Mensen van mooie prentje bannen knop nooit omdraaien SPORT AMSTERDAMSCHE BANK IN ÉÉN AVONDJE UIT HEEL DE VROLIJKE WERELD ROND Al ZATERDAG 14 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor prtvê-doelelnden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING PERSOONLIJKE LENINGEN - worden verstrekt door financiering maatschappij MAHUKO? op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de m derne vorm van een verantwoorde credïetverlenïng, waarbij direes contant geld beschikbaar komt. Vestigingen fa alTe kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Kraag een P.L.-folder aan bij Mahuko N.V., Postbus 342. Amsterdam FILMS IN ZEELAND Keus uit thrillers, humor en westerns Een avondje uit in Las Vegas, Kopenhagen, Parijs, Tokio, New York en Londen, zonder er voor uit de stoel te komen, dat is dit weekeinde alleen mogelijk door een bezoek aan LUXOR (Vlis- singen). Deze bioscoop vertoont namelijk de honderd procent amusementsfilm „Nachtleven in een wereldstad", een wel zeer gevarieerd staaltje documentai re cinematografie met het uit gaansleven in de vrolijkste ste den der wereld als onderwerp. Regisseur Luigi Vanzi zocht de hele aardbol af naar de beste program ma's in cabarets, music-halls en theaters en zijn camera's registreer den de prestaties van de Bluebell- girls in Parijs, de geisha's in Tokio, de Tiller-girls in Londen. Een staal kaart van vrolijkheid. Reeds eerder bespraken wij de oorlogsfilm, die in Grand (Goes) wordt vertoond: „Heldencomman do", het verhaal van een Duitse spionne (Tina Louise) en haar be levenissen achter de geallieerde linies in Dc Vogezen tijdens de tweede wereldoorlog. In de hoofd rollen verder nog Howard Keel, Warner Anderson en Earl Holli- man. „Enkele reis naar de hel", Alhambra (Vlissingen) is een politiefilm, waar in we Lino Ventura in actie zien. Zijn tegenspeelster in deze spannen de geschiedenis is Sandra Milo. Zoals we dat van de heer Ventura gewend zijn gaat het hard tegen hard, maar Lino strijdt de strijd met allure. „Door begeerte gedreven", Electro (Middelburg) is zo'n typische Franse film, bevolkt door uiterst misdadige en door doodgoede lie den, karakters die wel botsen moeten en het onder goede regie van Mick Roussel ook behoorlijk doen. Dank zij de regisseur en de man van het scenario komt alles toch weer op zijn pootjes terecht. Een happy ending dus. In de hoofdrollen Magali Noël, Philippe Lemaire, Christiand Marquant en Gerard Blain. City (Middelburg) brengt Cecil B. DeMilles grootste werk (althans wat formaat betreft) en heeft zeer veel plaats ingeruimd voor „De tien gebo den", de bijbelse rolprent, die het voorbeeld gaf aan de makers van Ben Hur en alle enorme spektakels, die daarna nog gemaakt zijn. In de matinees van zondag kan men Ondergrondse kernproef in de Verenigde Staten De Amerikaanse commissie voor kernvorsing heeft donderdag te Washington bekendgemaakt, dat in de proef spelonken onder de Nevada- woestyn opnieuw een kernwapen van de lage uitwerkingsklasse tot explo sie is gebracht. Het is de 27ste gepubliceerde proef die Amerika sedert de hervatting van de serie heeft gehouden. kiezen uit misdaad, humor en wes tern, Luxor (Vlissingen) vertoont „Hands up, F.B.S.", actie gebaseerd op de misdaad; Alhambra, Vlissingen brengt een klucht van de grote hu morist George Formby, getiteld ,,'fc Zit in de lucht" en in City (Middel burg) tenslotte Iaat het wilde westen herleven. Roy Rogers en zijn paard zien we „In old Santa Ee". Wandeltocht op Schouwen een week vervroegd De traditionele wandeltocht over Schouwen-Duiveland, die ieder jaar in het begin van de zomer enkele honderden wandelaars op de weg brengt, is een week vervroegd. Was de datum aanvankelijk bepaald op zaterdag 26 mei, nu het comité heeft kennis genomen van de evenementen agenda op die dag is besloten de wandeltocht op zaterdag 19 mei te houden. Vandaag over vijf weken dus kunnen de wandelsportliefhebbers weer van start gaan voor de 25 kilometer lange tocht, die ditmaal geheel door Schou wen leidt. S.D.K.B.-twaalftal óp koninginnedag naar Zeist Hoewel dit eerst niet in de bedoeling van de Schouwen-Duivelandse Korf- balbond lag, zal alsnog worden deel genomen aan de Zes-Bondentournooi voor zaterdagkorfballers, dat op Ko ninginnedag door de KNKB in het Bisonpark te Zeist wordt georgani seerd. De technische commissie van de SDKB heeft inmiddels van het bondsbestuur opdracht ontvangen om tot de verdere regeling over te gaan. In Zeist moeten in totaal 5 wedstrij den worden gespeeld. Vorig jaar werd het team van de ZKB winnaar, terwfll de SDKB op een eervolle 4e plaats eindigde. Reorganisatieplannen voor Engelse league Het dagelijks bestuur van de Engelse voetbal league heeft enkele plannen bekendgemaakt, waarmee het de En gelse laegue hoopt te reorganiseren en het toeschouwersverloop tegen te gaan. De voorsteilen van het dagelijks be stuur zullen eind april in een ver gadering worde? voorgelegd aan de clubbesturen. Het ingrijpendste voorstel is het sy steem, waarin de bovenste vier clubs van elke divisie promoveren en dc onderste vier degraderen. Op het ogenblik degraderen alleen in de der de divisie de vier laagst geëindigde clubs. De derde divisie wordt weer aangevuld met vier clubs uit de vier de divisie. In de eerste en tweede di visie bij de laatste vier eindigen. Ver der wil men internationale wedstrij den laten spelen op eenzelfde dag ln de week en verbetering van het salarispeil voor de spelers. 9 in de buurt van Tel Aviv ls een bestel auto met 17 leden vaD één familie op weg naar een begrafenis op een onbe waakte overweg door een trein geramd. Elf Inzittenden verloren het Ie-en 6 werden gewond (Advertentie) De toren staat als een grijze zuil in het groene land rond GoesOp een van de eersteechte voorjaars dagen ligt het land verdroomd aan de betonnen voet. De wind zit hoog deze dag. Hij is alleen op de bor dessendie als een kraag rond de toren staan. Het uitzicht is zo fascinerenddat men er de nog koude wind even bij vergeet. Tholen, Zierikzee, de duinen van de kop van Schouwen, de veerboten van Krui- ningen - Perkpolder passeren elkaar op een spiegel gladde Westerschelde. De rook van de cokesfabriek in Sluiskil is te zien, de kranen boven Vlissingen, de silhouetten van Middelburg en Veere, het laatste se reen aan het Veer se Meer, dat dichterbij in de Zand- kreek overgaat, vanaf de toren niet meer dan een smalle, oplichtende strook tussen de verbonden Beve- landen. DE LIFT in de toren brengt ons terug tot zestig meter, naar de controlekamer en het kantoor van de man, die waakt over een „goed prentje" voor de kijkers in Zeeland en West- Brabant: C. Bellaart, hoofdopzichter-chef radio Zuid-West bij de P.T.T., de man die het bewind voert over de radiotorens in Goes en Roosendaal. Radiotoren en prentje. Een officiële benaming en een begrip uit het jargon der televisie-technici. In Goes staat de televi- sietoren. Laat de heer Bellaart het niet ALM/MO/ horen. Het is een radiotoren. Hij zegt het Y™; f met nadruk. Maar zijn correctie is niet n.n 'O -s c van een braaf in het spoor der voor schriften lopende ambtenaar. Hij zal het bewijzen en gaat ons voor, de verschillende verdiepingen langs. Overal: imponerende apparatuur, verstoken in zachtzoemende, grijs- gelakte kasten. Telefoonstraalzenders, op een andere verdieping een communicatiesysteem voor het radioscheepvaartverkeer. Een nog niet benutte verdieping in de toren: de ruimte, waar in de loop van deze zomer de F.M.-zenders Hilversum I en H geplaatst zullen worden, die waarschijnlijk nog, vóór september in bedrijf zullen zijn en Zee- land een storingsvrije ontvangst van de i beide Hilversums garanderen. Bellaart heeft gelijk. Televisietoren is een mis- .1 kenning, een onderschatting van de Maar tegelijkertijd een begrip in Zee- land. Vanuit Goes komen de poppetjes °P ons scherm, zoals ze vanuit de stu- 1 dio's in Bussum per kabel naar Hilvcr- r—- sum zijn gekomen van daar uit - het J:^~\ ^.-1 „Centraal Vidio Schakelcentram" "^3? ~'..J naar de toren in Lopik-IJsselstein en ver- der via straalzenders op de torens in Loon op Zand en Roosendaal naar de toren in Goes. Om het erg simpel te houden: daar staan, in de controlekamer, twee schermpjes. Op het ene het binnenkomende beeld, op het andere het „afgeleverde" beeld, zoals men het in de Zeeuwse huiskamers te zien krijgt. Een bijna vanzelfsprekend bewaakt beeld. Daar zitten ze dus: de mensen die in Zeeland voor een „goed prentje" zorgen. Bui ten de heer Bellaart nog drie bedieningstechnici: A. van de Vrie uit 's-Heer-Hcndrikskinderen en A. Geldof en P. Castelen, beiden uit Goes. Steeds is er één van deze mensen in de controlekamer om te waken over de kwaliteit van geluid en beeld. Voor zover zij daar althans in vloed op kunnen uitoefenen, of zoals de heer Bellaart zegt: „Ik kan het niet beter maken dan ik het krijg..." Hij spreekt dan over de tech nische kwaliteit van het beeld. De kwaliteit van de programma's heeft daar niets mee uit te staan. Gelukkig maar. De verantwoordelijkheid is al zwaar genoeg. «i vond na avond kijken. Overdag: kij- L ken naar de „industrie-uitzendin gen". 's Morgens van tien tot WÊL twaalf behalve 's maandags en 's za- BBM terdags het eigen, Goese testbeeld, de „theedoek", 's Middags, van vier tot vijf PPjfr de testplaat van de studio. Ten gerieve fPlff' van de t.v.-handelaren, die nieuwe toe- stellen moeten afstellen of bij de „ge- WÊf Wf\ stoorden" herstelwerkzaamheden ver por richten. Kijken, kijken en luisteren. 's Woensdagsmiddags, naar het kinder- -X uurtje, dat vaak tot zes uur uitloopt. |gX 's Zaterdagsmiddags, 's Zondagsmor- gens, 's zondagsmiddags, 's zondags- PP1 avonds. Kijken en luisteren, geluid en beeld, dag-in-dag-uit. Leuk. Om na een vermoeiende dag thuis te komen, heerlijk onderuit te glijden in een luie stoel en dan te zeggen: „Fijn, televisie vanavond," Maar laten wc ons niet vergissen. De heer Bellaart, die aan de voet van de Goese toren een gezellig bungalowtje bewoont, beeft een kastje thuis. Toch overvalt de vraag „Kijkt U ook?" de heer Bellaart een beetje. „Het is moeilijk hé. Ambtshalve natuurlijk. Dat moet U niet zien als bewaking! Toch is het zekere zin een controle. Als het beeld slecht is, kan ik naar boven telefoneren of er hulp nodig is. Maar of ik graag kijk? Wat moet ik er van zeggen. In eerste instantie is het boeiend. Het journaal, het weeroverzicht. Maar er lopen programma's tussen door. die het bekijken niet waard zijn. Kwestie van smaak. De alge mene opinie is, dat journaal en weeroverzicht boeiend zijn." Het is eigenlijk een beetje trieste affaire, die televisie-ontvangst in huize Bellaart, in de woonkamer van de man, die als eerste op de bres staat voor het „mooie prentje" in de Zeeuwse huiskamers. Hij woont dus onder de toren en dat is eigenlijk het enige stukje grond in Zee land, waar in theorie de ontvangstmogelijkheden niet zo dave rend ztjn. „U hebt dus eigenlijk dc slechtste ontvangst in heel Zeeland?" „Nee, dat zou m'n eer te na komen." „Hoe hebt U dit dan opgelost?" „De hele kwestie is, waar zet je je toestel neer. Het is een dood gewone handelsontvanger met een ingebouwde antenne, maar goed ge richt." j eneer Castelen woont wat dat be treft heel wat gunstiger. Graag kijken moet wel. Of ik het mooi vind? Laat 5k maar nicts zeggen. Je bekijkt het -,M technisch en je wordt critischer. Je hebt gelukkig, meer oog voor een be- - dat zou me teveel worden. Een normale kijker kan de knop omdraaien. Dat kan - ik n00it- MÜn vrouw? Die dringt ge- uSgjllukkig niet aan, zolang de programma's M^bbbb^' zo zijn als ze nu zijn. Zelf zal ik, in dit beroep, het televisiekijken nooit als een 'C& - A onbezorgd genoegen kunnen ervaren. En dat vergalt je plezier wel eens. Het ge luid is niet zo vermoeiend. Je hoort hier vrijwel de hele dag muziek. Toch zet ik thuis de radio nog wel eens aan. Doe ik het niet, dan doen de jongens het wel". Dit waren dan de meningen van twee van Zeelands allerbeste kjj- kers over t.v. Mensen, die de 'cnop vrijwel nooit kunnen omdraaien. Op zo'n zestig meter hoogte zijn ze, in een modern staketsel van beton, de gevangenen van het beeld, nóg pathetischer, de slaven van het kijkersgenoegen. Ze hebben muziek bij het werk. En telefoontjes van M° C. BELLAART ...slechtste ontvangst van heel Zeeland... P. CASTELEN echtgenote dringt niet aan (Foto's P.Z.C.) kijkers, die belangstellend informeren „hoe laat vanavond de voetbal begint". Voetbal over de Vlaamse t.v. Ze zijn kwaad, als men ze vanaf de toren vriendelijk antwoordt, dat men hierin de hand niet heeft. Er bestaat meer onbegrip. Mensen, die denken dat men op de Goese toren voor het bordje „storing" op het scherm zorgt. Mensen, die tele foneren, omdat ze met een slechte ontvangst worstelen. Slechts bij hoge uitzondering moet men de oorzaak in Goes zoeken. Als daar de zender uitvalt, zorgen waakzame technici er voor, dat een reserve-zender onmiddellijk het doorgeven van het prentje overneemt. Een mooi prentje. Zo gaaf moge lijk. Ten gerieve van de Zeeuwse kijkers. grijze zuil

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7