Huurverhogingspercentages voor '64 en '66 staan nog niet vast „Anti-rookhol" ging in rook (en vuur) op ZUIDERKRUIS NAAR N.-GUINEA VROUW DOOD GEVONDEN - MAN BEWUSTELOOS NA ZESTIEN UUR ONDER ZEVEN NIETER SNEEUW NOG IN LEVEN Zwitser had niet meer op redding gerekend VRIJDAG 20 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Minister „misschien meer, misschien minder dan nu" Bewindsman verwacht geen prijsverhogend effect De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid is van me ning dat een verdere aanpassing van de huren nog noodzakelijk is om bmnen afzienbare tijd tot normale omstandigheden op het gebied van de woningvoorziening te geraken. Dit deelt de minis ter mede in zijn gisteren verschenen memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de huurwet. De minister merkt op dat hij bij het bepalen van de percentages van de voorgestelde huurverhoging voor 3962 in het onderhavige ontwerp is uitgegaan van een bepaald program ma van huurverhogingen in de jaren 1962, '64: en '66. Dt minister ziet dit programma, mede op grond van de analytische be schouwingen in het door de Sociaal- Economische Raad uitgebrachte rap port over het op langere termijn te voeren huurbeleid, als de weg tot op lossing van dit vraagstuk en van het nauw daarmee verbonden probleem van de subsidiëring van de woning bouw. De minister merkt op dat het wanneer de tweede en derde fase van dit programma van huuraanpassing aan de orde zullen komen, niet uitge sloten is dat op grond van de dan be kende feitelijke omstandigheden zal blijken dat hetzij forsere huurverho gingen noodzakelijk zullen zijn, het zij met geringere huurverhogingsper centages zal kunnen of moeten wor den volstaan. Mede met het oog daarop heeft de minister het niet gewenst geacht het programma ook voor de vol gende jaren reeds wettelijk vast te leggen. Niettemin meent de mi nister dat het nut heeft reeds thans een programma op langere termijn in uitzicht te stellen, al is men 'daar dan wettelijk niet aan gebonden. De tot nu toe tot. stand gekomen huur verhogingen zijn nog niet voldoende geweest om de afstand tot het kost- prijshuurpeil van de nieuwbouw te overbruggen. Zij hebben er wel toe geleid dat de afstand tot het liuurpeil dat bij een evenwichtige woning, markt tot stand zal komen, geleide lijk wordt ingelopen. De minister merkt op dat de thans voorgestelde huurverhoging naar ver wacht mag worden geen prijsverho gend effect zal hebben, omdat de compensatie daarvoor als gevolg van een van de akkoorden die bij de besprekingen in kasteel Oud-Wasse naar tot stand zijn gekomen ge heel ten laste van de winsten van de werkgevers zal komen. Na 1957 gebouwd Minister Van Aartsen meent voorts dat de huurverhoging on verkort moet worden toegepast ook voor woningen gebouwd na 3957, maar indien de huren van deze woningen dan in verhouding uitzonderlijk hoog» zouden komen te liggen dan is daaraan wel iets te doen. KORTE PREDIKATIE GOEDE VRIJDAG En zij wierpen het lot om zijn klederen te verdelen. Lucas IS Si/ Dit hebben dan de soldaten gedaan, de vier soldaten van het Romeinse legioen, die belast waren met de exe cutie. Het was wel geen plezierig werk om beul te zijn, maar er zat wat extra verdienste aan en dan doet een mens wat hij anders liever niet zou doen. En een stukje voordeel was, dat, naar Romeins gebruik, de kleren van de gevonnist-én toevielen aan de beulen. Ze gaan er nu om dobbelen. De kleren die wij aan hebben zijn niet maar iets bijkomstigs. Aan alle kleed dat gedragen wordt zit iets eigens. In onze kleren ligt iels van ons zelf. En dit eigene wórdt nu ver dobbeld. Het is een stukje van het lijden dat. de Heiland heeft moeten dragen. Wanneer Hij daar lumgt tussen hemel en aarde, van beiden met vloek beladen, grijpen begerige handen naar de kleren, waar zijn le venswarmte nog in zit. Ze moeten worden verdeeld. Zijn deze soldaten niet als mensen die aan een sterfbed staan en reeds begerig de ogen slaan op de nalaten schapZo zijn wij mensen. In het. lijden van Christus wordt ook dit openbaar. Alle vier evangelisten delen ons mee die loting om de kleren van de Here Jezus. Dit heeft- blijkbaar een diepe indruk gemaakt op de discipelen. En waarom Johannes zet er bij: „zodat het Schriftivoord vervuld werd" en dan volgt er de aanhaling van psalm 22 19. Jezus Christus in zijn lijden is niet overgeleverd aan de willekeur van zijn vijanden. Dat is zelfs niet het, geval, voor dit kleine ogenblik als de dobbelstenen rollen. Ook toen is Hij geen speelhal geweest van het blhulc toeval. Die. vier soldaten wis ten viefs van de Schrift en bij hen Was er geen enkele gedachte dat zij géze vervulden. Het was voor hen een gewone zaak. En toch so zijn Wij mensen opgenomen in het plan Gods. Ook met dit kleine onderdeeltje wil len de evangeliën ons zeggen: deze gekruisiade was waarlijk de Chris tus, de Messias, de hoop der volken. Zijn kleren zijn Hem afgenomen 'en verdeeld als de broden bij de wonder bare snijziging. opdat wij in het ge richt Gods niet naakt, maar bekleed zonden zijn. Dit geloof maakt deze vrijdag goed. H. De drie centrales van woningbouw verenigingen hebben in juni 1961 in een brief aan de minister een aantal verlangens geuit. Deze steunden op drie uitgangspunten: ten eerste voor een complexgewijze exploitatie van woningen zou een complexgewijze beoordeling en vaststelling van huur prijzen zijn vereist, ten tweede zou het woningbezit van gemeenten en woningbouwcorporaties van de nor male toepassing van artikel 3 a van de huurwet moeten wordin uitgeslo ten en tenslotte zouden, indien de twee genoemde uitgangspunten niet aanvaardbaar zouden worden geacht, de voor toepassing van artikel 3a gel dende richtlijnen naar aantal moeten worden beperkt, minder in detail en meer als algemene leidraad voor de huuradviescommissies moeten dienen. De minister erkent dat het eerste uit gangspunt voordelen biedt uit een oogpunt van beheer, maar er zyn voor de huurders grote bezwaren aan verbonden. Niet aanvaardbaar De minister acht het tweede uit gangspunt niet wel aanvaardbaar, omdat de regeling vervat in de ar tikelen 3a en 12a van de huurwet uitgaat van de gedachte dat wo ningen die een bepaalde vorm van modern wooncomfort missen, geen verdergaande huurverhoging kun nen onderagan omdat de thans geldende huurprijs, gelet op het geboden woongenot, de huurwaar de op een vrije markt reeds even aart. De minister kan het alternatief, de wensen ten aanzien van de richtlij nen, ten dele onderschrijven en hy is dan ook voornemens te bevorderen dat het koninklijk besluit van 31 maart 1960 waarbij genoemde voor schriften zijn vastgesteld te dien aan zien te wijzigen. In het bijzonder acht de minister het gewenst duidelijker tot uitdrukking te brengen dat het slechts om „richtlijnen" gaat. Met name dient de beoordeling van de toestand waarin de gehele woning zich bevindt, maatstaf te zijn voor de beantwoording van de vraag of huur verhoging al dan niet verantwoord is. De minister is nog niet tot de conclu sie kunnen komen dat het reeds op dit moment verantwoord zou zijn de maatregelen met betrekking tot de huurbescherming ten aanzien van de woningen met hogere huren op te heffen. Vooral wat de markt van een gezinshuizen ónder deze woningen betreft kan nog niet van verzadiging worden gesproken. Dertig procent De in het programma voor verde re huurverhogingen genoemde percentages zijn afgeleid van de door de Sociaal-Economische Raad nog noodzakelijk geachte totale huuraanpassing van circa dertig procent. De minister acht dit per centage, voor zover thans kan worden overzien, zeer wel aan vaardbaar. De minister is voornemens per 1 juli a.s. de voor de exploitatie van wo ningwetwoningen vastgestelde nor men voor onderhoud en algemene onkosten te herzien en deze te verho gen met resp. f10 en f5 per jaar. Voor de reeds gebouwde woningwet woningen komt deze verhoging van de normbedragen automatisch in mindering op de baten van de huur- verhoging. Hoewel een dergelijke verhoging voor de nog te bouwen wo ningwetwoningen in beginsel in de huur tot uitdrukking dient te komen, is de minister bereid deze ditmaal ten laste van de subsidieverlaging te brengen. De jaarlijkse woningwetbij- drage zal daardoor worden verlaagd met f 70, in plaats van met f 85. Voor nog te bouwen huurwoningen Sn de particuliere sector (a-woningen) kan de vermindering van de financië le steun iets groter zijn. De minister denkt aan een vermindering van de subsidie voor nog te bouwen a-huur woningen met gemiddeld f105 per jaar. Omtrent de nadere uitwerking van deze verlaging is advies ge vraagd aan de voorlopige raad voor de volkshuisvesting. AANGEHOUDEN NA „VURIG" RITUEEL Het zogenaamde „anti-rookhol" waar de 29-jarige ex-glazen wasser Robert J. G. in de Korte Leidse Dwarsstraat te Amsterdam zijn seances te gen het roken houdt, is woensdagnacht vrijwel ge heel uitgebrand bij een po ging van de sekteleider der „bewuste nicotinisten" om een hoop krullen en hout te laten roken. Er waren ongeveer 35 aanhangers van de geestenbezweerder aanwe zig toen de brand ontstond door dat de ex-glazenwasser een bran dende krant op een hoop afval legde. Aanvankelijk trachtte hij alleen met een schuimblusapparaat, de brand te blussen, later werd hij ge assisteerd door een agent van po. litie. Toen tjit niet lukte werd de brandweer gewaarschuwd, die de Korte Leidse Dwarsstraat aan de verkeerde kant inreed en ook door do vele geparkeerde auto's nogal wat vertraging ondervond. Toen de brandweer arriveerde was het „anti-rookhol" reeds gedeelte lijk een prooi der vlammen gewor den. Het oude pand is eigendom van de heer Nic. Kroese. Na en kele bijeenkomsten van de sekte werd enkele weken geleden het gas, water en licht in het huis afgesneden.' Robert G. (zelf een kettingroker) is zijn anti-rookcampagne begonnen door op reclameborden voor siga retten het woord „kanker" te schrijven. Volgens de politie is de bedoeling van zijn bijeenkomsten zoveel rook te maken dat het pu bliek ziek wordt van de rook. De politie die G. heeft ingesloten vindt het een moeilijk punt of men hem van brandstichting kan be schuldigen, omdat hij immers al leen maar rook wilde maken. Van de inboedel van de „tempel" werd nagenoeg niets gered. Siebriena mag Siebriena heten De zes maanden en vijf dagen oude Siebriena Etje Elsinga uit Veenhul- zen, die vorig jaar in het nieuws kwam doordat de ambtenaar van de burgerlijke stand te Norg weigerde liaar onder de naam Siebriena in te schryven, is alsnog onder die naam ingeschreven. Dit is gisteren in het gemeentehuis te Norg, waaronder Veenhuizen res- sorteerd, gebeurd. De ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer R. Lanjouw, weigerde destijds Siebriena in te schrijven, om dat de naam hem onbekend voor kwam. Het echtpaar Elsinga-Kuipers ontving woensdag een brief van het parket te Assen, ondertekend door de officier van justitie, waarin stond dat Siebriena ingeschreven kon worden onder de naam, die het echtpaar had gekozen. Sigarettengeschil bijgelegd Het kort geding tussen N.V. Th. Nie meyer en de importeur van Lexinton- sigaretten in Scheveningen is giste ren niet doorgegaan. Partijen zijn tot overeenstemming gekomen. Niemeyer en de N.V. „Cigarettes Im port Company" v.h. A. J. Blok, heb ben gezamenlijk verklaard dat par tijen het betreuren, dat mogelijker wijze door een bulletin van de N.V. „Cigarettes Import Company" v.h. A. J. Blok de onjuiste indruk zou zijn ontstaan, dat Theodorus Niemeyer N.V. enige bemoeienis zou hebben ge had met de door de Nederlandse Con sumentenbond verrichte publikatie. De verspreiding van het bulletin is inmiddels gestaakt. Slot van pag. 1 Aan boord zelf zijn de dagpro gramma's gevuld inet instructie, cursussen in tropenhygiëne en in de Maleise taal (enkele specialis ten maken de reis mee), sport en in de avonduren met films en muziekuitvoeringen. Aangenomen kan worden dat de „Zuiderkruis" in de omgeving van Nieuw-Guinea bescherming van een marine-escorte krijgt. Minister ir. Visser arriveerde een uur voor het vertrek bij de steiger. Kort daarvoor waren al staatssecre taris M. R. H. Calmeijer, de chef van de generale staf luitenant-generaal G. F. Lefèvre de Montigny en de hoofdcommissaris van de Rotterdam se gemeentepolitie, de heer A. Wol- ters, aan boord gegaan. Ir. Visser toonde zich vooral verheugd over de huisvesting en de stemming der mi litairen. „U kunt ervan overtuigd zijn. dat ik met zeer veel belang stelling uw reis zal volgen", zei hij bij zijn vertrek. Nog twee reizen In een ongedwongen gesprek met enkele journalisten op de kade deel de staatssecretaris Calmeijer ten slotte nog mee dat binnenkort nog twee troepenreizen per schip zullen worden gemaakt. De eerste over en kele. weken mot de „Waterman" en de tweede over drie tot vier maan den waarschijnlijk weer met de „Zui derkruis". De regeringsschepen zul len te zijner tijd ook worden inge schakeld voor de aflossing van de militairen, die hun diensttijd op Nieuw-Guinea hebben voltooid! Want er zijn daar nu langzamerhand te veel troepen aanwezig dat de aflos sing nog met vliegtuigen kan ge schieden, aldus de heer Calmeijer. Dortren Mijksenaar, in haar creatie van Eliza Doolittle in de musical „My fair lady", heeft donderdagochtend in de Houtrusthallen in Den Haag, geassisteerd bij de opening van de grote oloemententoon- stelling .Hofstadbloem 1962". De muziek speelde tijdens de openingsplechtigheid wijsjes uit de befaamde musical. Foto: Eliza koketterend in een hoekje van de tentoonstelling. Een familielid, dat zich toegang tot de woning verschafte heeft gister avond te Wedde de 73-jarige A. van der Veen bewusteloos op bed aange troffen. Diens echtgenote, de 66-jari- ge H. van der Veen-Opheikers, bleek te zijn overleden. De man is met spoed naar het r.-k. ziekenhuis te Winschoten overge bracht. Het is nog een raadsel hoe de vrouw om het leven is gekomen en door welke oorzaak de man bewusteloos is geraakt. Vermoedelijk is de vrouw in de loop van woensdagnacht of in de vroege (Donderdag)-morgen ge storven. Een misdrijf wordt uitgeslo ten geacht. Ook lijkt het de rijkspolitie zeer on waarschijnlijk, dat er sprake is van kolendampvergiftiging of van gas- verstikking. Wel houdt men o.a. re kening met de mogelijkheid van voedselvergiftiging. Hangende het onderzoek is het stoffelijk overschot van de vrouw voorlopig niet vrijge geven. Sank Gaskell terug van bezoek aan Rusland Sonia Gaskell, directrice van het na tionaal ballet, is donderdagmiddag van haar eerste bezoek sinds veer tig jaar aan Rusland met een lijn- vliegtuig van Aeroflot uit Moskou op Schiphol teruggekeerd. Als jong meisje verliet zij Rusland na melijk in 1921. Op Schiphol liet zij zich slechts vaag uit over haar emotionele indruk ken bij dit weerzien. Er was veel veranderd in Rusland en in veer tien dagen tijd, zo verklaarde ze, was het moeilijk een afgeronde in druk onder woorden te brengen. Zeer enthousiast sprak ze over het hypermoderne toneel en ballet dat ze zowel in Moskou als Leningrad had gezien. Ze bracht dit eerste bezoek aan haar geboorteland op uitnodiging van het Russische mi nisterie van kunsten en maakte van de gelegenheid gebruik enkele lezingen te houden over moderne Europese en Amerikaanse kunst opvattingen en over de stromin gen in de balletkunst in het Wes ten. De 25-jarige Edy Bridy, een Zwitserse grenswacht, is gisteren gered nadat hij 16 uur had doorgebracht in een berghut, die was in gestort onder het gewicht van een pak sneeuw van zeven meter. Eridy werd aan de noordzijde van de St.-Bernardtunnel be dolven onder een lawine, juist- toen hij zich in een berghut be vond. De hut bezweek, maar de bal- keneonslructie veroorloofde de onfortuinlijke grenswacht net voldoende ruimte om in leven te blijven, omdat hy rond zijn hoofd een luchtzak kreeg van misschien een kubieke meter. Later zei Bridy, dat hij het vermoeden had dat de luchtzak in verbinding stond met andere luchtzakken, omdat hij geen enkel moment moeite met de ademhaling had gehad. De eerste uren had hij vol ver trouwen gewacht op een spoe dige redding, maar naarmate de tijd verstreek raakte hij er moer en meer van overtuigd, dat men hem niet zou vindeu. Hij had mensen horen praten en hij kon ook horen hoe bull dozers bezig waren sneeuw te ruimen, maar hoe hij ook riep, niemand hoorde hem. Tenslotte wist hij zijn pistool te bemach tigen. Hij vuurde het magazijn leeg, maar ook dat werd niet opgemerkt. Door toeval schraapte een bulldozer een gat op slechts enkele meters van de plaats waar hij lag. Een monnik die later voorbij kwam en met een zaklan taarn in dat ga' scheen, zag het licht weerkaatst in de ogen van Bridy. Het dnnrde toen nog een half uur voordat de grenswacht was bevrijd. X>QQQQOQOQQQ(XXXXXXXXXXX)QQOQQOQQOQOQQQOOOOOQOOOQ(XXXlQOOQQQQQO(XX)QQOQQOOOQQQQOiXXXXXX)QQOQOQ(XXXX100000000nonmonnnoonronnnofVYYYyxx)^0(yxyXXXX)(yffl Het Wereldgebeuren Doodvonnis In een dodencel van een Parijse gevangenis bevindt zich thans generaal Jouhaud en het kan niet anders of vele Fransen vragen zich af of die andere generaal na melijk generaal De Gaulle dat doodvonnis zal bekrachtigen. De Franse communisten willen hem voor het vuurpeloton zien. Hun lijf blad „Humanité" (merkwaardige naam)! betoogde, dat het verlenen van genade aan Jouhaud een capitu latie zou zijn voor de geweldplegers van het Geheime Leger in Algiers. Andere bladen schreven minder bloeddorstig, maar zij keerden zich toch ook wel scherp tegen de wan daden van het Geheime Leger. Zoals bij elke rechtszaak sprak ook in het proces tegen Jou haud zijn verleden een woordje mee en bij het beschouwen van dat verleden kan er slechts één enkele conclusie zijn: welke fouten Jouhaud ook heeft gemaakt, hij is bezeten van liefde voor zyn Franse vaderland en van liefde voor zijn Algerijnse ge boortegrond. Jouhaud werd in het jaar 1905 in een plaatsje bij Oran geboren, hij werd officier bij de Franse luchtmacht en in 1940 vocht hij met zijn luchteska der tegen de Duitsers. Ontsnapt uit krijgsgevangenschap, dook hij weer op in Algerye om ver volgens in juli 1942 terug te keren naar Frankrijk waar hij eèn leidende rol speelde in de verzetsbeweging. Zijn na-oorlogsec carrière voerde hem naar de bezettingszone in Duitsland, naar Indo China en tenslotte als luchtmachtgeneraal naar Algiers, waar hy chef-operaties werd bij de Franse opperbevelhebber Salan. Hij hielp mee bij de militaire staats greep in Algerije mei 1958 om uiteindelijk in Frankrijk generaal De Gaulle aan de macht te brengen. Deze laatste benoemde hem tot chef van de luchtmachtstaf in Parijs maar diep was Jouhaud getroffen toen De Gaulle, die aanvankelijk een verwoed aanhanger van „Frans Al gerije" was. de Franse Algerynen in de steek liet en het bestuur over Al gerije wilde toevertrouwen aan de hoofdzakelijk islamitische en arabi- sche inwoners van dat land. Jouhaud nam ontslag en hij vestig de zich in zyn geboorteland Algerije, waar hij met generaal Salan en en kele anderen de samenzwering orga niseerde, welke tot de mislukte op stand van april 1961 leidde. Nadien was Jouhaud actief als een der be velhebbers van het Geheime Leger, dat vele terreurdaden in Algiers en in Frankrijk verrichtte. Toen hij enkele dagen geleden te rechtstond heeft hij op een wat sentimentele wijze gesproken over het enige stukje land, dat hij bezit op deze aarde en wel het fami liegraf, waarin zyn grootouders en ouders rusten in de Algerijnse grond. Dat mag sentimenteel geweest zijn, maar het tekent toch ook de mens Jouhaud, die een sterke binding heeft aan zijn geboortegrond. Bij die rechtszaak overigens heeft men aan Jouhaud veel meer zijn ver leden aangerekend als een verzwa rende dan als een verlichtende om standigheid. Men stelde vast, dat de ze man wist wat verantwoordelijk heid was en dat hij zich welbewust tegen de huidige Franse regering heeft gekeerd. In het dagblad „Figaro" is daar te genover gesteld, dat er wel verzach tende omstandigheden zijn voor Jou haud. Een van de belangrykste is de ze, dat dezelfde soort misdaden, wel ke thans op zo gruwelyke wyze door het Geheime Leger worden gepleegd, zijn begaan door dc Algerijnse op standelingen en hun F.L.N.-regering. Straks komt de F.L.N.-regering aan de macht en de gearresteerde (Ara bische) plegers van gruweldaden zullen door de Franse regering in vryheid worden gesteld. Dit is een akelig schrille tegenstel ling: amnestie voor een groep Alge rijnse moordenaars en de dood voor een Fransman die hetzelfde deed! Ook Jouhaud vocht zij het op een verkeerde wyze voor zijn geboor tegrond! De Figaro heeft nog enkele andere argumenten. Een daarvan is dat men Jouhaud niet tot martelaar van de O.A.S. moet maken en een ander, dat generaal Salan, die de hoofd schuldige is, nog op vrije voeten rondloopt. Het is niet bekend hoe generaal De Gaulle over de zaak Jou haud denkt. Wel heeft hy ge zegd. dat het voor hem een heel moeilyke zaak is. Dat laat zich begrijpen, want als men de kwestie zuiver stelt. dan heeft generaal De Gaulle zijn jasje gekeerd en heeft hij zyn oude ideaal van het Franse Algerye losgelaten... terwyi Jouhaud trouw bleef aan dat ideaal. Erm oet toch in generaal De Gaulle thans wel zoiets als een zielecon- flict woeden. In enkele niet Franse bladen is al gesuggereerd, dat generaal pe Gaul le er voorlopig het beste aan doet de executie van generaal Jouhaud zo lang mogelijk op te schorten. Als straks het nieuwe Algerije op gang gebracht en het Geheime Leger wat weggezakt is, kan hij dan het dood vonnis herzien zonder dat daarover al te veel politiek spektakel wordt gemaakt. JOUHAUD .vechten voor geboortegrond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3