ZELANDICA PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer IN DE GREEP VAN DE ANGST Amsterdamse hoofdagent van corruptie verdacht In de griep-greep bent U lusteloos maar beslist niet machteloosneem direct Rheumin 'ADVIES OM WINKELS OP 30 APRIL TE SLUITEN SLAPEN RAAKT VIT DE MODE KROESJTSJEW 68 DONDERDAG 19 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 Hoewel op het ogenblik de sociale geschiedenis meer in de belangstelling komt te staan, ontbreekt het nog aan een samenvattende geschiedenis. Een dergelijke samenvatting is al leen mogelijk als er voldoende detailstudies zijn. Over de 17de eeuw is al veel gepubliceerd, maar wi'$ km zeggen van het maatschappelijk leven van onze voorouders voldoende af te weten? In de jongste aflevering van het „Tijdschrift voor rechtsgeschie denis" (1962) komt een studie voor van N. Tonckens: „Een ont voering in Stad en Lande (Groningen) in de zeventiende eeuw". Hoewel naar de aard van dit gezaghebbende tijdschrift vooral op de juridische aspecten van het drama, of zo men wil van de ope rette het ging om een dertienjarig meisje, erfgename van een aanzienlijk vermogen wordt gewezen, toch zegt het tevens iets over de „zeden" van de hogere standen. Eén van de partijen, die zich hierbij de aanzienlijke erfenis van het meisje zag ontgaan, probeerde van deze zaak een criminele ontvoering met vérstrekken de gevolgen te maken. Zij wees hierbij op de maatregelen, die in Holland en Zeeland noodzakelijk waren geworden wegens het daar veelvuldig voorkomen van schakingen, gepleegd aan zeer jonge, gefortuneerde meisjes. Maatregelen die in Stad en Lande nog niet waren doorgedrongen. De zaak-Mortaigne diende hierbij als voor beeld. Catharina van Orliens, een jong en rijk meisje uit Zierikzee, werd, terwijl zij bij een tante in' Den Haag logeerde, geschaakt door een Zweeds edelman, Hans Diderik de Mortaigne. Het Hof van Holland bemoeide zich met deze zaak. Hoewel Mortaigne wist te ontkomen, werden de verder bij de schaking betrokken personen, zwaar gestraft; „de koetsier die het meisje tot Alphen had ge bracht werd zelfs ter dood gebracht". Hoewel de omstandigheden in Groningen anders lagen, appelleerde het geval-Mortaigne aan de wraakgevoelens van de partij die de financiële buit in de wacht hoopte te slepen. Zij wees op een resolutie van de Staten van Hol land en op de keur van Zeeland om aan te tonen dat men in zulk geval niet „een stuyver van haere goederen tot haer onderhoudt soude laten volghen". Zo zien wij een Groninger een beroep doen op de keur van Zeeland, een provincie waar het schaken van jonge meisjes nog al eens voorkwam. In de Zelandica van 16 juni 1961 hebben wij op de nog te ver schijnen studie „De avifauna van de Braakman (polder)" gewe- zen.De Belgische ornithologen W. Suetens, J. van den Steen, J. P. van de Weghe, J. van Impe en H. Wille hebben deze studie ge publiceerd in „De Giervalk" (1961 afl. H). Zij hebben gemeend de gegevens over de vogelstand in dit gebied eerst nu te publiceren, omdat er thans „een betrekkelijke stabilisatie blijkt te zijn inge treden". In de Braakman men schrijft Braekman spelen drie gebieden een bijzondere rol: de Westgeul, het eilandje in het Braakmanmeer en de punt van het schiereiland. In hun conclusie zeggen zij o.a.: Dat met de belangen van de natuurbescherming in de Braekman in veel mindere mate werd rekening gehouden dan met die van de recreatie, achtenwij zeer betreurswaardig. Niet alleen omwille van de natuurwetenschappelijke betekenis van dit gebied, maar evenzeer omdat aan de beoefening van de veldorni- thologie in groepsverband een belangrijke positieve recreatiewaarde moet worden toegekend". Het is een probleem, dat in het ene gebied vroeger, in het andere later in geheel Zeeland actueel gaat worden. De Amsterdamse centrale recherche is bezig met ecu onderzoek tegen de maandag gearresteerde hoofdagent Van H., die ervan verdacht, wordt dat hij van kasteleins in de binnen stad geld zou hebben aangenomen in ■verband met het geven van adviezen over de verlening van z.g. „gunstver- gunningen". I)e hoofdagent is o.a. heiast met toezicht op de naleving van do drankwet. Daarbij worden regelmatig de cafés gecontroleerd. Van de adviezen van de hoofdagent kon de verlening af hangen van de z.g. gunstvergunnin- gen, dit zijn o.m. vergunningen om muziek te mogen laten spelen, vrou welijke bediening te hebben. Het verhoor van de agent is, zoals ge bruikelijk, bijgewoond door een in specteur-rijksrechercheur. Advertentie) Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook <ioor de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct Een Brocades-product, dus: vertrouw er op Reeds 200.000 pond voor tekening van Da Vinei Het fonds dat in Engeland is opge richt voor de aankoop van een te kening van de Italiaanse meester Leonai'do da Vinei, voorstellende madonna en kind, heeft reeds 200.000 pond opgehaald. Dit is echter nog maar een kwart van hetgeen nodig is om te voorkomen dat de tekening op een openbare veiling verkocht zal worden. UT DE ETHER VRIJDAG 20 APRIL. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc-s. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 NCRV-lied. 7.13 Lichte gram. 7.30 Gewijde muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Pianorecital (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterst. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Gram. 10.30 Herv. liturgische paasdienst. 11.45 Gram. 12.00 Strijkkwai*tet. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram., evt. actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Liede ren voor de Goede Vrijdag. 13.15 Klass. muz. (gr.). 14.25 Oude muz. (gr.). 14.40 Voordracht. 15.00 Kerk orgel. 16.15 Duizendschoon: De Hof- stadbloem, lezing. 16.30 Gew. muz. 17.00 Voordr. van gedichten. 17.20 Pianorecital. 17.40 Viool en piano (gr.). 17.45 Klass. gram. 18.10 Lij denskoralen. 18.30 Klass. gram. 18.50 Regeringsuitzending: Blindheid en haar voorkoming in Nederland, door mevr. dr. J. ScnappertKimmijser, secretaresse van de Alg. Ned. Ver. ter voorkoming van blindheid. 19.00 Nws. 19.10 Op de rnan af, praatje. 19.15 Klass. gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Kerkorgelmuz. (gr.). 20.00 Geref. kerkd. 21.00 Johannes-Passion oratorium (gr.). (20.5021.05 Gods dienst en graf lezing). 23.20 Wijd als de wereld, lezingen. 23.45 Kerk orgelmuz. (gr.). 235524.00 Nws. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40—VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Socialistisch strijdlied. 8.18 Mu-, zikale ochtendpost (gr.). (Om 8.35 Van de voorpagina, praatje). 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Orkest- muz. (gr.). VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Fluit en pia no. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Weens strijkork. (gram.). 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en act. 13.30 Zing zonder zorgen. 14.00 Be drogene of bedrieger, progr. over Kaspar Hauser. 14.30 Christus am De commissie van overleg van de middenstandscentrales, waarin sa menwerken de Christelijke, de- Ned. Katholieke en de Koninklijke Ned. Middenstandsbond, hebben de zelf standige ondernemers in midden- en kleinbedrijf geadviseerd om op maan dag 30 april hun zaken te sluiten, voorzover de omstandigheden plaatse dit toelaten. Dit advies is gegeven in verband met het bijzondere karakter van deze dag, daar niet alleen de verjaardag van koningin Juliana wordt gevierd, maar tevens het 25-jarig huwelijksfeest van koninklijke paar. ter 1 Oelberg, oratorium, door Radio Fil harmonisch ork. en groot omroep koor. 15.30 Voordracht. 15.50 Kamer muziek (gr.). VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschiedenis, muz. le zing. 16.30 Voor do zieken. 17.00 Tijd voor teenagers. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Politieke lezing. 18.25 Hammondorgelspel en zang. 18.40 De puntjes op de i, praatje. 18.50 Voor de kinderen. VPRO: Avondmaals dienst in het gebouw van de Ned. Protestantenbond te Varsseveld. 20.15 Rondom het Avondmaal, po zie. 20.30 Avondmaalsmuziek. 20.' Tenslotte citaten, kerkorgel. 20.55 Nieuws. VARA: 21.00 Lichte orkest- muz. 21.30 Grote eu kleine proble men van deze tijd, gesprek. 22.00 Instrumentaal trio, lichte muz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPR O: 22.40 Strrjkkwart.: klass. muz. VARA: 23.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.10 Lichte gram. 23.55 —24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Gitaarrecital. 20.40 De komst van Christus, documentaire. 21.2022.20 Kosmovisie, progr. over het heelal. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 Lekenmoraal en filosofie. 19.30 Voor de vrouw. 20.00 Nieuws. 20.25 Het Manneke. 20.30 Het mes der barmhartigheid, spel. 22.00 Filmkro niek. 22.45 Nieuws. FRANS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Voor de jeugd 19.00 Nieuwe films. 19.35 Kunstkroniek. 20.00 Journaal. 20.30 La troisième jour, spel. 22.00 Kunstkroniek. 22.30 Nws. 20 april Vlissïngen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge HOOG EN LAAG WATER -f- nap nap nap uur meter uur meter uur meter 2.22 2.11 14.45 2.19 8.54 2.21 2.48 2,27 15.08 2.35 9.22 2.37 3.22 2.38 15.54 2.49 9.56 2.51 3.57 1.38 16.34 1.51 9.33 1.73 4.22 1.59 1.644 1.8( 9.51 1.9< nap uur meter 20.59 1.98 21.27 2.14 22.01 2.28 21.49 1.47 22.00 1.69 (Advertentie) .Kif&ït U proeft: Hero wint ft! Hero wint 't in smaak en kwaliteit. Het unieke fruitaroma kostelijk! Die smaak voor elke smaak uw persoonlijke verkwikkingHero is heerlijk royaal met zuivere vruch ten, fris en pittig, nooitte zoet, juist goed. Het grootste assortiment, zuiverder van kwaliteit:per! sinas - citroen - cassis - ananas - cerise - frambozen grapefruit. helemaal üw smaak Volgens Britse arts Raadt eens wat uit de mode raakt Slapen. Dr. Mangalore Pai is na 37 jaar onderzoek tot de bevinding geko men dat de moderne mens langzaam breekt niet de hem door zijn antieke voorvaderen opgelegde slaapgewoon opgelegde slaapge- woonte. „Tegen het jaar 2000", aldus dr. Pai, „kunnen we het met drie uur slaap af." Deze bevoegde optimist is als psychiater ver bonden aan het neuro logisch Belmont zieken huis van Londen. „Zelfs al binnen deze eeuw hebben we de tijd, doorgebracht in bed, bekort", aldus dr. Pai. „Acht uur slapen ach ter elkaar is er niet meer bij. Er zijn al veel mensen die drie, vier, vijf uur slapen genoeg vinden en er wel bij varen." De primitieve mens uit de tijd van voorhistori sche diersoorten, sliep zolang het donker was. Hij had geen middelen om de donkerte te ver drijven, en achtte het daarom niet raadzaam zijn verblijf te verlaten. Men vond het vuur uit, aldus Pai. „De prehis torische mens kon in de donkere uren wat werk in zijn holwonïng ver richten. Op dat ogen blik begonnen we onze tijd in bed in te kor ten. De kaars, de olie lamp en het elektrisch licht versnelden het proces. En daarna kwa men nog de radio, de film en de televisie". Dr. Pai vervolgde: „Er is nu gedurende de nachtelijke uren zoveel te beleven, dat we niet meer zo talen naar zus of zoveel uur slaap. On ze hersens zijn actiever, onze lichamen beter gevoed, en met het in de pas blijven van de ontwikkeling van de moderne tijd, hebben we steeds minder be hoefte aan slaap." Dr. Pai constateerde dat de mens wakker blijft wanneer hij daar zijn redenen voor heeft. Hij noemde als voor beeld de Afrikaanse ne gers die in de zon doe zelden toen ze niets te doen hadden, maar uren langer wakker bleven toen ze werk kregen in de stadsker nen. Dr. Pai heeft onder meer onderzoekingen gedaan in schuilkelders tijdens de tweede we reldoorlog. Hij bevond dat de mensen daarin wekenlang volstonden met vier of vijf uur slapen, en er niet zwak ker van werden. De meeste leidende fi guren uit de tweede wereldoorlog als Sir Winston Churchill, slie pen per nacht maar en kele uren." aldus Pai. Mensen die 's morgens maar niet uit hun bed kunnen komen, raadt hij aan een siësta van een half uur of drie kwartier na het mid dageten te proberen. „Dit slapen in termij nen voorkomt opstape ling van vermoeidheid," zegt hij. Dr. Pai hecht niet aan slaappillen en dito poe ders. Men kan binnen een kwartier inslapen als men zich dit maar voor ogen wil houden: „ontspan U". 0 Sneeuwstormen hebben in Oostenrijk honderden mensen geïsoleerd, terwijl la wines in de Oostenrijkse alpen drie men senlevens eisten. 2z75. Midden in het „stille" seizoen ontwikkelde zich een onweer van geweldige omvang boven de oceaan, die de golven hoog opjoeg. De grote Obor-liner, met piloot Storm en zijn vrieden aan boord, kon wel tegen een stootje, maar door dit onverwacht geweld werd de luchtreus als een speelgoed ballon heen en weer geslin gerd. De passagiers voelden zich nu niet bepaald beha- gelijk en voldeden snel aan liet verzoek van de com mandant om hun veilig heidsgordels stevig vast te maken. Hevige bliksemschichten doorkliefden de lucht en eenmaal zag men op korte afstand de vernietigende zuil van een wervelwind voor bijrazen. Sandra greep zich verschrikt aan Premier Kroesjtsjew van de Sowjct- Unie is gisteren 68 jaar geworden. Hij woonde maandag de opening van het communistische jeugdcongres in liet Kremlin bij. Daarna lie-eft men hem niet meer in het openbaar ge zien. Vermoedelijk heeft hij zijn ver jaardag in intieme kring in Moskou of in zijn datsja in de omgeving van de stad gevierd. haar verloofde vast toen de grote machine enige ogenblikken stuurloos rondwentelde en met moeite in de lucht gehouden kon worden. Alleen de kleine Dinky zat te dansen van ple zier op zijn moeders schoot en amuseerde zich kostelijk. Gelukkig trok de orkaan snel verder en weldra vloog de Obor-liner weer rustig op zijn oude koers verder. Feuilleton y door Karl Unselt 14 Hij wachtte even op antwoord, maar Trude bleef zwygen. „Dan niet", zei hij bij zichzelf. Ineens begon Trude hapei'end te spreken en haar stem was zachter geworden. U zult ongetwijfeld verschillende dingen die U hier ziet, niet begrijpen. Er is nu eenmaal veel veranderd, en men moet zich daarbij aanpassen, of men wil of niet. Voor alles zou ik U willen aanraden: houd alles wat U denkt voor U. Dat is beter, geloof me toch. Hier heeft tegenwoordig alles oren: de huizen, de trams, de trein, cafés, hotels, winkels, waren huizen, straten, pleinen en zelfs de banken in de onschuldige parken. Daar had je weer dat angstaanjagen de dat stille en onzichtbare, het wil de naar hem grijpen om hem te wur gen. Maar hij probeerde zich uit de greep van de tang te bevrijden door een iels te luide lach: Die arme paartjes! Het gezicht van Trude bleef echter onbewogen. Hij had zin om dat mas kerachtige te doorbreken. Hij ging dichter bij haar lopen en zei: God zij dank, dat de banken vroe ger nog geen oren hadden. Weet U nog? Toen, in de Friedrichshain? Daar troffen wij elkaar en gingen op een bank zitten. Zo iets prettigs bestaat er dus niet meer? Haar gezicht werd door een rode gloed overtogen en hij zag' dat met heimelijk plezier. Dat waren toch kinderachtighe den, mompelde zij wrevelig. Zoudt U werkelijk denken? Bent U of doet U nu maar zo bezadigd en wereldwijs? Ik heb het toen vrese lijk ernstig gemeend. Ik geloof, dat ik zelfs gezworen heb, met U te zul len trouwen. Die eed heeft meneer de luitenant dan zeker vergeten. Helaas, helaas, zei Grabert. Een luitenant was toen immers een kleine god, in elk geval hield hij zich daar voor. Intussen is er ook bij die lui tenant veel veranderd. Vandaag de dag is ook hij maar een arme schelm. Dat- is 's werelds loop, zei Trude nuchter. Een gevoel van moedeloosheid be sloop hem. I-Ict was hem, alsof Tin- de erg ver weg was. Zij leefde op een andere planeet met andere levens wetten. En zodoende voegde zich bij zijn moedeloosheid ook nog eenzaam heid. Iets moet een mens toch hebben, zo verontschuldigde hij zijn zwakheid, iets, waar hij zijn hart aan kan ge ven, al is het maar een hond of een kat of een politieagente. Hij schaamde zich i blik voor deze verg een als om vergeving vragende blil op Trude. Om haar lippen lag een trek, die hij niet kon thuisbrengen. 'I Was alsof zij kwaad was. Mag ze zijn, dacht hij, en viel nu ook in stil zwijgen. In zijn beschouwingen verzonken was het hem ontgaan, dat er een man naar hen toekwam. Hij schrok eerst op, toen Trude plotseling bleef staan en hij een bazige stem, krakend als droog hout, hoorde vragen: Wie is dat? Grabert nam de man nieuwsgierig op. Hij had een politie-uniform aan, evenals Trude, hij had een hard, ge woon gezicht, waar niets aantrekke lijks op. te vinden was, een paar ogen, iLlCCLgtlJLt. i op hetzelfde ogen- •rgelijking en wierp ivihg vragende blik die herinneringen opriepen aan ge vaarlijke en onzichtbaar gloeiende stukjes kool, die in de koude as nog liggen te smeulen. Trude scheen helemaal veranderd te zijn. Grabert kr-eeg de indruk dat zij als het ware kleiner geworden was en in haar houding en uitdrukking een vreesachtige onrust tot uitdruk king' bracht. Stotterend bijna en herhaaldelijk struikelend over haar woorden, gaf zij haar superieur, want zoiets scheen die man te zijn, inlichtingen. Niet alles wat zij zei klopte precies en sommige dingen had Trude zelfs he lemaal verzwegen. Grabert stond ver steld, toen hij Trude zo hoorde spre ken. Zo pas nog was zij kattig en dwars geweest, peinsde hij, alsof zjj alleen maar wantrouwen tegenover hem had. En nu ineens vertelde zij tegen de akelige bullebak allerlei dingen over hem, die niet klopten, kennelijk met de bedoeling te voorko men, dat haar superieur hem zou las tig vallen met nog meer vervelende vragen. Een stille, hoopvolle blijd schap vervulde Grabert. Zo iemand als jij, wendde de man zich tot Grabert, kunnen wij altijd gebruiken. Kom bij ons, prakkezeer er niet lang over. Wie geen ouders en geen dak boven zijn hoofd heeft, is altijd welkom. By ons kun je het gauw tot iets brengen. Hij gaf hem een hand. Denk erom, binnenkort spreken we elkaar nader. Vlug liet Grabert de dunne, warme hand los. Wie was dat? vroeg hij Trude, toen de man verder was gegaan. Hij was de commandant van haar af deling, verduidelijkte Trude hem en ontweek zijn blik. Was indertijd in Spanje. Een ge vaarlijk man. Daar zag hij tenminste naar uit. Grabert rilde. Brrr, zei hij, een grie zelige baas. Zij zetten eveneens hun weg voort. Trude verviel weer in stilzwijgen, maar hij kreeg de indruk, dat dit een ander zwijgen was als daarstraks. Over haar gezicht lag nu ook iets van de geslagenheid der mensen in deze geschonden stad. Die maakt geen onderscheid tussen man of vrouw, zei ze zachtjes en be drukt. Ik geloof, dat die nog nooit een vrouw een zoen beeft gegeven. Ik ook niet, liet hij zich ontval len. Wat? Ik heb ook nog nooit een vrouw gezoend. Hij bleef staan en wees naar een bord. Hier een politiedepartement. Tot zijn verbazing antwoordde zij: Dat klopt niet. Hoe zo Het staat er toch. Hij liet zijn verwonderde blik vragend van haar naar het bord dwalen. Dat bedoel ik niet. Zij haalde diep adem. Wat U zo even beweerd hebt. klopt niet. Een ogenblik was zij met zichzelf in tweestrijd en toen zei ze met inspan ning: U hebt mij indertijd toch op die bank gezoend! O ja? Heus? Hoe fijn, dat U dat zegt. Ik was het werkelijk vergeten. Zij- bloosde even. Mannen vergeten zoiets gemakke lijk. Ik was toen ook nog geen echte man, juffrouw Trude. Dat moet U mij dus ten goede houden. U noemde het daarstraks zelf kinderachtighe den. Dat is ook volkomen onbelang rijk, antwoordde zij kort en kroop weer, alsof zij te veel gezegd had, te rug in haar gewone houding, zoals een huisjesslak in zijn huisje kruipt. Maar voor mij niet. U hebt er geen idee van, hoe blij ik ben, dat U mij aan die kus herinnerd hebt. Dat is nu precies als of ik in onze tuin een klein viooltje ontdekt had, dat mijn moeder geplant had en dat ik over het hoofd gezien had door de pracht van de rozen. In alle geval toch maar een vi ooltje. Er klonk een beetje bitterheid door de ironie heen. Toen greep hij haa- hand en dwong haar te bleven staan. Niet 'waad zijn. smeekte hij en keek haar ernstig aan. Ik had ook vergeet-mij-nietje kunnen zeggen. .(Wordt vervolgd)»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21