Monumentenwet geeft Zierikzee ook kansen voor kleine objecten BEVREDIGEND JAAR VOOR BANK VOOR ZEELAND GOES Waar zijn onze schepen? ZEEUWSE MEREN HEBBEN EEN ENORME OPNAMECAPACITEIT PROVINCIALE ZEE UW S.E COURANT ZATERDAG L4 APRIL 1962 NAAST HET TIENJARENPLAN Ook particulieren komen nu in aanmerking voor rijkssubsidie VOOR HET historische karakter van Zierikzees centrum zijn niet alleen de poorten, torens en gevels van herenhuizen van gewicht, maar ook het „kruimelwerk" van de eeuwenoude architectuur. Belangrijk is daarom de bepaling in de nieuwe monumentenwet van 1.961, dat ook kleine objecten van grote historische waarde gesubsidieerd kunnen worden. Dit betekent dal particulieren in aanmerking kunnen komen voor medewerking van de rijksdienst voor monumentenz.org wanneer zij een kleine gevel, een poortje en zelfs een stoephek of een kostbaar raamkozijn willen opknappen. De hereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland" heeft al en kele jaren van dit privilege gepro fiteerd. Jaarlijks werd het bestuur een bedrag van vijftienhonderd gulden beschikbaar gesteld. En daarmee kon /.ij naar eigen inzicht zonder verdere inmenging, be paalde objecten een verantwoorde opknapper geven. Op 't ogenblik heeft de vereniging de restauratie van het „Sint-Antouiusliofje" aan de Manhuisstraat onder handen. Een tussen de huizenrijen weggedo ken pandje, dat uit de tweede helft van de vijftiende eeuw dateert en aan het Sint-Rochusgilde toebehoorde. De laatste jaren raakte dit oude gebouw dermate in -verval, dat het onbe woonbaar verklaard moest worden. Aan deze onplezierige situatie nu heeft „Stad en Lande" een eind willen maken. Een niet onaanzienlijk deel van de middelen, waarover deze ver eniging van oudheidminnaars be schikt, is er voor opgeofferd. „Onge lukkig genoeg kwam het hofje hele maal niet op de lijst van monumen tenzorg voor. Het lag kennelyk zo verscholen, dat men er overheen ge keken heeft", zo vertelde ons stads archivaris en verenigingssecretaris P. van Bevercn. „Daarom hebben wij ons er over ontfermd. Weliswaar met medewerking van monumentenzorg". Iedere gevel, die historisch ,,de moei te waard is" kan nu bijvoorbeeld worden geconserveerd met een bijdra ge van het rijk. Daarbij moet men natuurlijk niet uitgaan van het stand punt, dat monumentenzorg „sinter klaas speelt". Alleen voor de eigenaar die zelf een redelijk bedrag op tafel legt, kan worden bezien, wat en in hoeverre de restauratie een steentje bijdraagt aan het algemene architec tonische karakter van de binnenstad van Zierikzee. Huis „Rome" Zo staan op het ogenblik enkele par ticuliere opbjeeteu op stapel om ge restaureerd te worden. Het huis „Ro me" in de Meelstraat is er een voor beeld van. Het uit flo 15e eeuw date rende pand met zogenaamde „spek lagen", dat eens werd gebruikt als Stadsmunt en nog de woning is ge weest van de bekende plaatsnijder Anthonie van der Willigen. Begonnen is ook aan het herstel van een oude pakhuisgevel aan de zuid zijde van de Oude Haven. Een pand, opgetrokken in aantrekkelijke pro porties en van een eenvoud, die uit stekend past in het. totaal van de zo genaamde gesloten straaUvand. Ook zijn thans de eerste steigerpalen ge plant om een gevel op de hoek van de Sint-Domusstraat en het Visslop. Dit hoekhuis bezit aan zijn zuidgcvel het laatste zogenaamde pothuis van Afdeling Zeeland N.I.V.E. organiseerde bazenavond Voor een zeer groot aantal belang stellenden heeft de heer H. H. Murris, werkzaam bij de Electro Zuur- en Waterstoffabriek X.V. te Amster dam, donderdagavond in het Schehle- kwartier te Vlissingen gesproken over „De baas en de bedrijfsleiding". Deze bijeenkomst was belegd door de afdeling Zeeland van het Nederlands Instituut voor Efficiency, welk insti tuut voor zyn leden reeds eerder en kele zogenaamde bazenavonden had belegd, waar enkele problemen rond de veranderende positie van de baas iu het bedrijf waren belicht. Ditmaal stond de verhouding baas bedrijfsleiding in het middelpunt van de belangstelling, waarbij de heer Murris zich niet alleen bepaalde tot de huidige plaats die de baas in het bedrijf inneemt. Uitvoerig besprak hij ook de positie van de baas in de bedrijven van vroeger en de verande ringen die zich in zijn positie in de loop der jaren hebben voorgedaan. Veranderingen die mede in verband stonden met de sociale ontwikkeling van de arbeiders, die thans veel zelf bewuster zijn dan tien, twintig jaar terug, hetgeen de heer Murrie als een winstpunt bestempelde. Bazen die vroeger behoefte hadden om eens flink los te ketteren op de arbeiders vindt men thans niet meer. omdat door deze sociale veranderingen ook de omgangsvormen in het bedryf zijn veranderd. Uitvoerig besprak de heer Murris vervolgens de eisen, die tegenwoordig aan een goede baas moeten worden gesteld, waarbij hij als belangrijkste zag het vermogen om de kennis en de wensen van de bedrijfsleiding over te brengen op de arbeider. De heer Mur ris jjwam hierbij tot de conclusie, dat de baas op dit gebied een onmisbare schakel in het bedrijf is, in feite een figuur die alleen het overdrachtspro bleem overwonnen heeft. Voorts be sprak inleider de vele cursussen die voor de bazen worden georganiseerd en het nut hiervan, alsmede het op volgingsprobleem bij deze categorie van werknemers, die een geheel aparte plaats in het bedrijfsleven in nemen. Tot slot van de avond was er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Zierikzee: een lage aaubouw, half onder, half boven de grond, die oor spronkelijk diende om er de pot te koken Naast het tienjarenplan voor de restauratie van de grote monu menten. zoals poorten en torens, vergeet Zierikzee dus niet om ook de kleine historische aantrekke lijkheden waar mogelijk te behou den. Zij zijn van vitaal belang voor het totaalbeeld van het steden schoon uit vroeger dagen. Mogelijk kan ook in het stadsdeel binnen de grenzen van liet sanerings plan op deze manier nog veel worden bewaard. De üïèmve monumentenwet steekt in ieder geval de helpende liand toe Zeeuwse schakers houden massakamp in Vlissingen Vijftig Zeeuwse schakers zullen op maandag 23 april tweede paasdag een massakamp spelen tegen vyf- tig schakers van de Belgisch West- Vlaamse schaakliga. De wedstrijd wordt gehouden in Britannia te Vlis singen en begint 's middags om halt' twee. Met deze massakamp wordt een traditie hersteld: in de vijftiger jaren traden de Zeeuwse Schaak bond en de Belgisch West-Vlaamse Schaakliga regelmatig tegen elkaar aan. Vrijdagavond is in het verenigingsge bouw de Schakel te Middelburg de tafeltennistienkamp van de Zeeuwse N.T.B.B. begonnen. De beste Zeeuw se tafeltennissers nemen hieraan deel. Vandaag (zaterdag) vanaf 7 uur wordt het toernooi voortgezet en te vens beëindigd. (Foto P.Z.C.j JAARVERSLAG OVER 1961 Dividend vastgesteld op 12 procent In het 42e jaarverslag van de Bank voor Zeeland N.V. te Goes, dat zal worden uitgebracht in de algemene vergadering van aandeelhouders op 27 april a.s., wordt betoogd, dat het jaar 1961 bevredigend is verlopen voor de bank. De provisiebaten wa len weliswaar wat lager dan het vo rig boekjaar, maar deze lagere in komsten werden ruimschoots .goedge maakt door het hogere batig saldo van de ïntrestrekening. Waren de verwachtingen over de eco nomische activiteit in ons land in het begin van het jaar hoog gespannen, het verdere verloop liet ons zien, dat deze verwachtingen te optimistisch waren geweest, aldus het jaarverslag. De vergroting van de nationale pro- duktie bleef aanmerkelijk achter bij de groei in 1960. De revaluatie van de gulden bracht voor verschillende on dernemingen een belangrijk nadeel met zich mee. De stijging van de lo nen was in 1961 groter dan de toe name van de arbeidsproduktiviteit. vervolgt het jaarverslag van de bank. Al deze onvoorziene factoren hadden in het algemeen een verdere inkrim ping van de winstmarges tot gevolg, zo wordt geconstateerd. Een en ander hcqft ook de aandelenmarkt niet on beroerd gelaten. Zeeuwse zaken Zoals te doen gebruikelijk worden in liet jaarverslag enkele Zeeuwse zaken aangesneden. Voor de land bouwbedrijven in liet rayon van de bank waren de bedrijfsresultaten in doorsnee redelijk. De geoogste hoeveelheden vielen, gezien de natte periode van het vórig jaar, mee en de prijzen der produkten waren goed tot matig, behoudens enkele produkten, waarvan de op- brengstprijs beneden de kostprijs kwam. De fruittelers maakten een uitste kend jaar. De geoogste hoeveelheden waren goed en door- de grote vraag uit liet buitenland waren de prijzen hoog. De handel in lundbouwproduk- ten begon na de oogst opgewekt, maar de vraag naar verschillende produkten verflauwde.daarna min of meer. De industriële bedrijven in Zeeland kunnen eveneens in het al gemeen op een gunstig jaar terug zien, aldus het jaarverslag. Maar ook hier kwamen bij gestegen of gelijke omzetten de winstmarges lager uit door de stijging van de kosten. Wat de visserijbranche betreft wordt in het verslag met voldóeninjg gecphr stateerd, dat de resultaten- in dézé lak van bedryf, speciaal voor de kwe kers, alleszins bevredigend waren te noemen. In het bijzonder was dé aan voer, alsmede de afzet van mosselen., zeer goed, terwijl betere prijzen van de oesters een compensatie vormden voor de in vergelijking met het voor gaande jaar verminderde" afzet em grotere sterfte van dit produjit. De balans van de bank sluit in actief en passief op f 6.356.657,46, tenvyl de winst, en verliesrekening over 1961 oen winst aangeeft van f 90.717,41 (v.j. f 85.246,33). Het voorstel is om I dividend op de preferente aan delen uit te keren, 5 Wc dividend op de gewone aandelen en 7 extra divi dend op de gewone aandelen alsmede een uitkering van f 200,30 op élk be wijs van deeTgerechtigheld. Bij Stichting Zeeland E. Wilmink functionaris voor culturele zaken Het bestuur van de Stichting Zeeland heeft, in overleg niet de voorzitter van de Zeeuwse Culturele. Adviesraad mr. dr. A. J. J. M. Mes, benoemd tot functionaris voor culturele zaken de heer E. Wilmink te Groningen. De heer Wilmink is geboren te Die penveen in 1932. Gedurende de twee de wereldoorlog verbleef hij in Indo nesië, vanwaar hij met zijn ouders in J946 repatrieerde. Hij bezocht daarna in Deventer liet gymnasium waaraan hij in 1953 eindexamen deed. Hierna begon lrij in Groningen aan de Rijksuniversiteit zijn studie in de ju ridische faculteit. De heer Wilmink heeft tijdens zijn studietijd actief deelgenomen aan liet verenigingsle ven. Daarnaast speelde hij een zeer acffeve rol in diverse amateurtoneel- gezélseliappen en regisseerde onder meer de Operettevereniging Stadska- haal alsook verschillende schoolver enigingen. De heer Wilmink is gehuwd. Hij legt binnenkort zyn doctoraal examen in de rechten af en zal per 1 juni a.s. irrdienst treden van de Stichting Zee land. Hij zal daar met name optre den als assistent van de heer Borst, adjunct-directeur van het opbouwor- gaan en secretaris van de Zeeuwse Culturele Adviesraad. Het mag wel vermeld worden, dat de aanstelling van de heer Wilmink me de -mogelijk werd in het kader van de royale verhoging van het provinciaal subsidie gan de Stichting Zeeland voor 1962. Met de benoeming van deze functio naris voor culturele zaken is én een in feite reeds sinds het vertrek van mt. J'- C. J. van Schagen in 1957 be staande vacature én een sindsdien lang gekoesterde wens bij de Stich ting Zeeland dan nu vervuld. fAdvertentie Vraag ons prospectus voor het MULO-DIPLOMA RESA-HILVERSUM! (Bekende Schriftelijke Cursus) Utrechtseweg 33 - Tel. 45432. ARKELDIJK e'>l2rsivaard ALMKERK 13 AMSTELOIJK ALNITAK n-rtr OLITAR v.rlf. Salaam n cartaso 12 v outy-iwi caltex amsterdam 12 i CALTEX UTRECHT p DALERDUK "l2 v. J langkoeas lei oerkerk n. Beyrouth leto i LEI OERKERK ORANJE NASSAU MERWEHAVGN *12, v.'; Dujlllu-O, MAAS LLUYO 16 ït Bolftti»»» OMMENKfcRK ridderkerk 12 t SOMMELSOIJK I ESSO AMSTEROAM 12 v. MaMA.nl Bres* ""d" CLHW0UT5OIJK 12 v. Terneiupn FRIESL^D <KRL> 13 70 I FOR'CST LAKE 12 100 M GULF ITALIAN 12 1BO .1 r MOZAMBIQUE IC Ï"'v Li«/p&i- jisaoane 12 430' VEERSE MEER VOOR 4000 BOOTJES G. W. Oskamp over recreatie bij afsluiting Grevelingen De Y.Y.V. Burgh-Haanistedc hield dezer dagen een goedbezochte leden vergadering in hotel Bom te Haam stede. De waarnemend voorzitter, de heer V. H. Lijssen heette in zijn openingswoord onder meer welkom de provinciale V.V.V.-directeur, de heer G. W. Oskamp, die een beschou wing hield over wat op het 10 mei aanstaande te houden congres, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de V.V.V. Burgh-Haamstede be handeld zal worden. Daar in 1970 de Grevelingen zullen worden afge sloten is het nu reeds noodzakelijk de aaudacht te vestigen op de re creatiemogelijkheden om de Greve lingen. In 1955 werden reeds plannen gemaakt voor het Veerse Meer. Met hét oog op de' binnen enkele jarén té verwachten grote toename •van de recreatie-activiteiten op en rondom de - gezamenlijke Zeeuwse meren, is hiervoor-ook belangstelling gewekt.'in de Tweede Kamer... Zo hebben onder meer' ook de Plano logische dienst. Rijkswaterstaat en Staatsbosbeheer bemoeienis met deze projecten. De bevaarbaarheid van de Grevelingen zal éven groot zijn als die van de Loosdrechtsc, Kager en Reeuwijlcse plassen te samen. Om een beeld te geven van de enorme opnamecapaciteit van deze Zeeuwse meren zij hier vermeldt, aldus de heer Oskamp, dat bij een bezetting van twee bootjes per ha. alleen al het Veerse Meer met zijn 2000 ha zo'n 4000 bootjes kan opnemen. Dat hierbij dan nog geen sprake is van een overbezetting moge blijken uit het feit, dat b.v. de Kagcrplassen een botendichtheid bezitten van 7 per ha, en elders in ons land zelfs tot 13 per ha. Na de voltooiing van de Deltawerken valt een zeer groot recreatiegebied open (waarschijnlijk het grootste van West-Europa) met een zeer gro te opnamecapaciteit, waarvoor ook de stad Rotterdam geïnteresseerd blijkt te zijn. Er zullen echter gron den ter beschikking moeten blijven voor de oestereultuur. daar dit de aantrekkingskracht voor de rustzoc- kenden belangrijk stimuleert. Volgens de heer Oskamp waren in Zeeland in 1959 1 3/1 miljoen over nachtingen. in 1961 twee miljoen: in twee jaar tijds dus een toename van 33 procent. De heer Lijssen deelde voorts nog mede. dat door samenwerking met de V.V.V. Renesse en Burg-Haamstede 'n gezamenlijke ballonoptocht en 'n kampvuur gehouden zal worden. Op 10 mei zal met een feestavond liet 50-jarig bestaan-van de vereniging worden gevierd. Waarschijnlijk kan in het evenementenprogramma door. de zweefvliegclub een demonstratie parachutespringen worden verzorgd, waaraan 12 parachutisten hun me dewerking zullen verlenen. Dc administrateur van de vereniging, de heer J. D. van Nieuwcnhuize, deel de mede, dat vanaf 1 januari j.l. Feestconcert Residentie- Orkest op dinsdag 8 mei Ter afsluiting van het bezoek van net koninklijk gezin aan Zeeland, zal het Residentie-orkest onder lei ding van Willem van Otterloo op dinsdag S mei een feestconcert. ge- "en in de Vlissingse St.-Jaeobskerk. Uitgevoerd zullen, worden het tweede pianoconcert in bes van Beethoven cn dc dorde symfonie in d Jriein van Bruckner- reeds meer dan 3000 gidsen werden verzonden. Op een vraag van een dei- aanwezigen deelde de heer Lijssen mede, dat met het benoemen van een voorzitter zal worden gewacht tot iemand kan worden gevonden met dezelfde belangensfeer als de aftre dende voorzitter, jhr. Roell. Drs. E. Raimond sprak in Vlissingen voor N.I.R.I.A. Voor de afdeling Zeeland van het Ne derlands Instituut vau Register-Inge- nieurs en Afgestudeerden van Hogere Technische Scholen N.I.R.I.A. heeft donderdagavond in hotel „Britannia" te Vlissingen de heer E. Raimoud, astronomisch drs. verbonden aan de Leidse sterrenwacht, gesproken over „Radiostraling van het waterstof atoom onthult de houw van orizë spi raalnevel". Nadat de voorzitter, van de afdeling Zeeland, de lieer L. H. J- de Bruyu, een welkomstwóórd had gesproken, vertelde drs. Raimoud hoe men tot de ontdekking is geko men, dat ons sterrenstelsel een dls- eusvorm heeft. De Nederlander J. C. Kapteyn onder zocht welke plaats wij in dit stelsel innemen. Hij kreeg echter door de telescoop slechts een klein gedeelte van het stelsel te zien, doordat zijn „zicht'.' werd belemmerd door stof deeltjes, die zich tussen de sterren bevinden. Tussen de sterren bevinden zich echter ook ijle gaswolken, die voor 99 procent uit waterstof be staan. Dc waterstofatomen zenden als zij een bepaalde verandering van energie ondergaan, radiogolven uit. Door deze golven met een radioteles coop op te vangen, heeft men de juis te omvang van ons sterrenstelsel kunne® bepalen. Na een korte pauze gaf drs. Raimond enkele technische eigenaardigheden van optische- en radiokijkers. Tevens vertoonde hij een film over de radiotelescoop te Koolwyk. Daarna liet hij in een rol prent dc technische opbouw van de grote radiotelescoop te Dwingeloo zien. Aan het eind van zijn causerie beantwoordde drs. Raimond een groot aantal vragen, die hem naar aanlei ding van zijn onderwerp werden ge steld. Aan het slot van de bijeen komst sprak de vïce-voorzitter van de afdeling, de heer J. R. Rém. een afscheidswoord tot. de heer De Bruyn. die in verband met zijn benoeming tot onder-directeur van de Bïjker's Aannemingsbedrijf N.V. te Gorin- chem, de afdeling gaat verlaten. N'AGE KOM EN FAMILIEBERICHTEN Heden overleed zacht en kalm in het Sint- Anloniusziekenhuis te Oostburg, afd. pension, onze lieve zuster en tante MARIA SüZANNA CLARISSE, weduwe van A. J. Versprille, in de ouderdom van ruim 89 jaar. Uit aller naam, B. J. Clarisse J. W. Bollaert- Clarisse Oostburg. i3 april 3962, Zuidzandsestraat 41. De teraardebestelling <a! plaatsvinden op maandag 16 april 1962 des voormiddags om 31.30 uur op de alge mene begraafplaats te Oostburg. Heden is van ons heengegaan onze lieve, zorg zame man en vader ANDRIES VAN DER WAL, echtgenoot van Rieiiu Aatje Goziena Wagenaar, eerder gehuwd met Rosalie Arturien Maertens. Vlissingen: R. A. G. van der Wal-Wagenaar H. A. J. van der Wal H. B. M. Smals Vlissingen, 13 april 1962 Singel 22 A- Liever geen bezoek. De crematie zal plaatshebhen op dinsdag 17 april a.s. te Driehuis-Westerveld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6