Landbouwschap schorst discussies op tot volgende maand Russen dwingen Duits vliegtuig tot landen Jaloezie leidde tot slopen van huis .RIJDEND PERSONEEL" N.S. VRAAGT OPNIEUW ERKENNING GEEN OMSCHOLING BOEREN UIT SANERINGSGEBIEDEN DONDERDAG 19 APRIL 1962 LJ HO VIN C1 ALE ZEEUWSE COURANT Rapport „beleid op langere termijn" Nieuwe wijzigingen na vele opmerkingen in eerste bespreking (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren de discus sies over het rapport inzake de landbouwpolitiek op langere termijn niet tot een eind kunnen brengen. Nadat de ochtend was gebruikt voor het houden van algemene beschouwingen, waarbij tot uiting kwam, dat vele bestuursleden naast waardering voor het rapport, daarin ook bepaalde leemten zagen, ging het be stuur bij de aanvang van de middagvergadering akkoord met een voorstel van de voorzitter, de heer A. W. Biewenga, om de discussies op woensdag 16 mei voort te zetten. Dan zal een gewijzigd rapport ter tafel liggen, waarbij rekening zal worden gehouden met gemaakte opmerkingen. Gevolg; gevend aan de wensen, die tijdens de ochtendvergadering naar voren kwamen, zegde de voorzitter toe, dat er deelrapporten zullen wor den opgesteld over de landarbeid, de tuinbouw, het gebouwenvraagstuk, de valorisatie en eventueel over nog an dere, door het dagelijks bestuur te bepalen onderwerpen. Naast het deelrapport, waarin uit voerig zal worden ingegaan op de landarbeid, ligt het in de bedoeling het algemene rapport door de hoofd afdeling sociale zaken van het land bouwschap aan te doen vullen met een paragraaf, waarin de hoofdlijnen over delandarbeid zullen worden aangegeven. Ook zal worden onder zocht of in het algemene rapport een aanvulling over de tuinbouw moet worden opgenomen. Deze gang van zaken was wel een geheel andere dan was verwacht. Voorzitter Biewenga had de discus sies over het rapport geopend met een rede, waarin hij er brj de be stuursleden op had aangedrongen thans een beslissing te nemen. De definitieve tekst van het rapport zou dan in de volgende vergadering kun nen worden vastgesteld. Hij meende, dat indien een beslissing op de lange baan wordt geschoven, het gevaar bestaat, dat er geen beslissing komt. Korte termijn Verder betoogde de heer Biewen ga, dat de inzichten die men heeft verkregen bij de studie omtrent de landbouwpolitiek op langere termijn, ook moeten worden be nut bij het bepalen van het be leid op korte termijn. Dit betreft zowel het sociale beleid alsook het structuur- en prijsbeleid. Er is mijns inziens reden voor de vraag, aldus de lieer Biewenga, of onze landbouwpolitiek ook op korte termijn wel voldoende is afgestemd op de krachttoer, die de landbouw in deze tijd moet maken en die men ook ervan verwacht. De voorzitter van het Landbouw schap was van oordeel, dat het loon- en prijsbeleid zodanig zal moeten worden gevoerd, dat de landbouw de omschakeling, die ervan wordt verlangd, inderdaad kan volbrengen. Een bevredigend loon- en prijsbeleid alleen garandeert evenwel nog niet een gunstig verloop van het gewenste aanpassingsproces. Er zijn vele an dere knèlpunten. Naast een bevredi- Baby gedood bij auto-ongeval In do nacht van dinsdag op woensdag is op de rijksweg Heeze-Someren een Engelse militaire personenauto fron taal tegen een boom gebotst. De ze ven inzittenden, twee echtparen en drie kinderen, werden naar het zie kenhuis In Geldrop overgebracht, een van de kinderen, een meisje van on geveer twee maanden oud, is later op medisch advies naar Tilburg vervoerd. Bij aaukomst bleek zy reeds te zijn overleden. Een der inzittende vrouwen liep een arm- en beenbreuk op, de bestuur der van de auto werd ernstig gewond. De Britse militairen keerden terug- van verlof uit Engeland. Het onder zoek berust bij de koninklijke mare chaussee uit Budel. Het ongeval ge schiedde ter hoogte van de stichting „De Gotede Hordei*" te Someren. gende loon- en prijspolitiek is dan ook een actief structuurbeleid on ontbeerlijk. Het leek de heer Biewen ga dan ook dienstig om in het over leg met de minister over het prijsbe leid 1962/63 tevens de maatregelen van overheidswege op het gebied van de structuurverbetering te betrek ken. En dan niet met de bedoeling prijsbeleid en structuurbeleid min of meer als alternatieven tegen over elkaar te stellen, maar als twee instrumenten van landbouw politiek, die elkaar ondersteu nend beide ncdig zijn om de landbouw te helpen zich in de ge wenste richting te ontplooien. De heer S. van der Ploeg, de nieuwe voorzitter van de bij het N.V.V. aan gesloten Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, opende de algemene beschouwingen met op te merken, dat de loonarbeid in het rap port maar in geringe mate wordt behandeld. Ook de heer C. J. van der Ploeg van de Katholieke Landarbei- dersbond was van mening, dat de landarbeid nog te weinig wordt ge waardeerd. Zijn collega van de Christelijke Landarbeidersbond de heer P. 'Stokman, vond, dat liet rap port zich veel te sterk had gericht op de marktverhoudingen. Het rap- Dort had naar zijn mening ook aan de voedselvoorziening van het Neder landse volk aandacht moeten schen ken. Onbekende Bij de bestudering van het rap port bl(jkt, dat we bij het streven naar een gezonde landbouwpoli tiek werken met een groot aan tal onbekenden. Dit betoogde ir. D. S. Tuynman (K.N.L.C.), die hieraan de conclusie verbond, dat bij de praktische uitwerking een zeker opportunisme niet is te ver mijden. De heer Tuynman stelde de vraag of we niet te veel gewicht hechten aan de E.E.G. Als we zien wat in de andere E.E.G.-landen gebeurt, geloof ilc niet, dat we veel ruimte op de markten van die landen zullen vin den voor onze landbouwprodukten, aldus de heer Tuynman. De heer J. Haverkamp (C.B.T.B.) had ook grote waardering voor het werk van de samenstellers van het rapport. Paradoxaal klonk hierna de uitspraak van de heer Haverkamp: „ik geloof eigenlijk, dat er niets in zit". Dat ontslaat ons echter niet van de plicht steeds in de leemten te voorzien. De heer Knottnerus, voor zitter van het K.N.L.C., zei dat naar zijn mening de sociale positie van de zelfstandige in het rapport niet „uit de verf" was gekomen. Hier tegenover stelde de heer P. Schippers (A.N. A.B.) dat er verschil is tussen de zelfstandige en de landarbeider. De laatste verkeert in een onderge schikte positie. Tenslotte voerden nog de heren H. M. Gerbrandy en B. Havenaar (bei den C.B.T.B.) het woord. De heer Gerbrandy, sprekend over de land arbeid, klaagde, dat het met de vee verzorging tnans niet zo gaat als het vroeger ging en als het zou moeten gaan, terwyl de heer Havenaar meende, dat als men bet lieeft over het verloop van arbeiders van land bouw naar industrie, men nooit mag vergeten, dat land- en tuinbouw niet zjjn te vergelijken met de industrie. Een postraket, „bemand" met een aantal Egyptische schonen, was een van de fleurige praalwagenswelke dezer dagen door de straten van Cai ro trokken tijdens het eerste voor jaarsbloemenfestival. Hoofdmotief voor de praalwagens waren de Egyptische industrie, de spoorwegen, luchtvaart, brandweer en posterijen. Vreemde zaak in Enschede Eigenaar door slopers in bedwang gehouden Gistermorgen omstreeks vijf uur werd de Enschedese poelier de heer Tieke gewaarschuwd, dat men bezig was zijn nieuwe in aanbouw zijnde bedrijf aan de Gronausestraat te Enschede af te breken. Het nieuwe bedrijf van de heer Tieke zou gevestigd worden in twee woonhuizen, die op het ogenblik verbouwd wer den tot een bedrijfsruimte. Waarschijnlijk uit jaloezie heeft de 32-jarige F. M. K, chef-mon teur van een autobedrijf, gister morgen met een groep slopers een begin gemaakt met de af braak van dit pand. 11* DEUR STAAT OP EEN KIER Spoedig besprekingen met andere bonden Tijdens een gistermorgen in Utrecht gehouden vergadering heeft een aan tal leden van de vakbeweging voor rjjdend (N.S.) personeel besloten om aan de directie van de Spoorwegen en de minister opnieuw erkenning te vragen, maar ditmaal namens een te vormen federatie van spoorwegvak- verenigingen. De voorzitter, de heer J. Gijsbertse deelde mee, dat het bestuur van de N.S.-directie een brief heeft ontvan gen. waarin „de deur van erkenning op een kier wordt gezet, mits de ver eniging zich niet op categorale, maar op federatieve basis aandient". Naar aanleiding hiervan zei de heer Gijs bertse, dal; de vereniging zich de be langenbehartiging van het gehele N.S.-personeel ten doel stelt. De ver eniging heeft blijk gegeven voldoen de levensvatbaarheid te bezitten, zij zal loyaal en betrouwbaar zijn tegen- VAN STAATSWEGE Geen enkele garantie voor toewijzing bedrijf Do minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, heeft in een brief aun de Eerste Kamer mee gedeeld, dat aan bet tot stand bren gen vtui een opleiding tot omscholing vim staatswege van boeren uit sa- ueringsgebieden, teneinde ben de ge schiktheid te doen verwerven voor het exploiteren van een bedrijf in de IJssetmeerpolders, zeer ernstige be zwaren verbonden zijn. In zijn brief herinnert de minister aan zijn toezegging, gedaan bij de mondelinge behandeling van de be groting van het Zuiderzeefonds voor 1961 in de Eerste Kamer, met zijn ambtgenoot van landbouw en visserij contact te zullen opnemen over dit vraagstuk. Daar bij deze aangele genheid ook de minister van finan ciën betrokken is, heeft de minister van verkeer en waterstaat deze kwes tie voorgelegd aan de coördinatie commissie agrarische domeinen, die onlangs hierover advies heeft uitge bracht. Minister Korthals zegt nu, dat aan een opleiding tot omscholing van staatswege zeer ernstige bezwaren verbonden zijn, met name omdat het met succes volgen van een dergelijke opleiding geen enkele garantie zou kunnen worden verbonden voor de toewijzing van een bedrijf in de nieuwe polders. Het verwerven van de hekwaanulheid, nodig om mede te kunnen dingen naar de uit te ge ven bedrijven, is in de eerste plaats een zaak van de belanghebbenden zelf. Daartoe zijn zeker reeds moge lijkheden aanwezig. over het bedrijfsgebeuren. Elk perso neelslid moet de kans krijgen zijn ei gen vertegenwoordiger in het offi ciële overleg aan te stellen. Ook de niet-georganiseerden moeten die kans krijgen. Het gehele personeel moet een stem hebben in het perso neelsbeleid, aldus de heer Gijsbertse. Tenslotte deelde hy mee, dat het bestuur spoedig besprekingen zal voeren met vertegenwoordigers van andere bonden, die tesamen circa 100.000 leden vertegenwoor digen, om tot een vorm van sa menwerking te geraken. Er is reeds gesproken met bestuursle den van organisaties, die rond 45.000 leden omvatten. Sinds het begin van deze maand zijn 1800 brieven aan de directie van de N.S. gericht, waarin de leden van de Vereniging Rijdend Personeel persoonlijk om erkenning van hun organisatie vragen. T., die door de buren werd gewaar schuwd, was omstreeks kwart over vijf op het bedrijf aanwezig, waar hij door enkele slopers werd overmees terd en in bedwang gehouden, waar na de andere vier mannen verder gingen met het slopen van het in staat van verbouwing zijnde huis. Men had voor dit doel een kraanwa gen in de tuin neergezet en op het ogenblik, dat T. arriveerde was de achtermuur van het huis reeds ver dwenen. Bovendien was er ernstige schade aangericht aan de voorgevel, terwijl de kap van het huis geheel ontzet bleek te zijn. Ook hadden de mannen reeds de sponningen uit de ramen gehaald. De schade bedraagt duizenden guldens. De broer van de chef, monteur, H. J. K. bezit eigendom men naast het betrokken huis. Hij heeft reeds vele pogingen in het werk gesteld om het huis van de heer Tieke in zijn'bezit te krijgen, maar dit is hem niet gelukt. F. M. K. beweerde dat hij in op dracht van zijn broer handelde, maar H. J. K. zei, dat zijn broer het verkeerde huis had gekozen. Toen de politie arriveerde hielden de mannen met slopen op. F. M. K. Is meegenomen naar het politiebureau. De heer Tieke zou het verbouwde pand over veertien dagen betrekken, omdat hij zijn huidig bedrijf op last van de gemeente zo snel mogelijk moet ontruimen in verband met wo ningbouw ter plaatse. Seminarium Christelijk Gereformeerde Gemeenten De Christelijk Gereformeerde Ge meenten, die in ons land te zamen één classis vormen, hebben besloten te Utrecht een seminarium te openen. Er is een curatorium benoemd, be staande uit drie predikanten en twee ouderlingen. Ds. H. Visser Mzn. te Urk zal de voornaamste vakken on derwijzen. Woensdagochtend is in Utrecht in het gebouw voor kunsten en weten schappen een protestvergddering ge houden van de „Vereniging rijdend personeel N.S.met betrekking tot het uitblijven van nieuwe arbeids voorwaarden. Op de foto de be stuurstafel en daarachter de voorzit ter van de vereniging, de heer J. Gijsbertse. DE LENTE IS ER (Van onze weerkundige medewerker) Volgens de kalender begint de lente op 21 maart, maar in werkelijkheid was dit in 1962 op 17 april het geval. Dinsdag begon het belangrijk zachter te worden en gisteren was het in een deel van ons land al zomers. Het water dat een groot deel van Zeeland omringt zorgde hier voor enige afkoeling, zodat het kwik tus sen veertien en zestien graden schommelde, maar in west- Brabant werd al 23 graden Celsius gemeten. Een zwakke wind tussen zuid en west voert iets koelere lucht aan. maar de temepratuur is eindelijk op een meer normaal niveau gekomen en de record- lange lentekoudegolf heeft het loodje moeten leggen. Ook boven de oceaan is de depres sie-activiteit vrij gering, zodat wij de paasvooruitzichten nog hoopvol mogen noemen. BRAND LEGT SPINNERIJ IN DE AS Miljoenenschade in Tilburg Een enorme vuurzee heeft gistermor gen in een minimum van tijd het voornaamste fabrieksgebouw van de wolspinnerij „De Phoenix" N.V. aan de Veemarktstraat te Tilburg totaal verwoest. De schade bedraagt vele miljoenen guldens. De onderneming was verzekerd. Omstreeks kwart voor elf werd het vuur ontdekt. In het gebouw, waar talrijke kostbare machines waren op gesteld en waar grote voorraden ka toen en wol aanwezig waren, waren op dat tijdstip, verdeeld over drie verdiepingen, in totaal ongeveer zes tig mensen aan het werk. De brand greep zo snel om zich heen, dat en kele hunner zich slechts in veiligheid konden brengen door uit de ramen der bovenverdiepingen te springen. Een van hsn, B. Bergmans, sprong in een door zijn makkers opgehouden leren jas. maar door de kracht van de val kwam hij toch op de grond te recht. Hij brak daarbij beide benen en moest naar het „St. Elisabeths Ziekenhuis" worden vervoerd. Een andere employee werd ernstig aan de handen gewond. De oorzaak van de brand is vermoe delijk te zoeken in het wegspringen van vonken tijdens laswerk. V.V.D. in Leusden mist de (stem) bus (Van onze correspondent) De afdeling Leusden van de V.V.D. beeft vergeten een lijst met kandi daten in te dienen voor de komende gemeenteraadsverkiezingen en zal daardoor haar enige zetel in de Leus- dense raad verliezen. Dinsdagavond was na het sluiten van de daarvoor gestelde termijn nog steeds geen lijst ingediend en dat be tekende onherroepelijk, dat de libera len in Leusden niet aan de komende politieke strijd om de plaatselijke ge meenteraadszetels kunnen deelne men en bovendien vier lange jaren buiten de gemeentepolitiek zullen staan. Boven Oostduits gebied PARTICULIERE PIPER DOOR JAGER BESCHOTEN Gisteren is te Bonn van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat een Russische, jager een Westduits vlieg tuig heeft gedwongen in Oost-Duits- land te landen. Een woordvoerder van de Britse ambassade te Bonn heeft de juistheid van dit bericht be vestigd. Het Westduitse vliegtuig een „Pi- per", eigendom van een particulier, was uit Neurenberg, in Zuid-Duits- land, naar Brunswijk vertrokken. Het was op een gegeven ogenblik iets voorby de grens tussen Oost- en West-Duitsland boven Oostduits ge bied gekomen. Het lichte toestel werd daarop door een Russische jager bescho ten, die het vliegtuig vervolgens opdracht gaf in oostelijke richting te vliegen. Het moest ongeveer 25 kilometer ten oosten van de grens, nabij de grote autoweg tussen Hannover en Berlijn, lan den. Er bevonden zich twee personen in de „Piper", de bestuurder en een Waarschuwing tegen valse importdocumenten Het cargadoorskantoor Wambersie in Rotterdam, heeft van een van haar relaties de medeling ontvangen, dat klaarblijkelijk vervalste docu menten voor koffiepartijen van Bra zilië naar het Europese continent aan de koffiehandel worden aange boden. De documenten hebben betrekking op grote partijen Braziliaanse ruwe koffie en vertegenwoordigen een waarde van miljoenen. Onder andere in New York zou ge tracht zijn vervalste documenten voor verlading van koffie in omloop te brengen. In hoeverre de Neder landse handel dreigt mede het slachtoffer te worden van deze ver valsing kan men nog niet overzien. TELEVISIEPRIJZEN VOOR DR. DE JONGH EN W. MEULDIJK De Nipkowschyven, de jaarlijkse ou derscheidingen die in 1961 zijn inge steld door liet gezelschap van televi siecritici. zijn voor liet seizoen 1961 1962 toegekend aan dr. L. de Jongb, als presentator van onder andere de reeks N.T.S.-documentaires „De be zetting" en de heer W. Meuldyk, als schrijver van het jeugdprogramma „Pipo de clown". passagier. Een ander vliegtuig, dat zich in de buurt bevond, meldde het gebeurde. De woordvoerder van de Britse am bassade te Londen verklaarde nog dat men meent dat de „Piper" veilig is geland, ook al is hiervan nog geen bevestiging verkregen. Belangen Van Ommeren in Franse rederij Phs. van Ommeren N.V. te Rotter dam heeft een minderheidsbelang ge nomen in de S.A.G.A. (Société Ano- nyme de Gérance et d'Armement) en is toegetreden tot de raad van com missarissen van deze te Parijs ge vestigde rederij, waarin ook enige maatschappijen welke tot de groep van de Banque de Rothschild Frères behoren, grote belangen hebben. Men kan in dit samengaan van deze Franse en Nederlandse maatschap pijen een teken zien van het toene mend belang dat de E.E.G. heeft voor inter-Europese samenwerking, ook op het gebied van het transport, aldus de directie van Van Ommeren. GROTE VIER SPREKEN IN MEI OVER BERLIJN De ministers van bnitenlandse zaken van de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zyn van plan om in 't begin van de volgende maand bij een te komen om opnieuw de situatie rond de stad Berlyn te bespreken. De ministers, zullen van 3 tot 5 mei in Athene zijn voor de conferentie van N.A.V.O.-ministers. Zij zullen van die gelegenheid gebruik maken voor hun Berlijnse gesprek. Volgens gezaghebbende diplomatieke kringen in Londen, die dit onthulden, zal Rusk op die conferentie zijn best doen om de achterdocht op te rui men. die in Duitse kringen is ont staan door het jongste Amerikaanse voorstel inzake een regeling van de kwestie-Berlijn, welk voorstel tot groot verdriet van de Amerikanen uitlekte. Bejaardhuwelijk gaat niet door Het huwelijk tussen de 83-ja- rige John Gerring en de 79- jarige weduwe Victoria Car penter uit Purton ïn Engeland gaat niet door, omdat dé brui- degom-in-spé reeds getrouwd blijkt te zijn. De huwelijkstaart was reeds besteld, toen 24 uur voor het huwelijk bekend werd dat Ger ring ergens een van hem ver vreemde echtgenote, een doch ter en vijf kleinkinderen had. De vader van het tehuis, waar in Gerring verblijft, schryft een en ander toe aan de ver geetachtigheid van dc oude man.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5