Ignstrutta oskabouter op oekenmarkt in ijenkorf ZWINGLI-BOND OVER ZAAK PROF. SMITS MEVR. EICHMANN TREKT VISUM-AANVRAAG IN WAS-AUTOMAAT DINSDAG 17 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 \7erkoopsier-voor-één-datf Paulus de Boskabouter, zo echt als echt maar zijn kan, en pra tend met een piepstem tegen de „autoriteiten," huppelde in een felblauwe broek en een rood wambuis voorop, toen de stoet van auteurs van kinderboeken vanuit de lunchroom naar de fleurig aangedane Boekenmarkt trok. Hij was het ook die omringd door lachende fotografen en verrukte kindertjes het lint doorknipte dat de markt moest openen. De Kinder boekenmarkt, die in Rotterdam de 27ste Boekenweek besloot, zoals de belletristische in Den Haag en de non-fictionmarkt in Amsterdam. Die Kinderbekenmarkt werd nu al voor de elfde maal gehouden, en sommige auteurs hebben hun sporen daar dan ook al verdiend. Zo zag men mevr. Marie Schmitz en An Rutgers van der Loeff, Miep Diekmann, Ma rijke van Raephorst en Margreet Bruyn, terwijl ook namen als die van C. Wilkeshuis, Van de Hulst (al was het nu dan junior en niet meer senior) en Jaap Ter Haar hier stellig al méér geklonken hebben. Maar anderen waren er voor het eerst. En daar sta je dan, iri je met dansende kinderfiguurtjes versierde kraam, onwennig m het rond blikkend onder een groot bord met je naam, die achter je hoofd nog eens wordt herhaald, en vingerend aan stapels boeken voor je: je eigen, maar ook je uitge zochte favorieten, vanaf „De KLEINE PRINS" tot AF- KES TIENTAL". Links staat Jan Blokker, schrijver van het bekroonde: „OP ZOEK NAAR EEN OOM" bedrukt over zijn kin te strijken: hij is ook voor het eerst op deze plaats en hij houdt nu eenmaal niet van menig tes. Maar aan de overkant wuift Miep Diekmann vanachter haar „EN DE GROETEN VAN ELIO" en „ALS JE HET NOG NIET WIST"; een eindje verder knip oogt mevrouw An van der Loeff. Door Gertie Evenhuis De kleine gestalte van mevrouw Marie Schmitz, overal kenbaar aan de prachtige fonkelende ogen schuift lenig tussen de kramen door en op de tot dusver lege plaats onder het bordje „Jean Du- lieu" verschijnt opeens de glunde rende gedaante van de reusachtige Boskabouter, echter nu in burger. De eerste klanten scharrelen nu aarzelend of wat argwanend, of welgemoed naar binnen. En de Kinderboekemh'arkt 5s begonnen voor men het weet! Aanprijzen Naast Blokker prjjst Leonard de Vries zijn waren luidkeels aan, wij kijken met jaloerse blikken toe. Je bent verkoper of je bent het niet en toch gaat alles ook wel weet vanzelf. Er staan al kinderen te bladeren in „OP ZOEK NAAR EEN OOM", een bladert hardnekkiger dan de an deren. hij fronst en wikt en weegt Jan Blokker sist mij toe: „Wed den dat hij de fout ontdekt?" Ik trek mijn wenkbrauwen vragend op, en h\1 legt uit: „Een kleine jongen belde mij niet lang geleden op. Meneer Blokker! Er staat een fout in uw boek. De kleine Alexander kan de r niet zeggen, zegt u. Hé? Maar op blad zijde zoveel, regel zoveel, zegt bij „daar." „Nou?" Blokker grijnst „Laat de controle maar gerust aan kinderen over!" Er schuifelen kin deren en steeds méér kinderen voorbij. Achter hen zit een heel klein kind in een wandelwagen verslonden in een strip te lezen. Nu ja, lezen... Een oude dame loopt met afge meten passen voorbij. Op gezette tijden staat ze stil, leest de namen boven de kramen en vergelijkt ze ernstig met de gezichten die er onder zijn tentoongesteld. Naast mij trekt iemand zijn wenkbrau wen heel hoog op. Maar dc me vrouw zegt: „Ik wou ze nou 'ns allemaal bekijken. Dan weet ik wie het zijn, voortaan." Mevrouw Van Raephorst lacht. Zij zet hand tekeningen in een boek. De klant vraagt belangstellend: „Is het niet moeilijk, zo ineens verkoopster- zijn Handtekenen Met dat moeilijke loopt het wel los. Elke auteur heeft een lieve juffrouw van de Bijenkorf tot zijn steun, zij regelt alle financiële en ■administratieve zaken. Zelf heeft men maar te hand-tekenen, of te vertellen wat er in het boek staat. „Néé meneer, ik zei toch in dat hoekie!" zegt een klein meisje be rispend. „Waar blijft Pipo an ders?" Een kleine vinger wijst. Gehoorzaam daalt het potlood van de schrijver. „Gaat het daar over een piloot?" vraagt een jongen za kelijk. Hij wijst op parachutes die opengaan, een stel jongens er be neden. „Jawel. En over h.b.s.-ers die een hol maken waar een piloot zich kan verschuilen voor de Duit sers. Maar vóór het zover komt moet er een leraar onderduiken. Die moeten ze er dan wel instop pen. Maar liever hadden ze die piloot gehad, natuurlijk". De jon gen knikt. „Logisch" zegt hij. „Wat kost dat boek?" Hij" voelt in zijn zakken. Ik durf het niet te zeggen, maar zelf ontdekt hij het woordje 5,90. En zuchtend loopt hij verder, mij in het weg gaan nog verwijtend aanziend. „Andertje", mevrouw, moet dat niet „Sandertje" zijn? „Nee, want in Zeeland zeggen de men sen „een andertje", als ze een ander mens of kind bedoelen. O, kan dat in Zeeland? Schuifelen De mensen schuifelen voorbij, kij kend, nieuwsgierig starend, se rieus bladerend of intens zoekend. Twee jongens staan verwoed te le zen, aan alle kanten mensen langs hen heen. Een klein meisje uit Afrika met stijve zwarte vlecht jes komt aanhuppelen: „En wat is nou het mooiste Gouden Boekje?" Dat is wel moeilijk, er liggen er wel twintig! Ze kiest „de poppen dokter", springt verder, en keert even later terug „Ik wou toch eigenlijk liever dat poesjeEn wilt U er uw naam in zetten?" „Maar ik heb het niet zelf ge schreven." „Dat hindert niet! Ik verzamel ze allemaal!" Zo zijn er méér: schoolkinderen met hun taalschrift waarin nu dertig na men prijken: kinderen met een zelfgekochte pocket, een kleine blonde jongen met een boek van Bertiis Aafjes! Twee meisjes met gefronste voorhoofdjes onder lan ge vlechten stoten elkaar aan. Een schraapt haar keel en zegt: „Wij zoeken het boek over dat meisje dat ontvoerd werd. Waar denkt U dat het is?" Dat zijn gewetens vragen. Waar, inderdaad?" Ont voerd, naar Italië nog wel." Gedrieën fronsen we nu naden kend, kijken elkaar aan. „Heb jij het soms geschreven? Nee, hij misschien? Zou het soms Jean Dilieu kunnen zijn? Of anders Wilkeshuis? Misschien heeft Bet ty van der Plaats het wel gedaan. „De vader zette haar zelf in de trein", zegt één van de meisjes nadrukkelijk. We willen weten hoe het afloopt." Allicht. Ze trekken af, op ons advies, naar Margreet Bruyn. Als je „DE KLEINE VUURTOREN" redigeert weet je vast wel wie er is ontvoerd, en hoe het afloopt. Fluisteren Bij Blokker is 'n fluisterend twist gesprek gaande. „Maar kind dat héb je al!" roept een moeder ver twijfeld. Het meisje knikt be drukt". Jawel. Maar ik wil er nóg zo graag één... De schrijver schiet in de lach, prijst andere titels aan. Nee. Het kind wil OP ZOEK NAAR EEN OOM. „Kan je d'r nog eens één weggeven hé vindt Blokker. Het kind zwijgt, en het wandelt weg, het uitverkoren boek onder de arm. De ouders werpen nog een dubieuze blik achter zich. Ouders hebben het moeilijk, soms. Maar soms ook zeggen ze té ge makkelijk: „Dat is te duur hoor kind!" Want liet is niet waar, dat 3 Activiteiten op verkoopgebied. S Geheel links de schrijfster van 3 dit artikel. het Nederlandse kinderboek duur is. En is het werkelijk minder „waard" dan al het plastic speel goed, de rommelstrips, de kauw gom en de ijsjes? Wie zal de be dragen optellen die daaraan wor den uitgegeven? „Ik heb geen geld", mompelt een kleine jongen, die strak naar de parachutes staat te staren. Hém zou men het boek cadeau willen geven. „Ik zoek een boek van hóe je op de maan kunt komen," meldt een andere jongen. Hij kijkt verbeten rond. „Maar kind, ik kan toch niet al die boeken kopen!" klaagt een lie ve verhitte moeder, die reeds haar beide armen vol heeft met verpak te boeken. „Dat kind leest en leest en leest, verklaart ze zuchtend. Een andere moeder kijkt haar spij tig aan. „De mijne wil niet lezen" merkte zij op. Tja, dat zijn zo de moeilijkheden wan het leven. Zei Annie Schmidt niet dat er „lees- kinderen" en „leef kinder en" be staan Stralen Juffrouw van Rheenen, jeugdbi- langs met al haar kleine vrienden, bliothecaresse in deze stad, komt Die hebben allemaal een boek on der de arm, ze stralen letterlijk naar alle kanten. „Pssst, daar heb je Miep Diek mann, sist een van de meisjes. „Die van „ALS JE HET NOG NIET WIST", je weet wel. Ze sta ren vol ontzag naar het donkere hoofd aan de overkant. „En heeft dié man nou Pipo bedacht?" Ja, dat heeft hij. „Eng hé," zegt weer een meisje, „die met die snor". „Zeg ezel, dat is Sjan Delejeu, van de radio. En hiero, daar heije Jan Blokker, heb ik zelf op de teevee gezien vaak genoeg hoor!" De dag vordert, en buiten stormt en regent het. Toch wordt het in de middaguren nog steeds druk ker, mensen en kindertjes, lezers en fotografen, zomaar wandelaars en journalisten. En allemaal zoe ken, bladeren, bekijken ze. „Ik dacht dat U veel ouder was" zegt een dame bestraffend. „Ik dacht, mensen die kinderboeken schrijven dacht ik..." „Ik wil het vervolg op „AFKES TIENTAL" klinkt een gedecideer de stem. Maar Afke hééft geen vervolg. Het wordt ons nogal kwa lijk genomen. Opletten Staan, luisteren, opletten en uit leggen, hand-tekenen en met kin deren praten: het is zo mogelijk nog inspannender dan in een groot huis drie kleine kleutertjes be moederen. Maar wie let. daarop? Er zou nog heel wat zjjn te zeg gen. Dat er tfjdens de lunch-in- twee groepen gelegenheid was mensen te spreken die men lang niet zag; schrijvers te horen die men slechts van foto's kende. Dat 's middags ook de uitgevers op de proppen verschenen. Dat aan het eind een KRIS KRAS prijs werd uitgereikt aan mevrouw Van Oir- schot voor haar kinderverhaal. Dat Jean Dulieu ons toevertrouw de: ,Blij dat ik dat pak niet de hele dag aanhoefde! Die kapper zei vanochtend: „Me neer u heb zélf een snor. Daar had ik niet op gerekend. Zal ik 'm dus maar afscheren Dat. Jean Dulieu toen plotseling toch werd weggeroepen en even later weer in de zaal, waar nu- na afloop de schrijvers door de Bijenkorf ontvangen werden tussen de menigte verscheen als Paulus de Boskabouter, mét baard en snor. Dat na de speeches en bedankjes de enorme wand open schoof en witte koks stralend te wachten stonden achter het wijd en zijd beroemd geworden kond souper en dat het een belevenis op zichzelf is, voor één dag ver koopster in de Bijenkorf te zijn. Zeker op de Jcugdboekenmarkt. 1 Zend mij Uw catalogus g Naam: Adres: Z Woonplaats: O Opzenden aan: Constructa Nederland Keizers- £0 gracht 522 - Amsterdam-C. - Telefoon 020-3 2398 ENGELSE SCHOOL VOOR „VRIJE EXPRESSIE" SLUIT DE DEUREN Een school in Enge land waar men de leer lingen om met Ka- rel Appel te spreken maar wat liet 'an rotzooien" moet haar denren sluiten wegens gebrek aan geld. De leerlingen van de Burgess school kwa men voornamelijk uit kunstenaarsmilieu. Het instituut werd vijfentwintig jaar ge leden opgericht, en had niets maar dan ook niets, van de an dere scholen in Enge land, bekend om hun bijna Spartaanse dis cipline. De jongens en meis jes van Burgess woon den de lessen bij zo ze dat al deden ge kleed in ruime truien en strakke spijker broeken. De toegepas te „vrije expressie." ging zover, dat wan neer de kinderen op zeker moment de aardrijkskundeles moe waren, ze even in een belendend lokaal gin gen jitterbuggen. En als 'n'jongen plotseling iets ontwaarde in het wicht naast hem, dan behoefde hij zich niet tevreden te stellen met een vluchtige blik of een trek aan een vlecht, maar hij mocht even vergeten op een schoolbank te zitten en zich op een bank in het park wanen. Het bijwonen van de lessen op Burgess was niet verplicht. Een leerling van tien had ze al twee jaar niet meer bijgewoond, „om dat mijn belangstelling elders lag". De school huldigde het beginsel, dat „goed" eu „verkeerd" twee moeilijk te onderschei den begrippen waren, en dat men daarom nooit straffen kon uit delen. De leerlingen van Bur gess mochten roken waar ze wilden, bier drinken als ze daar lust toe voelden en vloeken als ze een op merking kracht wilden bijzetten. De zestienjarige Gina Strauss zei over de sluiting: „We zijn er allemaal erg ongeluk kig onder. Het is zo heerlijk school te gaan, zo vrij te worden gela ten. De meeste mensen beseffen niet wat zo'n school voor iemand kan doen". Volgens haar moest de school sluiten omdat door ge brek aan leerlingen de financiële middelen be gonnen te ontbreken en omdat het instituut een slechte pers ge noot. Het hoofd, van de Bur gess school, James East die nota bene de eerbiedwaardige uni versiteit van Cambrid ge achter zich heeft, zei dat de school vijf tig open plaatsen had. Van het onderwijzers- korps drie dames en zes heren heeft alleen East al een an dere betrekking als gouverneur van de veertienjarige Belinda Kitto. Belinda, die haar privé onderwijzer tutoyeert en met „Jimmy" aan spreekt, was ook al zwaar onder de indruk dat ze de lessen niet meer in klassevérband zou kunnen volgen. (Ad vertentie) Het dagelyks bestuur van de „Zwing- li-boud (princ. vrijz. chr.) heeft naar aanleiding van de ontzetting van prof. Smits uit de emeritaatsrechten een verklaring gepubliceerd. Daarin wordt diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat de generale commis sie voor bezwaren en geschillen in de Nederlandse Hervormde Kerk het be zwaar van prof. Smits tegen zijn ont zetting door het breed moderamen der synode op grond van aantasting van de „belangen en de waardigheid" der Kerk, heeft verworpen. „Wij constateren met diepe teleur stelling", zo wordt verder o.m. ge zegd, „dat bij het grote publiek niet zonder reden de schijn is gewekt, dat men er voor terug deinst prof. Smits om zijn geloofsopvattingen te ontzet ten, om thans door toepassing van het artikel over de „waardigheid en de belangen der Kerk" (die hij zou hebben aangetast wegens niet willen voortzetten van een theologisch ge sprek) hetzelfde effect te bereiken. Waar men meent te handelen in op dracht van Jezus Christus is het een weinig koninklijke weg de beklaagde door een kerkelijk vonnis per achter deur te ontzetten uit zijn emeritaats rechten. Wij menen dat zulk een han delen allerminst strookt met dc eer en de waardigheid der Kerk". „Evenzeer constateren wij, waar een brede groep van „vrijzinnigen" nog steeds man mening is, dat de synodale uitlegging van art. 10 der kerkorde ruimte laat voor de vanouds bekende vrijzinnig christelijke geloofsopvat tingen, met leedwezen, dat de Kerk nog steeds verzuimd en nagelaten heeft om het eerlijke woord te spre ken: wij zijn van mening dat uwe ge loofsopvattingen met de door ons ge- gegeven uitleggig van art. 10 in strijd zijn. Daardoor is een zeer onwaarach tige toestand ontstaan, waaruit ook het hele geval-Smits is voortgekomen. De vrouw- van de ter dood veroor deelde oorlogsmisdadiger Adolf Eich- mann heeft voor de tweede maai haar visum-aanvrage voor een be zoek aan haar man ingetrokken. Mevrouw Vera Eichmann had aaar eerste verzoek om een visum zes we ken geleden laten annuleren. Niet alleen voor grote, maar óók voor fijne was Automatisch wassen met droge handen. Dit doet de Constructa: Grondig voor- weken - centrifugeren voorwas - hoofd-, was - spoelen - wegpompen - spoelen - wegpompen - spoelen - centrifugeren - spoelen-centrifugeren - spoelen - droog- centrifugeren. Alles automatisch. En Skip, het matig - schuimende wasmiddel, dat speciaal voor moderne wasmachines is ontwikkeld, hoort bij deze verfijnde werk wijze. Wij zenden U gaarne informatie over de Constructa. Bevredigend jaar voor „Thorfiassen en Drijver" De in 1961 behaalde resultaten acht de directie van Thomassen en Drij ver Blikemballagefabrieken N.V., blijkens het verslag bevredigend. Daarbij dienen de verschillende on gunstige factoren die deze resultaten in dit jaar beïnvloed hebben, in aan merking te worden genomen. Het ex ploitatie saldo steeg van f 13.22 mil joen tot f 13.98 miljoen. Na aftrek van afschrijvingen, pensioenverplich tingen, vennootschapsbelasting en dotatie aan de algemene reserve, res teert een netto winst van f 4.02 mil joen (v.j. f 3.62 miljoen). De liquide middelen namen toe van f 4.06 mil joen tot f 14.06 miljoen. Voorraden daalden van f 34.03 miljoen tot f 23.95 miljoen. Voorgesteld wordt 20 procent dividend (onv.). (Advertentie) Skip: Hét wasmiddel voor de ^onstructa MET GRATIS CHOCOLADEREPEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9