Brouwershaven heft twee brandweren op PLAN TOT HERBESTRATING VAN KOM IN SCHARENDIJKE LAGE BOETE VOOR ONGEVAL OP ONVERLICHT KRUISPUNT AANKOOP CAFÉ TEN BEHOEVE VAN EEN CULTUREEL CENTRUM WOENSDAG 18 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 IN ZONNEMAIRE EN NOORDGOUWE Drie raadsleden verlieten bij stemming de zaal De brandweerkorpsen uit twee van de vier kernen van de gemeente Brouwershaven te Zonnemaire en Noordgouwe worden opgeheven. Dinsdagavond heeft de raad met een stemmenverhouding van zes tegen vier zyn goedkeuring gehecht aan een plan tot reorganisatie van dea bluseenheden binnen het territorium"' van de gemeente. Dit plan kwam er op neer, dat het bestaande materiaal van Brouwershaven en Noordgouwe wordt gecombineerd voor een korps in de eerste kern en dat het mate riaal van Dreischor en Zonnemaire voor het korps in Dreischor wordt gestationeerd. De nieuwe standplaat sen beschikken namelijk over goede garages. Om geen hoge kosten te hoeven maken de door b. en w. voor gestelde reorganisatie vergt 13.500 was deze oplossing aan de raadsleden voorgelegd. „Willen we tip-top geoutilleerd zijn, dan moeten we een ton neer tellen", zo viel uit de discussie te beluisteren. De raadsleden waren zich dus terde ge bewust van de consequenties, die andere brandweermaatregelen voor Brouwershaven meebrengen, maar toch werd het plan met enige aarze ling aanvaard. Burgemeester A. H. Vermeulen stelde zelf voorop, dat hij de korpsen van Noordgouwe en Zon nemaire met spijt zag opgeheven. „Vele jaren heeft men vrijwillig en met veel enthousiasme gewerkt. En dat dit gebeurde met eigenlijk ontoe reikende middelen dwingt nog meer respect af", zo zei hij. „Maar de sa menvoegen noopt ons hiertoe". Ondanks dc sterke argumenten voor dit reorganisatieplan van b. en w. waren er toch vele bedenkingen. De heer J. A. van der Bijl (prot. chr.) noemde de oplossing „een klap in het gezicht van de twee kernen, die hun korps verliezen. Ik kan me voorstel len, dat de brandspuit van Zonne maire niet meer op te knappen is. Maar de brandweerlieden van Noord gouwe bijvoorbeeld, die zich steeds hebben uitgesloofd voor de gemeen schap, worden hier lelijk weggezet", aldus de heer Van der Bijl. De heer A. C. Visser (p.v.d.a.) kwam met de suggestie voor de dag om een geheel nieuwe brandspuit aan te schaffen en deze zo centraal moge lijk in de gemeente te stationeren. Bijvoorbeeld in Zonnemaire, waar eerstdaags een oud schoolgebouw vrijkomt. Burgemeester Vermeulen wees hem er op, dat deze „ideale" oplossing een belangrijk grotere in vestering vraagt, waarop de heer Van der Bijl zich opnieuw in de dis cussie mengde met de opmerking, dat deze er op de duur toch zal moeten komen. Verspild De heer Visser bleef bij zijn mening, dat met dit plan geld wordt gevo teerd, dat binnen enkele jaren ver spild zal blijken te zijn. Toen het op stemmen aankwam bleken ook me vrouw E. P. Motmans-Van de Feen (v.v.d.) en de heer J. van der Doel (pv.d.a.) pertinente tegenstanders te zyn. Drie raadsleden waren fel gekant te gen het voorstel om adhesgie te be tuigen aan de motie van de raad van Aardenburg. Daarin wordt de mi nister van landbouw verzocht de wet vervreemding landbouwgronden niet te doen vervallen. „Dit voorstel hoort in deze raad niet thuis", zo Aanbesteding werkhaven Den Osse op Schouwen Namens het ministerie van verkeer en waterstaat Ss dinsdagmorgen in het gebouw van do Dienst Zuiderzee werken in Den Haag de aanleg van een werkhaven by Den Osse aanbe steed, voor de afsluiting van het Brouwershavenso Gat. Vanuit deze werkhaven aan de noord kant van Schouwen-Duiveland zullen de waterstaatkundige operaties wor den ondernomen. De dam in het Brouwershavense Gat moet in 1970 gereed zijn. De primaire dam komt te liggen tussen „De Koepel" by Scharendijke op Schouwen en Goeree, op plaatsen waar de duinenrijen in dijken overgaan. De werkhaven bij Den Osse staat bij Rijkswaterstaat vermeld als bestek no. 105 van de dienst 1962-'63 en om vat het maken van de haven en bij komende werkzaamheden onder de gemeente Brouwershaven. Er werd als volgt ingeschreven: 1. Aannemingscompagnie Zinkwer ken te Sliedrecht voor 2.531.000; 2. Aannemingsmaatschappij Dikker- boom en Sijbrandij n.v., Oudehaske (Fr.) ƒ2.575.000; 3. West-Nederland n.v. te Papendrecht voor 2.576.000; 4. n.v. aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen, Amsterdam, voor 2.600.000; 5. Jan de Oude's aanne mingsbedrijf n.v. Biervliet 2.610.000; 6. Baggermaatschappij Dick Ver stoep n.v.. Den Haag, 2.633.000; 7. n.v. Aannemingsbedrijf v.h. fa. T. den Breejen van de Bout, Aerdenhout voor ƒ2.645.000; 8. c.v. Gebrs. Van 't Verlaat, Hardinxveld, 2.648.000; 9. s.a Sanders' aannemingsbedrijf n.v., Delft, ƒ2.675.000; 10. Aanne mingsbedrijf Oostenvijk n.v., Rotter dam, 2.698.000; 11. R. Bolt je en Zo nen n.v., Zwolle, 2.810.000; 12. Bag germaatschappij Fjaart van der Mo len n.v., Groningen, 2.890.000. De gunning is aangehouden. ageerde de heer Van der Bijl fel, on middellijk toen dit punt aan de orde was gesteld. Ook mevrouw Motmans vond het onjuist, dat gemeenteraden zich hier gaan bemoeien met de landspolitiek. Burgemeester Vermeu len betwistte de beide opposanten een dergelijke beknotting in de dis cussie en hij vond, dat een prijsbe- heersing zoals in deze wet vastge legd, voor een bepaalde streek van groot belang kan zijn. Zaal verlaten Toen hij het voorstel in stemming bracht weigerde de heer Van der Bijl daaraan deel te nemen. Maar zoals dat in de raad van Erouwershaven al eerder eens scherp is gesteld: blanco stemmen wordt niet geaccep teerd. Het was de heer P. de Moor (p.v.d.a.) vroeger zelf al eens voor deze handelwijze op de vingers ge tikt, die nu dadelijk op de ketting sprong. Daarom adviseerde de voor zitter de heer Van der Bijl: „Wan neer U niet wilt stemmen, moet U de zaal verlaten". Dat deed deze. Mevrouw Motmans en wethouder L. M. Moermond gin gen met hem mee. Aan burgemees ter Vermeulen was toen de beurt om enigszins triomfantelijk op te mer ken, dat het voorstel „met algemene stemmen" was aanvaard. Nadat de raadsleden in een besloten zitting hadden gesproken over grondprijzen met betrekking tot re creatieve doeleinden verklaarden zij zich con amore akkoord met een voorstel om aan smederij Kesteloo te Nieuwerkerk een terrein aan de Ha- venhoofddijk te Brouwershaven te verkopen. De Duivelandse firma is zoals reeds eerder gemeld voornemens daar een werfje voor jachten te stichten met het oog op de komende ontwikkeling in het Gre- velingenbekken. Al enkele jaren bouwt de smederij in Nieuwerkerk casco's voor jachten. Thans wil zij deze bouwbedryvigheld van de kom van het „droge" Duivelandse dorp naar het water brengen. Landbouwtrekker reed bij Hoge Raad binnen Een tweetal Zeeuws-Vlaamse boeren was er dinsdag de oor zaak van dat een landbouw trekker met meerscharige ploeg, verkleinde uitgave, bjj de Hoge Raad in Den Haag over tafel reed. Aan het hoog ste rechtscollege in ons land is namelijk de vraag voorgelegd of landbouwtrekkers, die een door middel van driekantbe vestiging vastgemaakt land bouwwerktuig trekken, op de openbare weg mogen komen. Hierbij gaat het er nu om of het getrokken werktuig moet worden beschouwd als een deel van het motorrijtuig, de trek ker, of als lading. In Zeeuws- Vlaanderen is 'een aantal boe ren, dat de driepuntbevesti ging had toegepast, door de rijkspolitie verbaliseerd omdat deze van mening is dat de ploegschaar als een deel van de trekker beschouwd moet wor den en volgens de bepalingen dan ver uitsteekt. De meeste boeren, ongeveer dertig, had den een schikking geaccep teerd, maar twee boeren wa ren nadat de kantonrechter in Terneuzen hen had veroor deeld en nadat de rechtbank in Middelburg dit vonnis in ho ger beroep had bevestigd in beroep van cassatie gegaan. Zij ondervinden hierbij de steun van het Landbouwschap, dat meent dat de Nederlandse boe ren zwaar gehandicapt zullen zijn, als het aanhangende werktuig als een deel van de trekker beschouwd zou wor- j den. Zij zouden dan volgens het Landbouwschap gedwongen zijn hun werktuigen op een wagen te laden als ze over de openbare weg vervoerd moeten j worden. Voor de boeren pleitte dinsdag mr. 'I. Hes uit Den Haag, die behalve met het model van tractor plus ploeg, zijn betoog ook ondersteunde met de uit- gave van het Landbouwschap „Verkeersvoorschriften voor de landbouw". Daarin staan alle uitzonderingsbepalingen voor de landbouw, die in verschil- lende wettelijke verkeersrege- lingen voorkomen. Op 8 mei zal de procureur-ge- neraal conclusie nemen. Schip voor reparatie naar Vlissingen Het ongeveer 300 br.t. metende Duit se motorschip Karl, dat met machine- schade voor anker heeft gelegen in het Oostgat, is gisteravond voor re paratie in de haven van Vlissingen aangekomen. Frans motorschip kreeg machineschade Het 4535 br.t. ton metende Franse motorschip Anadyr" is gisteravond op de Westerschelde (Schaar Ouden Doel) met machineschade voor an ker gegaan. De kapitein wenste geen assistentie. Inspectie registratie en successie Oostburg opgeheven. Ingevolge een besluit van het minis terie is de inspectie der registratie en successie te Oostburg met ingang van 1 mei 1962 opgeheven. De gemeenten in West Zeeuwsch- Vlaanderen die onder deze inspectie ressorteren, werden per die datum gevoegd bij het ambtsgebied van de inspectie Terneuzen. Bij verplaatsing van enige gebouwen op het marine-etablissement Katten burg in Amsterdam ten behoeve van de bouw van de IJ-tunnel, zijn goed geconserveerde resten van scheeps hellingen voor de dag gekomen. De hellingen-, die 1.25 m. hoog zijn en van noord-west naar zuid-oost- lopen, komen voor op een kaart uit 1883, maar zouden reeds uit de tijd van Michiel Adriaanszoon de Rugter stammen. De foto laat zien hoe de steenresten worden verwijderd om dat op deze plaats moet -worden ge heid. GLOBAAL 120.000 Raad Middenschouwen kreeg begroting 1962 te zien Het plan tot herbestrating' van de kom van Sclmrendyke is in. grote trekken gereed. Dit heeft de direc teur van de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" aan liet gemeentebestuur van Middenschouwen laten weten. De nieuwe straten krygen een mini mum-breedte van 7 meter, de rijbaan wordt 5/z meter breed. Aan weers zijden wordt nog een trottoir gelegd. Bij de muziektent, langs de Dijk- straat, by de kerk en by de noodse- cretarïe komen verder nog parkeer- stroken. Het plan wordt op liet ogen blik verder uitgewerkt. Globaal be groot komt het karwei de gemeente op een bedrag van 120.000 te staan. Bij het opmaken van de begroting voor het dienstjaar 1962 is hier mee rekening gehouden, zo kon burgemeester S. Franclte dinsdag middag meedelen aan de raad. Overigens werd de heren in deze vergadering de begroting 1962 in ontwerp aangeboden. Een com missie bestaande uit alle raadsle den behalve de wethouders zal het jaarstuk onderzoeken. In de volgende raadsbijccnkomsten zal de begroting aan de orde worden gesteld. Aan een van de wanden van het noodgemeentehuis in Scharendijke, waar de raad van Middenschouwen vergadert, konden de heren deze mid dag het nieuwe gemeentewapen be kijken. Bil de raadsstukken bevond zich een koninklijk besluit, waarin een beschrijving van het wapen was gegeven. Onderdelen van de vroegere wapens, die de oude gemeenten voer den, zijn in het gevierendeelde nieu we embleem van Middenschouwen samengevoegd. Nu het wapen is goedgekeurd kan ook opdracht wor den verleend voor het maken van een ambtsketen. De subsidie aan de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te Scharen dijke werd door de raad verhoogd tot een bedrag van f 100 per jaar. Om do loonadministratie en het begro- tingswerk effectiever te kunnen uit voeren krijgt de gemeentesecretarie de beschikking over een elektrische tel-rekenmachine. Voor do aankoop van dit apparaat werd een bedrag van f 1565 uitgetrokken. Schieting in 's-Heerenhoek Aan de Schieting van V.I.O.S. bij de caféhouder P. Ryk te 's-Heerenhoek, namen 18 schutters van 12 sociëtei ten deel. De hoofdvogel werd afge schoten door P. Vermue van Jacoba van Beieren te Goes. Ie zijvogel: F. van Loenhout, Jacoba van Beieren, Goes; 2e zij vogel: Alb. v .d. Dries, Vrije Schutters, 's-Heerenhoek; Je hoofdkal: C. v. d. Guchte, Spes Nos tra, Ovezande; 2e hoofdkal: J. Rijk, Vooruitgang, Goes; le onderkal, idem (na loting); 2e onderkal: B. Rijk, Concordia, 's-Heerenhoek (na loting) le klep: P. Rentmeester, A.D.L.M., Kwadendamme; 2e klep. P. Vermue, Jacoba van Beieven. Goes; 3e klep: P. Daalman, A.D.L.M., Kwadendam me. Meeste kleine vogels Jac. Kor- stanje, Spes Nostra, Ovezande. Controle Omdat liet uurwerk cn de badinstal latie in de toren naast de hervormde kerk te Schareudykc de laatste jaren vaak gebreken vertoonden, vond de raad het met l». en w. raadzaam om voor eon proeftijd van drie jaar een onderhoudscontract aan te gaan met de fabrikant, de N.V. Eysbouts te Asten. Tweemaal per jaar zal in het vervolg het torenuurwerk worden ge controleerd op zijn deugdelijkheid. Deze controle kost de gemeente per jaar f 175.In overleg met de her vormde gemeente van Eikerzee werd een regeling getroffen omtrent het bedienen van de luidinstallatie. Daar bij werd verder bepaald, dat maatre gelen dienen te worden getroffen om te voorkomen, dat onbevoegden de apparatuur onklaar kunnen maken. Aan de verschillende Oranjevereni gingen in de kernen van Midden schouwen stelde de raad deze middag een bedrag van f 2,per schoolleer- ling beschikbaar om voor de jeugd bij de viering van het 25-jarig hu welijksjubileum van het vorstenpaar feestelijkheden te kunnen organise ren. Eerder was al bepaald, dat de Oranjeverenigingen voor dergelijke festiviteiten een bedrag van drie kwartjes per scholier zouden ontvan gen. Raad Groede: 40 mille voor nieuwe brandspuit De raad Groede heeft tijdens de dins dagavond gehouden vergadering be sloten een nieuwe brandspuit aan te schaffen. Met deze aanschaf is een bedrag van f 40.000 gemoeid. Gede puteerde Staten hebben aan deze aankoop hun goedkeuring gehecht. Het bedrag zal evenwel nog worden verhoogd met f 2500,omdat de ge meente een brandspuit met hoge en lage druk zal aanschaffen. De raad ging met deze aankoop akkoord. Tevens werd medegedeeld, dat de ge meentelijke stortplaats voor huisvuil vol is. De eigenaar van deze grond is bereid het daarnaast gelegen stuk grond wederom als stortplaats aan de gemeente te verhuren tegen een prijs van 2% cent per vierkante me ter. Hij stelde evenwel de eis, dat de oude stortplaats zal worden geëgali seerd, waarvoor een bedrag van f 1600,is gevoteerd. De raad ging hiermee akkoord. Dooi' het eervol ontslag van de heer De Feyter als ambtenaar van de bur gerlijke stand is in zijn plaats aan gesteld de heer J. Scheele, die de functie van waarnemend-gemeente secretaris zal opnemen. De raad be tuigde adhesie aan de motie Aarden burg op de wet vervreemding land bouwgronden en ging akkoord met het verzoek een kleine wijziging te brengen in de door de raad vastge stelde verordening op de heffing van keurlonen en wél de wijziging op het invoerkeurloon. In een vacature in de commissie voor schoolverzuim door het vertrek van de heer Van Kranenburg werd benoemd de heer A. Koopman. Voorts besloot de raad een bedrag te voteren van f 300. dat bestemd is voor de plaatselijke Oranjevereniging teneinde het zilve ren huwelijksjubileum van bet ko ninklijk paar te kunnen vieren. Collecte De SIMAVI-collecte heeft te Ooster- land de mooie som van 141,02 op gebracht. Onder leiding van mevrouw L. van 't Hoff-van der Maas hebben een viertal collectantjes in het eerste kwartaal 1962 ten bate van de stich ting „Kinderzorg" te Middelburg in Oostcrland de mooie som van 85,99 opgehaald. KANTONGERECHT TERNEUZEN Dertienjarige knaap reed in vrachtauto RAAD SCHOONDIJKE Vrijdagavond als koopavond vastgesteld De raad vau Schoondijke heeft op voorstel van b. en w. besloten tot aankoop van een café en woning aan de Dam voor een totaalprijs, van 82.400. De by dit café behorende wouiug zal doorverkocht kunnen wor den voor een bedrag van 16.200 aan de lieer J. Herrebout. De stoeltjes en tafels zullen worden overgenomen, zodat liet totaalbedrag hiervoor 800 bedraagt. De heer 11. de Badt (k.v. p.) was van mening, dat de uitgaven in de exploitatiebegroting voel te laag waren. De plaatselijke muziekvereniging, het dameskoor en de toneelvereniging zullen in dit lokaal hun repetities kunnen houden. De sociëteit voor ouden van dagen zal evenals de plaat selijke bibliotheek hier onderdak kun nen vinden, aldus de burgemeester. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat dit cultureel, sociaal en maatschap pelijk centrum geen concurrentiepo sitie mag gaan innemen. De heer J. Verkruijsse (v.v.d.) noemde dit plan zeer belangrijk, vooral ten aanzien van de bejaarden. Motie Aardenburg Met algemene stemmen werd besloten de vrijdagavond als koopavond voor de middenstand vast te stellen. De motie van de gemeente Aardenburg voor de verlenging van de wet ver vreemding landbouwgronden nam de raad voor kennisgeving aan. De heer De Badts was van mening, dat het niet verlengen van deze wet een ramp voor weslelyk Zeeuwsch-Vlaan- deren zou betekenen. De pachters worden hiervan de dupe, aldus de heer De Badts. Wethouder P. W. Toessent zag liever, 'dat adhe sie werd betuigd aan de motie tot verlenging van de wet en niet aan ■liet standpunt van de diverse land bouworganisaties, waar de motie van Aardenburg over spreekt. De raad 'aanvaardde een voorstel van burge meester Hoftijzer om een schrijven aan de minister van landbouw en vis serij te richten, waarin verzocht zal worden die moties van de landbouw organisatie die verlenging van de wet vervreemding landbouwgronden voorstaan te steunen. Van het waterschap „Het Vrije van Sluis" werd het beheer, onderhoud en eigendom overgenomen van de Prin ses Beatrixstraat. De afrekening van de bijzondere r.-k. lagere school over 1961 en de gereformeerde school „Jo hannes" stelde de raad vast, waarbij bleek dat de r.-k. school te weinig had ontvangen 34.33) en de gere formeerde school teveel 17,17). Aan de schoolkinderen zal bij het aanstaande huwelijksjubileum van het koninklijk paar een exemplaar van de „Kijkuit"-krant worden aan geboden: hiermee zal een bedrag van 87.gemoeid zijn. B. en w. wer den voorts gemachtigd een eventueel tekort van "tie Oranjevereniging aan te zuiveren Aan de heemkundige kring voor West-Zeeuwseh-Vlaande ren verleende de raad een subsidie van vier cent per inwoner. De Euro pese beweging werd een subsidie van 15.per jaar verleend. Hoe gevaarlyk het bij avond is om de beruchte nog steeds onverlichte kruisweg tussen Groenendijk en Walsoorden over te steken is dins dagmorgen tijdens dc kantonge rechtzitting te Terneuzen opnieuw uit de doeken gedaan door de 67-ja- rige gepensioneerde onderwijzeres mej. JL M. K. uit Hontenisse. Zy stond terecht omdat zij volgens de tenlastelegging op 19 december de Hulsterweg was overgestoken en daarbij de doorgang niet had vrijge laten voor het snelverkeer. Bij de daarop volgende aanrijding had zij een been gebroken nadat zy eerst door een auto was geschept. „Het is daar zo ontzettend donker, dat je ge woon van de fiets moet stappen on tastend het rijwielpad moet zoeken", aldus mej. K. Ook het bij het proces-verbaal beho rend politierapport sprak van een volkomen onvoldoende verlichting. Zoals bekend heeft na dit ongeval de bevolking van Walsoorden op dit be ruchte kruispunt zelf een noodver lichting aangebracht. Volgens mej. K. is de reden van het ontbreken van verlichting een ver schil van mening tussen rijkswater staat en Hontenisse over de kosten verdeling. Ook de officier van justi tie, mr. T. Lebret, zei dat het be ruchte kruispunt tal van slachtoffers heeft gemaakt. Volgens hem is het daar overdag al een puzzel om zon der brokken de weg over te steken, laat staan 's avonds. Maar toch was hij van mening dat mej. K. de auto had moeten zien naderen. Hij wilde het laten bij een waarschuwingsboe te van 10 subsidiair twee dagen. Kantonrechter mr. H. van de Belt was ook van oordeel dat mej. K. eni ge schuld had. Maar gezien de duistere geschiedenis ter plaatse leg de hij haar slechts een symbolische boete op van ƒ1. Uitbrander Een flinke uitbrander kreeg de Axelse vrachtrijder C. J. N., die zijn zestons vrachtauto vrij regel matig Het besturen door de 13-Ja- rige scholier P. C. S., eveneens uit Axel. Op 14 februari ging dit fout. Zonder richting aan te geven, zwenkte de knaap naar links en sneed daarbij de bocht via een groenberm. Een ach teropkomende personenauto werd door deze onverwachte manoeuvre zwaar gehinderd en zelfs beschadigd. „Ik snap niet hoe U op het idee komt", aldus mr. Lebret, die de vrachtrijder dreigde met ontzetting uit de rijbevoegdheid. Voor deze keer wilde hij nog volstaan met een boete van 50 of 10 dagen. De dertienjari ge tijdelyke chauffeur kreeg een be risping. „Als de wet verandert, dan zou je wel eens ecu langdurige straf kunnen krijgen door je bijvoorbeeld elke zaterdagmiddag bij de politie te moeten melden", aldus de officier van justitie. De uitspraak tegen dc vrachtrijder luidde 40 subs. 8 da gen en een berisping voor de jeugdi ge S. De landbouwer J. van H. uit Zuid- dorpe kreeg een boete van 10 subs. 2 dagen omdat hij op 20 november te Westdorpe met zijn tractor en aan hangwagen 'n autobus van de Z.V.T. M. had gehinderd. De eis luidde 30 subs. 6 dagen. Stopbord Do vertegenwoordiger K, van T. uit Breda stond terecht omdat hij op 7 november op de hoek Noortjslraat- Arsenaalslraat te Terneuzen door een stopbord was gereden en de doorgang niet had vrijgelaten voor liet verkeer van rechts. Het feit werd nog erger omdat Van T. op de gaspedaal trapte in plaats van op de rem. Conform de eis werd de overtreding van het stopverbod ge honoreerd met een boete van 15 snbs. 3 dagen en het verzuim tot het verlenen van voorrang met 25 subs. 5 dagen. De boete van 75 subs. 15 dagen, die de officier eiste tegen de Sluis- ltïlse chauffeur H. G. vond deze wel heel zwaar. Hij had op 27 december op de rijksweg Axel-Sluiskil by het links afslaan de doorgang niet vrij gelaten voor achteropkomend ver keer. De aanrijding die daardoor ontstond weet verdachte aan het slippen van de andere auto. „Voor dat remmen en slippen bent U dan verantwoordelijk" aldus de officier Uitspraak 50 subs. 10 dagen. Ook de Axelse landbouwersknecht J. C. V. had op 8 december achteropko mend verkeer gehinderd doordat hij met zijn tractor en twee aanhangwa gens vol bieten een andere auto de pas had afgesneden. Eis 40 subs. 8 dagen, uitspraak 30 subs. 6 dagen. Doorgang De belastingambtenaar J. W. uit Hoek had op 2 maart met zijn brom fiets op het kruispunt Schoolweg- Vlooswijkstraat te Terneuzen de doorgang niet vrijgelaten voor een van rechts komende bestelauto. De eis tegen hem luidde 30 subs 6 da gen, uitspraak 25 subs. 5 dagen. De lyceumleerling F. S. uit Terneu zen kreeg een boete van 10 subs. 2 dagen omdat hij bij het oversteken van de weg geen gebruik had ge maakt van een zebrapad. De eis was 15 subs. 3 dagen. De inspecteur in dienst van een autobusonderneming te Axel, J. P. uit Axel. stond terecht omdat één van zijn chauffeurs ont vangst van een werkboekje niet had aangetekend op een verantwoor dingsblad. De eis luidde 10 subs. 2 dagen, het vonnis 7 subs. 2 dagen. Doordat er teveel vraagteken» overbleven in de aanrijdingszaak tegen de voorlichtingsambtenaar J. B. uit Axel, die op 28 januari aldaar by het wegryden een bromfietser had gehinderd, werd B. conform de eis vrijgesproken. De broodbezorger C. P. uit Terneu zen stond terecht omdat h|j op 22 maart in de Terneuzense Noord straat dronken was aangetroffen. Verdachte zei herhaaldelijk dat hij een regelmatige strijd voert tegen de drank. „Dat geloof ik gaarne", aldus mr. Van de Belt, „maar na zoveel gevechten wil ik eindelijk ook wel eens een overwinning van U verne men". Eis en uitspraak 25 subs. 5 dagen. Economische politierechter Middenstanders zonder diploma veroordeeld De economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft dinsdagmorgen een aantal midden standers veroordeeld, die in stryd met de vestigingsvoorschriften han delden. Allen hadden een bedryf uit geoefend, zonder in het bezit te zijn van de vereiste diploma's. De hoogste boete van die morgen kreeg de be- tonemailleur D. H. K. nit Goes, die een stnkadoorsbedryf dreef. Hy werd conform de eis van de officier van justitie veroordeeld tot 75,boete. De radiohandelaar J. V. uit 's-Hee renhoek die met zijn elektro technisch installateurabedrijf in strijd was met de vestigingsvoorscliriften kreeg een boete van 50,even als een coöperatieve verbrulksver- eniging in Goes. Zowel voor wat betreft het schilders bedrijf als het behangersbedryf had de schilder M. W. uit Oosterland te gen de vestigingsvoorschriften ge handeld. De uitspraak was tweemaal 20,boete. Dertig gulden boete kreeg de Domburger H. G., eigenaar van een ijsbereidersbedrijf. De Middelburger C. P. vervoerde in Grijpskerke oud ijzer met een auto, ■terwijl hij geen vergunning had voor eigen vervoer. Zes gulden boete was de uitspraak. Inleg Nutsspaarbank Tholen bereikte een miljoen Het jaar 1961 is voor de stichting Nutsspaarbank Tholen een goed jaar geweest, aldus blijkt uit het jaarver slag. Het inleggerstegoed bereikte de 2,7 miljoen gulden, het aantal spaarre keningen overschreed de 2500. Het totaal aantal posten vermeerderde met 300, de omzet met f 26.000. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de spaarbank werd meer dan 1 mil joen gulden ingelegd. In Tholen steeg het inleggerstegoed tot 2,1 miljoen gulden, het aantal spaarders steeg tót 1812, dit is 53,4 van de bevol king, in 1960 was dit 51,7 procent. Het inleggerstegoed van de eilandzit tingen steeg tot bijna f 600.000. In totaal spaart 16,4 procent van de be volking van het eiland Tholen bij de betreffende nutsspaarbank. Het ge middeld ingebracht bedrag was f 169,91, bijna 20 gulden meer dan in 1960, gemiddeld werd terugbetaald f 442,96, bijna 30 gulden meer dan het jaar daarvoor en het gemiddeld tegoed per inlegger bedroeg in 1961 f 1082 43 I" I960 f 995.101 Aan het schoolsparen doer 214 kinderen mee, de jeugdspaarwet telde per 31 de cember 1961 108 deelnemers, terwijl 10 personen sparen via de ambtena- renspaarregel ing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21