Portugees bedreigde gezagvoerder „Caribean Sea" met alarmpistool Nieuwe Franse regering wil O.A.S. snel onschadelijk maken KLANKBORD PEKING BETUIGT RUSLAND „EEUWIGE VRIENDSCHAP" Vrees voor tegenacties van Moslims DINSDAG 17 APRIL 1S62 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Opschudding in K.L.M.-toestel-voor Zürich Vliegtuig keerde terug naar Schiphol Omstreeks hult' een is gister middag een D.C.-7 lijntoestel van de K.L.M., dat kort na liet middaguur naar Zuid-Amerika was vertrokken, op Scliiphol teruggekeerd, omdat zich aan boord een passagier bevond die met een revolver dreigde. Op Schiphol aangekomen zagen verblufte bezoekers van de restaurants hoe de passagiers zicli door een noodluik aan een touw ijlings uit het vliegtuig lieten zakken, terwijl de machi ne nauwelijks stilstond. De be trokken man, een Portugees, werd gearresteerd zonder dat er een schot gelost werd. De Portugees Da Silva was geruime tijd als kok werkzaam in een van de K.L.M.-restaurants op Schiphol. Dit was slechts in tijdelijk verband. Voor zover bekend was de man kwaad dat hij nu naar Lissabon werd terugge stuurd. De K.L.M. had hem daartoe kosteloos een reisbiljet verstrekt. Nadat het vliegtuig veilig terugge keerd was, vertelde de 39-jarige K.L.M.-gezagvoerder J. van Keppel, dat hij drie extra bemanningsleden aan boord had, die de machine in Recife (Brazilië) zouen overnemen. Het betrof hier vlucht KL-791, die via Zürich en Lissabon naar Zuid- Amerika zou leiden. Eindpunt op deze route is Santiago de Chile. „We vertrokken omstreeks twaalf uur en waren pas enkele minuten in de lucht, toen ergens bij Harderwijk de achter mij zittende boordwerktuig kundige mij zei dat hij lawaai hoorde In de cabine", verklaarde de gezag voerder. Een van de extra beman ningsleden was op inspectie uitge gaan en keerde terug met de medede ling dat er iemand met een revolver dreigde. Alampistool Bij het verhoor door de dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Schiphol bleek later dat het wa pen waarmee de Portugees de captain had bedreigd, een alarm pistool was, dat overigens bijna niet van een echt pistool was te onderscheiden. Zijn relaas vervolgende zei gezag voerder Van Keppel, dat hij zijn co pilot terstond opdracht had gegeven de verkeerstoren op Schiphol mede te delen dat hij zou terugkeren. „We zaten gelukkig juist in de wol ken, zodat niemand kon merken dat we de machine in een wijde bocht lie ten terugkeren. Intussen had de man zelf zich in onze cabine nog niet ver toond, maar nog voor ik Schiphol be reikte, stond hty achter me. Hij hield toen de hand in de broekzak waarin hij het pistool naar voren stak". Naar Berlijn In gebroken Engels stuurde de voormalige kok alle bemannings leden de cockpit uit en de cabine in. Daar groepten de 51 passagiers angstig achter in de staart samen. Vervolgens richtte hij zijn aan dacht op de gezagvoerder en deze nog steeds onder schot houdend riep hij uit: „Ik wil naar de Sow- jetzone in Berlijn". „Okay, yes, yes", antwoordde de gezagvoerder. „Doe wat ik zeg, mijn leven is waar deloos. Ik heb mijn orders", riep de Portugees zenuwachtig uit, terwijl de VREES EN VIlECGDE. De 15-jarige Christopher Elliston reed niet ver van Londen op 'zijn bruine merrie naar huis, toen het dier plotseling halt hield en ging liggen. Ellistons vrees sloeg om in vreugde, toen het dier daar, midden op de weg het leven schonk aan een veulen. Moeder en kind maken het best. VRIJHEID KWIJT. Maureen Varney en Pat Morrissey zullen de volgende maand in het huwelijk treden. Dit besluit namen zij na een verlovings tijd van zes maanden van een nogal zonderling karakter. Met de vaststelling van de huwelijks datum is speciaal gerekend op het feit, dat Pat Morrissey eerst uit de gevangenis moet komen, waar hij vier jaar heeft gezeten wegens, roof. Morrissey. die dè laatste tijd op ere woord elke avond uit de gevangenis kwam, ontmoette bij zijn terugkeer daarin elke avond Maureen, die van haar werk kwam. Er groeide een hand, die Pat deed besluiten zijn vrij heid er aan te geven zodra hij deze terug had. BEN GOER ION? GEEN VOOR BEELD Een man uit Asjkelon in Israël moest voor dc rechtbank ver schijnen omdat hij zijn huur niet be taalde. „Wat ls uw beroep?" vroeg de ma gistraat. „Dat heb lk niet", antwoordde de man, „en ik wil mijn brood niet ver dienen als arbeider". „Wat hebt U tegen handenarbeid?" repliceerde de rechter. „Ben Goerion Israels premier) is zo begonnen". „Ja", zei de man, „en wat is er van hem geworden"» den door de brandweer en politic auto's geëscorteerd, taxiede snel naar het platform, waar Da Silva zijn positieven terugkreeg en plot seling opnieuw begon te schreeu wen: „doorvliegen, doorvliegen". „Jlc stopte het vliegtuig niettemin en zei dat ik wilde controleren wat er met de motor aan de hand was", ver volgde gezagvoerder Van Keppel. Teneinde de politië een kans te geven aan de achterzijde het toestel binnen te komen, voerde hij een kleine kome die op, waarbij hij de motoren eerst langzaam en daarna weer op loeiende topsnelheid liet draaien. Intussen wa ren in de cabine de nooddeuren ge opend en lieten de passagiers zich aan de touwen, die daaraan bevestigd zijn. ijlings naar de begane grond zakken. Inmiddels plaatste de brandweer van de luchthaven een ladder tegen de achteruitgang van het vliegtuig, waarlangs de andere passagiers de grond bereikten. In de cockpit bleef de Portugees aan het schreeuwen. Beetje wit Gezagvoerder J. van Keppel gezagvoerder zonder-dat zyn bedrei ger dit wist, Scliiphol alweer bereik te. Er was tot zijn geluk een vrij laag hangend wolkendek, zodat de Portu gees pas grond onder zich ontwaarde, toen het vliegtuig nog slechts enkele honderden meters van de landings baan verwijderd was. „What is the matter?, wat is er aan de hand?", vroeg de man opgewon den. „Engine no good, motor niet ln orde", zei Van Keppel snel. „Doorvliegen, doorvliegen", som meerde de Portugees hem, maar Van Keppel liet zich niet verder intimide ren. „Ik vloog met de maximum toe laatbare snelheid voor een landing om zo snel mogelijk aan de grond te komen", vervolgde hij. „Ik zag langs de baan vele politie- en brandweer auto's staan". Het toestel kwam^ om 12.35 uur veilig aan de grond. 'Het was de PH-DSH „Caribean Sea". „Overvliegen" Met stomheid geslagen volgde de Portugees de verdere gebeurtenis sen. Het vliegtuig, aan weerszij- Edgar da Silva vraagt asiel De SO-.jarige Edgar da Silva, die gistermiddag met een alarmpistool dc bemanning van een K.L.M.-lijnvliegtuig be dreigde, lieeft bij zijn verhoor majoor jhr. B. W. F. de Beua- fort van de dienst luchtvaart der rijkspolitie om asiel in Ne derland verzocht. Of men dit als politiek asiel moet beschouwen, kon jhr. De Beaufort niet zeggen. De gebaarde ex-kok, die een half jaar lang in een der K.L.M.-keukens op Schiphol had gewerkt voor hij deze maand zijn congé kreeg, be vond zich gisteravoncf nog steeds bij de rijkspolitie op Schiphol. Intussen was bet nog niet dui delijk wat de man bezield heeft. Of zijn beweegreden misschien in het politieke vlak ligt,hoopt men alsnog uit te kunnen zoeken. De majoor had wel de indruk gekregen, dat de Portugees tot iedere prijs een teruekeer naar zijn vader land wilde vermijden. „Ik tel tot drie", dreigde hij, „doorvliegen". Van Keppel deed alsof hij daaraan gevolg ging ge ven. Heel langzaam zette hij zijn machine weer in beweging. „Als de toestand precair zou worden", zo vertelde hij volkomen beheerst een kwartier later in het restau rant van cle ICA-hal, „dan had ik cle DC-7 altijd nog vast kunnen rijden in het gras. Ik had mijn be manning opdracht gegeven zo normaal mogelijk te doen en de Portugees niet aan te kijken. De hele bemanning heeft zich gewel dig goed gehouden. We waren al leen een beetje wit om de neus. Plotseling hoorde Van Keppel „hands up", achter zich roepen en hoezeer hij onder moeilijke omstandigheden zijn kalmte ook had weten te bewa ren, toch was het een hele opluchting voor hem, toen hij, omkijkend, een lid van de koninklijke marechaussee in de deuropening zag staan. Gedwee stak de Portugees zijn handen om hoog en werd weggevoerd. Door het Incident liep het vliegtuig een vertraging van twee uur op. Vaii de 51 passagiers gingen er om twee uur gistermiddag vijftig voor de tweede maal aan boord, waarna de „Caribean Sea" opnieuw naar Zürich koers zette. Kans op akkoord in koopvaardij (Van onze Haagse redactie). Dank zij het bemlddelingswerk van de Stichting van de Arbeid, zal de staking bij de koopvaardij, die op 1 mei zou ingaan, waarschijnlijk wor den afgelast. Tijdens een zaterdag gehouden be spreking tussen de werkgevers en de by het N.V.V. aangesloten cen trale van zeevarenden ter koopvaar dij en visserij (C.K.V.), hebben de reders zich bereid verklaard te on derhandelen over de voorstellen be treffende de loonstructuur, die dooi de C.K.V. destijds waren ingediend en waarover de weikgevers aanvan kelijk weigerden te praten. Daar het onmogelijk is over deze voorstellen vóór 1 mei overeenstem ming te bereiken, zullen nog deze week besprekingen worden gehou den over de verbetering van die ar beidsvoorwaarden. waarvan de invoe ring op 1 mei wel mogelijk zal zijn. Het bereikte resultaat zal dan op korte termijn aan de ledenvergade ringen van de C.K.V. worden voorge- Maandagochtend vroeg heeft zich in het perceel CrooswïjJc- seioeg 7.'f in Rotterdam een gasontploffing voorgedaan 'waardoor zes mensen, onder wie twee politieagenten, die bezig waren een onderzoek in te stellen naar een geconsta teerde gaslucht, werden ge wond. Een kijkje in het pand waar de explosie zich voordeed. Er brak ook nog een korte felle brand uit, wellce spoedig door de brandweer werd bedwon gen. BOLIVIA BREEKT MET CHILI NA RUZIE OVER RIVIER Bolivia heeft gisteren wegens een geschil over de wateren van de rivier de Lauca de diplomatieke betrekkin gen verbroken met Chili. Nabij de Chileense ambassade, ln het hart van La Paz, braken relletjes uit. V.S. SCHULDIG AAN ALLE MISÈRE ECONOMISCHE MOEILIJKHEDEN TOEGEGEVEN Te Pelting is gisteren de geheime zitting van het nationale volkscon gres afgerond met een toespraak van premier Tsjoe en Lai, die de Sowjet-Unie en de andere landen van het communistische blok China's „eeuwige vriendschap" betuigde, een aanval deed op de V.S. en toegaf, dat zijn land met moeilijkheden wor stelde. Kabinet nam eerste besluiten Versterkingen naar Oran Het nieuwe Franse kabinet heeft volgens zegslieden van de regering besloten snel tot handelen over te gaan om het gezag der regering in Algerije te herstellen en vooral in Oran. Premier Georges Pompidou heeft tijdens een eenvoudige bijeen komst in het bureau van de premier gistermorgen zijn ambt aanvaard. Gistermiddag kwam het kabinet voor de eerste maal bijeen voor een eerste kennismaking. De zitting duurde nog geen uur. Volgens zegslieden is men overeengekomen zo snel mogelijk de orde in Algerije te herstellen, die hier de laatste dagen uit de hand heeft kunnen lopen door de kabinetswisselingen. Naar verluidt zijn aanzienlijke ver sterkingen naar Oran gezonden. In Franse regeringskringen is men bang dat de moslims, die tot dusverre een ijzeren zelfbeheersing aan de dag hebben gelegd, tot vergclding.sdadeii zullen overgaan, als niet snol wordt ingegrepen. In Algerije zijn gisteren 21 mensen gedood en 32 anderen gewond. Sedert het begin van het jaar zjjn er 3677 doden en 79S7 gewonden te betreuren. De politie maakte bekend dat vier dienstplichtige soldaten en 17 leden van de burgerbevolking tengevolge van het vuurgevecht in Gambetta, een voorstad ten oosten van Oran, werden gewond. Een commando van de OA.S. pleegde gisteren een aan val op een legerkazerne in een voor stad van Oran maar werd na een ge vecht van drie uur door de soldaten en de gendarmerie op de vlucht ge dreven. De politie zei dat de O.A.S.'crs WjjtóHMï wan ölsa wateo mob meester te maken van de wapens in do wapenopslagplaats. Toen het O.A.S.-commaifdo in de buurt van de wachthuisjes ver scheen werd het vuur geopend door een Algerijnse schildwacht. Ook andere soldaten bestookten liet commando. In pantserwagens gezeten gendarmes begaven zich ijlings naar de plaats van het ge vecht. De O.A.S.'ers werden met machinege weren bestookt. Toen zij vluchtten werden zij nagezeten door de gendar mes in pantserwagens. Enkele leden van het O.A.S.-com- mando waren in Franse legerunifor men gestoken. In Oran is gisteren de gehele dag ge staakt. De staking begon 6 uur 's morgens en was bedoeld als pro test tegen het doodvonnis dat tegen de voormalige generaal Edmond Jou- haud was uitgesproken. H uiszoekingen Het leger en de politie verrichtten huiszoekingen in drie wjjken van Al giers, waaronder Bah-el-Oued. In twee van de wijken waar de huis zoekingen werden verricht sloten do Ewkhwimi!» tóttfcwJiflg ium jvinkobu Radio Peking zond een slotcommuni qué uit van het congres, dat 20 da gen heeft geduurd. liet communiqué bevatte, volgens het radiostation, de voornaamste punten van de Chinese buitenlandse politiek, zoals deze door Tsioe en Lai aan het congres waren voorgelegd. Tsjoe zou de V.S. hebben aangeval len, vanwege het feit, dat „het Ame rikaans imperialisme Formosa heeft bezet en twee China's heeft gescha pen", een beschuldiging die rood Chi na al jarenlang pleegt te uiten. De Chinese premier deed een be roep op de communistische we reld „alle krachten samen te bun delen, die maar verenigd kunnen worden" tegen de V.S., aldus het communiqué. Ook riep hij zijn landgenoten op neg harder te wer ken. Hij gaf toe, dat een uiterste inspanning nodig was om „de na tuurlijke rampen en economische moeilijkheden" te hoven te komen. Volgens hem moest de bevolking terugkeren naar het platteland, om de overbevolkte steden enige verlichting te geven en de land bouw op te voeren. Hij liet doorschemeren, dat de pro- düktie van consumptiegoederen, die tijdens de periode, dat de klemtoon was komen te liggen op de zware in dustrie, achter was gebleven, nu zou worden opgevoerd. Op het gebied van de buitenlandse politiek zei Tsjoe en ï.ai, dut China steeds in zijn buitenlandse politiek de vrede had nagestreefd. Vastbera den en zonder ooit te aarzelen, had China gewerkt aan zijn betrekkingen van vriendschap, wederzijdse hulp en samenwerking, mot de Sowjet-Unie en de andere socialistische landen. Ook had liet getracht op vreedzame wijze samen te leven met landen die andere staatsvormen hadden, als de ze landen gekant waren tegen dc im perialistische politiek van oorlog en agressie en de revolutionaire strijd van de onderdrukte volkeren en lan den tegen het imperialisme en kolo nialisme steunden, aldus het commu niqué. „Nederland ondermijnt Indonesische economie" Nederland bedrijft nu „algehele vijandelijkheden" tegen Indonesië, met inbegrip van „economische on dermijning'V zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, gisteren verklaard. Hij zei tot verslaggevers, na een be spreking met president Soekarno, dat de president „de strijd om West- Irian" opnieuw in al zjjn aspecten had bezien, ook in het economische. Deze kwestie verkeert hu in een acuut stadium, aldus dr. Soebandrio, „maar de president is optimistisch gestemd, dat zij in de juiste verhou- eai »foitfen srosietf'* Een nieuw land De Sjah van Perzië is met zijn derde echtgenote, Farah Diba, naar Washington gegaan voor een staatsiebezoek en zo'n staatsicbe- zoek is bij de Sjah altijd in goede handen. Hoe duidelijk herinneren velen van ons zich nog de staatsiebezoeken uit de tijd toen de Sjah nog getrouwd was met zijn tweede echtgenote, prinses Soraya Esfandiary. Het echtpaar en in het bijzonder de stralende en modieus geklede So raya werd toegejuicht in alle gróte hoofdsteden. Later verschenen haar foto's som tijds genomen in een zwembad op dc voorpagina's van onze populaire damesbladen. Er is voordat Soraya naast de Sjah plaatsnam op de pau- wentroon in Teheran nog een eerste echtgenote geweest, een Egyptische prinses, maar toen had de Sjah de grootse stijl van de staatsiebezoeken nog niet geheel te pakken. De her innering aan de Egyptische prinses is verbleekt te zamen met de herin nering aan het afgezette Egyptische koninghuis. I ntussen was het jongste staatsie- bezoek van de Sjah aan Wash ington weer een groot succes. De Pa- rijse modehuizen hebben zich gehaast aan de damesweekbladen te vertellen voor hoeveel duizenden guldens de bevallige Farah Diba heeft besteed aan bontjasjes, jurken, onderkleding met kant enz. enz. Dat alles om in Washington naast haar Sjah te kunnen stralen vopr de Amerikaanse vrouwen en meisjes, die hoezeer ze ook geporteerd zijn voor de republiek, altijd nog een teer plekje in haar vrouwenharten hebben voor een echte koning en koningin. Helaas was het weeldevertoon dit maal slechts een pleistering, die de Perzische armoede moest verbergen. De Sjah maakte geen plezierreisje en in Washington verklaarde hij aan journalisten, dat hij persoonlijk van het koningschap alleen maar zware hoofdpijn kreeg. Zijn land is arm, zijn volk is ten dele ontevreden. Hij heeft zijn groot- frondbezit weggeschonken aan arme oeren en nog zijn er mensen, die hem niet mogen lijden. Hij pleitte tegenover de verzamelde journalisten in Washington voor geduld met zijn land en zijn volk. Geduld... als er soms dingen gebeu ren, die er niet democratisch uitzien en geduld, als het soms wat lang duurt alvorens het Perzische volk is opgestoten naar hogere welvaart. De Perzische regering wil in sep tember beginnen met een vijf jarenplan voor landbouwher vorming en industrialisatie. Dat plan moet vijf miljard (Amerikaanse) dollars kosten en nu verwacht de Sjah voor de eerste aanzet van het plan niet minder dan 800 miljoen dol lar van de Verenigde Staten en van andere landen. Hij heeft daarover ge praat met de mannen van de Wereld bank en met die van het Internatio nale Monetaire Fonds. Men heeft naar hem geluisterd, maar veel toezeggingen kreeg hij niet, want de bankiers wil len eerst de plannen toetsen. Daarna zal er nog veel overleg nodig zijn en het zou wel eens kunnen, dat in sep tember nog niet helemaal duidelijk is hoeveel geld de Sjah kan incasseren. Men weet in Washington maar al te goed, dat de Perzische regering na de jongste wereldoorlog al 1,1 mil jard dollar aan hulp ontving. Vertrouwenwekkend was wel de me dedeling van de Sjah, dat de produk- tie in Perzië thans stijgt met 6 per jaar en dat ongeveer 20 van het nationale inkomen beschikbaar is voor investeringen. Vanzelfsprekend zijn deze cijfers in een land als Perzië wat „kunstma tig". Ze berusten op schattingen en controlemogelijkheden ontbreken. - Maar het feit, dat de Sjah deze cij fers noemt getuigt wel van zijn ern stige bedoelingen. De Sjah is van mening, dat hij voorlopig in Perzië nog onmis baar is. Zo'n kleine twintig jaar acht hij nog wel nodig om m Perzië orde op de zaken te stellen en ook om bij dat ordenen de eenheid in Per zië te bewaren. Dat geluid van de Sjah is niet nieuw. In vele streken, waar goedwillende heersers leiding moesten geven aan een tegenstreven de bevolking is die termijn van twin tig jaar genoemd. Dat klonk dan meestal als een jammerkreet, zo on geveer in de trant van: „Geef ons deze twintig jaar en er zullen won deren gebeuren". Uiteindelijk bleek dan dat het volk toch een nieuwe re geringsvorm wenste. Wel, niemand kan voorzien wat in Perzië voor de komende twintig jaar staat te gebeuren, maar dat het een geheel nieuw land moet worden staat vast. En wanneer men weet, dat de Sjah eeuwenlang het hoofd van de grootgrondbezitters is geweest en dat nu plotseling de grootgrondbezitters worden „ontdaan" van hun bezit, dan rijst twijfel aan de toekomst van het koningschap in Perzië. Het zal toch wel in de lijn van de gebeurtenissen liggen dat bij alle vernieuwingen in Perzië ook een nieuwe staatsvorm verschijnt. Om nog even tot Soraya terug le kerenhaar vader was groot grondbezitter. Hij was eigenaar van 41 dorpen, hetgeen betekende, dat de ingezetenen van deze dorpen min of meer schatplichtig aan de landheer waren. Nu koopt de Perzi sche staat, dat grootgrondbezit af, maar de grootgrondbezitters krijgen de lage koonsom in tien jaar lijkse termijnen uitbetaald. Ze ont vangen dus niet ineens het kapitaal waarmee ze bijvoorbeeld een nieuwe fabriek konden beginnen om van landeigenaar industrieel te worden. Dat heeft aanleiding gegeven tot grote ontevredenheid. De nieuwe kleine boeren zelf staan ook al voor grote moeilijkheden, want ze be schikken meestal niet over een be hoorlijke landbouwersinspan en ze ker niet over tractoren enz. Dat moet allemaal gefinancierd wor den uit leningen. Het kan haast niet anders of de grote veranderingen in Perzië zullen onrust in het land ver wekken. Ook de sterke uitbreiding van het onderwijs en de betere com municatiemiddelen zullen uiteindelijk de onrust vergroten. Er zal een ogen blik aanbreken, waarop een nieuw Perzië ontwaakt, een land met meer welvaart, met hoger produktie en niet meer afhankelijk van buiten landse leningen. Maar vermoedelijk mb land Boader Sjah»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3