Klanken uit de ether Zweedse boksarbiter had gelij k PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer woensdag tip Onze IN DE GREEP VAN DE ANGST Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! KLEUTER WINDJACK nü 7.90 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 APRIL 1962 Wim Snoek heeft het over leefd! Hij kijkt tevreden naar de 14.000 gulden, waarmee hij van zijn gevecht met de Zweedse bokskolos Inge- mar Johansson is teruggekomen. Het bedrag maakt veel goed. Maar niet alles. Wim is er van overtuigd, dat hij Ingo de duis ternis van de knock-out in had kunnen slaan iets, dat nu Wim zelve is overkomen. De scheidsrechter gaf de Zweed in de eerste ronde te veel tijd om Met Pierre Huyskens weer bij zijn positieven te komen van een dreun, die de Neder landse zwaargewicht de ex-we reldkampioen toediende met de mortier van zijn linkervuist. Her steld van dat projectiel, hield Ingo zich geruime tijd op de vlakte, totdat hij de kans schoon zag onze ,,Wimme" met een rechtse op de kin een glimpje van de eeuwige jachtvelden te laten zien. Wim herinnert zich dat glimpje: er kwam iets als een voorhamer op zijn kaak te recht, voor hij zich kon realise ren wat het was, viel er een ty pische duisternis over zijn ogen. Er dwarrelden rode en gele bol len in rond, zo snel cirkelend dat hij er tureluurs van werd en het gevoel kreeg, dat hij mee cir kelde. Hij had niet in de gaten, dat een scheidsrechter boven hem stond te tellen tot acht of tien. De rode en gele bollen werden sterretjes tegen een rode achtergrond. Nadien begon een zware sche mering en op Wim werden deze versregels van Marsman van toe passing: „Ik lig zwaar en verminkt in een hoek van de nacht, weer loos en blind: ik wacht Hij moest wachten, totaal ver suft en niet meer wetend, dat hij ooit bokser was geworden. Na de duisternis: de pijn, scheuten van zijn kin tot in zijn hersens. En toen was ie weer bij. De scheidsrechter hield de arm van Ingo omhoog. Wim Snoek wist dat hij verloren was verklaard. „Verolen door k.o.". Hij kan zich nu troosten met de Zweedse kranten, die óók schrijven dat Ingo door de arbiter bevoor deeld is. Was dat niet het geval geweest, dan had Wim de gele genheid gekregen om tegen een groggy geslagen tegenstander van leer te trekken. En dan had Ingo de grensgebieden der eeu wige jachtvelden mogen aan schouwen. Mag ik mijn Nederlandse na tionaliteit ten spijt de scheidsrechter toch gelijk ge ven? De goede man heeft van alle kanten op zijn duvel gehad, vooral van manager Termeulen. „Ik kon niets riskeren, na alles wat er de laatste tijd is gebeurd. En na de tragische dood van de Cubaan Benny Paret was ik dubbel op mijn hoede". Dat zei de arbiter. Hij zou er te lang over hebben gedaan om de handschoenen van Johansson te rei nigen, nadat deze onder de eerste Snoekse slagen door de knieën was gegaan. Hij gaf onze geladen Wim dus niet meteen cle kans zich op de aangeslagen Johansson te storten. En hem in die situatie definitief te „mollen". Want dat zou Wim zeker hebben gedaan, als die „reiniging" niet was toegepast. Theoretisch is het mogelijk, dat de Nederlander ziende dat hij een ex-wereldkampioen klein kón krij gen alls afschuwelijke kracht uit zijn stevige body zou hebben geperst om die dekselse Ingo buiten gevecht te stellen. Hoe bad dat kunnen af lopen? Tegen de opgepepte Amster dammer zou de groggy-geraakte Zweed geen verweer hebben gehad. Hij zou misschien nog twee keer met een slap handje hebben teruggesla gen maar dan zou hij toch onder de frisse mokerslagen van de Neder lander de boksgeest (figuurlijk) heb ben gegeven en krachteloos ineen zjjn gezakt. Die leans heeft Snoek niet gekregen. Hij kreeg haar niet van de Scandi navische scheidsrechter. Had hij haar niet gekregen van een Fransman of een Duitser dan zou Termeulen niet zo boos zijn geweest. Nu gooide de manager het op partijgebied. Nu be hoefde hij niet meer naar het ver weer van de arbiter te luisteren. BOKSER SNOEK jachtvelden In dat verweer herinnerde de man aan Benny Paret. Griffin had de Cubaan in de touwen geslagen. Maar de Cubaan keek nog vrij mon ter, al kon hij niet meer overeind. De scheidsrechter liet Griffin door slaan. Onder die slagen vertroebelde de blik van Paret. Drie, vier maal poogde de jongen op de benen te komen. Het ging niet. En Griffin mokerde voort. De laatste woorden van Paret wa ren: „Please, please, stop it, asje blieft. schei er mee uit". De jongen smeekte om zijn leven. De scheids rechter beweert die smeekbede niet verstaan te hebben. Maar veertien miljoen Amerikaanse televisiekijkers kwamen uit hun huiskamer-stoelen ontzet overeind met de kreet: „Waar om laat die arbiter die Griffin niet stoppen. Hij slacht Paret af" En zoals men weet Griffin slachtte Paret. De scheidsrechter was de schuldige. De scheidsrechter, die onze Wim Snoek benadeeld zou hebben, kende dat tafereel maar al te goed. „Na wat er met Paret gebeurd is, kon ik toch geen ïüsico's meer nemen? Dat verweer is menselijk. De man heeft inderdaad niets willen riskeren. En het is jammer, dat men daar boos over Is in Nederland. Laat men er blij om zijn. Dat Wim Snoek knock out ging, lag aan de kwaliteit van de Zweedse mep. Diezelfde Zweedse scheidsrechter heeft toen óók Wim Snoek beschermd, want hij gaf Ingo geen kans om nog een tweede stoot te plaatsen, die Snoek wellicht heel wat meer van de eeuwige jachtvel den te zien zou hebben gegeven. Ik geloof, dat de scheidsrechterlijke beslissing in Stockholm de boks- sport een dienst heeft bewezen. De dienst der beheersing. De dienst van een voorzichtige arbitrage, die mo menteel nog de enige garantie is voor niet nóg meer doden in de ring. Er zijn reeds vijf slachtoffers te be treuren in de eerste maanden van dit jaar. Vijf boks-doden. Vijf dood geslagen jongelui. Ze zijn „officieel" doorgeslagen en niemand kon er wat aan doen. De tegenstanders niet, want tegenstanders in de ring zijn heetgebakerd, hebben zo'n helder on derscheidingsvermogen niet meer en ook geen goed begrip voor de kwets baarheid van andermans leven. Het zijn de scheidsrechters die moeten oordelen. En ook die beweren, dat ze aan de dood van de vrjf jongens geen schuld hebben, wijl zij het allemaal niet konden zieri aankomen. De Zweed, op wie Wim Snoek en met hem de hele Nederlandse bokswereld boos is, nam het zekere voor het on zekere. Gelukkig maar, ook al was het ongelukkig voor Wim Snoek. Als alle boles-arbiters eens het zekere voor het onzekere gingen nemen, dan was er veel gewonnen. Want een ver bod op het boksen komt er toch niet. Evenmin als een verbod op auto racen. Die twee takken van sport zijn in hun sensationele karakter „klassiek" geworden. Het boksen heeft bovendien het voordeel, dat het een Olympische sport is, die al eeu wen wordt bedreven. Laten we dan ook voor een Olympische arbitrage pleiten. Dan blijft dc rest der ring- spektakels nog erg genoeg. (Advertentie) WOENSDAG 25 APRIL. HILVERSUM I. 402 in. 746 kc-s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws"en SOS-ber. 7.1Ö Gram. 7.13 Lichte gram. 7.30 The Deum Laudamus (gr.). 7.50 Medita tie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Licht instr. kwartet (gr.). 8.50 Lich te gram. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor dc vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muz. (gr.). 11.00 Jaarverga dering C.H.U. 12.00 Gram. 12.10 Lichte gram. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Bachkoor en -orkest: klass. muz. 12.37 Alle-Dag- kerkdienst. 13.00 Nws. 13.15 Theater- ork. en solisten. 13.45 Instr. octet (gr.): klass. en mod. muziek. 15.00 Lessen in het muziekbeluisteren. 15.30 Sopraan en piano: romantische liederen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pianoduo (gr.): lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Het specturm, le zingen. 18.00 Koorzang. 18.30 R.V. U.: Hedendaagse letterkunde - III - Roman en anti-roman, door Jacques den Haan. 19.00 Nws. en weerljer. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Ra diokrant. 19.50 Muscttc-muz. 20.10 Radiophilharmonisch orkest en so liste: Klassieke en mod. muziek. 21.10 Wat zoeken wij laaglanders in het hooggebergte? lezing. 21.30 Licht orkest. 21.50 Kanttekeningen bh' de voorpagina. 22.00 Pianorecital: Moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennws. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 in. 1007 kc-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Oehtendgynin. 7.20 Lichte gram. 8.00 Nws. 8.18 Mu zikale ochtendpost (gr.). (Om 8.35 Van de voorpagina, lezing). 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Kook- praatje. 9.15 Orkestconc. (gr.). VPRO: 10.00 Protest, kerkliederen. VARA: 10.20 Voor ue vrouw. 11.00 Een avondje thuis. gev. progr. (her haling). 12.10 Hammondorgelspel. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Voor het platteland. 12.28 Lich te orkestmuz. m. koor en solisten (gr.). 13.00 Nws. 13.15 Salonork en zangsolist. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Radio kamerorkest. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 Nieu we staten in een oud werelddeel, le zing. 15.10 Voor de jeugd. 17.00 Or gelspel. 17.20 Nederlands koperork. 17.50 Regeringsuitz Aruba cultu reel, door H. Arends. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Act. 18.30 Lichte orkestmuz. en vocaal ens. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA- varia en lichte gram. 19.20 De K.W. G. en het concilie, lezing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. 20.50 De gouden stemmen van deze eeuw, operamuziek (gr.). 21.20 Ontmoeting in de herfst, hoorspel. 21.50 Radio Filharmonisch orkest en solist. In de pauze: 22.20—22 30 Het Europees biljartkampioenschap 47/1 te Nijme gen. Beschouwing door Joop van der Hoek. 22.30—22.40 Nws. 22.40— 22.55 Hart op de tong: actuele pro blemen. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 17.00 Jeugdjournaal. AVRO: 17.1017.45 Voor dc kinderen. NTS: 20.00 Journaal cn weeroverzicht. KRO: 20.20 Woord en beeld. 20.35 Van onze sportredaclcur. 21.00 Piste: gevarieerd progr. 21.40 Verkeer verkeerd. 21.55 lstanbocl, stad rond dc Gouden Hoorn, documentaire. 22.15 Epiloog. VLAAMS-BELGISCHE TELEVISIEPR OGR A Dl M A's. 17.00—18.00 Voor dc jeugd. 19.00 TV- feuilleton voor de jeUgd. 19.30 Aulo- mobilistenkroniek. 20.00 Nws. 20.25 Het Manneke. 20.30 TV-feuilleton. 21.10 Problemen van nu. 21.40 Eèn- aktcr. 22.00 Nieuws. (Advertentie) Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades - product, dus: vertrouw er op! 25. april Vlissingen Terneuzen Hanswee rt Zieri ltzee Wemeldinge HOOG H- nap uur meter 5.06 1.94 5.34 2.11 6.07 2.22 6.36 1.39 6.57 1.67 EN LAAG nap uur meter 17.28 1.75 18.01 1.91 18.32 2.07 18.57 1.19 19.19 1.46 WATER nap uur meter 11.28 1.79 11.55 1.96 0.14 2.16 12.06 1.41 0.14 1.66 nap uur meter 23.58 1.80 12.30 2.09 12.31 1.63 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: Lange Delft 60-62, Middelburg; Walstraat 84, Vlissingen. Op aanvrage be zoeken wij U gaarne. 2078. Met gematigde snel heid gleed de subcruiser door de blauwgroene water wereld in de richting van Sentoria. Piloot Storm, San dra en Buck waren eenvou dig niet uit de grote obser vatiekoepel weg te slaan, want er was vrijwel voort durend iets bijzonders te zien. Grote scholen vissen van allerlei kleur en afme ting haastten zich uit de baan van het schip, maar sommige reusachtige mon- stervissen koesterden ge heel andere ideeën omtrent de diepzee-verkeersregels. Dan liet de commandant schielijk koers wijzi gen, want hij voelde er weinig voor zijn vaar tuig onnodig door zulke izegrimmen te laten toetakelen. Natuurlijk hadden de Aardlingen talloze vragen te stellen, welke Mare graag en met de hem eigen grondigheid beantwoord de. Dikwijls meenden zij dat hij hen maar wat visserslatijn op de mouw wilde spelden, maar piloot Storm wist, dat op Valeron alles moge lijk was. Sentoria lag niet zo heel ver uit de kust en weldra kwam het schip aan de opper vlakte in een der vele beschutte baaien van het eiland. alleen geldig 25 april a.s. waterafstotende katoen, pas voor en achter, capuchon met fris-en- vrolijk streepdessin, 2 jaar stijging p.m. 45ct. (Advertentie) Feuilleton door Karl Unselt 17 Hij zweeg en wachtte als een goed redenaar op het effect van zijn woorden, en daar zich niemand meldde, zei hij langzaam en met veel nadruk: Dan wordt hij verplet terd, dan komen ze hem halen, en dan kunt U in de krant lezen, dat de bedrijfsleider Lulz Ramdohr tot vijf entwintig jaar dwangarbeid is ver oordeeld. Zo gaat dat, mijne heren. Somber keek hij van de een naar de ander. Als een luis wordt hij dan verpletterd tussen oostelijke en westelijke vingernagels. Ramdohr wendde zich af en ging voor het venster staan. Ondanks dat is er niets aan te doen, mompelde hij. Plotseling voelden zij alle drie, dat tie grens tussen oost en west koud en onbarmhartig midden door deze kleine ruimte en midden door hun harten liep. Ludecke werd door een huivering overvallen. Het angstwekkende van die onzichtbare macht, die als een demon ergens in de hoek van het lokaal zat te loeren, greep hem aan. Ik moet, vervolgde Vandrey. U ook nog de groeten doen van mejuf frouw Eva, meneer Ludecke, en of U er aan wilde denken, dat meneer Ramdohr haar vader is. O, God! steunde Georg gekweld en sloeg in onmachtige woede op zijn schrijfbureau. Dr. Ramdohr keerde zich plotseling om. Dat is chantage, meneer Van drey. Mijn nicht Eva heeft niets met al die dingen uit te staan. Jawel, zei Ludecke hard en vast besloten, zij heeft zelfs heel veel met al deze dingen te maken, als je dat maar weet Cornelius. Maar Georg. riep de advocaat be zwerend uit, gebruik toch je ver stand. Nee, herhaalde Ludecke koud. Jij met je verstand. Ik lever. Daarmee basta. Laat ze mij maar opsluiten. Daarginds zitten onze familieleden en vrienden, die zich aan ons vast klampen, die zich verkocht en ver raden voelen, als wij altijd maar praten en praten en niets voor hen willen riskeren. Meneer Vandrey, zeg tegen Eva, dat ik wel een weg zal vinden, om haar vader te behoeden voor een arrestatie. Het klonk wel een beetje pathetisch, vond hij, maar op dat ogenblik kon hij geen andere woorden vinden. Vandrey knikte en zei: Ik wist het wel, meneer Ludecke, dat men zich op U kan verlaten. Je bent stapelgek, viel dr. Ram dohr tegen de fabrikant uit. 't Is mogelijk, Cornelius, ant woordde Georg rustig. Dan wil ik je wel nu alvast zeg gen, dat ik weiger je verdediging op mij te nemen, als het verkeerd af loopt. Dat neem ik je niet kwalijk, Cor nelius. Overigens zul je er niets over horen. Hg trok zijn kiel uit en hing die aan een haak naast de deur. Voordat ze het andere lokaal bin nengingen. vroeg Ramdohr zachtjes aan Vandrey, hoe het met zijn neef Jochen Ramdohr ging. Zoals het zoveel jonge, honderd- vijftig-procentige FDJ'crs gaat. Zeer ontplofbaar, fluisterde Vandrey hem toe. Men mag hem niet verkeerd aanpakken, maar overigens een fat soenlijke vent. Ludecke zei in het voorbijgaan te gen zijn secretaresse, dat hij naar de industrietentoonstelling ging, om Wormann af te lossen. Als er iets is, laat U mij maar aan de telefoon roepen. Er zal wel niets zijn, meende juf frouw Maas, zonder van haar werk op te zien. De hele week is al niets geweest. Dat is zo! zuchtte Ludecke, toen zij het kantoorgebouw verlieten. Komt wel weer, troostte Vandrey hem cn stak hem zijn stevige hand toe. Niet het hoofd laten hangen, meneer Ludecke. Zolang we maar gezond blijven, kan ons niets ge beuren. Er vloog een schaduw over zijn gezicht. Ik zie dat aan mijn oudje. Nee, nee, wat er van haar geworden is. Dat is nog maar een schim van vroeger. Och, wat scheelt haar dan? vroeg Ludecke vol deelneming en hield Vandrey's hand vast. Dat weet geen mens. De dokters ook niet. 't Zal wel iets psychisch zijn, denk ik. Zij krijgt geen hoogte van deze tijdsomstandigheden Nou ja Hij maakte 'n wanhopig hand gebaar en zijn goedig gezicht vertrok éven tot een boosaardige grimas. En fin, zei hij toen Ineens met rauwe stem tot ziens dus, meneer Ludecke. En U vergeet ons niet, wel? U kunt op mij vertrouwen, verze kerde Ludecke hem met een stevige handdruk. Toen ging Vandrey weg. Er waren weinig ménsen op straat" en daardoor viel het beiden, zowel Ramdohr als Ludecke op, dat er een man uit de ingang van een gebombardeerd huis naar buiten trad en Vandrey achter na ging. Ze keken elkaar aan; knik ten en zonder iets te zeggen liepen zij haastig naar de wagen van Ram dohr, die aan de andere kant van de straat stond. Cornelius stapte in en reed Vandrey achterna, passeerde hem en reed door tot bij een grens overgang van de oostelijke sector. Daar stond een dubbele politiepost. Cornelius stopte er vlakbrj, vertelde hun wat zij hadden gezien, waarop zij instapten en mee terugreden. We kunnen ons natuuriyk vergist hebben, meende' Cornelius, maar het is misschien toch wel goed. als U die man eens een beetje meer van dicht bij bekijkt. Argeloos slenterde Vandrey de straat af. terwijl hij zuinig genoot van zijn sigaar. Die kennen we, zeiden de beamb ten als uit een mond, toen zij de man in de gaten kregen, die ongeveer honderd meter achter Vandrey aan liep. Dicht achter hem bracht Ram dohr de wagen tot stilstand, de amb tenaren stapten uit en renden de man achterna. Had hij hen horen lopen, of had hij een voorgevoel van het gevaar In alle geval draaide hij zich om, stak de rechterhand in zijn broekzak en zette het tegel ijkertfld op een lopen. Opmerkzaam gemaakt door het ge roep van dc politieagenten draaide ook Vandrey zich om en zag zijn achtervolger aankomen. Maar deze bleef ineens staan, omdat hij wel be greep niet te kunnen ontkomen. Toen hij twee pistolen op zich gericht zag stak hij de handen omhoog. Koude oorlog, zei Ludecke mop perend. Maar wat doet die Vandrey daar nu? Nee... kijk nu toch eens. Die wil die vent werkelijk bevrijden. Stel je toch voor. In plaats van antwoord te geven reed Cornelius verder en stopte naast het troepje. De werkmeester, die volkomen ont steld was, kwam niet tegenzin en aarzelend naderbij. Dat is hier waarachtig zoiets ais het wilde westen En dan moeten ze nog iets zeggen over de toestanden bij ons. Wal moet ik doen? Meneer Vandrey, zei Ludecke zachtjes, wij hebben ervoor gezorgd, dat die man gearresteerd wordt. Wij zagen, dat hij U naging. Hij heeft in de puinhoop van een huis op U ge wacht. Het zal gauw blijken of wij gelijk of ongelijk hebben. Vandrey floot en keek de gearres teerde aan. die tussen de twee agen ten instond en onverschillig naar de grond staarde. Is dat zo! Dan hebben ze mij dus ook al in de gaten. Goed. dat ik het weet. Nou, dan moet ik U wel bedanken, heren. Hij ging weg van de wagen en stelde zich voor de man op. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12