Ongehuwde werkende vrouw boven 45 jaar betaalt geen premie Incident bij Beek nog niet opgehelderd Moslims wraaklustig na nieuwe moordpartij van O.A.S. in Oran Koningssloep wordt opgeknapt Prof. Romme in Raad van State WOENSDAG 18 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 KINDERBIJSLAGWET IN EERSTE KAMER Wetsontwerp maakt goede kans na toezegging van minister (Van onze parlementaire redacteur) Naarmate gisteren in de Eerste Kamer de middag verstreek leek het of hec lot .van het wetsontwerp algemene kinderbijslag verzekering steeds meer aan een zijden draad kwam te hangen. De P.v.d.A. verklaarde ronduit tegen het wetsontwerp te zullen stemmen. De C.H.U. wilde eerst weten, of de minister gebruik zal maken van de hem in het wetsontwerp verleende bevoegd heid om de ongehuwde zelfstandige werkende vrouwen boven 45 jaar van premieheffing vrij te stellen, voordat zij haar stand punt bepaalde. Voor de A.R.P. hield prof. De Gaay Fortman een rede, die ir» feite niets van het wetsontwerp heel liet en ook hij liet het van het antwoord van de minister afhangen, of zijn fractie voor het ontwerp zou stemmen. De V.V.D. wenste even als de C.H.U. een duidelijke toezegging ten aanzien van de boven 45-jarige vrouwen anders zouden enkele leden tegen stemmen en er leefde in deze fractie bij enige leden een overwegend bezwaar tegen de bepaling in het wetsontwerp, dat zelfstandigen een bijslag van het derde kind af krijgen, als hun zuiver in komen niet boven f 14.000,ligt. De liberalen zijn namelijk ïn het al gemeen tegen kinderbijslag. In hun gedaclitengang behoort de grens voor ae zelfstandigen op f 8000,te lig gen, wil men nog van een sociale voorziening kunnen spreken. De mi nister had er in zijn ontwerp f 12.000 van gemaakt en in de Tweede Kamer is dat door de aanneming van een desbetreffend amendement in f 14.000 veranderd. Steun Alleen de K.V.P. en de C.P.N. ver leenden de minister aanstonds steun, hoewel pok zij verschillende beden kingen tegen het wetsontwerp koes terden. Dat was echter niet genoeg om het ontwerp aangenomen te krij gen. Minister Veldkamp zou met een toezegging over de brug moeten ko men. namelijk met de toezegging, dat hij de ongehuwde zelfstandige wer kende vrouwen boven 45 jaar niet voor premieheffing in aanmerking zou laten komen, ondanks het advies van de Sociaal-Economische Raad om van deze groep vrouwen wel premie te heffen. De bewindsman heeft deze toezeg ging gedaan, zodat de beletselen voor de aanneming bij een aantal Kamerleden was weggenomen. Er zal volgende week woensdag over het wetsontwerp gestemd worden, het laat zich aanzien dat het een meerderheid zal verwerven. Tegen zullen alleen zijn de P.v.d.A., en kele leden van de V.V.D. en naar wij vernamen van de A.R.P. de heren De Gaav Fortman en Elffe- rich. In de Tweede Kamer werd het wetsontwerp op 12 december 1961 aangenomen met S4 tegen 47 stemmen. Daar brachten de P.v.d.A.. de P.S.P., de S.G.P. en de. heer Aantjes van de A.R.P. hun stem tegen het wetsontwerp uit. Het woord voerden de heer Vah Bruggen (c.h.). Van Wingerden p.v.d.a.). Van Lieshout (k.v.p.), Ha ken (c.p.n.), De Gaay Fortman (a.r.) en v. d. Vliet (v.v.d.). Eerstgenoemde had op een aantal punten liever een andere regeling gezien, maar hij wist dat in de politiek geen lievere brood jes worden gebakken. Hij achtte het ontwerp onder de huidige politieke verhoudingen de enige bereikbare re geling. Het beste De heer Van Wingerden erkende dat minister Veldkamp van zijn voorgangers een nog al vreemde boedel heeft overgenomen. Ten slotte is daaruit een wetsontwerp te voorschijn gekomen, dat deze afgevaardigde bestempelde als een stelletje ongeregeld goed. Niette min: hij had respect voor een mi nister. die durft te zeggen, dat hij er zelf niet erg gelukkig mee is, maar dat hij er het beste van ge maakt heeft. De heer Van Lieshout, liet algemene rooms-katholieke standpunt innemen de, verklaarde zich voorstander van een werkelijk algemene kinderbijslag- verzekering zonder inkomensgrenzen en zonder andere beperkende bepa lingen. Met de heer Van Bruggen was deze afgevaardigde het niet eens, dat van de ongehuwde zelfstandig wer kende vrouwen van boven de 45 jaar geen premie behoort te worden gehe ven. Prof De Gaay Fortman van de A.R.P. ontkende juist dat van een algemene volksverzekering gesproken kan wor den. Als het aan hem lag, zou een al gemene regeling aanvaardbaar ge maakt moeten worden door ten eer ste de kinderbijslagwet 1939 voor loontrekkenden te handhaven, ten tweede een afzonderlijke regeling voor de zelfstandigen te scheppen en ten derde de kinderbijslagwet voor rentetrekkers en de kiridertoelagewet voor gepensioneerden op te nemen in de kinderbijslagwet 1939. Principieel tegen De heer v. d. Vliet van de V.V;D. ten slotte, gaf de minister enige hoop, dat de meerderheid van zijn fractie voor het wetsontwerp zou stemmen, hoe wel zij principieel tegen Kinderbijslag is. als een gunstige regeling voor de ongehuwde vrouwen van boven 45 jaar getroffen wordt. De minister verzocht de Anti-Revolu tionairen steun aan het wetsontwerp te verlenen en zegde daarna toe, dat hfl geen premie zou heffen van de ongehuwde zelfstandig werkende vrouwen van 45 jaar en ouder. Deze vrouwen maken maar ZVi procent uit v*n alle premieplichtigen. Tenslotte deelde de bewindsman mee dat invoering van de wet vóór 1 janu ari 1963 menselijk onmogelijk is. Er zal nog heol hard gewerkt moeten worden om het voor elkaar te krijgen, dat de wet op 1 januari a.s. in wer king treedt. Tijdens de rijdende en varende receptie op maandag 30 april in Amsterdam, zal de koninklijke familie onder meer gebruik maken van de koningssloep. De „Gouden sloep" wordt thans opgeknapt op de rijkswerf in Den Helder. Auto moet lichtblauw zijn Toestand van douane-beambte zorgwekkend In het grensilorpje Beek bij Nij megen is gistermorgen onder regie van de adjudant der rijks politie G. Groenhuis het inci dent, waarbij de douanebeambte Spin uit Beek van een snel rij dende auto is gevallen of gesla gen, gereconstrueerd. Daarbij is min of meer vast komen te staan, dat de auto, waaraan de beambte zeker 400 meter is meegesleurd, lichtblauw moet zijn geweest. Over het merk van de wagen (ver moedelijk een Volvo of een Peugeot) heeft men echter nog steeds geen ze kerheid. De reconstructie gebeurde in aanwezigheid van de officier van justitie in het arrondissement Arn hem, mr. A. Pfeil, en de commandant van-de rijkspolitie in het district Nij megen, overste A. Cammaert. Een van de belangrijkste getuigen was de dertigjarige mevrouw Ger- trud Bücker, thans met vakantie in Amsterdam, die, toen het inci dent zich afspeelde, in de cabine van een voor de grens wachtende vrachtauto zat. Ze verklaarde ook nu, dat ze gezien had, dat de dou anebeambte, nadat deze een kijkje In het grensdorpje Beek bij Nijme gen is dinsdagochtend onder regie van adjudant G. Groenhuis van de rijkspolitie een reconstructie gehou den van het incident, waarbij doua ne-beambte Spin uit Beek van een uit Duitsland komende auto, welke hij 'Wilde controleren, is gevallen of geslagen toen deze hard doorreed. Op de foto wordt bij wijze van voor beeld een douanejas uit een auto ge worpen, welke, snel de grenspost pas- seert. Jn de kofferruimte van de auto had genomen, van de inmiddels in zijn wagen gesprongen bestuur der een klap had gekregen. Daar na stoof de auto vol gas weg. De douanier klemde zich toen vast aan het portier, waarvan een raam pje open stond. Hij werd ongeveer een halve kilometer meegesleurd. Vervolgens, aldus een andere getuige, een in de buurt wonende landbouwer, is de man er af gevallen. Of hij er door een van de twee inzittenden is afgeslagen, heeft niemand gezien. Zo wel met een Peugeot als met een Volvo heeft men een en ander nog eens in scène gezet, waarbij een dou- aniersjas buiten de wagen werd ge hangen als slachtoffer. De toestand van het slachtoffer, dat in een Nijmeegs ziekenhuis ligt, is nog steeds zorgwekkend. (Van onze Haagse redactie) Prof. mr. C. P. M. Romme, de vroe gere fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Kamer, zal binnenkort, naar in Den Haag wordt verwacht, wor den benoemd tot lid van de Raad van State. Hij zal een van de twee plaatsen gaan innemen, waarmede de Raad van State, door de onlangs tot stand gekomen nieuwe wet op dit hoge staatscollege, is uitgebreid. Als bijzonderheid mag gelden, dat ook de vader van de vroegere frac tievoorzitter, mr. Rudolf A. H. Rom me, destijds deel heeft uitgemaakt van de Raad van State. Over de eventuele bezetting van de tweede nieuwe zetel is in Den Haag nog niets bekend. Weer drie slachtoffers van pokken in Engeland Maandagavond zijn opnieuw drie vrouwelijke patiënten van een inrich ting voor geesteszieken in Wales aan de pokken overleden. Van de 26 mensen die aan de pokken epidemie in Engeland zijn gestorven, waren er twaalf inwoonsters van de inrichting in Glanrhyd. Zes inwoon sters hiervan lijden nog aan de ziek te. Toch publikatie van Djilas' boek De uitgever William Jovanovich is maandagavond uit Belgrado in New York teruggekeerd en heeft bekend gemaakt, dat de publikatie van Dji las' boek „Gesprekken met Stalin" doorgang zal vinden. Jovanovich had de publikatie opge schort nadat functionarissen van de Zuidslavische voorlichtingsdienst in New York hem gezegd hadden dat de publikatie Zuid-Slavië zou schaden. De volgende dag werd de voormalige Zuidslavische vice-president Djilas gearresteerd wegens woordbreuk. Jo vanovich vloog daarop naar Belgrado om te pogen iets voor Djilas te be reiken. Zondag verklaarde Jovanovich ln Bel grado, zeer teleurgesteld te zijn over het mislukken van zijn pogingen en ook omdat hij Djilas niet m de vangenis had mogen bezoeken. Volgens Jovanovich is publikatie de enige manier om Djilas te helpen. Hij is van plan kort na elkaar vier boeken van Djilas te laten verschij nen. Behalve „Gesprekken met Sta lin" zijn het een roman, een biografie van een 19de eeuwse prins-bisschop van Montenegro en een verzameling korte verhalen. In de afgelopen vijf maanden zijn ln de streek van Azamgarh in de Indische staat Uttar Pradesh, zeshonderd mensen aan de pokken overleden. De Gaulle neemt leiding van acties in Algerije Parijs bezorgd over terreur van geheime leger President De Gaulle heeft gisteren persoonlijk de leiding geno men van de regeringsmaatregelen die een uitroeiing van de O.A.S. en terugkeer tot orde en rust in Algerije beogen. De Gaulle had gedurende een uur een onderhoud met de hoge commissaris voor Algerije, Christian Fouchet, die gistermorgen uit zijn hoofdkwartier te Rocher Noir naar Parijs was komen vliegen. Naar verluidt zijn president en rege ring zeer bezorgd over de toestand in de grote steden van Algerije waar de Franse autoriteiten ondanks veelvul dige interventie van het leger en tal rijke arrestaties de terreur der O.A.S. niet aan banden hebben kuunen leg gen. Chaos In Oran is de toestand zelfs be schreven als „chaotisch". De meeste Europeanen zouden abso luut niet meer gehoorzamen aan het Franse gezag en overtuigd zijn in een uiteindelijke overwin ning van de O.A.S. Troepenver sterkingen zouden opdracht heb ben gekregen direct naar Oran te vertrekken om zich bij de eenhe den van generaal Joseph Katz te voegen, de plaatselijke comman dant, die fel optreedt tegen de O.A.S. en verantwoordelijk is voor de arrestatie van Jouhaud. Intussen heeft gisteren een strafexpe ditie van gemotoriseerde O.A.S.-com- mando's in een moslimwrjk van Oran tot vergeldingsacties van Algerijnse zijde geleid. Bij de O.A.S.-aanval op de „wijk der olijfbomen" kwamen tenminste 20 moslims om het leven en werd een onbekend aantal gewond. Uit wraak gingen moslims, gewapend met ijzeren staven en stenen Europea nen te lijf,van wie er zes verwon dingen opliepen. Een Europeaan werd gelyncht en een Europees restaurant geplunderd. Om half acht gisteravond bedroeg het dodencijfer in Algerije voor giste ren 31, terwijl er 16 gewonden waren. Sinds 1 januari zijn 3715 personen om het leven gekomen en 8018 gewond. Kinderen gedood De O.A.S.-commando's, sommigen in camouflagepakken van het Franse leger, trokken in twee jeeps, een vrachtwagen en een particuliere auto de wjjk binnen. Zij betrokken stellin gen in drukke straten en vuurden in het wilde weg met machinegeweren en granaten op de menigte. Bij de eerste aanval kwamen 8 moslims, on der wie twee kinderen om het leven. Voordat de politie ter plaatse was hadden de O.A.S.-ers zich reeds uit de voeten gemaakt. TOERISTEN IN TIROL DOOR LAWINES GEÏSOLEERD Ongeveer 70 toeristen en circa 1800 inwoners van twee dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten door la wines en een dikke laag sneeuw in de Oosttiroolse bergen. Dit heeft de politie in Ennsbrück meegedeeld. Vliegtuigen zijn erin geslaagd een groep van 50 toeristen uit de lucht van levensmiddelen te voorzien. De andere groep van 20 toeristen, me rendeels Duitsers, die zich niet ver van de eerste groep bevindt moet nog bevoorraad worden. De 1800 geïsoleerde dorpelingen zit ten reeds drie dagen zonder elektri sche stroom. Vele huizen zijn bijna bedolven onder de sneeuw. De dor pen zjjn ObertlUlach en Het Wereldgebeuren Staal Er is nogal wat enthousiasme ln bepaalde Amerikaanse kringen over de kordaatheid van presi dent Kennedy in zijn strijd tegen de Amerikaanse staalfabrikanten. Die staalfabrikanten wilden plotseling de prijs van hun produkt met 6 dollar per ton verhogen. Zij hadden daar toe zeker enige reden, want wel heb ben de staalbedrijven altijd nog divi dend aan de aandeelhouders kunnen uitbetalen, maar in de laatste vijf ja ren krompen de winsten sterk in. Bovendien bleef er weinig geld over voor bedrijfsmodernisering, uitbrei ding enz. Er was echter met de Amerikaanse regering een soort „afspraak" welke inhield dat de pryzen en lonen zo sta biel mogelijk zouden blijven en van daar, dat het plotselinge besluit van de staalfabrikanten min of meer als een schending van deze belofte werd beschouwd en op heftig </erzet stuit te bij de Amerikaanse president. Welnu de president heeft in nauwe lijks 36 uur de staalslag gewonnen. Toen zijn regering behalve met ju ridische (anti-trust) maatrege len ook dreigde met het plaat sen van alle overheidsorders (o.a. voor de defensie) bij de staalfabrie ken, welke niet aan de prijsverho ging meededen, stortte het front van de staalfabrikanten ineen. De staalfabrikanten zullen nu de loonsverhogingen, welke zij kortgele den aan de arbeiders toestonden ook uit de winsten moeten halen. Daarbij zullen sommigen van hen de zeker heid hebben, dat ze voor uitbreiding en verbetering van hun bedrijven op kredieten zijn aangewezen, aange zien ze die verbeteringen niet kun nen financieren uit winsten. r-j rtarom was president Kennedy W zo verbolgen en waarom is men T T opgewekt nu hij de s taaislag won? De president beijvert zich sterk voor verhoging van de indus triële produktie en voor verminde ring van de werkeloosheid. Dat laat ste gelukt hem niet en dat betekent een lelijke wonde plek in de Ameri kaanse economie. Een verhoging van de staaiprijs zou er ongetwijfeld toe geleid hebben, dat de produktie ook in andere be drijfstakken zou zijn teruggelopen want prijsstijging drukt de vraag. Nu zijn er dit jaar helaas al waar schuwende stemmen opgegaan van economen, die menen dat afge zien van de staalprijskwestie de Amerikaanse produktie toch al iets beneden de verwachting zal blijven. Daaruit laat zich dus de felle reactie verklaren van de president. Hoe het dan wel moet met de staalindustrie in de toekomst en ook met de bestrijding van de werkloosheid is wel duidelijk. Er zal meer werkgelegenheid moeten komen en er zal ook een ogenblik aanbreken, waarop de staalfabrikan ten toch hun bedrijven moeten sane ren om de concurrentie tegen de Eu ropese en Japanse staalfabrikanten vol te houden. President Kennedy heeft ook bij het huidige staalconflict laten blijken, dat hij de weg van de infla tie niet wil bewandelen. Dat is overi gens niet zo'n afkeurenswaardige weg als sommige economen wel be weren. De meeste landen in West Europa hebben de weg van de „be heerste" inflatie gevolgd toen ze na de oorlog de produktie opvoerden en de werkloosheid uitbanden. Er zijn wel kwalijke bijverschijnselen verbonden aan het bewandelen van die weg, maar die moet men dan af wegen tegen de voordelen. President Kennedy echter stelt tot nog toe prijs op onvermin derde handharing van de dollar en het is helemaal niet eenvoudig dan in een land tot opvoering van de produktie, vermindering van de werkloosheid enz. te komen. Gewoonlijk probeert de overheid het met het verlenen van grote kredieten en subsidies, ook worden meestal uitgebreide overhei dswerken geënta meerd en uiteindelijk heeft de staat een enorm begrotingstekort. Het kan niet "anders of er zal in die richting sterke druk op de regering Kennedy uitgeoefend worden, tn Eu ropa hoopt men daarnaast nog. dat Kennedy ook de wereldhandel nog krachtig zal weten te stimuleren. Wellicht zijn wat dat betreft de ver wachtingen wat al te hoog gespan nen. Het ziet er in elk geval niet naar uit, dat 1962 een jaar van grote opleving in de Verenigde Stalen zal worden. Album voor orinses Marijke Begeleid door de lerares ge schiedenis van de gemeentelij ke middelbare school voor meisjes aan de Gerrit van der Veenstraat te Amsterdam, mej. drs. M. Troelstra heeft gistermiddag een aantal leer lingen van deze school prinses Marijke op paleis Soestdijk een album aangeboden. De leerlingen zijn allen lid van de historische club „Nova Zembla", die dit jaar het 5e lustrum viert. Het doel van deze club is de kennis omtrent de geschiedenis van Amster dam te vermeerderen door middel van excursies in de ou de stad en bijeenkomsten (z.g. ..overwinteringen" De meisjes hebben de tekst van „Het bronnenboekje". een schoolboekje over Amsterdams historie in woord en beeld dat werd samengesteld door drs. M. Troelstra en dr. H. J. Kok, overgeschreven op losse bla den. Deze bladen, verlucht met foto's, kaartles en tekeningen zijn tot een album samenge voegd in een leren band, alles door de leerlingen vervaardigd. "™»»,F"'lwwvwwflnflnnnwiBHUi/inniul

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3