Programma afsluiting zuidgeul[H Grevelingendam thans gereed OSE FILMLIGA ZIERIKZEE KAN STARTEN MET PROGRAMMA UITGEBREIDE DISCUSSIE OVER TOEWIJZING WEIDE Hoofdingenieur E. Niemeyer nam afscheid van „De Schelde" DINSDAG 17 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN ACHT DAGEN: PLAATSING 31 CAISSONS Laatste series kubussen worden zaterdagmiddag 12 mei ingevaren •I. landhoofd 2e wfcek cfftü- HET VOORLOPIGE PROGRAMMA voor de afsluiting van de zuidelijke geul in de Grevelingendam onder de wal van Bruinisse is gereed. Zaterdag 12 mei aanstaande, 's middags tussen twaalf en één uur zullen de laatste series vier eenheidscais sons het „dijkeneiland" over de Plaat van Oude Tonge aan Dui- veland „vastlassen". Een stroomgat van ruim 400 meter zal dan zijn gedicht. In de verbinding tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee gaapt daarna nog één geul: het 1200 meter brede sluitgat bij de Hoek van St.-Jacob, dat volgend jaar zomer door middel van een kabelbaan zal worden afgesloten. dagmiddag worden geplaatst, zullen niet precies tussen de lange rij andere Voor het plaatsen van de 35 eenheids caissons, die elk een inhoud van on geveer 500 kubieke nieter hebben, <?pn plan opgezet, dat is gebaseerd op een periode rond dood-ty. Een plan, dat is uitgesmeerd over acht agen en dat voldoende elastisch is gehou den om op alle wisselvalligheden van het weer of kleine strubbelingen be dacht te kunnen zijn. Op het ogenblik wordt gewerkt aan het gereedmaken van de landhoofden. De glooiing aan weerszijden van het tot voor kort nog 430 meter brede sluitgat wordt veranderd in een steile wand. Daartussen zullen dan over een periode van acht dagen 31 caissons worden verzonken. Het kan zyn dat liet voorlopig programma wat te op timistisch is gesteld. Ook daarmee is rekening gehouden. Hoewel men na 12 mei al even door het zo_ naamde dood-tij heen is, heeft de Deltadienst bij onvoorziene omstan digheden nog altijd een uitloop van drie dagen: van zondag 13 tot en met dinsdag 15 mei. Langzaam maar zeker worden alle betonnen gevaarten voor deze slui ting nu naar de werkhaven te Brui nisse gedirigeerd. Gistermiddag nog vertrok een transport caissons van de bouwplaats aan het Veerse Meer bij Vrouwenpolder naar de noordoost punt van Duiveland. Volgende week zullen de grijze gevaarten, die langs het kanaal door Walcheren bij Veere worden gebouwd in het water worden getild om naar de Grevelingendam te worden overgebracht. Werkhaven centrum De werkhaven van Bruinisse is het centrum voor deze eerste grote deltasluiting aan de noord kant van Schouwen-Duiveland. Van daaruit worden de caissons Ingevaren. Dat gebeurt in series van twee of drie tegelijk. Op 3 mei wordt daarmee gestart. Eerst worden er vijf aan de Bruinisser kant geplaatst,'op 3 en 4 mei. De maandag daarop 7 mei zul len er zes tegen de inmiddels gezon ken series worden aangevlijd, zodat men die avond met het zuidelijk landhoofd mee reeds dertien cais sons van de Bruinisser wal uit kan tellen. Dinsdag 8'mei komen daar nog vijf bij. De twee volgende dagen wordt gewerkt van de noordelijke kant uit. Vrijdag 11 mei volgen nog drie caissons aan de zuidzijde. Het stroomgat is dan zover terugge bracht. dat nog vier caissons nodig zijn om de resterende geul van bijna veertig meter te vergrendelen. De laatste vier caissons, die dus zater- Inwoner St.-Kruis kocht fiets en won een auto Een auto, de hoofdprijs in een wedstrijd, die een Oostburgse winkeliersvereniging had uit geschreven, is gewonnen door de heer A. W. van de Plassche uit St. Kruis. De gelukkige winnaar had een nieuwe fiets gekocht, deed mee aan de prijs vraag en kwam er uit met een personenauto. De heer Van de Plassche had een nieuwe fiets nodig, omdat de vorige op zijn boerderij door een vrachtauto was vernield. De fiets had hem overigens ook al een mooie prijs opgele verd in een dergelijke wedstrijd in Oostburg twee jaar geleden. Toen maakte de heer Van de Plassche een gratis trip naar het meer van Virennes. Foto: zaterdag werd aan de heer A. W. van de Plassche de auto overhandigd door de voor zitter van de Oostburgse win keliersvereniging,' de lieer P. A. v. d. Plas. betonnen kubussen komen te staan, maar er tegengedrukt worden (zie tekening). Er wordt naar gestreefd om de cais sons zoveel mogelijk in de morgen uren te plaatsen. Het Is bovendien zo, dat het aantal te zinken caissons, naarmate de week vordert per dag afneemt. De kenteringstijden worden dan steeds korter, zodat de Delta dienst moest kiezen tussen: sneller of minder. De laatste methode was de meest voor de hand liggende. Opzetstukken Wanneer de caissons eenmaal zijn ge zet zullen zy onmiddellijk worden voorzien van zogenaamde opzetstuk ken van 2 meter hoogte. Die worden met een bok aangebracht. De beton nen muur, die het water moet tegen houden wordt dus in totaal acht meter hoog: de caissons reiken zes meter, de 50 ton zware opzetstukken elk twee meter. Maandagochtend zeven mei om zes uur zal het sluitgat voor de scheep vaart worden geblokkeerd. Er staan dan namelijk al zoveel draden uit, dat het onverantwoord zou zrjn nog lan ger. schepen te laten passeren. Overi gens is bij dit tijdstip van sluiting zo veel mogelijk rekening gehouden met de Bruinisser vissers, die op dat mo ment nog niet van de sluis gebruik i zullen kunnen maken. Deze wordt namelijk eind mei voor de scheep- 1 vaart opengesteld. De sluisdeuren; zijn inmiddels in Bruinisse gearri veerd. Binnen enkele dagen zal met de plaatsing worden begonnen. Dins- dag 24 april wordt het maken van de geleidewerken naar deze nieuwe schutsluis aanbesteed. De Bruinisser schippers zullen verder i weinig last ondervinden van het in-; varen van de caissons. Op 2 mei gaat namelijk de Waddenzee voor de mos- selvissers open, zodat zij in de week van de sluiting vrijwel allen zijn ver trokken. Vier eenheidscaissons zullen voor deze sluiting in de werkhaven In reserve worden gehouden. Dit „team" heeft volgens het plan van de Deltadienst een dubbele func tie: na de afsluiting van de geul wordt het overgebracht naar het, noordelijk sluitgat by de hoek van i St.-Jacob om daar te worden ge- zonken als steunpunt voor de vier poten van de middelste mast, j waarover volgend jaar de kabel baan zal lopen. „Oude beestjes....." Voor deze afsluiting van de zuidelijke geul in de Grevelingendam heeft de k Deltadienst ook nog twee „oude l beestjes" opgezocht. Zo heeft men een caisson uit het Schelphoekgat bij Serooskerke naar de werkhaven van Bruinisse overgebracht. Dit beton-:; blok zal vandaag (dinsdag) in het: noordelijk landhoofd van de stroom- f geul worden geplaatst. Verder ligt er nog een restant van de afsluiting van de Brielse Maas een caisson zon- der bodem te wachten op het mo- ment dat een bok hem eveneens in;; het noordelijk landhoofd zal lichten. Deze caissons verschillen in zover i van het huidige type, dat zij geen'; „oortjes" aan de zijkanten bezitten. De Deltadienst werkt op het ogenblik nog een regeling uit met de rijkspoli- i tie om belangstellenden zoveel moge- lijk in de gelegenheid te stellen dc; sluitïngsoperaties van nabij te volgen. i:< In principe heeft men zich de haven- dammen aan weerszijden van de nieuwe sluis als „publieke tribune"! gedacht. ■3 en 4 mt»: mötmrfag 7 met 0^.00 uvt xtJtatckjg T2 mui zondes 13 «iet fr.otmtfog Ï4 tfoncfeg 1$ smk -'iaffliMk.» K. mui Kr'-:-.. IDEE SLOEG IN.... Cyclus van vijf avonden per seizoen Sportief afscheid bij Belgisch Loodswezen Wegens vertrek van M. de Clercq De scheidende dienstchef van het Bel gisch Loodswezen te Vlissingen, de heer M. de Clercq, heelt maandag; avond tijdens een receptie in cate „Maldegem" afscheid genomen als erevoorzitter van de Sportvereniging Belgisch Loodswezen te Vlissingen. De scheidende dienstchef wordt a s erevoorzitter opgevolgd door de nieuwe chef van het Belgisch Loods wezen, de heer F. Kubben. De voorzitter van de S.B.L.V., de heer B. Vollemaere, memoreerde, dat de heer De Clercq precies drie jaar erevoorzitter van de vereniging is geweest. Hij kenschetste de scheiden de erevoorzitter als een werker ach ter de schermen, die grote morele steun aan de vereniging heeft gege ven. Namens de gehele vereniging dankte hij de heer De Clercq en bood als blijk van waardering een houten schaal aan. Zich richtend tot de heer Rubben sprak hh een woord van welkom. De heer E. Milh, secre taris van de S.B.L.V., sloot zich aan bij de woorden van de voorzitter. De „moeder van de vereniging", mevr. De Clercq, werd door penningmeester L. Niervnck in het zonnetje gezet. Als dank voor haar steun bood hy mevrouw De Clercq een plant aan. Namens het technisch personeel in Vlissingen richtte dc heer M. Mon- teyne een kort woord tot het echt paar. Ook hij verraste de heer en mevrouw De Clercq met een ge schenk: een prachtige, staande lamp. De directeur van het Nederlandse Loodswezen in het zesde district (Vlissingen), kapitein ter zee J. A. van Beusekom, roemde de samen werking, die tussen Belgen en Neder landers zowel op het sportveld als daarbuiten bestaat. Ook hij wenste de heer en mevrouw De Clercq een voorspoedige tijd toe in de nieuwe standplaats Antwerpen. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. A. Bosselaar namens de Hollandse leden van S.B.L.V. en de heer J. Woltema, voorzitter van de zuster vereniging van het Nederland» Loodswezen, „De Uiterton". De heer Woltema verklaarde de beste herin neringen te hebben aan de scheiden de erevoorzitter en hoopte op de zelfde ervaringen met zijn opvolger. Aan het slot van de receptie dankte de heer De Clercg alle sprekers. Eo- vendien haalde hg enkele „sportieve" herinneringen aan zijn Vlissingse tijd op. De nieuwe erevoorzitter, de heer Rubben, zei eveneens op een prettige tijd in Vlissingen te hopen. Examens Bij de examens aan de blnqenvaart- school te Terneuzen slaagde de heer H. R. Eland te Vlissingen voor de diploma's schipper voor de rivier- en de kanaalvaart en schipper voor de vaart op ruime vaarwateren en ka nalen. HET IDEE om in Zierikzee een film liga op te richten voor het verto nen van artistiek en cultureel ver antwoorde rolprenten heeft aange slagen. Voor het begin van het komende seizoen kan liet comité, dat de gedachte verder heeft uit~ •gewerkt, de belangstellenden al een voorproefje geven. Op 18 mei aanstaande zal do film „Gaslicht" worden vertoond. Dat is dan ter kennismaking: in het vervolg zal ieder seizoen een cyclus van 5 rolprenten op het witte doek wor den gebracht, die gerekend kun nen worden tot de bijzondere pro- dukten van de filmindustrie. Zo hebben de drie culturele instéllln- gen, die in Zierikzee werken het Nutsdepartement, de plaatse lijke werkgroep van de Z.V.U. en Kunstkring Zierikzee dus suc ces gehad met hun initiatief om een al jaren levende wens op Schouwen-Duiveland tegemoet te komen: buiten het wekelijkss bioscoopprogramma om in beslo ten kring films draaien, die van een bijzonder genre zijn. Het comité heeft ongeveer 250 inte keningen gekregen op zijn circu laire om voor 5 voorstellingen plaatsen te reserveren. Wanneer men dan een vergelijking trekt met de zusterverenigingen in het land, die op dit gebied werken, is de start niet slecht te noemen. Er is dus een basis gevonden om verder te werken. Bii de inschrij vingen werden verschillende aan trekkelijke suggesties gedaan voor samenstelling van het sei zoenprogramma. Daarom zal bin nenkort een commissie worden benoemd, die de eerste cyclus kan opstellen uit 300 films, waaruit de landelijke federatie van film liga's haar aangesloten verenigin gen een keuzo kan laten maken. Onlangs werd de leden van de drie culturele organisaties, die hun schouders onder dit plan hebben gezet een keuzelijst toegezonden. Daarop kwamen vele oude be kenden voor en ook films, die en kele jaren geleden veel bezoekers trokken. Bij het opmaken van de ze „groslijst" werd er van uitge gaan, dat de interesse van de filmliga zo veelzijdig mogelijk moet zijn. Showfilms, detectives, een ballet film, de verfilming van een veel gelezen boek, succeswerken van bekende regisseurs en sterren, de inschrijvers voor de filmliga kun nen ze allemaal verwachten. Om een zekere grondslag te hebben was het zaak de leden voor een heel seizoen te laten reserveren. Overwogen wordt evenwel de mo gelijkheid te openen om een bij drage in termijnen te betalen. Men streeft er naar om de voorstel lingen steeds op vrijdagavond te beleggen. Dan kan bovendien worden geprofiteerd van het jour naal, dat het komend weekeinde in de bioscoop wordt vertoond. De cyclus filmavonden zal zo gunstig mogelijk in het normale program ma van de culturele organisaties worden ingepast. Op bijgaande tekening is de volgorde te zien, waarin de 36 eenheidscuis- lijke geul in de Greveli: sons voor de afsluiting va eling ten worden geplaatst. De afsluiting is uitgesmeerd over een periode van 8 dagen. Zoals de tékening laat zien, worden de laatste vier caissons op 12 mei als het ware tegen de andere aangedrukt. Als uitloopdata zijn nog drie dagen „extra" gegeven. Boete van 150 voor dodelijk ongeval Wegens het op 25 januari veroorza ken van een aanrijding met dodelijk gevolg bij café „De Nieuwe Aanleg" in Roosendaal, is maandag door de rechtbank in Breda P. W. uit Water- landkerkje veroordeeld tot een boete van 150,en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, waar van drie maanden voorwaardelijk. De eis tegen W. was drie maanden hech tenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Goese groenteveiling in verband met Pasen verzet In verband met de paasdageri*_zal er op vrijdag 20 en maandag 23 april te Goes geen groentenveiling zijn. In plaats daarvan wordl groente ge veild op donderdag 19 april en dins dag 24 april, 's middags om één nur. Op koninginnedag, maandag 30 april, is de veiling eveneens gesloten. De groentenveiling van die dag wordt verzet naar dinsdag 1 mei. RAAD NIEUWVLIET (Slot van pag. 2) dichtje: „Wat voor hobby's g' ook bedrijft, de liefde voor de scheeps bouw blijft". Tot slot sprak een En gelse gast, de heer J. L. Sinclair uit Antwerpen van de Salvage Associa tion namens de Engelse vrienden. Dankwoord „Ik heb mij gelukkig- gevoeld, als mij iels werd gevraagd en als mij ver antwoording op mijn schouders werd gelegd", aldus de heer Niemeijer in zijn dankwoord. Het gehele personeel was hem tot steun geweest, zo ver volgde hy: „Ik heb veel en veel van U geleerd". Nog even gaf hij zijn visie op de toekomst van Zeeland: „In vroe ger eeuwen was liet Scheldebek- ken een centrum van wereldhan del. Er'is nu duidelijk een nieuwe periode van welvaart voor Zee land aangebroken. Niet alleen een Scheldebekken, maar een Kijn- Maas-Scheldebekken en „Dc Schelde" zal daarin een beiaugry- ke functie vervullen. Zeeland en de omringende provincies gaan een grote bloei tegemoet". De heer Niemeijer wees er op, dat het tegenwoordig in de Industrie niet meer om aparte bedrijven gaat, maar dat de produktie meer en meer in teamverband geschiedt. Een radi cale omwenteling in vergelijking met vroeger jaren. „Daarin heeft „Da Scheld»* een taak tn een ffefcstod. dat niet de „speeltuin van Europa wordt", maar een werkplaats". Hierna drukten velen' de heer en mevrouw Niemeijer de hand ten af scheid. Onder hen merkten wij nog op burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, ir. J. E. Woltjer, direc teur van de Dok- en Werfmaat- schappij Wilton-Feijenoord Rotter dam, en de heer A. A. van Donke laar van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij, Amster dam en de heer D. T. Ruys, directeur van de Rotterdamse Llóyd, voorts vele reders, vooraanstaande figuren uit de scheepsbouw en scheepvaart- wereld en uit marinekringen, onder wie schout bij nacht C. E. van der Zijl, vlagofficier technische dienst van de Koninklijke Marine. Berging wrak van de Christina-J ohan' Maandagmorgen is een begin ge maakt niet dé berging van het wrak dinge. Dit schip zonk zaterdagnior- ?;en na een aanvaring niet het motor- aukschip „Burgundia". Het ber gingsvaartuig „Zeearend" van Van der Graaf uit Rotterdam is momen teel bezig de lading grint uit het wrak te zuigen. Vanuit het achterschip, dat juist bui ten de haven ligt, wordt het grint in de Oosterschelde gestort. De lading uit de voorste ruimen zal in bakken worden overgeslagen. Het ligt in de bedoeling het wrak woensdag- of donderdagnacht ta lichten. Perceel bestemd voor aanleg sportveld De raad van Niemwliet heeft in de vergadering van maandagavond langdurig gediscussieerd over een voorstel van b. en w. om het voor de aanleg van een sportveld aange kochte weiland tijdelijk in gebruik te geven aan de heer J. C. Heule. De heren A. F. Rosendaal (v.v.d.) en J. Qnaars (p.v.d.a.) waren van mening, dat de landbouwer Z. Cornelis, die voordat de gemeente de wei aan kocht, liet perceel voor begrazing in gebruik had, het voortgezet gebruik moest worden gelaten. B. en w. wil den het weiland aan de heer Henle geven, omdat deze in verband met de asfaltering van de Nieuwehoven- dyk, de zykanten van de weg van de zomer niet voor beweiding kan gebruiken. Met vier tegen drie stemmen werd tenslotte besloten het perceel als speelweide voor de schooljeugd te gebruiken en het resterende deel ge durende de zomer voor beweiding in gebruik te geven aan de heer Heule. Sinds 1949 in Middelburg H. Kruithof directeur van sociale zaken Sliedrecht De waarnemend directeur van de-ge meentelijke dienst voor maatschap pelijke zorg te Middelburg, de heer H. Kruithof, is met ingang van 1 ju li benoemd tot directeur van de dienst sociale zaken te Sliedrecht. De heer Kruithof die in Maassluis werd geboren bekleedt de functie van waarnemend directeur te Mid delburg vanaf I april 1949. Daar voor was hij werkzaam bij de dienst sociale zaken te Kampen en Henge lo. In Sliedrecht wordt hij tevens se cretaris-penningmeester van het bur gerlijk armbestuur. In het Middelburgse openbare leven heeft de heer Kruithof verschillende functies. Hy is voorzitter en te vens oprichter van de gymnas tiekvereniging V.E.L.D.O., sinds ja nuari van dit jaar voorzitter van de Stichting Bejaardencentrum, secreta ris van de Stichting protestants- christelijk technisch onderwijs en penningmeester van de gereformeer- de zenalngscommissie. Onderhoud aan sluizen van het Goese Sas Wegens het verrichten van verschil lende onderhoudswerken aan de slui zen van het Geose Sas zal van 14 mei tot en met 9 juni het schutten van schepen onregelmatig gebeuren. Voorts zullen aan de havenglooiingen enige onderhoudswerken worden ver dicht, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat 't kanaalpeil op 21, 22 en 23 mei a.s. wordt verlaagd tot circa 60 cm. 4- N.A.P. Dit is 60 70 centimeter beneden het normale peil. De raad ging voorts akkoord met het voorstel van G.S. om do grind wegcommissie Nieuwvliet-Sluis-Re- tranchement te liquideren. Als gevolg hiervan zal de ge meente f 2050 moeten betalen aan aflossing van de geldleningen van de commissie en f 7099 wegens gekapitaliseerde onderhouds plicht. De raad trok f 50,uit voor het aanbieden van een lepeltje aan de schoolkinderen ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar op 30 april a.s. en f 100 als bijdrage in een eventueel te kort van het Oranjecomité voor een op die dag te organiseren kinder feest. De bezoldiging van het ge- meentepersoneel werd met ingang van 1 januari 1962 aangepast aan de door het ministerie van binnenlandse zaken gegeven richtlijnen. De subsidie voor de afdeling Nieuw- vliet van het Groene Kruis werd verhoogd van f 2,50 tot f 3,50 per lid. Ten aanzien van een verzoek van de wielersportvereniging Nieuw- vliet om een bijdrage van f 100 voor het organiseren van de Pinksterker- miskoers, merkten de raadsleden op, dat hier een taak ligt voor de plaat selijke middenstand. Raad Schoondijke besloot tot Onderhandse aanbesteding van 14 woningwetwoningen Muziekkiosk wordt nu ambtswoning burgemeester De raad Schoondijke is maandag avond na een uitgebreide toelichting van burgemeester J. C. Hoftyzer ak koord gegaan met de onderhandse aanbesteding van 14 woningwetwo ningen aan de firma Iz. dc Bliek to Schoondijke voor het totaalbedrag van 196.250. Tevens besloot de raad de huidige muziekkiosk die niet meer aan de gestelde eisen vol doet om te bonwen tot een ambts woning voor de burgemeester. Het raadslid VerkruUsse (v.v.d.) meende, dat het aandacht verdient een nieu we kiosk in de nieuw geprojecteer de gedeelten van de gemeente te bouwen: „concerten in de tuin van het gemeentehuis zijn niet wat je noemt zulks in verband met de lie- planting in de tuin". Bouw Oosterseheidebrug Amsterdamse firma is bij de financiering betrokken Naar men ons van de zijde van de provinciale griffie meedeelt, is by de financiering van de Oosterseheide brug betrokken de firma Pierson. Helaering en Pierson te Amsterdam, in samenwerking met de Amsterdam- sche Bank en de Rotterdamsche Banlc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17