Hoofdingenieur E. Niemeijer nam afscheid van Mij. „De Schelde" KONINKLIJK GEZIN DINSDAG 8 MEI IN MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1962 NA 41-JARÏGE CARRIÈRE MET PENSIOEN Drukke receptie voor jnan, van wie idee voor Sloeplan uitging „Een prachtige carrière met een luisterrijk Slót", zo karakteri seerde maandagmiddag de heer J. W. Hupktes, president-direc teur van de N.V. Koninklijke Maatschappij)1 „De Schelde" de loopbaan van de scheidende hoofdingenieur- ■Scheepsbouw, de heer E. Niemeijer, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd op een geanimeerde en druk: bezochte receptie in het Vlissingse „Scheldekwartier" „zijn" irtaatschappij vaar wel zei. De heer Niemeijer is precies 41 jaar en 18 dagen aan deze onderneming verbonden geweest en wak de man. aldus bleek uit diverse speeches, van wie de idee voor* de ontwikkeling van het Sloeplan uitging. Als speciaal adviseur vioor het Sloeplan' blijft hij nog werkzaam voor „De Schelde". den" 17 april tl 897 als zoon van een smid met als^, werkterrein Sap- pemeer. in Hoogtjzand (G.) werd geboren. Na de Franse school en de 3-jarige h.b.s. moost de zoon bij zijn vader rn dienst. Maar naar aard en karakter* ging hij :rich 's avonds ver der bekwamen in de richting van de techniek en in het bijzonder de scheepsbouw. Korte tijd hierna ver trok de heer Niemleijer naar Rotter dam en ih 1921 trad hij bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" in dienst. Hij hpd toen reeds een gevarieerde ervaring- - opgedaan in Rotterdam an Hansivëert. Juiste start „De heer Niemeijer"; startte op de juiste wijze, zoals obk nu nog onze jonge technici moetiïn beginnen: op de tekenkamer", aldiüs de heer Hup- kes. In 1926 trad dei heer Niemeijer in het bedrijf en ree«Bs in 1927 werd hij aangesteld als bedrijfsleider. Hij maakte vele promoties en zijn carrière vond. de beknoping in de be noeming tot hoofdingenieur met uit gebreide procui-atie ira 1948. De heer Hupkes ging vervolgens de ontwikkeling van zijn. maatschappij na in de periode, dab de heer Nie meijer eraan verbonden was: in 1930 de economische erisi^ die ook bij de De Schelde de nodige problemen schiep en waarbij de heer Niemeijer de directie tót grote steun was; daarna de periode, da)t de De Schelde i zich ook voor de bruggenbouw ging 1 interesseren en vervolgens de oor logsjaren, waarin de scheidende hoofdingenieur een grote, persoonlij ke verantwoordelijkheid op zich laadde en zich een werkelijk „leider"- betoonde. De heer Hupkes memoreerde de aan wezigen voorts hoe in de oorlog de „Willem Ruys" op de helling kon blijven staan en hoe in het geheim kranen werden vervaardigd. Dit alles bracht grote risico's mee, maar", aldus de heer Hupkes. „wanneer men dit nu projecteert tegen de bewogen „Weinig woorden en stevige daden" Tientallen vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven, maritieme krin gen, overheidsinstanties en particu lieren drukten de heer en mevrouw Niemeijer de hand ten afscheid, na dat vele toespraken waren gehouden, waarin de heer Niemeijer alle moge lijke lof werd toegezwaaid. „Op bijzondere wijze heeft de heer Niemeijer met zijn persoon en zijn werk een stempel op de maatschap pij „De Schelde" gedrukt", zo zei als eerste spreker de heer J. W. Hupkes. De directeur memoreerde hoe de heer Niemeijer „een man van wei nig woorden maar van stevige da- VAN TOT IX HET POOLS Iu de Poolse schoolkrant „Gazetka Szkolna" een uitgave van de Ver eniging van Poolse Oud-stry'ders in Londen is een opstel verschenen van Addy van Duyvenbode geïllu streerd met tekeningen van Marie Yersehelling en Johan Knieriem. Ad dy, Marie en Johan zijn allen leerlin gen van de zesre klas van de chr. lagere school te Axel. Het opstel gaat over de strijd rond en de bevrij ding van Axel en over de wijze waar op de gedachtenis aan de Poolse be vrijders in ere wordt gehouden. De illustraties tonen het Poolse kruis aan het kanaal AxelHulst en de Szydlowskibank op het Axelse Szyd- lowskiplein. In hetzelfde nummer van genoemde schoolkrant zat nog een verrassing. Ook werd namelijk de uit slag van de prijsvraag voor de beste opstellen gepubliceerd en het bleek dat Addy van Duyvenbode met haar opstel dat natuurlijk in het Pools was vertaald een boek als prijs heeft gewonnen. KAMPEERDERS In het goede Axel is het mooie weer kennelijk begonnen, want IN LOMPEN De televisie zond die avond, so'n vjed- strijd uit, waar zelfs leken op voetbul- i/cbied v:el eens belangstelling voor 'hebben. Op de grasmat, streden 22 hogepriesters van hel Europese voet bal een glanzende strijd cn hel hand- ievol mannen, dat in de foyer van een Vlissings hotel aan de beeldbuis ge kluisterd zat, had oog noch oor voor de omgeving. Ze zagen slechts voet- bal. De omgeving zag hén echter wel. En de omgeving bestaande uit o.u. enige hotelgasten, was verbaasd. Hoogst verbaasd. Zij zagen namelijk in de stijlvolle foyer dat groepje mannen zitten en om het maar voorzichtig uit te druk ken: die mannen zagen er enigszins wonderlijk uit. Ze vjaren in lompen gehuld. Het had er alle schijn van dat de hoteldirectie voor deze ene, bijzon dere gelegenheid de deuren gastvrij had opengezet voor de plaatselijke clochards. Dat was uiteraard niet zo. Vlisstngen kent geen clochards. Wél amateur tonelisten en dat waren die mannen. Even leeggelopen uit. een generale repetitie om te zien hoe Real Madrid voetbalde daar hebben zich, ongeveer tege lijkertijd met het vinden van het eerste kievitsei in deze gemeente, de eerste kampeerders aangemeld. Dat gebeurde op het mooie terrein „De Boshoek" waar zich sinds eind maart een Dordtse familie heeft genesteld. In 1961 bleef deze familie een half jaar op dit leuke plekje. Overbodig te zeggen dat het vorig jaar zeer goed is beval len. Misschien maken ze er dit jaar wel weer zo'n lange vakantie van. Ijs en weder dienende HUIS-AAN-HUIS De gezamenlijke Oranjeverenigingen van Kapelle zullen deze week een liuis-aan-huis actie voeren. Zij znllen daarbij felicitatiekaarten aanbieden met het oog op liet toekomstige zil veren huwelijksfeest van koningin en prins. Het bedrag aan postzegels dat op deze kaarten zal worden geplakt, is geheel bestemd voor het Nationaal Comité voor dè viering van dit zil veren huwelijksjubileum. SLOTSOM Vandaag, hebben we in deze ru briek weer een slotsom van de actie 10x10, namelijk die van Wolphaartsdijk. Het netto bedrag van de totale opbrengst is niet minder dan 1064,Hiervan is ƒ589,50 afkomstig van de zak geldactie. RAMSES Wij ontvingen gisteren een met oude Egyptische hiëroglyfen onderteken de brief van „Ramses ant tbc Ar chers", een Vlisingse. rock-'n-roll- hand die onder leiding van Dook Kopmels zaterdag is uitgekomen in de wedstrijd „Beste band van Neder land". Deze werd georganiseerd door Phonogram en Romance voor Zeeland en Noord-Brabaut gehouden in „De Korenbeurs" te Bergen op Zoom. Ramses en zyn Archers heb ben de eerste prys gewonnen met het liedje „Forty days". Zij mogen nu uit komen in de landelijke finale die eind juni in Amsterdam zal wordeii ge houden. Vandaag j op pag. iah/ 9 W1 'O. tijden, is dit beleid toch wel juist ge bleken". Na 1945 begon de opbouw van de maatschappij, die 'met veel- improvisatie gepaard ging. De vele werkzaamheden van de beer Niemeijer vonden tweemaal hun waardering in een hoge on derscheiding, in april 1958 bij de overdrucht van de onderzeeboot jager Amsterdam, toen de heer Niemeyer wegens zijn gewichtige werk voor de marine werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en eerder in april 3952, toen de lieer Niemeijer bij de stapelloop van het m.s. Kungs- holm een zeer hoge Zweedse on derscheiding ten deel viel. „Zelden heb ik een afscheid als dit ook persoonlijk zo betreurd", zo zei de president-directeur van De Schel de. „Wij waren het lang niet altijd eens, maar het uitwisselen van visies op de verschillende problemen was steeds bijzonder nuttig". De heer Hupkes noemde de grote ac tiviteiten van de heer Niemeijer in verband met het Sloeplan. Door zyn grote historische kennis kreeg dè heer Niemeijer de indruk, dat hier de toekomst van Zeeland moet lig gen. „Er is goed gekozen. Dit bewijst zijn grote gaven." Namens commisr sarissen eri directie bood de heer Hupkes de heer Niemeyer een Zilver ren schaal aan. In de dankbetuiging van de fiecr Hupkes werd ook. me vrouw Niemeijer betrokken. Speeches Achtereenvolgens voerden het woord de heer ir. H. C. Wesseling, commis saris van de n.v. en oud-directeur van „De Schelde", en ir. A. de Vos,, hoofdingenieur machinebouw namens de collegae „die", zoals hij het uit drukte. „de heer Niemeyer vanwege zijn historische interesse g*raag een gerestaureerd kasteel- hadden willen aanbieden", maar 't nu moesten laten bij een fraaie gereedschapskist met inhoud, die in de timmerfabriek van de werf werd vervaardigd. Namens de afdeling seheepsreparatie voerde het woord de heer J. G. Burlage, hoofd van deze afdeling. Ir. J. H. van der Burgt, hoofdinge nieur-directeur van rijkswaterstaat, herinnerde eraan, dat de heer Nie meijer bij hem was gekomen met het plan om het Jonker Franseng-at uit te diepen en daar een werf te bou wen. „Het Sloeplan wordt nu gerea liseerd en zal zich ongehinderd ont plooien tot een werf met grootse al lure", zo meende ir. Van der Burgt. Namens de Kring vantechnische vrienden, de Vereniging van technici op scheepvaartgebied, sprak de heer. P. H. v. d. Weel uit Rotterdam, en mr. J. L. Nieuwenhuis voerde het woord als directeur van de Provin ciale Stoombootdiensten in Zeeland. Deze heren boden respectievelijk een album aan (het cadeau van de kring moet nog volgen) en een leeslamp alsmede een scheepsbel van een oud schip, waarmee, zoals de heer Nieu wenhuis zei „een nieuwe periode kan worden ingeluid". Namens enige of ficieren en beambten van de Konink lijke Marine, wenste ir. D. E. D. Ro- mijn van het scheepsbureau van het ministerie van defensie de scheiden de Schelde-functionaris veel succes. De heer Romijn liet zijn woorden vergezeld gaan van een oorkonde en 'n boekwerk. De oud-directeur scheeps scheepsbouw de werf van de Konink lijke Marine in Den Helder, de heer De Rooij zei aan het slot van een ge- (Zie slot pag5 kol3) Een fraaie gereedschapskist was het cadeau van de colle gae bij het afscheid van de heer E. Niemeijer als hoofdin genieur van ..De Schelde" maandagmiddag in het Vlis singse „Scheldekwartier". Op de foto bewonderen de lieer Niemeijer rechtsen zijn echtgenote de kist, waarbij de lieer J. W. Hupkes (links) toe ziet (Foto P.Z.C.) Schouwse voetballer in moeilijkheden.... Een voetballer van de vereni ging Duiveland uit Oosterland heeft na de wedstrijd W.I.K.- Duïveland lange tijd opgezien tegen de terugreis naar huis. Dat was begrijpelijk. Na' de pauze van deze voetbalwed strijd brak brand uit in het kleedlokaal der bezoekers. Een achteloos achtergelaten bran dende sigaret was de oorzaak. Weliswaar ontdekte men de brand spoedig en was de scha de slechts gering, maar voor die ene voetballer uit Duive land bleek die schade toch bij zonder ongeriefelijk: zijn pan talon was grotendeels in vlam men opgegaanTenslotte ging de speler in een geleende broek eerbaar naar zijn woon plaats! Toogdag Zeeuwse C.J.V. in Brugge Op tweede Paasdag wordt in de Stadsschouwburg te Brugge de tra- ditionele jeugddag gehouden van het Christelijk Jongeren Verbond in Zee land en van de Vlaamse Protestantse Jeugdbond „De Geuzen". Het pro gramma tijdens de morgenuren ver meldt een openingswoord van ds. J. N, de Jonge, en voorts muziek, zang en declamatie, 's Middags zal een ontspanningsprogramma worden af gewerkt, met o.a. toneel, zang, mu ziek en voox-draclit. Zo zal o.a. optre den. de bekende voordrachtskunste naar Otto Sterman met „Ik ben een neger". DRINK joy SI NAS gezond en f&ZOt/t lekker SCHIPPER REDDE ARBEIDER UIT KANAAL GENT-TERNEUZEN Maandagmiddag omstreeks kwart over drie is de arbeider P. D. uit Axel in het gangboord van het binnen schip „Beanja" uitgegleden en over boord geslagen. Do „Beanja"- lag voor de kade van de C.N.A, te Sluis kil gemeei'd en ophet geroep „man overboord" van enkele schippers vrouwen, dook. de schipper van de „Beanja", de heer J. Kik, in het ijs koude water. Hoewel de ax-beider, die niet kon zwemmen, reeds tweemaal kopje onder was gegaan, wist de lieer Kik hem te grijpen, waarna beiden aan boord van een roeiboot werden gehesen. Na behanöeid te zijn door de ambulancedienst van de C.N.A. de arbeider had verwondingen aan zijn handen kon de drenkeling naar huis worden vervoerd. Slot van pag. I) ze' kleine manifestatie te schrijven, maar hij moest daarvan afzien we gens ziekte. Ih zijn plaats werd toen medewerking verzocht aan de heer G. A. de Kok, hoofdredacteur van de P.Z.C. Deze zag zich toen geplaatst vóór de moeilijkheid een vormgeving te 'vinden, die rekening 'hield met het reeds vergevorderde stadium waarin de plannen zich bevonden. Hij schreef een ca. twintig minuten du rende dialoog voor enkele kinder stemmen en een volwassene, welke dialoog geheel op de band zal wor den opgenomen. Tijdens het afdraaien van deze band waarby dus gesugge reerd wordt dat de kinderen die men hoort spreken, behoren tot de groep van 440 kinderen op de Markt zullen de deeluemerfiês aan de manifestatie allerlei bewe gingen maken, die het gehoorde illustreren. Zo komen allerlei as pecten van de Zeeuwse samenle ving aan de orde, waarby overi gens de scliryver verplicht was er rekening mee te houden dat de tekst ook voor betrekkelijk jonge kinderen begrijpelijk is. Elke klas Er wordt dus aan deelgenomen door 440 kinderen uit de. gehele provincie: elke vierde klas van een lagere school stuurt dus enkele afgevaar digden behalve de Middelbui-gse scholen. Er bleken namelijk in to taal meer scholen op Walcheren te zijn dan men kinderen kon gebrui ken op de Middelburgse Markt. Toch zullen ook Middelburgse kinderen, zowel van scholen als verenigingen, deelnemen, namelijk aan de moeilijk ste onderdelen van het geheel. Dat is gedaan uit een praktische overwe ging: met deze kinderen kan de re gisseur de Zeeuwse toneeladvi seur Toine van Bergen repeteren. Na afloop Aan de manifestatie zal het koninklijk gezin een „tocht" door Zeeland-op-de-Markt maken. Verge zeld door de commissaris der konin gin, het college van Gedeputeerden en de Middelburgse burgemeester lo pen de hoge gasten van bet stadhuis- bordes naar het deel van de „kaart", dat Zeeuwsch-Vlaanderon voorstelt (tegenover hotel Suisse), waar de tocht bij Eede begint. De symboliek van dit bezoek komt daardoor duide lijk tot uiting, daar zoals men zich herinneren zal, in 1944 koningin Wil- helmina daar voor liet eerst weer voet op Nederlands grondgebied zet te. Terwijl burgemeester Drijber langs een andere route naar Sint-Philips- land „reist" zal het koninklijk gezin, in gezelschap van de Gedeputeerden na de tocht dooi-. Zeeland ook in Slnt-Philipsland arriveren. Daarna zal het werkcomité aan de hoge gas ten worden voorgesteld. Naar Abdij Het is dan inmiddels half twaalf ge worden. waarop het koninklijk gezin naar het Abdij-complex vertrekt. Via de Korte Burg gaat men naar de Nieuwe Kerk. Door de ingang van deze kerk aan de zijde van Onder de Toren zullen de vorsten met de Zeeuwse Gedeputeerden en Middel- bui'gs burgemeester zich naar de Kloostergangen begeven, waar de ge nodigden op „eigen gelegenheid" ge arriveerd zijn. De Nieuwe Burg de route dus naar de Kloostergangen zal ge sierd zijn met de vlaggen van al le Zeeuwse gemeenten. Voorts zullen enkele Zeeuwse muziek korpsen uit alle streken van Zee land hun medewerking verlenen tijdens het koninklijk bezoek. De kox-psen zullen op verschillende punten in de stad opgesteld staan. In de Kloostergangen, waar een apéritief wordt aangeboden en waar ook de lunch gebruikt wordt, zullen de leden van het koninklijk gezin zich onderhouden met de genodigden uit de gehele px*ovineie, ongeveer een 200 in aantal. Vertrek-route Om tien over half één vertrekt liet koninklijk gezin per auto weer naar het sportterrein langs de volgende route: Abdijplein, Balanspoort, Ba lans, Bleek, Koepoortlaan, langs Koepoort, Noordsingel en Sportlaan. Uitgeleide gedaan door de commis saris der koningin, de Gedeputeerden en burgemeester Drijber vertrekken liet vorstenpaar en de prinsessen om één uur met de helikopter naar Den Bosch, waar zij gedurende de mid daguren een spel van de Zuidneder- lan'dse jeugd zullen bijwonen. KUNST „Soubrette" Middelburg, Schouwburg; „Het Middelburgs Dilettanten- Toneel". DE BLIJSPELEN, die Jacq. Duval heeft geschreven horen over het al gemeen thuis in de zogeheten „bou- levardsfeer" en dat houdt a priori een lichte, luchtige trant in; avond vullend divertissement, zonder meer. Voorwaarde voor het amusant spelen van een dergelijk niemendalletje is een vlotte, soepel lopende voorstel ling, een flitsend vuurweric van dia logen en waar nodig snelle change menten. Alles bijeen een serie facto ren, die nu niet bepaald gemakkelijk te realiseren is en zeker niet voor degenen, die het toneelspel bij wijze van liefhebberij beoefenen. „Het Middelburgs Dilettanten-To neel" heeft zich niettemin aan een dergelijk blijspel gewaagd en dan nog wel in een bezetting, die vrij veel nieuwe namen bevatte, zodat men als het ware kon spreken van een eerste optreden van een „verjongd" H.M.D.T. Het presenteerde zich met „Soubrette" (Kamermeisje), waarin Duval de au fond niet zo bijster boeiende belevenissen schetste van een Amerikaans gezin, waarvan pa pa industrieel op een wel uiterst ongelegen ogenblik in finan ciële- moeilijkheden raakt. Slechts de zoon kan de situatie redden en wel door een officiële verloving met een dochter van een kapitaalkrachtige papa. Maai-, hemeltjelief, daar komt me die jongen terug van een reisje naar Europa met een eenvoudige, maar o, zo charmante Parisienne. Getrouwd en wel, maar dat weten mama en papa plus de dochter-met- luxe-neigingen nog niet. Waarmee het onvermijdelijke Leiden dan weer in de onvermijdelijke last is, met alle door de auteur zo nadrukkelijk be oogde verwikkelingen van dien. Nou ja, 't komt allemaal dik in or de. Géén wonder van een blijspel, der halve. Maar met toch nog wel net genoeg leuke trekjes om het als „avondvullend divertissement" te kunnen beschouwen en dat hebben de Middelburgse dilettanten er ook wel van weten te maken. In de gis teravond in de Middelburgse Schouwburg gegeven eerste voor stelling, ging het aanvankelijk nogal moeizaam, maar na de pauze waren de prémière-zenuwen voldoende weg gespoeld om het geheel toch nog een blij slot te kunnen geven. In het eerste bedrijf speelden genoemde ze nuwen kennelijk nogal een rolletje mee bij mevrouw J. H. Stikkelorum- Vervooren cn bij de heer J. Stikkelo- rum, clie in hun rollen van de heer en mevrouw Carrington maar moeilijk „van de grond kwamen". Beide typeringen hielden vrij lang een te grote mate van gespannen heid, die zich vooral uitte in een té nadrukkelijk zeggen van de tekst en in het onbewust aannemen van een te afwachtende houding. Beiden groeiden beter in hun rol, acteerden meer ongedwongen, naarmate zij krachtiger ën soepeler tegenspel ont moeten van met name mevrouw M. Rietkerk-Snoep, die van haar rol als de Parisienne een kostelijke, uitste kend volgehouden creatie maakte. Zij gaf haar „kamermeisje" precies de ontwapenende charme mee, die dit karaktertje vereiste en dat met een getalenteerde natuurlijkheid; die wel inspirerend moest werken. Dat deed het zeker op Chr. Baljet, die enthousiast én overtuigend de ver liefde, jongensachtige zoon des hui zes raak gestalte gaf. Even enthou siast en vrijmoedig speelde (als in valster en gaste) Janny du Croo zijn pseudo-verloofde en ook goed gety peerd was de dochter Phïllïs door mevrouw J. C. Sanders-Sturm als het materialistisch redenerende Amerikaanse meiske. dat tenslotte toch zo berekenend niet is als zij aanvankelijk wel lijkt. De heer H. Bolicr zorgde voor een afgemeten, vakbekwaam neergezette butler en in de bijrollen voldeden voorts me vrouw W. H. P. M. Sandijck-Boutens en de heren H. Sanders en J. v. d. Have goed. Géén wonder van een blijspel en géén wonder van een voorstelling, die "gis teravond ook nog enigszins te lijden had onder een gebrek aan tempo, maar wél een opvoering met kwali teiten, die met een strakkere regie zeker nog geaccentueerd had kunnen worden. "Mej. P. M. de Wilde voerde die regie en dat was, gezien ook de mise-en-scène, met zorg ge beurd, maar zou door stringenter spel-indicaties aan waarde hebben gewonnen. Niettemin is het een onderhoudende voorstelling geworden, die gezien het applaus bepaald wel op prijs is ge steld. Er werd gespeeld tegen even frisse als functionele decors, terwijl de grime zoals gebruikelijk door Iz. A. Lorier goed was ver zorgd. Vanavond en morgenavond is het „Kamermeisje" wederom tezien. v. B. ^VVVV\W<VVWAWVWvW Voor Zeeuws nieuws zie ook S de pagina's 5 en 7. y VAWAWAWWWWVAW IETS ZACHTER Opklaringen, maar ook hier cn daar een bui. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Iets ho gere middagtemperaturen. ZON EN MAAN. 18 april Zon op 5.39 onder 19.41 Maan op 17.59 onder 05.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2