PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUMOER ROND BURGESS EN MACLEAN Bloei Bevelandse bongerds pas eind april Vliegtuig uit Moskou op Schiphol vergeefs belegerd Nieuw Amerikaans ontwapeningsplan Politie ontvangt een voorschot Va nd aag Geen vrijheid 205e jaargang - no. 93 Dagb'tui uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Paeter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kot. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. 8.00 p. kw.Ir. p. p. 8.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 19 april '62 ADVEK1K.NTIEPR1JS £t cent per m.m. Minim p advertentie 4. In-, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties i maximum 8 regelt) is cent per regel met een minimuir van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Gin* Cu 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv 3647/3643; Middelburg. Markt 61. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375). Goes Gr. Markt 2, tel. 6140(b.g.g red 7853. adv 6213) Oostburg tei 2395 Ter neuzen tel. 2116. Zierikzee 2425 adin tel 2094. Uitgeweken diplomaten zouden Rusland willen verlaten Hoe snel een gerucht kan aanzwellen tot schijnwerkelijkheid is gisteravond op Schiphol gebleken, waar ruim 100 journalisten, persfotografen en cameralieden uit binnen- en buitenland, samen met enkele tientallen leden der koninklijke marechaussee en Schiphol-politie een korte veldslag leverden bij een uit Moskou aangekomen K.L.M.-vliegtuig, alleen omdat ze in de mening ver keerden dat de twee in 1951 naar de Sowjet-Unie uitgeweken diplomaten Burgess en Maclean zich aan boord bevonden. Het bleek helemaal niet waar te zijn. Er kwamen slechts onbe kende passagiers de trap af, van wie er een in het Hollands riep: „Ik ben het echt niet". Schoonmoeder Zeven van de inzittenden moes ten doorreizen naar Londen en op lien werden speciaal de schijnwerpers der publiciteit gericht. Zij werden zo snel mo gelijk in een bus gelaveerd waarin slechts een officiële ver tegenwoordiger van de luchtha ven werd toegelaten. Hij wendde zich tot een der passagiers en deelde hem mede: „de pers buiten meent dat U misschien Maclean bent". De Brit begon te lachen en ant woordde: „ik ben zijn schoon moeder". Arrestatiebevel Gisteravond laat bleek Maclean ech ter nog in Moskou te zijn gezien. Hoe wan het gerucht ontstaan? Het is niet helemaal meer te reconstrueren maar wel is bekend dat een recht bank in Londen gisteren bevel tot arrestatie tegen de twee diplomaten uitzond in geval zij op Britse bodem mochten terugkeren. Volgens een zegsman van Scotland Yard bestond er reden aan te nemen dat het twee- Woensdagochtend is de Neder landse vlag gehesen op de uit kijktoren van de pier in Sche- veningen ten teken van het feitdat deze vu voor het pu bliek is opengesteld. tal Rusland zou verlaten of zelfs reeds zou hebben verlaten. De machtiging werd verleend na detective George Smith van de spe ciale afdeling van Scotland Yard, een bezoek aan dc rechtbank in Bow Street had gebracht. „Er zijn redenen voor de veronder stelling dat Donald Maclean en Guy Burgess misschien overwegen uit Rusland te vertrekken of dat mis schien al hebben gedaan. Opdat zij gearresteerd kunnen worden als zij via Engeland zouden reizen of anders zins binnen de jurisdictie van onze rechtbanken komen, is om een arres tatiebevel verzocht wegens overtre ding van de wet van 1911 op de offi ciële geheimen", zo is door Scotland Yard bekendgemaakt. Het Britse ministerie van buitenland se zaken zeide dat Maclean noch Burgess om vernieuwing van het pas poort heeft verzocht. Beiden zijn elf jaar het land uit. Een Brits paspoort wordt na vijf jaar ongeldig. Toen het tweetal, op 25 mei 1951 uit Engeland naar Frankrijk verdween, op weg naar Moskou, had het de be schikking over zowel Amerikaanse als Britse geheimen. WIST ALLES De verdwijning van Burgess, een knappe vrijgezel en Maclean, wiens Amerikaanse vrouw zich later bij hem voegde in Rusland, was een der grootste naoorlogse schandalen in Engeland. Ten de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Acheson over de vlucht van Maclean werd inge- Zie slot pag3 kol. 3) Hr. Ms. Vliegkampschip „Karei Doorman" is ivoensdagoclitend in Den Helder aangekomen na een voorjaarsoefenreis naar het westelijk halfronddie ongeveer drie maanden heeft geduurd. Op de foto de aan komst van de bodem in Den Hélder, ivaar, ondanks het vroege uur, tal rijke verwanten en vrienden van de opvarenden gereedstonden om hen te begroeten. NIEUW-GUINEA Zelfbeschikking blijft de eis Volgens zeer goed ingelichte kringen in Washington, heeft de Nederlandse ambassadeur in de V.S., dr. J. H. A. van Roijen, iu zijn gesprek met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk, „in de meest eenvoudige bewoordingen dui delijk gemaakt", dat Nederland staat op bona fide garantie inzake de er kenning van het zelfbeschikkings recht voor de Papoea's. Van Roijen had Rusk voorts laten weten, dat de Nederlandse regering niet in staat is op dit punt een com promis te aanvaarden. De Neder landse ambassadeur had voorts ver klaard, dat het Nederlandse kabinet het plan-Bunker niet verwierp, maar dat het voorstel van Bunker nog ver beterd diende te worden in die zin, dat er voldoende garanties zouden zijn voor het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's. NA GOUDEN BED NU HET SPROOKJESPALEIS..... De Ghanese minister voor lichte en zware industrie, Krobo Edusei, is door Nkroemah ontslagen, na kritiek van de pers. niet zozeer op zijn gouden bed maar op het sprookjespaleis dat hij heeft laten bouwen. In een hoofdartikel op de voorpagina noemde het blad „Ghanaian Times" het marmeren paleis, ingelegd met mozaïeken, een belediging aan het „verstand en de onkreukbaarheid van onze partij en ons land", en zei, dat Eduseis verhuizing naar zijn nieuwe woning „een nationale wandaad" was. In Krobo's nieuwe paleis waant men zich in een winterpaleis van gouden stoelen, rijen vergrootspiegels, een keur van antieke meubels, extravangante kroonluchters en vreemdsoortige meubel stukkeu en spulletjes die alle uit Europa zijn geïmporteerd. Men kan zich het verlies aan waardevolle deviezen voor Ghana voor stellen", aldus het blad. Het voegde hieraan toe, dat uit statistieken was gebleken, dat tot dusverre 70.000 pond was gestoken in de bouw en de inrichting van het huis. Door neutralen goed ontvangen De Verenigde Staten hebben een nieuw ontwapeningsvoorstel in gediend bij de 18-landenconfe- rentie te Genève. De N.A.V.O,-landen en de acht neu tralen hebben reeds te kennen gege ven, het plan voortreffelijk te ach ten. Rusland heeft nog geen com mentaar geleverd, maar twee com munistische landen hebben te kennen gegeven het Russische plan te prefe reren. Het Amerikaanse plan is veel gedetailleerder dan enig eerder inge diend voorstel van welke zijde dan ook. Het plan voorziet in de instu dering in drie fasen. De eerste fase zou in werking treden als een ver drag voor algemene en algehele ont wapening door de Verenigde Staten, (Van onze redactie) In afwachting van een nieuwe saïa- risregeling, die terugwerkende kracht zal hebben tot 1 januari 1962, maar waarvoor nog steeds geen voorstellen door de regering zijn in gediend, krijgt het politiepersoneel over het tweede kwartaal van dit jaar een voorschot van achttien pro cent van één maand salaris. Over het eerste kwartaal had de politie, even als het overige overheidspersoneel, een voorschot van twaalf procent ontvangen. de Sowjet-Unie en „nader overeen te komen landen" is geratificeerd. De tweede fase zou moeten beginnen als aan in het verdrag genoemde over gangsbepalingen is voldaan en alle in militair opzicht belangrijke landen tot het verdrag zijn toegetreden, en de derde fase als alle landen, die over een gewapende macht en wa pens beschikken, tot. het verdrag zijn toegetreden. Vanaf het begin van de inwer kingtreding van het verdrag zou den ontwapening, controle en maatregelen tot het onderhoud van de vrede geleidelijk aan en verhoudingsgewijze moeten wor den uitgevoerd. Deskundigen te Genève hebben gezegd dat het een nieuw element is dat de tweede fase drie jaar zal moeten duren. Tot dusver hadden de Amerika nen zich alleen maar over de tijdsduur van de eerste periode uitgelaten. Een ander nieuw punt is, zei men, dat de tweede fase zal beginnen als aan de overgangsvereisten is voldaan en alle „militair belangrijke landen" het verdrag hebben aanvaard. Onder deze aanduiding valt ook China, zei den de deskundigen. Bovendien hebben de Amerikanen tot dusver geen getal genoemd voor de sterkte van de strijdkrachten van de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie aan het einde van de tweede fase. In het voorstel wordt gespro ken van 1.050.000 man. LENTE LAAT OP ZICH WACHTEN Uitbreiding met driehonderd ha Het uitblijven van milde len- tetemperaturen heeft tot ge volg, dat de bloei van de Be velandse bongerds dit jaar aanmerkelijk later zal zijn dan normaal. De verwachting is, dat de eerste witte en roze bloesems van de duizenden vruchtbomen pas eind van deze maand te zien zullen zijn. Het zal tot mei duren voordat de boomgaarden in volle bloei zullen staan. Deze ontwikkeling in de na tuur vindt haar oorzaak in de vorstperiode van eind februari en begin maart en de daarop volgende, voor de tijd van het jaar, koude dagen. Aanvanke lijk zag het er in de fruitsec tor veelbelovend uit. In fe- februari leek het er op, dat het voorjaar vroeg zou komen, maar de vorstperiode gooide roet in het eten. Bijzonder schril is de tegenstel ling met vorig jaar. Op 16 en 17 maart bijvoorbeeld werden in 1961 temperaturen gemeten van 20 gra den Celsius. In de laatste weken van maart vertoonden de bomeu al groene delen. Thans, omstreeks half april, is dit laatste nog steeds niet het geval. Het verschil in ontwikkeling met vorig jaar be draagt dan ook minstens drie weken. Daarbij dient echter opge merkt te worden, dat 1961 een hij zonder vroeg jaar was met be trekking tot de ontwikkeling in de fruitteelt. De natuur is thans niet temin 10 tot 14 dagen achter op een normale ontwikkeling. Veelbelovend Wie thans de vruchtbomen be schouwt, ziet, dat do bloem knopbezetting over de gehele lijn veelbelovend is. Natuurlijk wil dit geenszins zeggen, dat de fruittelers dit jaar een gro te oogst zullen binnenhalen. Daarvoor zijn nog te veel on zekere factoren. Maar in elk geval is de eerste aanzet gun stig. Wanneer de bloei eenmaal gaat doorzetten, is ook de kans op nachtvorst geringer, omdat, zo als gezegd, de ontwikkeling onge veer twee weken is vertraagd en de kans op nachtvorsten steeds minder wordt. Over het algemeen is de fruitkweker niet ontevreden met de huidige stand van zaken. Een late bloei .wordt beslist niet als een nadeel gezien. Over het algemeen kan gesteld worden, dat de fruitteelt in Zee land een toenemende belangstel ling geniet. In het afgelopen na jaar is rond 300 ha ingeplant, ter wijl slechts 100 ha is gerooid. Dit betekent een flinke aanwas van het areaal. Vooral Zeeuwsch- Vlaanderen, West-Brabant en de Zak van Zuid-Beveland kwamen goed voor de dag voor wat betreft de uitbreidingen. Voor dit jaar zijn al weer aanvragen binnen voor de kartering van 400 ha grond. Het zijn veelal landbou wers, die de uitbreidingen voor hun rekening nemen. Zij schake len om verschillende redenen ge deeltelijk over op de fruitteelt. De goede resultaten in deze tak van bedrijf zullen daaraan niet vreemd zijn. In de tuinbouwsector ziet men een toenemende belangstelling voor intensivering van de zijde van de kleine gemengde bedrijven. Vooral op Tholen is zulks het geval. Voorts ziet men de tendens bij reeds lang bestaande groentebe drijven om voor een deel over te stappen op de teelt onder staand glas (kassen). Daarnaast valt bij voorbeeld in het fruitteeltcentrum Kapelle meer en meer belangstel ling te constateren voor de teelt van aardbeien in kassen. Al met al is een zekere verschui ving in de groente- en fruitteelt waar te nemen in Zeeland. Een verschuiving in de richting van intensivering. Het fruitteeltareaal breidt uit als gevolg van het feit, dat de grotere landbouwbedrijven naar nieuwe mogelijkheden zoe ken. De kleine landbouwbedrijven vertonen een tendens, die wijst in de richting van de intensivering, de bestaande fruitteeltbedrijven beginnen al over te gaan op kas- sen teelt en bij de bestaande groen- teteeltbedrijven ziet men een zelf de verschijnsel. Een ontwikkeling, die mede aantoont, dat de groente en fruitteelt in Zeeland over het algemeen bijzonder lonend is. Nederland is gisteren op beschei den schaal in het internationale nieuws gekomen door een pers conferentie in Moskou. Daar hebben twee Russen, die aanvankelijk naar het vrije westen waren gevlucht, aan enkele honderden journalisten ver teld waarom ze als berouwvolle zon daars zijn teruggekeerd naar Vader tje Rusland. Nederland is er daarbij niet al te best afgekomen. De heer Goloeb, die 'destijds op een nogal dra matische wijze in Nederland achter bleef, nadat een Russisch toeristen gezelschap met inbegrip van zijn vrouw naar Rusland retour was gegaan, zei, dat hij maar slecht was behandeld in Nederland. Men wilde hem hier uithoren, men wilde atoom- gegevens van hem hebben, hij had voortdurend onder politietoezicht en onder dwang gestaan enz. Zijn ver wachting, dat men in het westen als wetenschapsman vrijer zou kunnen arbeiden dan in Rusland, was akelig beschaamd geworden en hij was nu bereid de straf voor zijn „verraad" jegens Rusland te aanvaarden bij wijze van boetedoening. Toen de heer Goloeb kort geleden te Amsterdam een vliegtuig in de richting Moskou pakte, ver wachtte men in Nederland wel, dat er zoiets uit de bus zou komen als de bovenaangedui- de persconferentie. De communisten in Rusland hebben nog altijd te kampen met een grote bewondering van vele Russen voor West-Europa. Men leert in Rusland graag Frans, Engels en Duits en men probeert op de hoogte te blijven van het culturele leven in de voornaam ste Westeuropese landen. Men geeft ook vrij algemeen toe, dat de wel vaart in West-Europa groter is dan in Rusland en er leeft dus bij vele Russen een soort respect voor West- Europa. Uiteraard is dat niet naar de zin van de communistische partijleiders. Die hebben nu de gelegenheid aangegre pen om twee teruggekeerde Russen te laten zeggen hoe onaangenaam hun ervaringen in West-Europa wa ren en hoe goed het is in Rusland. Of dat nu bij elkaar gelogen is of niet doet eigenlijk weinig ter zake. Wanneer zulke ex-vluchtelingen zich prettiger voelen in Rusland dan in een Westeuropees land moeten ze dat zelf weten en dan mogen ze wat ons betreft er lustig op los fantaseren. r is echter in de verklaringen van deze mensen één zaak, waarover ze naar onze mening terecht klagen en waarvoor dus in Nederland bijzondere aandacht ge vraagd moet worden. De heer Goloeb om bij het Neder landse geval te blijven was in Ne derland steeds omringd door politie, veiligheidsambtenaren enz. Men ver loor nem geen minuut uit het oog. Hij is uitgebreid verhoord en nog eens verhoord, totdat hij te werk gesteld werd in een laboratorium, waar zijn taalkennis niet toereikend was voor contact met zijn collega's. Steeds bleef hij onder bewaking. Over die bewaking van politie, justi tie, contra-spionagedienst enz. klaagt de heer Goloeb en ongetwijfeld be doelt hij daarmee te zeggen, dat het in het westen niet beter is dan in Rusland. Dat is heel jammer, want het is in het westen wél beter dan in Rusland. Wij leven hier in een land, waar een man, die 's avonds om tien uur van zijn postzegelelubje thuiskomt niet de geheime politie voor zijn deur vindt om hem zonder opgaaf van reden te arresteren. Als er aan onze huisdeur wordt gebeld dan weten wij, dat het om de melkboer of de bakker gaat en niet om een ambtenaar van de veiligheidsdienst of van het politie ke controle-apparaat. Helaas heeft men verzuimd de heer Goiub deze vrijheid te laten beleven. Men heeft hem precies zo bewaakt en behandeld als mensen behandeld worden in Rusland, China. Cuba, In donesië en al die andere dictatoriaal en heel of half communistisch gere geerde staten. Voor Goloeb bestond onze westerse vrijheid niet. Waarom zo vragen wij, heeft men de moed niet gehad na enkele dagen deze man als „security-risk" voorlopig af te schrijven en hem precies zo vrij te laten leven als elke Nederlander leeft Heel waarschijnlijk zou de heer Go- lub ook dan naar Rusland zijn te ruggekeerd hetgeen zijn recht zou zijn geweest maar hij had dan niet kunnen praten over de onvrij heid, welke hij in West-Europa en in dit geval in Nederland, had aange troffen. Dat is voor Nederland de les van de ze Moskouse persconferentie! E Zoon van Stalin overleden Volgens welingelichte kringen in Moskou is dezer dagen Wassili Stalin, de jongste zoon van de ex-premier uit diens tweede huwelijk, in Kazan overleden. Officieel is dit bericht nog niet bevestigd. Ten tijde van de dood van Stalin in 1953 was Wassili commandant der luchtstrijdkrachten v. h. district Mos kou, met de rang van luitenant-gene raal. Later, doch vóór de destalinisa tie, werd hij wegens zijn verslaafd heid aan de drank gedegradeerd. Hij onderging een gevangenisstraf van vier jaar wegens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop, toen hij onder invloed van alcohol verkeerde. Tijdens de oorlog vocht Wassili Stalin als vlieger aan het Russische front.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1