HOFNAR neemt de leiding met zijn grote vier! 27 31 Vakantiespreiding blijft nog steeds een nijpend probleem Subliem Bouquet 22ct Carlton DE LAMP VAN DE TOEKOMST VIJFTIEN JAAR VAN WERKEN NOG ZONDER RESULTAAT DONDERDAG 19 APRIL 1962 PliUVlEClALE ZEEUWSE V O R A N T 25 Nederlandse zeeman bij Brits Hogerhuis in beroep De commissie van beroep van liet Britse Hogerhuis heeft bepaald dat aan de wegens moord tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeelde Ne derlandse zeeman H. R. zal worden toegestaan bij het Hogerhuis, dat En- gelands hoogste hof van beroep is, verweer aan te tekenen tegen de hem opgelegde straf. R. was veroordeeld wegens moord op de 21-jarige Margaret Hughes, die als dienstmeisje bij een dokter in Wales in dienst was. Een van de punten, waarop hij was veroordeeld, betrof een brief, die R. aan zijn vrouw had geschreven. (Advertentie) GEZOND GLANZEND HAAR taris-penningmeester mr. J. A. Of- fringa van de Orkava (Organisatie van kamp- en vakantiebestedingsbe- drïjven) alles vertellen. Het is die. groep, die met vakantie gaat in een periode, waarin de drukte hel grootst is. Bepakt, gezakt, liefst met draagbare radio's en pick-ups, zwerven ze uit over de meest drukke vakantiecentra, gedragen zich vreemd en willen coüte que coüte niet alleen zijn. Het is de groep vakantie- gangei's, die met vakantie gaan om mensen te zien en om gezien te wor den. Zij kunnen geen vijf minuten buiten het lawaai van de radio of pick-up. Eén oplossing Er is voor het gehele omvangrijke probleem van de recreatie en de va kantiespreiding met de tientallen as pecten die daaraan zijn verbonden, slechts één oplossing, hoe onaange naam het ook klinkt: ingrijpen van overheidswege. Daartoe dient ook de brief, die de Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft geschreven aan minister Cals met het verzoek de mogelijkheden te bestuderen, die zullen kunnen leiden tot een geregel de spreiding der vakanties. Hagenaar financierde ten eigen bate De 39-jarige loswerkman P. S. is door de Haagse politie aangehouden wegens valsheid in geschrifte en op lichting ten nadele van een financie ringsmaatschappij. In een periode van drie jaar zou hü een bedrag van 25.000 onrechtmatig hebben ver- liregen. S. werkte aanvankelijk bij een afbe talingsmagazijn. dat gesteund werd door een financieringsmaatschappij. Na enige tijd begon hij zaken voor zich zelf te doen, gesteund door de zelfde financieringsmaatschappij. Hij sloot een aantal goede contracten af, doch in de loop der tijd ook een zes tigtal gefingeerde, waarvan hij het geld in eigen zak zou hebben gesto ken. Bovendien worden hem mani pulaties met de afbetalingen op wel geldig tot stand gekomen contracten ten laste gelegd. Bouwvakvakantie in 1963 van 22 juli tot 3 augustus Met de bouwvakvakantie I9G2 nog in het vooruitzicht, heeft de bedrijfs- raad voor het bouwbedrijf reeds een beslissing genomen over de bouw vakvakantie in het volgend jaar. De bouwvakvakantie 1963 namelijk is vastgesteld voor de periode 22 juli- 3 augustus 1963. Voor dit jaar is als vakantieperiode aangewezen 23 juli- 4 augustus. Vakantieverblijf de Hei-haas te Put ten (51 bungalows en 296 bedden) zit al over de oren in de reserverin gen. Naast de vele telefonische afwij zingen, die bedrijfsleider A. Meijer aan teleurgestelden moest doen, gin gen nu reeds 300 schriftelijke nega tieve antwoorden op verzoeken om reservering' de deur uit. „Wc zitten al vol in de topweken, rond de pink sterdagen en met Pasen", vertelde de leider van dit modelbedrijf, waar men ook veel weken voor en na de „waanzinnige tijd" vakantiegangers heeft. Maar de heer Meijer haast zich te zeggen, dat dit slechts voor enkele bedrijven geldt. De meeste bedrijven zijn afhankelijk van die „top" tussen 15 juli en 15 augustus. Alles wat bui ten de periode reserveert, dat is meegenomen. Niet geslaagd Op de eerste verdieping van dat huis aan de Haagse Laan van Meerder- voort is de Stichting Recreatie geves tigd. Een stichting, die eveneens veel doet op het gebied van het toerisme. Men geeft tientallen adviezen aan werk geversorganisaties, onderwijsinstellin gen en al die groepen, die maar ge- adivseerd worden omtrent vakantie en alles wat daarmee verband houdt. Het is de Stichting Recreatie geweest, die een spreiding van de vakantie probeerde te bewerkstelligen, maar die hierin helaas niet is geslaagd. „We hebben het nu al vijftien jaai» Voor wie goed zoekt en zlcli niet niet de stroom mee laat voerenzijn er nog wél rustige plekjes. geprobeerd op basis van vrijwillig heid, maar het heeft niets geholpen. Alleen een wettelijke regeling kan een zinvolle en redelijke vakantie spreiding tot stand brengen", zo ver zuchtte de heer A. Zwart, secretaris van deze stichting tijdens een ge sprek, dat wij dezer dagen over va kantiespreiding voerden. Ht was in 1947, dat het overleg over vakantiespreiding op gang- kwam op basis van vrijwilligheid. Een jaar later vormde men een Centraal Werkcomité Vakantie, die de opdracht kreeg in dit ver band een speciale actie te voeren. Men riep een adviescommissie in het leven, waarin vertegenwoordi gers zitting hadden van het onder wijs. het bedrijfsleven, het hotel- en vervoerwezen, alsmede de be langrijkste toeristische organisa ties. Men ging ervan uit, dat de drie belangrijkste groeperingen, die men moest beïnvloeden waren: onderwijs, bedrijfsleven en bevol king. Deze commissie heel't in de loop der jaren veel nuttig werk ver richt. Helaas liet het resultaat van al die activiteit veel te wensen over. De medewerking yan diverse instanties i Advertentie) in één woord Jm\J Ct subliem vol aroma de grote Ct internationale voor de elite in Ct binnen- en buitenland ONTSTELLEND GEBREK AAN MEDEWERKING (Van een onzer redacteuren) Op de eerste verdieping van een lijvig gebouw aan het begin van de Laan van Meerdervoort in Den Haag viert een groepje nijvere lieden deze zomer een triest jubileum. Geen jubileum dus om de vlag by uit te steken; hoogstens halfstok. Het is namelijk dit jaar, dat men aan het derde lustrum toe is Aan de stryd om vakantiespreiding in Nederland. Vijftien jaar lang is gevochten in het belang van de vakan tiegangers, vervoers- en horecabedrijven en vooral ook voor de exploitanten van zomerverblijven en vakantiecentra en de beheerders van kampeer plaatsen. Jaar-in, jaar-uit is zonder onderbreking gestreden; tientallen middelen zyn beproefd en onderzocht, doch alles tevergeefs. En dat is juist het trieste van dit jubileum: vijftien jaar strijd om vakantiespreiding en nu in 1962 is men nog even ver als aan bet begin. De povere resultaten, die de laatste paar jaar zijn behaald, worden deze zomer weer teniet gedaan. Alles zit dit jaar weer op een kluitje in de periode tussen 20 juli en 10 augustus. De vakantie- bedrijven zullen overvol zijn, de treinen en bussen zullen uitpuilen en in veel bekende' centra zal men zich voort moeten slepen tussen massa's vakantie gangers om een plekje verkoelend water te vinden, een intiem picknicklioekje of een gezellig plaatsje op een terras. Wapt door de stijgende welvaart, het hogere aantal vrye dagen, de toeneming van de be volking' en de stygende stroom buitenlanders, is de toestand slechts verergerd. Men mag verwachten, dat men dit jaar liier en daar een complete cliaos zal beleven. Nu al kan men in de meeste vakantiecentra geen boekingen meer plaat sen voor de periode tussen 15 juli en 15 augustus. Alleen al op de Noord- west-Veluwe moet men de bedrijven, die in die periode nog ruimte hebben, met een kaarsje zoeken. Want wil men in de topweken een week of veer tien dagen een zomerhuisje of bungalow huren, dan moet er vroeg worden besproken. Enkele jaren geleden werden geen reserveringen genoteerd voordat het jaar, waarin de vakantie zou worden genoten, was begonnen. Maar die tijd is voorbij. In november en december boekt men reeds volop allerlei reserveringen en bij sommige bedrijven reserveert men aan 't einde van de vakantie al weer voor het komendè jaar. Daarom zitten velen er naast, deze zomer, als gevolg van het gebrek aan medewerking om te komen tot vakantiespreiding. was bedroevend.' Jaarlijks verzocht, men de gemeente- en schoolbesturen op oen kaart van de Stichting Re creatie te vermelden, op welke datum het begin, van de zomervakantie uit eindelijk was vastgesteld. Slechts tien procent gaf hieraan ge volg-. Men kreeg dus geen overzicht van de mate, waarin de adviezen wer den opgevolgd. Om toch een indruk te krijgen van de medewerking (of liever gezegd: van het gebrek hier aan) heeft men gegevens verzameld in tien steden met meer dan honderd duizend inwoners, waar men aan school- en gemeentebesturen had ge adviseerd de aanvangsdatum van de zomervakantie op 11 juli vast te stel len. Van de 700 openbare scholen gaven 446 gevolg aan dit advies. Bij het r.-k. onderwijs had men te maken met 448 scholen, waarvan er 60 me dewerking verleenden en bij het prot. chr. onderwijs gaven 175 van de 490 scholen gehoor aan het advies. Van het bijzonder onderwijs gaf dus 75% geen medewerking aan de oproep tot vakantiespreiding. Het merkwaardige is, dat niemand tégen vakantiespreiding is. En er is niemand, die niet inziet,, dat het zon der vakantiespreiding voor velen een plaag wordt om met vakantie te gaan. En toch Vreemde groep Vechters voor vakantiesprei ding heb ben te maken met een vreemde groep van vakantiegangers, die beslist niet gering is. En de gelederen van deze groep schijnen ieder jaar groter te worden. Van die groep kan de secre- Tussen 20 juli en 10 augustus late men aan de kust alle illusies varen.... Een metalen schijf „Dit hier is de modernste lamp tor wereld!" Met deze woorden wierp een Amerikaanse inge nieur kort geleden een dunne, geëmailleerde metalen schijf op de grond en ging er op staan dansen- Toen sloot hij aan één kant van de schijf twee draad jes op een stroombron aan en liet wondere ding begon /.acht licht uit te stralen. Dergelijke verlichtingsschijven, die men in wanden en caissons kan inbou wen en zelfs als gordijnen kan gebruiken, worden in de Ver. Staten op het ogenblik onder hoge druk ontwikkeld. Het va- cuum-vrije „koude licht" is er troef. Deze nieuwe verlichting' heeft met de gebruikelijke lampen niets meer ge meen. Noch uiterlijk, noch technisch wanneer men buiten beschouwing laat dat zij nog wel stroom nodig hebben. Hun geheim Een sandwich: twee schijfjes elektriciteit-geleidend materiaal het éne van metaal als stabiele achterwand, het andere een lichtdoorlatende laag email - en daartussen een isolatie van kunst stof of ceramiek. De vlakverlichting is in principe niets anders dan een condensator, zodat die gebruikt wordt in elk radiotoestel. De isole rende „belegging" van de sandwich is geprepareerd met fosfor of zink- sulphide-poeder en activatoren. Deze vulling wordt lichtgevend wanneer zij wordt, geprikkeld door elektrici teit. Op het ogenblik zijn in de Ver. Sta ten reeds talrijke verlichtingsschij ven in de praktijk in gebruik: als schalen op radiotoestellen, in tele foondraaischijven, als lichtende cij fers op wekkers, huisnummers, ther mometers, lichtschakelaars en veilig heidsgordels in vliegtuigen. De tot nu toe grootste verlichtingsschijf meet 38 x 56 cm, maar theoretisch zou men haar in elke willekeurige grootte kunnen fabriceren. Enkele van de eerste modellen branden reeds 60.000 uur. Ze geven nog steeds licht omdat ze geen gloeidraad bezitten die verbranden kan. In de loop van de tijd wordt hoogstens de licht- kracht wat minder. Het meest beslis sende voordeel van dit koude licht zien de technici echter hierin dat het een gelijkmatig verdeeld en verblin- dingsvrij licht geeft. Het spaart de ogen, omdat de vlakverlichting het licht even gelijkmatig verstrooit als de hemel. Reeds werken de Amerikaanse tech nici aan nieuwe mogelijkheden. Zo als bijv. lichtgevend behang. Dit be staat eveneens uit verschillende dun ne lagen en zal oplichten zodra men een schakelaar omdraait. Het behang zal slechts zesmaal zo dik worden als courantenpapier. Men zal het op de gebruikelijke manier in rollen kunnen vervaardigen en met de schaar op maat kunnen snijden. De kosten zijn op het ogenblik echter nog astronomisch hoog. Ook beeldscherm. Volgens het principe van de vlakver lichting is men thans ook bezig met de ontwikkeling van een volkomen vlak televisiebeeldscherm, dat als een schilderij aan de wand hangt, terwijl dan de ontvanger zelf als een klein kastje elders in de kamer neer gezet kan worden. Zover is men ech ter niet, doch wel is men reeds een goed eind gevorderd met het fabri- ceren van lichtgevende gordijnen. Een fabriek van elektronische appa ratuur is het gelukt om soepele ny- lonvlakverlichtïng te vervaardigen, die tot gordijn verwerkt kan worden. Sinds kort houden ook verschillende Europese bedrijven zich met de ont wikkeling van deze nieuwe verlich- tingsvorm bezig. THOMSEN'S EN BLAUWHOEDENVEEM De besprekingen over een vorm van samenwerking tussen N.V. Thom- sen's Havenbedrijf in Rotterdam en Blaamvhoedenveem zijn afgebroken. Het eerste contact heeft tot geen en kel resultaat geleid, zo werd gister morgen in de jaarvergadering van het Rotterdamse bedrijf medegedeeld. In verband met deze kwestie zei het bestuur voorts dat er evenmin indica ties zijn voor fusies tussen andere be drijven in deze branche in de Rotter damse haven. Het zwaartepunt bij Thomsen's ligt nog altijd in het verwerken van stuk goed, wat overigens in 1961 minder financiële resultaten heeft opgeleverd dan in 1960. De teruggang was te wijten aan een tekort aan geschoolde arbeidskrachten. Maar intussen is het bedrijf er middels een goed verlopen campagne in geslaagd het aantal werknemers belangrijk uit te brei- den. In totaal zijn er nu 2000 in dienst. De verwachte nadelige gevol gen van devijfdaagse werkweek zijn meegevallen. Thomsen's heeft een bedrag tussen de 10.000 en 20.000 gulden gestoken in de Outwai'd Bound School in Re- nesse, waar verscheidene personeels leden al een cursus hebben gevolgd. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13