HUNTER Landbouwschap spreekt zich uit over beleid op langere termijn Onderzoek na tekort bij effectenmakelaar KOSTEN LEVENSONDERHOUD HOGER DOOR AARDAPPELPRIJS wo':?\c:rv.G is april 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE V ORAN7 9 1 John Glenn Day Het Amerikaanse huis van af- gevaardigden heeft zijn goed- keuring gehecht aan een rcso- 2 lutie om 20 februari van elk 2 jaar te gedenken als John Glenn Day, ter ere van 's lands 5 ruimtevaarders en ruimtedes- kundigen. Het wetsontwerp moet nog door de senaat wor- I den goedgekeurd. A/wwwwwvuwwuwwwuuwvwa/WUU Jongeman stal uit pastorie De politie van Milaan heeft de ar restatie wegens diefstal bekend ge maakt van de 22-jarige Rotterdam mer J. M. De jongeman had geld weggenomen uit de pastorie van Dario Camparelli in Santa Margherita di Lissone. Hij zit gevangen in de gevangenis van Monza bij Milaan. (Advertentie) Kritiek van organisatie leidde tot aantal wijzigingen Vandaag zal liet bestuur van het Landbouwschap zeggen hoe het over de op langeretermijn te voeren landbouwpolitiek denkt. Een nohi over dat onderwerp, opgesteld door het secre tariaat van het Landbouwschap, is in mei van het vorige jaar klaargekomen. Het bestuur heeft toen besloten, geen verant woordelijkheid voor dit geschrift te gaan dragen voor en aleer de gehele georganiseerde landbouw „tot aan de voet" er zijn mening over had kunnen zeggen. Dat is in het afgelopen winter seizoen gebeurd. Iu tal van vergaderingen hebben plaatselijke en gewestelijke organisa ties van boeren en landarbeiders het rapport bestudeerd en besproken en ook buiten de engere kring van de landbouw heeft men er zich over gebogen want ooit dat heeft het bestuur zo gewild. Het resultaat van alle studie en dis cussie is nu samengebundeld in een dik pak commentaren van de top- organisaties van boeren en landar beiders, die met hun zessen het be stuur van het Landbouwschap aan wijzen, van enige organisaties van handel en industrie, cn van enige anderen. V er and eringen De nota, zoals het secretariaat die heeft opgesteld, herinnert aan de grote veranderingen die de Ne derlandse landbouw de afgelopen tien jaren gezien heeft en voor. spelt dat deze landbouw ook nog een tijd van grote veranderingen tegemoet gaat. De afvloeiing van arbeid uit de landbouw zal door gaan, die arbeid zal duurder wor den, de mechanisatie zal nog sterk toenemen, er zullen belangrijke wijzigingen komen in bedrijfsvoiv men en produktierichting. Dc vraag naar hoogwaardige land en tuinbouwprodukten zal toene men, met name door de E.E.G. zal cr een zekere wijziging komen in de afzetmogelijkheden buiten onze grenzen. Twee ontwikkelingen zullen, in de reactie van de Nederlandse landbouw op de wijzigingen in produktie- en afzetvoorwaarden, op de voorgrond moeten staan: verhoging van de ar- beidsproduktiviteit door rationalisa tie en mechanisatie, aanpassing van het produktie- en afzetapparaat aan de veranderingen in de vraag. Als mogelijkheden voor de verhoging der arbeidsproduktiviteit worden ge noemd: oppervlaktevergroting der bedrijven, intensivering, specialisatie, bedryfsvereenvoudiging door bepaal de werkzaamheden aan b.v. loonbe drijven over te laten. Voor een goed verloop van 't aanpassingsproces zijn nodig: verdere sociaal-economische ontsluiting van het platteland, goede kredietvoorziening, voldoende mobi liteit in het grondverkeer, onderne merszin bij boeren en tuinders, vak bekwaamheid van ondernemers en arbeiders, doelmatige organisatie van verwerking en afzet, inzicht in dé marktsituatie en bescherming tegen onredelijke prijsconcurrentie buiten. T oevoegingen Opmerkingen van de zijde van de bonden hebben ertoe geleid, dat het secretariaat in een aantal toe voegingen meer aandacht besteedt aan werk- en levensomstandighe den van de agrarische bevolking cn aan de plaats van de landarbei der. Bij het rationalisatieproces zal de factor arbeid zowel wan neer het eigen arbeid als wanneer het loonarbeid betreft niet al leen als technische produktiefac- tor mogen worden beschouwd. In de eerste plaats zal rekening moe ten worden gehouden met de mens die er achter staat. Het beginsel van de relatieve gelijkstelling tus sen land- en industriearbeider wordt nu als leidraad genoemd en meer aandacht, wordt besteed aan de opleiding van de arbeider. Het secretariaat heeft het van ver schillende zijden bekritiseerde hoofd stuk over verwerking cn afzet vrij drastisch gewijzigd. De opmerking, dat de Nederlandse land- en tuin bouw de verwerking en afzet van zijn produkten steeds meer zal moeten beschouwen als een aangelegenheid, die niet zonder meer aan anderen kan worden overgelaten cn dc aanbeve ling om zo nodig de afzet en verwer king in coöperatieve vorm zelf ter hand te nemen komen in de gewijzig de tekst niet meer voor. Wel staat daarin dat nauwe samenwerking tus sen de georganiseerde landbouw en de verwerkings- en afzetorganisaties 'gewenst is en dat onderzocht moet worden, voor welke produkten de marktpositie zou kunnen worden ver sterkt door een of andere vorm van samenwerking op het punt van het aanbod (eventueel zelfs t.a.v. de pro duktie) tussen de landbouwonderne mers. Enige specifieke opmerkingen over concentratie in de zuivelsector zijn nu weggelaten, maat* wel is ge bleven de uitspraak, dat de standsor ganisaties intensieve voorlichting moeten geven aan boeren en tuinders, leden van coöperaties, om mentale weerstanden tegen het gewenste con- centraticproces bij die coöperaties weg te' nemen. Overschotten Voorts heeft het secretariaat nu de stelling, waarin gezegd wordt dat ondersteuning van het prijs niveau zo moet geschieden, dat de ondernemers de prijsverhoudingen en in zekere mate ook de prijs- risico's blijven voelen, geschrapt. In plaats daarvan wordt dat een nationaal beleid, gericht op beperking van de produktie van exportprodukten met een laag prijsniveau op de internationale markten, geen bijdrage van bete kenis levert tot de oplossing van het wereldvraagstuk der relatieve voedseloverschotten en een stre ven naar nationale zelfvoorziening in de hand werkt, met prijsgave van de relatieve voordelen van onze specifieke produktie- en af- zetomstandigheden. De passages over de E.E.G. zijn, nu inmiddels de Brusselse besluiten over het gemeenschappelijk landbouwbe leid zijn genomen, uitgebreid. Maar voor groenten en fruit, conserven, eie ren, slachtpluimvee en bepaalde zui- velprodukten worden nu „de relatief gunstigste afzetmogelijkheden" voor de Nederlandse landbouw verwacht, niet meer „een belangrijke stijging van de afzetmogelijkheden". Organi saties waren over die produkten, vooral over eieren, slachtpluimvee en zuivel, wat minder optimistisch dan het secretariaat of vonden dat de mo gelijkheden van graan en suikerbie ten toch ook niet onderschat moeten worden. Aan de opsomming van. middelen tot produktiviteitsverhoging is nog toe gevoegd, dat naarmate de perspectie ven voor de afzet op langere termijn minder gunstig zijn, voor het toch nog verwezenlijken van een redelijk inkomen de nadruk meer op opper, vlaktevergroting als middel tot pro- duktiviteitsverhoging komt te liggen. Die oppervlaktevergroting betekent een versterkte afvloeiing uit de land bouw. Hoe het rapport in zyn definitieve vorm zal worden, of het akkoord kan gaan met de tekst, zoals die door het secretariaat is opgesteld, gewijzigd en aangevuld, zal het bestuur van het Landbouwschap in zyn openbare ver gadering van vandaag bepalen. STIJGING VAN 2.5 PROCENT Groenten schaars Vergeleken met de gemiddelde kos ten van levensonderhoud in de maan den april I960 en april 1961 heeft de prijsontwikkeling van aardappelen en groenten naar schatting geleid tot een stijging van de totale kosten van levensonderhoud van 2,5 percent. Deze styging wordt voor het groot ste deel veroorzaakt door de hogere prijs van aardappelen (naar schat ting 1,5 percent). Dit hebben de ministers van econo mische zaken, drs. J. W. de Pous, en de minister van landbouw en visserij mr. V. G. M. Marijnen, geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw De Roos- Oudegeest (P.v.d.A.). De ministers herinneven er aan, dat zij hebben besloten de export van aardappelen met ingang van 16 maart aan beperkingen te on- derwerpn. De regering zal de ver dere ontwikkeling van de aardap pelprijzen met grote aandacht blijven volgen, aldus de ministers. Over de oorzaken van de prijsstijgin gen delen zij mede dat het thans re latief hoge prijspeil voor verse groenten is veroorzaakt door het koude en zeer late voorjaar, waar door in geheel Europa met name in de Zuideuropese landen de pro duktie van verse groenten ernstige schade heeft ondergaan en in het al- Kachel oorzaak van explosie in Rotterdam Een politieonderzoek heeft aange toond dat een brandende kachel de oorzaak is geweest van de gasont ploffing die zich maandagmorgen in het Rotterdamse stadsdeel Crooswyk heeft voorgedaan en waarhij voor en kele honderdduizenden guldens scha de werd aangericht. De kachel stond in oen woonkamer op de benedenverdieping van het pand, waar de persgasbuis onder de Crooswijkseweg het fatale lek ver toonde. gemeen gesproken de aanvoer ervan belangrijk is vertraagd. Voor wat de produkten aardappelen en peulvruchten betreft, moet de prijsstijging worden toegeschreven aan het feit dat de ten opzichte van de totale vraag beperkte voorraad oude aardappelen en de verlate aan voer van vroege aardappelen van de nieuwe oogst, een internationale schaarste aan consumptieaardappe len heeft doen ontstaan en een ver schuiving naar consumptieverwante produkten, o.a. peulvruchten. Speculatie De ministers beschikken niet over aanwijzingen, dat de prijsstijging van deze produkten mede veroor zaakt zouden zijn door speculatieve manipulaties en dat derhalve de pro dukten slechts in geringe mate van deze hoge pryzeu zouden meeprofi teren. Een jongetje van 20 maanden de zoon van een herder in het Dhamboelgebied in Oezbe kistan is reeds 76 centime ter lang en weegt meer dan 62 kilo, zo heeft het Russische persbureau „Tass" bekendge maakt. De omvang van de borst van het kind is 78 centimeter. Het jongetje heet Arstanbek. Vol gens „Tass" is het een vrolijk, mededeelzaam en nieuwsgierig kind. Het jongetje leert net zo vlug praten als de andere kin deren van zijn leeftijd, aldus het Russisch persbureau. In de Rotterdamse Euromast heeft de halve finale plaatsge vonden van de landelijke Miss- Bnllverkiezingen. Foto: Con- ny Stuart (zonder bril) te ■midden van (le tien mooiste bril-missen. Nota secretariaat vandaag ter sprake Russisch reuzenkind van 20 maanden oud In Wassenaar sing, die de rechtbank volgende week donderdag zal nemen. Van het on derzoek door de Rotterdamsche Bank zal het mede afhangen of een defini tieve surséance van betaling zal wor den verleend. Het merendeel van de cliënten van het effectenkantoor van de heer L. heeft inmiddels besloten tot de oprichting van een belan gengemeenschap, die in contact wil treden met een bankinstelling voor de overname van effecten portefeuille en banktransacties. Aan de top van deze belangenge meenschap staat een krediteuren- eommissie, die is ingesteld onder voorzitterschap van mr. N. W. A. Brink te Wassenaar en waarvan als secretaresse optreedt me vrouw mr. D. Vermeulen-Harm - sen eveneens uit Wassenaar, echt genote van de raadsman van de heer L. mr. G. J. Vermeulen. Sin^ls 1943 is de heer L. als effecten makelaar te Wassenaar gevestigd, waar hij het beheer en de admini stratie voerde over verschillende ver mogens. Tot voor kort bekleedde de heer L. in het verenigingsleven van Wassenaar vele bestuursfuncties, zo dat hij in de plaatselijke gemeen schap een grote bekendheid geniet. De berichten over financiële moei lijkheden van het effectenkantoor hebben dan ook, naast ongerustheid, ook verbazing gewekt. Over het be drag dat tekort is, doen in Wasse naar allerlei geruchten de ronde. Maar zoals gezegd, hieromtrent staat nog niets vast. Het onderzoek van de Rotterdamsche Bank zal hier- opheldering moeten verschaffen. N.S.-maatregeIen na ramp bij Woerden Do directie van de N.S. heeft ip nauw overleg met het rijkstoezieht op de spoorwegen na de ramp bij Woerden, voorlopig de volgende maatregelen getroffen, zo deelt de minister van verkeer en waterstaat mee op schrif telijke vragen uit de Tweede Kamer. Het personeel werd nogmaals met nadruk gewezen op het voorschrift, dat de machinist bij mist of slechte weersomstandigheden de conducteur kan verzoeken zich bij hem in de ca bine te voegen. Te Harmeien werd de tijd. gedu rende welke de stand van de wissels automatisch wordt vastgehouden, na dat een voor een trein op veilig ge steld sein op onveilig is gesteld, ver lengd. Voorts is besloten om te Harmeien en op die punten van het net, waar hiertoe aanleiding bestaat, op korte termijn een meer opvallende marke ring van de voorseinen van afstands- seinen aan te bréngen. Volgens de wolindustrie is er in En geland het afgelopen jaar 25 procent meer wol van de breipennen gegleden dan het jaar daarvoor. Zij schrijft dit toe aan de omstandigheid dat niet alleen meer vrouwen, maar ook mannen zijn gaan breien, dikwijls cp advies van dc dokter, als zenuwstillend middel. International Factors Nederland N.V. R. Mees Zoonen, bankiers en as surantiemakelaars le Rotterdam en de aandeelhouders van International. Factors Ltd. te Londen hebben be sloten op te richten International Factors Nederland N.V. met een ka pitaal van 2.500.000,waarvan geplaatst en gestori 500.000,—. Deze N.V. zal zich bezighouden met ..factoring", d.w.z. het verschaffen van financiering en service in de vorm van factoorsoicnstendc uit staande vorderingen op afnemers worden overgenomen met inbegrip van het delcredere risico en daar naast worden de incasso en de ad ministratie van vorderingen ver zorgd. Deze factoorsdiensten zijn beschikbaar voor b.nnen- en buiten landse leveranciers aan Nederlandse kopers, Nederlandse export naar En geland, de Verenigde Staten, Canada en Australië en voor importen uit Engeland, de Verenigde Staten. Ca nada en Australië uit andere landen. International Factors Nederland N.V. zal zich voor haar ciiënten ook be lasten met het onderzoek naar af zetmogelijkheden an Nederlandse produkten in de Verenigde Staten. Canada en Engeland. Tot directeur wordt benoemd de heer L. van Dijk Wijziging werktijd winkelpersoneel Dezer dagen is een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels te venvachten. Dit is gisteravond mee gedeeld door de heer P. J. M. Mal tha, voorzitter van de landelijke R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelpersoneel, die sprak voor de afdeling Tilburg van deze bond. Hierbij zal. aldus de heer Maltha, het probleem van de vrije halve dag definitief worden geregeld. Geen compensatie zal meer plaatsvinden indien deze halve vrije dag op een landelijke feestdag valt. Voor het ge val in een bepaalde week een feest dag valt, mag de op een andere werkdag vallende vrije dag voorden overgeslagen, mits binnen vier we ken hiervoor compensatie plaats vindt. De tot dusver toegestane werkdag van maximaal 11 uur, geldt in het vervolg slechts voor de dagen met koopavonden met dien verstande dat het maximale aantal uren wordt te ruggebracht tot 10. Tevens wordt be paald dat in gemeenten waar het winkelpersoneel gedurènde 180 da gen per jaar langere werkdagen maakt dan normaal, b.v. in toeristi sche gemeenten, gedurende de rest van het jaar niet meer dan 48 uur per week mag werken. Aan het winkelpersoneel dat niet on der een C.A.O. valt, zal het hoofdbe drijfschap detailhandel binnenkort bijzondere aandacht besteden. Onder meer zal het vastleggen van een aan tal secundaire arbeidsvoorwaarden in een verordening worden bespro ken. Echtgenote Rotterdams burgemeester bad auto-ongeluk Mevrouw Van Walsum-Quispel, echt genote van de burgemeester van Rotterdam, heeft gisteravond om streeks zes uur een hachelijk avon tuur beleefd. Zij reed in een auto, bestuurd door de chauffeur van haar echtgenoot de heer Kint, van Arnhem waar zij een vergadering had bijgewoond, terug naar Rotterdam langs rijksweg 12. Ter hoogte van dc oprit bij Veenen- daal wilde chauffeur Kint een voor hem rijdende vrachtwagen passeren, waarbij hij werd gedwongen naar links uit te wijken, omdat een derde auto, kennelijk zonder voldoende op het verkeer te letten, van de oprit de rijksweg opreed. De wagen van me vrouw Van Walsum raakte daardoor van de weg, kwam in de berm te recht en sloeg over de kop. Mevrouw Van Walsum en haar chauffeur wer den naar het Julianaziekenhuis tc Veenendaal gebracht, waar bleek, dat de opgelopen letsels niet ernstig waren. Mevrouw Van Walsum kon in de loop van de avond naar haar huis in Rotterdam terugkeren. VOORLOPIGE SURSÉANCE VAN BETALING (Van onze Haagse redactie) De Wasseuaarse effectenmakelaar, de heer M. L. N. L., is in financiële moeilijkheden geraakt, mede door het verlenen van kredieten aan per sonen, die niet in staat bleken de aan hen geleende gelden terug te betalen. Omtrent de omvang van het tekort staat nog niets vast, omdat het on derzoek, dat door de Rotterdamsche Bank wordt verricht, nog niet is af gesloten. De Haagse rechtbank heeft de heer L., die intussen in overspannen toe stand in de St.-Jacobusstichting te Wassenaar is opgenomen, voorlopig surséance van betaling verleend in afwachting van de definitieve beslis- Smaadzaak tegen journalisten voortgezet Do rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de behandeling van de zaak tegen de van belediging van het openbaar gezag cn laster ten aan zien van gezagsdragers van het mi nisterie van defensie beschuldigde journalisten J. G., kroniekschrijver van „De Telegraaf" en J. J. F. S., hoofdredacteur van dit dagblad, voortgezet. In een op' 17 maart 1961 gepubliceerd artikel „Het ministerie van defensie als gelegenheidsgeefster", waarin aandacht werd geschonken aan de z.g. „bloesjesaffaire" te Oudewater, zou het openbaar gezag beledigd zijn. In een tweede artikel, op 17 juni on der de titel „Het valse kaartspel", geplubiceerd, werd gesuggereerd, dat „staatssecretaris Calmeyer en de di recteur-generaal van defensie, de heer S. D. Duyverman, zich niet zou den hebben ontzien in het rechtsver- loop bjj het ambtenarengerecht in te grijpen door de kaarten te steken". Dit zou gebeurd zijn doordat staats secretaris Calmeyer twee ambtena ren, die in functie lager waren dan de heer Van der Putten, doch die hetzelfde werk deden, tijdens het door het ambtenarengerecht gelaste onderzoek, twee rangen deed promo veren om de overplaatsing van de heer Van der Putten te rechtvaardi gen. Ten aanzien van dit artikel is de journalisten belediging c.q. smaad ten laste gelegd. De rechtbank hield zich gisteren voor de derde keer met deze zaak bezig. Reeds tweemaal ver wees de rechtbank de zaak naar de reehter-commissaris. Gisteren waren enige ambtenaren als getuige voor de rechtbank verschenen. De rechtbank zal op 1 mei uitspraak doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5