Twee maanden voorwaardelijk voor fantasierijke oplichter Drie ambtenarenkijken ^gratis" twee avonden t.v. „Het valt wel mee met de reclame" ZATERDAG 21 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 25 TERWIJL allerwegen wordt gesproken over het inVoeren van reclame-televisie, zijn mini ster ie-ambtenaren avond aan avond in de weer om die reclame op het beeldscherm te weren. Als (ambtshalve) trouwe kijkers zijn zij de ogen en oren van de staatssecretaris en gespitst op iedere vorm van commerciële propaganda die ondanks de strakke richtlijnen zo nu en dan toch nog door de „censuur" glipt. gebracht over veiligheidsgordels, die op een bepaalde manier moes ten worden bevestigd. Direct na de uitzending kwam er een reac tie van een fabrikant, die een merk op de markt bracht dat an ders wordt bevestigd. Hij was boos omdat „de concurrent zou zijn voorgetrokken". Natuurlijk was daarvan geen sprake. Een derge lijke reactie' kwam er ook na een documentaire over staalfabricage. Niet de critici Overigens zijn het niet de critici, die uitmaken wat niet en wat wél geoorloofd is. Dat doet de staats secretaris. Die bepaalt óf en wel ke maatregelen moeten worden genomen. Maar, zeggen de drie kriticï, het zijn uitzonderingen wanneer dat gebeurt. Twee avonden in de week gaat bij de drie ambtenaren van o. k. en w. de televisie aan. Ambtshalve. En privé? Weinig. „Elke avond Ogen en oren van de minister (Van een medewerker). Mej. J. M. Hoolboom en de heren K. G. Jongtien en J. C. Schuller, allen van het ministerie van on derwijs, kunsten en we tenschappen, is die taak toebedeeld: om beurten twee avonden in de week „televisie kijken" en alle al dan niet gewilde recla me signaleren. Jax'enlang doen zij dat nu en op grond van ervaring kunnen zij zeggen: het valt in Nederland wel mee met die clandestiene beeld buisreclame. Natuurlijk, cr gebeuren dingen, die de toets van de ministerieKri- tiek niet kunnen doorstaan. Bekend is de truc van een impor teur van horloges, die indertijd al le t.v.-omroepsters een duur da mesuurwerkje cadeau deed in de hoop dat zij ermee op het scherm zouden verschijnen. Inderdaad kwam het bewuste horloge enkele malen in het beeld. Maar toen de bedoeling duidelijk werd, was het afgelopen met^ deze verdekte re clame en werden de uurwerkjes teruggezonden. Dikwijls echter is tegen gratis t.v.-reclame minder en zelfs niets te ondernemen. Met name bij sportevenementen. Vele bedrijven gebruiken die om hun slagzinnen in het stadion zo aan te brengen, dat ze niet buiten het „schoots veld" van de camera's kunnen worden gehouden. Een groot Amerikaans limonade concern heeft zelfs een speciale reclameploeg, die niets anders doet dan van te voren de plaatsen langs te gaan waar zulke evenementen voetbalwedstrijden, wielerwed strijden en andere manifestaties worden gehouden. Dan wordt langs tribunes of aan de weg ruimte geclaimd voor de propa ganda. Zegt de heer Jongtien: „Daartegen RADIOEN T.V.-RUBRIEK kunnen we mets doen. Deze recla me kan niet uit het beeld worden gehouden. Anders wordt het wan neer de camera er onnodig lang op gericht blijft. Maar veel ge beurt dat niet: de cameramensen kennen de richtlijnen. „televisie kijken" zou een degra datie van je avond zijn", vindt de heer Schuller. „Televisie kan een dictator in huis zijn, maar er zit tenslotte een knop aan De kritici: „in veel gezinnen is kij ken een traditie geworden. Dat hoor je 's morgens in de. tram. Hoe vaak wordt er niet gesproken over het programma van de vorige avond? Er lijkt een magische kracht van het beeldscherm uit te gaan. Een paar jaar Donderdag 26' april zendt de A.V.R.O. het televisiespel ,J)e komiek" uit, dat in opdracht door Dimitri Frenkel Frank is geschre ven. De regie is in handen van Walter van der Kamp. Foto: Een scène met Ko van Dijlc en Hans Tiemeyer. Een kwestie van een paar jaar noemen ze het. „Immers: bij de radio heeft men hetzelfde ver schijnsel geconstateerd. In de ja ren twintig toen de radio nog in de kinderschoenen stond sprak iedereen over de uitzendingen van Guus Weitzel. Nu hoor je niemand meer over een radioprogramma". Als ogen en oren van minister en staatssecretaris hebben de kritici ieder een kleinbeeld-toestel ca deau gekregen van het ministerie. In hun huiskamer kijken zij na mens de bewindslieden. Met een kritisch oog, dat op de kleinste ongerechtigheid is gespitst. Zo wordt gewaakt tegen over schrijding van de grens tussen wat wél en wat niet geoorloofd is. Iedere avond en nauwlettend. Door ministeriële kritici voor wie tele visie kijken geen verpozing maar werk is. Overuren „We krijgen cr een speciale toelage voor, noem het een vervelingstoelage W eigering Zo weigerden zij by biljartbam- pioenschappeu eens opnamen te maken als niet eerst de bordjes, die een bepaald vermouth-merk aanprezen, van de tafeltjes wer den genomen. Iedere ongerechtigheid wordt dooi de ministeriële kritici gerappor teerd. En daaronder valt niet al leen de gratis reclame. Ook wordt opgetekend wanneer zoals in toneelstukken en cabaret wel ge beurt onnodig ruwe taal wordt gebruikt of wanneer een juffrouw té zuinig gekleed op het scherm komt. En dan: de film; die wordt eveneens bekeken. Andere notities op de wekelijkse rapporten: zend tijdoverschrijdingen, storingen en de lengte van de pauzes. Zeggen de kritici: „tegen de regels wordt meestal niet met opzet ge zondigd. Er is eens een reportage oven, yen en.,., schrijven VANDAAG T elevisie Vanmiddag de N.C.R.V. op het beeldscherm, met (om 3 uur) „Evangelie in steen", een docu mentaire over een kathedraal. Er op volgt een documentaire over Ierland en de kinderen van het groene eiland, scenario van nie mand minder dan de beroemde Duitse schrijver Heinrich Boell. In de paaswijding om 6.50 uur in de oud-katholieke kerk in Utrecht doen actief mee geestelijken van de Russisch-Orthodoxe Kerk. de Anglicaanse Kerk, de hervorm den. de luthersen en remonstran ten. 's Avonds een documentaire over een schip van de Holland- Amerika-lijn, de „Westerdam". Daarna Elisabeth Andersen; ze draagt voor gedichten maar ook brieven van de „Vrouw in het wit", de grote Amerikaanse dich teres Emily Dickenson; vervol gens de lieftallige neger-zangeres 'Caroline Stanford met negrospi rituals. De Vlaamse t.v. brengt vanavond een showavond; om half negen de Dennis O'Keefe-show en om negen uur de Black and White Minstrel-show, winnaar van de gouden roos in Montreux in 1961. Om kwart voor tien Emily Dickenson, de Amerikaanse dich teres. Tot besluit van de avond Hongkong, de t.v.-politiefeuille- ton. Radio Hilversum I: *s avonds een voor dracht van de oude nestor van onze toneelspelers: Albert van Dalsum; om 9.35 voordracht van evangelieteksten en de psalm vertalingen van Gabriël Smit. Over Hilversum II zeudt de VARA het laatste „Chansonnetje in huis" uit. Vanavond zullen dc Nederlandse t.v.-kijkers in een programma van de N.C.R.V. de zangeres Ca rolyn Stanford kunnen horen en zien in een programma, dat onder regie van Fred Benavente vanuit .de Singerzaal in Laren wordt uit gezonden. MORGEN Televisie 's-Middags een gezamenlijk paas- programma van vier zuilen, of eigenlijk: overname van een pro gramma van de Duitse televisie: de opera „Martha" van Von Flo- tow van 4.40 tot 6.35 uur. In het avondprogramma een bijzon der vrolijke éénakter over de „Huiselijke vrede'' van de Frans man Courteline. Om 9.35 een eve nement: de Gene Kelly Show. VIA VLAANDEREN: Om half negen een variété-pro gramma. Om vijf voor tien het Scandinavisch kwintet van Joer- gen Ingmann en om tien voor half elf een documentaire over kloos- tergemeenten in de woestyn. Radio Hilversum I: 's-Avonds het hoor spel „De weg naar het licht" religieus-wijsgerig, maar toch een spel. Hilversum II: Om half zeven „Nu vlagt er de lente" een uur zang en muziek, gevolgd door. om half acht, „Haasje-rep-je", cabaret met Conny Stuart, Jslle de Vries, Ton- ny Huurdeman, Coen Flink. 's-Avonds een lang verhaal van Heinrich Boell, voorgedragen door Loudi Nijhoff. Overmorgen Televisie Om drie uur begint de anderhalf uur zwemsport. met als hoofdnum mer de waterpolo-wedstryd Neder land tegen Rusland. Om kwart voor vijf weer een uur sport: de razendsnelle (en gevaarlijk-sensa tionele) autoraces om de grand prix van Pau in Frankrijk, 's Avonds dik een uur in hotel Victoria van Vico Torriani. Dc Vlaamse t.v. brengt 's avonds om tien over acht de operette „De fidele boer" van Leo Fall. In dc rubriek „Vergeet niet te lezen" (10.40 uur) zien we Simon Car- miggelt op het scherm. Radio Hilversum I en II beide in majeur. Vrijwel heel de dag vrolijke mu ziek en zang, met als bijzondere uitzending (emstig uiteraard) de stereofonische uitzending van „Die Scliöpfung", het oratorium van Haydn, waartoe A.V.R.O. en N.C.R.V. samenwerken, wie over twee toestellen beschikt kan de muziek stereo horen. Commandant overgeplaatst na ontgroening in kazerne (Van onze Haagse redactie) De commandant van de Oranje-Nas- saukazerne in Amsterdam, waar een school voor reserve officieren van de intendance is gevestigd, is over geplaatst naar het depot van de in tendance in Bussum. Tot deze over plaatsing een strafmaatregel is besloten omdat gebleken is dat zich in de kazerne de laatste jaren bij het ontgroenen van nieuwe cur sisten bijzonder onfrisse tonelen heb ben afgespeeld. Deze zijn aan het licht gekomen na dat een adspirant-reserve-officier, na een van de ontgroeningsfestijnen uit de kazerne was gevlucht en later door de Koninklijke Marechaussee was opgespoord. Zijn verklaringen over hetgeen hij had meegemaakt waren dermate bezwarend dat de chef van de generale staf, luitenant- generaal Le Fèvre de Montigny een uitvoerig onderzoek gelastte. Over de aard van de niet toelaatbare handelingen, wilden de woordvoerders van de legerleiding-niets zeggen. De overgeplaatste kazernecommandant, de kolonel P. van G., wórdt opge volgd door kolonel R. Baten, com mandant van het intendancedepot in Bussum. HAAGS GERECHTSHOF: Kapelaans overtraden processieverbod De president van het gerechtshof in Den Haag heeft dinsdagmorgen uit spraak gedaan in de zaak van de overtreding van het processieverbod in Geertruidenberg. Hij bepaalde, dat de kapelaans H. eri De lï. hebben gehandeld in strijd met artikel 6 van de wet van 10 september 1853 tot regeling van het toezicht op de on derscheidene kerkgenootschappen het houden van godsdienstoefeningen op de openbare weg. Het hof sprak beiden vrij van de beschuldiging, bij de processie kerke lijke gewaden te hebben gedragen. Het achtte niet bewezen „wat meer of anders ten laste is gelegd." De kapelaans waren door de recht bank te Breda op' 25 februari 1958 vrijgesproken. Het gerechtshof te Arnhem had beide geestelijken ten dele ontslagen van rechtsvervolging en ten dele vrijgesproken. De Hoge Raad had het arrest van dit hof ver nietigd en de zaak naar het gerechts hof in Den Haag verwezen. Thant naar Rusland De waarnemend secretaris-generaal van de V.N. Thant zal eind augus tus of begin september aanstaande op uitnodiging van de Sowjetrussis- sche regering een bezoek aan de Sowjet-Unie brengen. De precieze da tum van het bezoek zal nog nader worden vastgesteld. ROEANDA EN OEROENDI 1 JULI ZELFSTANDIG fle speciale, door de Verenigde Naties ingestelde commissie voor de door België, beheerde gebieden van Roeanda en Oeroendi heeft donder dag in de Ethiopische hoofdstad Ad dis Abeba bekendgemaakt dat deze streken op 1 juli a.s. zelstandige sta ten zullen worden. De bekendmaking werd uitgegeven na de slotzitting in bet overleg tus sen de commissie en leiders van Roeanda en Oeroendi. Er wordt on der meer in gezegd dat deze leiders zich krachtig hebben uitgesproken tegen een gemeenschappelijk buiten lands- en verdedigingsbeleid. De Duitse douanebeambten bij de grenspost Aken-Vaalser- =2 kwartier op de grens tussen Nederland en Duitsland, ge- =3 bruiken op het ogenblik bij wijze van proef een soort draagbaar kasregistertje voor de afrekening van invoerrech ts ten. Het apparaatje maakt het uitrekenen van de te betalen rechten zeer gemakkelijk en produceert een kassabon, wel- ke aan de reiziger kan worden uitgereikt. Een en ander kan =j liet grensverkeer aanzienlijk bespoedigen. Als de proef een 3 succes wordt, zullen bij alle Duitse grensposten dergelijke apparaten in gebruik worden §1 genomen. liMiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiaiiiüiiiiiiiiiiil Nobelprijzen verhoogd met 7000 kronen De nobelpryzen die dit jaar zullen worden toegekend, zullen met 7000 kronen worden verhoogd en 257.219 kronen en 64 ore bedragen. De Nobelsticliting beschikt op het ogenblik over een kapitaal van 66,3 miljoen kronen. VLISSINGSE HUISVROUW DE DUPE Goedkoop linnen was doodgewoon katoen Een van fantasie getuigend op lichtingszaakje waarvan een Vlissingse huisvrouw het slacht offer werd kreeg donderdag middag voor de Nijmegenaar J. J. K. een wat droevig slot. De Middelburgse politierechter mr. T. W. Attema, veroordeelde hem, conform de eis, wegens op lichting tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en E100 boete. Het was een mooi verhaaltje, waarmee K. bij mevr. A. W.-R. in Vlissingen aan de deur kwam. Hij zei dat hij vertegenwoordiger was van een bekende fabriek en toonde een aantal hand- en theedoeken, waarin het merk van die fabriek was genaaid. Deze doeken wa ren tijdens het vervoer per trein vuil geworden en mevr. W. kon ze nu voor ongeveer de helft van de prijs kopen. Bovendien had hij een rol linnen bij zich, dat hij verkocht voor f 7,90 per me ter, inplaats van f 8,90 per me ter. De huisvrouw ging op het aanbod in, kocht voor een be drag van f 326 en betaalde. Het. was een mooi verhaaltje, maal later bleek, dat het van begin tot eind verzonnen was. K. was geen ver tegenwoordiger, de merkjes in de doeken waren vals. het verhaal van de trein was verzonnen en het „lin nen" was geen linnen, maar doodge woon katoen. De Nijmegenaar die zich al meer met dergelijke praktij ken heeft beziggehouden verdiende er een lieve cent aan. De officier van justitie, mr. A. -W. Rosingh, hield in zijn eis rekening met de 11 dagen die K in voorl xpige hech tenis had uitgezeten. De raadsman van verdachte, mr. P, C. Adriaanse, wees op het feit, dat K. zijn leven nu gebeterd heeft. Lijnrecht stonden de verklaringen van de verdachte en dc getuigen tegenover elkaar in de zaak tegen de Vlissingse schipper J. A. N. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 3 februari in Vlissingen A. de B. had gestompt en geslagen en A. F. met een ijzerzaag had gesla gen. N. vertelde, dat. hij bij zijn schoonvader was geweest, daar l ruzie had gekregen, weg was ge gaan, maar even later weer terug was gekomen om zijn ijzerzaag te halen. Toen de zaag hem werd overhandigd, had men hem een klap verkocht, zodat hij wel terug moest slaan. De B. verklaarde echter, dat N. hem tijdens de ruzie had gevraagd mee naar buiten te gaan. Toen De B. hier- 'aan gevolg gaf, schopte N. hem op de trap tegen een been. Toen N. latei- terugkwam, begon de vechtpartij, waarbij de verdachte met de ijzerzaag had geslagen. „Ik vermoed dat ze hem uit het portiek duwden om hem weg te krijgen", aldus De B., „en dat hij toen is gaan slaan". De schoonvader van N. zei, dat hij na de ruzie de verdachte de deur had gewezen. „Toen mijn zoon hem de zaag gaf, kreeg hij een klap ermee", aldus de schoonvader. Driftig Na elk van deze verklaringen zei N. dat de getuigen niet de waarheid spraken. De officier bracht echter naar voren dat twee getuigen onder ede hebben verklaard, dat N. de mis handelingen heeft gepleegd. Hij maakte nog gewag van de moeilijk heden van N. met de schoonfamilie, de drift van verdachte en zijn uitvoe rig strafblad. Mr. Rosingh eiste twee weken gevangenisstraf en verbeurd verklaring van de ijzerzaag. De raadsman van N., mr. P. C. Adri aanse, achtte het echter mogelijk, dat de schoonvader, zijn zoon en zijn schoonzoon samenspannen tegen de verdachte. „Ik kan niet aannemen", aldus de raadsman, „dat het zo ge beurde als de getuigen hebben ge zegd". De politierechter, mr. A. W. Thöne, verwees de zaak tenslotte te rug naar de rechter-commissaris, voor een nader onderzoek. In ver band hiermee werd ook de zaak te gen de sjouwerman A. F. uit Vlissin gen (een zwager van N.) terugver wezen. Hem was ten laste gelegd, dat hij N. had geslagen en gestompt. De Vlissingse kok E. J. v. d. P. was niet erg ridderlijk geweest tegenover het zwakke geslacht. Hrj had namelijk op 26 januari 2 vrouwen geslagen. V. d. P. vond dat de dochter van zijn hospita niet genoeg in de huishouding hielp en gaf haar een pak slag. Toen de moeder tussenbeide kwam, kreeg ook zij een paar ver dwaalde klappen. De kok zei dat hij er spijt van had en werd con form de eis veroordeeld tot ƒ40 boete. Eén maand voorwaardelijke gevan genisstraf met een proeftijd van. 2 jaar en onder toezichtstelling van de reclassering was de straf, waartoe de conducteur L. B. uit Middelburg werd veroordeeld. B. had ontslag genomen, maar hij moest nog 52,75 aan zijn werkgever afdragen. Dit geldt had hij echter in eigen zak gestoken. Voorts werd bepaald, dat B. het be drag voor 1 januari 1963 aan zijn vroegere werkgever terugbetaald moet hebben. De Middelburger P. H. C. had toe stemming bij een afbraak puin weg te halen. C. ging echter te ver, want met zijn zoons brak hij ook een muur tje af en nam de stenen mee naar huis. Dertig gulden boete was de uit spraak. Vuurwerk Nog geen uur na de jongste jaarwis seling ergerde de chauffeur J. de G. uit Middelburg zich aan een zekere J. P. M., die vlak bij zijn woning vuurwerk afstak. Een familielid vau De G. was getroffen door een stuk vuurwerk en het dochtertje van ver dachte was van het lawaai geschrok ken. Dus ging De G. naar M. toe en vroeg of hij er mee op wilde houden. Hij vroeg het drie keer en toen er geen gevolg aan zijn verzoek werd gegeven, sloeg hij M. een hersen schudding. De officier meende dat M. ook „een beetje vervelend was ge weest" en eiste 30 boete. De ver oordeling was conform. DAGBLAD COBOUW Het vakdagblad voor de bouwwereld Voor een gratis proefabonnement COBOUW, POSTBUS 1067. DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 27