K.L.M. boekte verlies van 76,7 miljoen Binnenkort proeven met draadtelevisie PIKEUR Thom Kelling wellicht naar Kieuw-Guinea AGRARISCHE KREDIETEN IN 1961 STERK TOEGENOMEN VRIJDAG 20 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN DRONTEN EN DEN HAAG Ook F.M.-programma's via de draad Ongeveer twee jaar geleden heeft de directie van de Wieringermeer, die onder andere ook de verantwoorde- lijlcheid draagt voor de bebouwing in de hieuwe IJselineerpoIders, de P.T.T. verzocht er voor te willen zorgen, dat de polder Oostelijk Flevoland en met name het nieuw te bouwen Dronten zou worden gevrijwaard voor een woud van televisie-antennes. Op grond van de op dat tijdstip be schikbare technische mogelijkheden is de P.T.T. overgegaan tot de aan leg van een proefnet, waarover voors hands één televisieprogramma en de vier draadomroepprogramma's zul len worden doorgegeven. De draadomroepprogramma's worden via de kabel van Kampen naar Dron ten overgebracht. Het Nederlandse televisieprogramma wordt ontvangen met een collectieve antenne, die is op gesteld in de onmiddellijk omgeving van Dronten. De bewoners van Dronten vinden in iedere woning een aansluiting op het net en zullen, indien zij in het bezit zijn van een gewoon televisietoestel, het ^Nederlandse televisieprogramma storingvrij en zonder dat hiervoor een eigen antenne nodig is, kunnen ont vangen. Tweede net Inmiddels is de P.T.T. ook begonnen met de constructie van het tweede proefnet, dat in bestaande bebouwing in 'Den Haag wordt aangelegd. Zoals bekend zal in een deel van het Bezui- denhoutkwartier en in een gedeelte van de wijk Mariahoeve in Den Haag een proef worden genomen, die is ge baseerd op meer recente technische ontwikkelingen. Dit najaar hoopt de P.T.T. het proefnet in bedrijf te kun nen stellen en vanaf dat moment zullen de aangeslotenen het Neder landse televisieprogramma en een aantal F.M.-programma's storingvrij en zonder eigen antenne kunnen ont vangen. De proef in Den Haag zal voor wat de televisie betreft meer moe ten omvatten dan alleen het Ne derlandse programma, wil men zich op grond van de resultaten van deze proef een gedegen oor deel kunnen vormen over de me rites van dit systeem teneinde een verantwoorde conclusie en beslis- sing mogelyk te maken. Voordelen De voordelen van het collectief an- tennesystecm. dat in do proefnetten door de P.T.T. wordt geïntroduceerd, l zijn o.m.: Antennes worden overbodig en .deiiialve kunnen de antennewou- Geen emplooi voor ezel De rooms-katliolieke midden- standsverenigïng van Venraij is eigenares van een ezel, over gebleven uit de inventaris van een grote kerststal. Op de jaar vergadering der vereniging is nu naar exploitatiemogelijkhe den voor deze „middenstands- ezel" gezocht, doch zonder re sultaat. Het dic-r heeft nu niets anders te doen dan te grazen op de weide van een psychiatri sche inrichting in Venraij. {Advertentie) koop geen handdoek maar een doek BADDOEKEN Prins Bernhard en prinses Beatrix naar Brussel Prins Bernliord zal in zyn kwaliteit van voorzitter van de Fondation Europeënne de la Culture het van 26 tot en met 28 april a.s. in Brussel te houden congres van de Fondation presideren. Op 28 april zal de prins de jaarlijks aan de cultuurfilosoof Romano Guar- te verlenen Erasmusprijs uitreiken dini, Het ligt in het' voornemen van prinses Beatrix het congres even- eefts bij te wonen. den bij invoering van het systeem geleidelijk verdwijnen. Bij meer televisieprogramma's be hoeven geen extra antennes voor ontvangst en geen converter (voorzetapparaat voor band IV en V) bij het toestel te worden aangeschaft, Het systeem, zoals dat in Den Haag zal worden toegepast, biedt de technische mogelijkheid circa 6 televisieprogramma's en onge veer 10 FM-programma's door te geven. Men zal zowel televisie- als ra dioprogramma's kunnen ontvan gen, die met normale antennes niet of zelden te ontvangen zijn. Met name in de Randstad Holland betekent dit een belangrijke ver ruiming van de mogelijkheden. Een storlngvrije ontvangst van zowel de televisie- als de radio programma's is in hoge mate ver zekerd, ook wordt de vorming van z.g.n. dubbelbeelden door aanwe zigheid van gashouders, torens en hoge gebouwen ontgaan. De P.T.T. heeft het tot zijn taak ge rekend deze materie uitgebreid te onderzoelcen, waarbij in het Dr. Ne- herlaboratorium te Leidschendam, belangrijk wrerk is verricht, hetwelk nog wordt voortgezet. (Advertentie) Het Zweeds vrachtschip Silona dat in de stormnacht van 17 februari j.l. bij Cluxhaven ver op het land werd geworpen, en niet méér In zijn element terug gébracht kan worden, is ten dode gedoemd: een Hamburger sloperij gaat het uit 1919 daterende schip nu met snijbranders te lijf om het in stukken en brokken als schroot weg te voeren. Extra treinen voor paasdrukte De Nederlandse Spoorwegen zullen in verband met de paas drukte ruim 140 extra treinen inzetten. Gisteren reden er reeds 6 extra treinen. De grootste drukte wordt evenwel vandaag en morgen verwacht. Op eerste paasdag rijden er geen extra treinen. Tweede paasdag zal met extra materieel gezorgd worden voor de afvoer van de reizigers. Voor wat de buiten landse treinen betreft zullen de D-treinen worden versterkt. Voorwaardelijke straf en boete voor ex-burgemeester De rechtbank in Groningen heeft gis termorgen de 56-,jarige ex-burge meester van Olderkerk, de heer J. H. B. uit Haren, conform de eis veroor deeld tot zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. De ex-burgemeester had terechtge staan voor verduistering van ge meentegelden, afkomstig uit de ver koop van oude materialen. Voorts was hem verduistering uit de kas van de vereniging voor sociale zorg ten laste gelegd en het opmaken van een vals mandaat in een schrijfmachine- transactie. Voor het in bezit hebben van niet-ge- registreerde vuurwapens, werd de heer B. veroordeeld tot vier geldboe ten van elk tien gulden subsidair twee dagen hechtenis. GEEN UITKERING VAN DIVIDEND Geen verslag voor einde overleg met regering Zoals reeds bekend heeft het jaar 1961 voor de K.L.M. een telurstellend verloop gehad, als gevolg waarvan de directie niet zal kunnen voorstel len over 1961 een dividend op de aan delen uit te keren. De stijging van de omvang van het vervoer op lijndiensten bedroeg naar de K.L.M. thans heeft bekendge maakt 9 en bleef achter bij de ver wachtingen. Bovendien werd de ge middelde opbrengst van het vervoer ongunstig beïnvloed door de toegeno men verschuiving naar categorieën met de laagste tarieven en door de revaluatie van de gulden. Daardoor daalden de inkomsten van het vervoer ten opzichte van 1960 en bedroegen f 548,7 miljoen (1960: f 569,6 miljoen). De overige inkomsten bedroegen f49,6 mil joen (1960: f42,6 miljoen). De DC-8 vloot is uitgebreid van 7 tot 12 vliegtuigen (waarvan een vliegtuig werd afgeleverd in janu ari 1962) hetgeen leidde tot een uitbreiding van de produktie met ro De bedrijfskosten (inclusief financieringskosten) voor af schrijvingen bedroegen f 590,3 mil joen tegen f 540 miljoen in 1960. Na afschrijvingen en na bijzondere baten en lasten resulteert een ver lies van f 76,7 miljoen (1960 winst f10,3 miljoen). Herwaardering Dit verlies zal kunnen worden afge boekt ten laste van bestaande voor zieningen en reserves. Voorts zal aan de vergadering van aandeelhouders voorgesteld worden een extra af schrijving toe te passen op een deel van de oude vloot en. als gevolg van de revaluatie van de Nederlandse gul den, de activa en passiva in vreemde valuta te herwaarderen. Dit zal een verdere verlaging van voorzieningen en reserves met bijna f 40 miljoen met zich meebrengen. Onder deze omstandigheden is beslo ten de produktie voorlopig op het te genwoordige niveau te stabiliseren. Maatregelen tot verlaging van de kosten zijn In uitvoering. De directie heeft zich inmiddels tot de Nederlandse regering gewend met een verzoek maatregelen te willen overwegen, welke de continuïteit van het bedrijf waarborgen en de moge lijkheden openen voor noodzakelijke verdere modernisering van de vloot. De directie meent te mogen verwach ten, dat het overleg met de regering tot een oplossing van de hiermede samenhangende financieringsproble men zal leiden. In de bestaande situatie lijkt het de directie der K.L.M. juist het jaarver slag over 1961 niet te -doen verschij nen voor het overleg met de regering is afgesloten. Verwacht inag worden, dat dit voor juli van dit jaar het geval zal zijn. ADVIES AFSCHAFFING TEELTREGELING GROENTE Het bestuur van het landbouwschap heeft woensdag, overeenkomstig het voorstel van de afdeling tuinbouw, besloten het produktschap voor groenten en fruit te adviseren over te gaan tot afschaffing van de teelt regeling voor de groenteteelt. In de toekomst zou uitsluitend de teeltrege- ling voor de sluitkool moeten worden gehandhaafd. In een brief aan het produktschap zegt het bestuur van het landbouw schap. dat dc minister van landbouw en visserij dc teelt van groenten op contract ten behoeve van de conser- venindustrie heeft uitgezonderd van de werking van de wet erkenningen tuinbouw. Dit betekent, dat het ten uitvoer brengen van een zinvolle teeltregeling voor een aantal volle- gronds-produkten zeer wordt bemoei lijkt. Voorts is het technisch niet een voudig voor een beperkt aantal pro- dukten een nieuwe teeltregeling in te voeren. Een en ander is niet van toepassing op de sluitkool, waarvoor thans een afzonderlijke teeltregeling bestaat. Voorts heeft de minister be paald, dat ook de teelt van witte kool op contract, onder de werkingssfeer van de wet erkenningen tuinbouw valt. Het landbouwschap meent dan ook, dat een teeltregeling voor de volle- gronds-groenteteelt alleen redelijk uitvoerbaar is voor de teelt van sluit kool. In het knder van de Oostenrijkse nutomobielclub is een club opgericht van auto-veteranen, bezitters van voor 1931 gebouwde en geheel in hun oor spronkelijke toestand verkerende wa gens. Jongeman sloeg broer van ex-verloofde neer De 14-jarige Arïe Vernooy in Vleu ten is woensdag door de ex-verloofde van zijn zuster, de 21-jarige J. van E. uit De Meern, met een zware ijze ren sleutel neergeslagen. De jongen, die op een boerderij woont, ging 's avonds het kippenhok afslui ten en liep toen Van E. tegen het lijf, die al enige tijd om de boerdereij had gezworven. Van E. vroeg hem, zijn zuster te halen, hetgeen de jongen weigerde. De ex-verloofde werd daar op zo kwaad, dat hij Arie Vernooy met de sleutel enkele klappen op het hoofd gaf. De jongen liep een sche- delbasisfractuur op. Hij is naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht gebracht. Zijn toestand is ernstig. De zuster van Arie, die het lawaai hoorde en naar buiten kwam, zag nog dat Van E. haar broer sloeg. De man nam de benen, maar toen de po litie met een speurhond naar hem •ging zoeken, meldde bij zichzelf. Van E. is door de officier van justitie bij dé rechtbank in Utrecht in verzeker de bewaring gesteld. De groep Vleu- ten-De Meern van de rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. JAARVERSLAG RAIFFEISENBANK Meer spaarders uit niet-agrarische groepen (Van onze Haagse redactie) De Coöperatieve Centrale Raïffeisen- Bank deelt in haar jaarverslag over 1961 mede dat de omvang van de agrarische kredietverlening in 1961 aanzienlijk groter was dan in voor gaande jaren. In totaal werd voor 124 min gulden aan voorschotten en hypothecaire le ningen verstrekt tegen 99 min in 1960, waarmede de uitgezette bedra gen zijn gestegen tot 392 miljoen. Het totale tegoed van spaarders liep op tot 73.023 miljoen. De snelle wijzigingen die zich in het agrarische bedrijfsleven voltrekken, aldus het verslag, maken een voort durende aanpassing van het land bouwkredietwezen noodzakelijk. Ver schillende nieuwe kredietvormen die voor de agrarische sector van belang zijn, werden in 1961 ingevoerd. Deze betroffen voornamelijk deelfinancie- ringen, zoals financiering van land bouwwerktuigen, varkenshokken, mestkalveren en dergelijke. Ook in 1961 werden de aan de agrarische produktie verbonden kosten in be langrijke mate beïnvloed door de in grijpende wijzigingen die zich de (Van onze Haagse redactie) Van verschillende zijde» in Nieuw-Guinea hebben de be kende zanger van Latijns- Amerikaanse liedjes, 'i':;oni Kelling, verzoeken bereikt om daar op te gaan treden, zowel voor burgers als voor militai ren, „Ik ben bezig nit te vin den, wie de zaak behartigt en ik ben in principe bereid te gaan", verklaarde de zanger. „Ik vind het bijzonder belang rijk, dat er voor de militairen iets gebeurt en dat is voor mij wel de voornaamste reden, dat ik op die uitnodiging zai in gaan, wanneer dat te regelen valt. Er moet wel iets gebeu ren voor de militairen in Nieuw-Guinea", aldus Thom Kelling. Naar verluidt zou men zich, nu op Nieuw-Guinea het aantal Nederlandse militairen toe neemt, daar ongerust maken over het fiet, dat deze militai ren onvoldoende ontspanning geboden wordt. Men zou dan ook gaarne zien, dat Neder landse beroepsartiestën naar Nieuw-Guinea werden gezon den. Een woordvoerder van defen sie in Den Haag kon niet be vestigen, dat ook in Den Haag de noodzaak van het uitzen den van artiesten wordt ge voeld. Eerder is ook Max Tailleur aangezocht om een tournee te maken. Uit een enquête onder de mariniers op Nieuw-Guinea was gebleken, dat hij de popu lairste artiest was. Max Tail leur heeft toen een verzoek ge kregen, om drie weken naar Nieuw-G'.inea te komen, naar hij vertelt rechtstreeks van schout-bij-nacht Reeser. Dat was in maart, juist ten tijde van de grotere Indonesische in filtraties. In een nader ge sprek ten departemente is, zo vertelde hij ons, toen gesteld, dat het onder die omstandig heden misschien beter was niet te gaan. »boo(xxx)oo(mxx)oooo(xxx)000(xxxxxxxx)c GHANESE EX-MINISTER UIT HUIS GEZET De Ghanese ex-minister van industrie Ivrobo Edoesei heeft het nieuwe landhuis aan de buitenkant van de hoofdstad Accra, dat hij pas een week tevoren had betrokken, verla ten. Zoals gemeld werd hij woensdag als minister ontslagen, waarby te vens zijn woning in beslag werd ge nomen. De Italiaanse aannemer, die het huis heeft gebouwd, moet het land verla ten. De 47-jarige Edoesei kwam in het nieuws, toen bekend werd dat zijn vrouw Mary in Londen een met goud beslagen bed van 30.000 gulden had gekocht. In de felle reacties hierop werd ook kritiek geoefend op het feit, dat de minister een nieuw huis liet bouwen, dat volgens hem zelf bijna 200.000 gulden heeft ge kost, maar waarvan de waarde door anderen op 700.000 gulden wordt schat. De ontslagen mfciister is een voor aanstaand lid van dc conventie-volks- partij van premier Nkroemah. De kritiek op wat zijn „verkwisting" j wordt genoemd, weid geleid door het j dagblad van deze partij. Het is de i vraag of de conventie-volkspartij i hem zal handhaven als lid van haar J parlementsfractie. E.G.K.S. geeft obligaties i uit in Verenigde Staten Do Europese Gemeenschap voor Ko- len en Staal (E.G.K.S.) heeft bij de Amerikaanse Securities and Exchan ge Commission de registratie aange vraagd in verband met de voorgeno men uitgifte van Sinking Fund obli gaties tot een bedrag van 25 miljoen dollar vervallend 15 april 1982. De uitgifte zal geschieden via een emissie syndicaat onder leiding van Kuhn, Loeb en Company Incorpora ted, de First Boston Corporation en Lazard Frères en Company. De rentevoet en de koers van uitgifte van de obligaties zal worden vastge steld vlak voor het tijdstip van uit gifte. Het is de vierde uitgifte van de E.G.K.S. in de Verenigde Staten. De eerste vond plaats in 1957. Dividenden Op 14 maart heeft de directie van Van der Heem N.V. reeds medege deeld, dat aan de algemene vergade ring van aandeelhouders voorgesteld zal worden een dividend vast te stel len van 12 procent. Thans is het jaarverslag over 1961 verschenen. Hieruit blijkt, dat de omzet gestegen is met 9 procent, de personeelsbezet ting met 10 procent, en het bruto ex ploitatieresultaat met rond 15 pro cent. K.P.M. In het verslag over 1961 van de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschap pij wordt medegedeeld dat ook in het verslagjaar de reorganisatie en her oriëntering goede resultaten hebben afgeworpen, hoewel het financiële re sultaat bij dat van 1960 ten achter is gebleven. Voorgesteld wordt over het per 31 december 1961 geplaatste aandelen kapitaal van f 38,88 miljoen een divi dend van 8 procent uit te keren. In verband met de bestaande onzeker heden, I zowel van politieke als van commerciële aard, kunnen volgens het verslag aan dit dividendvoorstel geen verwachtingen ten aanzien van toekomstige uitkeringen worden ont leend. MAINTZ CO In de binnenkort te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders in de N.V. Handelsvennoot schap voorheen Maintz Co. zal worden voorgesteld over het boekjaar 3,961 op de gewone aandelen een divi dend van 8 procent (v.j. 8 procent) in contanten uit te keren. GROFSMEDERIJ Directie en commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Grof smederij hebben besloten aan de al gemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen een dividend van 8 proc°nt over 1961 uit te keren (v.j. 7 procent). STOKVIS Commissarissen en directie van R. S. Stokvis en Zonen N.V. hebben be sloten aan de op 22 mei te houden algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boek jaar 1961 eer. dividend van 10 procent uit te keren over het eind mei 1961 verhoogde kapitaal van ca. ƒ41 mil joen (vorig jaar 3.2 procent over ca. 33 miljoen). laatste tijd in snel tempo voltrekken. Het aantal landarbeiders daalde in de laatste twaalf jaar van 221.000 tot 129.000 en het aantal medewerkende zoons verminderde met 40.000 tot 70.000. In 1961 vonden nog 300.000 gezin nen (1,4 miljoen personen), een bestaan in land- of tuinbouw. De daling van de agra rische beroepsbevolking heeft niet geleid tot een lagere produktie, deze is zelfs gestegen dank zij rationalisatie, doch hier toe moest aanzienlijk worden ge ïnvesteerd. In 1961 nam het aan tal combines, bietenrooiers en melkmachines toe, het aantal trekkers steeg tot 100.000. Naar de mening van de centrale bank bestaat er een zekere tegen spraak tussen de wens van de Ne derlandse Bank om de kredietverle ning om monetaire redenen te be perken en de noodzaak voor de land bouw tegen lagere kosten te produ ceren, hetgeen slechts mogelijk is door verdere rationalisatie. Monetair evenwicht kan op verschillende pro- duktieniveaus bestaan. De maatrege len ter bereiking van dit evenwicht dienen in het belang van een blijven de welvaart nooit zo stringent té worden dat de weg naar hogere pro- duktiviteit afgesneden wordt. Door de vervaging van de grenzen tussen 't platteland en de stedelijke wooneentra, doch ook omdat de raif- feisenbank/boerenleenhanken uit alle groepen van de bevolking spaarders aantrekken, is de cliëntenkring voortdurend groeiend. Met name heeft de teruggang van liet aantal personen dat tot de agrarische sec tor behoort, er gedurende het laatste decennium toe bijgedragen dat de kredietverlening aan de niet-agrari sche sector een grote betekenis kreeg. Een groot gedeelte van de niet-agrarische kredietverlening be trof de financiering van nieuwbouw en woningen. SURINAMERS BOOS OP MINISTER BEERMAN Het bestuur van de vereniging „Ons Suriname" heeft een brief gericht aan mr. dr. It. H. Pos, waarin het deze gevolmachtigd minister van het rijksdeel Suriname verzoekt ter ken nis van de Surinaamse regering te willen brengen dat de weigering van minister mr. A. C. Beerman de Zuid- afrikaanse studenten L. Morrissbn en M. Msimang in Nederland toe te laten bij de Surinaamse gemeenschap in Amsterdam grote verontwaardi ging heeft gewekt. Het bestuur verzoekt de Surinaamse regering op grond van het feit dat zrj zich steeds tegen de Zuidafrikaan- se rassenpolitiek heeft verzet, de mogelijkheden te onderzoeken om de genoemde Zuidafrikaanse studenten die wegens hun huidskleur niet m Zuid-Afrika kunnen studeren een beurs te verlenen, ofwel zich voor hen garant te stellen. Zo mogelijk kan, aldus het bestuur, ook een stu die aan de Surinaamse rechtsschool te Paramaribo in overweging worden genomen. Het bestuur wijst ev tenslotte op dgf beide studenten Zuidafrikaans spre ken, zodat in verband met de taalge meenschap een studie in Nederland of Suriname voor hen zeer gunstig zou zyn. (Advertentie) 3STu ook in dozen van 10 stuks 1.2S Kitmeester licht en geurig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7