Duizenden toeristen werden vlot naar hun bestemming geloodst Geheimzinnige dood van Britse militair Godsdienstig twistgesprek was eerste vorm van „oecumene" Eerste kaasmarkt in Alkmaar Vandaag. ZATERDAG 21 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Grenscontrole werkte onder „hoogspanning" Hotels in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam liepen vol Een ongekende stortvloed vakantiegangers stroomde gisteren over de Nederlandse grens, in het bijzonder uit oostelijke rich ting. In Vaal* was de drukte van gistermorgen acht uur af zo geweldig, dat de verkeerspolitie in het drie kilometer verder gelegen Aken met de handen in het haar kwam te zitten. De stoplichten in de stad sloegen machteloos rood en groen, zonder dat er veel schot in de lange rijen wachtende wagens kwam. De grenscontrole kon ongeveer 800 auto's per uur verwerken, het geen tot zes uur gisteravond overeenkwam met ruim 30.000 in- reizende vreemdelingen. Een klein deel daarvan verliet het land weer in de richting van de Belgische kust. Dit was ook het geval bij Venlo, waar zich een file van ongeveer vier kilometer aan de Duitse kant vormde. Het tempo van doorlaten bedroeg ook hier ongeveer 10 personenauto's per minuut. Aan de nieuwe grenspost Elten- Zevenaar op rijksweg 12 was het aantal personenauto's en bussen niet te tellen. In rijen van honderden nie ters lang en vijf naast elkaar werd daar de grenscontrole met bekwame spoed verricht. Opmerkelijk was het grote aantal reisgezelschappen in autobussen uit Zuid-Duïtsland. Vele daarvan kwamen nog zuidelijker dan van Wiesbaden. De grenspost Denekamp-Rammel beek heeft het ook gisteren weer da nig moeten ontgelden. Van gister morgen vroeg af liep het er storm, zodat de rij wachtenden weldra tot in het vier kilometer verder liggende Nordhorn reikte. Per uur passeerden ongeveer 600 wagens de grens. Ook hier hadden vrijwel alle passagiers de randstad Holland tot bestemming. Ook in Glanerbrug was het verba zend druk. De toeloop was daar min stens dertig percent groter, dan tij dens het tot dusver drukste paas weekend. Uit Scandinavië In Nieuweschans stroomden uur na uur duizenden personenauto's ons land „richting bloembollen en zee" binnen. Van de gemiddeld 400 auto's per uur kwam ongeveer vijf percent uit Denemarken, Zwe den of Noorwegen. Aan de oostelijke grens was het in komend verkeer dus ongekend hoog. het uitgaande daarentegen zeer ge ring. Aan de zuidelijke grens bij de posten Wernhout, Sluis en Eysden was niet veel meer beweging, dan anders op een mooie vakantiezondag. V erkeersstroom De verkeersautoriteiten in het Utrechtse hadden alle mogelijke voorzorgen genomen om op de rond- KORTE PREDIKATIE En Maria stond buiten dicht bij het graf, wenende. Maria van Magdala ging heen... Joh. 20 11, 18 Wat voor kijk hebt U op het leven Zoveel zinnen, zoveel antwoorden. Ieder bekijkt het leven anders. Maar bij velen bespeuren we een sombere kijk op het leven. In een tijdschrift stonden laatst fo to's van mensen in bus, trein en bij tramhaltes. Ze waren betrapt dooi de camera. En het waren allen ern stigesombere, melige, verbeten trékken die op hun gezichten te be speuren waren. Als we Maria van Magdala zien bij het graf van Jezus op de paasmor- gen dan ontdekken we een sombere, droevig kijkende vrouw. Ze weent Want haar geliefde Heer is dood en nu heeft het leven voor haar alle zin verloren. Ze ziet in haar tranen al leen maar het graf. En als zij in het graf kijkt is het lichaam van Jezus daar niet meer en het maakt haar nog bedroefder. ..Zij hebben mijn Heer weggenomen". Dat is het enige wat ze weet. en het leven wordt vol komen kleurloos voor haar. Ze on derscheidt de dingen niet goed meer. Alles om haar heen verdwijnt in de mist van haar tranen. De wereld is zo klein, zo somber. Ze herkent zelfs Christus niet als Hij bij haar staat. Hnevelen van ons zijn ook niet zo? D;~ maar een zeer kleine wereld h'-> -n met enkel de eigen droefheid, ake'-'ilieid, gevit, met de kleine din gen die het leven zo onaangenaam kunnen maken, Maria krijnt een andere kijk op hei; leven als Jezus, de Opgestane Heer, haar bij de naam roept: „Maria". ..Rahboèni, Meester". Zii gaat dan terug en vertelt wat Christus aezead heeft. Een volkomen andere kijk. Hiis niet dood. maar leeft! Het araf laat ze de steek; dat heeft afgedaan, is dood verleden geworden, Kan dat bij mij ook gebeuren, vraagt V die wat somber kijkt? „JA", zégt God, Als wii morgen Pasen vieren dan trekt God de mist voor onze ogen weg. Dan valt cr nwr de gravm hel licht van Zijn macht: Jezus Christus is opgewekt. uit de doden. Pasen is zo hef feest van de andere kijk op het leven. Maria, die weende, maar die uiteindelijk de discipelen- de blijde boodschap bracht; dat Jezus Christus leefde. De gekruisigde Heer is de op gestane Heer. Voor de dood. is hel leven gekomen. Voor de sombere kijk de verwach tingsvolle blik in de toekomst: God regeert! Laat uw kijk op het leven de „Icijle" van Pasen zijn! God overwint de zonde en de dood, Jezus Christus is opgewekt uit de doden! Halleluja Grijpskerke. P. L. J. Wapenaar weg van de domstad, de Berekuil bij De Bilt en het verkeersplein Oude rijn, stagnatie zoveel mogelijk te ver mijden. Behoudens enige kleine aan rijdingen is die toeleg vrij goed ge lukt. De twintig kantoren van de logies- informatiedienst werkten gisteravond om tien uur nog op volle toeren. In Amsterdam, Rotterdam en Utrecht kon alleen nog op particuliere adres sen in de stad of elders accommoda tie verschaft worden. In Bergen, Ber gen aan Zee, Egmond aan Zee en Schoorl waren drieduizend bedden bezet en in de pensions slonk het aantal onbezette bedden schielijk. On geveer 1Ó00 vreemdelingen werdén door Amsterdam naar genoemde plaatsen gestuurd. In Den ifaag, Scheveningen en Arn hem beschikten de L.I.D.'s nog over Sensionbedden, evenals in Zandvoort, latwijk, Ijmuiden, Groningen en Hengelo. Kampeerders De bezetting van kampeer- en cara vanterreinen was hier en daar opmer kelijk hoog voor de paastijd. Zo meldde het grootste Europese kam peerterrein „Ockenburg" bij Den Haag, dat van de 6500 plaatsen er Door prachtig voorjaarsweer begunstigd trok deze eerste kaasmarkt te Alkmaar direct alweer een grote belangstelling van de reeds in verband met Pasen in ons land aangekomen vreemdelingen. Ir. het Waaggebouw worden de door de kaasdragers aangevoerde kazen gewogen. reeds 500 waren bezet door Neder landers, Duitsers, Amerikaanse en Canadese militairen uit Duitsland, Franse caravan-enthousiasten, Au straliërs en zelfs door een kampeer der uit Irak. Uit kringen van de hotellerie wordt vernomen, dat tal van boekingen voor slechts een nacht zijn gedaan. Dit zou er op kunnen wijzen, dat vele bezoekers van plan zyn diverse delen des lands te bezoeken en dat zij tel kens ergens anders willen logeren. Ongeveer 6000 Engelsen hebben voor een paastoer per vliegtuig naar Ne derland geboekt. Bovendieh kwamen ruim 1000 Londenaars in autobussen naar ons land. Verdronken in de Amstel METGEZEL VERDWEEN SPOORLOOS De politie in Amsterdam heeft donderdagnacht om half vier uit de Amstel het lijk opgehaald van de 22-jarige Britse militair Edward Dudley Fuller, die on geveer een kwartier tevoren door onbekende oorzaak te wa ter geraakt was. Uit het voor lopig onderzoek is volgens de politie gebleken dat „het niet uitgesloten is dat hier van een misdrijf sprake is". Een andere Britse militair, die samen met Fuller in Amsterdam een hotel kamer besproken had, is spoorloos verdwenen. De rijkspolitie te water heeft gisteren vergeefs in de Amstel gedregd, aangezien er vermoedens bestaan dat ook de tweede Brit ver dronken is. Om kwart over drie donderdagnacht zag een kelner die over de Halvc- maansbrug liep, een drenkeling in het water liggen. Daar de kelner niet kon zwemmen waarschuwde hij enige voorbijgangers, die hem evenwel niet begrepen, aangezien zij geen Neder- NEDERLAND NEDERLAND 4C 12C De P.T.T. geeft drie bijzondere post zegels uit ter gelegenheid van de voltooiing van de automatisering van het Nederlandse telefoonnet, in de waarden van 4, 12 en 30 cent. De ontwerpen zijn van de Amsterdamse kunstenaar Otto Treumann. De ze gels zullen vanaf 22 mei aan de post kantoren verkrijgbaar zijn. De hier bij gaande foto is gemaakt van de goedgekeurde ontwerpen waar de- zegels naar worden gemaakt. lands verstonden. De kelner holde daarop naar het politieposthuis op het Rembrandtplein. Toen hij kort daarop met een agent terugkwam, was de drenkeling niet meer te zien. Het vermoeden dat er in deze' zaak van misdrijf sprake zou kun nen zijn grondt de politie op de volgende feiten: in de omgeving van het 's-Gravelandse veer, ach ter hotel l'Europe heeft men op de wallekant de linkerschoen van de verdronken Fuller gevonden. De veters van deze schoen waren vastgestrikt. Ook heeft men op deze plek enig geld gevonden. De spoorloos verdwenen militair is de in 1944 geboren Brian Clarke. De Tweede-Kamerlid N. Van der Veen overleden Gisterochtend is te zijnen huize in Zaandam na een langdurige ziekte overleden het Tweede-Kamerlid voor de P.S.P., de heer U. van der Veen. Hij bereikte de leeftijd van 46 jaar. De heer Van der Veen was vanaf de oprichting lid van de P.S.P., en werd voor deze partij in 1959 gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Voordien was hij predikant van de Nederlands Hervormde Kerk te Westzaan. Hij werd geboren te Utrecht. Hij ver schafte in de bezettingstijd verschei dene joodse kinderen veilig onderdak eii nam ook actief aan het verzet deel. Eind 1943, toen hij theologie studeerde te Groningen, werd de heer Van der Veen naar Vught geroepen om de predikant aldaar, die door cfe Duitsers gevangen was genomen, éls hulpprediker te vervangen. Kort daarop werd ook hij gevangen geno men doch reeds na zes weken weer vrijgelaten. verdronken Edward Fuller is in 1939 geboren. Beide militairen maakten deel uit van het eerste „Green Ho wards" bataljon, dat gelegerd is in Iserlohn (Duitsland). Fuller en Clarke arriveerden, op 18 april j.L in Amsterdam. Zij huurden een kamer in hotel „Arrivée" in de Haarlemmerstraat. Volgens hun op gave zouden zij daar enige dagep blijven. Donderdag hebben de militairen, in burgerkleren, het hotel verlaten, zon der te betalen. Hun militaire kleren lieten zij op hun kamer achter. De politie in Amsterdam heeft gister middag om twee uur de opsporing van Clarke verzocht. Alle grenspos ten zijn gewaarschuwd. O.A.S.-leider Salan gearresteerd (Slot van pag. 1 hoofd van de O.A.S.-commando- groepen in het gebied van Oran, Radovitsj, gearresteerd. Radovitsj was al eens, vorig jaar september, gearresteerd. Hij wist echter twee maanden later uit het ziekenhuis te ontsnappen. De O.A.S. maakte in een piratenuit- zending over het televisiestelsel van de Franse staat te Algiers de arres tatie van ex-generaal Salan bekend. De O.A.S.-omroeper zei, dat Salan „de ziel en de geest van Frans Alge rije" zou blijven. De O.A.S. bleek door de arrestaties niet verslagen. Zij zette de strijd voort en nam de moslimwijk „Dje- maa el Mabrouk" in Oran met mor tieren ónder vuur. Vijf mortiergrana ten kwamen in deze dichtbevolkte buurt terecht en doodden twee perso nen. Felicitaties Te Tunis hebben Algerijnse en Tune sische zegslieden de Fransen hartelijk gelukgewenst met de arrestatie van Salan. „Dit is een zeer zware slag voor de ÓA.S., die nu onthoofd is. Zij zullen het niet lang meer uithouden", aldus voorspelde een Tunesisch zegsman. P.T.T.-zondagsdienst op koninginnedag Op 30 april (koninginnedag) zal de P.T.T. de diensten uitvoeren als op zondagen. Er zullen die dag geen postbestellingen worden uitgevoerd en in de nacht van 30 april op 1 mei rjjden geen nachtposttreinen. Ook voor de telegraaf- en telefoon dienst geldt de zondagsdienst. STEMMEN UIT DE KERKEN fan lijsten met dwalingen tot „Richtlijnen" van 1962 In een studie over „De weg naar het Oeeumenisme" (De Bazuin, 7 april) schrijft de dominicaner monnik Yves M. J. Congar, een van de „kam pioenen" van de oecumeni sche gedachte, dat de eerste vorm van ontmoeting of ge sprek tussen christenen die van elkaar gescheiden zijn, het godsdienstige twistge sprek is geweest. Dat twist gesprek is tot ontwikkeling gekomen toen christenen uit het Oosten en Westen elkaar ontmoetten en nadien toen de Reformatie haar beslag had gekregen tussen pro testanten en rooms-katholie- ken. Een twistgesprek is uit op onmiddellijk resultaat; op iedere tegenwerping volgt terstond een weerlegging. Het komt hierbij voor dat men tegenover een verkeerde aanpak van zaken een andere, even verkeerde aanpak van zaken stelt. „Kenmerkend voor dit tijdperk der godsdiensttwisten is vervol gens liet grote vertrouwen in de redenering en in het gezag, in de overreding via het verstand". Zon der van het verstand iets kwaads te willen zeggen, stelt pater Con gar, dat wij tegenwoordig weten „dat de overtuigingen van een mens en vooral zijn godsdienstige overtuigingen, niet uitsluitend stoelen op verstandsoverwegin- gen, maar dat talloze psychologi sche, sociologische, historische en gemoedsmomenten zijn gedrag be palen". „En dat gaal heel ver", zo voegt hij eraan toe. Bij die twistgesprekken was meestal de aandacht gevestigd op een of ander afzonderlijk punt. „Daértegen trok men rechtstreeks van leer". Dan heeft men niet in de gaten hoe alle vraagstukken en problemen in werkelijkheid één geheel vormen. Maar in ieder ge val trok men zo ter discussie. Van de ander had men hele lijsten met dwalingen. Zo had Johannes Eek. toen hij in 1530 op de Rijksdag te Augsburg verscheen, waar de keizer probeerde beide partijen bij elkaar té brengen, een lijst van 404 dwalingen die hij bij Luther had ontdekt. Een franciscaan overtroefde later dr. Eek, toen die bij de hervormer van Wittenberg maar liefst 1400 dwalingen had ontdekt. Van reformatorische zijde heeft men zich toen gehaast even grote waslijsten van dwalin gen te maken. In een twistge sprek kon het nu doodeenvoudig niet dat men ook maar ergens achter het eigen standpunt een vraagteken zette. En zo komt men hier nauwelijks verder. „Van een ontmoeting der tegenstanders kwam niets terecht". „Trouwens: leidt twisten wel ooit tot ontmoe ting?" „Het tijdperk van het felle twist gesprek was op niets uitgelopen". Dat heeft nu plaatsgemaakt aldus nog steeds pater Congar voor een andere wijze van bena dering. „Ook dat was nog wel discussie, maar een irenische dis cussie, waarmee gezegd wil zijn, dat zij zich afspeelde in een se rene atmosfeer". Daarom kan men beter naar eikaar luisteren en tegelijk beter het eigen stand punt uiteen zetten. Tevreden Mij dunkt dat pater Congar wel tevreden zal zyn met het laatste herderlijk schrijven van de Gene rale Synode der Ned. Hervormde Kerk, over de contacten tussen hervormden en rooms-katholie- ken. Dat is geen twistgesprek. Daarin wordt het eigen standpunt waarlijk niet verzwegen. Het wil voorbereiden op een ontmoeting, waarop wordt aangedrongen zelfs. Hierover ligt eveneens een serene sfeer. Ook hierin lezen we dat naar elkaar moet worden geluis terd en dat men van elkaar nog wel het een en ander kan Ieren. Eind januari zijn verschenen de bisschoppelijke richtlijnen over grenzen en mogelijkheden van godsdienstige samenkomsten tus sen rooms-katholieken en protes tanten. Nu zouden we kunnen (Zie slot pag. 5 kol. 4) Het Wereldgebeuren Vele decoraties Het nieuws uit de conferentieka mers van de wereld was de laatste dagen heel belangwek kend. Het ging over een mogelijke oplossing van de kwestie West-Ber- lijn, over een nieuw ontwapenings plan, over het Verenigd Europa in de stijl van De Gaulle en over de ver houding Rusland-Rood China. Heel belangwekkend dus en toch beroeren die conferentiekamer-kwesties het grote publiek meestal minder dan de affaires, waarbij een levend mens plotseling in de publieke aandacht komt te staan. Gisteren werd de Franse generaal Raoul Salan gearresteerd in Algiers en dat is aangrijpend. Voor de een is Salan de met bloed bevlekte leider van het Geheime Leger in Algiers. Voor de ander is hij een man, die op dwaalwegen is geraakt en voor een derde is hij een nationale Franse held, die weigert het kronkelpad van De Gaulle te volgen in de Algerijnse kwestie. Men zegt van Salan. dat hij een ondoorzichtig en nogal cynisch mens is, maar wat men ook van hem zegt, het feit is daar, dat hij een van de beroemdste nog in leven zijnde officieren van het Franse leger is en dat hij opgroeide in de koloniale traditie van dat leger. De 61-jarige Salan is de meest gede coreerde militair van Frankrijk. Op twintigjarige leeftijd werd hij officier en hij maakte nog juist het einde van de eerste wereldoorlog mee. Hij maakte studie van oosterse talen en hij volgde een carrière bij de Franse koloniale troepen. Na de Franse ne derlaag in 1940 sloot hij zich in Afri ka aan bij de vrije Franse troepen. Nauwelijks waren de Duitse legers vernietigd of hij vertrok naar het Verre Oosten, waar hij in 1952 het bevel kreeg over alle Franse troepen in Indo China. De Franse regering, oordeelde echter, dat hij niet fel ge noeg optrad in Indo China cn riep hem begin 1954 terug, maar na de verschrikkelijke nederlaag van Dien Bien Phoe moest de Franse regering erkennen, dat de voorzichtigheid van Salan juist was geweest. Hij werd opnieuw als adviseur naar Indo Chi na gezonden. In november 1956 werd hij be noemd tot operbevelhebber in Algerije en daar speelde zich een aantal gebeurtenissen af, welke diepe indruk op Salan maakten. In de eerste plaats sneuvelde zijn zoon, die in Algerije bij de Franse para-: chulisten diende. In de tweede plaats werd er op Salan een aanslag ge- pleeg met een pantservuist. Toen De Gaulle via de generaalsopstand in Algerije de leiding van de Franse staat in handen kreeg, haastte De Gaulle zich generaal Salan te benoe men tot algemeen gedelegeerde voor Algerije en voorts kende De Gaulle hem de „médaille militaire" (de hoogste Franse militaire onderschei ding) toe. Nog geen jaar later riep De Gaulle echter generaal Salan terug naar Pa rijs, waar hij als militair gouverneur de tijd tot zijn pensionering mocht uitdienen. Dat pensioen werd hem verleend in juni 1960 en van die tijd af keerde hij zich onder meer als voorzitter van een vereniging van oud-strijders, fel tegen generaal De Gaulle. Het was namelijk kort daarvoor duidelijk ge worden, dat De Gaulle zijn beloften van een geïntegreerd Frans Algerije niet gestand zou doen. De Franse regering verbood aan Sa lan de terugkeer naar Algerije, maar via Spanje wist hij toch dat land te bereiken en hij liet zich niet meer in Parijs zien, ook niet toen daar tegen hem een proces werd gevoerd dat met een doodvonnis eindigde. u is dan deze meest-gedecoreerde generaal die op alle Franse slagvelden sedert 1918 heeft gestre den voor zijn volk, opgesloten in de Parijse Santégevangenis. waar hij wacht op een nieuwe berechting en vermoedelijk op een nieuw doodvon nis. De tragiek in Salan's leven is, dat hij bleef geloven in de glorieuze kolonia le traditie van het Franse leger, toen er voor die koloniale traditie geen plaats meer was in het wereldbestel. Hij heeft niet begrepen, dat die ko loniale traditie slechts kon bestaan, omdat de gekoloniseerde volkeren vroeger in grote meerderheid bereid waren de leiding van een Europees land in dit geval Frankrijk te aanvaarden omdat ze daarvan voor deel hadden. Met betrekkelijk klei ne koloniale legers konden miljoenen volkeren onder toezicht worden ge houden. De bereidheid tot aanvaarding van de Europese leiding begon na de eerste wereldoorlog snel te verdwijnen en na 1945 was zij geheel geliquideerd. Salan heeft dat niet willen aanvaar den cn hij is van deze dwaling het slachtoffer geworden. Daarom bevindt hij zich nu in de Santégevangenis en wacht op een nieuw doodvonnis. ....wordt koningin Elisabeth II •van Engeland 36 jaar. MORGEN" ....is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse historie- en in- tericurschilder en lithograaf Valentrjn Blng te Amsterdam werd geboren. ....is het 50 jaar geleden, dat de in 1953 overleden beroemde alt-zangeres Kathleen Ferrier tc Higer Walton bij Preston werd geboren. OVERMORGEN ...is het 50 jaar geleden, dat de Nederlandse zeegezichtschilder Rein Miedema te Rotterdam overleed. vvwwvvwvwv\/vvvvvwvvvvvvvvvvvuuvvia

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5