Minder passagiers op veren in maart C PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IN DE GREEP VAN DE ANGST DE SAMENWERKING HULDIGDE SCHEIDENDE BESTUURSLEDEN WALCHEREN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CIJFERS STOOMBOOTDIENSTEN In eerste kwartaal stijging tegenover 1961 Zowel het aantal dooi' de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland ver voerde passagiers als het aantal motorvoertuigen is in het eerste kwartaal van 1962 gestegen in vergelijking met dezelfde periode in 1961. Het passa giersaantal steeg met rond 20.000, het aantal motorvoertuigen met rond 13.000. De toeneming van liet passagiersvervoer heeft zich overigens alleen in januari cn februari j.l. voorgedaan, want in maart liep dit aantal in vergelijking met maart 1961 met rond 4000 passagier, terugHet aantal vervoerde auto's steeg evenwel in dezelfde periode. Op de diverse aanlegplaatsen moesten ruim 4600 auto's achterblijven, tegen rond 6500 in februari j.l. Deze wachttijden golden voornamelijk voor de reizigers via Kruiningen cn Perkpolder. Het vervoersoverzicht ziet er als volgt uit: AANTAL VERVOERDE PASSAGIERS. 1938 1958 1960 1961 1962 Vlissingcn—Breskens 41.305 317.522 263.665 308.865 307.038 TerneuzenHoedekenskerke 16.952 69.312 52.316 56.424 53.039 Kruiningen—Perkpolder 16.558 263.156 203.864 214.680 232.984 ZierikzeeKats 9.218 32.076 33:298 38.308 45.210 Totaal VlissingenBreskens Terneuzen-Hoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 84.033 682.066 553.143 618.177 638.271 AANTAL VERVOERDE AUTO'S. 8.095 72.471 69.179 81.605 84.353 1.470 5.631 6.606 6.815 6.308 3.564 84.075 87.056 93.511 101.969 1.043 7.617 9.670 11.441 14.130 Totaal 14.172 169.794 172.511 193.372 206.760 Hieronder volgt nog een overzicht over de maand maart alleen. AANTAL VERVOERDE PASSAGIERS. 15.161 116.968 95.749 118.616 109.613 6.150 25.009 18.145 20.303 1S.783 5.994 99.774 74.730 77.533 81.032 2.870 12.095 12.211 14.065 16.811 VlissingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats Totaal V1 issingenBreskens TerneuzenHoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZierikzeeKats 30.175 253.846 200.835 230.517 226.239 AANTAL VERVOERDE AUTO'S. 3.042 27.019 25.991 30.455 30.518 548 1.977 2.429 2.463 2.278 1.341 30.930 31.517 33.365 35.757 353 2.809 3.590 4.156 5.244 Totaal 5.284 62.735 63.527 70.439 73.797 Voetbalclub „Oostkapelle" vierde 25-jarig bestaan De voctbalverenging „Oostkapelle" vierde zaterdag 14 april onder voor zitterschap van dr. P. J. Bom het kampioenschap van de afdeling SA in hotel ..Zeelandia" met een diner, waaraan bestuur, leden en genodig den met hun dames verenigd waren. De voorzitter heette alle aanwezigen, waaronder burgemeester P. G. Spren- gcr en wethouder W. K. van Nieu- wenhuijzen met hun dames, hartelijk welkom. Tijdens het diner sprdk bur gemeester F. G. Sprenger, die het bestuur en het elftal hartelijk felici teerde met het behaalde kampioen schap, onder toezegging, dat voor de vereniging vlaggen of iets dergelijks als cadeau van het gemeentebestuur zal volgen. Vervolgens feliciteerde de heer Jac. Lampers, mede namens zijn echtgenote, die in de rust steeds voor de thee zorgt. Hij bood een aantal nieuwe hoekvlaggen en grensrechter- vlaggen aan. Vervolgens kreeg het erelid, de heer A. J. de Broekert het woord. Deze gaf een geestig verslag in dichtvorm over het wel en wee van de afgelopen jaren van de heroprich ting in 1951 af tot heden. Hy liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk, een „cup final", waarin een nieuwe bal voor het kampioenselftal verborgen zat en welke cup hij over handigde aan de aanvoerder, de heer W. J. de Korte. De afgevaardigde van de gymnastiekvereniging, de voorzit ter de heer P. J. de Voogt, feliciteer de het bestuur en het elftal met het behaalde succes, onder aanbieding van een enveloppe met inhoud. Daarna was aan de beurt de heer A. de Kam, consul van de vereniging, die in dichtvorm memoreerde dat hij, op initiatief van de heer I. Wattel, de oudste donateur, met een collectebus gelden onder de inwoners van Oost kapelle verzameld had voor de aan schaf van leren ballen. De eerste (witte) bal werd met een toespraak je door de heer I. Wattel aan de voor zitter overhandigd. Daarna vervolg de de heer De Kam zijn gedicht, waarop hyzelf wederom een nieuwe bal aan de aanvoerder van het elftal gaf. N.C.V.B.-bijeenkomst in teken van Pasen De N.C.V.B. te Oostkapelle hield de maandelijkse vergadering onder lei ding van de presidente, mevrouw Annot. Deze vergadering stond in het teken van Pasen. Verschillende leden droegen paasgedichten voor en ds. Van Boven uit Middelburg sprak over „De opstanding van Christus". De volgende vergadering is op 25 mei. Deze zal een streekvergadering zijn, waarop gesproken wordt over „Verantwoorde gezinsvorming". Ook zal de afdeling weer een ontspan ningsmiddag voor de bejaarden ver zorgen en wel op 5 juni. Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken op 13 april: Basil don naar Le Treport. Atlantic naar Sho- reham. Magister naar Jamaica. 19 april: Greetsïel naar Alicante. Salina naar Sid ney. Amisia naar Rendsbourg. Titan naar Houston. Cresando naar Middelburg. Egbert-S naar Middelburg. Vlissingen aangekomen op 18 april: Greetsiel van Rotterdam. Magister van Huil. Salina van Gdynia. Amisia van Anwerpen. Titan van Gdynia. Crescendo van Goole. 19 april: Daghestan van Har wich. Egbert-S van Gillingham. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 18 april: Morag van Londen. Virgo van Plymouth-Tern. Da-Costa van Ti bury. Teunika van Londen. Canada van Rot terdam. Sloterdijk van New York. Erebus van IJmuiden. Aardenburgh van Rot terdam. 19 april: Pavcnis van Stockton. Idanel van Mistley. Beta van Zeebrugge- Tern. Sclieldestroom van Amsterdam- Hansweert. Neptunus van Teignemouth. Lea van Felixtown. Eagle van Londen. Betty-Jean van Londen. Rex van Lon* den-Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 18 april: Markab naar Sheerness. Naess- Lion naar Mena al Abmadi. Wilca naar Par.-Terneuzen. Nore naar Amsterdam. Sagita naar Stockholm. Lifana naar Amsterdam. Zaandijk naar Dublin. Am- steldijk naar Rotterdam Heiloo naar Londen. Veritas naaf Hull. Irene naar Cork. Adriaantje-Elizabth naar Huil. 19 april: Forel naar Goole. AlbertWil lem naar Bordeaux-Gent. Eyo-S naar Glasgow. Vrede naar Glasgow. Wilja naar zee. Vanda naar Londen. HERINNERINGEN OPGEHAALD A. T. Abrahamse werd tot erevoorzitter benoemd De coöperatieve melkïnkoopvereni- ging „De Samenwerking" te Middel burg heeft woensdagavond een drie tal bestuursleden gehuldigd. Het wa ren de heren S. T. Abrahamse (voor zitter), G. Melse (secretaris) en A. Polderman (lid), die na tientallen jaren hun functie te hebben vervuld afscheid namen van de vereni ging. Tydens een afscheidsbijeen komst in restaurant Wöhler voerden vele sprekers het woord. De heer J. Leijnse bood, namens het huldigïngs- comité, de heer Polderman een gróte doos sigaren aan. De heren Abra hamse en Melse overhandigde hij een enveloppe met inhoud. De dames kregen bloemen. De heer Abrahamse die 18 jaar voorzitter was werd staande de bijeenkomst be noemd tot erevoorzitter en kreeg een oorkonde aangeboden, waarop de na men van de schenkers voorkomen. MIDDELBURG M.B.B. boekte in 1961 slechts 4 leden winst De ledenwinst van de Middelburgse Besturenbond bedroeg in het afgelo pen jaar vier, een getal, waarover se cretaris W. J. van de Voorde niet di rect van plan is „naar huis te schrij ven", zoals hij opmerkt in het jaar verslag van de M.B.B. over 1961. Daar het aantal leden op 1 januari van het vorig jaar 2370 bedroeg, was dit dus aan h'et eind van het jaar 2374. „Nog ver van de 2500", merkt de heer Van de Voorde op, „maar sa men is het mogelijk dit getal te be reiken". Voorts zijn in het verslag de werk zaamheden van de verschillende bij de M.B.B. aangesloten verenigingen en bonden in verslagvorm opgeno men. Gevonden voorwerpen De commissaris van politie te Mid delburg maakt bekend dat in het tijd vak van 11 tot en.met 18 april 1962 de onderstaande voorwerpen aan zijn bureau als gevonden zijn aangegeven. Indien een dezer voorwerpen bij de vinder wordt afgehaald wordt men verzocht hiervan Kennis tc geven aan genoemd bureau van politie. Witte speelgoedauto, handschoenen en wantjes, wisselgeld, snoeischaar, imitatie parelsnoer-, blauwe parkiet, sleutels, bruine hoofddoek, muntbil jet, portemonnee met inhoud, foto strip, padvindersriem, wit kinder schoentje, zakmes, zwart rubberzeil tje, portemonnee met inhoud, blauwe mantelceintuur, spatlap van Volks wagen en staalborstel, portemonnee met inhoud, doosje inh, touw, pakje margarine, zwarte oliebroek, wit rij wielpompje en broodmes. Spaibordenactie De loodsen (zeeverkenners) van de Middelburgse Paul Krugergroep hou den zaterdag a.s. een spatborden actie. Elk rijwiel, dat aan de achterzijde „onherkenbaar" is willen zij van een kwastje verf voorzien. Aan de ene kant leveren zij daarmee een bijdrage tot veiliger verkeer, anderzijds dienen de „heitjes" om het botenfonds te versterken. „Verzamelaar" houdt met Pasen tentoonstelling De afdeling Middelburg van de „Ver zamelaar" houdt maandag (tweede paasdag) en dinsdag a.s. in de so ciëteit „De Vergenoeging" een ten toonstelling. waarop weer allerlei soorten verzamelingen te zien zijn, die de gehele bovenzaal zullen „op vullen". De tentoonstelling wordt 's middags om 2 uur geopend. Jhr. mr. Sandberg benoemd bij het Rijksarchief Jhr. mr. G. F. Sandberg uit Middel burg is met ingang van 1 maart j.l. benoemd tot chartermeester bij het Rijksarchief voor de provincie Zee land Le Middelburg.. WESTKAPELLE Collecte Dc Emmabloemcollecte heeft to Westkapelle 143,77 opgebracht. Ned. Chr. Vrouwenbond Dezer dagen vergaderde de N.C.V.B. afdeling Westkapelle, onder leiding van mevrouw v. Rooijen-v. Sighem. Spreker was dr. Keulemans uit Goes over het onderwerp „School en be roepskeuze". Dc secretaris van de melkfederatie, de heer C. Zee, was één van de vele sprekers, die herinneringen ophaal de. Hij schetste de vroegere toestan den: de geringe afzet van verschil lende handelaren, de moordende prijsconcurrentie en het feit, dat er op Walcheren naast de honderden handelaren nog 93 winkels waren, die melk gingen verkopen. Ook nu is er volgens de heer Zee nog veel te doen. De heer Abrahamse noemde hij een man met een geweldig en thousiasme en vitaliteit. De zaak is onder uw voorzitter schap ontzettend gegroeid, aldus de heer Zee, die dit aantoonde met de volgende cijfers: de omzet in geld werd ongeveer 2V2 maal zo groot en de brutowinst werd ongeveer 3% maal zo groot. Voorts memoreerde de heer Zee, dat de heer Melse sinds de oprich ting van de vereniging (in novem ber 1932) deel heeft uitgemaakt van het bestuur. Ook sprak hy zijn vertrouwen uit in de nieuwe voorzitter, de lieer J. Ludikhuizen. Oude herinneringen werden ook op gehaald door het bestuurslid de heer W. Janse die een brief van een oud-melkslijter voorlas—, de heer Ludikhuizen, de directeur, de heer J. Acda, de heer M. Sanderse, oud-voor zitter, en de heren Abrahamse en Melse zelf. De heer J. Pieterse declameerde een gedicht, dat hy had opgedragen aan de scheidende bestuursleden en de heer Abrahamse herdacht nog het overlijden van het bestuurslid de heer D. Janse. Na de pauze werd een spelletje gedaan en draaide men en kele films over de jaarlijkse reizen. ZOUTELANDE Ned. Chr. Vrouwenbond De afdeling Zoutelande van de N.G. V.B. vergaderde dezer dagen onder leiding van mejuffrouw A. Samuelse. Spreker voor deze avond was ds. M. van Heesen te Meliskerke over het onderwerp „Verwondering". Een nieuw lid trad toe, zodat het leden tal momenteel 56 bedraagt. De vol gende vergadering is 22 mei. Onderwijsbenoeming De heer J. de Kok, tijdelijk onder wijzer aan de Prinses Ireneschool te Zoutelande is met ingang van 1 mei in gelijke functie benoemd aan de christelijke school te Oudenbosch. Spelen en optochten op 30 april De Oranjevereniging te Zoutelande heeft voor 30 april het volgende pro gramma opgesteld: 8 uur reveille; 8.10-8.30 klokluiden; 8.45-9 vlag hij sen en toespraak door burgemeester J. de Pree; 9-9.30 zanghulde door de kleuters en de schoolkinderen; 9.45 traktatie op het oefenveld; 10-11.15 kinderspelen; 10.45-12 juniorenwed strijd; 11.30 uitreiking blijvend aan denken aan de kinderen; 's middags 1 uur: oplaten ballons: 1.15-3 ring- ryden op de fiets; 3.15-5 voetbalwed strijd; 6.30-8 ringrijden op de brom fiets; 8-9 muzikale .rondgang en prijsuitreiking; 10-11: polonaise met medewerking van de boerenkapel. VLISSINGEN Wijziging K.V.P.-lijst voor raadsverkiezingen In verband met het a.s. vertrek naar Gorkum van de als no. 1 op de K.V.P-lijst voor de raadsverkiezingen te Vlissingen geplaatste heer L. H. J. de Bruyn wordt de volgorde van de kandidaten op deze lijst als volgt: 1. S. J. Adriaanse, 2. W. P. Hamer- linck, 3. P. H. van de Ven, 4. R. H. J. M. van Belle, 5. J. H. Teirlinck, 6. J. W. Michielsen, 7. J. F. de Bruy- ne, 8. P. A. van der Weijde, 9. J. H. M. J. Galiart, 10. C. Raas. Zeehengelwedstrijd h.s.v. „Vlissingen" 2076. De hemel was alweer helemaal helder, althans voor zover een Valeron-he- mel helder kan zijn, en slechts d„ zware golfslag diep beneden wees erop dat zojuist een woeste orkaan, was gepasseerd. In de verte doemde de blauwe kustiyn van het werelddeel Obor op en de piloot liet de snelheid van de liner verminderen. Terwijl de machine geleide lijk lager zakte, schoof de hoofdstad Linaver steeds naderbij en had men een prachtig gezicht op de be drijvige havenstad. Linaver kon natuurlijk niet wedijveren met Shastar maar toch was ook hier de meestei'hand der Valeron-architecten te herkennen. Het plat form van de luchthaven was nog glimmend nat van do onverwachte regenval en overal sprak men over de ongekende hevigheid van de or- •kaan. De loop der lijndiensten was er volkomen door in de war gestuurd. Er was helaas geen enkele 'uchttaxi beschikbaar en de haven meester raadde kapitein Mare aan, met zijn gezelschap passage op een der sub-eruiser te nemen, die Sentoïia regelmatig aandeden. De hengelsportvereniging „Vlissin gen" houdt op tweede paasdag een internationale zeehengelwedstrijd aan de kust tussen Vlissingen en Zoute lande. Deze wedstrijd telt mee voor het internationaal Scheldekampioen- schap 1962, dat is ingesteld door de hengelsportverenigingen te Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Hoek, Kloosterzande, Sluiskil, Terneuzen, Vlissingen en IJzendijke. Elk van deze verenigingen organiseert in 1962 aan de Westerschelde één zee hengelwedstrijd, die voor dit kam pioenschap meetelt. Om voor het kampioenschap in aanmerking te ko men, moet een deelnemer minstens aan vijf van de tien wedstrijden deel nemen. De aanvang van de wedstrijd op tweede paasdag is om 11 uur, het einde om 14 uur. De prijsuitreiking is 's avonds omstreeks 17.30 uur in het Concertgebouw te Vlissingen. Gevonden voorwerpen Aan het politiebureau te Vlissingen zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de in het tijdvak van 29 maart tot en met 9 april als gevonden aangege ven voorwerpen: Diverse dames- en herenrijwielen, eni ge autopeds op luchtbanden, diverse sleutels, plastic regenkapjes, kinder portemonnee, autokussen, wollen das, marinebaret, regenpijpen, stalen pas ser, een paar motorwanten, pakje pruimtabak, armbandje, en zieken- fondskaart. Aan zijn bureau zijn de adressen te bekomen alwaar de navolgen de voorwerpen zijn te bevragen: enige dames- en herenhandschoenen, div. kinderwantjes, rok, 1 bankbiljet, gymschoen, scheermes, wieldop van V.W., hoofddoekje, portemonnee met inhoud, mapje met inhoud, gezangen- boek, armband, kentekenplaat wit kwast, padvindersportemonnee, sier- kwastje, en ring met vier sleutels. In het tijdvak van 10 tot 17 april zijn aan het bureau van politie te Vlissin gen de navolgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd: paar gymschoe nen, oude autobuitenband, regenbroek, bruine plastic bal. nieuwe groene sok. broekriem, rijwielkabelslor, padvinders* riem, kinderparapluutje, alsmede div. sleutels, dames- en herenrijwielen en. autopeds en dat Inlichtingen aan zijn bureau zijn te bekomen omtrent de adressen alwaar de navolgende voorwer pen zijn te bevragen: poppedekentje, snelbinder met haak en oog, paar he rensokken. blauwe ceintuur, wollen grijze handschoen. damespolshorloge, postduif, grijze paraplu. Evangelie van Johannes, witte sjaal, autocontactsleu tel. ARNEMUIDEN Kandidatenlijsten voor de raad In Arnemuiden zyn de kandidaten lijsten voor de aanstaande raadsver kiezingen op 30 mei ingediend. De lijst van de C.-H.U. ziet er als volgt uit: 1. K. van Hemert, 2. P. Brasser, 3. Jac. Scheele, 4. Robert van Belzen Dzn., 5. Jh. Pieter van Belzen Kzn., 6. Gillis de Nooyer Azn., 7. Abraham de Nooyer Pzn. De lijst van de A.R. is als volgt: 1. K. Steketee. 2. K. Sanderse, 3. J. A. Nijsse, 4. M. de Troye, 4. P. Kasse, 5. B. J. van Belzen Jzn., 6. J. Tram per Jzn., 7. J. Krijger. De lijst van Algemeen Belang bevat de namen: 1. Jozias Siereveld, 2. Gerard Siere- vcld, 3. Joos Theune, 4. Marinus Schroevers, 5. P. Janse, 6. Hendrik Grootjans, 7. Dingenis van Belzen, 8. Joos Schroevers, 9. Joh. de Ridder, 10. Lieven Theune. De lijst van de S.G.P. ziet er als volgt uit: 1. J. L. Joosse, 2. J. van Belzen Dzn., 3. Joos Oreel. 4. P. W. van Leerdam, 5. David Caljouw, 6. Blaas Marijs Czn., 7. A. Francke, 8. Klaas van de Kettery Czn., 9. C. Marijs Kzn., 10. C. van Belzen Lievensz., 11. H. VVondergem. De lijst van de P.v. d.A.: 1. J. van Belzen. 2. B. Meul- meester, 3. J. J. de Nooyer, 4. J. P. dergem, 7. P. Stroo. de Ridder, 5. C. Grootjans, 6. C. W011- Feuilleton y door Karl Unselt 15 Maar dat viel ma niet zo direct in. Verlegen bcvrydde zh zich uit de om klemming van zijn hand en knikte terwyi zij voortliepen, voor zich heen. Hij nam haar va*- terzyde op en liet zyn blik een ogenblik op die mond rusten, die hij zoveel jaren geleden gekust had. Hij kon zich nu haast niet voorstellen, dat deze bitse mond zich ooit had laten kussen. Maar mis schien was hy toen ook niet zo bits geweest...;..? EEN GRENS MIDDEN DOOR DE HARTEN Er hing een gespannen stilte in het kantoor Aan het bureau van de fa brikant Georg Ludecke zat iemand van de politie voor een groot boek, dat de rekeningen van de klanten be vatte. De ambtenaar zag er uit als een geleerde, had een smal, byna on- doorgrondeiyk gezicht en droeg een bril zonder randen, waarboven zich een hoog, helder voorhoofd welfde. Naast hem stond George Ludecke. Hij had een grijze stofjas aan, die sporen droegen van donkere olievlek ken. Met de hander in de zakken van zijn kiel volgde hij, zij het met een zuiver geweten, toch met spanning het onderzoek van de ambtenaar, die langzaam bladzyde voor bladzijde na ging, af en toe by een naam een vraag stelde, leveranties op een blok noteerde en het aantal der getallen vergeleek met die van de ingekochte materialen. Ludecke antwoordde gelaten en op vaste toon, alhoewel een verholen bitterheid in zyn woorden toch niet te miskennen viel. U hebt hoofdzakelijk dit genatio naliseerd bedryf hier geleverd, meen de de ambtenaar en wees naar de bladzyden, die het opschrift „VE voorheen MÖller Schumacher" droegen. Ja, gaf Ludecke ten antwoord en. voegde er aan toe, dat die firma al voor de ineenstorting tot zijn voor naamste afnemers had behoord. U bent bevriend met die bedryfs- leider Ramdohr? Ja, inderdaad. Voor de onteige ning was hy procuratiehouder by Möller Schumacher, zei Ludecke en wierp een vluchtige blik op advocaat dr. Ramdohr. die schynbaar onver schillig als een toevallige bezoeker voor liet venster stond. Die bedrijfsleider, voegde dr. Ramdohr aan de woorden van Lu decke toe, is mijn broer. Ik weet 't, en zyn lippen plooiden zich tot een glimlach. Bijna gemoede- ïy'k leunde hy" in de bureaustoel ach terover en speelde met zijn potlood dat keurig gepunt was. Wij zijn zeer ~;oed op de hoogte. )aar heb ik geen ogenblik aan ge twijfeld. antwoordde dr. Ramdohr vriendelijk. Hoe denkt U eigenlijk over dat verbod van lévering aan het oosten, doctor Ramdohr? Waanzin! mengde Ludecke zich jeërgerd in liet gesprek. Ze hebben laar immers machines 110,dig, en die machines hebben staal en ijzer nodig voor ploegen, tractors, motoren, rails spykers en spelden Waar moeten ze het anders vandaan halen? Zelccr, zeker, gaf de ambtenaar too, fronsend met zijn wenkbrauwen. Maar U moet toch wel bedenken, me neer Ludecke, dat die machines ook nog andere dingen kunnen maken, h.eel gevaarlijke dingen. Die machines staan tenslotte in het bezette voor terrein van de ingesloten vesting Ber lin. En dat yoorterrein strekt zich uit van hier tot in Korea. Het moet toch ook U bekend zijn. dat het geld voor het erts, waar het staal van gemaakt wordt, van de Amerikanen komt. In Korea werden echter dage- ïyks Amerikaanse soldaten gedood. Stelt U zich nu voor, dat die grana ten hier onder de muren van de ves ting Berlyn gedraaid zouden zyn Of als dc tanks, die de linies van de soldaten der Verenigde Naties door breken, vervaardigd zouden zijn uit staal dat hier bereid wordt? Dr. Ramdohr hief plotseling zyn hand op. Een ogenblik alstublieft! Weet U dan ook, dat op hetzelfde ogenblik, toen die tanks door de linies van de troepen der Verenigde Naties hembraken, schepen van westerse landen, die eeneens tot de Verenigde Naties behoren, Malaya verlieten om rubber naar Polen te brengen? En de vrachtauto's die de Chinese soldaten naar de bressen brachten, liepen op die rubberbanden uit Polen. Maar geen mens ter wereld controleert de boeken der westerse firma's, die rub ber en olie leverden voor de tegen standers van hun eigen landgenoten Zo is het bevestigde Ludecke en knikte. de beambte klapte tiet grootboek dicht en stond op. Toen wreef hij over zijn vingers als iemand, die iets smerigs heeft aangepakt. Het is alle maal erg ingewikkeld, vond hij na' een diepe zucht. Iemand van ons wordt daar niet zo direct wys uit. Men weet vaak niet, wat men er van denken moet. Maar tenslotte kan men toch niet alle ogen sluiten en niets willen zien. Wat zou de kleine man anders zeggen, wiens aktentas wij op de hoek van de straat onder zoeken. om te zien of hij soms brood of groenten voor het oosten gekocht heeft? Dan speelt hij natuurlijk op, ant woordde Ramdohr rustig, maar als hy bijvoorbeeld hier in het bedrijf zou werken, zou hy er zich niet het hoofd over breken, waar meneer Ludecke het loon voor hem vandaan zal halen. Ja, ja, zei de beambte een beet je verlegen, maakte een lichte bui- giiig voor Ramdohr en Ludecke en keerde zich om. By de deur gekomen, zei hij: Ach ja, dat had ik byna ver geten. U hebt doctor Ramdohr niet nodig als verdediger, meneer Ludec ke. Mijn onderzoek heeft geen mate riaal opgeleverd voor de verdenking, dat U met uw leveranties naar het oosten. <le overeenkomst betreffende de handel tussen de verschillende zo nes, overtreden zoudt hebben. Dat doet my oprecht genoegen. Doctor Ramdohr misschien niet, want advo caten moeten tenslotte ook leven. Reide vrienden zagen nog een vluch tig lachje rond de smalle mond spe len en toen ging de deur dicht. Eindelijk tenminste eentje, die een beetje gevoel voor humor heeft, meende Ludecke en stak een sigaret op. Terwyi dr. Ramdohr grondig de glazen van zijn bril opwreef, zei hij: Ik heb wel vaker met hem te maken gehad. Ik heb me laten ver tellen, dat hij vroeger privaat-docent in het volkenrecht geweest moet zyn. Och, liet Ludecke zich ontvallen. Eigenlijk zag hy daar ook wel naar uit Hij ging naar een tekentafel toe. waar een tekening op lag. Zij stelde de doorsnede van een machine voor. Op die verbetering hier zou ik byvoor- beeld graag patent aanvragen. Maar ik durf eenvoudig niet, omdat ik aan het zogenaamde volkenrecht niet meer geloof. Vaak heb ik de indruk, dat er op onze planeet alleen nog maar piraten wonen. Elven luisterde hij naar het zoemen van de moto ren en het doffe gestamp van de persen. Waarvoor werk ik eigenlijk Voor wie? Ik vermoed, ook voor Eva, zei Ramdohr zachtjes, kwam toen naast hem staan en legde een hand op Georgs schouder. Jullie zullen toch ook eens kinderen hebben. Wanneer zal dat zijn? zei Goerg vermoeid. Waarschijnlijk nooit. Hij blies de rook van zyn sigaret met een hijgend gesis uit zijn mond. Hoe moét dat nu allemaal? Hoe stel jij je dat verder aHe>nnni vnor? Wat? vroeg Ramdohr (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9