Riolering voor twee kernen Brouwershaven ENIG OPTIMISME ROND DE HAVEN VAN ST.-ANNALAND 244e EFFECTENVEILING DINSDAG 22 MEI 1962 S tuingereedschap DÖJLAfe STEMMEN UIT DE KERKEN Waar zijn onze schepen? ZATERDA^ 21 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOORDGOUWE EN ZONNEMA1RE Met een gecombineerde zuiveringsinstallatie Jn Noordgouwe en Zonneniaire staat een kapitaal plan voor de aanleg van riolering en de bouw van een gecom bineerde waterzuiveringsinstallatie op stapel, dat een investering zal ver gen van in totaal 560.000. Wan neer de raad van Brouwershaven volgende week woensdagavond ak koord gaat met een wijziging in deze zin op de begroting voor het lopende jaar, zullen de twee kernen binnen afzienbare tyd van een verouderde toestand bevryd zijn. Het technisch adviesbureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te Amersfoort heeft een kostenraming gemaakt. Voor de aanleg van riolering in het dorp Noordgouwe zal een bedrag van 134.500 nodig zijn. In Zon- nemaire vergt een zelfde project een som van 170.200. Wanneer het buizenstelsel eenmaal onder de grond ligt is het tevens nood zakelijk dat beide kernen kunnen beschikken over een rioolwater zuiveringsinstallatie. Omdat de afstand tussen Zonnemai- re en Noordgouwe slechts enkele ki lometers bedraagt kan de oplossing daarvoor worden gezocht in een ge combineerde installatie van 1400 equivalenten. Daarvoor zal dan een bedrag van 126.000 moeten worden neergeteld. Een bijbehorend rioolge maal met persleiding tenslotte is ge raamd op een uitgaaf van 69.300. Uit de reserves voor de aanleg van riolering kan reeds worden beschikt over een bedrag van 44.192,56. Voor het overige zal dit kapitaal- werk in dertig jaar moeten worden afgeschreven. De restauratie van het stadhuis in Brouwershaven vergt van de ge meente opnieuw tijdelijke voorzienin gen in verband met de ontruiming van het gebouw. Het kantoor van de districtsopzichter van de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" en het zit tingslokaal van burgemeester ontvanger in de kern Brouwershaven zijn momenteel nog ondergebracht in een deel van de hervormde pastorie. Nu een nieuwe predikant een beroep op hem naar Brouwershaven heeft aangenomen vervalt deze mogelijk heid met ingang van volgende week. voorstel aan de raad de verplaatsing van een houten keet, die op het ogen blik in het Slingerbos te Brouwers haven staal naar het Bostonplein al daar. De kosten hieraan verbonden zyn geraamd op een bedrag van 1500. Van de inspectrice van het kleuter onderwijs heeft de gemeente Brou wershaven bericht ontvangen, dat op de urgentielijst kleuterscholen 1962 is opgenomen de bouw van een nieu- Volksdanscursus in jeugdherberg Vlissingen Liefhebbers van de volksdanskunst kunnen met Pasen in de Vlissingse jeugdherberg „De Scheldestroom" hun hart ophalen. Hiervoor heeft de volksdanskring „Hinky Dinky Toys" uit Vlissingen, in samenwerking met de Nederlandse Volksdansvereniging gezorgd. Gedurende vier dagen orga niseren deze een volksdanscursus, waarvoor zich vijfenzestig „jongelui" in de leef tyd van vijftien tot veertig jaar uit de zuidelijke provincies van Nederland en zelfs uit België hebben ingeschreven. Vrijdagmiddag kwamen de eerste deelnemers zich reeds melden bij de jeugdherberg en nog dezelfde mid dag ging men van start met het pro gramma, dat rond zeven uur volks danslessen per dag vermeldt. Gedurende de paasdagen krijgen de deelnemers onder andere les in Is raëlische volksdansen van Sima Col- uv uuuw van cell 111 Lu - T we school met een lokaal voor de ge- ,er' waarbij Like Aa op de accor- w„., deon en fluit voor de heaeleirïinp* lijknamige kern. Ontslag op verzoek aan de heer A. van Oeveren als onderwijzer aan de openbare lagere school te Dreischor heeft daar een vacature doen ont staan. Sinds 1 oktober is aan de school in tijdelijke dienst werkzaam de heer R. S. Boender. B. en w. van Brouwershaven stellen de raad, die volgende week woensdagavond om zeven uur in het Plaatsenhuis te Dreischor vergadert, voor de heer Boender voor de vervulling van deze vacature in aanmerking te brengen. deon en fluit voor de begeleiding zal zorgen. Verder zullen de deelnemers worden ingewijd in de Schotse dansen door Ian Anderson, die speciaal voor deze cursus met zijn echtgenote uit Lon den naar Vlissingen is overgekomen. En mochten de deelnemers na zeven uur les nog niet genoeg hebben van het dansen, dan beschikt men nog over een geselecteerde verzameling gramofoonplaten met Griekse, Ame- grammofoonplaten met Griekse, Amerikaanse, Russische en onder meer Franse volksdansen. Houten keet De meest aanvaardbare oplossing om over een lokaliteit voor dit doel te beschikken noemen b. en w. in hun (Advertentie) van Broekman's Commissiebank voor Incourante Fondsen N.V. op des avonds 6 uur in het lokaal van DE BRAKKE GROND. Nes 53 te Amsterdam ten overstaan van de Notarissen F. van der Veen en J. P. de Jong. Bijvoegingen te zenden aan ons adres Herengracht 444, Amsterdam, tot uiterlijk 28 april 1962. Raadsagenda Oostburg voor 27 april De 12 punten tellende agenda voor de gemeenteraad van Oostburg op 27 april om half acht 's avonds, vermeldt onder meer de aanbieding van de ge meenterekening over 1960 en van de rekening van het woningbedrijf over 1960. B. en w. stellen de raad voor toe te treden als begunstiger van de Europese Beweging in Nederland voor 25 per jaar en om een gemeen tewerkman 1ste klas plantsoenar- beidcr) in vaste dienst te benoemen met ingang van een nader te bepalen datum. De benoemde wordt de opvol ger van R. Matthijs. Voorts staan op de agenda de aan koop van een perceel grond van A. Dekker te Hoofdplaat, dat gelegen is in het ontwerp-uitbreidingsplan Veerhoekpolder, de verkoop van een perceel grond aan de Nieuwstraat aan M. Bogers en een voorstel tot beëindiging van het opstalrecht op een perceel grond aan de Oude Ha ven, alsmede wijzigingen van de sa larissen voor hefc gemeentepersoneel. ^/Z////////////////////////Z///A/ZZZ VOOR 17.V. Vb gebft 1 Vlmiodén «////////////////////////////////Z/i Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil De algemene vergadering van aan deelhouders van de Compagnie Néer- landaise de l'Azöte, te Brussel en Sluiskil, heeft besloten dat vanaf 20 april j.l. ook de Nederlandse verta ling van haar naam, n.l. Nederlandse Stikstof Maatschappij, zal kunnen worden gebruikt. Het ligt in de bedoeling in Nederland de naam Nederlandse Stikstof Maat schappij te gebruiken. Eerste asperges op veiling Bergen op Zoom Op de groente- en fruitveiling te Bergen op Zoom werden vrijdagmid dag de eerste asperges van het sei zoen aangevoerd door de teler Th. v. d. Meer uit Woensdrecht. Koper werd de handelaar J. Withagen uit Steenbergen, die 1.51 per 100 gram Koude oorlog in Koewacht over verwarming gebouw In Koewacht Is sinds kort een soort „koude oorlog" gaande tussen het gemeentebestuur en het bestuur van het patronaatsgebouw. De oorzaak van de onenigheid ligt In de onvol doende verwarming van het gebouw, waaruit de ouden van dagen stuk voor stuk wegblijven omdat het er niet te harden is van de kou. Aange zien de gemeente Koewacht het pa- tronaatswerk financieel steunt, werd een brief aan het bestuur van het patronaat gezonden met het verzoek aan de „koudegolf" een einde te ma ken. Het bestuur reageerde echter niet op dit verzoek. Kortgeleden ging een tweede brief in zee met de opdracht binnen veer tien dagen mee te delen, welke maat regelen het patronaatsbestuur dacht te nemen om aan de onbehaaglijke toestand een eind te maken. Anders zou de gemeentelijke subsidie worden stopgezet. Het antwoord was kort en bondig en kwam op het volgende neer: Als het gemeentebestuur denkt door de financiële bijdrage op onze stoel te kunnen gaan zitten, dan kan men beter de subsidie houden. Dan zetten wij het jeugd- en bejaardenwerk stil en komt er niemand in ons gebouw dan tegen door ons vastgestelde prij zen. De Koewachtse gemeenteraad, dezer dagen in vergadering bijeen, zat er een beetje mee in, al waren de reac ties nogal verschillend- „Sussen", zei een deel der raad, terwijl anderen van mening waren, dat zulks een ca pitulatie van de raad zou betekenen. Op voorstel van wethouder A. de Waele werd tenslotte besloten tot een compromis: het gemeentebestuur zal het patronaatsbestuur uitnodigen voor een ophelderend en wellicht meer „verwarmend" gesprek (Slot van pag. 1 nog een niveau van 1.80 meter water. Enkele jaren later werd Sint-Maar tensdijk aangewezen als industrie kern. De nieuwe fabrieken, die zich er vestigen kunnen in hun overwegin gen niet het argument open water la ten meespreken. En hoewel Scherpe- nisse en St.-Maartensdijk plannen hebben om bij Gorishoek een loswal aan te leggen moet het open water nog steeds in Sint-Annaland worden gezocht. Over en weer zijn in Tholen over deze situatie al vele zure opmer kingen gevallen. Sint-Annalands raad heeft enige tyd geleden nog een brief aan de minister van economische zaken geschreven, waarin werd verzocht het hele eiland industriefaciliteiten toe te kennen. Het antwoord was negatief. Bij de discussies daarover in de verschillen de raadsvergaderingen op het eiland bleek duidelijk, dat het hier om een teer punt ging. Goed, er werd ad hesie betuigd aan het request van Sint-Annaland. Maar tegelijk deed men alle mogelijke moeite om bij dit onderwerp de oude kwesties toch vooral in de doofpot te houden. Uitbreiding silo Opmerkelijke cijfers van de scheep vaartbeweging geeft de nieuwe haven van Sint-Annaland op het ogenblik dus allesbehalve te zien. Burgemees ter Van den Bos spreekt van een re latief gunstige ontwikkeling. En voor de toekomst houdt hij de plannen tot uitbreiding van de silo van „Cavetho" op het haventerrein goed in het oog. Werd vorig jaar 21 juli het 21 meter hoge gebouwencomplex met zijn ca paciteit van rond dertienhonderd ton graan officieel in gebruik genomen op het ogenblik wordt in de eilan- dciyke aan- en verkoopvereniging St.-Amtalands nieuwe haven: rela tieve vooruitgang vi scheepvaart verkeer. Foto P.Z.C.) druk gewerkt aan het uitwerken van een plan, dat voorziet in een uitbrei ding met een laagbouwgedeelte van 1120 ton. En dan zijn er de toeristische ver wachtingen, die Sint-Annaland heeft van zijn nieuwe haven. Bin nenkort zal de drijvende ponton „te water worden gelaten". Een aanlegplaats, waarmee het Thool- se dorp de watersportliefhebbers zal aantrekken. Van buitenaf en ook in St.-Annaland heeft men al veel belangstelling voor dit initia tief van de gemeente aan de dag ABIOA K) 10 AMSTELVEID (t) 19 v Bachaqutr RINSES IRENE i Zeilers en sportvissers, die de om geving van Eendracht en Krabbe- kreek voor hun tijdverdrijf hebben opgezocht, kunnen dan in Sint-An naland een „thuishaven" vinden. Van het Bureau Watertoerisme van de A.N.W.B. heeft de gemeente de ver zekering gekregen, dat Sint-Anna land bijzonder gunstig ligt voor de watersport: de omgeving is erg in trek bij liefhebbers van een rustig water, waar vogels en zeehonden vrij spel hebben. Goede kant op... Voorts hebben verschillende Sint-An- nalanders zich al een jachtje of een bootje aangeschaft. In de zomer kun nen de hengelaars er een bootje huren. Voorzichtig kan er dus gesproken worden van een gunstige ontwik keling. De teruggang in het ver voer van landbouwproduktcn per scliïp heeft de haven van Sint-An naland niet onberoerd gelaten. Maar de cijfers van het scheep vaartverkeer zijn constant geble ven. Daarom mag een vooruitgang in een andere richting toch zeker worden gemeld. (Slot van pag. 3) denken dat dit herderlijk schrij ven. van de hervormde synode een antwoord is op deze richtlijnen, maar dat is niet het geval. In de laatste zitting van het vorige jaar is de herderlijke brief reeds in de synode behandeld geweest. De aan- en opmerlcingen zijn daarna verwerkt, zoals het gebruikelijk is. In de eerste bijeenkomst van de synode in dit jaar, is het schrij ven aanvaard, zoals het nu voor ons ligt. We mogen dus constateren dat de hoogste instantie van de R.-K. Kerk cn van de N.H. Kerk tege lijk niet dezelfde dingen bezig zyn geweest en dat is toch wel iets wat ons het een en ander zegt. Vroeger dacht men er niet aan elkaar wezenlijk te benaderen. Een dieper contact tussen röoms- katliolieken en protestants-katho lieken was zeldzaam. Nu is cr do bereidheid tot elkaar te willen naderen. Zo constateert de synode: liet „grensverkeer tussen de R.-K. Kerk en de Kerken der Hervor ming" breidt zich uit en waarlijk niet alleen in ons land. Tijdens de oorlog is er „zó geleden en ge streden door allen gezamenlijk, dat men niet meer terug wilde naar de apartheid". Toen is er „wederkerig een grotere eerbied voor elkander" ontstaan, vooral voor elkanders geestelijk leven. Dit wil de synode met nadruk, zeggen „ondanks het feit dat de R.-K. Kerk juist na de oorlog weer naar haar isolement terug ging". Toen mochten de rooms- katholieken geen dispuut of be sprekingen met niet-rooms-katho- lieken meer houden, „vooral wan neer deze publiek gebeuren, zon der toestemming van het Vatï- caan of van de plaatselijke ordi narius". Ontmoeting Toch kroop het bloed waar het niet gaan kon. De synode wijst dan op het naar voren komen van „de leek"; op de politieke gang van zaken, de oplossing van de sociale vraagstukken bijv.; op de ontkerstening en tenslotte op de oecumenische bewogenheid aan beide zijden. De synode meent hierin de hoofdoorzaken te vin den „van het meer naar elkaar luisteren van de Hei-vormde en de R.-K. Kerk". „In ons land kunnen we als hervormden en rooms-ka- tholieken niet meer langs elkaar heen leven". „Nu is een ontmoeting dan alleen waarachtig, wanneer we van onze eigen overtuiging uit ingaan op de ander". Het gaat niet „om een strikt theologische ontmoeting, maar om een ontmoeting waarin alle zyden van het leven zijn be trokken". Als hervormden zullen we moeten weten dat de drie hoofdpunten van de Hervorming, „alleen de Schrift", „alleen de ge nade", alleen het geloof", die te HOOG EN LAAG WATER CftRRILLO DAHOMEYKUST 19 v Tem» naa Laai» Fravijo 30 te Riga OAASTr?-i*No ao te Santo* JACOB «/EROIME 30 te Mollend KCRKCDIJK 2» te Scanport KORATIA (t) 19 v Rerthambe SEROOSKERK 20 te SI BEROET 30 te Pen STRAAT COOK 19 v 22 april -f nap nap nap nap uur meter uur nieter uur meter uur meter Vlissingen 3.19 2.14 15.41 2.12 9.54 2.14 22.02 1.96 Terneuzen 3.46 2.30 16.09 2.28 10.22 2.30 22.28 2.12 Hansweert 4.32 2.38 37.00 2.40 10.57 2.44 23.06 2.26 Zierikzee 4.56 1.40 17.27 1.41 10.34 1.63 22.47 1.46 Wemeldinge 5.21 1.70 17.43 1.74 10.52 1.88 23.02 1.70 23 api'il Vlissingen 3.49 2.10 16.14 2.03 10.23 2.04 22.39 1.92 Terneuzen 4.16 2.26 16.42 2.19 10.48 2.20 23.00 2.08 Hansweert 5.01 2.35 17.29 2.32 11.25 2.34 23.38 2.22 Zierikzee 5.25 1.40 37.57 1.34 11.03 1.54 23.21 1.45 Wemeldinge 5.51 1.68 18.16 1.66 11.22 1.79 23.39 1.69 24 april Vlissingen 4.25 2.04 16.5» l.yi 10.56 1.92 23.15 1.86 Terneuzen 4.52 2.20 17.21 2.07 11.22 2.08 23.41 2.02 Hansweert 5.31 2.31 17.58 2.22 11.56 2.22 Zierikzee 6.00 1.40 18.29 1.28 11.35 1.48 23.54 1.44 Wemeldinge 6.26 1.68 IS.49 1.58 11.58 1.71 zanten uitlopen op het „alleen in en door Christus", het leven in al zijn aspecten belichten. Dit is de principiële houding die in het herderlijk schrijven in hoofdstuk IV nader wordt uiteen gezet en waarin tevens aandacht wordt geschonken aan de veran deringen en vernieuwingen in de R.-K. Kerk (bijv. de aandrang die wordt uitgeoefend tot het zelf le zen van de H. Schrift). In hoofdstuk V gaat het om „onze houding in de praktijk". Deze gaat er van uit dat het noodzake lijk is de ander te willen leren kennen. Diepgeworteld wantrou wen dat er is, zal overwonnen moeten worden. „Wij moeten de ander in zijn geestelijke achter grond en zijn geloofsbeleving willen leren kennen", wat zowel psychologisch alsook theologisch geen gemakkelijke zaak wordt ge noemd. En „de christelijke liefde houdt zeker ook in dat wij bereid zijn onszelf te doen kennen". Van de Schrift uit zullen wij ons ge loof duidelijk moeten maken. Ook de moeilijke punten in de verhou ding (bijv. dat de N.H. Kerk vol komen afwijzend staat tegenover het r.-k. standpunt inzake de ge mengde huwelijken) zullen ter sprake moeten komen. Perspectief De synode vervolgt met iets te zeggen over het oecumenisch per spectief: „Er is geen rooms-ka- tholieke officiële of particuliere uitlating die ontkent, dat maar één weg tot hereniging leidt, te rugkeer tot de R.-K. Kerk". Dit blijft, ook al is men bereid „bin nen deze kerk alle hervormingen aan te brengen, die haar grond pijlers niet aantasten" en ook al is men eveneens bereid „alle naar haar inzicht oorspronkelijke, echte, christelijke waarden en waarheden van de Hervorming in zich op te nemen". Hierover moet nochtans niet gering worden gedacht. Het synodale schrijven besluit dan dat de diepste reden voor de nood zakelijkheid van contact en ge sprek liggen in drie overwegin gen: Al is het zo, dat vanuit onze belijdenis de ernstige vraag naar voren komt, hoe het mogehjk is, dat de R.-K. Kerk zo ver van de bijbel af is komen te staan, toch ontmoeten wij haar als christe lijke kerk. Christelijke kerken mogen tot geen enkele prijs langs elkander heen gaan, integendeel, zij moeten op elkander ingaan. Het onzerzijds overtuigd en ge tuigend aanvaarden en bevorde ren van de mogelijkheid tot ont moeting moet voor beide zijden tot gevolg hebben een meer vol ledig rechtdoen aan de openbaring van God in Christus en daarmee aan het in Christus geschonken heil van mens en wereld. Het gespannen geloof in de Heilige Geest verbiedt ons con tacten met anders gelovende medechristenen te verijdelen; juist de reformatorische openheid ge biedt ons hoopvol en liefdevol de rooms-katholieke broeders tege moet te treden. „Een waarachtig oecume nische perspectief is aan geen van beide zijden zichtbaar. Gods werk door Zijn Heilige Geest is echter geenszins ge bonden aan hetgeen wij als grenzen zien". We zouden dit herderlijk schrijven, dat voor een grijp- stuiver te krijgen zal zijn, in vele handen en hoofden en harten wensen. Klaar en dui delijk is uiteengezet hoe de verhouding ligt en waarom het gaat wanneer men mét elkaar wil spreken en met elkaar wil omgaan. Examens Te 's-Gravenhage is voor scheeps- werktuigkundige diploma C-l (met lof) geslaagd de heer P. M. de Waal te Vlissingen. Aan de technische hogeschool te Delft is dezer dagen voor ingenieur werktuigbouwkunde geslaagd de heer J. van Sabben te Vlissingen. De heer P. L. de Feijter, adjunct commies ter gemeentesecretarie van Biervliet slaagde in Breda voor het schriftelijk gedeelte van het diploma gemeente-administratie I. Voor de aan de christelijke kweek school voor Zeeland te Middelburg afgenomen bijbelse examens slaagden de volgende dames: A. Bonder te Goes, C. A. Bosselaar, Ellcwoutsdijk, H. Doense, Vlissingen, A. van Donk, Goes, E. J. A. Elzerman, Goes, P. Engelse, Heinkenszand, J. A. Jobse, Waarde, J. Klap, Goes, M. A. Kloos terman, Wolfaartsdijk, S. J. van Lie- re, Goes, G. van der Molen, Cadzand, C H. de Schipper, Wissenkerke, M. Stol, Middelburg, J. A. Bostelaar, Kapelle, A. D. van Wendel de Joode, Middelburg, A. D. van der Leek, Ka pelle, J. Mast, Middelburg, P. L. de Munck, Wilhelminadorp. J. Nieuwen- hurjse, Krabbendijke, H. P. Noord- hoek, Serooskerke, I. van de Ven, St.-Laurens, K. P. J. Vermeule, Mid delburg, N. H. Willemsen, Yerseke en H. Zwemer, Kamperland. De volgende heren slaagden voor het zelfde examen: A. B. de Bruine te Kamperland: J. A. de'Graaf te Stavenisse; AL J. Hui- bregtse te Wissenkerke; P. Janse te Middelburg; W. P. de Jonge te Kruï- ningen; A. P. Kasse te Veere; J. Kloosterman te Oudelande; S. Mal- jaars te Aagtekerke; G. A. Polder man te St.-Annaland; J.'van Rooijen te Westkapelle; L. J. C. Schipper te Halsteren; J. C. Schot te Vlissingen; J. C. Slotema te Zaamslag; W. W. Spapé te Souburg; J. AL Staal tc Ber gen op Zoom; C. van Strien te Mid delburg en J. AL Sturm te Goes. Eén kandidaat moest worden afgewe zen. Nagekomen familieberichten. Alet grote dankbaarheid en blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje RENEÊ Ph. G. Philipse. A. PhilipseDaniëlse. Yvonne. Margo. 's-Heer Arendskcrke, 20 april 1962. Kerkring 15. Heden overleed na een zeer langdurig, gedul dig gedragen lijden on ze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader HENDRIK CIJSOUW op de leeftijd van 57 jaar. Hij was ons allen ten voorbeeld. Westkapelle: J. Cijsouw Atinderhoud. Rotterdam: C. BuscopCijsouw. P. Buscop en kinderen. Westkapelle: L. Cijsouw. Y. M. Cijsouw— Meeuse en kind. Westkapelle, 20 april 1962. Utrechtsestraat 9. De begrafenis zal plaatsvinden op woens dag 25 april des mid dags 12 uur te West kapelle. Heden overleed na een zeer langdurig, gedul dig gedragen lijden on ze innig geliefde zoon, broeder, behuwdbroe- der en oom HENDRIK CIJSOUW op de leeftijd van 57 jaar. Westkapelle: L. Cijsouw. W. Cijsouw. J. Cijsouw Verhulst. W. Cijsouw Cijsouw. J. Cijsouw. Noordwijk-Binnen P. Cijsouw. W. Cijsouw Minderhoud. Neven en nichten. Westkapelle, 20 april 1962 Prelaatweg 24. Heden overleed na een zeer langdurig, gedul dig gedragen lijden on ze innig geliefde schoonzoon, behuwd- broeder en oom HENDRIK CIJSOUW op de leeftijd van 57 jaar. Westkapelle: L. Atinderhoud. Middelburg: K. P. Atinderhoud. Westkapelle: P. Atinderhoud. AL K. Atinderhoud Dekker En kinderen. Aüddelburg: M. Minderhoud. J. W. Minderhoud. Westkapelle, 20 april 1962. Zuidstraat 66.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7