Nederland levert aan Duitsland aardgas Rijksbemiddelaars niet akkoord met c.a.o. kleinmetaal M.N.A. zoekt samenwerking met F.L.N. „Vrij Nederland" in kazernes ongewenst DIEF GAF GESTOLEN GELD TERUG IN BIECHTSTOEL VEILING HUIS TE KOUDEKERKE. EEN HUIS een BOEKHOUDER ZATERDAG 21 APRIL. 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 A.N.M.B. houdt voet bij stuk Het college van rijksbemidde laars heeft in een gesprek met de partijen bij de collectieve ar beidsovereenkomst in de kleine metaalnijverheid te kennen ge geven niet verder te willen gaan dan een loonsverhoging van tien cent per uur per 1 april j.l. in collectieve arbeidsovereenkom sten die zouden lopen tot 1 fe bruari 1963 en dat dan de zaak opnieuw zal worden bekeken. Deze mening- van het college wijkt, zo vernemen wij, zeer aanzienlijk af van de unanieme mening daarover van de Stichting van de Arbeid. Inmiddels heeft de bondsraad van de Algemene Nederlandse Be- drijfsbond voor de Metaalnijver heid en de Elektrotechnische In-^ dustrie (A.N.M.B.) reeds besloten niet in te gaan op de suggestie om akkoord te gaan met een loons verhoging van tien cent per uur per 1 april j.l. in genoemde collec tieve arbeidsovereenkomsten. De bondsraad besloot voorts de voor stellen te handhaven die de vak- raad in zijn brief van 22 februari j.l. heeft gedaan. Deze voorstellen hielden o.m. in dat de Ionen in de kleine metaalnijverheid per 1 april j.l. zouden moeten worden opgetrokken tot het peil van de me taalindustrie, zoals dat tussen 1 juli 1961 en 1 april 1962 was. Voorts dat de indeling in gemeenteklassen zou worden gewijzigd van vijf in vier en verder dat de lonen in de kleine me taalnijverheid per 1 januari 1963 zou den worden opgetrokken tot het peil van de lonen in de metaalindustrie die 1 april 1962 zijn ingegaan. De hoofdbesturen van de Nederlandse Katholieke Mctaalbewerkersbond en de Christelijke Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elektrotech nische Industrie hebben naar aanlei ding van het voor hen teleurstellende gesprek met het college van rijksbe middelaars verklaai'd, dat zij het in terne overleg over deze kwestie nog niet hébbeu afgesloten. De Algerijnse nationalistische orga nisatie M.N.A. onder leiding van Messali Hadji, heeft haar concurrent het „Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront" (F.L.N.) voorgesteld een bespreking te organiseren om „een einde te maken aan de broeder strijd tussen de twee organisaties", aldus is in een communiqué van Mes sali Hadji meegedeeld. Voorgesteld wordt dat de twee orga nisaties gezamenlijk een nieuw Alge rije gaan opbouwen. Het politiek bu reau van de M.N.A. heeft maatre gelen bestudeerd om de beweging tot een politieke party te maken. KERKNIEUWS de Goede Week i" het Heilige Land Witte Donderdag van de Goede Week, hebben Christenen in Je ruzalem een symbolische bede vaart gehouden ter herdenking van de intocht van Jezus in Jeru zalem. De plechtigheden begonnen met een dienst in een crypte. In het midden van de crypte staat een herdenkingsaltaar van 12 ru we stenen die nog nooit met een werktuig in aanraking zijn ge weest, zoals het oud-testamenti- sche gebruik het wil. In de vloer is „De les van de nederigheid" uit gehakt, gesymboliseerd door hon den die de kruimels van de tafel van hun meester eten. Op de wanden zyn vier bas-reliëfs aangebracht, die het verhaal uit beelden van de twee twistende broers wier offer in de hemel wordt aanvaard zodra zij vrede met elkander hebben gesloten (Mattheiis 5 23-24). Na de dienst begaven de gelovi gen zich naar de „Zaal van het laatste avondmaal" op de tweede verdieping. Reliëfs op de muren geven die gebeurtenis in Jezus' leven weer; een zeshoekige tafel herinnert eveneens aan het laat ste samenzijn van Jezus met zijn apostelen. 'rvolgens g naar de Kamer van de Stil boven de 50 meter hoge Toren van Jezus waar een carillon van 35 klokken is ingericht. In deze koepel waarvan het gewelf het met sterren bespikkeld fimament voorstelt om de grootheid van God te symboliseren, werd een gebeds stonde gehouden waarmee de be devaart eindigde. Van deze koepelkamer heeft men een prachtig uitzicht over Jeru zalem, de Oltjfherg met de tuin van Gethsemane, de muren van de oude stad en de heuvels van Judea. Op Paaszondag zal tegenover de berg Zion bij zonsopgang een dienst worden gehouden. De besturen beraden zich momenteel over nadere stappen die nog kunnen worden gedaan en zy zullen tevens weer contact opnemen met do werk nemersvertegenwoordigers in de Stichting van de Arbeid, aangezien de Stichting over de gewyzigde voor stellen van 22 februari een over het algemeen gunstig advies heeft uitge bracht. Het standpunt van de twee confessionele bonden zal begin vol gende week bekend worden gemaakt. Bij de administratie van het week blad „Vrij Nederland" is een tele gram ontvangen, waarin het week blad wordt meegedeeld, dat de abon nementen welke het hoofd van de sectie Welzijnszorg van de Koninklij ke Landmacht op dit blad had, als geëindigd dienen te worden be schouwd. De sectie Welzijnszorg had ten be hoeve van kazernes en legerplaatsen in ons land 220 abonnementen op „Vrij Nederland". Het telegram was ondertekend met „rijksinkoop". Het was gedateerd 19 april. De directie van het weekblad over weegt nu in de eerste plaats om toch door te gaan met het verzenden van exemplaren van het blad aan de ka zernes en legerplaatsen in ons land en ten tweede om een zogenaamd goedkoop abonnement in te stellen voor individuele militairen. Zoals bekend, heeft het lid van de Tweede Kamer, de heer J. H. Couzy (v.v.d.) op 9 april de minister van defensie schriftelijk vragen gesteld over artikelen welke in het nummer van 7 april van „Vrij Nederland" zijn verschenen. Op de frontpagina en op pagina 5 van dat nummer kwamen artikelen voor waarin aldus de schriftelijke vragen van de heer Couzy werd opgewekt tot dienstweigering van militairen tegen uitzending naar Nieuw-Guinea en waarin gewezen werd op „onderdui ken" als een mogelijkheid om aan uitzending te ontkomen. De heer Couzy vroeg de minister of deze niet van oordeel ïs, dat dergelijke ge zagsondermijnende publikaties niet in kazernes, legerplaatsen en andere militaire inrichtingen kunnen wor den geduld. De minister heeft op de ze schriftelijke vragen nog niet ge antwoord. V.S. STAAN VERVOER TROEPEN VIA PANAMAKANAAL TOE De Amerikaanse regering heeft de Nederlandse regering meegedeeld er geen bezwaar tegen te hebben als Nederland- troepen van Rotterdam uit via het Panamakanaal naar Nieuw-Guïnea wil verschepen. De Amerikaanse regering is van me ning, dat aangzien de troepen ver voerd worden met regeringsschepen, er toestemming gevraagd moet wor den, maar dat, aangezien het vre destijd is, de Amerikaanse regering ingevolge het statuut van het Pana makanaal, niets kan doen om troe penverschepingen van welk land dan ook tegen te gaan. Apothekers gaven geen onjuiste medicamenten In verband met de publikatie in de pers omtrent onregelmatigheden by het uitvoeren van doktersrecepten door 'n apotheker in Eindhoven, heeft de officier van justitie te 's-Hertogen- bosch medegedeeld, dat door hein op igifte van de farmaceutische ïn- 2tie van de volksgezondheid een onderzoek is opgedragen aan de poli tie te Eindhoven. Uit het voorlopig onderzoek kan wor den aangenomen, dat de onregelma tigheden betreffen het indienen van te hoge declaraties door apothekers aan de ziekenfondsen en dat niet on juiste of minderwaardige medicamen ten zijn afgeleverd. Voor ongerust heid bij de bevolking is daarom zijns inziens dan ook geen enkele reden. Duif hielp politie bij opsporingswerk Kortgeleden werden bij de Venlonaar D. 19 duiven in be slag genomen, die ten dele van meerdere duivenmelkers waren ontvreemd. Na onderzoek slaagde de politie er in acht tien duiven aan de eigenaars terug te geven. Van ae over blijvende duif, die gedeeltelijk gekortwiekt was, kon de eige naar niet worden opgespoord. De politie besloot toen deze duif bij een duivenmelker on der te brengen, totdat de vleu gels wederom waren aange groeid en de duif weer kon vliegen. Voordat de duif don derdagmiddag werd losgelaten, bevestigde de politie met cello tape een briefje aan een der poten, waarop stond vermeld, dat de eigenaar werd verzocht zich met de politie in verbin ding te stellen. Enkele uren later kreeg de politie tele fonisch bericht van de duiven- houder M. de K. te Horst, dat de duif bij hem op het hok was teruggekeerd. Ze was in december van het vorig jaar met acht andere duiven uit zijn hok ontvreemd. Russen dreigen uit Genève weg te lopen De Sowjet-Unie heeft gisteren laten weten de Geneefse confe rentie van 17 landen in de steek te zullen laten als de V.S. de kernproeven hervatten, maar de Russische dreiging hing slechts over de subcommissie voor een kernstop. Valerian Zorin wilde niet zeggen of de Russische onderhandelaars ook zouden worden teruggetrokken uit de algemene conferentie. Zorin zei alleen: „dat is een kwestie waarover de regering in Moskou dient te beslissen en de andere rege ringen". Zorin moest ook constateren, dat hij van de Amerikanen geen toezegging had kunnen krijgen, dat er in het ko mende weekeinde geen Amerikaanse kernproeven zouden worden gehou- BROERS SLIEPEN IN OUD SPOORRIJTUIG NA VLUCHT VAN HUIS Twee jongens, de broers Godula van dertien en negen jaar uit Waalwijk, die sedert drie dagen spoorloos wa ren en wier opsporing werd verzocht, zijn donderdagavond door een politie patrouille aan de grens van de ge meente Waalwyk aangehouden. De jongens hebben op 15 april inge broken in een fabriek te Waalwijk. Uit de garage van het bedrijf hebben zij een auto gehaald, waarmee ze op het fabriekterrein aan het rijden zijn gegaan. Deze auto liep vast. Toen zij met 'n tweede auto bezig waren, wer den ze door enkele burgers opge merkt. Daarop hebben de jongens uit vrees voor de politie de benen geno men. Drie dagen en nachten hebben ze zwervend doorgebracht in en rond Tilburg. Ze sliepen in een oud spoor- rijtuig en voorzagen door kleine dief stallen in hun onderhoud. De oudste jongen, die zich al verschil lende malen aan vergrijpen heeft schuldig gemaakt, is in afwachting van verdere maatregelen, op het po litiebureau te Waalwijk ingesloten. 0 In Spanje zijn de boetepiocessies van de goede week gehinderd door sneeuw en regen. In d Pyreneeën sneeuwde het harder dan ooit dit jaar het geval is geweest en in Soria, midden-Spanje vroor het twee graden. CONTRACT VOOR 15 JAAR Nieuw buizennet tot aan de grens Het staatsgasbedrijf heeft een con tract gesloten met het Duitse bedrijf Energieversorgung Weser-EMS AG voor de levering van aardgas. Het contract heeft een looptijd van ruim vijftien jaar. Het Duitse bedrijf zal per jaar ongeveer 4,5 miljoen kubieke meter gas afnemen. Voornamelijk de Duitse steden Leer, Loga en Heisfelde zullen van deze gaslevering gaan profiteren. Tot Winschoten zal het gas geleid wor den door het bestaande buizennet van het staatsgasbedrijf. Vandaar zal een nieuwe leiding worden ge legd naar Nieuweschaiis, waar een opvangstation zal worden gebouwd. Het Duitse bedrijf zal vandaar het transport en de distributie van het gas verzorgen. De leiding op Duits gebied zal ongeveer achttien kilo meter lang zijn en door middel van zinkers onder de Eems door gevoerd worden. Reeds kort na Pasen zal op Ne derlands gebied begonnen worden met het aanleggen van de nieuwe leiding van Winschoten naar Nieuvveschans. Men hoopt midden juni die leiding gereed te hebben en in augustus met de leverantie van het gas te beginnen. De genoemde Duitse gemeenten ge- „HET FEEST VAN SOESTDIJK" 26 APRIL IN DE BIOSCOPEN Jubileumfilm bij het zilveren huwelijksfeest (Van een onzer verslaggevers) Onder de titel „Het feest van Soestdijk" heeft Polygoon-Pro- filti een korte film, samen gesteld uit journaals, vervaar digd ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard. Deze film zal van 26 april af in de cineacs en een aantal bioscopen in Nederland vertoond worden. Anton Koolhaas heeft voor de ze film geput uit de journaal archieven en wel op zodanige wijze, dat zowel de gezins band in het koninklijk gezin als de verbondenheid met het Nederlandse volk duidelijk tot uitdrukking komen. Het zijn flitsen uit de achter ons lig gende 25 jaar, prettige ge beurtenissen en onprettige of zelfs rampzalige zoals de oor log en de watersnood. Nog niet eerder vertoonde stukken film, o.a. gemaakt tijdens het ver blijf van prinses Juliana in Canada en van het huiselijk leven op Soestdijk werden in de film opgenomen. De makers van deze film, waarvan de tekst gesproken wordt door Philip Bloemendal, zijn erin geslaagd „Het feest van Soest dijk" eenvoudig te houden, zonder hoogdravendheid en met vaart uitgebeeld. Aardig zijn ook de contrasten tussen de vaak zo protocollaire, eenzame jeugd van prinses Juliana en de moderne, informele wijze, waarop onze tegenwoordige vorstin haar kinderen van hun jeugd liet genieten. „Het feest van Soestdijk" zal in de blijde, ongedwongen sfeer, waarin men het 25-ja- rig huwelijksfeest gaat vieren zeker een waardige, en geluk kig niet plechtstatige, kost vormen. bruikten tot dusverre steenkolengas, maar het gebruik daarvan werd steeds onrendabeler. Toen eenmaal het besluit gevallen was over te stappen op aardgas had men de keus dit gas te betrekken uit de Duitse gemeente Lastrup dat reeds de Duit se plaatsen Cloppenburg en Olden-t, burg daarvan voorziet, of dit gas uit Nederland te betrekken. Aan de eer ste mogelijkheid bleken echter zo- Duitse bedrijf besloot met het staats- danige bezwaren te kleven dat het gasbedrijf een contract af te sluiten. Afdelingsvoetbal Voor de Zeeuwse afdelingscompetïtie die tweede paasdag a.s. wordt afge werkt, vermeldt het programma voor de le Idas de bijzonder belangrijke wedstrijd AardenburgHansw. Boys. Een wedstrijd tussen ploegen, die elkaar niet veel zullen ontlopen en die beide een gooi doen naar de ti tel van de LV-klas. Gezien de om standigheid, dat Aardenburg op eigen terrein een sterke partij speelt, geven we de Zeeuws-Vlamingen de beste kansen. In de 2e klas A is er eveneens een titelgevecht te verwachten en wel tussen Noormannen en Kruiningen. De Westkappelse- ploeg staat mo menteel 2 punten voor en we achten de leiders in eigen huis wel in staat die voorsprong te consolideren of zelfs te vergroten. Het volledige programma luidt; IA; AardenburgHansw. Boys, Vo gelwaardeRia, IJzendijkeArends- kerlte, WalcherenSluiskil; res. 1: Corn. Boys IIILuctor II, Biervliet nOostburg n; Terneuzen II Steen H, Clinge II—Zld. Sport III, RCS IIBreskens I; 2e klas A: Yer- seke IIMidd. Boys, Patrijzen II Volharding, RoburHansw. Boys II, NoormannenKruiningen, Cortgene Kwadendamme; 2e klas C: Drei- schor HZonnemaire; 3e klas A: Volharding HMiddelburg IV. Kwa dendamme HPatrijzen III; 3B: Breskens IIIRetranchement II, ZuidzandeIJzendijke II; 3C: Phi lippine H—Clinge III, Sluiskil III— HVV HI, GraauwRia W II. Finale Europacup na gelijk spel weer in Amsterdam Op liet congres van de Europese voetbalunie te Sofia is besloten, dat indien de finale om de Europese be ker tussen Real Madrid en de beker houder. het Portugese Benfica, die woensdag 2 mei in het Olympisch stadion te Amsterdam wordt ge speeld, ook na verlenging in een ge lijk spel eindigt, deze zaterdagavond 5 mei wordt overgespeeld. Deze tweede wedstrijd zal eveneens wor den gehouden in het Olympisch Sta dion te Amsterdam. Prinses Margaret zal de paasdagen met haar echtgenoot en haar kleine zoon doorbrengen op Windsor Castle. Deze foto werd gemaakt bij hun ver trek uit Londen: Lord Snowdon ach ter het stuur van de Rolls Royce, prinses Margaret, met een veilig heidsriem om naast hem met het kind op schoot. Maclean niet van plan naar Engeland te gaan De voormalige Britse diplomaat Do nald Maclean, die elf jaar geleden naar de Sowjet-Unie uitweek, heeft in Moskou verklaard geen plannen te hebben om naar Engeland terug te keren. Meclean legde zijn verklaring af in een reactie op het arrestatiebevel dat in Engeland tegen hem is uitge vaardigd. Maclean, die zijn verklaring in Mos kou aflegde, bleek op geen enkele wijze opgewonden of verstoord door de gebeurtenissen van donderdag, toen in verscheidene steden het be richt werd vernomen, dat hij met Guy Burgess plannen zouden hebben om naar Engeland te reizen. Amnestie in Turkije De Turkse premier. Ismet Inönu,. heeft donderdag tegen verslaggevers gezegd, dat hij bij de nationale verga dering een wet heeft ingediend waar bij amnestie wordt verleend aan mili tair personeel dat deelgenomen heeft aan de mislukte opstand van 22 fe bruari. Deze opstand duurde maar een paar uren en na het ineenstorten werden verscheidene officieren gear resteerd. NOG DEZELFDE DAG Twaalfduizend gulden door pastoor bij politie ingeleverd Enige uren nadat een pensionhouder uit Noordwijkerhout donderdag by de politie in Amsterdam aangifte had gedaan van een diefstal van onge veer 12.000 gulden heeft een pastoor uit Amsterdam het geld op het hoofd bureau teruggebracht. De dief had hem het bedrag in de biechtstoel overhandigd. Gevraagd naar de identiteit van de dader moest de pastoor het antwoord schuldig blij ven. Hij beriep zich daarbij op het biechtgeheim. De pensionhouder, de 45-jarige F. B. O., had woensdagavond in Amster dam een groot aantal café's bezocht. Toen hij laat in de nacht in beschon ken toestand thuis kwam bemerkte zijn echtgenote dat er van de 45 briefjes van duizend gulden die hij had meegenomen nog 32 over waren. Onmiddellijk keerde de pensionhou der met zijn echtgenote naar de hoofdstad terug om de politie in te lichten. Nog voordat deze met het onderzoek kon beginnen bracht de pastoor van de parochie „De Liefde" het geld op het hoofdbureau. De pensionhouder is in de nacht van woensdag op donderdag door een kennis naar Noordwijkerhout gebracht. Hij verkeerde dusdanig onder invloed van alcoholische drank dat men hem de auto in moest dragen. De politie vermoedt dat het geld tijdens deze „hulp verleningsactie" gestolen is. Titov naar Washington Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken te Washington heeft gisteren officieel bevestigd dat de Russische ruimtevaarders Oberman Titov een bezoek aan Washington zal brengen. Titov heeft een visum aangevraagd, dat hem zal worden verstrekt, aldus het ministerie. Aartshertog Otto van Habsburg is naar Angola vertrokken om gegevens te verzamelen voor een serie artikelen in een driehonderdtal bladen in de gehele wereld over het beschavingswerk van Portugal in Afrika. Hij gaat ook naar Mozambique. Bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de congregatie van de zusters van St.- Joanna te Goes zullen de zusters recipiëren in het verpleegstershuis van St.-Joanna op donderdag 26 april van 2k uur. VERLOOFD: MAART-JE VAN BOCKEL voorheen Rotterdam en J ACOBUS PIETER NIEUWENHUIZE voorheen Oudelande 23 april 1962. 25 Guest Avenue Fairy Meadow Wollongong N.S.W. Australia. SLAPTE NA ZIEKTE? AFGEMAT Schieffcr's Blocdwijn helpt snel Bij Uw apoth. en- Erk. Drogist. Of U nu planten er MEVR wilt verkoopt, plano's of pyjama's, als U verkopen adverteer dan in de P.Z.C. Koop iets goeds voor slechts een paar gulden meer. Koop Willy's, uitsluitend kwaliteïtsschoenén. Bellamypark 12 Vlissingen. Notaris VAN DEN BRIEL te Middelburg zal op vrijdag 27 april 1962, des n.m. om 2 uur in hotel „Walcheren" bij opbod publiek verkopen: met stenen schuur, erf en tuin met fruitbomen, aan de Molenweg 1, groot 20.60 are. Lasten 58,40 per jaar. Ontruimd te aanvaarden, behoudens toestemming b. en w. Bezichtiging vrijdag 27 april van 1012 uur. Nadere in lichtingen ten kantore van genoemde notaris, Londense kaai 35. tel. 01180-2710. Firma L. J. van Langevelde Zoon. GROOTHANDEL IN GROENTEN EN FRUIT. JULL\NASTRAAT 18 - KRABBEXDITKE L TEL. 378 - 456

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21