Goese raadsleden hadden ernstige kritiek op de heer J. H. Roose Koffie" bleek f 2.000 waardin Rilland... k BILT 3/vtn /('L'iivvsc lliiiaitak NOG GEEN OPHEFFING VAN C.D. „NOORD-ZEELAND" FOTO VERSCHOORE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 APRIL 1962 HARDE WOORDEN BIJ BEHANDELING GEMEENTEREKENING Rekening 1956 en 1957 om „praktische redenen" voorlopig vastgesteld In de woensdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Goes zyn hij de behandeling van het voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemcenterekeningen over 1956 en 1957 weer harde woorden gevallen. Aan leiding hiertoe vormde niet liet voorstel zelf, waarmee de raad in grote meerderheid kon instemmen, maar een schrijven over deze zaak van het K.VJP.-raadslid J. H. Roose aan de raadsleden. De heer Roose zette daar in, zoals gisteren gemeld, zijn motieven uiteen, waarom hij tegen liet voor stel zou stemmen. De A.R.-woordvoerder M. Loeve verweet de heer Roose zoals altijd weer weinig concreet te zijn en de heer D. Leupen (p.v.d.a.) was van oordeel, dat de lieer Roose met dit schrijven een vernietigend oordeel heeft uitgesproken over het vorige college van 1». en w.. Meer persoonlijk was de aanval van de heer C. IV. Vervest (r.-k.1) op zijn vroe gere fractiegenoot Roose. De heer Loeve opende de aanval op de k.v.p.-fractievoorzitter in de raad. Hij zette in eerste instantie omstandig uiteen, waarom de finan ciële commissie heeft geadviseerd akkoord te gaan met de vaststelling van de rekeningen. ..Om praktische redenen", aldus deze spreker. Een onderzoek post-voor-post zou een maand duren en zelfs steekproefge- wijze zou de commissie er dagen voor nodig hebben gehad, betoogde de heer Loeve. Hij zei. dat een onder zoek van de financiële commissie zich dient te beperken tot de doel matigheid en de rechtmatigheid van het beheer. „De doelmatigheid ver dient geen opmerkingen en wat de rechtmatigheid aangaat, daarvoor kan de commissie terugvallen op het rapport van het Verificatiebureau. De financiële commissie is niet het apparaat, dat falcificaties moet op sporen", meende de heer Loeve. Hij was er echter wel van overtuigd, dat men thans meer aandacht moet schenken aan de gemeenterekenin gen dan voorheen. Dat is dan ook gebeurd. Kritiek De a.r.-woordvoerder uitte voorts ernstige kritiek aau het adres van de heer Roose naar aanleiding van diens schrijven aan de raad. Hij nam het de heer Roose kwa lijk, dat. hij spreekt over knoeie rijen bij gemeentewerken. „Laat de heer Roose nu eens niet in het lage bljjven en zich dekken door zijn politieke onschendbaarheid. Laai, hij zijn klachten concreet naar voren brengen", aldus de lieer Loeve. „Op deze wijze be vordert liy de goede verhoudingen bepaald niet. Ik kan niet blijven zwygcn als de lieer Roose steeds DRINK joy SINAS gezond én lekker weer op hetzelfde aambeeld blijft hameren", aldus spreker. Ten slotte vroeg bij nog aan b. en w. de raad in tc lichten over do reac ties van het Verificatiebureau op de rekening. Zijn fractiegenoot, mi. J. G. v. tl. Burgt. wees erop. dat het goed zou zijn als mét de drie wethouders ook oud-wethouder Roose niet zou mee stemmen over dit voorstel. Hij vroeg zich zelfs af of het niet beter zou zijn de oud-wethouder zelfs niet in de discussie te betrekken. Spreker was verder de mening toegedaan, dat het aanbeveling verdient, dat de ove rige gemeenterekeningen door de raad in zijn huidige samenstelling worden vastgesteld. „Het is mijn wens, dat de raad op de door de heer Roose aangehaalde punten weinig meer zegt. 'Het gaat over een zaak tussen Ged. Staten van Zeeland en het toenmalige college van b. en w.", merkte hij op. Spreker had er ove rigens geen bezwaar legen het stuk van de heer Roose ter kennis te brengen van Ged. Staten. „Maar ik stem er bepaald niet mee in", voegde mr. v. d. Burgt er aan toe. Vernietigend De heer H. G. Heijbcer (c.h.) sprak er namens zijn fractie zijn spijt over uit, dat er wederom oude koeien uit de sloot werden gehaald. Met be trekking tot de rekeningen 1956 en 1957 conformeerde hij zich aan de visie van de heer Loeve. Het p. v. d. a.-lid D. Heupen vond het schrijven van de heer Roose „een vernietigend stuk voor het oude college van b. en w.". „Als dit college niets afwist van al de zaken, die de heer Roose heeft opgesomd, dan vraag ik mij toch aè waar deze mensen dan wel voor zaten", wilde dé beer Leupén weten. „Om salaris od te strij- këri interrumpeerde de heer Vervest. Hierna was het woord aan de heer Roose, die zei het te betreuren, dat de financiële commissie geen enkele concessie heeft gedaan, toen hij in de commissievergadering voorstelde twee door hem genoemde gevallen van verschrijvingen in de rekening 1957 te onderzoekeu. ..Met het aan de raad gezonden stuk over deze materie wil ik evenmin mijn rehabi litatie. Als dat wei het geval was, zou ik de zaken wel grondiger heb ben aangepakt, zei cie heer Roose. De heer C. W. Vervest bracht in zijn aanval op de heer Roose met name enkele persoonlijke aspecten naar vo ren. Bijzonder kwalijk nam hij het de heer Roose. dat cieze volgens hem VAN TOT 3 ijpi ZWALUWEN. Ja hnor, ze zijn gezien. Twee stuks nog wel. En wat is er gezien? Zwa luwen. Niet zo maar één zwaluw, nee, want die maakt nog geen zomer. Gelukkig waren het er twee en die zullen het samen wellicht klaarspe len om er dan toch maar wel een zomer van te maken. De zwaluwen werden waargenomen door Paul Cap tion van de Napoleonhoeve te Bres- lceiis. Omstreeks half zeven zag hij de lieve vogels vliegen en niet lang heeft, hij 'geaarzeld om ons te hellen en liet liouglyke nieuws mee te de len. KORPSEN. Voor de regionale brandweerwed strijden die op 12 mei in Slüis zullen worden gehouden blijkt een zodanige belangstelling te bestaan SCHOENEN .,'t Is gek. want pistoren pasten ze- toch prima", peinsde Piet. toen hij die ochtend moeizaam zijn nieuwe schoenen aantrok. Lang dacht hij er overigens niet over Mm. 'want de tijd drong en hij moest naar zijn werk. Op pijnlijke voeten wandelde hij die- dag door het leven, voortdurend gekweld door knellende schoenen én door de nare gedachte, dat hij zijn geld echt wel beter had kunnen besteden. Hij kon ook echt nog niet wetendal zijn broer 's morgens bij het aan trekken van zijn nieuwe schoenen had gedacht: .,'t Is gek, ivant gisteren pasten ze toch prima" en dat die broer slof fend het huis had verlaten en voor de rest van dc dag op een aanzienlijk te grote voet had geleefd. Onafhankelijk van elkaar hadden ze nieuwe, aua uitvoering precies de selfde schoenen gekocht en ze 's mórgens aan natrokken zonder de al oude wijsheid in acht te nemen, waarin sprake is van passen en schoenen dat het concours een internatio naal karakter belooft te krijgen. Uit België zullen namelijk vele korpsen komen opdraven, gewa pend met de onmiskenbare inten- sië er een vrolijk dagje van te maken. Behalve korpsen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen komen ploe gen uit de Belgische gemeenten Ardooie, Kuurne, Ingel munster, Wervik, Oostkamp, Sint Eloois- winkel en Kortrijk. Laatstgenoem- dc korps heeft ook beloofd demon straties te zullen geven. Zo komen er vertoningen met autoladder, reddingsoefeningen met springzeil cn tenslotte een massale demon stratie op de Sluise markt. HENGELEN. Minstens zo indrukwekkend wordt de tweede internationale zeehengehved- strijd op de tweede paasdag aan de WaTcherse kust tussen Vlissingen en Zoutelaiule, georganiseerd door de hengelsportvefenigiiig „Vlissingen". De hoofdprijs zal bestaan uit een complete zeehe.ngeluitrust.ing. Het hengelfestijn zal beginnen om elf uur en duren tot twee uur in de middag. De prijsuitreiking is vastgesteld op half zes in dc middag in hef Concert gebouw op de Zcilmarkt. Zij nog ver meld dat de wedstrijden meetellen voor het Internationale Sehelüekam- pioensehap 1962. SLOTSOM. ook in het goede Axel is de 10 x 10 Antihongeractie met een for midabel bedrag afgesloten. Dc totaalopbrengst was niet minder i ƒ2150, een slotsom die er Goes verheugd over bouw Oosterscheldebrug Bij de aanvang van de woens dagavond gehouden raadsver gadering heeft burgemeester -nr. F. G. A. Huber van Goes tijn vreugde uitgesproken over iet feit, dat de Oosterschelde brug thans tot stand zal ko nen. Hij zag hierin belangrijke perspectieven voor Goes. Mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.) deelde deze vreugde. Hij sprak de verwacthing uit, dat Ged. Staten van Zeeland een open oog zullen hebben voor de con sequenties, welke de brugbouw heeft voor de gemeente Goes. Het K.V.P.-lid de heer J. H. Roose achtte de Oosterschelde brug eveneens van grote bete kenis voor Goes. Hij adviseer de het college van b. en w. eens na te gaan in hoevérre de brugbouw van invloed dient te zijn op de structuurplannen van Goes. SP0RTC0LBERTS Voorde man mefsporlieve smaak brengt MEUWSEN een uitgebreide collectie in Schotse tweeds en licht gewicht Italiaanse stoffen. In modieuse dessins en tinten. v.a. f 69,50 Voortreffelijk past hierbij een moderne terlenka of trevira pantalon van MEUWSEN v.a. f 39,50 bu I MEUWSEN kunt u uitstekend terechtl I VLISSINGEN Walstraut 66 nog steeds voortgaat met het be schuldigen van ambtenaren. Uitvoe rig ging spreker daarbij in op zijn contacten met de heer Roose sedert 1957. Hij verklaarde, dat de heer Roose getracht heeft hem voor zijn karretje te spannen. „Ik moest het willoze en gedaehtenloze instrument worden van de heer Roose". Om zijn woorden kracht bij te zetten citeerde de heer Vervest een zinsnede uit een brief, welke hij op 2S augustus 1958 van de heer Roose bad ontvangen. Nauwelijks had spreker deze zin ge lezen of het kwam tot een korte maar felle woordenwisseling tussen hem en de heer Roose. die onmiddellijk werd afgehamerd door raadsvoorzit ter, burgemeester mr. F. G. A. Hu ber. Aan het slot van zijn betoog merkte de heer Vervest nog op: „Voor het schrijven van deze per soon kan ik slechts mijn afschuw betuigen". Op een vraag van de heer Roose of hij de heer Vervest slechts één mi nuut van repliek mocht dienen, ant woordde de raadsvoorzitter, dat het ene woord het andere uitlokt. Hij voelde er weinig voor de heer Roose in tweede instantie nog het woord te geven. Ook dc overige raadsleden bleken er weinig voor te voelen, zo dat de heer Roose er verder het zwij gen toedeed. 1-Iet voorstel van b. én w. werd tenslotte aanvaard met de stemmen van dc heren Roose en zijn» fractiegenoot J. F. Bookelaar tegenf voor wat betreft dc vaststelling van de gemeenterekening over 1957 en die van het grondbedrijf. Particulier graanbedrijf samen met Coöp. Kortgene Gevolg van snelle ontwikkeling in de mechanisatie De snelle en revolutionaire ontwikke ling van de mechanisatie op Noord- Beveland heeft in belangrijke mate tot gevolg, dat de graanhandel N.V. de wed. A. Schippers te Kamperland per 1 mei a.s. zal worden opgenomen ïu de Coöperatieve Landbouwvereni- ging Noord-Beveland G.A., gevestigd te Kortgene. Het samengaan van dit particuliere bedrijf met dc Coöperatie is met na me een gevolg van de enorm snelle ontwikkeling, welke zich voltrekt op het gebied van de bewaring van los gestort graan en graan in kisten. Hiertoe wordt op Noord-Beveland in toenemende mate overgegaan. Dit heeft tot gevolg, dat zowel de coöpe ratie als de particuliere handel op Noord-Beveland in korte tijd belang rijke investeringen moet doen. Door het samengaan van de coöpera tie en het bedrijf in Kamperland kan voorkomen worden, dat in bepaalde opzichten, dubbele investeringen moe ten worden gedaan. Het bedrijf in Kamperland blijft functioneren. Thans wordt de afstand, van het land tot de bewaarplaats van graan te ruggebracht tot maximaal 7 km. VIJF GEMEENTEN TREDEN UIT Financiële consequenties zullen worden onderzocht DE CENTRALE DIENST „Noord-Zeeland" voor bouw- en woningtoezicht en gemeentewer ken kan nog niet worden opge heven. In de jongste vergade ring van deze gemeenschappe lijke regeling voor Schouwen- Duiveland, Sint-Fhilipsland en Tholen, die in het nieuwe ge meentehuis van Sint-Philipsland is gehouden, zijn 44 stemmen uitgebracht voor uittreding en 45 voor de reorganisatieregeling met de minste financiële conse quenties. Daarbij is tevens komen vast te staan, dat alle gemeenten van liet eiland Sehouwen-Duiveland op één na Middcnschouwcn de Cen trale Dienst willen verlaten. De ove rige participanten in deze gemeen schappelijke regeling, die van I augustus 1949 dateert, wensen kot eerste reorganisatieplan van de di recteur van de Centrale Dienst, de heer A. J. Argelo, in te voeren. Om de Centrale Dienst t.c kunnen opheffen zou tweederde' van het aan tal deelnemende gemeenten zijn stem in deze richting moeten geven. Op de drie eilanden gaat dat dus om negen vari.de in totaal veertien aangesloten gemeenten. Momenteel hebben zich vijf gemeenten voor uittreding uit gesproken: Zierikzee. Westerschou- wen. Brouwershaven. Duiveland en Bruinisse. Op Sehouwen-Duiveland heeft dus alleen de nieuwe gemeente Middengebouwen zich geporteerd ge toond voor liet invoeren van een reorganisatie binnen de Centrale Dienst „Noord-Zeeland." Vooralsnog waren er niet voldoende stemmen om de gemeenschappelijke regeling op te heffen. Ook de stem menverhouding van het aantal afge vaardigden was in dit opzicht niet doorslaggevend. Voor de vijf ge meenten. die niet langer aan de rege ling wensen deel t.c nemen blijft er dus maar een oplossing over: uittre den. „Vreemde figuur" Daarbij ontstaat dan de vreemde figuur, dat de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" zal zijn geves tigd in Zierikzee. In een stad, die zelf weinig voelt voor het voort bestaan van deze dienst en in een omgeving, waar nog slechts één gemeente van het bouw- en wo ningtoezicht en gemeentewerken, dat; „Noord-Zeeland" biedt, wil profiteren. Daarom is in de laatste algemene vergadering aan de commissie van toezicht opdracht gegeven om de financiële consequenties voor de uit tredende gemeenten te berekenen. De gemeenschappelijke regeling werd in 1949 voor tien jaar aangegaan. Daarbij werd bepaald, dat bij het uitblijven van opzeggingen de dienst I in 1959 stilzwijgend met twee jaar zou worden verlengd. Dat is in 1961 nogmaals gebeurd, zodat alle ge meenten tot 1963 aan de dienst ge bonden zouden blijven. De financiële I consequenties, die bij het uittreden ontstaan, komen geheel voor reke ning van de gemeenten die dat wen sen. Het is bovendien niet onmoge lijk, dat na deze vergadering de standpunten van enkele gemeenten nog zullen worden herzien. Voor Zeeuws nieuws zie ook 5 dc pagina's 5, 7 en 13 s wwwwvwvw^wwwwv Rechterbeen gebroken Vrachtautochauffeur door auto gegrepen Ter hoogte van de brug in de Zand- kreekflani is woensdagmiddag de 23- jarige I». M. Lcemlcrtse uit Kamper land door een auto geschept'en en kele meters verder op de weg ge smakt. L. liep hierby een gebroken re.chteroridcrbeen op, en moest naar liet St. Joannaziekenhuis le Goes worden overgebracht, Het ongeluk gebeurde toen L., die als chauffeur van een vrachtauto mate rialen bij de daar in aanbouw zijnde woningen moest afleveren, uitgestapt was en dc weg overstak naar deze woningen. Hij'werd hierbij gegrepen door cën uit de richting Noord-Beve land komende auto, bestuurd door A. v. d. W. uit Kamperland. Dokter H. Janssen uit Kortgene verleende eerste hulp. Naast het gebroken rech- teronderbcen liep L. nog schaafwon den aan het hoofd op. Faillissement geëindigd Het faillissement van A. Klap. expe diteur te Nieuw- en St.-Joosland. is geëindigd door het verbindend wor den van do eriige ultdelingsiljst met een uitkering van 30,581 aan conc. kred. ft EEN WOORD VOLDOENDE J. Nagelkerke bezorgde vrouw fraai geschenk Eén woord, op de juiste plaats en op het juiste ogen blik gebruikt, heeft de gladio- lenteler J. Nagelkerke te Ril- land-Bath geen windeieren gelegd! Enkele maanden ge leden vroeg een hem onbeken de dame, wat in zijn ogen het lekkerste was, dat zijn vrouw klaarmaakte. Prompt ant woordde de heer Nagelkerke: „Koffie en vooral lekker sterk!" Dit antwoord leverde mevrouw Nag'élkerke, moe der van twee zoons, woens dagmorgen de ronde som van f 2000,op. Namens de Stichting Koffie Pro paganda Nederland to Amster dam kwam de secretaris, mr. E. Spoelstra, haar gistermorgen tien briefjes van honderd en één van duizend overhandigen. Mevrouw Nagelkerke had ook een „droom- keuken" kunnen krijgen maar zij had er de voorkeur aau gegeven de prijs in geld te ontvangen. „Het komt bijzonder goed van pas",, vertelde haar echtgenoot. „Een van de kinderen heeft juist drie weken in het ziekenhuis door gebracht, op dit ogenblik is mijn Vrouw weer onder doktersbehan deling en de uitkomsten in liet be drijf zijn vorig jaar ook niet zo best geweest. Het geld had op geen beter tijdstip kunnen ko men", was het commentaar van de Rillandse gladioleuteler. De Stichting Koffie Propaganda Nederland, die in zijn vaan het devies voert: „Gebruik meer kof fie. zet betere koffie!" heeft in geheel Nederland een enquête gehouden. Per provincie werd aan circa 150 mannen gevraagd, wat hun vrouw het beste klaarmaak te. Degenen, die zich het woord „koffie" liet ontvallen, maakten eeh goede kans op de hoofdprijs: Omdat mevrouw A. Nagelker- i ke uit Rilland Eatli zulke j voortreffelijke koffie weet te S zettenkreeg zij gisteren 2000 1 gulden van de Stichting Kof- i fiepropaganda Nederland. Mr. j Spoelstrahad de dankbare taak haar de prijs te overturn- digen. „Een droomkcuken" voor de vrouw, die volgens haar echtge noot een voortreffelijk „bakje" kan zetten. Per provincie was er een „droomkeuken" of een bedrag van f 200Ö te winnen. Welvaart.... „Toen ze me kwamen ondervra gen dacht ik, dat liet om een \vel- vaartsonderzoek ging„ merkte dp lieer Nagelkerke lachend op, ter wijl hij met zichtbaar welbehagen een kopje geurige koffie dronk. Reeds enige tijd gelèden hoorde hel' echtpaar Nagelkerke, dat hét de prijs voor Zeeland had gewon nen. Gisteren dan was het ogenblik aangebroken, waarop mr. Spoel stra van de Stichting Koffie Pro paganda Nederland de prijs kwam overhandigen. Hij stelde mevrouw Nagelkerke een herinneringsal bum ter hand, waarin zich tien briefjes van honderd en één van duizend bevonden. Gedeeltelijk zal mevrouw Na gelkerke er tócli een huishou delijke bestemming aan ge ven: zij had al zo graag een gasfornuis willen hebben. De 6-jarige Douwe was het daar bepaald niet mee eens. Hij was zo onder de indruk van de ritselende papiertjes, dat hij onmiddellijk een auto, te levisietoestel en twee fietsen wilde aanschaffen Woningraad: belangstelling voor kadercursussen gering Het zou de afdeling- Zeeland van de Nationale Woningraad aangenaam zijn, als in de toekomst Vanuit Zee land eén grotere belangstelling "fcou worden betoond voor de kadercursus sen die de Nationale Woningraad or ganiseert, Dit blijkt uit het jaarver slag van de afdeling, dat een van de agendapunten vormt van de vergade ring, die op zaterdag 28 april a.s. in „Delta" te Vlissingen wordt gehou den. Het verslag vermeldt verder, dat de Zeeuwse leden op velerlei terrein werden ingelicht en geadviseerd. Ook werden zij, waar mogelijk, in directe zin bijgestaan onder meer bij onder werpen. als kapitaalsverstrekking, kosten van bouwplannen, woningver betering, huürreglemèftten, zoutscha- de-herstelkosten, indeling in een ge meenteklas en bij verkoop van wo ningwetwoningen. De nieuwe wo ningbouwvereniging te Breskcus sloot zich in 1961 bij de Nationale Woningraad aan. „Help U Zelveri" te Goes bestond 90 jaar; „Gemeenschap pelijk Belang" te Vlissingen vierde het 50-jarig bestaan. De provinciale afdeling kwam ln 1961 tweemaal bijeen, op 29 april te Middelburg en op 14 oktober te Terneuzen. In de Vergadering van 28 april a.s. 'zullen onder meer nog aan de orde komen het jaarverslag van dc pen ningmeester, een verslag van de heer Gillissen over de werkzaamheden van dc ledenraad ep een lezing van de heer A. iri 't veld, voorzitter van de Nationale Woningraad over het on derwerp „Da nieuwe woningwet". Ontdek ook liet fascinerende van filmen. Neem ook dc BROWNIE S, de moderne camera met vele mogelijkheden, 98, Goes - Kruiiringen - Vlissingen VERWACHT. LAGERE MIDDAGTEMPERATUREN Vrij veel bewolking met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige zui delijke tot zuidwestelijke wind. Lage re middagtemperaturen. ZON EN MAAN, 20 april Zon op 5.34 onder 19.45 Maan op 20.12 onder 06.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2