Eb en vloed in Grevelingensluis oE BILT Zeeuwse Almanak E.E.G. KAN VOOR ZEELAND GUNSTIG ZIJN IN TOEKOMST PLANNEN VOOR KUSTGEBIED WEST ZEEUWSCH-VLAANDEREN 'jvui VERWACHT. 2 PR OVIN CI ALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 APRIL 1962 De schutsluis in de Grevelingendam onder de wal an Bruinisse is verbonden met het open water. Een baggermolen heeft de dunne dam- wand, die het inwendige van de sluis nog van het buitenwater scheidde, doorgegraven. Dat is gebeurd, nadat enkele weken lang een dragline aan de wal rondom het betonnen gevaarte aan de oostelijke kant had ge knaagd. Gisteren was het zover, dat er op het laatste restant van de damwand geen plaats meer voor een dragline overbleef. De baggermolen nam zijn taak over en enige tijd later had den eb en vloed vrij spel in het binnenste van de sluis. Het wachten is nu nog op de komst van de sluisdeuren. Wanneer die eenmaal geplaatst zijn, zal ook de westelijke wand rond de sluis worden weggehaald. Zijn daarna de geleide- werken aangebracht dan kan de sluis voor de scheepvaart worden opengesteld. Wielrijdster door trein gegrepen en gedood Vrijdagmorgen tien minuten voor hatf tiitt is de'69-jarige mejuffrouw M. de Vos uit Goes, toen zij met haar rijwiel de onbewaakte overweg te 's-Heer Hendrikskindcren overstak door een trein gegrepen, die uit de richting Goes kwam. Mejuffrouw De Vos werd van de spoordijk geslin gerd en moet op slag gedood zijn. De treïu had tien minuten vertraging. Arbeider bij ongeval op „De Schelde" gedood Bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen is vrij dagmorgen in één der lasloodsen een dodelijk ongeval gebeurd. Bij de voormontage van een sectie is ■toen deze sectie met behulp van een kraan werd gekeerd een stalen kabel gebroken, waardoor de sectie viel. De 34-jarige I.. Kenter, wonen de aan de Schuïtvaartgracht te Vlis singen, werd zo ongelukkig getrof fen, dat hij op slag werd gedood. ywwvwwwwvwwvvwwwwvvwwvv Droog maar koud weekeinde Een hogédrukgebied, dat zich langzaam over de Noordzee en Scandinavië uitbreidt, zal tij dens het weekeinde voor een te koude noordelijke luchtstroom zorgen. Het blijft op de meeste plaatsen droog met zonnige pe rioden, maar de temperatuur komt niet veel hoger dan 8 a 9 graden. De lucht, die over het zeewater strijkt, wordt sterk afgekoeld, doordat het water een temperatuur van ongeveer 5 a 6 graden heeft. Wel een groot verschil met 1949, toen 15 en 16 april de beide paas dagen waren met temperaturen die ook in Zeeland met 24 a 26 graden stegen. In de afgelopen dertig dagen zijn er maar 2 dagen voorgekomen, die iets warmer dan normaal waren. Het te koude weer zal de komende dagen nog voort duren, ondanks opklaringen. MR. SCHLINGEMANN IN KRUININGEN: ftjaayiiawwwvvvwvvvwwywwwwywvwvwwwwvwwwwwwvwvwi/vvwvwvvvwwwwwAAWwwwwwwwwvw Collecte De te Yerseke gehouden collecte voor het Rheumafonds bracht 430.73 op en voor Simavi 318,70. De leerlingen van de protestantse christelijke school te Hoedekensker- ke haalden met prikkaarten oen be drag van 87,op voor de Simavi. Centrale verwarming S AWE MA N.V. KtdsHtal II - Middelburg ld, 01180-2962 (Slot van pag. 1) Verder voorziet het structuurplan in de aanleg van een weg die de verbinding verzorgt tussen Knok- be en de badplaats Cadzand via Retraneement. De weg is onge- veer twee km uit de kust gepro jecteerd. De structuurschets past zich verder aan bij de gedachte dat de zeewering in de toekomst zal worden gevormd door een kunstmatig opgeworpen dui- VAN TOT lijfje 10 x 10 Ook in Lewedorp gaat men nu de 10 x 10 actie afsluiten. Dit gebeurt zondag op sportieve wijze op het voetbalterrein, waar een elftal van de plaatselijke postduivenhoudersvereni- ging in het veld komt tegen een elftal van de vrijwillige brandweer uit 's-Heerenhoeb. Reeds eerder hebben beide elftallen zich ingezet voor de 10 x 10 actie: enkele weken geleden speelden zij een wedstrijd in 's-Hee- renhoek en de uitslag was toen 21 voor het elftal van de „Postduif'. Sindsdien hebben beide elftallen flink geoefend, zodat de revanche in Lewe dorp een spannende strijd beloofd te worden. In Yerseke is intussen al be kend geworden hoeveel de 10 x 10 ac tie in deze gemeente heeft opge bracht. namelijk 1400. waarmee het dorp van de oesters en mosselen lang geen gek figuur slaat. DE EERSTE Bijna even belangrijk is het nieuws, dat uit Zeeuwscn-Vlaanderen komt. In Hoofdplaat heeft de familie Ver plank woensdag cn donderdag een boerenzwaluw gesignaleerd cn zover ons bekend is dit dc eerste. Een vroe gertje. maar tevens ook een Iatertje want het afgelopen jaar werd de eer- PROJECT... Donderdag is - zoals ge gisteren uitvoerig hebt kunnen lezen het grote besluit gevallen: Zeeland krijgt zijn Oosterscheldebrug. Gelukkig. Te lang reeds hebben wij het zon der iets van formaat moeten doen. Ga maar na: Friesland heejt zijn af sluitdijk, Utrecht zijn Domkerk, Rot terdam zijn Euromast, Limburg zijn vlaai en Drente de hunebedden. Al lemaal zaken van importantie en wat konden wij daar tegenover stellen! Goed, oesters. En de P.Z.C. natuur lijk. Maar daar hield het dan ook ver mee op. Hier en daar in den lande sprak men ook nog wel eens met- ont zag over de grote veerboten op dc Wester schelde, maar veel zoden zette dat toch niet aan dc dijk. Ecu brug van vijf kilometer lengte, dat is andere koek. Daar kunnen ive mee voor de dag komen. Dat is tenminste een project om alle Rot terdammers van in de Euromast te doen klimmen, alle Friezen de afsluit dijk mee op te jagen en allen Dren ten in hun hunebedden te doen krui- p en. De langste brug van Europa. Niet meer. Maar om de drommel ook niet minder. ste zwaluw twaalf dagen eerder ge meld. EXCURSIE Nooit te oud om te leren, luidt j het gezegde en daarom gaan dc leden van de studieclub voor de glascultuur in Kapelle vandaag een bezoek brengen aan enkele bedrijven in de omgeving van Bie- zelinge om hier hun licht eens op te steken. Deze excursie maakt de studieclub op initiatief van de I Zeeuwse groentetelersvereniging. RUILAVOND Een paar dagen later woensdag 18 april komen de postzegelver zamelaars aan hun trekken als de filatelistische vereniging Delta uit Middelburg, sectie Vrederust te Ber gen op Zoom, in de koffiekamer van het hoofdgebouw van Vrederust een ruilavond organiseert. DEMONSTRATIE Weer heel wat weekjes later zon dag 17 juni organiseert het comité „Walsoorden" een daverende water ski-demonstratie. Het is niet de eer ste maal, dat het actieve comité een dergolijk evenement op haar pro gramma heeft. In 1961 had men na melijk ook 'n dergelijke demonstratie georganiseerd, maar het weer was toen een spelbreker, ofschoon er toch nog verschillende belangstellenden langs de Scheldeoever stonden te kij ken. De watersportliefhebbers die i7 juni komen, krijgen onder andere de Belgische waterski-kampioenen te zien, die een spectaculair programma zullen afwerken, waarin de spring- schans een belangrijk onderdeel vormt. Hoe het verdere programma er uitziet, houdt het comité echter nog geheim, maar wel belooft hel iets groots te worden. ZESDE PRIJS Tot slot nog een berichtje, dat vooral verzamelaars zal interesse ren. Tydens een internationaal congres voor verzamelaars van luchtpoststukken wist de heer K. Otte uit Sint-Laurens een zesde prijs weg te slepen, hetgeen ze ker een prestatie genoemd mag worden. nenrij achter een zich in na tuurlijk evenwicht bevindend strand. Dit betekent, dat de duinenrij zal worden opgespoten tot deltahoogte waardoor de terreindiepte van het duinge bied aanmerkelijk groter zal worden dan het tegenwoordige, fn feite een vergroting dus van f het werkelijke recreatiegebied', Plannen Verschillende van de in de struc tuurschets passende uitbreidings plannen zijn nog in voorbereiding bij de stedebouwkundigen van de deelnemende gemeenten. In grote lijnen kan worden gesteld, dat het toekomstige recreatiegebied van Breskens ten westen van de veer haven komt. Groede heeft een plan geprojecteerd in de Kleine Polder. Nieuwvliet heeft reeds twee bijzonder aardige plannen (een zgn. „duur" en een „goed koop") ten zuiden van de Zwarte- polder en de Adornispolder. Te Cadzand ia ten zuiden van de Kie vitenpolder in aansluiting met de bestaande badplaats een bebou wing geprojecteerd van dezelfde allure als die in Cadzand-Bad. Een tweede plan is geprojecteerd in de Vlamingenpolder. Hier komen bungalows en kampeerterreinen. Nabij het Zwin (Retranchement) is gedacht aan een vrjj grote be bouwing van bungalows en bijko mende voorzieningen en de aanleg van kampeerterreinen. In Bres kens, Nieuwvliet cn Cadzand is in beperkte mate hoogbouw gepro jecteerd. G emeenschappelijke regeling Tijdens de informatieve bijeen komst van 9 mei aanstaande zal. verder een uiteenzetting worden - gegeven over een voorgestelde ge meenschappelijke regeling tussen de vijf kustgemeenten. Gedacht is hier aan een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam dat de beharti ging van de verdere ontwikkeling van de recreatie in het West Zeeuws-Vlaamse kunstgebied wil gaan bevorderen. Haar taak zal zijn: a. vaststellen van de reeds genoemde structuurschets en b net bevorderen van: le de totstandkoming; c.q. in stand houden en verbeteren van de nodi ge gebouwen, terreinen en wer ken 2e de totstandkoming, instandhou den cn verbeteren van natuur- cn landschapsschoon 3e totstandkoming van eventuele maatregelen op het gebied van de openbare orde. veiligheid, zedelijk heid, gezondheid en rust; 4e andere maatregelen, die in het algemeen tot de ontwikkeling van het betrokken gebied bijdragen, in het bijzonder die tot ontwikkeling van de recreatie. Gedacht wordt aau de benoeming van een algemeen bestuur, een da gelijks bestuur en een voorzitter. Uiteraard zal het bestuur van de gemeenschappelijke regeling als de gemeenteraden aau het ont werp hun goedkeuring hebben ver leend zich verder geconfron teerd zien met allerlei andere za ken zoals grondaankopen, even tuele onteigeningen, aanvragen van rijkssubsidies, en dergelijke. De algemeen-secretaris van dc Z.L. M„ mr. J. F. G. Scblingemann heeft tijdens de vrijdagavond in „I)e Ko renbeurs" te Kruiningcn gehouden vergadering van dc lering Oost Zuid- Beveland der Z.L.M. ais zyu mening weergegeven dat de Europese Eco nomische Gemeenschap voor de Zeeuwse land- en tuinbouw bepaald gunstig kan zijn. De heer Schlingemann zette ook uiteen, waarom dit het geval kan zijn. „We zitten in Zeeland in de goede hoek, omdat hier vele gunsti ge factoren voor dc land- en tuin bouw pleiten. We zitten met onze produkten aan de goede kant", aldus mr, Schlingemann. Hij wees er ook op, dat de landbouw in Nederland in vergelijking met hot totale E.E.G.- gebied slechts een klein deel pro duceert. Als voorbeeld noemde spre ker de zuivel. „De jaarproduktie melk in Nederland bedraagt 6 VI mil jard kg, in het E.E.G.-gebied echter 67 miljard kg. „Hel maakt dus vrij wel niets uit of wij onze melkproduk- tie met een kwart miljard kg zouden inkrimpen, aldus mr. Schlingemann. Spreker verwachtte, dat voor Ne derland op den duur een hogere graanprijs uit de bus zal komen. Hij stelde daar tegenover dat de landbouwers er rekening mee zullen moeten houden, dat de lo nen in E.E.G.-verband zullen stijgen. Om een goed figuur te slaan in de E.ElG. diént Nederland volgens hem ■ïnét' riame aandacht te schenken aaiï een lage kostprijs. Oók een goede kwaliteit Van net produkt achtte hij van gróót belang. Wat dit laatste betreft zit Zeeland over het alge meen wel gunstig. Op de langere duur gezien behoeven wij de Euro- mai'kt niet af te wijzen, betoogde mr. Schlingemann. In het begin van zijn betoog had spreker een verhelderende schets gegeven van de totstandkoming van dc E.E.G. Voorts ging hij nader in op het graanbeleid' in de E.E.G. en hij schonk ook speciale aandacht aan de wijze van tot stand komen van de verschillende besluiten. Op zijn inleiding volgde een interessante discussie. De vergadering werd wegens ziekte van voorzitter C. J. v. d. Werff ge leid door de heer E. A. Suy. Tijdens liet huishoudelijk gedeelte der ver gadering werd de lieer Suy herkozen als lid van het dagelijks kringbe- stuur. Vallende ijzeren plaat trof arbeider Op de Terneuzen Scheepsbouwmaat schappij heeft de 15-jarige J. O. uit Hoek vrijdagmiddag een ruim 1400 kilo wegende ijzeren plaat op een van 'de benen gekregen. Dc jongeman werd met een scheenbeenbreuk over gebracht naar het Julianaziekenliuis te Terneuzen. Het ongeval gebeurde bij het optakelen van een scheeps- plaat die losschoot, doordat een der' klemmen niet voldoende was vastge draaid. Nieuwe faciliteiten voor Breskense haven Breskeus is bij Koninklijk Besluit van 26 maart j.l. aangewezen als los plaats voor zee- en rivierschepen. Bo vendien is de haven van Breskens newachl. Eén en ander betekent een verklaard tot eerste en laatste doua- uitbreiding van de havenfaciliteiten van Breskens; de. douane, die er voor namelijk gespecialiseerd was in ge distilleerd- en omzetbelastingzaken, zal nu ook worden belast met het. in- en uitklaren, waarvoor de schepen vóórdat deze beslissing afkwam naar Vlissingen moesten varen. KUNST „In de laatste minuut" Vlissingen, „Britannia"; „Het Vlissingsch Schouwspel" DE AMATEUR-TONEELVERENI GING „Het Vlissingsch Schouwspel" heeft gisteravond in „Britannia" te Vlissingen het toneelspel „In de laat ste minuut" van Henry Denker cn Ralph Berkey opgevoerd, in een ver taling van Pierre Janssen. Dit is een heel formeel begin van een toneel verslag; een begin, dat met op zet zo formeel is gehouden om maar vooral direct van de feiten af te zijn en óók om even het accent te leggen op het begrip „amateur". Het is namelijk een voorstelling ge worden, die niet zo zeer om droge, zakelijke feiten vraagt als wel om een opgetogen analyse van wat ama teurs hier gepresteerd hebben. Waar bij het natuurlijk wel moeilijk is om de begrippen „opgetogen" en „ana lyse" onder één noemer te brengen. Óm met die opgetogenheid te begin nen; die is onverdeeld omdat „Het Vlissingsch Schouwspel" met deze voorstelling weer eens bewezen heeft, dat degenen die voor het toneel de ware liefde koesteren tot waarlijk grootse prestaties in staat zijn. Mits men bereid is er enige krachtsinspan ning voor op te brengen en dat is hier gebeurd. De analyse. De Vlissingse amateurs hebben het zich kennelijk willens en wetens met de opvoering van dit stuk niet gemakkelijk gemaakt. Ten eerste vergt het een uitvoerige rolbezetting, ten tweede is logisch daar uit voortvloeiend de mise-en-scène lang niet eenvoudig, ten derde vergde het ingrijpende decor- en belichtings voorzieningen en tenslotte ging het om een probleemstuk, waarin veel gesproken wordt. De auteurs wierpen zich op het pro bleem van de moderne oorlog, die „gevoerd wordt tegen de geest van de mens", zoals het in de program matoelichting wordt gesteld. De Korea-oorlog diende als uitgangspunt en daarin vervat de factoren hersen spoeling en persoonlijke verantwoor delijkheid. Geen geringe zaken om in het bestek van een toneelspel in drie bedrijven te behandelen, maar de schrijvers zijn er4 niettemin in ge slaagd hun gegeven boeiend uit te werken. Zij vonden er een nogal ge compliceerde intrige voor, waarin een majoor ttjdens zijn gevangenschap in een communistisch kamp voor een uiterst zware keuze wordt gesteld. Hij faalt in het oog van een deze za ken in universeel verband ziende ge neraal; hij slaagt in het oog van een in nauwer menselijk verband denken de mede-officier, die als jurist zijn zaak te behandelen krijgt. Met flash-backs wordt de beklem mende kampsituatie getoond, voor het overige speelt het stuk zich af in dc kamer van de officier-commissa ris, die de betrokkenen in dit drama verhoort en die tot taak heeft advies uit te brengen over het al dan niet voor de krijgsraad brengen van de van verraad beschuldigde majoor. Het wordt een moreel steekspel met vele fascinerende, in-menselijke fa cetten en met vele mogelijkheden tot sterk spel. Die mogelijkheden nu zijn in de gisteravond onder regie van Anton Gillissen gegeven voorstelling ton volle benut, ondanks het feit, dat men te elfder ure twee rollen door invallers moest laten bezetten. Er is metterdaad sterk spel te zien gegeven door Fred Florusse als de door zijn geweten gekwelde jeugdige luitenant; door Jacques Corbeel als de scherpzinnige, voor rechtvaardig heid vechtende officier-commissaris en met name ook door Anton Vader als de van verraad beschuldigde ma joor. Drie zware, het uiterste aan concentratie en beheersing vergende rollen en stuk voor stuk ook bewon- deringswaardig geconcentreerd en be heerst gespeeld. Met grote natuurlijkheid zette Ineke Schippers-Vermaas daar een intel ligente WAC-korporaa! tegenover; ingetogen en zuiver vertolkt, terwijl Jan Knujjt als de flegmatieke ser geant Baker uitstekend op zijn plaats was. Een mooie, gave typering, met veel gevoel voor nuancering ge bracht. Anton Gillissen, die het geheel strak en toch met de nodige souplesse had geregisseerd, stond bovendien voor de zware taak om als invaller de gcncraalsrol op zich te nemen, het geen hij gezien de omstandighe den uitstekend deed. De tweede invaller. Jan Henneman. bracht het cr als dc sadistische kolonel Kim ook voortreffelijk af cn Leny Vader- Lagaaij gaf een' gevoelige interpreta tie van de majoorsvrouw. Nico Stolk speelde met overtuiging én overtui gend de vertwijfelde, door martelin gen gebroken verrader; een korte, maar intensief doorleefde vertolking cn voor zorgvuldi" afgewerkte bij rollen zorgden tenslotte Geert van Oorschot, Kees Woltering, Kees Co- lijn, Frans Brandenburg, Geert van Oorschot Az. en (nogmaals) Jan Henneman. Met de opvoering van „In de laatste minuut" heeft „Het Vlissingsch Schouwspel" alle eer ingelegd, die een amateur-toneelvereniging zich maai' kan wensen. Vanavond is er wederom een voor stelling. v. B.' Gisteren is één van Zeelands snelste mannen, namelijk de Dynamo-atleet Hans Bostelaar uit Middelburg, in het huwe lijksbootje gestapt met mej. Bep Willeboordse. Dat gebeurde in het gemeentehuis van Souburg, waar Dynamo-atleten voor de ingang een erehaag vormden, toen deze geziene sportman en zijn jeugdige echtgenote de belangrijkste stap in hun leven gedaan hadden. (FOTO P.Z.C.) VWW*VVWWWWVWWVW NOORDELIJKE WIND Wisselende bewolking niet enkele verspreide buien Matige tot krach tige wind tussen noord en noordoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN. 15 april Zon op 5.45 onder 19.36 Maan op 14.46 onder 04.28 16 april Zon op 5.43 onder 19.38 Maan op 15.50 onder 04.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2