Coopvaett Kampioen Lere speler van grote klasse Het weer oorzaak van hoge groenteprijzen Washington lijdt aan „cocktail-complex" DOUWE EGBERTS h dat smaakt lb PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WDEIN fciD AG lb 1962 ZEEUWSE DAMRUBRIEK Zeeuwse titel in goede handen Hoewel het Zeeuws hoofdklasluim- pioenschap (lammen dit jaar minder sterk bezet was, is de overwinning: van de nog jeugdige Vlissinger Joh. Lérè daarom zeker niet minder ver dienstelijk te noemen. De titel is bij hem in goede handen en zijn reeds behaalde successen in nationale be kerwedstrijden staan er mede borg voor, dat hij in staat mag worden geacht onze provincie in het gewes telijk kampioenschap en eventueel het nationaal toernooi op waardige wijze te vertegenwoordigen. Leres kracht ligt voornamelijk in zijn gave het combinatieve element zoveel mogelijk te betrekken in de schermutselingen tot het verkrijgen van de betere positie. Uit een aantal partijen met commentaar, die Hij ons toezond, kwam voorts een merk waardig groot zelfvertrouwen voor de dag. Als een speler daarbij voor zelfoverschatting weet te waken, is een belangrijke voorwaarde aanwe zig voor het behalen van successen. Lere leidt bepaald niet aan het euvel voor een gerenommeerde speler al bij voorbaat door de knieën te gaan. Daar ook zijn technische capaciteiten en dat is toch wel het voornaam ste groot zijn, voorspellen we 'nog veie goede resuultaten van deze Zeeuwse coming-man. De fraaiste partij uit het recente Zeeuwse toernooi was die tegen J. Blaas. Reeds in het middenspel bereikt Lere door een serie krachtzetten sterk voordeel; de zwakten in de witte stelling wor den zeer bekwaam uitgebuit. Wit: J. Blaas Zwart: Joh. Lere. Gespeeld in do 7e ronde 16 dec. 1961. 1. 33-28, 16-21; 2. 39-33. 11-16; 3. 44*39, 7-11: 4. 31-27, 19-23; 5. 28x19. 14x23; 6. 34-30, 10-14. Dé witte koers wordt nu vrij va_0. Tactischer is 34-29, erop speculerend dat zwart de vereenvoudiging door 29-23 en 27-22 niet toe wil laten en daarom tot 20-25 zal besluiten, waar op 33-28 kan volgen met positief spel. 7. 50-44, 1-7; 8. 30-25, 14-19; 9. 25x14, 19x10; 10. 40-34, 10-14; 11. 44-40, 21-26: 12. 35-30, 17-21; 13. 33-29, 14-20! dreigt nu op twee manierén met schijfwinst. 14. 38-33, 20-25; 15. 30-24, 31-17! Hot; grappige is, dat 32-28 Steeds verhinderd is wegens 21x32, 17-21. 26-21 en 23x14, 3.6. 42-38, 7-11. Leve is onuitputtelijk in zijn vondsten. Nu zou wit graag KERKNIEUWS NED. HERV. KERK -Beroepen te Krimpen a. d. Lek L. Doppenberg te Wilsum; beroepen te 's-Grevelduin-Kapelle G. M. van Wie ren te Ede; beroepen te Gorkum vac. W. G. Gijzel toezegging E. Holtrigter te Weesp; aangenomen naar Den. Helder toezegging R. Dijkstra te Ak- kerwoude; aangenomen naar Ronse (B.) prot. evang. kerk H. Faber vi caris te Delft: aangenomen de benoe ming tot industriepredikant bij stich ting evangelie en industrie J. van Drenth te Ooltgensplaat. GEREF. KERK Beroepen te Schilwolde S. G. Bloem te Hoogezand-Sappemeer; bedankt voor Den Helder 4e pred. plaats L. Wolthuis te Oostend (Fr.). GEREF. KERKEN VRIJGEM. Beroepen te Groningen-zuid 4e pred. plaats G Zomer te Bunschoten-Spa kenburg. CHK. GEREF. KERKEN Tweetal te De Krim (Ov.) P. J. de Bruin te Boskoop en D. Henstra te Delft: bedankt voor Heerenveen J. M. Visser te Dokkum. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Den Bosch J. J. W. Gun ning propenent te Amsterdam; be roepen te Breda J. Mosterd prope nent te Den Helder; bedankt voor Utrecht A. Burghoorn te Ede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kalamazoo (U.S.A.) A. Vergunst te Rotterdam-C. 27-22 willen spelen, maar hierop volgt vernietigend 17-2S!, 38x27, 27-31, 8-12 en 13x35!! 17. 36-31, 17-22. Nu is 32-28 verhin derd wegens 23x32 en 21x32 met schijfwinst. 18. 47-42, 12-17! Dreigt nu met 23-28, 21x32, 13x22 en 16x47. Hoe lang zal wit deze druk nog weerstaan? 19. 41-36, S-12! Wit komt nu wel heel diep in de zorgen, daar wederom schijfwinst dreigt door 23-28, 21x41, 22-27 en 17x30. De enige redding is nog het weinig voor de hand liggende 46-41, gevolgd door 49-44. Tenzij zwart nog andere pijlen op zijn boog heeft zou nu b.v. kunnen volgen na 46-41. 3-8; 49-44. 13-19: 24x13. 8x19: 29-24! 39X30; 34-29, 23x34; 40x29 met dreiging 29-23! Een en ander is mogelijk iets aan de speéulatiève kant, maar altijd beter dan het in de partij gespeelde 49-44. 20. 49-44. 23-28: 21. 32x23, 21x41; 22. 46x37. 22-27: 23. 31x22. 17x30. Na nog 27 zetten capituleerde Baas. Een kracht partij van Lere. die met de schijf winst bij de 20e zet reeds de overwin ning behaalde. Zachte geurige pijptabak in handige plastic tabakszak GEEN GENEESWIJZE (Advertentie) ALLE. TEXTIEL MET DIT GEEL-BLAUWE ETIKET IS KLEUR-ECHT Ambassade barometer voor koude oorlog De inwoners van Amerika's hoofd stad Washington lijden aan wat een psychiater vermoedelijk een „cock tailcomplex" zou noemen. De symptomen zijn 'n irrationele en onweerstaanbare drang om cocktail- feestjes bij te wonen of te geven. De ziekte heeft de proportie van een epidemie aangenomen en van een geneeswijze is geen sprake. Iedereen in Washington, zij hij re geringsambtenaar, diplomaat ol' jour nalist-met-connecties, kan met ge mak véertienhónderdvijl'tig cocktail- parties per jaar bijwonen. En dat zijn dan geen kleine partijtjes in dito huiskamers, maar alcoholisehe mas savergaderingen met een comité van ontvangst en een orkestje. Terwijl de meeste wereldsteden in omvang toenemen, wordt Washing ton hoe langer hoe kleinsteedsor. Tus sen 1950 en 1960 is het inwonertal van 802.000 gedaald tot 763.000. Het verschil trok naar de voorsteden in Maryland en Virginia. In Washington zijn weinig theaters en nachtclubs en voor wat verpozing is men dan ook meestal aangewezen op de bioscoop. Van nachtleven zoals in Londen. Parijs of Rome. is in Washington geen sprake. Washington is Amerika's nationale politieke hoofdstad, voor cultuur en vermaak moet men in New York zijn. In de Amerikaanse hoofdstad zijn ongeveer honderd ambassadeurs en gezantschappen gevestigd. Zij moe ten op z'n minst twee of drie ont vangsten op grote schaal per jaar geven ter viering van hun respec tieve nationale feestdagen, verjaar dag van een koning, president of pre sident-premier. Barometer Op die ontvangsten is niets goed genoeg. De Franse ambassade is befaamd in dit opzicht en trekt daarom enorme aantallen gasten. TONNAGE OPGELEGDE SCHEPEN AFGENOMEN Het tonnage opgelegde zeewaardige schepen is sinds begin april afgeno men tot 2.32 miljoen ton, ongeveer 2 procent van 's werelds tonnage aan koopvaardijschepen. De (laling gold zowel gewone vrachtschepen als tankschepen. De vorige maand bedroeg het tonna ge schepen, die wegens gebrek aan werk waren opgelegd, 2.35 miljoen ton.. Volgens een rapport van de Kamer van Scheepvaart te Londen waren 154 tankschepen van in totaal 1.51 miljoen ton opgelegd. Het aantal op gelegde vrachtschepen bedroeg 158 met een gezamenlijk tonnage van 807.526 ton. Prof. van der Leeuw-prijs voor Kees van Baaren De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr, V. Scholten, heeft de prof. Van der Leeuw-prijs voor 1961 toegekend aan de componist Kees van Baaren voor diens „Variazioni per orcheslre". De prijs zal worden uitgereikt op een i nader te bepalen datum. De prof. Van der Leeuw-prijs kan lan een componist voor een belang- .ijke compositie worden toegekend i door de medewerking van een gram. mofoonplatenmaatschappij, die gram- j mofoonplaten van de bekroonde com posities vervaardigt. De commissie, die de staatssecretaris ten aanzien van de keuze van de bekroonde com positie, heeft geadviseerd, bestond uit de heren mr. Guillaume Landré (voorzitter). Rudolf Escher enWouter Paap (leden) en B. P. Wagemans secretaris). Een receptie op de Russische am bassade verschaft een uitstekende barometerstand over de koude oorlog. Gaat alles goed, dan ver schijnt heel de Amerikaanse top leiding. Gaat het niet goed, zoals kort na het incident met de U-2, dan blijven de meeste bladzijden van het register in de hal blanco. Van de gastheren zijn er sommigen weduwnaar, anderen vrijgezel. Maar getrouwd, ongetrouwd of anderszins, allen hebben één ding gemeen en ze gooien het er daarom tegenaan geld. De sfeer in dit opzicht op het Witte Huis, het paleis van de Ame rikaanse president, hangt geheel af van de bewoner. Tén tijde van de regeringen van dc presidenten Coo- lidge en I-Ioover viel er weinig- to. beleven. De drooglegging vierde hoog tij en geen dezer presidenten was van een uitgaand karakter. De at mosfeer op het Witte Huis werd los ser onder dè Röosévelts. Men ging wijn serveren. Truman en Eisenho wer gingen ermee door. maar van, cocktails voor het eten was geen' sprake. De Kennedy's hebben liet anders aan gepakt. Hun gasten kunnen van dienbladen hun eigen cocktail kiezen. En ze hebben nog een verandering aangebracht. Onder vorige presiden- len was het zo, dat de president en mevrouw zic.li voor elf uur bij hun gasten excuseerden en zich retireer den. President Kennedy laat zijn laatste gast persoonlijk tot aan de voordeur uit. Dc „Bristol JUSeen vliegtuig, dut geheel van vlckvrij staal is gebouwd, en dat als het snelste vliegtuig geldt, dat ooit in En geland is gebouwd, heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt. De ..,188" is een toestel, dat uit sluitend voor het nemen van proeven is gebouwd; men wil hiermee de condities onderzoe ken, welke bij langdurige vluchten met. supersonische snelheid 2000 km/uur optreden. rY//////////////////////////////S/j Speciaal luchtvaarttarief voor Atlantisch verkeer Het Amerikaanse bureau voor de luchtvaart, de C.A.B. heeft zijn goed keuring gehecht aan speciale tarie ven op het passagiersvervoer over de Atlantische Oceaan. Deze tarieven, die 35 procent lager zullen zijn dan die van de economy klasse, gelden voor groepen van 25 of meer passagiers en waren voorge steld door dc I.A.T.A., de internatio nale vereniging van luchtvaartmaat schappijen. Op het ogenblik is liet nog zo dat de tarieven alleen verlaagd worden voor groepen van minstens 70 personen. Het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft de C.A.B. ervoor gewaar schuwd, dat de luchtvaartmaatschap pijen die alleen vracht vervoeren en geen geregelde lijndiensten onder houden. door dc nieuwe tariefrege ling buiten werk zouden komen. De C.A.B. meent echter dat het aantal passagiers cr aanzienlijk door ver hoogd zal worden. De passageprijs voor een individuele reiziger op de lijn New York-Londen bedraagt in de economy klasse 486 dollar, maar zal wanneer men in groepsverband reist slechts 300 dollar bedragen. (Advertentie) EEN PR00UKT VAN NA HALF MEI VERBETERING Ook in overig Europa schaarste aan groente DE SIKKERSGROEP Men schrijft ons: De laatste weken wordt de Neder landse huisvrouw geconfronteerd niet ongewoon hoge groentepryzen: zowel de bewanrgroenten als de kas- groenten zijn dit voorjaar veel duur der dan vorig jaar. maar niet dit euvel kampt niet alleen de Neder landse huisvrouw. In geheel Zuid- Europa, waar in normale jaren in de winter en liet vroege voorjaar volop groenten uit de volle grond geoogst worden, is eigenlijk al van januari af sprake van hoge groenteprijzen. Als oorzaken van dc hoge prijzen in Nederland wordt onder meer ge noemd, dat sinds begin januari het Nederlandse groente-aanbod belang rijk kleiner is geweest dan liet vorige jaar. Met name geldt dit voor dc vol- legrondsgroenten en de bewaar- groenten.. De oogst 3961-1962 van groenten, zoals spruiten en prei. die de hele herfst en winter "blootgesteld waren 'aan nat en te koud weer, werd sterk gereduceerd. Voorts werd het bc- waarseizoen 1961-1962 met een veel kleinere voorraad ingegaan dan het seizoen hiervóór. In Noord-Holland de grote Nederlandse opslagplaats voor deze groenten, bedroeg de voor raad sluitkool, uitn, peen en kroten begin december 1960 82.370 ton en in december 1961 slechts 64.080 ton. Ten dele is deze vermindering een reactie op de lage, verliesgevende prijzen van 1961 en voorgaande ja ren. waardoor ook in de. rest van ons land do oogst van bcwaargroenten kleiner was. Bovendien was de afzet van deze groenten - met name van de uien - - reeds in de herfst 1961 zeer vlot verlopen, zodat begin janu ari van dit jaar van al deze groenten belangrijk minder voorradig' was. Schaarste Wat dc schaarste van al deze groen tesoorten nog accentueerde, was het hoge pryspeil van de moesappelcn en stoofperen. Deze fruilsoorlen worden veel als groente gegeten, maar met name bij de moesappeleii (Goudrei- /7///////////////////////////////J s Dc Z.'i-jarige Iiugcnuur Cor S Nienwenhuizen, die up 23 Juli g van liet. vorig jaar uil de resl- den tic vertrok om op de f iets j naar Tasmanië in Australië te fietsen, heeft het grootste deel van zijn monstertocht erop zit ten; Hier is hij gefotografeerd in Perth in West-Australië, na reeds enkele tienduizenden ki lometers onder zich weggetrapt te hebben. nette) was van een misoogst in 1961 sprake. Hoewel Nederland in Europa de be langrijkste producent is van kas- groenten in het voorjaar en zelfs ook in dc winter produkten als sla. andijvie en komkommers worden in de winter en hel voorjaar doorlopend aangevoerd is met name in de pe riode van half februari tot half april de aanvoer van deze kasgrocn- ten sterk afgeremd door de onge woon lage temperaturen in ons land. Bovendien is de binnenlandse vraag naar Nederlandse groenten sedert fe bruari groter geweest dan in het voorjaar van het afgelopen jaar. De ze vraag werd in de afgelopen maan den nog gestimuleerd doordat, als gevolg van de schaarste in de rest van Europa, minder verse groenten in Nederland ingevoerd werden. Een ander punt vormt verder nog de winterbloemkool, waarvan -dit sei zoen een veel groter areaal was be plant. Het koude weer in de winter en het vroege voorjaar hebben er echter voor gezorgd, dat de winter- bloemkooloogst voor een groot deel mislukt is. Export Voorts is de export nog van invloed op de groentevoorziening in eigen land. In het eerste kwartaal van 1962 lieeft Nederland een record-hoeveel- hekï verse groenten (exclusief uien) geëxporteerd: 79.700 ton tegen 47.300 ton in het eerste kwartaal van 1961. Zelfs Italië en Frankrijk, beide grote groenteiiexporteurs in de winter ca het voorjaar, moesten op Nederland een beroep doen voor aanvulling van hun groentevoorziening. Een enigszins hard gelag voor de Nederlandse consument, die zich wel eens zal afvragen of hét. Nederlandse publiek op deze wijze wel aan zijn trekken komt, Dc Nederlandse tuin bouw huldigt hierbij het standpunt: gelijke monniken, gelijke kappen. Iedere handelaar, of hij nu koopt voor het binnenland of voor het bui tenland mag zijn inkopen doen op de Nederlandse veilingen, zodat dus de Nederlandse consument ten slotte evenveel kansen heeft Nederlandse groenten te kopen als dc buitenlandse consument. De Nederlandse consu ment heeft eigenlijk zelfs een betere kans. omdat de verpakkings-, vracht- en verhandelingskosten bij export toch altijd hoger zijn dan bij afzet in het binnenland. Hierbij kan bovendien nog aangete kend worden, dat de Nederlandse consument de kwaadste tijd achter de rug heeft. Reeds in de volgende maand kan door een flink op gang- komen van de aanvoer van volle- grondsgroenten de groentemarkt een normaler beeld gaan vertonen en uit gesproken lage prijzen voor enkele bladgroenten zijn kort na half mei al zeer goed mogelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 10