Nieuw Terneuzen naast verloren idylle sempra VRIJDAG 20 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ruimtekleding gebaseerd op oude wapenrustingen De mode voor de Amerikaanse ruim tevaarders wordt gebaseerd op de kledij der middeleeuwse rid ders, zo is woensdag verklaard door de onderdirecteur van de afdeling wapenrusting van dc Londense Tower, A. N. Kennard. Hij zei dat een firma te Los Angeles, die zich toelegt op de vervaardi ging van pakken voor ruimtevaar ders, een verzoek had gedaan foto's, tekeningen en gegevens op te zenden van een harnas uit het jaar 1515. De uitrusting behoorde aan Hendrik de achtste. Kennard verklaarde dat de fabrikan ten van pakken voor ruimtevaar ders zeer veel zouden kunnen le ren van degenen die in vroegere tijden wapenrustingen hadden ge maakt. De pakken der ruimtevaarders moe ten bestand zijn tegen hoge druk. Zij belemmeren de astronauten bij hun bewegingen. Ook de gevechts- kledij der middeleeuwse ridders was log. Zij hadden echter een zekere bewegingsvrijheid doordat op de plaatsen waar men de lede maten normaliter kan buigen aan de harnassen scharnieren waren aangebracht. Aan het verzoek van de firma te Los Angeles is inmid dels voldaan. Maximumstraf voor kapitein van „Heron" De Ilaad voor de Scheepvaart beeft dc kapitein II. 15. uit Delfzijl de maximum disciplinaire straf opge legd, namelijk hem de bevoegdheid om als kapitein op een zeeschip te varen, ontnomen voor de tijd van twee jaar, wegens „ontstellende mate van plichtsverzuim en grove onoplet tendheid". De raad acht het n.l. hieraan te wij ten dat de kustvaarder „Heron" op 16 september 1961 op het Paternos terrif in Het Kanaal is gelopen en gezonken. Bij deze scheepsramp zijn drie mensen om het leven gekomen. In zijn uitspraak betuigt de raad zijn leedwezen met de nabestaanden van de slachtoffers, t.w. stuurman A. van de Zee, diens echtgenote en de Spaan se matroos Dominico Abelleira Caa- mano. Kans op subsidie voor de vlasbewerking (Van onze Haagse redactie). De minister van landbouw en visserij zal een regeling voor de oogst 1962 neerkomend op een ha-toeslag voor in Nederland te bewerken vlas in ernstige overweging nemen. Dit heeft de minister medegedeeld aan een delegatie van Landbouwschap en vlassers, die op 27 maart j.l. een be spreking met de minister heeft ge had over de maatregelen ten behoeve van vlasteelt en vlasbewerking. De voorzitter van de hoofdafdeling akkerbouw, de heer H. J. Muntinga, zei woensdag in de vergadering van het Landbouwschap, gegronde hoop te hebben, dat. het tot een toeslag zal komen. Het aarnal overnachtingen ln de Zwitserse hotels is. vergeleken met voor de oorlog, met meer dan honderd pro eent toegenomen ofschoon het aantal beschikbare bedden slechts met tien procent is vermeerderd. (Advertentie) Uw plafond in één keer -Hagelwit! 'n product van VEVEO - Schiedam THERMISCH GLAS BIJ WONINGBOUW Tydens een werkbezoek dat burge meester en wethouders van Utrecht alsmede de leden van de financiële-, economische- en fabricagecommissie van de gemeente Utrecht aan de hoogste kantorenflat van Nederland „Drakenburgli" in dc Domstad heb ben gebracht, heeft de eigenaar van deze kantorenflat, do heer G. A. Wildschut, mededelingen gedaan over het gebruik van thermisch glas. Het kantoorgebouw in Utrecht, een schepping van de Rotterdamse archi tect ir. Maaskant, is geheel voorzien van thermische beglazing. Men is er in geslaagd om met een olicverbruik van ongeveer ƒ8000 per jaar de to tale 26.000 kubieke meter inhoud van het gebouw dag en nacht te verwar men. Volgens "de heer Wildschut-be tekent de aanschaf van dit soort glas een directe kostenstijging in de glas sector van circa 250 procent. Even wel bereikt men er door, een directe besparing bij de aanschaf van de verwarmingsinstallatie van f 30.000. Daarnaast ondervindt men nog een jaarlijkse besparing op het warmte- verbuik van plus minus f 10.000. De heer Wildschut zei voorts, dat zijn bouwonderneming besloten heeft om thans ook in de woningbouw alle woningen van deze thermische begla zing te voorzien. Men zal ermee be ginnen bij dc bouw in het uitbrei dingsplan Overvecht en Tuindorp Oost. Spion Kaufmann krijgt 20 jaar Een militair gerechtshof in Wiesba den heeft de Amerikaanse kapitein Joseph P. Kauffniann, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf we gens het verstrekken van militaire Inlichtingen aan Oost-Duitsland. Van het vonnis kan in beroep gegaan worden, Gomperts onfuangf essayprijs Amsterdam B. en w. van Amsterdam hebben de essayprys 1961, groot 1000, toege kend aan II. A. Gomperts voor zijn essaybundel „De schok der herken ning". P. Calis kreeg een prijs van 500 voor zijn essay „Napoleon van het Leidseplein, kanttekeningen bij de jongste poezie". De jury bestond uit R. Nieuwenhuys, dr. J. W. Schute Nordholt en drs. A. L. Sötemann. Griekse arbeidskrachten naar Nederland Een Nederlandse delegatie onder lei ding van dr. ir. D. R. Mansholt, di recteur-generaal van de arbeidsvoor ziening, heeft dezer dagen in Grie kenland onderhandelingen gevoerd over het aantrekken van Griekse ar beidskrachten voor liet Nederlandse bedrijfsleven. Van de zijde van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is medegedeeld, dat over alle punten overeenstemming is bereikt. Weder zijdse delegaties zijn daarna overge gaan tot de opstelling en parafering van een overeenkomst, die voorziet in de reerutering van Grieken voor tewerkstelling in Nederland. De onderhandelingen met de Griekse autoriteiten zijn begonnen in verband met de voortdurende behoefte aan arbeidskrachten, waaraan ook onder de bestaande internationale overeen komsten niet in voldoende mate kan worden voldaan. Ontdek de lentestoffen (van 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee u exclusief-elegantzultzijninde EEN FRAGMENT van hef nieuwe Terneuzen. Fragment van een sfad, die zich de laatste jaren door industrialisatie sterk uit breidt. Een symbolische foto: de industrie, met nieuwe mensen in nieuwe woonwijken, verdringt de idylle. De idylle van een oude, rietbe- dekte boerderij, een lommerrijk gelegen huisje, een oude weel, drenkplaats van de patarden. Dat is, dit jaar voor het laatst, aan de rand van hef nieuwe Terneu zen te zien, waar in de Zeven- Trinitéspolder complexen eenge zinswoningen en flats van de woningbouwvereniging „Werk- mansbelang" zijn verrezen. lllllll«lllll«IIDI!ll[IUI!l!ll!inUIIU!IIIBUHnilllllllllllHnNDM^ (Advertentie) Lommerrijk, rietbedekf, drenk plaats: anachronismen als er wordt gesproken over eengezins woningen en flats. Ze verdragen elkaar nauwelijks, maar zijn hier op één foto gevangen. De inves teringen van „Werkmansbelang" en de boerderij van de heer W. J. Verstraten. Nieuwe, rechte straten als het Wilgenplantsoen dwars over de foto met loodrecht daarop de Lindelaan rechts en de links gelegen Kastanje laan. Vriendelijke namen, maar daar heeft Verstrafen niets aan. Op de boerderij scharrelen wat kippen, de koeien lopen bij de weel, deze week voor het eerst, nu het voorjaar echt gekomen is. Het laatste voorjaar op de oude boerderij. Aan de ene kant de nieuwe, op dringende huizenblokken, aan de andere kant het geluid van heimachines, die palen slaan voor de nieuwe vestiging van Philips. Terneuzen industriali seert, breidt zich uit. De boerde rij, vroeger keerpunt in het zon dagse wandelingetje van de Ter- neuzenaren, is gedoemd te ver dwijnen. Woningbouw. Voordat ze kon vergelen is de foto een stukje geschiedenis ge worden. {Luchtfoto Central Aviation).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5