Haanstra gaf Veere twee primeurs Zeeuwse Almanak BILT TWEE JACHTHAVENS IN WOLPHAARTSDIJK GEOPEND vogelalbum... Spit, Spierpijn RUIM 1000 WANDELAARS TROKKEN DOOR VLISSINGEN ARNEMUÏDSE VISSERSVLOOT KREEG ER NIEUW SCHIP BIJ PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 APRIL 1962 MET „ZOO" EN „DELTA FASE I" Het oude Veere op een eersterangs filmavond De cineast Bert 1-Iaanstra heeft Veere zaterdag; twee primeurs be zorgd door in het verenigingsge bouw een programma te draaien met twee films, „Delta fase 1" en „Zoo" die behoudens persvoorstel lingen nog niet aan het publiek waren vertoond. En dat Bert Haanstra daarmee een warme ovatie van een tot de nok gevuld verenigingsgebouw kreeg spreekt vanzelf. De Veerenaren en andere belang stellenden waren voornamelijk 'n beetje weemoed bezag men het voor de Deltafi'm gekomen om Veere, zichzelf en beken den terug te zien. Dat is ge lukt. Genoemde zaken stonden er kleurig op en velen herkenden ve len. Met spanning volgde men de boeiende reportage van de afslui ting van het Veerse Gat en met oude beeld van het Veere van vroeger met zijn haven vol vis sersboten. Regisseur Bert Haanstra had zijn medewerkers ook mee naar Veere gebracht: secretaresse mevrouw G. Madsen, cameraman F. Tam- mes en assistent-cameraman C. Hin. En toen deze vier gasten zich aan het slot van het programma even gezamenlijk lieten zien was een spontaan en langdurig ap plaus de onvermijdelijke reactie van een zeer dankbaar publiek. Het was dan ook een filmavondje van de eerste orde. De heer Haan stra gaf korte toelichtingen op zijn filmprogramma, dat aanving met de bekende documentaire „Glas", die voor velen een hernieuwde kennismaking was, maar daarom niet minder aandachtig werd be keken. De indrukwekkende film „Rem- brandt", het leven van de onster felijke kunstenaar gereconstrueerd aan de hand van zijn schilderijen, was een ware belevenis. De docu- :mentaire „Strijd zonder einde", op genomen in Kenya gaf de Veere naren een indruk van insectenbe- strijding op grote schaal en toen kwam de langverbeide „Delta fase 1". Na een korte stilte, waarin men het publiek bijna kon horen terug denken aan hét oude Veere dat zo juist zo kleurig was weergekeerd, lichtte Haanstra zijn laatste film en klap op de vuurpijl van deze avond toe: „Zoo". De film „Zoo" werd opgenomen in de zoo Artis te Amsterdam, met behulp van listig verborgen came ra's. Het resultaat is dan ook dat men een reeks van dierentuin be zoekende mensen en van dieren te zien krijgt. Mensen in hun gewone doen „betrapt", zonder dat ze eni ge notie hebben van het camera oog. De resultaten van deze werkwijze zijn vooral geestig en komisch. Zo geestig zelfs dat de volle zaal bul derde van het lachen en nog na pret had toen de heer A. C. Cal- jouw, voorzitter van de Veerse middenstandsvereniging welke de filmavond had georganiseerd, de heer Haanstra en zijn medewer kers hartelijk dankte voor het ge- bodene en er nog de nadruk op legde dat Veere, ondanks het ver dwijnen van de vissers, een nieu we en goede toekomst tegemoet moet gaan. „Muziek" in Wolphaartsdijk in nieuwe uniformen Na twee jaar van acties voeren heeft liet uniformencomité te Wolphaarts dijk zaterdagmiddag de muzikanten van „A.D.V.E.N.D.O." een nieuw uniform kunnen aanbieden. Dit ge schiedde door burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny. De muzikanten van „A.D.V.Ë.N.D.O." en de leden van de drumband hadden zich verzameld voor het dorpshuis, waar eveneens vele belangstellenden aanwezig waren. De muzikanten waren gestoken in een donkerblauw kostuum met gouden biezen en de leden van de drumband droegen een rode jas met witte broek. Met enke le toepasselijke woorden bood burge meester Ter Haar de uniformen aan. Belgisch vrachtschip bij Vlissingen aan de grond Het Belgische motorschip „Vinkt" is zondagmiddag omstreeks drie uur vastgelopen op het Leugenaarshoofd, voor de boulevard te Vlissingen. Het 7647 ton metende vrachtschip dat van Antwerpen richting zee voer, had slechts ruim tien minuten nodig om op eigen kracht vlot te komen. De schade was zo gering dat het schip zijn reis kon voortzetten. Jubilarissen „De Schelde" In het bericht over de jubilarissen bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in de krant van zaterdag is ten onrechte de naam mej. M. D. P. Liebers (ge neeskundige dienst) vermeld. Dit moet zijn de heer M. D. P. Liebers. Advertentie) nieuw MUIZEN VLOKKEN RATTEN- PA5TA ROEIT ZE GENADELOOS UIT (Slot van pag. 1) Wolphaartsdijk broederlijk naast elk aar in de beide havens zullen lig gen. Dat is wat burgemeester Ter Haar Romeny aanduidde met „Bene lux in de praktijk". Geen subsidie In zijn toespraak tot de genodigden, die bijeenkwamen in ,,'t Veerhuis" te Wolphaartsdijk wees burgemeester Ter Haar er op, dat in Wolphaarts dijk dé eerste jachthaven van het Veerse Meer tot- stand is gekomen, welke zonder subsidie van de over heid is aangelegd. In het kort ging spreker in op de voorgeschiedenis. Hij herinnerde eraan, dat een jaar geleden het rimpelloze watervlak van het Veerse Meer in ernstige beroe ring werd gebracht door de contro verse tussen Kortgene en Wol phaartsdijk. Oorzaak van de hoog oplaaiende strijd tussen deze twee tegenover elkaar aan het Veerse Meer gele gen gemeenten was, zoals bekend de beslissing van de Royal Yacht Club de Belgique zich in Wol phaartsdijk te vestigen. Deze be slissing werd genomen, nadat de Belgen reeds enkele jaren contact VAN uitvin I0T hadden gehad inet Kortgene óver de vestiging van een jachthaven. Burgemeester Ter Haar Romeny vér- klaarde de steun, welke hij van het college van Ged. Staten heeft gehad met betrekking tot het jachthaven- cómplex, zeer op prijs te stellen. Na de toespraak vali de burgemeester begaf het gezelschap zich naar dé: havens. Vlag hijsen Terwijl de in nieuwe uniformen.: ge stoken muzikanten van Advéndo, de Brabanc;onne en het Wilhelmuè' speelden hesen leden van de Ant werpse en Wolphaartsdljkse water sportvereniging achtereenvolgens hun nationale vlag bij de respectieve lijke havens. Daarna werden in ,,'t Veerhuis" de" toespraken gehouden. De voorzitter van de R.Y.C.B.,; prof. H. van Kuljck verklaarde, dat de Antwerpse jachtclub zijn. oog op het Veerse Meer heeft la ten vallen, onidat het varen op de Westerschelde met name voor de jongere zeilers steeds meer risico's is gaan opleveren. Hij sprak er z\\n vreugde over uit, dat zijn club thans een nieuwe thuis haven heeft gevonden in Wol phaartsdijk. Waardering had hij voor het college van b. en w. van Wolphaartsdijk, dat de zaken zo energiek heeft aangepakt. Hij wees er verder op, dat de Neder landers en Belgen samen gebruik ENGELS De Breskense instuif „Het Jeugd honk" heeft er zich voor ingespan nen om een Engels gezelschap name lijk „The Slough Boys" naar Bres- kens te laten komen. Dit gezelschap herbergt een jeugdelftal, een muziek groep en een judogroep. Het jeugd elftal zal een wedstrijd spelen tegen de Breskense junioren. Het muziek gezelschap zal op 21 april en op eer ste paasdag in „De Uitkomst" een uitvoering geven, waarop de jeugd LIST Het eierenrapen is voor de tuinman van het grote bejaardentehuis bij Middelburg de laatste dagen een voortdurende teleurstelling geweest. Leggen die eenden dan geen eieren meervroeg hij zich iedere morgen af, wanneer liij speurend tussen het riet., aan de rand van de grote vijver rondliep. Een enlcel eitje vond hij nog wel eens, maar tot voor kort. wa ren het. er iedere morgen wel twintig Hij besloot, de bejaarde boer uit de omgeving te verdenken. Die boer zou best wel eens 's morgens in de vroeg te alle eendeëieren kunnen stelen. Maar hoe de tuinman ook speurde en rondsloop, de verdachte zag hij niet en eendeëieren venmin. Tot. op zekere morgen. Tuinman zocht speurend tussen het riet en wie stond daar? Inderdaad. de bewuste ver dachte boer uit de omgeving. De boer schoot op de tuinman af en vroeg hem poeeliet een- mooie gouden regen aan te wijzen.... De tuinman wist niet hoe hij het had. Een gouden regen nota bene.' Maar toen begreep hij ineens de list. Toen begreep hij waarom de boer iveg wilde vun de plaats waar ze stonden, want achter hem in het gras lagen niet minder dan vijfentwintig eendeëieren bij elkaar. .Jk heb nog nooit'zo'n groot nest ge zien". riep de tuinman uit en blij raapte hij alle eieren op. De boer heeft niet meer naar de gou den regen gevraagd zich aan een dansje kan wagen. Bei de avonden zal de jeugdclub een de monstratie geven en tussendoor zal men in Breskens proberen de Engel se gasten ook nog iets van de omge ving te laten zien. BEZOEKSTER In het badhuis van Kortgene kwam dezer dagen een driejarig meisje binnen. Dat meisje heette Cocki Swenne en was zich hele maal niet bewust van de dingen die komen zouden. Maar burge meester A. A. Schuit en dokter H. Janssen van het Groene Kruis waren aanwezig om de kleine Cocki snel geluk te wensen, zij was namelijk de 25.000ste dorpe ling die van het badhuis gebruik maakte. Namens de Kortgeense afdeling van het Groene Kruis kreeg Cocki een badhanddoek, een stukje zeep en een gratis knipkaart. STEEDS MEER Steeds meer inwoners van Breskens komen onder de indruk van de mo gelijkheden die liggen in het verhu ren van een huis aan toeristen in het zomerseizoen. Er kan zelfs van een belangrijke toename in de ver- huiiradressen worden gesproken. Zo waren bij de plaatselijke V.V.V. in 1960 slechts 42 adressen als zodanig ingeschreven, een aantal dat inmid dels steeg tot 100. En dan staan op deze lijst nog niet eens de adressen van de verhuurders die geen lid van de V.V.V. zijn. Dit punt en nog ver schillende andere uit liet. voorlopig jaarverslag van de V.V.V, zullen aan de orde komen in de vergadering die vanavond in hotel Valk zal worden gehouden. In deze vergadering zal burgemeester J. A. Eekhout een cau serie houden over het recrcatieplan West. GOUD Voor de vandaag te vermelden gouden bruiloft moeten we naar het buurtschap „Het Hoekje" te St. Jansteen. waar momenteel ernstig voorbereidingen worden getroffen voor de festiviteiten rond de heer en mevrouw L. de Bot-Segers, die op 19 april pre cies een halve eeuw lang in het huwelijksbootje zitten. 0 Pasta 1 K 2 r 1 Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen! (Advertentie) brengt een met prachtige ge tekende plaatjes van 50 nederlandse vogel soorten. Spaar die 50 mooie, kleurrijke plaatjes door Rizla te kopen. In èlk pakje Rizla vindt U er één! Koop het mooi verzorgde album „Zo leer je vogels kennen" bij Uw tabakswinkelier voor slechts 65 ct. SHAG en Rizla die heren bij Zierikzee als decor voor Italiaanse „Delta-filmers" 2 Nadat de documentaire over Jj 3 tie w Duitse coaster met machineschade voor anker De Duitse coaster „Karl" van om streeks 300 ton. met bestemming Brussel, kreeg zondagavond door nog onbekende oorzaak machineschade nabij de loodsboot in het Oostgat bij de Middensteenbank. Het vaartuig is om tien uur voor anker gegaan. Er was nog geen sleepboothulp aange vraagd. In ruim twee jaar tijd is het unifor mencomité er in geslaagd een bedrag bijeen te brengen van rond 5000. De voorzitter van „A.D.V.Ë.N.D.O." de heer L. P. Pleterse sprak een dankwoord tot het comité en de bur gerij. Het korps maakte daarna een rondgang door het dorp en ging ver volgens naar het voormalige veer, waar het luister bijzette aan de ope ning van de nieuwe jachthavens. (Advertentie) en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met zullen maken van de twee ha vens, „Dit is een Bencluxsamen- werking op sportniveau, die goede vruchten zal afwerpen", meende de president van de R.Y.C.B. Woorden van gelukwens werden Voorts gesproken door het lid van Ged. Staten van Zeeland, mr. dr. A. J. J. M. Mes, die zei, dat het provin ciaal bestuur de recreatieve ontwik keling rond het Veerse Meer met grote belangstelling volgt. Hij was verheugd, dat in Wolphaartsdijk reeds twee havens zijn aangelegd. Samenwerking Niet alleen sprak mr. Mes als Gede puteerde, maar ook voerde hij het woord als voorzitter van het rechts persoonlijkheid bezittend lichaam het Veerse Meer en als voorzitter van de onlangs opgerichte Nedcrlands-Bel- gisohe Vereniging. In zijn kwaliteit van voorzitter van de Veerse Meer- commissie verklaarde hij nog, dat de strijdbijl thans is begraven en dat de samenwerking tussen de gemeenten uitstekend is. Voorts worden woor den van gelukwens uitgesproken door de voorzitter van de watersport vereniging Wolphaartsdijk, de heer G. de Jager, die de burgemeester van Wolphaartsdijk het erelidmaatschap aanbood. Ir. R. J. Koopmans felici teerde namens de Heide Maatschap pij, welke instantie de jachthaven heeft aangelegd en daarvoor vele woorden van lof mocht ontvangen. Ir. Koopmans overhandigde burge meester Ter Haar een fraaie beker, die te zijner tijd als prijs zal dienen bij een wedstrijd. Spreker deelde voorts mede, dat de voorzitters van de beide watersportverenigingen op kosten van de Heide Mtj. een wind meter kunnen aanschaffen. Namens de provinciale V.V.V. toonde directeur G. W. Oskamp zijn vreugde over de realisering van de havens. Nadat namens de watersportvereni ging „De Werf" te Goes, dokter I. D. Fransen van de Putte, een geschenk had aangeboden, overhandigde bur gemeester Ter Haar een gastenboek aan de beide in Wolphaartsdijk ge vestigde watersportverenigingen. De in Stavenisse gehouden collecte ten bate van de Stichting Nationaal Reumafonds heeft opgebracht 41,34. RECORDAANTAL DEELNEMERS Derde grote wandeltocht „De Vrolijke Tippelaars" DAT DE WANDELSPORT in Zee- leeft is voor insiders allang geen <je- land momenteel een grote bloei oe- heini meer. Een deelname van meer dan 1090 wandelaars aan de derde grote wandeltocht van de Vlissingsc „Vrolijke Tippelaars" had échter ook secretaris A. Jobse niet verwacht. Bussen voerden zaterdagmiddag hon derden jeugdige en minder jeugdige wandelenthousiasten naar het plein voor café-restaurant „Delta" op de Vlissingse boulevard. Bussen uit Sprang-Capelle, Waalwijk, Heinkens- zand. Oostburg en nog een tiental andere Zeeuwse en Brabantse ge meenten. Om tien voor drie was er enige orde gekomen in het gewoel van de hon derden tippelaars en gingen de eer ste groepen van start, voorat gegaan door de drumband van „Sint-Caeci- lia". Tweeëndertig groepen en 120 individuele wandelaars trokken via Vlissingen en Souburg in de richting van Ritthem voor tochten van 5, 10, 15 en 25 km. Omstreeks zeven uur waren alle wandelaars weer in „Delta" gearri veerd en werden de herinneringsme dailles plus lint uitgereikt. Als groepsprijzen waren bekers beschik baar gesteld. Zelfs de Brabantse deelnemers, na twee uur in de bus pas in Vlissingen. waren unaniem van mening, dat de tocht de moeite waard was geweest. Alleen de harde wind oogstte weinig waardering. De uitslagen luiden: 25 km. 1. „Er op uit (Sprang-Capelle); 2. „Emma" (Axel); 15 km.: 1. Caspar Berse- school (Goes) en „Oostburg"; 2. „Emma" (Axel); 3. gym. ver. „As- trow" (Souburg); 10 km.: 1. „Em ma" (Axel); 2. .Oostburg"; 3. „Kas- porgo" (Goes); 5 km.: 1. „Emma" (Axel). „NOOIT GEDACHT" k - Aft v" 1 V /h. Feestelijke proefvaart op woelig water Voor de Arnemuïdse vissersvloot was zaterdag een belangryke dag, toen de Arm 7 „Nooit Gedacht" na 'n triomfantelijke proeftocht op woelig water voor Vlissingen in de haven van Breskens werd overge dragen. De Arm 7 is het eerste nieuwe schip voor de Arnemuïdse vloot en tevens het eerste schip, dat de fa. gebrs. Van de Sande ge heel op de werf in Breskens heeft gebouwd. Het is een stalen vaartuig voor de kleinvisserij, eigendom van de heer J. Siereveld, wethouder van Arne- muiden. Twee van zijn zoons, B. en H. Siereveld en zyn schoonzoon C. Meerman varen op de „Nooit Ge dacht". Twee uur duurde de proeftocht met verscheidene autoriteiten, on der wie burgemeester A. Hack, wethouder C. van Hemert en ge meentesecretaris F. M. Geluk van Arnemuiden, burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, wethouder W. C. van dor Hooft en gemeente secretaris P. J. Wóittiez van Bres kens (burgemeester Eekhout was verhinderd) de scheepsbouwers en vele familieleden, kinderen en kleinkinderen van schipper Siere veld sr. De Arnemuïdse jeugd zat gelitirkt op de voorplecht in de zon, terwijl dde Arm 7 rustig voer langs de Vlissingse boulevard weer terug naar Breskens, men praatte en be wonderde liet schip, een geheel stalen piotorkotter 19 meter lang, 5 meter breed met een diepgang van rond 2 meter en niet een Cummins dieselmotor van 150 pk. Noordenwind Met een stevige noordenwind (windkracht ong. 7) was het moei lijk om de nodige speeches in volle zee af te steken, dat gebeurde dan ook pas in de Breskense haven, waar burgemeester A. Hack van Arnemuiden zei, dat hij de Nooit Gedacht een „pracht schip" vond en dat hij trots was op deze ver nieuwing van de Arncmuidse vloot. Een tweede nieuwe vissers vaartuig, de Arm 27 krijgt in Ar nemuiden een motor ingebouwd en nog enige andere schepen zijn al of zullen nog worden opgeknapt wat allemaal mogelijk is dank zij de speciale financiële regeling. Burgemeester Schuit van Kortge ne en wethouder Van der Hooft van Breskens lieten zich ook niet onbetuigd in hun felicitaties aan het adres van de heren Siereveld. die het Arnemuidens gemeentebe- De Arm 7 „Nooit Gedacht", een stif ten motorkotter, die zaterdag na een proefvaart is overgedragen. stuur, de plaatselijke commissie voor de zelfstandigen van Arne muiden en alle overige instanties bedankte voor hun medewerking by het verkrijgen van een rente loos voorschot op grond van de zelfstandigenregeling voor de vis sers, die Veere als thuishaven had den. „Voor mij en mijn zoons is het een dag om nooit te vergeten", zei de lieer Siereveld, die ook de firma Van de Sande niet vergat en ten slotte de aanvaarding van de Arm 7 tot een feit verklaarde. Een feit. dat de Arnemuïdse vissers de hele dag in een feestelijke stem ming hield. fAdvertentie UW HUWELIJKSDAG HERLEEFT in een huwelijksreportage van FOTO VERSCHOORE Goes - Kruiningou - Vlissingen VERWACHT. OOSTELIJKE WIND. Veel bewolking maar slechts hier en daar wat regen. Overwegend kraeh- tige oostelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hogere. ZON EN MAAN. ■*7 april Zon op 5.41 onder 19.40 Maan op 16.55 onder 05.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2