Nog geen Nederlandse atoom-onderzeeër Vertrek Zuiderkruis bepaald op donderdag VERSTERKING NIEUW-GUINEA WAS REEDS VOORBEREID WEER ONBEKEND TALENTOP VARA-TELEVIStE 10 PROV 1 NO J ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1962 MINISTER VISSER: Middelen voor bouw op korte termijn ontbreken (Van onze Haagse redactie) De minister van defensie acht het, mede omdat daarvoor de middelen, - - ontbreken, niet mogelijk op korte ter- tins' van defensie 1962. Enige leden .1 ihadden ffp.vraarrd of het niet. moeelnk mijn over te gaan tot de bouw v een atoomonderzeeër, hoezeer de bouw van een dergelijk schip ook van betekenis zou zijn voor de handha ving van de naam van de Nederland- A.V.R.0.-0PP0SITIE- VRAAGT ZENDTIJD Van de, zijde van de oppositionele kandidaten voor de gewestelijke be sturen van de A.V.R O. wordt mede gedeeld dat deze kandidaten gisteren een klacht ingediend hebben bij de regeringscommissaris voor het ra diowezen „omdat de A.V.R.O. op het ogenblik propaganda maakt via de radio tegen de kandidaten van het actiecomité en vóór de andere kan didaten waarin het bestuur vertrou wen heeft. De regeringscommissaris wordt ge vraagd de A.V.R.O. te gelasten dat zij zich onthoudt van het maken van propaganda i.v.m. de verkiezingen voor de gewestelijke besturen in de haar beschikbaar gestelde zendtijd via radio en of t.v. en dat zij alsnog een gelijke tijdsduur aan zendtijd, als zij gebruikte voor de vorengenoemde propaganda, ter beschikking stelt van dc kandidaten van het actieco mité, op tenminste gelijkwaardige uren. gm deze m de gelegenheid te stellen een wederwoord te laten ho ren ter compensatie van de eenzijdi ge voorlichting vanwege het A.V.R. ö.-bestuur"- Rijk zou K.L.M. financiële steun gaan bieden In Den Haag gaan geruchten, vol gens welke de staat bereid zou zijn •Ie K.L.M. te helpen bij het streven naar de oplossing van'de financiële moeilijkheden, waarmee de lucht vaartmaatschappij te kampen heeft. De financiële hulp van het rijk zou neerkomen op een bedrag van 350 miljoen gulden, welk bedrag deels als garantie, deels als kapitaaldeelne ming zou worden verstrekt gro tendeels echter als garantie. Voorts zou hot, volgens de geruch ten. in het voornemen van dc K.L.M. liggen op de Nederlandse kapitaal markt een lening te plaatsen ter ver vanging van de Amerikaanse lening van de luchtvaartmaatschappij. Deze nieuwe lening zou een langere loop tijd hebben dan de -Amerikaanse. Een woordvoerder van de K.L.M. distaneieerde zich met nadruk van deze geruchten, die hij ..op zijn minst voorbarig" noomde. Hij deelde moe, dat dn regering en de K.L.M. nog midden in een gesprek zijn ge wikkeld, zodat hii ovor de geruchten noch iets positiefs, noch iets nega tiefs wilde zeggen. se marine eu vooral ook voor die van de Nederlandse scheepsbouw. De stu die en oriëntering op het gebied van de kernenergie wordt echter voortge zet. Mr. Visser heeft dit medegedeeld aan de Eerste Kamer naar aanleiding van de schriftelijke vragen over de begro- hadden gevraagd of het niet mogelijk zou zijn een beloning' te verstrekken aan jongemannen, die met een rijbe wijs in dienst komen. Het zou de hoge kosten van de militaire oplei ding van chauffeurs drukken. Mr. Visser heeft thans geantwoord, dat van een dergelijke beloning niets kan komen, omdat dat niet rechtvaardig zou zijn tegenover de grote aantallen dienstplichtigen, die over andere kun digheden beschikken, welke eveneens in meer of mindere mate voor de dienst van belang kunnen zijn. Het bezit van een rijbewijs vergroot wel de kans om als chauffeur te worden geplaatst. U itkeringsregeling De minister van defensie heeft voorts doen weten, dat er een uitkeringsre geling in overweging is voor officie ren, die voortijdig worden afgevoerd, dit gezien het feit dat het praktisch niet mogelijk is deze officieren in an dere rijksdiensten in te passen. Binnenkort zal worden nagegaan welke officieren met een lang ver- bandakte kunnen overgaan naar de heroepsdienst. Zij zullen op afzonder lijke ranglijsten worden geplaatst, welke hun een beperkte bevorde ringsgang in uitzicht stelt, maar wel ke geen nadelige gevolgen zal hebben voor de bevorderingsmogelijkheden van de beroepsofficieren, die de K.M.A- hebben doorlopen. Var a-leden tegen Co-op-programma Radio Veronica (Van onze correspondent) Co-op Nederland te Rotterdam heeft gisteren van het districtsbestuur van de VARA-Noordliolland-Noord het telegrafische verzoek gekregen zijn reclame-uitzendingen via Kadio-Ve- ronica stop te zetten. Naar men ons bij Co-op mededeelde, ziet men daar in het telegram voors hands geen aanleiding de uitzendin gen te laten staken. Het bestuur van Co-op beschouwt Radio Veronica als een vrije zender in een stukje vrije zee en voorts als een middel om onder eigen naam een brokje huishoudelijke voorlichting bij de huisvrouw te brengen. Tot dus verre is er uitgezonden op de vrijda gen 6 en 13 april: deze uitzendingen zullen worden voortgezet, zolang het enige maanden geleden genomen be stuursbesluit van kracht blijft. Het betreft hier zogenaamde gesponsor de programma's. Co-op Nederland te Rotterdam en de VARA te Hilversum stellen, dat zij onderling geen enkele binding ken nen. Naar de voorzitter van het dis trict Noordholland-Noord van de VARA, de heer Kaagman te Alk* maar ons meedeelde, voelen de leden van de VARA echter wel een zekere historische verwantschap. Vandaar hun ageren tegen Radio Veronica en vandaar ook het feit, dat tijdens de bijeenkomst van j.l. zondag een motie werd aangenomen, die in het telegram aan Co-op Nederland re sulteerde. Dividenden DE SPAARNESTAD. In de algemene aandeelhoudersver gadering van de N.V. „Drukkerij Dfe Spaarnestad" en de N.V. „Verenigd Bezit van Aandelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad" in Haarlem werd het dividend over 1961 bepaald op zeven pel. op de preferente aandelen en negentien pel. op de gewone aan delen. Met troepen naar Nieuw-Guinea Waterman volgt waarschijnlijk mei (Van onze Haagse redactie) Het door de regering gecharter de emigrantenschip „Zuider kruis" zal donderdagmorgen 19 april in alle vroegte uit Hoek van Holland met een contingent militairen van de landmacht via de West naar Nieuw-Guinea vertrekken. Verwacht wordt dat de Zuiderkruis op 26 mei in Biak zal aankomen, waarna het vervolgens Manokwari en Sorong aan zal doen en tenslotte Hollandia, waar het schip op 30 mei zal arriveren. In het kader van de door de regering getroffen maatrege len. is dit de eerste keer dat troepen per schip naar Nieuw-Guinea worden gezonden. Evenmin ais het in net verleden was geoorloofd, zal het ook thans aan familieleden niet zijn toege staan om aan boord van het schip afscheid van dc vertrekkende militairen te nemen. De familie leden mogen alleen bij hel vertrek vanaf de kade de militairen een vaarwel toewuiven. Om hier wat tegenover tc stellen hebben dc militaire autoriteiten speciale af- scheidsbijeenkorrjsten georgani seerd, die zullerf worden gehouden op de dag voor het vertrek woensdagmiddag of -avond in de kazernes, waar de vertrekken de militairen zijn ondergebracht. Hierbij zal aan de ouders en de naaste familie een warme maaltijd worden aangeboden. In de scheepvaartrubrieken van ver schillende dagbladen ls inmiddels dc te volgen route van de Zuiderkruis gepubliceerd. Volgens de route zal het schip op 30 april te Curagao aan komen. op 2 en 3 mei door het Ptana- makanaal varen en waarschijnlijk op 14 mei te Honoloeloe op Hawaï arri veren. De nadruk moet hier vallen op het woord „waarschijnlijk", omdat hel nog lang niet zeker is, dat de Zuiderkruis van de Amerikanen toe stemming krjjgt Honoloeloe aan te doen. Het tweede troepenschip, de Water man, dat thans op thuisreis is van Zuid-Afrika en op 26 april te Rotter dam wordt verwacht, zal waarschijn lijk begin mei eveneens met militai ren naar Nieuw-Guinea vertrekken. De grootste sigaar ier we reld", welke énige tijd geleden in Duitsland is gerold, begint tekenen van vervul te lonen. Het is noodzakelijk gebleken het dekblad te vernieuwen om het fraaie produkt voor het nageslacht bewaard te houden. Een eventuele roker zal er re kening mee moeten houden, dat hij 9*2 kg tabak moet op dampen om van de 3,70 meter lange bolknak een peukje over te houden. OPPOSITIE BINNEN DE P.v.d.A. Dezer dagen is in Utrecht een aantal leden van de Partij van de Arbeid bijeen geweest, naai zij meedelen, „omdat zij zich niet kunnen verenigen met de houding van het partijbestuur inzake Nieuw-Guinea en in het bijzonder de demonstratieve be toging en het petitionnement daaromtrent betreuren". In een verklaring welke deze leden hébben opgesteld en die zij' ook naqr hèti partijbestuur hebben gezonden, zeggen zij: „op een ogenblik, dat 'de regering onderhandelingen voert en een compromis, waarbij dc door onze partij steeds erkende rechten der Pa poea's zouden kunnen worden ge waarborgd. niet onbereikbaar schijnt, kan een oppositie, als waarin men zich samen met de P.S.P. en de com munisten begeeft, niet anders dan stijven in haar onhandelbaarheid! Naar hun mening zou een progressie ve en democratische partij meer oog moeten hebben (zonder dat zij daar om concessies aan omstandigheden zonder meer willen veroordelen), ten eerste: voor de betekenis van het zelfbeschikkingsrecht, ten tweede: voor de onwenselijkheid uit interna tionaal oogpunt van een klakkeloos wijken voor dc dreigementen van een dictatoriaal regime". Deze verklaring is ondertekend door: G. W. Bultink te Utrecht, prof. dr. P. Gcyl te Utrecht, dr. J. M. Jalink, Den Haag, P. Ivors, H, I. Ambacht, A. W. S. P. Lindner, Amsterdam. J. G. Ma ger, Rotterdam. W. R. Scheuing. Vught, P, M. Scheuing-Wesselman, .Vught, W. Schmidt, Zeist en Tj. P. de Vries, Den Haag. MINISTER VAN DEFENSIE: „Vervoer militairen in burger is juist" Zoals reeds is gebleken uit de on langs genomen beslissing tot een zekere versterking van de strijd krachten in Nederlands Nieuw-Gui nea, weegt de regering bij voortdu ring af welke maatregelen noodza kelijk zijn. Uit de snelle en effectieve uitvoering van de genomen beslis sing zal het verder duidelijk zijn dat tevoren plannen waren voorbereid om de strijdkrachten van Nederlands Nieuw-Guinea te kunnen versterken zo de ontwikkelingen (laartoe noop ten. Dc thans genomen maatregelen vor men een onderdeel van deze plannen die zijn afgestemd op verschillende eventualiteiten. Ook de mogelijkhe den van transport hebben hierbij de nodige aandacht gehad. Dit zegt de minister van defensie in zijn memo rie van antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer. De uitzending van dienstplichtig personeel naar Ne derlands Nieuw-Guinea geschiedt niet op basis van vrijwillige aanmel ding, maar op aanwijzing door de militaire overheid. Het landsbelang voor ogen houdende, acht de minister het niet gewenst te dezer plaatse nadere mededelingen te doen over de beveiliging van Neder lands Nieuw-Guinea. Do minister deelt de diepe bezorgd heid van vele leden uit de Eerste Kamer over de gespannen toestand met betrekking tot Nederlands Nieuw-Guinea. De aflossing van op Nederlands Nieuw-Guinea dienende militairen geschiedde tot nog tóe per lijn dienst. Slechts als eenmalige maatregel werden onlangs twee extra chartervluchten ingevoegd tussen het normale schema, aan gezien in verband met de verlo ven rond de jaarwisseling een verstoring was opgetredon in de aan- en afvoer van de aflossings contingenten van de onderdelen in Nederlands Nieuw-Guinea Gèzien de beschikbare plaatsruimte kon deze verstoring niet worden opge- Werelkampioen - ongenode gast vangen met de bestaande vluchten. lijn- De minister ontkent dat de voorlich ting omtrent het zee-incident bij Ne derlands Nieuw-Guinea en het ver trek van militairen van Schiphol verward cn inconsequent is geweest. Voor wat betreft het zee-incident diende de berichtgeving hier te lan de geheel te worden gebaseerd op de rapporten van de commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea. Zodra deze rapporten waren ontvan gen konden de inmiddels gepubli ceerde berichten worden bevestigd, gerectificeerd of aangevuld. Bij voor lichting over dergelijke zaken wordt voortdurend overleg gepleegd met het ministerie van buitenlandse za ken. De regering acht bet niet alleen ver antwoord, doch ook juist om militai ren in burgerkleding over vreemd grondgebied te transporteren. Zulks is een internationaal gebruik dat me de een gevolg is van het feit dat in het algemeen de nationale wetgeving der diverse landen vreemde militai ren in uniform gekleed niet toelaat. De Newyorkse taxi chauffeur is ongetwij feld even uniek als zijn Londense of Parijse col lega of als de Amster damse tramconducteur. Hij heeft zo zijn eigen inzichten in de wereld politiek en aarzelt niet deze in alle details aan zijn vrachtje uiteen te zetten. Bovendien heeft hij een feilloze oplos sing voor alle New yorkse- verkeersproble men, die alleen daarom niet geregeld zijn, om dat die sufferds op het stadhuis" niet naar hem willen luisteren, llc heb in New York al tnxichau few's antm oct die een portret, van me' wilden maken of ine de. hand wilden lezen. Alle bei tijdens de rit en daar had ik beslist wat tegen! Dezer dagen heb ik echter kennis ge maakt met een jonge, sympathieke taxichauf feur, die een totaal an dere hobby heeft: Op rik groot feest, en elke belangrijke bijeen komst, waar hij niet is uitgenodigd, is hij gast. Hij noemt zich beschei den .Kampioen in Cate- crashing". Stan Eerman uit Brooklynn is -een knap pe- man van ongeveer vijfendertig jaar. Hij is vrijgezelGeen echtge note verbiedt hem dus van zijn wekelijks in komen van ongeveer f 'i00,dikwijls meer dan de helft uit te ge- ven voor zijn hobby, die bijna, een hartstocht is geworden. Eu deze be staat dan hierin dat hij zich mengt onder de groten van deze wereld. Hij trekt zijn keurige smoking aan, trekt zijn charmantste gezicht en staat dan plotseling te midden van de eregas ten, Dat hij geen uitno diging heeft, is slechts een formaliteit waar royale lieden zich niet om bekommeren. Hoe hij het klaarspeelt overgi binnen te komen, is zijn grote geheim. Dat 'hij 'later ook wee op straat gezet wordt-, hindert hem. nauwe lijks: hij heeft, zijn doel bereikt, hij was erbij. Vol trots vertelde Stan dat hij in de loop van zijn carrière reeds met de politie te maken kreeg, met de geheime dienst, en zelfs! met Scotland Yard. En hij toont zijn klant ook on middellijk zijn bewijs stukken. grote foto's die onweerlegbaar aan tonen dal hij op het in wijdingsbal van dc Kennedy's tussen de vader van de president en de echtgenote van Robert Kennedy zat dat hij een paar jaar geleden op het Waldorf Astorld-bal ter ere van koningin Elisabeth naast de koningin stond en om een handteke ning van haar vroeg, dat hij genetaal Mac. Arthur in San Francis co de hand schudde, toen deze, 'met roem beladen, uit Japan te rugkeerde en dat hij in Aiigusta bijna met president Eisenho wer golf gespeeld had. Dat hij tijdens grote bokswedstrijden zonder entreekaartje toch plot seling op een ringplaats tropnt is natuurlijk een kwestie van routine. Stan Hermans jongste heldendaad was zijn ..medewerking" aan Lucille Ballshuwelijk. Slechts genodigde gas- j ten werden in dc kerk toegelaten. Maar Stan was er plotseling en be groette de bruid geest driftig. Let U erop, dat geen onbevoegden binnenkomen"fluister de de bruid hem toe. Zij hiehl hem voor één dei- detectives. love Lucy", zegt Stun Bër- maii, 'viaar van een an dere jongedame houdt hij loc-h nog veel meer. Hij denkt er ook over met haar te trouwen. Vermoedelijk zal het dan wel afgelopen zijn met zijn „Gate-ora- shiug" loopbaan. Want welke vrouw sou hem toestaan zoveel geld voor nieuwe smokings uit te neven en dan al tijd alleen er op uit te trekken. Een scene uit hel proyrayvmo „Onbc- VAKA-üli-nsic kend talent'' dat woensdagavond on- I Noris Roopcl t der regie van Nico Knapper door de I haar Jiecn Ir gr-, inzonden: [dansgroep „Union Cultural Antillia- <igl, om I no", begeleid door een trio Het „gouden bed" is spoorloos verdwenen Het gouden bed van Mary Edusei is spoorloos verdwenen. S Zowel Marv Edusei als haar g echtgenoot, de Ghanese minis- s= ter van industrieën, Krobo Edusei, weten van geen gou- =e den bed. Krobo Edusie is dezer dagen uit Ghana in Londen aangeko- men. Hij zou, naar werd ge- zegd, er bij zijn 38-jarige vrouw op aandringen het bed, dat zij onlangs had gekocht voor 3000 pond, terug te zen- den naar de leverancier, om dat dc politieke loopbaan van haar man gevaar liep. Ghana s is begonnen aan een bezuini- gingsuctic en dan kunnen mi- nistersvrouwen geen gouden bedden van 3000 pond kopen. Kort nadat Krobo Edusei zich s= bij z'n echtgenote had gevoegd stond de minister de pers te g woord: „Wat voor bed?. Ik weet van geen bed. Maar hier j= is is er zeker geen". s pnrnmnnnniiinniimnnnimnnniiiinnniinniiiiininiiniiiiiï L. Smit en Co breidt vloot van zeeslepers uit Het zeeslepersbedrjjf van Leen Smit en Co in Maassluis gaat zyn vloot nog verder uitbreiden en moder niseren. Bij de werf van .J, en K. Smit in Kinderdijk werd namelijk de bouwopdracht geplaatst voor twee „reuzen" met een vermogen van 3250 pk elk, schepen van de Mississippi'Tliames-klasse, die in 1963 en 1964 in de vaart zullen komen. Zij krygen de namen „Hudson" en „Orinoco". Dc bouw van deze schepen is dc laatste fase van het huidige ver nieuwingsprogramma. Twee jaar geleden werd al de „Mississippi" in gebruik genomen, in het begin van dit jaar voorts do „Thames" en over enkele maanden zal, eveneens bij J. en K, Smit, boven dien de tewaterlating geschieden van de nieuwe „Zwarte Zee", die omstreeks februari 1963 met zjjn vermogen van 7000 pk liet vlag- geschlp van rle vloot wordt. Na de voltooiing van de „Hudson" en de „Orinoco" beschikt L. Smit en Co over een zccvloot van 30 schepen, waarvan tien met oen vermogen van meer dan 3000 pk. De krachtigste schepen van de huidige serie zijn de „Caraibische Zee" (4500 pk), die Willemstad/ Curagao tot thuishaven heeft, en de „Clyde" en „Elbe", elk met een vermogen van 4000 pk. In Bombay zijn z<t mensen omgeko men dooi een vallende schoorsteen, die - i.. t vegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6