PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT J mm Z0RIN AANVAARDT „NEUTRAAL" PLAN Zuiderkruis" met 865 militairen naar Nieuw- Guinea vertrokken Groente voorlopig niet goedkoper Fusie Zeeuwsvlaamse busbedrijven kan belang voor de streek zijn Westen accepteert nationale controle echter niet Vandaag.. n Stemming voortreffelijk door goede legering Arrestatie na incident bij Beek Konjef weg uit Berlijn Thuisfront 205e jaargang - no. 94 Dagb »a uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuw&e Courant Directie F. V3n de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdrecacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. J 8.00 p. kw.fr. p. p. 8.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 20 april 1962 ALiVis» i tNTiEPKlJS ft cent per m m. Minim p advertentie 4.— Ing. tneoedelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels! 2a cent per regel met een minitnnrr van 1,25. „Brieven bu reau ver dit blad" 25 cent meer. Gir<^ no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643: Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2316). Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red 7853. adv 5213) oost burg tei 2395 Ter neuzen tel. 2116. /.ïenkzee 2425 I 2094. Poging Amerikaanse kernproeven te voorkomen is het 300 jaar geleden, dat de Nederlandse bloemente- kenaar, lithograaf en aquarel list dr. Corneille H. Dee te Lei den overleed. De minister van defensie, ir. S. Ti. Visser, was aanwezig bij het vertrek van de „Zuider kruis". Hier beklimt de be windsman de loopplank naar het schip. ningen opnemen voor Internationale controle op een kernstop of; Dat Rusland Instemt op dit punt onderhandelingen te beginnen. Rusland heeft gisteren op de 17-landenconferentie in Genève voorgesteld om te onderhandelen over een verbod op kernproe ven op basis van liet voorstel van de neutrale landen. Voor waarde was echter, dat de V.S. eerst toezeggen af te zullen zien van een hervatting van de kernproeven. De V.S. hebben echter te verstaan gegeven, dat Amerika niet van plan is nog eens de dupe te worden van een ongecontroleerd moratorium, dat Rusland naar believen kan doorbreken. De Rus, Valerian Zorin, kondigde voorts aan, dat hij de kwestie van de kernstop zo belangrijk achtte, dat hij vond, dat de 17 landen af moesten zien van het paasreces. Gisteren werden tussen oost en west tal van zeer bittere opmer kingen gemaakt naar aanleiding van het neutrale voorstel, dat bedoeld was als een verzoe ningspoging. De Russen interpreteerden het neu trale voorstel als een teken dat deze landen het eens waren met de Russi sche opvatting, dat een net van „na tionale" controleposten voldoende zou zijn. De Amerikanen en de Britten waren van mening, dat het neutrale plan „onduidelijk" was. Geen van de neutrale landen durfde het gisteren aan om duidelijk te ma ken wie er gelijk had. Premier Macmillan van Engeland heeft gisteren in het Britse lagerhuis verklaard, dat hij niet in de positie verkeert om aan president Kennedy te verzoeken de komende Amerikaan se kernproeven uit te stellen. Macmillan zei, dat de kemproeven niet door zullen gaan als de Russen bereid zijn een akkoord te tekenen voor een kernstop met controle. Macmillan zei, dat het nog steeds mogelijk was de kernproeven uit te stellen mits voldaan zou worden aan een van de twee voorwaarden: Dat de neutrale Janden in hun voorstel inzake een kernstop voorzie- Nagewuifd door de achter blijvers is donderdag in alle vroegte de „Zuider kruis", met aan boord 800 militairen van Hoek van Holland naar Nieuw-Gui- nea vertrokken. 'S MORGENS VROEG UIT HOEK VAN HOLLAND De oclitendschenier boven het vlakke polderland bad nog nauwelijks een nieuwe dag aangekondigd, toen gistermorgen oni tien voor half zeven het regeringsschip „Zuiderkruis" met 865 militairen aan boord uit Hoek van Holland vertrok met bestemming Nieuw-Guinea, waar de soldaten de Nederlandse strijdkrachten gaan aanvullen. Minister ir. S. H. Visser, staatssecretaris luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer, verschillende militaire autoriteiten en een kleine groep van ver slaggevers ook uit het buitenland en familieleden van de soldaten waren in alle vroegte naar het kustplaatsje gekomen om liet vertrek by te wonen en met hen een kleine tweehonderd marechaussees, die de gehele nacht liet embarkatieterrein hermetisch afgesloten hielden voor de niet-militairen. kruis" lag te wachten. Hét schip, za terdag teruggekeerd van een wereld reis en zondag en maandag voor een kleine onderhoudsbeurt bij de N.D.S.M., was 's middags uit de Am sterdamse haven vertrokken. Om vier uur waren alle mannen reeds aan boord. Het contingent militairen is voor namelijk samengesteld uit infan teristen en een afdeling van 300 man lichte luchtdoelartilleristen, aangevuld met personeel van spe ciale dienstvakken, zo vertelde luït.-kolonel rar. M. J. Koeken, de conmmandaut van het L.U.A.- detachement, die op deze reis ook als troepencommandaut van het schip fungeert. Er is op Nieuw-Guinea reeds een af deling lichte luchtdoelartillerie. De opzet is om de nieuwe troepenonder delen ook op Nieuw-Guinea zoveel mogelijk intact te houden. De man nen hebben allen een basisopleiding van 4 tot 10 maanden gevolgd. Na het vervullen van de diensttijd van 24 maanden keren zij naar Neder land terug. Twee troepenreizen per schip volgen binnenkort De stemming onder de soldaten was voortreffelijk, zoals de verslaggevers tijdens een korte rondleiding over het scliip, vlak voor liet vertrek, kouden vaststellen. En die opgewektheid werd mede veroorzaakt door liet feit, dat de mannen als gewone passa giers op een toeristenschip inge kwartierd zyn in hutten voor 4, 6 of 8 personen, met alle comfort van gewone reizigers. Het transport uit de verschillende le gerplaatsen o.a. Oirschot en Er- melo geschiedde in open legerwa gens. De elf colonnes vertrokken woensdagavond om tien uur, zodat voor de in gevechtstenue geklede mannen van slapen weinig terecht is gekomen. Diep in de nacht arri veerde de ene groep na de andere bij de betonsteigcr in de Hoek naast het terrein van de bootdiensten op Harwich waar de „Zuider- Bescherming Overste mr. Koeken bevestigde voorts dat de „Zuiderkruis" de reis naar Nieuw-Guinea maakt via hét Panamakanaal. Zij duurt zes weken. Het schip wordt tegen het einde van. volgende week in Willemstad-Cura- ib verwacht, waar de militairen van boord mogen. Waarschijnlijk „vrijwel zeker", zei mr. Koeken zullen zij ook één of meer dagen op Honoloelöe kunnen passagieren. (Zie slot pag. 3 kol3) De dader van het ernstige mis drijf zaterdagochtend bij de grenspost Wyler, waarbij de 4Ck jarige douaneambtenaar J. Spin uit Beek bij Nijmegen zo ernstig werd gewond dat hij in het zie kenhuis moest worden opgeno men, is gearresteerd. De man in de blauwe Volvo, die bij de grens de douanier in razende vaart met zijn auto meesleurde toen deze hem enige vragen had gesteld, is de ongeveer 20-jarige V. uit Maasdriet. Hij werd gisterochtend aangehouden tezamen met een zekere K. eveneens uit Maasdriel. Beide mannen hebben een bekentenis afgelegd. De groeps commandant van de rijkspolitie in Maasdriel wist dat er in het dorp met een blauwe Volvo werd gereden. Hij stelde hiervan de districtsrecher che te Nijmegen op de hoogte. Na een onderzoek kwam men tot de arrestatie van V. en K. Maarschalk Iwan Konjef, do opper bevelhebber van het rode leger in Oost-Duitsland is naar Moskou te ruggeroepen. Konjef is in Oost-Duitsland vervan gen door generaal-kolonel Iwan Ja- koebowsky. Een Britse firma 1b overgegaan tot de produktie van slanker makend eten voor honden, die te dik zijn. Het wordt alleen op voorschrift van een dieren arts geleverd. In januari J962 was In negen van elke tien Amerikaanse woningen een televisie toestel, en in een van elk« acht,twee of meer toestellen. j^antlijh Er is een schip vertrokken met een aantal Nederlandse militai ren naar Nieuw-Guinea en er zullen nog andere schepen volgen. Daarvóór zijn er al groepen militai ren per vliegtuig naar Nieuw-Guinea overgebracht. Alles bij elkaar is het geen grote strijdmacht maar er zijn toch verscheidene duizenden jonge mannen voor bewakingsdiensten naar dat verre land gezonden. Zij zijn er wij mogen het wel dui delijk zeggen niet in de eerste plaats omdat hun hart trok naar dat grote eiland en ook niet omdat ze zo bijzonder graag wilden kennis ma ken met de Papoea's. Zij zijn er om dat de Nederland se regering thans nog de plicht heeft dat gebied te be schermen. Zij ver vullen er dus een zuiver Nederlandse opdracht in dienst van hun eigen regering en in dienst van hun vaderland. Nu wordt er in Nederland ver schillend gedacht over het ant woord op de vraag of Neder land in Nieuw-Guinea nog wel een taak heeft en of de Nederlandse re geling dat gebied niet beter kan overdragen aan een andere bestuurs- instantie. Ook al is men het niet eens over het antwoord op deze vraag, dan nog kan men eenstemmig denken over het handhaven van goede contacten met de uitgezonden militairen. Deze jongemannen van de land- zee- en luchtmacht hebben er recht op, dat men in Nederland begrip toont voor het offer, dat zij brengen. Zij hebben recht op een thuisfront, dat met hen correspondeert, dat aan hen Nederlandse tijdschriften en dagbla den zendt, dat zorgt voor een aardig pakketje en daarnaast voor al die kleinigheden, waaruit een mens af leidt, dat men in het vaderland met hem meeleeft. Wij juichen het daarom bijzonder toe, dat in Kapelle-Biezelinge de plaatselijke afdeling van de oud-strijders vereniging het initiatief nam tot het organiseren van zo'n „thuisfront" en wij mogen wel de hoop uitspreken, dat deze gedachte, die in Kapelle-Biezelinge nu voor deze gemeente nader wordt uitge werkt weerklank zal vinden in ge heel Nederland. Het, gaat niet om grote aantallen mi litairen daar in Nieuw-Guinea en het behoeft dus geen kwestie van grote uitgaven te zijn.Het gaat er alleen maar om, dat deze jonge militairen een goed contact behouden met hun .vaderland. Detaillisten in moeilijkheden door prijzen Het zou te optimistisch zijn, direct na Pasen al een daling van de groenteprijzen te ver wachten. Het kan nog wel weken duren voor het zover is. Dit werd gistermorgen verteld op een persconferentie, gegeven dooi de voorzitters van het bedrijfschap en de drie landelijke privaatrech telijke organisaties voor de klein handel in aardappelen, groente en fruit. De aanvoer van onder glas ge- Ondernemingen niet afwijzend tegenover meer samenwerking In Zeeuwsch-Vlaanderen doet zich de wat merkwaardige si tuatie voor, dat een betrekkelijk klein vervoersgebied met een laag bevolkingscijfer wordt ge ëxploiteerd door twee geheel zelfstandig optredende autobus ondernemingen. Het gehele oos ten, midden en een gedeelte van het westen tot aan de lijn Oost burgSchoondijkeBreskens door de Zeeuws-Vlaamsc Tram weg Maatschappij en de rest van West-Zeeuwsch-Vlaanderen door de Stoomtram Breskens Maldegem. Beide vervoersbedrijven hebben uiteraard een eigen direc tie, eigen administratief-, tech nisch- en vervoerspersoneel, ga rages, werkplaatsen en kanto ren en 'n uitgebreid wagenpark. Door een economisch en deskun dig opgezette exploitatievorm weten beide autobusonderne mingen jaarlijks een winstsaldo te bereiken, at gebiedt de eer lijkheid te zeggen dat de aan deelhouders van die winsten be slist niet rijk zullen worden. Men kan zich afvragen en een enkele maal is die vraag reeds ge steld - of het openbaar vervoer van personen in Zeeuwsch-Vlaanderen zou worden gediend met een volle dige samenvoeging van de beide au tobusondernemingen, dus door een op dc één of andere wijze tot. stand te brengen fusie tussen SBM en ZVTM. Zomerdienst: uurdienst O.-Z.-VIaanderen-Breskens Als men de vraag voorlegt aan de gemiddelde busgebruiker in Zeeuws- Vlaanderen, dan kan men de wens beluisteren naar een grotere frequen tie van ritten, speciaal tijdens de la tere avonduren. Over het algemeen is de toestand namelijk zo, dat in een groot deel van Zeeuwsch-Vlaan deren de autobussen om 9 uur 's avonds aan hun laatste rit bezig zijn. Daarna is men vrijwel geheel aange wezen op een enkele extra bus bij speciale gelegenheden of op eigen vervoer. „Na ruim 50 jaar ervaring op ver voersgebied in Zeeuwsch-Vlaanderen zou onze maatschappij aan deze men sen kunnen vragen voor wie die la tere bussen moeten worden inge legd", zei de directeur van de ZVTM, ir. J. P. Denie. „Wij hébben namelijk later gereden, maar hoofdzakelijk met lege bussen. De Zeeuws-Vlamin gen zijn over het algemeen geen late reizigers. Zijn er speciale gelegen heden een ZVU-uitvoering, een visserijfeest, een taptoe en noemt U verder maar op dan zorgen de vervoersondernemingen voor extra bussen. En zelfs dén rijden wij soms nog met enkele passagiers, omdat velen na dergelijke evenementen ge bruik maken van het vervoermiddel van kennissen". „Men kan moeilijk van ons verwach ten, dat wij bussen inzetten voor een enkele avondscholier, voor een niet- autobezitter die een keer per zoveel maanden een vergadering buiten zijn woonplaats bezoekt of voor een jon geman die toevallig in een andere plaats verkering heeft". „Bovendien", zo vervolgt de heer De nie, „komen die wensen pas op, als het dagen achtereen sneeuwt, regent of stormt, omstandigheden die overal in den lande het vervoer doen toene men. Men kan toch moeilijk verwach ten, dat wij voor deze zgn. „slecht- (Zie slot pag. 2 kol. 5 teelde groente gaat aflopen, de vol le grond geeft nog vrijwel niets en daardoor kan nog niet direct op een royalere voorziening worden gerekend. Alleen bij spinazie is een grotere aanvoer en dus prijs daling binnen enkele dagen moge lijk, meende men. Omzet gedaald Tijdens de persconferentie werd verder meegedeeld, dat vele de taillisten door de hoge prijzen in moeilijkheden zijn gekomen. Vele middelgrote bedrijven knnnen hun geldomzet nog juist bandhaven. Zij hebben, bij prijzen die ongeveer dubbel zo hoog zijn als vorig jaar, het omgezette kwantum tot de helft of minder zien slinken. Vele detaillisten hebben hun winstmarges, normaal tussen 20 en 25 proeent liggend, tot tien procent of minder verlaagd en de 'oetaalkracht van deze mensen loopt nu sterk terug. De „zwarte lijsten" op de grossiersmarkten groeien. Aardappelen Wat de aardappelvoorraden be treft maakte men zich niet onge rust. Tot de oogst van de nieuwe aardappelen, die ongeveer half juni verwacht wordt, kan ons land nog vooruit, meende men. Men sprak er voldoening over uit dat woensdag op de aardappel- beurs in Goes de bintjes weer in prijs gezakt zijn tot f 26 per hon derd kg. Op de vraag, of het voor (ie de tailhandel niet mogelijk is aard appelen op de termijnmarkt te ko pen werd geantwoord, dat negen tig procent van de kleinhanclela- ren door gebrek aan opslagruimte niet- in staat is zich van te voren te dekken. Maar „ergens in Den Haag" zijn bij iemand die dat wel heeft knnnen doen nog tien kilo bintjes voor f 1,60 te koop. KONINKLIJKE FAMILIE MET PASEN IN ITALIË De koningin, de prins en de prinses sen Beatrix en Irene zijn gistermid dag van Soesterberg vertrokken voor een kort verblijf in lmn villa te Portc Ercole (Italië), vanwaar zij voorne mens zijn de dag na Pasen naar Ne derland terug te keren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1