PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. VERMINDEREN TROEPENSTERKTE IN BERLIJN NIET Overleg met Rusland werd hervat A.N.V.V. verwacht drukke paasdagen Enorme gasex in Rotterdamse wijk :plos ie Koninklijk gezin dinsdag 8 mei van 10 tot 1 uur in Middelburg Big Brother Vandaag.. Neutralen doen voorstel in Genève 205e jaargang - no. 91 Dagb.au uitgave, van de lirma ProvlnciaJe Zeeuwse Courant Directie F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hootdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 62 cent per week. 8.00 p. kw.; fr. p. p. 8.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 17 april 1962 ADVEK'IENTIEPRIJS 27 cent per m m_ Minim, p. advertentie 4.— Ing. meoedellngen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 3 regels) 3h cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro uu 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. tel. 2355 (b.g.g. red. adv. 3647/3643; Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g red. 2078/3169. adv. 2375). Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 5213) Oostburg tel 2395. Ter neuzen, tel. 2116. Zierlkzee ed tel. 2425 adm. tel. 2094. Geruchten met grote stelligheid tegengesproken Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren een bericht dat de Verenigde Staten aan hun geallieerden zouden* hebben voorgesteld de geallieerde troepensterkte in West-Berlijn met 3500 man te verminderen, „volkomen onjuist" genoemd. De vermindering zou deel uitmaken van de nieuwe plannen voor de toekomst, van Berlijn die de Verenigde Staten voor ogen zou den staan. Een beeld -van het bezoek, dat Z.KJI. Prins Bemhard de vorige week aan Duitsland heeft gebracht, waar hij de Nederlandse troepen, die in Duits land oefenen, inspecteerde. Op de fo to ziet men de prins met een kijker een oefening van Nederlandse artil leristen gadeslaan. Op de voorgrond links de commandant van de N.A.T. O.-basis, overste Kessel. I)e woordvoerder van liet ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, riep een speciale persconfe rentie byeen en verklaarde tegenover de aanwezige verslaggevers dat nim. mer een dergelijk voorstel over een troepenvermïndering was gedaan. White noemde ïn het bijzonder een bericht uit Bonn, van de hand van Flora Lewis van de „Washington Post" en de „Times-Herald", waarin was geschreven dat de V.S. hadden voorgesteld de Amerikaanse, Britse en Franse troepenmacht in West- Berlijn (12.500 man) terug' te bren gen tot een mankracht van 9000. „Het stuk van Flora Lewis dat in de kranten is* opgenomen is geheel on juist", aldus White. Gesprek hervat Inmiddels zijn gistermiddag in Washington de verkennende Amerikaans-Russische besprekin gen over de kwestie-Berlijn her vat. Het overleg vond plaats in het ministerie van buitenlandse zaken tussen minister Rusk en de nieuwe Sowjet-ambassadeur, Ana toli Dobrynin. De twee mannen spraken elkaar onder vier ogen. Er was zelfs geen tolk bij hun ge sprek aanwezig. De ambassadeur spreekt namelijk vloeiend Engels. Na afloop van het gesprek dat ruim een uur duurde, verklaarde de am- mark kosten en binnen drie bassadeur dat de gedachtenwisseling J klaar zijn, „vruchtbaar" en „zakelijk" was ge weest. Men was liet erover eens dat het overleg zal worden voortgezet, maar er was nog geen datum vastge steld. Het Oostduitse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteravond de westelijke denkbeelden voor een nieuwe overeenkomst over de toe gang tot West-Berlijn „niet-r<jalis- tisch" genoemd, omdat „zij onver enigbaar met de eerbied van de soe vereiniteit van de Duitse Democrati sche Republiek (Oost-Duitsland zijn". In een persmededeling van het minis terie, die is uitgegeven ter gelegen heid van de hervatting van de ver kennende Amerikaans-Russische be sprekingen, werd gezegd dat deze on verenigbaarheid slaat op denkbeelden betreffende een internationaal toe zicht, of zelfs internationalisering van de toegangswegen. WWWARAIWWWWlAA/IM/l/WIMIWl/UlAMWMA/WMMMAMWrtMJWVUVAAMAA/WUWWM Krupp bouwt brug over Suezkanaal De firma Fried Krupp in Essen heeft van de Egyptische regering opdracht gekregen, bij El Ferdan een brug over het Suezkanaal te bouwen. Het moet de grootste draaibrug van de wereld worden, zal twintig miljoen jaar Ondanks het weer Zes licht gewonden SCHADE AAN HUIZEN LOOPT INDE HONDERDDUIZENDEN Gistermorgen goed kwart over zes heeft zich in Crooswijk ïn Rotterdam een ernstige gasont ploffing voorgedaan, waarbij een zestal mensen niet ernstig gewond is geraakt onder wie twee politieagenten en rond 150 huizen in 10 verscliil- lende straten schade opliepen. Deze schade zal zeker enkele honderdduizenden guldens belo pen. De oorzaak van de ontploffing is, voor zover men kon nagaan, een lek in een ondergrondse Kogedrultleiding van het gasbedrijf. Het uitstromende gas werd door de zandlaag onder het wegek naar de fundamenten van het pand Crooswijkseweg 74 geperst en .steeg daar omhoog. De bewoners van dit pand, J. Brcgman en zijn twee bejaarde zusters, roken een gasliicht en waarschuwden de politie. Twee agenten van een surveillancewa gen namen de toestand op en vroegen om meer personeel voor afzetting. Direcht daarop explo deerde het gas wal gepaard ging met een steekvlam. Een der agenten werd hierdoor ge raakt maar hij kon na in een zieken huis behandeld te zijn naar huis te rugkeren. De ander kreeg onder an dere glaswonden, zoals trouwens ook de overige vier gewonden. Twee kon den ter plaatse worden verbonden; de 0 In Bombay in India is in een bakkerij een ketel ontploft, waardoor elf mensen een gezin van tien personen en een man van tachtig jaar. om het leven zijn gekomen. Tien andere mensen wer den gewond. Een gebouw van drie ver diepingen werd vernield. 1 andere vier van het totaal van zes konden na een kort verblijf in het ziekenhuis, naar huis terugkeren. Recherche, deskundigen van het gas bedrijf en ambtenaren van de arbeidsinspectie stellen een onder zoek in. Men mag aannemen dat de muren van verscheidene huizen ernstig ont zet zyn. Een korte felle brand in het pand Crooswijkseweg 74 kon door de brandweer tot dit pand beperkt worden. De Duitsers komen tóch (Van onze Haagse redactie) De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer A.N.V.V. verwacht, dat het gedu rende de paasdagen be hoorlijk druk zal worden door bezoek van buitenlan ders, in de eerste plaats Duitsers, doch ook veel Belgen en Fransen. Hoe groot de drukte wordt hangt echter geheel af van hoe het nog steeds veel te koude weer zich gaat ont wikkelen. „Valt het weer een beetje mee", zo meent men by tie A.N.V.V., dan kan het zeer druk worden. Er zijn bij de ho tels behoorlijk wat overnach tingen geboekt. Het weer kan echter wel een ongunstige in vloed uitoefenen op het dagbe- zoek. Wat heeft Nederland onder deze ongunstige omstandighe den te bieden? Madurodam, de Efteling, natuurlijk de musea en in de bollenstreek de Keu kenhof en de bollenvelden zelf. Op de velden staan nu de nar cissen in bloei en verder wat hyacinthen. Voor tulpen is het nog veel te koud, maar als we een paar zachtere dagen krij gen, is er een goede kans dat or met Pasen ook al wat vroe ge tulpen bloeien. De kust Er is speciaal wat de Duit sers betreft nog een reden waarom men verwacht dat het weer juist op het bezoek van onze oosterburen, weinig in vloed zal hebben. Deze name lijk plegen naar de ervaring geleerd heeft een paastrip naar de kust vaak te gebruiken om zich op een zomerverblijf te oriënteren en eventueel kamers te bespreken. Er zijn nog vol doende kamers te krijgen bui ten de twee laatste weken van juli en de twee eerste weken van augustus, die vrijwel vol geboekt zyn. „Dank" zij de voor de zoveelste maal mislukte vakantiesprei ding. Extra mensen De situatie is dan ook zo, dat ondanks de schommelingen die tengevolge van het weer kun nen optreden, de A.N.V.V. de logiesinformatiedienst voor de paasdagen met extra mensen heeft versterkt en bepaald niet verwacht dat deze niets te doen zal hebben. Dr. Van Royen lichtte Washington in De rijksvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat de Nederlandse am bassadeur te Washington, dr. Van Roijen, inmiddels aan de Amerikaan se „derde" bij de geheime agendabe sprekingen tussen Nederland en In donesië over de Nïenw-Guineakwes- tïe, de heer E. Bunker, mededeling heeft, gedaan van de reactie van de Nederlandse regering op de door hem geopperde denkbeelden. Ook de Amerikaanse regering werd omtrent de Nederlandse opvatting ter zake ingelicht. V.S.-kernproeven in dampkring over 9 dagen De eerste van de nieuwe serie Amerikaanse kernproeven in de dampkring zal mogelijk over ongeveer negen dagen plaats vinden, aldus Amerikaanse functionarissen in Washington. De voorbereidingen van deze proeven, die in de Stille Oceaan genomen zul len worden, zijn zo goed als voltooid. De eerste «iplosie, aldus de zegslie den, zal, naar verwachting, om streeks 25 april teweeg worden ge bracht dus ongeveer een week eer der dan oorspronkelijk was beraamd. De Amerikaanse kernproeven zullen genomen worden in de omgeving van het Britse Christmas Island, onge veer 1500 mijl ten zuiden van Hono- loeloe gelegen en van het Amerikaan se eiland Johnston, ongeveer 1200 mijl ten zuidoosten van Honoloeloe. Enkele van de proeven zijn bedoeld om een anti-raketprojectiel te vervol maken. 0 Op de Westberlijnse daken zullen meer dan 200 luchtalarmsirenes worden aangebracht om te kunnen waarschuwen bij een plotselinge aanval van Oostduitse zijde, zo heeft burgemeester Brandt mee; gedeeld. SYMBOLISCH BEZOEK AAN ZEELAND HET KONINKLIJK GEZIN: koningin Juliana, prins Bern- hard en de prinsessen Beatrix, Irene, Margriet en Marijke zul len tijdens hun bezoek aan de drie Zuidnederhindse provincies op dinsdag 8 mei a.s. van 's morgens tien uur tot 's middags één uur in Middelbrg vertoeven. Hoewel de koninklijke gasten die dag slechts de Zeeuwse hoofdstad bezoeken, zullen zij zich toch temidden van de Zeeuwse bevolking bevinden, al thans vans jeugdige vertegen woordigers daarvan. In het cen trum van Middelburg, op de Markt, zullen namelijk 40 kinde ren uit de vierde klussen van alle Zeeuwse lagere scholen een manifestatie verzorgen, waarin zij op hun eigen, maar tocli ook voor volwassenen boeiende wijze een uitbeelding geven van bepaalde Zeeuwse aspecten. Ge durende deze manifestatie zal bet koninklijk gezin zoals het de wens van koningin Juliana gedurende haar driedaags be zoek aan Nederland ter gelegen heid van het zilveren huwelijks feest van koningin en prins is zich temidden van de Zeeuw se jeugd bevinden. Tijdens een bijeenkomst in het ge bouw van de provinciale griffie te Middelburg heeft de waarnemend commissaris der koningin, Gedepu teerde A. Schout, de Zeeuwse pers nadere mededelingen verstrekt over dit koninklijk bezoek. Om ongeveer tien uur zullen koningin, prins en prinsessen in een helikopter arrive ren op het gemeentelijk sportterrein aan de Sportlaan, waar de commissa ris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, en burgemeester mr. M. Drijber van Middelburg hen zullen begroeten. Zeelands en Middelburgs eerste burger '/.lillen er overigens niet alleen zyn. Terwijl ze op trapsge wijze tribunes opgesteld staan. zullen ook 3000 Middelburgse schoollanderen, „gewapend" met vlaggen en feestmutsen, de hoge bezoekers verwelkomen. Rijtoer door stad Na deze ontvangst maakt het ko ninklijk gezin een rijtoer door Mid delburg van het sportterrein naar de Markt. Vermoedelijk zullen konin gin, prins en prinsessen bij goed weer in een open auto plaatsnemen, zodat de bevolking alle gelegenheid MANIFESTATIE DOOR 440 ZEEUWSE SCHOLIEREN krijgt de hoge gasten te zien. De route naar de Markt kon gisteren nog niet bekendgemaakt worden: die hangt namelijk af van het aantal schoolklassen uit de omliggende dor pen, dat prijs stelt op een speciaal voor lien gereserveerde plaats langs de route, die zij voor 20 april a.s. moeten aanvragen. Rond tien over half elf komen de ko ninklijke gasten aan in het stadhuis, waar zij een ogenblik zullen vertoe ven en waar zrj begroet worden door de commissaris der koningin, liet col lege van Ged. Staten, de griffier der Staten, burgemeester en wethouders, alsmede de gemeente-secretaris van Middelburg. „Kaart" van Zeeland By het organiseren van een „mani festatie" voor de koninklyke gasten ging het erom te proberen geheel Zeeland daarin te betrekken. Toen daarover de eerste besprekingen wer den gevoerd besloot men een idee te volgen van een lid van het Middel burgse werkcomité, de heer B. P. Carrière: de kinderen van de vierde klas der lagere scholen in Zeeland op de Markt een „kaart" te laten vor men van de provincie, waardoor een symbolisch bezoek aan Zeeland door de gasten mogelijk werd. Dit idee werd door het Middel burgse werkcomité verder uitge werkt, waarbij men onder meer besloot een grote Oosterschelde- brug te laten bouwen alsmede en kele veerponten om het bezoek zo „echt" mogelijk te doen verlopen. De ontwerpen daarvoor werden gemaakt door de heer J. van de Linde van de provinciale water staat. Deze kon echter van de be faamde brug geen natuurgetrouw model maken, omdat de schaal daarvoor op de Middelburgse Markt te klein was. Er werd daarom een model ontworpen met een boog. een model dat thans door leerlingen van de Middel burgse lagere technische school wordt vervaardigd. Aan mr. J. C. van Schagen uit Dom burg was verzocht de tekst voor de- (Zie slot pag. 2 kol4 De filmer Bert Haanstra heeft groot succes geoogst met „Zoo", een film opgenomen in het Am sterdamse Artis onder meer met be hulp van verdekt opgestelde came ra's. Daardoor was het de filmer mogelijk allerlei reacties op te ne men van dierentuin bezoekers, welke beelden gecombineerd met opna men van dieren een opvallende film hebben opgeleverd. De kritiek was zéér lovend. Wij hebben echter met enige verontrusting kennis ge nomen van al die lovende woorden, hoe juist ze op zichzelf ook mogen zijn ten aanzien van het vakman schap van de cineast. Onze veront rusting vindt haar oorzaak voorna melijk in de overweging dat tot dus ver voor zover we althans weten, nergens het hier toegepaste procédé kritisch aan de orde is gesteld, het procédé namelijk van de verdekt op gestelde camera. Blijkbaar vindt men het in Nederland normaal, dat op een plaats, waar mensen voor hun plezier komen, een camera gecamou fleerd staat opgesteld om die mensen scherp te observe ren. In feite' echter is dat een vreem de zaak! Wanneer wij bijvoorbeeld weten, dat er gens iemand door een sleutelgat staat te turen, zijn we terecht ver ontwaardigd en voor zo'n man of vrouw gebruiken we krasse kwalifi caties. En wanneer we iemand naar ons „voelen" kijken en wij op onze beurt de blik op die toeschouwer richten, dan wendt deze meestal be trapt en haastig de ogen af. Dit tu ren al dan niet door het sleutel gat wordt immers als een indis cretie beschouwd. Maar wanneer een cineast daartoe overgaat, mag het blijkbaar wel. Haanstra heeft vermoedelijk deze bezwaren gevoeld en is zonder twijfel bij de keuze van zijn materiaal omzichtig te werk gegaan. In Veere heeft hij daarvan vorige week iets verteld en daarbij meege deeld dat inderdaad allerlei opnamen niet konden worden gebruikt omdat ze voor de betrokkenen niet prettig zouden zijn. Maar wij vinden dat een argument, dat geen enkel hout snijdt. Het is namelijk een argu ment van secundair belang en komt pas aan de orde wanneer men het eens is over het primaire punt: mag een cameraman zich. ergens verdekt opstellen om later met het aldus ver kregen materiaal een film te maken? Sleutelgat-filmerij dus! Wij menen van niet. Er wordt in deze tijd voort durend meer uitgehold, steeds maar meer op de ontleedtafel gelegd, waar- ,door de mens vrijwel nergens meer zichzelf kan zijn. Blijkens Haanstra's film loopt hij nu weer het gevaar dat hij in alle argeloosheid ergens binnenwandelend om zich te verma ken door een verdekt opgestelde camera wordt bespied, opdat later anderen zich ten koste van hem kun nen amuseren. Er is wel eens ge glimlacht om het pessimisme van George Orwell, die in zijn toekomst roman „1984" de mensen voorhoudt, dat zij voortdurend worden gadesla gen door de Grote Broer: „Big Brot her is watching you", het afschuwe lijke beeld van de mens in de super- totalitaire staat, van wie elke han deling wordt gecontroleerd. Maar is er nu werkelijk zoveel verschil tus sen Big Brother en de verdekt opge stelde camera van een cineast? In bepaald opzicht is de laatste erger: de mens, die zijn object is, weet he lemaal niet dat hij wordt bespied, ter wijl de man uit „1984" daarvan wel degelijk op de hoogte is. Wanneer de cineast nu het doen en laten van de argeloze mens registreert vanuit een schuilhoek, maakt hij zich in feite schuldig aan misbruik van ver trouwen. Sommigen zullen zeggen, dat wij te zwaar tillen aan dit probleem en dat hier vooral het inzicht en de ethiek van de cineast behoren mee te spelen. Aan hem immers de taak om uit het verkregen materiaal zorgvuldig te selecteren. Desondanks blijven wij er bij: hier is weer een stukje geannexeerd van het toch al zo klein geworden gebied waar de mens zichzelf kan zijn. Zichzelf in zijn waardigheid en in zijn onwaar digheid. Steeds meer sympathie be ginnen wij te koesteren voor die fi guur uit een andere toekomstroman, niet van Orwell, maar van Huxley, die uitriep: „Ik eis voor mij het recht op om- ongelukkig te zijn". Zonder verdekt opgestelde camera! is het 75 jaar geleden, dat de wet op de bevolkingsboek houding tot stand kwam. De acht neutrale landen die deelne men aan het ontwapeningsgesprek in Genève, hebben formeel een voor stel ingediend, voor inspectie op de naleving van een eventueel verbod op kernproeven en ontwapening, dat volgens goed ingelichte kringen het midden houdt tussen de „zelf-inspec- tie" die Rusland wil instellen en het net van inspeclieposten dat Amerika zich voorstelt. Het plan werd namens de neutrale landen ingediend door de Braziliaan se senator Alfonso de Mello-Franco.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1