"drogist In Vlissingen aanvaardmotie ulo tegen Mammoetwet van Cals nvt* NATUURLIJKE 4 EIS *ET KIÊM GOLF-geef uw haar thuis een schuim-wave POLY-LOCK kan niet kroezen MIDDELBURGER REED ONDER INVLOEDDRIE WEKEN CEL BURGEMEESTER VAN DIJKE OPENDE EXPOSITIE „PARAAT" Met Pasen: een nieuwe make-up hééft meer... wéét meer PROVINCIALE ZEEUWSE O O U li A N 7 VRIJDAG 20 APRIL 1962 WERK JAARVERGADERING VERENIGING VOOR MULO Geen plaats voor zelfstandige h.a.v.o.-school in onderwijs Met algemene stemmen hebben 200 u.l.o.-oiulerwyzers uit geheel Xcder- land donderdagmiddag in Vlissingen een motie aangenomen, waarin men stelling neemt tegen het door minister Cals in zijn „Mammoetwet" voor gestelde hoger algemeen vormend onderwijs in het Nederlandse onderwijs stelsel. Dit gebeurde op de eerste dag van de twee dagen durende jaarver gadering van de Vereniging voor m.u.l.o., de landelijke u.l.o-groep in de Nederlandse Onderwijzersvereniging in hotel Britanliia. De motie is naar aanleiding van de in de Kamer gevoerde besprekingen over de doorstro ming van het hoger algemeen vormend onderwijs en het middelbaar alge meen vormend onderwijs naar bet hoger beroepsonderwijs. voor m.u.l.o. gezegd dat de perso- icelssituatie op de u.l.o.-scholen, niet „weinig rooskleurig" kan wor den genoemd, maar kortweg „zorg wekkend" is. Het aktenbezït, dat in 1953 nog gemiddeld 2,42 bedroeg, was in 1961 al teruggelopen tot 1,71. Scholieren moeten kans voor keuze behouden In de motie komt de Vereniging voor m.u.l.o. tot de volgende conclusies: er is in het Nederlandse onderwijs stelsel geen plaats voor een afzon derlijke school voor hoger algemeen vormend onderwijs; het h.a.v.o. dient te worden gerea liseerd als een differentiatie van het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs en van het middelbaar alge meen vormend onderwijs, die aan vangt na 3 jaar of na 4 jaar m.a.v.o.; voor de begaafde leerlingen van het m.a.v.o. diénen de volgende direc te aansluitingen mogelijk te blijven: naar dé 4de klas van het atheneum én via éen schakelklas naar het ho ger beroepsonderwijs. Het hoofdbestuur van de N.O.V. is verzocht deze motie ter kennis te kennis te brengen van minister Cals én van de leden der Staten Generaal. Voordat de motie zonder stem ming werd aangenomen, had het hoofdbestuurslid van dc vereniging, de heer J. Brands, hoofd van de u.l. o.-school in Bergum (Fr.) uitvoerig stilgestaan bij het door minister Cals voórgestèlde plan voor h.a.v.o. en het plan. dat de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie voor het h.a.v.o. heeft opgesteld. Chaotisch Dè heer Brands voerde onder meer aan, dat een chaotische situatie bij de overgang van het basisonderwijs naar hét algemeen voortgezet onder wijs zoveel mogelijk dient te worden vermeden. Het niveau-verschil tus sen de door minister Cals voorgestel de v.w.o.-h.a.v.o. en h.a.v.o.-m.a.v.o. ïs te gering, terwijl bij een te vroege scheiding onvoldoende rekening wordt gehouden met de psychische ontwikkeling van ieder mens Het creëren van een zelfstandige h.a.v.o.-school brengt een te gro te toeloop naar dit schooltype, waardoor, zo meende de heer Brands, een daling van het niveau van het onderwijs en een stijging van de negatieve selectie zich zullen laten gelden. De h.a.v.o. is wel te aanvaarden, maar niet als afzonderlijk schoolty pe, aldus dit u.l.o.-hoofd uit Bergum, die voorts nog aanvoerde, dat een correctie in onderwijsmogelijkheid voor de scholieren noodzakelijk blijft, dat deze bij het systeem, dat minis ter Cals voorstelt." te niet gaat. en dat het onderwijs moet rekening hou den met de individuële belangstelling van de leerlingen en niet dat het be langrijkste is het behalen van ver schillende diploma's. Zorgwekkend lil zijn openingsrede had de heer I*. ,1. Geelkerken uit Wormerveer, alge meen voorzitter van de Vereniging (Advertentie) Advertentie) 2.95 4.95 De mislukking van de noodopleiding u.l.o.-leerkrachten is in dit opzicht een teken aan de wand, zo meende hij. Wil deze opleiding kunnen sla gen, dan zal de minister van defensie een ruimer begrip moeten tonen voor de noden van het onderwijs. Uitstel van militaire dienst en een aantrek kelijke financiële beloning gedurende de studietijd voor hen, die deze nood- opleiding willen volgen, zijn wellicht voorwaarden om het gewenste resul taat te bereiken. De vraag is, of het nog mogelijk zal zijn al het personeel voor de u.l.o.-scholen uitsluitend te recru- tcren uit het lager onderwijs, of dat een directe opleiding voor de u.l.o.-onderwijzer in het leven moet worden geroepen. De heer Geelkerken zei in verband met het rapport „taakverlichting hoofd u.l.o.-school, waarin wordt ge pleit voor toewijzing van een extra leerkracht aan grote u.l.o.'s, dat mi nister Cals hiermee in principe in stemt, maar dat deze toestaan van dit verzoek, momenteel vanwege het tekort aan leerkrachten niet verant woord acht. Het ruimtevraagstuk is bij het u.l.o. zeer precair, aldus spre ker, die zich ontevreden toonde over dc door de regering getroffen sala rismaatregelen. De heer Geelkerken wees nog op de pleidooien, die zijn gehouden om het hoger algemeen vormend onderwijs, het h.a.v.o. eerst te doen beginnen aan het eind van drie klassen v.w.o. of na vièr klassen m.a.v.o. De ge weldige groei van het u.l.o. is mede te danken aan de functie, die het als middenschool in het onderwijs ver vult. Het niveau van deze school moet gehandhaafd blijven, aldus de voorzitter van de landelijke u.l.o.- groep in de Ned. onderwijzersvereni- POLITIERECHTER MIDDELBURG Doorrijden na een botsing werd niet bewezen geacht De Middelburgse politierechter heeft donderdag de makelaar M. S. uit Middelburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 3 weken en 1 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, wegens het besturen van een auto, onder de invloed van sterke drank. De politierechter, mr. A. W. Tllöne, achtte het doorrijden na een aanrij ding dat eveneens ten laste was gelegd niet bewezen. De officier van justitie- mr. A. W. Rosingh, had 1 maand gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging geëist en in zijn requisi toir gewezen op hot feit, dat S. al meer voor iets dergelijks veroordeeld werd. S. zou bij het wegrijden met zijn auto tegen een stilstaande auto zijn gebotst, De dame. die naast de ver dachte in de auto zat, had eerst te gen de politie verklaard, dat zij S. Opmerkzaam had gemaakt op de aanrijding, maar tijdens de zitting Gerechtshof behandelde diefstal St.-Maartensdijk i In hoger beroep hebben woensdag 2 inwoners van Sint Willi brord voor I 't Gerechtshof in Den Haag terecht- gestaan, verdacht van diefstal. In de zaak tegen de loswerkman C. H. ging liet om een serie van vier diefstallen, gepleegd in juni van het afgelopen jaar in een fabrieksgebouw le Rot terdam, St. Maartensdijk, Hogerheide en Moergestel. De 36-jaiige fosarbei- der M. de B. zou drie van de vier I diefstallen samen met H. hebben ge- I pleegd. Verdachte H. ontkende voor het ge rechtshof de hem ten laste gelegde diefstallen. Naar zijn zeggen was hij alleen schuldig aan heling. De geslo- ien goederen die bij hem thuis waren aangetroffen had hij gekocht van een j man wiens naam hij niet wilde noe- I men, zo verklaarde deze verdachte. De procureur-generaal vond dc dooi de rechtbank te Rotterdam opgelegde straf van vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest te laag en vorderde een straf van zes jaar met aftrek van voorarrest, omdat naar zijn mening van deze verdachte gezegd kan worden, dat hij van de misdaad leeft. De tweede verdachte, de losarbeider M. dc B.. ontkende eveneens aan dc diefstallen schuldig te zijn. Ook hij zou de goederen gekocht hebben. Op verschillende punien was zijn verkla ring echter in tegenspraak met die van de verdachte H. In eerste aanleg had de Rotterdamse rechtbank ook De B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar mét aftrek van voorarrest. De pro cureur-generaal 1 i het gerechtshof vroeg bevestiging van dit vonnis. Het. Gerechtshof besloot hierna arrest te wijzen op 2 mei a.a. van woensdag kon zij zich hiervan niets meer herinneren. De verdachte verklaarde dat hij slechts drie borrels ophad, maar toen de politie de caféhouder ondervroeg, zei deze dat hij voor S. niet meer had willen tappen, omdat hij zijns inziens te ver onder invloed verkeerde. De verbalisant merkte nog op, dat S. bijna in kennelijke staat was. De chauffeur M. P. uit Meliskerke wilde op 8 februari in Vlissingen met een vrachtauto links afslaan, maar hij lette daarbij niet voldoende op. Het gevolg was een aanrijding met een bromfietser, die rechtdoor wilde rijden. De bestuurder van de brom fiets moest met een sehedelbasisfrac- tuur naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politierechter ver oordeelde de chauffeur tot 1 week hechtenis en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Terwijl hij ondpr de invloed van drank verkeerde, bestuurde de Vlissïiigse matroos C. J. B. een bromfiets. Hij had zelfs nog een duopassagier. Het liep niet zo best ar, want B. raakte de stoeprand en kwam te vallen. Hij werd veroordeeld tot 75, boete en 2 maanden ontzegging. Gesterkt door tien flesjes bier had F. A. S. uit Hulst in een café E. F. de II. tegen bet hoofd geslagen. Uit spraak: 75,- boete, waarvan 50,- voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en ondertoezichtstelling van liet Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme. Paaswerkkamp Ostoerio in Haamstede In samenwerking met de Oecumeni sche .Jeugdraad in Nederland organi seert de stichting recreatiecentrum „Ostoerio" in bet vroegere Delta- hotel te Haamstede èen paaswerk kamp, dat vandaag begint. Vanavond worden de eerste zes deel nemers, jongeren uit Zeeland. Rolr terdam én 'Utrecht op Schouwen- Duiveland verwacht. Op het pro gramma. onder hel motto „Eenheid, dienst en getuigenis" staat voor dins dag na Pasen tot en met. zaterdag daarop een speciale werkopdracht: de oude verf aan de binnenkant van het kampeerhotel .wordt eraf gehaald en grondverf komt er voor in de plants. Alles onder leiding van een schilder. Verder zullen de jongeren allerlei voorbereidende werkzaamhe den voor het a.s. zomerseizoen in het hotel verrichten. Het paaswerkkamp staat onder leiding van de heer en- mevrouw H. J. v. d. Linde jr. Bevordering bij belastingen De heer I. W. van Leer sum, commies van 's rijksbelastingen werd bij be schikking van de staatssecretaris van financiën bevorderd tot commies Ie klas. dit met ingang van 1 janu ari 1962. De heer Van Leersum is werkzaam op de inspectie van de be lastingen te Goes. In Vlissingen Rijksgoedkeuring ulo mogelijk dit jaar Er is goede hoop. dat de rijks goedkeuring voor de bouw van het complex uloscholen in Vlissingen nog dit jaar af komt. Deze mededeling deed de Vlissingse wethouder van onderwijs W. Poppe donder dagmiddag in ten welkomst woord namens het gemeente bestuur op de jaarvergadering van de Vereniging voor m.u.l.o. in hotel Britannia te Vlissin gen. Het complex, waarin dc christelijke en de openbare ulo zullen wordéh ondergebracht, zal 24 lokalen en een groot gymnastieklokaal omvatten. Inspecteur A. A. Leenhouts: „Schoolboeken moeten ijzersterk en vuurvast zijn" „IJzersterk en vuurvast moeten de studieboeken voor het ulo-onderwijs zijn. zeker in Zeeland, waar ze soms 14-16 kilometer worden vervoerd van huis naar .school en terug", dut vertelde de heer A. A. Leenhouts, in specteur voor het lager onderwijs in de inspectie Middelburg donderdag middag op de jaarvergadering van de vereniging voor mulo in hotel Britannia te Vlissingen. De heer Leenhouts opende hier een expositie van leermiddelen, in het ulo-onderwijs. Uitgevers toonden in diverse stands waaruit het studiema teriaal voor de ulo-leerlingen be staat. De heer Leenhouts sprak in het kort over het belang van goede studieboeken en meende, dat de in vloed van de moderne didactische ge dachte op het uloboek „merkwaardig sterk" is. De heer M. L. van Vugt, voorzitter van de afdeling Zeeland en hoofd van een ulo in Terneuzen, zei in zijn wel komstwoord onder meer, dat het 26 jaar geleden was, dat de Vereniging voor mulo een congres in Vlissin gen hield. Voorts voerden nog het woord namens het Vlissingse ge meentebestuur wethouder W. Poppe, die meende, dat Vlissingen bloeiende uloscholen bezit. De heer B. J. A. Stoopman, hoofdin specteur vOor het lager onderwijs te Nijmegen werd dank gebracht voor zijn werkzaamheden. De heer Stoop man gaat met pensioen. De heer Jae. Lootsma, voorzifter van het hoofd bestuur van de Ned. Onderwijzers vereniging uit Amsterdam, woonde de vergadering bij. evenals de heer L. G. Frantzen van de inspectie Goes. Uit de vergadering bleek, dat dit jaar 27.513 scholieren in 144 zalen over geheel Nederland het eindexamen ulo afleggen. De eerste dag van de twee dagen du rende jaarvergadering werd besloten met een optreden van het Rotter dams Onderwijzerscabaret onder lei ding van de heer J. A. Visser. I/erf Wan Wettewinkel sterk.prachtig Simultaanwedstrijd schaken in Goes Vrijdag 27 april a.s. zal in dc kanti ne van dc Ambachtsschool te Goes een simultaanschaakwedstrijd wor den gespeeld, georganiseerd door de Goese Schaakvereniging. De beste spelers van Goes, dokter E. F. Fa- cee-Schaeffer, J. cle Lange en D. Wij- ma zullen simultaan spelen tegen to taal ten hoogste 75 schakers. Met name dc pas bij Goes aangesloten jeugdleden zijn uitgenodigd om op de 64 velden de strijd aan te binden met de beste schakers van Goes. Daar naast bestaat ér echter ook voor niet-leden de mogelijkheid om deel te nemen. Voor de schakers, die dc bes te resultaten behalen, zijn er prijzen beschikbaar. Ds. S. Oegema te Lewedorp wordt vlootpredikant Tot vlootpredikant in vaste dienst is benoemd ds. S. Oegema, gerefor meerd predikant te Lewedorp. Ds. Oegema heeft deze benoeming aan genomen en zal op 13 mei afscheid nemen van zijn gemeente. Ds. Oegema is 34 jaar en werd 8 mei 1955 te Lewedorp in zijn eerste gemeente bevestigd. Hij is een zóón van de verleden jaar afgetreden vlootpredikant. ds. S. Oegema, eme ritus-predikant te Haarlem, die van 1939 tot 1961 vlootpredikant in vaste dienst is geweest. Er zijn thans 29 vlootpredikanten m vaste dienst en 17 rcserve-vlootprcdi- kantcn. VIER DAGEN IN AXEL Krijgsmacht noodzakelijk in democratisch land ZIJ, DIE willen weten waaraan het ministerie van defensie jaarlijks zo'n twee miljard gulden besteedt, kunnen daarover hét komende paasweekein de vry uitvoerig worden ingelicht op de Z.V.T.M.-terreinen te Drie Schou wen nabij Axel. In en om de gebou wen showt de Nederlandse krijgs macht namelijk gedurende een vier tal dagen door middel van een be paald indrukwekkende leger- en luchtniachttentoonstelling, genaamd „Paraat 1962". Het is niet altijd prettig om met deze zaken te moe ten worden geconfronteerd, maar het is nu eenmaal de prijs, die wy voor onze vrijheid moeten betalen", zo zei de heer P. Dregmans, als vertegen woordiger van de minister van defen sie, tydens de officiële opening ten gemeentehuize. „Die materialen zijn momenteel ver schrikkelijk duur", zo vervolgde de lieer, Dregmans. .,Wij hopen, dat, we ze nóóit behoeven te gebruiken, nïaar mócht dat onverhoopt-toch het geval zijn dan verwachten wij van de be dieningsmanschappen, dat ook zij hun taak zullen verstaan". Volgens de heer Dregmans wordt die taak mede bepaald door houding en begrip van het thuisfront. Zijns inziens wil „Paraat" een globale indruk geven van het in gewikkelde bedrijf dat krijgs macht heet. Met de hoop dat de ze expositie de band tussen bur gerij en krijgsmacht zal verstevi gen en dat de bevolking van Ne derland tijdens de komende paas dagen meer dan anders aan de mannen in uniform zal denken, besloot de vertegenwoordiger van de minister zijn toespraak. Noodzakelijk Burgemeester M. K. van Dijke uit Axel memoreerde het militair ver toon dat al zo vaak binnen Axels veste heeft plaatsgevonden. Van droeve aard in 1940 en 1944, maar ook in blijder opzicht ter gelegen heid van feestelijkheden en plechti ge gebeurtenissen". De bevolking van Axel is verre van militaristisch, maar dat houdt niet in dat onze bur gerij de militairen niet welgezind zou zijn, aldus burgemeester Van Dyke. Een krijgsmacht noemde hij noodzakelijk, omdat zulks in een de mocratisch geregeerd land een inte grerend deel van de bevolking zelf vormt. „In deze tijd van spanningen rond Nieuw-Guinea ervaren wy dit maar al te zeer", aldus de lieer Van Dijke. Met de wens dat de militaire exposi tie een groot aantal bezoekers zal trekken, ook uit het bevriende Bel gië, verklaarde hij „Paraat 1962" voor geopend. Daadwerkelijk moest hij die officiële plechtigheid óp het tentoonstellingsterrein nog eens her halen door een bij de Marechaussee stand neergelaten slagboom te ope nen. Land- en luchtmacht hebben in de Z.V.T.M.-garage een voortreffelijke show opgebouwd. Dé stands geven een duidelijk beeld van de taak, hot werk en de onderscheidene wapens en dienstvakken, van het materiaal dat zij gebruiken, de zorg waarmee men de tegenwoordige soldaat om ringt via geneeskundige, geestelijke en welzijnsdiensten en dc mogelijk heden voor zelfstudie en vryetijds- besteding. De meer technisch geïnte resseerden kunnen hün hart ophalen bij de modernste mitrailleurs, link- trainer, schietstoel en dergelijke. Hoe luchtmaehtpiloten zich in liet laatstgenoemde attribuut moeten voelen, mocht burgemeester Van Dij ke even aan den lijve ondervinden, zij hel dan op een meer veilige hoogte. De fitatelisten onder de genodigden maakten uiteraard onmiddellijk ge bruik van de gelegenheid om in het bezit te komen van een paar speciale ■stempels, van het veldpostkantoor. Het zware rolleftd en vliegend materieel is in de openlucht ten toongesteld. Daar laten de blauw en groen geüniformeerde mannen zien hoe men mét afweergeschut jacht kan maken op „vfjandèlijke vliegtuigen" en hoc- de mobiele colonnes hun werk verrichten. Bepaald indrukwekkend is de vele Burgemeester M. K. van Dijke heeft donderdag de land- en luchtmacht- lentoonstelling paraat 1962", die vier dagen in Axel wordt gehouden, officieel geopend. Na de opening be zichtigde Axels eerste burger deze indrukwekkende expositie. Hij liet zich onder meer uitvoerig inlichten over de mógelijkheden van de schiet stoel voor straaljagerpiloten, een redding sinstrumeni dat al, vele 'le vens van in nood verkerende vliegers heeft gered. Burgemeester Van Dijke liet het niet alleen bij de bezichti ging. Ook beproefde hij de „zit" van de straaljagerpiloot, compleet met riemen Foto PJL.O.) tonnen wegende „Centurion" tank. De luchtmacht heeft een tweetal vliegtuigen naar het tentoonstel lingsterrein overgebracht, n.l. een Hawker „Hunter" F-4 luehtverde- digingsjager en een North Ameri- can T-6G „Harvard" gevorderden- trainer. Onder de vele genodigden die de opening van „Paraat 1962" bijwoon den waren naast tal van militaire en marine-autoriteiten ook verscheidene Zeeuws-Vlaamse burgemeesters. Zij ne Koninklijke Hoogheid Prins Bern- hard, inspecteur-generaal der ko ninklijke landmacht en koninklijke luchtmacht werd vertegenwoordigd door de luitenant-kolonel-vlieger waarnemer mr. H. T. de Raaf. De openingsdag werd besloten met ,een bewegende taptoedoor het in cere monieel tenue gestoken fanfarekorps van de Limburgse Jagers en met een commandoloze exercitiedemonstratie van het luchtmacht-„spookpeloton".„. Natuurlijk wilt ook U er met Pasen zo aantrekkelijk mogelijk uitzien. Fris en fleurig als de lente... daar voor bent U immers vrouw! Denk cr dan goed aan dat het juist die kleine' dingen zijn waarmee U op vaak verrassende wijze Uw aan trekkelijkheid kunt verhogen. Een niemve lippenstift, goed gekozen bij dat nieuwe japonnetje... wat be scheiden oög-nmke-up... En denk dan vooral eens aan een sportieve ooiogne, een ,len.tefris' parfum: ont dek hoe met een ander vleugje geur opeens ccn nieuwe charme van U uitgaat. Maar laat U dan wel adviseren door Uw drogist. Hij is immers volkomen ingewijd in alle geheimen van kleur en geur. Hun toepassing in oneindige variaties...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6