Papoea's zijn gebaat bij Nederlandse hulp VROUW TRAPT OP GASPEDAAL IN PLAATS VAN OP REM GEEN VERBLIJFSVERGUNNING VOOR KLEURLING-STUDENTEN SPORT EN WEDSTRIJDEN 10 PBOVIÜGiALiE ZEEUWSE (J O U B A N T WOENSDAG 18 APRIL 1962 Afrikaanse diplomaten „Overdracht aan Indonesië niet de oplossing" (Van onze Haagse redactie) De plaatsvervangend perma nent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties van de jonge Afrikaanse staat Dahomey, Ma xim Leopold Zollner, die op uit nodiging van de Nederlandse re gering een studiebezoek heeft gebracht aan Nieuw-Guinea. heeft op een persconferentie in Den Haag gezegd, dat over dracht van het bestuur over Nieuw-Guinea aan Indonesië geen oplossing is voor de ont- Politie zoekt Amsterdammer Duitse weduwe bijna twee ton afhandig gemaakt l)e 60-jarige Duitse weduwe Hilde- gard T. uit München heeft vorige voor te voelen zonder meer in te gaan week bij de Amsterdamse politie op alle eisen van Indonesië. „Nu wil wikkeling van. de Papoea's op een maatschappelijk niveau, dat in déze eeuw verantwoord is. De Papoea's zijn meer gebaat met hulp, welke door Nederland en door de andere E.E.G.-landen zou kunnen worden - geboden ep reeds geboden wordt, bijvoorbeeld aan ten rijstpro- ject in de buurt van Merauke, dat thans wordt opgezet. Bovendien, aldus deze diplomaat uit de groep Brazzaville-landen, moet geen overdracht plaatsvinden zonder consultatie vooraf van de Papoea's zelf. De medereiziger van de heer Zoll ner. Frederic Guirma, permanent vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties van de staat Opper Vol ta. verklaarde dat liet nog niet zeker is, of de Brazzaville-landen in de Verenigde Naties een njeuwe resolutie zullen indienen. Het hangt af, of de Brazzaville-groep meer steun krijgt dan in de as semblee van vorig jaar. bijvoor beeld van de Casablanca-groep. De heer Guirma zei van oordeel te zijn. dat de wereld Nederland eeii eerlijke kans moet geven de Pa poea's uit hun stenen tijdperk te halen. ,.Op onze reis .hebben we gemerkt, dat Nederland eerlijk probeert de Pa poea's te helpen. Er wordt daar een experiment gedaan dat we niet van een ex-koloniaal land hadden ver wacht. De heer Guirma verklaarde er niets Samenwerking tussen Philips en E.M.I. De Electric and Musical Industrie Ltd. heeft bekendgemaakt dat zij en Philips Electrical Industries Ltd. hebben besloten tot samenwerking bij de produktie van magnetisch band. Voor dit doel zal in Groot-Brittannië een fabriek worden gebouwd. Akkoord tussen Mulisch en Belgische uitgever De uitgeverij Lannoo in Tielt, Bel gië, heeft naar wij van de schryVer Harry Mulisch vernemen, de levering van het boekje „Harry Mulisch de minstreel van het Leidseplein" ge schorst en zich bereid verklaard de verspreiding definitief te staken. Daarmede is volgens Harry Mulisch de grond yoor een kort geding ver vallen. Over een schadevergoeding wordt nog onderhandeld. NA AANRIJDING OP ZEBRA Jongetje op trottoir bij de Amsterdamse pplitie aangifte gedaan tegen de 62-jarige „koopman in diamanten" Jolian K, uit de hoofdstad, die volgens, de vrouw haar 200.000 dm. (circa ƒ180.000) afhandig heeft weten te maken en daarmede spoorloos is ver- ilwei en. Zij verzocht de politie de man op te sporen. Rechercheurs hebben op ver schillende adressen in de hoofdstad en in Den Haag invallen gedaan,, doch zonder resultaat. De politie ver moedt, dat K., die een goede bektnde van de justitie is. de wijk naar het:, buitenland heeft genomen. De weduwe was via een advertentie, in de Frankfurter Algemeine Zeitung met K. in contact gekomen. De Am sterdammer had zich daarin gean nonceerd als een welgestelde Neder landse zakenman, die contact zocht met een Duitse vrouw. De man had verteld, aldus het verhaal van dè vrouw, dat hij in diamanten handel de, welke hij in Antwerpen kocht. Ook deed hij de weduwe trouwbe loften. Begin februari moest hij weer voor zaken naar Antwerpen en de weduwe gaf hem reisehequ.esmee ter waarde van 200.000 dm voor de financiering van zijn zaken in de sinjorenstad. De vrouw had K. op diens aandrang, zo vertelde zij, een machtiging verstrekt waardoor hij zelf de cheques kon tekenen en zij deze niet meer behoefde te contra signeren. Na zijn vertrek uit Mün chen heeft de vrouw nog een brief van K. uit Reims gekregen. Daarin drong hij er bij de vrouw op aan voort te maken met het naar Neder land sturen van de voor een huwe lijk vereiste papieren. De vrouw kreeg daardoor argwaan en stelde zich met een Duitse advocaat in ver binding. Deze liet een particulier detective een onderzoek instellen, met als resultaat dat de zaak uitkwam. De gedupeerde weduwe kwam naar Nederland en verscheen vorige week met een advocaat op het bureau Warmoesstraat om aangifte te doen tegen K. De Amerikaanse zanger Frank Sinatra ïb uit Hollywood vei n okken voor een tournee van twee maanden door Japan, Israël en fcluropa. De opbrengst is voor misdeelde kinderen, 'n Europa bezoekt hij Griekenland, Italië, Frankrijk, Mo naco en Engeland. het Nieuw-Guinea, later misschien ook de Philippijnen en alle andere eilanden er omheen". De heer Guirma liöopte dat ook Portugal de royale geste zou maken zijn kolonies door neutrale buitenstaanders te laten be zoeken. ernstig gewond De 30-jarige ambtenares E. D. te B. uit Amsterdam is gistermiddag ua- dat zy op een zebrapad met haar wagen een meisje had aangereden, zo in paniek geraakt dat zij op het gaspedaal trapte in plaats van op de rem, zodat de wagen het trottoir op schoot waar een jongetje ernstig werd gewond. Mcj. Te B. werd licht aan het hoofd gewond, een vrouwelijke collega die met haar meereed, liep een shock op. Op de hoek Wibautstraat-Eerste Oosterparkstraat verleende mej. Te B. volgens de politie geen voorrang BEERMAN SCHRIJFT ASIELFONDS Zuidafrikanen willen in Nederland studeren Minister Beerman heeft geweigerd een- verblijfsvergunning te verlenen aan twee niet-blanke studenten, af komstig uit Zuid-Afrika, die iu ons land rechten wilden gaan studeren. „In het beginsel wordt verblijf voor studie-doeleinden aan zulke personen die daartoe een beroep doen op par ticuliere fondsen slechts aanvaard, indien de beoogde studie geschiedt onder toezicht en voor verantwoorde lijkheid van het Universitair Asyl Fonds en indien ook overigens tegen het verblijf van betrokkenen geen bezwaren bestaan. Aan deze voor waarden wordt i.e. niet voldaan, om dat mij is gebleken dat de bovenge noemde heren geenszins voor be middeling van het U.A.F. in aan merking kunnen worden gebracht", aldus een persoonlijke brief van mi nister Beerman (van 14 maart j.l.) aan het Studentencomité Zuid-Afrika te Amsterdam. De secretaresse van het comité, me juffrouw H. van den Boogerd heeft verklaard dat het Studentencomité Zuid-Afrika zeer teleurgesteld is over de beslissing van de bewindsman. „De twee studenten, de 25-jarige Morrison en de 35-jarige Msimang, zijn door de rassenmaatregelen van de regering Verwoerd niet in staat in Zuid-Afrika te studeren. Waar zijn onze schepen? CALTEX LEIDEN i MEBSEVLLOVD 17 OMMBNKERK GORINCHSM NAPELS >6 100 r CASTOR 16 to CINULIA IS to OAHOMEYKUST FOREST LAKE WILLEM HUYS 1 MOLCNORECHT KHASIELLA 1 WONOSOBO 17 t Omdat zij Afrikaans spreken wil-, len zij in Nederland studeren. Msimang is enkele jaren geleden naar Ghana uitgeweken i.v.m. de politieke situatie in zijn land. Hij is in het bezit van een Ghaneese paspoort. Morrison heeft alleen een uitreisvergunning en geen paspoort", aldus mejuffrouw Van den Boogerd. De twee studenten verblijven nu reeds tien maanden in Londen in afwachting van een Nederlandse ver blijfsvergunning. Ze worden daar fi nancieel gesteund door het Studen- teneomité Zuid-Afrika. „Onze financiële positie is dusdanig dat enkele mensen van het comité reeds persoonlijke gelden beschik baar hebben moeten stellen voor de twee studenten. We kunnen het niet langer betalen. Er is een kans dat Msimang en Morrison in "evolge een Commonwealth-bepaling na een ver blijf van twaalf maanden in Enge land, een Brits paspoort krijgen. Zij kunnen clan naar Nederland komen. Misschien wijzigt de minister zijn standpunt als de studenten in het bezit zijn van een Brits paspoort. Als een verblijfsvergunning echter weer niet wordt verstrekt, wil het comité proberen de studenten in een ander Europees land te laten stu deren. We hebben hierover reeds con tact gehad met- een instantie in Noor wegen", aldus mejuffrouw Van den Boogerd. Koningin vierde feest van de huisvrouwen mee Ongeveer 7500 leden van de Vereni ging van Huisvrouwen, vertegen woordigend de 152 afdelingen uit liet land van de 40.000 leden tel lende organisatie, die gisteren haar vijftigjarig bestaan viert, hebben gistermorgen de koningin verwelkomd, die de herdenkings bijeenkomst in de Hilversumse „Expo-hal" bijwoonde. De koningin was gekleed in een grijs mantelpak met grijze hoed. In haar gevolg bevonden zich de dame du palais, mevrouw A. A. Repelaer van Driel-van der Willi gen en de burgemeester van Hil versum. de heer J. J. Q. Boot. Ryan Keyser, een dochter van de presidente van de vereniging, me vrouw G. H. Keyser-Hardinck, bood de koningin bloemen aan. Burgemeester Boot sprak een woord van welkom, hij wenste bestuur en leden geluk met de vijftigste verjaardag van de vereniging. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen. aldus de burgemeester, neemt in ons nationale bestel een belangrijke plaats in. De presidente, mevrouw Keyser, be tuigde haar grote dank voor de aanwezigheid van de koningin. Er zijn in de afgelopen vijftig jaren vele banden ontstaan tussen dé jubilerende vereniging en het Huis van Oranje. Mevrouw Keyser deelde voorts nog mede, dat de plannen voor de stichting van een eigen huis voor zieke huisvrouwen in een verge vorderd stadium zijn. aan een meisje dat op het zebrapad liep. Het meisje, de 4-jarige Wijnand van Rookhuizen uit Amsterdam, werd een aantal meters meegesleurd en viel toen op straat. Na een be handeling in het ziekenhuis kon zij naar huis worden gebracht. Op het trottoir werd de 11-jarige Thijs Blom uit Amsterdam, tussen de auto en een muur geklemd. Ernstig gewond, met een beenbreuk en verschillende inwendige kneuzingen, werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. Een fiets die tegen de muur stond werd ern stig beschadigd. De auto van de ambtenaresse liep lichte schade op. Radioverslag beraad Vrijzinnig Hervormden over zaak prof. Smits Gistermiddag heeft het hoofd bestuur van de Vereniging van Vrijzinnig Hei-vormden een ge neraal beraad gehouden. Dit naar aanleiding van het feit, dat door de beslissing van de commissie voor de behandeling van bezwaren en geschillen van de Nederlandse Hervorm de Kerk aan prof. dr. P. Smits definitief de rechten van emeritus-predikant zijn ontno men. De V.P.R.O. zendt van avond om half acht over de zender Hilversum I een kort verslag van deze bijeenkomst uit. De vertegenwoordigers van Opper- Volta en Dahomey bij de Verenigde Naties, de heren Frederic Guirma en Maxim Ual Zollner, behorende tot de groep der Z.G. .jBrazaville-landen" hebben dinsdag op een persconferen tie in de „Nieuwspoort" in Den Haag hun indrukken gegeven over een be zoek dat zij juist aan Nederlands Nieuw-Guinea hebben gebracht. De foto toont tijdens de persconfe rentie flinks) de heer Zollner en rechts de heer Guirma. SENAAT VERWERPT MOTIE VAN WINGERDEN (Van onze parlementaire redacteur) De tegen minister Toxopeus gerichte motie van afkeuring, die dé lieer Van Wingerden van de P.v.d.A. ver leden week in de Eerste Kamer tij dens de behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken had in gediend, is gisteren roemloos ten ein de gegaan. De Eerste Kamer ver wierp hem met 19 tegen 39 stemmen. Voor stemden alleen de P.v.d.A. en de C.P.N. De motie betreurde dat de minister de in de Tweede Kamer aangenomen motie van de heer Beer- nink (e.h.), die om heropening van het georganiseerde overleg over de ambtenarensalarissen vroeg, naast zich neergelegd heeft en sprak daar over afkeuring uit. De Eerste Kamer nam de begroting van binnenlandse zaken zonder hoof delijke stemming maar met aanteke ning dat de C.P.N. tegen was. aan. Cubaan koopt zoon los voor 100.000 dollar Guillermo Alonso Pujol, een voorma lig Cubaans vice-president, heeft de vrijheid van zijn zoon verkregen, door betaling van 100.000 dollar aan Fidel Castro. KORFBAL Zaterdag wordt in verband met de paasdagen slechts een bescheiden korfbalprogramma afgewerkt, maar do wedstrijden zijn er niet minder belangrijk om. In de eerste plaats is er in Souburg de plaatselijke derby Zuidwesters 1Animo I. We slaan do papieren van Animo hoger aan dan die van Zuidwesters. Togo heeft het thuis niet moeilijk tegen Vios 1 en zal zeker weer een paar punten verzamelen. Ook Swift 2 zal niet met lege handen terugkeren nu het bij Tjobu 2 op bezoek gaat. In 2A kan AKC van Stormvogels 1 winnen, als de ploeg tenminste de schrik van de vorige week te boven is. De grote wedstrijd is hier Togo 2 Ondo 1. De spelers van Togo hebben het terreinvoordeel en we verwachten dan ook, dat zij de punten thuis zul len houden, waardoor de weg naar het kampioenschap is geplaveid. Ani mo 2KVL is voor de thuisclub, al moeten de Souburgers de wedstrijd niet te licht opvatten. In 2B is de enige wedstrijd Blauw Wit 1—WKV, waarbij wc de thuis club de beste kansen geven. In 3A zal Swift 3 van het bezoek aan Vedo 3 wel 2 punten overhouden. In SB zal Elto 2 thuis juist iets ster ker zijn dan Luctor 2, terwijl Blauw Wit 2 van VZOD zal moeten winnen om de goede positie to behouden. Vopo achten we tenslotte sterker dan Togo 4. Bij de adspiranten A vindt de be langrijkste ontmoeting van het sei zoen plaats. Dan zullen de oude ri valen Animo A en Swift A elkaar ontmoeten. Op papier is Animo A, vooral gezien het tcrreinvoordeel, misschien let» sterker. Maar derge lijke ontmoetingen speelt de grote schotvaardigheid der Swiftianen al tijd een belangrijke rol. We verwach ten, dat de uitslag niet ver van een gelijkspel zal liggen. De prognoses luiden: 21 april. 1: Zuidwesters 1Animo 1 (2). Togo 1—Vios 1 (1>, Tjoba 2 Swift 2 (2); 2A AKCStormvogels 1 (1), Togo 2Ondo 1 (1); Animo 2 KVL (1): 2B: Blauw Wit 1—WKV (1): 3A: Vedo 3—Swift 3 (2): 3B: Elto 2—Luctor 2 (1), VZODBlauw Wit 2 (2), Togo 4—Vopo (2). Adspiranten. A: Animo ASwift A (3), Atlas A—Zuidwesters A (1); C: Dos '55Swift Kwiek (1), Swift VlugAnimo C (2); E: Blauw Wit B—Vios (2). Blauw Wit C—Olym- pia (2). Pup. A: Dos '55—Swift (1): B: BI. Wit ATogo (1), Blauw Wit B Elto (2), Tjoba—Olympia B Selectiewedstrijd voor twaalftal van de Z.K.B. Op koninginnedag (30 april) wordt te Zeist weer het. bondentoernooi voor zaterdagkorfbalclubs gehouden. Hier aan zal ook een ZKB-twaalftal deel nemen. Dit team zal dus moeten be staan uit spelers en speelsters van regionale twaalftallen. Zodoende zyn de spelers en speelsters van Swift 1 en Tjoba 1 voor deze ploeg uitgeslo. ten. Om tot een definitieve samenstel ling te komen, zal morgenavond donderdag om half zeven op het Elto-terrein te Kapel Ie een selectie wedstrijd worden gespeeld tussen 2 teams. Hiervoor zijp. de volgende spelers en speelsters uitgenodigd: A.-team: Dames: Ella Deurloo (To go), Marga Wolff en Jopie Jasperse (beiden Animo. Souburg), Truus Bu- teijn (Vios, Krabbendijke), Frieda Zeilmaker (Swift 2. Middelburg) en Corrie van Dijke (Elto, Kapelle). Heren: H. Heupperman en Piet van Beugen (beiden Togo), Jan Cijsouw (Animo), B. Boudeling (Zéelandia, Kruiningen), David van Soelen (Zuid westers. Souburg) en Joop Schout (Swift 2). B.-teaiu: Dames: Ria Brandt (Zoe- landia), Corrie Koole (Zuidwesters), J. Zandee (Vios), Hannie de Jonge (Luctor, Terneuzen), Lonneke Brug- geman en S. Berrevoots (beiden To go). Heren: Han Davidse en W. Scheltens (beiden Swift), Piet de Ronde (To go), Jan Dieleman (Animo), M. Eversdijk (Elto) en J. Moerland (Vios). Reserves: Joke Bastinck en Suus Breel (beiden Swift) en Nel Groene- veld (Animo): Heren: C de Goffau (Vios), C. Kallemein (Swift) en W. Reynhoudt (Animo). Zeeuws damkampioen schap voor jeugdvijftallen Voor de finale van het kampioen schap van Zeeland voor jeugddam- vijftallcn wordt morgen, donderdag, eèn wedstrijd gespeeld tussen een team uit Middelburg en een gecom bineerde ploeg van Goes en 's-Gra- venpolder. De gecombineerde ploeg van Goes en 's-GravenpoJder werd kampioen van de voorronde voor Noord- en Zuid-Bevelandhet team van Middelburg won de voorronde voor Walcheren. De kampioen van Zeeland speelt op 21 april te Utrecht in de demi-finale van het Neder lands kampioenschap. De wedstrijden voor het Nederlands kampioenschap worden gespeeld in vier groepen. De kampioen van Zeeland is ingedeeld in een groep met Enschede en Am sterdam. De winnaars van de groe pen komen in de finale, die op 31 mei eveneens in Utrecht wordt ge speeld. Daling omzetten naar geldswaarde Wessanen Het verslag over 1961 van „Wessa- nen's Koninklijke Fabrieken N.V." (meelfabrieken) geeft een daling te zien van het indexcijfer van de om zetten naar geldswaarde (op basis 1954 is 100) tot 142 (1960: 157). De ze daling is in hoge mate beïnvloed door de belangrijke daling der we reldmarktprijzen van verschillende grondstoffen. Ook de revaluatie iy van invloed ge weest. De saldi exploitatierekeningen en opbrengst deelnemingen stegen tot f 12,03 miljoen (v.j. f 10,92 min). Na afschrijvingen etc., resteert een saldo winst van f 4,3 min. (f 3,9 min). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van tien (onv.) procent, waarvan reeds vier procent als inte rim-dividend betaalbaar werd ge steld. De resterende winst wordt ge bruikt om de positie van de vennoot schap te versterken. Nagekomen familieberichten. Heden overleed, na een langdurig gedragen lij den, in het rusthuis „Der Boede" te Koude- kerke, mijn lieve man en onze zorgzame va der, behuwd-, groot-, overgrootvader, broei en zwager-, de heer KAFvEL MARTIN US HELDERS, op de leeftijd van bij na 77 jaar. Middelburg: Wed. A. M. S. Helbcrs- Baden Wed. K. S. Verswijveren- Helbers Rotterdam: P. J. M. Helbers M. Helbers Noordzij Middelburg: W. Helbers M. Helbers Vriesenia S. M. Kok— Helbers A. Kok A. de Kam P. de Kam M. Potter— Helbers L. Potter K. M. Helbers S. Helbers— Zeventer A. Smolders— Helbers J. Baden Klein- en achter kleinkinderen. Middelburg, 16 april 1962. Beenhouwerssingel 19. De teraardebestelling zal plaatsvinden don derdag 19 april. Ver trek te 11.30 uur van af Beenhouwerssingel 19. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed onze beste, zorgzame man, vader, behuwd- groot- en overgrootva der, PIETER VERBURG in de ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam. M. Verburg-de Visser. 's-Hecr Abtskerke, 17 april 1962. 's-Heer Abtskerkse- zandweg 10. (post Nisse). De begrafenis zal plaatsvinden op vrijdag 20 april 1962 te 1.30 uur op de algemene be graafplaats te 's-Heer Abtskerke. Heden nam God tot zich na een geduldig gedragen lijden onze lieve, zorgzame vrouw, moeder, hehuwdmoeder en grootmoeder, ELISABETH GEERTRUIDA OVERBEEKE geboren HAMELINK op de leeftijd van ruim 63 jaar. Zierikzee: J. P, Overbeeke. Katwijk aan de Rijn: A. A. E. op 't Hof- Overbeeke. J. op 't Hof. Arjen. Zierikzee: E. S. E. Overbeeke. Zierikzee, 17 april 1962. Liever geen bezoek. De begrafenis zal d.v. plaatshebben op vrij dag 20 april 1962 des namiddags te 13 uur op de algemene be graafplaats te Zierik zee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6