees- ter De Waard en de leerling-hoofd smelter De Loof- Ernstig gewond werden de smelters Bootelicr en Jobse. Het ongeval gebeurde, toen men met explosieven de laatste resten van een lading van de buiten gebruik gestelde hoogoven vi;" wilde verwij deren. Felix Schnyder, hoge commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen, heeft 25 landen verzocht 15.000 tenten te le veren ten behoeve van de vluchtelingen die van Marokko en Tunesië naar Alge rije zullen terugkeren. Men verwacht, dat er in mei en juni rond 85.000 vluch telingen uit Marokko en 175.000 uit Tu nesië In Algerije zullea aankomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1