Mr. J. Drijber opende Miniatuur Walcheren voor negende seizoen ttTOBO? de BILT FUSIE Z.-VL. BUSBEDRIJVEN BELANG VOOR DE STREEK ,CHRlSWA-J0HAN VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 20 APRIL. 1962 DIT JAAR BEREIKT BEZOEK DE V/2 MILJOEN Bijna 100 objecten gerestaureerd f Advertentie) TERWIJL REEDS vele be zoekers tussen de kleine to rentjes en huisjes rondzwier ven heelt burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg donderdagmorgen Miniatuur Walcheren officieel voor het negende seizoen geopend. Mr. Drijber maakte daarbij van de gelegenheid gebruik om het bestuur van de stichting „Nieuw Walcheren" te com plimenteren voor de wijze, waarop het sinds 1954 de Miniatuur aanvankelijk bedoeld als een eenmalige manifestatie tot bloei heeft gebracht. „Het is geen „nieuw nieuws" wat ik zeg", aldus de burgemeester, „maar dit oude nieuws is waard om gezegd te worden". Ondanks de hoge kosten, die de instandhouding van het kleine eiland vergen was de burgemeester van mening, dat de Miniatuur moet blij ven bestaan. Mr. Drijber was van oordeel, dat die instandhouding- ingepast kan worden in liet geheel van de recre atie. Hij zag hierin onder meer een taak voor Middelburg in het kader van een cultureel verantwoord en gevarieerd programma. De bur gemeester hoopte, dat straks ook het Deltamuseum in dit program ma opgenomen kan worden, „zo dat Nederland eindelijk een be hoorlijk waterstaatsmuseum krijgt". „We willen erg graag dit jaar nog met de restauratie van de hopelijk daarvoor te be stemmen Kloveniersdoelen begin nen", aldus de burgemeester, hoe wel het in beweging krijgen van de zes erbij betrokken ambtelijke molens wel even tijd vergt". Zelfs vlekken Mr. Drijber had voorts lof voor de grote deskundigheid waarmee mi niatuur-ontwerper A. G. Wagens- veld en zijn korps helpers Minia tuur Walcheren hebben opgezet en in goede staat houden. „Zelfs de vlekken van de ouderdom op som mige oude huizen zijn heel zorg vuldig overgenomen", merkte mr. Drijber op. „De heer Wagensveld leeft ervoor", vervolgde de burge meester. Advertentie pos® tube voof dto°9 Uü£ ha** haaf Aan het slot van de openingstoe spraak werden nog enkele ge schenken uitgewisseld. Mevrouw A. M. Polderdijk-van Loenhout uit Hcinkenszand, die zich bijzonder beijvert voor de instandhouding van de Zeeuwse klederdracht, bood mevrouw Drijber namens het bestuur een fraaie pop in deze kle derdracht aan, waarmee de burge meestersvrouw zich zeer ingeno men toonde. Mevrouw Wagensveld had voor beide dames, een bos tul pen meegebracht. Aan het begin van de „plech tigheid" waren de genodigden, onder wie talrijke burgemees ters, wethouders en secretaris sen van Walcherse gemeenten, welkom geheten door de voor zitter van Nieuw Walcheren de heer C. Vroom, die ver klaarde, dat de Miniatuur in de eerste zes jaar van zijn be staan 1 miljoen bezoekers bin nen zijn poorten zag komen en dit jaar ruimschoots de ander half miljoen zal halen. Vervolgens wees de heer Vroom er op. dat het karateristieke van het kleine eiland geen verkleining van Walcheren is maar een ver luchting, een versiering van het „grote" eiland. Miniatuur is afge leid van het Latijnse minium, een met kleuren gesierde tekening, die gebruikt werd voor de afwerking van oude handschriften. Atelier De Miniatuur beschikt thans, zo vertelde de heer Vroom, over een atelier met een kleine, maar ca- Burgemeester mr. Drijber van Middelburg heeft donderdagmor gen Miniatuur Walcheren voor het negende seizoen geopend. Staande tussen de huizen van mi niatuur-Middelburg dankt de voorzitter van de sichting Nieuw- Walcherende heer C. Vroom (links) de burgemeester voor zijn gewaardeerde medewerking om de bezoekers nu weer officieel ge legenheid te hebben gegeven het kleine eiland te bezoeken. (Foto P.Z.C Ernstige aanranding iangs Vlissings jaagpad Dader aangehouden Woensdagavond is op het jaagpad langs het kanaal door Walcheren tussen Abeele en Middelburg een vrij ernstige aanranding gebeurd, waar van een Vlissingse 29-jarige vrouw het slachtoffer is geworden. Op haar hulpgeroep kon een inmiddels ge waarschuwde in de nabijheid wonen de politieagent nog ter plaatse de dader aanhouden. Het bleek een 24- iarige Vlissingse los werkman, D. K., te zijn. Met zijn fiets had hij de op haar bromfiets naar Vlissingen rij dende vrouw ingehaald en klem ge reden. Daarna vergreep hij zich aan de vrouw, die enige tijd later hevig overstuur en met enkele verwondin gen door de Middelburgse, politie huiswaarts gebracht is. In de omgeving van het zwembad te Middelburg schijnt de dader tevoren nog een woordenwisseling te hebben gehad met" een op het jaagpad lo pend paartje. In verband hiermee verzoekt de com missaris van politie te Middelburg deze dame en heer zich te willen vervoegen bij de recherche voor het geven van enkele nadere inlichtin gen. Caraïbisch orkest speelt in Hulst Het Caraibische orkest „Guyana", bestaande uit zeven Surinamers, en de Antilliaanse zanger Othmar Fraai, geeft zaterdag 28 april om S uur in hotel De Graanbeurs te Hulst een concert. Het concert wordt gegeven, onder auspiciën vari de kunstkring „Van den Vos Reinaerde" in samen werking met de afdeling Hulst van Jeugd en Muziek, terwijl het optreden geschiedt door bemiddeling van de Nederlandse stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen. 5 Voor Zeeuws nieuws zie oolc N de pagina's 5, 7, 10 en 13. y VAN TOT pabele bezetting, die in het ver volg de gehele zomer zal doorwer ken. Door verbeterde technieken, waarover dit atelier beschikt, zul len de objecten langer houdbaar zijn. De restaurateurs van Minia tuur Walcheren hebben overi gens een bijzonder drukke periode achter de rug. In to taal restaureerden ze bijna honderd objecten, terwijl er nog eens een kleine 25 objecten nieuwgebouwd bijkwamen. Zo kwamen er onder meer in Mid delburg een nieuw hotel I)e Burg. een nieuwe ulo en een nieuw „onderkomen" voor Vroom en Dreesmann. de spits van de Vlissingse Slnt-Jacobs- kerk werd vernieuwd, de kerk van Grijpskerke en het ge meentehuis van Domburg. Een opknapbeurt lcregen onder an dere de Middelburgse Oost- kerk, de Schotse, buizen en liet stadhuis van Veere, de Sou- burgse zwemschool, bet Beurs gebouw in Vlissingen, de kerk Aan Biggekerke, liet Streef- kerkse huis in Zoutélande cri nog vele andere objecten. „Beatrix" Nieuw is zoals bekend het bassin voor het Sloeplan, terwijl alle boten een behoorlijke restau ratiebeurt kregen, In de Vlissing se haven prijkt nu ook de „Bea trix" van de Mij. „Zeeland", die voor 7V- gulden naar de miniatuur vervoer.d is, maar voor meer dan 2000 gulden hersteld moest wor den. Zo hebben vele nijvere handen er voor gezorgd, dat de versiering van bet „grote" Walcheren er bij zonder netjes „voorligt". Als er van de enorme toerislenstroom, die Waleberen dit jaar verwacht, een 170.000 de weg naar Minia tuur Walcheren weten te vinden, dan is het: Xieuw-Walcherenbe- stuur „quitte", vertelde de lieer Vroom tot slot. Nadat de genodigden een- korte rondgang over de „trekpleister" gemaakt hadden, bood het stich tingsbestuur hen na afloop in Don Suisse een verfrissing aan. (Slot van pag. 1) weer-lclanten" een geregelde en uiter aard hoogst onrendabele top. gaan ex ploiteren Men moet verder niet ver geten. dat één bus vroeger in de och tenduren en één of meer in de latere avonduren, ook nog een uitbreiding ran personeel betekent. Wij moeten ons nu eenmaal houden aan een be paald aantal rij-uren per man en per week". Overigens kon de ZVTM-directeur ons een verheugende mededeling doen. Met ingang van de aanstaande zomerdienstregeling zal er ieder uur een bus gaan rijden uit oostelijke richting naar Breskens. Een belang rijke verbetering dus, waardoor liet twee uur wachten tussen twee ver bindingen op dit traject tot liet ver leden gaat behoren. Samenvoeging Toch meent ook ïr. Denie dat een volledige samenvoeging van de beide bedrijven, het personenver voer als geheel, Zeemvsch-Vlaan- deren ten goede zou komen. Dit heeft hij trouwens ook gesteld in het jaarverslag van de ZVTM over 1960. „Bepaalde storende elementen zou den kunnen worden verbeterd, zoals de niet geheel kloppende aansluitin gen op eikaars diensten. Het publiek mag echter zeker niet verwachten, dat met die samenvoeging alle aan sluitingsmoeilijkheden zouden zijn oogelost. Een. geaprek'over een der gelijke fusie zou inderdaad wel nut tig kunnen zijh", meent de ZVTM- directeur. „Persoonlijk ben ik van mening:, dat zo'n gesprek of een dergelijk overleg er nog wel eens komt", zo zei ons de president-commis saris van de SBM, de Oostburgse notaris J. Mïjs. „Ik geloof ook. dat het personenvervoer in de streek er baat bij zou hebben. Laat ik echter nadrukkelijk stel len, dat een samenvoeging voor de SBM niet beslist noodzakelijk is. Maar dit maatschappïjbelang komt eerst op de tweede plaats". Voorop staat onze" sociale taak, het verzorgen van een degelijk vervoer i-i het gebied dat wij bestrijken. En als Zeeuwsch-Vlaanderen door aller lei omstandigheden (aan- en afvoer van personeel naar de Kanaalzone industrieën, vervoer leerlingen naar streekscholen, bezoek aan streekzie kenhuizen, e.d.) een intensiever en meer op eikaars diensten aansluitend vervoer van node heeft, dan zal er samengewerkt, wat mij betreft ge fuseerd moeten worden", aldus de heer Mijs. „Als de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, moet do „eigen stoel" maar worden opgeof ferd en eventuele „heilige huisjes" omver worden geworpen". Overigens is de heer Mijs van me ning, dat er nog heel wat „bus-kilo- ineters" verredèn zullen worden eer liet zover is. Trouwens, daarover be slissen niet alleen president-com missarissen of directeuren. Geen „paradijs" „Of een fusie het personenvervoer als geheel ten goede zal komen?" Notaris Mijs meent van wel. „Maar laat de mensen niet denken, dat zo'n samenvoeging een „paradijs" op ver voersgebied gaat betekenen. Mis schien dat een directeur de gehele dienstregeling zou wijzigen en waar mogelijk verbeteren. De „bottleneck" van Oostburg (beken'd hiaat in de aansluiting tussen beide ondernemin gen. Red.) zou er Uit geliaald kunnen worden en verder zou gestreefd kun nen worden naar een nog intensiever vervoer". „Maar een gefuseerde onderneming zou beslist geen wijs en economisch beleid voer. door de eventuele be zuiniging verkregen door samen voeging weer te niet te doen, door het inleggen van allerlei onrendabele diensten in de vroege morgen of de late avond, ter. wille van één enkele passagier!" Uit: de verschillende, gesprekken me nen wij te hebben begrepen, dat men van de zijde der ondernemingen niet VRIENDEN De „Vrienden van Veere" houden dit jaar natuurlijk weer een jaarcon gres. En dat jaarcongres wordt na tuurlijk in Veere gehouden. Om pre cies te zijn: op 16 juni. Op de agenda staat naast algemene vergadering en koffietafel onder meer een lezing door burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael. die hij zal houden in de Schotse Huizen over „De toe komst van Veere". Daarna zal jhr. I,. den Beer Poortugael dia's en een film over Veere vertonen. Daarna volgen beeiaardspel, borrel en diner. Het programma is zodanig opgesteld dat gelegenheid tot betere kennis making tussen de leden onderling wordt bevorderd. HOND Het was onlangs een sombere dag in de kippenhokken van de CONCLUSIE...... In de enerverende drukte van het hedendaagse verkeer, verscheen plot seling een onverstoorbare Bevelandse landbouwer op het Goese Marktplein. Hij voerde twee paarden met zich, <lie zich rustig voortstappend lussen dc motorvoertuigen bewogen. Het tafereel tro'c de aandacht van enige jongemannen, die verzameld waren op' een aan de Markt gelegen terras. „Kijk, daar gaat boer Piet", sprak één van de knapen, wijzend op de landfjouiver met zijn twee paarden. riep een tweede; „Hè, ik wist niet, dat boer Piet ook al een deux- rhevaux had". Dat nu vermoedde boer Piet zelf vermoedelijk ook niet...~ heren J. van T. en F. H. te IJzen- dijkc. Niet minder dan zeven kip pen waren een herdershond ten offer gevallen toen deze drieste viervoeter er een ware slachting aanrichtte. Zij nog vermeld dat liet een Duitse herder was. SLOTSOM Vandaag kunnen we weer een slot som, die van Kapel le-Biezelinge- Sehore van de actie 10x10 vermel den. Het is een reusachtige slotsom geworden, waar men wel even stil van wordt. Namelijk f 5.660,97. Dit werd meegedeeld tijdens de dinsdag avond in het gemeentehuis gehou den slotavond die onder anderen werd bijgewoond door burgemeester plus wethouders en het voltallige actie comité. Burgemeester H. G. van Suylekom richtte waarderende woor den tot de actieve 10.\10-ers. „De opbrengst heeft onze verwachtingen overtroffen", zo zei hij. De zakgeld actie leverde in Kapel Ie, Biezelinge en Schore f 2.336,95 op. De oliebol len zorgden voor f 445,43, de ver loting: f 646,64, de bazaar: f 1196,22 en aan overige acties en giften kwam f 1035,73 binnen. GOUD Nog een vrolijk berichtje tot slot: volgende week woensdag zal het feest zijn bij de heer en mevrouw Ferdinand de Boevere en Renilde de Ruijsscher, Ravelijnstraat 14 te IJzendijke. Dan zullen ze pre cies een halve eeuw getrouwd zijn. Beiden genieten nog'een goe de gezondheid. Renile is bij velen een goede bekende, want jaren lang was zij baker bij vele ge zinnen in West Zeeuwsch-Vlaan deren. Het zal beide echtelieden op de receptie (van 3 tot half vijf in het Hofzïchttbeater) niet aan belangstelling ontbreken. In de nacht, van icoensdag op donderdag is het wrak van hei i)i de buitenhaven van Wemeldinge gezonken motorschip „Christïna- Johangelicht. Woensdagavond om negen uur werd het scheep vaartverkeer stilgelegd en begon nen de bèrgvngsvaartuigen „Stormvogel" en Zeearendvan Van de Graaf en Muller uit Rot terdam met, de voorbereidende werkzaamheden voor de berging. Nadat de zware stalen stróppen onder het wrak waren aange bracht. werden de drijvende bok ken ..Actief' en „Atlas" naar hun plaatsen gedirigeerd. Onclcr grote belangstelling van de Weniclding- se bevolkingtrokken dc bokken liet wralc omstreeks één uur in de nacht, langzaam boven water. Daarna "kwamen de beide ber gingsvaartuigen in actie en pomp ten het water uit de „Christina,- Johan". Nadat het schip ivus leeggepompt en daarna, bleef drij ven, werd het, vaartuig in dc zo genaamde Driehoek van de bui tenhoven gemeerd. In de loop van donderdag iverd boven de breuk- plaats een nieuw waterdicht schot uangcbracht. Tevens werden eni ge uoodreparaties verricht.. Het, wralc zal. zo spoedig mogelijk naar Kapelle aan de IJsel worden gesle&pt, waar hef. op de scheeps werf van Fuyk zal worden gere pareerd. Op de foto ziet men de „Christ.i- nu-Johan" hangend in de strop pen. afwijzend staat tegenover meer sa menwerking in hét Zeeuws-Vlaamse personenvervoer. De woordvoerders van tie beide autobusondernemingeii zijn zelfs van mening dat een volle dige samenvoeging, het personenver voer in deze streek ten goede zal komen. Maar liet Zeeuws-Vlaamse publiek moet beslist niet denken, dat door een eventuele fusie tussen de ondernemingen opeens de ideale toe stand op vervoersgebied zal worden bereikt1 000000000000000000<XX)00000000000(XX» Burgemeester van Goes gaat tijdelijk in Tilburg wonen Burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes zal zich met zijn gezin voorlopig in Tilburg vestigen, omdat Iiij in Goes nog geen geschikte woning heeft kunnen vinden. Aanstaande dinsdag moet de eind december in Goes benoemde burgemees ter zijn huidige woning in Nes op Ameland hebben ontruimd om plaats te maken voor zijn opvolger. Een vriend van mr. Iluber lieeft hem tijdelijk een woning aangeboden in Tilburg. Desgevraagd verklaarde mr. Huber dat zijn pogingen om een voor zijn gezin zeven personen geschikte woning te vinden in Goes nog niet met succes zijn bekroond, „Hoe eer der ik daarin slaag lioe liever, want Tilburg zie ik toch als een tijdelijke oplossing", aldus de burgemeester. oooaxxwoaxxjoaxjooooowooooooooa» Auto reed in Aardenburg Belgische dame aan Bij de bushalte van de Z.V.T.M. te Aardenburg ter hoogte van Draai brug, is donderdagmiddag de 40-jarige Belgische mevrouw J. B. uit Brussel bij het oversteken van de weg door een personenauto gegrepen en verwond. Zij is overgebracht naar het ziekenhuis te Oostburg, waar zij enkele dagen zal moeten verblyven. Het ongeluk gebeurde, toen zij van uit de bus uit Sluis wilde overstappen op de bus naar Oostburg, die aan de andere kant van de weg was ge stopt. Bij. het oversteken van de weg werd zij 'nog op het naderende ge vaar opmerkzaam gemaakt door de chauffeur van de bus uit Sluis, die claxonneerde. Mevrouw J. B. vatte dit teken echter verkeerd op en dacht dat de bus wilde vertrekken, waar door zij nog sneller de weg wilde oversteken. De bestuurder van de personenauto, de heer J. S. uit Mid delburg, kon haar niet meer ontwij ken en raakte haar met, de rechter- koplamp van zijn auto. Hierbij werd de dame tegen de grond gesmakt en geblesseerd. Mevrouw J. B. verbleef in Knokke en was op weg naar Oost burg. Haar man en kinderen waren op de fiets vooruit gegaan. De rijks politie te Aardenburg heeft de zaak in. onderzoek. Drijvende bokken lichtten gezonken L.C.T. „Henri III" Na enkele dagen van ingespannen werkzaamheden hebben de fwee drij vende bokken „Walcheren" en „Grut to II" van het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen, donder dagmiddag het wrak van het Belgi sche vaartuig „Henri III" gelicht. Dit vaartuig, dat op 8 april ge sleept door de sleepboot „Bulldog li" nabij Borssele kapseisde en de la ding. waaronder 3 stoomketels van elk 45 ton verloor en ondersteboven verder werd gesleept, zonk op cle Middenplaat nabij Terneuzen. Bij de berging van dit 57 meter lange en li1,! meter brede schip verleenden assistentie de bergingsschepen ,.Arie" en „Zeewolf" van Van den Akker en de sleepboten „Holland", „Willem" en „Lina" van de firma Muller uit Terneuzen. De „Henri III", een ge wezen L.T.C.-cr, is in de Oosthaven te Terneuzen binnengesleept. Het ligt in de bedoeling ra de paasdagen de verloren gegane lading te bergen. A dvertentie ZONNIGE PERIODEN Perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke lot matige wind uit zuidcljjku rich tingen, Dezelfde o'' iets hogere mid- dagtemperaturen. ZON EN MAAN. 21 april Zon op 5.32 onder .19.46 Maan op 21.19 onder 06.39

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2