VERWARMINGSINSTALLATIE N.V. Sawema - Middelburg ...verwarmingsbedrijf... ZATERDAG 21 APRIL 1962 PEOVINUtALE ZEEUWSE. (JOU RA N T Schapen mei vijf poien nodig voor... deren" by de cliënt, die tot cen trale verwarming overgaat, is vrij wel geen sprake meer. Men kiest olie. „Oliestook" is inharent aan het 'omdraaien van een knopje en we leven nu eenmaal in de tijd van knopjes omdraaien. Of luchtverwarming in kerken do mineert bij „Sawema"? „Nee, we zijn niet aan de kerk ge trouwd, om het zo maar eens te zeggen. Scholen, overheidsgebou wen en woonhuizen nemen een be langrijke plaats in. In tegenstel ling tot de kerken, waar het lucht- verwarmingssysteem het meest ef ficiënt werkt, gaat het by de an dere gebouwen meestal om het warmwatersysteem. Ja, we heb ben ook een service-systeem. Al die installaties moeten onderhouden worden en dat kan via een speci aal abonnement. Er staan altijd monteurs klaar om per auto uit te rukken en de top ligt in oktober, aan het begin van het stooksei- zoen". Niet „uitverwarmd" De vraag of men zo langzamer hand niet „uitverwarmd" raakt, ontkent de heer Sander- se ten stelligste. Er is nog meer dan voldoende werk aan de win kel en bovendien„Er is een nog steeds groeiende belangstel ling voor centrale verwarming", aldus de heer Sanderse, die er ten slotte op wijst dat men nog steeds zoekt naar een oplossing voor het probleem van de verwarming van de volkswoning. Een probleem, dat uitsluitend in het financiële vlak HET ZAL MOEILIJK te schatten zijn hoeveel vierkante meters ra diatoren, met op de regelknop de aan duiding „Sawema" Middelburg", alleen al in Zeeland te vinden zijn. In overlieids- en bedrijfsgebouwen zowel als in particuliere woningen. Toch wordt centrale verwarming nog altijd min of meer als een luxe ge zien, ondanks het feit dat de Romei nen het systeem reeds kenden en toe pasten. De encyclopedie meldt: „de Romeinen verwarmden reeds hun ge bouwen door de verbrandingsgassen van een vuurhaard door kanalen on der de vloer te leiden". De heer P. Sanderse, directeur van het „Sawema"-verwarmingsbedrïjf in Middelburg en Delft, licht toe dat de grondgedachte door de eeuwen heen hetzelfde is gebleven: „Warmte uit een centraalpunt naar verschillende vertrekken leiden". De heer Sanderse heeft al heel wat warmte uit centrale punten naar heel veel verschillende vertrekken geleid... ...„hoofdkwartier3' van de Sawemain Middelburg ligt. De huurprijs is mede bepalend voor de investering en die laat de aanleg van centrale verwarming (nog) niet toe. In Zweden is centrale ver warming in alle huizen nor maal geworden. „Het zou ook in ons klimaat normaal moe ten zijn, dat ook midden stands- en arbeidershuizen centraal worden verwarmd. Maar op het ogenblik is het devies nog steeds zo snel en zo veel mogelijk bouwen en dat is een handicap voor het verwezenlijken van de ver- warmingsplannen". Aan de andere kant moet de heer Sanderse toegeven, dat een op stel en sprong verwe zenlijken van die plannen niet eens mogelijk zou zijn. Oorzaak: personeelsgebrek. Tja, schapen met vijf poten komen nu niet bepaald bij kudden tegelijk over de (Sloe)dam. Hij begon er mee op twintigjarige leeftijd. „Ik wist toen net zoveel van centrale verwarming als U op dit ogenblik, maar ik wilde naar Holland en ik kwam in de centrale verwarming terecht. Het hadden ook levensmiddelen kunnen zijn". Dat was in 1930, toen centrale verwarming in particuliere woningen nog helemaal als een luxe werd gezien. Het beroep van verwarmingsmonteur was in die dagen trouwens een modern..,, en een deftig beroep. Hij was een heel ander type werker dan bijvoorbeeld een timmerman, een metselaar of een loodgieter. De verwarmingsmonteur verscheen als heer ver momd op zijn werk, het hoofd niet zelden gedekt door een bolhoed en met zijn werkkleding in een valiesje. Bovendien werd deze, zo royaal met statussymbolen uitgeruste functio naris, dan vergezeld door een hulpje, een vazal, die zo nodig om sigaretten voor meneer de monteur ging: Alvorens aan het werk te gaan verwisselde de laatste van kleding: hij hul de zich in zijn blauwe werkkiel, waar hij om de drommel niet In de vooroorlogse jaren waren er voor de diverse onderdelen van een karwei ook allerlei specialisten beschikbaar: lassers, koperwer kers, elektriciëns. Dat alles wordt nu van één man verlangd, die all round opgeleid moet zyn. De moeilijkheid is bovendien dat er nog steeds geen officiële oplei ding bestaat. Er is nog geen tech nische school, waar de verwar mingstechniek wordt onderwezen: men is aangewezen op avond- en weekendcursussen, die gegeven worden onder supervisie van de „Algemene Vereniging Centrale Verwarmingsindustrie'in Den Haag, die ook jaarlijks de exa mens voor de patrooncursussen or ganiseert. Ook hier dus het bekende pro bleem: gebrek aan geschoold per soneel. In de dertiger jaren ontving de heer Sanderse zijn opleiding buizen en kranen in een verwarmingskelder (Foto's P.Z.C.) mee over straat zou gaan. „Dat was allemaal in zo verre te verklaren, dat de monteur hele maal de verantwoordelijke man was", aldus de heer Sanderse. „Hij ging de eerste keer mee om met de familie kennis te maken en dan was voor de overige dnur van liet karwei de leiding aan hem toevertrouwd. In feite is dat trou wens nog zo en dat eist vele kwa liteiten van zo'u man. Vroeger lag de beloning voor een centrale ver warmingsmonteur dan vergelij kenderwijs ook hoger dan die in beroepen zoals timmerman en loodgieter. Tegenwoordig is dat allemaal in de collectieve arbeidsovereenkom sten geregeld. Het beroep is er trouwens niet eenvoudiger op ge worden". Vijf poien Een goeie verwarmingsmonteur moet als het ware een schaap met vijf poten zijn", licht hij toe. „Twee van de tien redden af bij enkele grote bedrijven in Holland, waarna hij na zes leerjaren bij een van die bedrij ven werd aangesteld als ver tegenwoordiger, met het toe zicht op een groep monteurs, voor in hoofdzaak het rayon Zeeland. Hij heeft én het vak én het rayon grondig leren kennen. Eigen bedrijf Reeds verscheidene jaren liep de heer Sanderse rond met het voornemen een eigen bedrijf te beginnen, toen hij in mei 1945 „naar Holland" werd ontboden om verslag uit te brengen over de si tuatie in Zeeland. Die was niet rooskleurig. Walcheren stond nog onder water en er was uitsluitend sprake van herstel en dat dan nog op een primitieve manier. „Het was een kwestie van het ene ouwe stuk met het andere maken", her innert hij zich nu. Toch zette hij het plan van een eigen bedrijf door, na met zijn werkgever in Delft overeen te zijn gekomen diens belangen nog tot augustus '45 te zullen behartigen. In die maand ontstond het schuchtere begin van wat uit zou groeien tot „Sawema"-verwarmingsbedrijf, met kantoren in Middelburg en Delft en met een veertigtal mon teurs in dienst. In 1945 waren dat er zes. „Met bootjes voeren we het eiland op. Je kon nog nauwelijks over de Sloedam. In Oostburg is het voor gekomen, dat we met vijf tot twin tig krijgsgevangen Duitsers de puinhopen in trokken op zoek naar materiaal. Soms stonden we tot aan de borst in het water om een radiator los te maken. Materiaal was goud waard in die dagen en dat is trouwens nog geruime tijd zo gebleven. Tot 1949 was er een distributiesysteem voor de mate riaalvoorziening". Mede-firmanten Intussen had de heer Sanderse er na een half jaar twee mede firmanten bij gekregen, de he ren Van der Weel en Matzinger en vandaar- sindsdien de naam „Sa( ndersewe elma" tzinger beiden ook „verwarmingsmensen". In 1954 kreeg het bedrijf de N.V.- vorm. De heren Matzinger en Van der Weel hebben het bedrijf intus sen met pensioen verlaten en de directie wordt nu gevormd door de heren Sanderse en H. Matzinger (jr.), die de nevenvestiging in Delft leidt. Vanuit Delft „ope reert" de N.V. in het noordelijk deel van ons land. Het was met name ook in samen werking met de heer Matzinger sr., een Zwitsers ingenieur, dat de „Sawema" een systeem voor lucht verwarming perfectioneerde. In de oorlogsjaren was het neutrale Zwitserland op dit terrein verder de na-oorlogse jaren werkte „Sa wema" met Zwitsers in licentie. In dan „de rest van Europa" en in de jaren '48'49 perfectioneerde „Sawema" het systeem zodanig, dat men er geheel in eigen beheer mee kon gaan werken. E: met succes. Speldeknoppen Een kaart van Nederland, vol- geprikt met vinnig rode spel deknoppen getuigt er van. Het zijn 192 spelden en die verte genwoordigen even zovele kerken, waarin de luchtverwarming door „Sawema" werd aangebracht. De Amsterdamse Westerkerk is er bij, evenals de Utrechtse Domkerk. „Onze paradepaardjes", verklaart de heer Sanderse, niet zonder ge rechtvaardige beroepstrots. Even later doet hy op verzoek een poging de leek enig begrip bij te brengen over de techniek van luchtverwarming. „In een oven wordt door middel van olie warmte ontwikkeld. De koude lucht uit het gebouw (de kerk) wordt weggezogen en door de als verwarmingselement dienende oven geleid, gezuiverd en als war me lucht weer in het vertrek te ruggeblazen". Dat is dan dat. Er komt meer bij kijken, uiteraard. De installatie vraagt een grondige bestudering van het gebouw. De juiste dose ring is een belangrijke factor; voorts de verdeling. Waar zuig je lucht weg, waar blaas je in. Iii alle bescheidenheid mag de N.V. „Sawema" stellen, er in ge slaagd te zijn een dermate „lucht dicht" systeem te ontwikkelen, dat meu er regelmatig op terug komt. Enfin, de cijfers spreken ook hier duidelijke taal: in 192 Nederlandse kerkgebouwen koes tert men zich thans in „Sawema"- warmte..... Ook in kerken, zoals Westerkerk en Domkerk, waar een doelmatige verwarming tot voor enkele jaren tot de onmogelijkhe den werd gerekend. Geen wonder, dat het de paradepaardjes van het bedrijf zijn. De bronnen Voor wat betreft de warmte bronnen kan men sprei van een kleine evolutie. Tot 1930 werd er vrijwel uitsluitend met kolen gestookt, daarna raakte een afvalprodukt (nootjes) van de mij nen in zwang en daarna werd het olie, wat een grote mate van au tomatisering betekende. „De man van de centrale verwarming", die met grote kolenschoppen in de kelders ronddoolde, werd verle den tijd en van een „keuze bevor- ...de regelkamer voor de centrale verwarming m de Utrechtse Domkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9