Carrière in de zaal?' „China driester dan de Sowjet-Unie" W at heeft nu de heer B. P. Bent U ook zo snel verkouden Even snel en bovendien veilig helpt Rheumin U er weer van af! 4 krachtige middelen tegen pijn en griep! Ckefarine,,4 DINSDAG 17 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VVWWVVWVVVUVWWUVWVWWWVVVWin/WWVtA>V\/VVVWWIWWWWIMWVVVWIIWinfWWVWIIIIiniWWVW%WWVIfVVWWW\fWVWWWVVVWWVVVWWW\AIWVWWWWVWWWWWVWWWWWWVWVWVWVVVVVV1 ALS ER op 5 mei a.s. iemand in het gezellige zaaltje van het Haagse restaurant „Den Hout" roept: „Is er een meneer Carrière in de zaal zou hij het wel eens bij l\et rechte eind kunnen hebben. Misschien lopen er de vijfde mei wel twee honderd Carrières rond: allemaal nakomelingen van Pierre Carrière, een in 1657 in Vergies, ten zuidoosten van Nïmes geboren meester-kleermaker. Een hugenoot, die na de ophef fing van edict van Nantes in 1685 via Zwitserland de wijk nam naar Duitsland. Zijn nakomelingen verspreidden zich over verschillende plaatsen in het zuiden van Duitsland; en kelen gingen in Nederland een nieuwe toekomst opbouwen. Johan Daniël Carrière zou op 5 mei 1762 de eerste van zijn geslacht zijn, die burgerrechten verkreeg van een Nederland se stad. In Den Haag werd hij mei enig ceremonieel als nieuwe burger begroet. Dat is dus op 5 mei tweehonderd jaar gele den: aanleiding voor een grote familiereünie, behalve de Ne derlandse, de Franse, Duitse en Zwitserse, takken van het geslacht Carrière sterk verte genwoordigd zullen zyn. A achter deze unieke familiebij- 1 eenkomst staat de Middel burgse boekhandelaar B. P. Car rière, die samen met een meneer Carrière uit Ermelo en een ingenieur Carrière uit Kassei Kassei in Duitsland de stamboom van dit hugenotengeslacht heeft samengesteld. Een werk, dat ja ren vergde: de basis voor een thans in drie talen verschenen boekwerk „Het geslacht Carriè re" werd reeds door de vader van de Middelburgse boekhandelaar gelegd. Een enorm werk van ja renlange naspeuringen, contacten leggen en archieven uitpluizen. Elf generaties, verdeeld over ver schillende „takken" zijn in „Het geslacht Carrière" te vinden, in totaal zo'n vijfhonderd mensen, van wie er tweehonderdvijftig in leven zijn. Enkele jaren geleden is het al eens gebeurd, dat in Den Haag zo'n honderd Carrières in één zaaltje verenigd waren de Mid delburgse heer Carrière overdrijft niet als hij zegt: „Dit was maar een voorbespreking Een voorbespreking op de ko mende reünie. Maar er waren toen reeds voldoende mensen van de zelfde stam aanwezig om het tele gram „Verhinderd - Carrière" tot een geslaagde grap te maken. ZWIK TOT P. Carrière, bladerend in stamboom-boek.. (Foto's P.Z.C.) generaties op stukjes wit karton Carrière bewogen een dergelijk omvangrijk werk samen te stellen en en pas sant de familiebanden wat nauwer aan te halen? In de eerste plaats was het een voortzetting van het door zijn vader begonnen werk. Maar bovendien werd de stam boom, die door een mateloze correspondentie en bezoeken aan de archieven in de „stam gebieden" telkens een beetje groeide, zijn grote liefhebbe rij. „Bovendien" zo vertelde de heer B. P., „het speurwerk ligt me wel. Ik ga ook op in het speuren naar oude boekwerken. Het samenstel len van zo'n stamboom is niet droog en taai, zoals velen denken. Je kunt er een hele hoop uit lezen. De grote gezinnen en de kinder sterfte uit de vorige eeuw bijvoor beeld, de kleine gezinnen en de geringe kindersterfte van thans". Hij vervolgt: „Er blijkt ook een enorme belangstelling te bestaan voor de bijeenkomst op 5 mei. Zo zelfs, dat we een persconferentie moeten geven, in Den Haag. Maar is als U hierover iets schrijft, dan by voorkeur niet in de geest van „Wat heeft hij dat leuk gedaan." Wel hoe ik het heb gedaan. Ik heb de indruk, dat een heleboel mensen dit willen proberen, maar teveel moeilijkheden zien. Zo heeft de praktijk uitgewezen, dat een gering aantal mensen, als je ze aanschrijft, reageert. Die mensen moet je opzoeken. Zo kun je, via de andere familieleden en ook via de burgerlijke stand, ach ter de namen van andere familie leden komen. Gemeente-archieven rijksarchieven en kerkelijke ar chieven zijn daarbij tot steun. Als je alle levende familieleden hebt. kun je terugwerken. Verder zijn er wat betreft de hugenoten families speciale bibliotheken over de gehele westerse wereld te vinden, bijvoorbeeld in Lausanne". Diarmee is het gesprek op de hugenoten gekomen en op de vlucht van stamvader Pierre Carrière uit Vergies, die reeds één jaar na de opheffing van het edict van Nantes te Grenoble werd ge signaleerd. Nog drie jaar later, in siSiéf'Jj/tS&fBdtsfiï. is •oogSess'.a- - - r/te, I si- Familiewapen, door enkele Duitse Carrières gereconstrueerd. 1689, verlaat hij Frankrijk voor goed. Negen jaar verblijft hij in Zwitserland; in 1698 vestigt hij zich in Duitsland, waar hij in Keltze en Hofgeismar vertoeft. In deze streek, de omgeving van Kas sei, vestigden zich vele Hugeno ten. Velen bleven er hangen in deze omgeving woont de tak van de Carrières, die de naam heeft gewijzigd in „Carrier" maar anderen trokken verder, rond Frankrijk heen en kwamen zo in het Rijnland, later in Nederland. „Eerst kwamen ze in Amsterdam" aldus de heer Carrière, „het wa ren in het algemeen ambachtslie den, schoenmakers, de vroegere middenstand, ook wel handelslie den. Het grappige is, dat bij de nakomelingen, ofschoon vermen ging plaatsvond met de autoch tone bevolking, allerlei typisch Franse kenmerken behouden ble ven. Expressief, bewegelijk, emo tioneel. Onder de Duitse Carrières bleken ook allerlei weerstanden tegen het nazi-regime te bestaan. Zo werd Ludwig Carrière, die in Berlijn als bibliothecaris werkte, in 1935 in verband met zijn op vattingen als zodanig afgezet". D: Middelburgse heer Carrière is als geen ander met zijn fa milie op de hoogte. Van de ruim 250 in leven zijnde mensen, die deze naam dragen, woont het grootste deel, zo'n vijftig procent, in Nederland. Vijfendertig procent woont in Duitsland; de rest is over de gehele wereld verspreid. Vastgesteld is, dat alle in Neder land wonende Carrières nakome lingen zijn va.n de „maitre tail leur" Pierre zij zijn dus allen familie van elkaar. In Zeeland wo nen er drie: behalve de Middel burgse boekhandelaar zijn dat in Oostkapelle een leerkracht van het zeehospitium „Zonneveld" en in Terneuzen een assistent-be drijfsleider van de Compagnie Néerlandaise de l'Azote te Sluis kil. Ook zij ontvangen een exemplaar van het stamboom-boekwerk, waarvan er 275 verspreid zullen worden: voor elke Carrière en elke Carrier één; de resterende exemplaren zijn voor archieven, die hiervoor belangstelling heb ben. Het is, in wezen, de tweede druk van „Het geslacht Carrière", omdat de vader van de Middel burgse B. P. samen met voor noemde Berlijnse Ludwig reeds eerder een nog niet geheel com pleet werk samenstelcfen. Zes jaar is er aan die tweede druk gewerkt vermeld moet nog worden het werk van Johan Da niël C., een jurist uit Amster dam, speurder in oude archieven. 'ELEGRAM De stamboom groeide niet alleen °P papier ook op hóut, op een 1 enorm lijstwerk in het trappen- BTDRIJF DER PTT vetgoede geen schade, vrroownafet door het verminken, vertragen pf SandeY^waïr Z 7 7 777" 7777717 ke.urige.wJ.l.te stuitjes klasse* kantoor v. afzending Y.h.tclegranv* ntal woorden datum tijdv. aanbied beu verhinderd Carriere "wiuci, waai licit; gj riëres op keurige witte stuitjes karton zijn vermeld. Dit bord zal 5 mei in Den Haag- te bezichtigen zijn, als naas* de bijeenkomst in restaurant „Den Hout", waarin vertegenwoordigers van alle tak ken het woord zullen voeren, een tentoonstelling wordt georgani seerd in het gemeentemuseum. Familiestukken en familieportret ten. Allemaal Carrières. Als de nakomelingen door het zaaltje dwalen en er geroepen wordt „Is er een Carrière in de zaal?" zullen de portretten zwijgend toezien, hoe de be zoekers zich eendrachtig naar de uitgang spoeden. telegram.. ONDERMINISTER HARRIMAN: „Tactisch atoomzwaard nog onbereikbaar" Amerika's onderminister van buiten landse zaken voor het Verre Oosten, Averell Hamman, heeft; in Washing ton verklaard, dat China meer bereid is oorlogsrisico's te nemen dan - de Sowjet-Unie, „omdat de Chinezen niet veel te verliezen hebben." Volgens Harriman zal de Sowjet- Unie zich wel tweemaal bedenken al vorens een oorlog te ontketenen, om dat de Russen niet graag zouden ver liezen wat ze aan communisme ver wezenlijkt hebben. „Maar de volks republiek China heeft, niets en denkt wellicht door oorlog iets te winnen", aldns onderminister Harriman. De onderminister, die voor de tele visie werd geïnterviewd, zei van me ning te zijn, dat China nog ver ver wijderd was van vorming van een tactisch atoomzwaavd. Hij erkende dat de mogelijkheid aanwezig was dat China in een niet te verre toe komst lid zou kunnen worden van de kernbomclub, maar, zei hij, „er be staat een groot verschil tussen een kernexplosie en vorming van een ar senaal van kernwapens." Volgens Harriman vergt aanmaak op grote schaal van kernwapens een industrieel vermogen dat China voor alsnog mist. „Het zal daarom nog vele jaren duren alvorens de Chinese communisten over een kernwapen- voorraad beschikken," aldus onder minister Harriman. Hij zag twee factoren die zouden kunnen helpen by het in toom hou den van „Rood-China. Rusland", zei hij, „heeft zijn hulp aan China stopgezet als gevolg van het ideo logisch geschil tussen Moskou .n Peking. Het zou heel erg moeilijk voor Clüna zijn om een oorlog te beginnen zonder steun vanuit de Sowjet-Unie" aldus Harriman. De tweede factor was volgens de on derminister, de binnenlandse toestand van China. Hij zei, „dat het land- Bewoners van Tristan willen terag De bewoners van het eilandje Tristan da Cunha, die thans in Engeland verblijven, hebben besloten dat zij terug willen naar hun geboorte grond, waar hefc leven hen des tijds verder onmogelijk werd ge maakt door een werkende vul kaan. Deze mensen hebben moed voor hun beslissing geput uit een ver slag van een wetenschappelijke expeditie naar liet eiland. De beslissing werd genomen na een bijeenkomst van de bew.oners van het eiland, in het tijdelijke ver blijf te Calsht, Hampshire. Daar vernamen zij van dr. Ian Gass, die naar het eiland was geweest, dat het onmogelijk was te zeggen dat de vulkaan niet nog eens zou uit barsten. Maar men besloot om de minister van koloniën te verzoe ken om op eigen risico terug te mogen keren naar het eiland. Dr. Tan Gass had in zijn toespraak gezegd, dat de huizen van Tris tan da Cunha er nog stonden, dat de vissersboten er nog lagen en dat er drinkwater was. Een woordvoerder voor het ministe rie voor koloniale zaken zei, dat als de meerderheid van de bewo ners van Tristan da Cunha voor terugkeer naar het eiland zou zijn. het verzoek welwillend in overweging genomen zou worden. Hij voegde hier echter aan toe, dat de minister in zijn laatste verklaring had laten weten dat hij er aan twijfelde of het eiland ooit wel weer permanent bewoonbaar zou worden. (Advertentie) Rheumin-tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 63 ct. Een Brocades-product, dus: vertrouw er op! bouwsysteem in elkaar was gestort, dat de industriële expansie tot stil stand was gekomen en dat de indus triële produktie lager was dan twee jaar geleden. Onderminister Harriman achtte wel de kans reeël, dat communistisch China de steun zou intensiveren aan guerilla-oorlogen. „Een goedkope en eenvoudige vorm van agressie", al dus Harriman. Hij was van mening dat de Verenigde Staten een krach tige positie jegens China moesten blijven innemen, indien men dit land onder controle wilde houden." Zouden de Verenigde Staten in hun houding verslappen," aldus Harriman, „dan zou daaiuit een zeer gevaarlijke toe stand kunnen voortvloeien." Advertentie Een der middelen zorgt ervoor dêldemaag niet van sl/eek raaktf Chefarine „4" bevat vier beroemde geneesmiddelen, die te zamen nog krachtiger werken. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen het zonder bezwaar gebruiken, want één der bestanddelen beschermt do maag. Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 Hindija strïpïerpakling <0 taileiten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 Suriname „bevreemd" over beëindiging proefaanplant De Surinaamse regeringsvoorlich tingsdienst heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat de Surinaamse regering „met be vreemding" kennis heeft genomen van een mededeling van de Konink lijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. inzake de beëindiging van een naaldhoutproefaanplantpro- ject in Suriname. Na te hebberr opgemerkt, dat Van Gelder op grond van de betreffende machtigingsverordening „het volste recht" heeft, het proefstadium op te zeggen, zegt de Surinaamse regering: „Mede op grond van dé gedurende meerdere jaren met het concern ge groeide goede verstandhouding en sa menwerking mocht de regering ech ter verwachten, dat alvorens defini tieve beslissingen zouden worden ge nomen door een gerenommeerd ver tegenwoordiger van het Nederlands bedrijfsleven, zij omstandig zou wor den ingelicht omtrent de bedrijfs-eco- nomische normen en de ten aanzien daarvan toegepaste overwegingen, die tot een besluit als het onderhavige hebben geleid. Dit geldt temeer daar de werkzaamheden tot het eind van 1961 nog stonden in het teken van versnelde uitvoering, terwijl op het moment van eenzijdige publikatie van de door Van Gelder genomen be slissing een klaar gemaakt terrein van 400 ha, met bijbehorend plant- materiaal in de kwekerij, gereed is voor uitplanten bij het doorkomen van de regens." In Engeland tot dusver 23 doden door pokken Zondag zijn in Bridgend in Wales 3 met pokken besmette vrouwen over leden, die inwoonsters waren van 'n inrichting voor geestelijk gestoorden in Glanrhyd. Door hun dood is-het aantal mensen dat in Engeland aan de epidemie is overleden, gestegen tot drieëntwintig. Moeilijkheden rond c.a.o. grafisch bedrijf Van de zijde der by de collectieve arbeidsovereenkomst voor het gra fisch bedrijf betrokken partijen is medegedeeld dat deze partijen, naar aanleiding van een brief van het col lege van rijksbemiddelaars waarin een aantal bezwaren tegen de nieuwe c.a.o. zijn ingebracht, zich telegra fisch tot het college hebben gewend met het volgende telegram: „Met grote teleurstelling namen wij kennis van uw brief van II april 1962. Wij zijn niet overtuigd van de noodzaak de door U voorgestelde wij zigingen in de e.a.o. aan te brengen. Wij zouden uw college te dezer zake op zeer korte termijn om een onder houd willen verzoeken, waarbij wij ons gaarne bereid verklaren onze ar gumenten voor het voltallige college naar voren te brengen". Kroesjtsjew begrijpt moderne Russische muziek niet Toen Nikita Kroesjtsjew voor de eerste keer moderne Russische muziek had gehoord, gaf hij direct opdracht zyn draagbare radio grondig na te laten kijken. Dit heeft de Amerikaanse componist Samuel Barber, die in Moskou een congres van Russische compo nisten had bijgewoond, na zijn terugkeer in de V.S. meegedeeld. Volgens Barber moesten er verscheidene Russische radio-technici aan te pas komen om hun premier ervan te overtuigen, dat het niet aan het radio-toestel, maar aan de componist gelegen had dat de muziek zo raar had geklonken. Kroesjtsjew had Barber dit verhaal verteld op een lunch in het Kremlin. De Russische premier had ge zegd, dat hij veel van muziek hield en van mening was dat ieder staatsman, die dit niet deed, „abnormaal" was. Hij had verder rond uit verklaard, dat hij niets begreep van de moderne Russische muziek. ^WWWVWWWlWWVWWWWWWWWVMWWWWWrUWVWUWWWVWWWVWWWVWMVWHWWWWWWV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5