Schouwse jeugd over de brug? TIM VOOIS TIMER THIJS „Straks kunnen we ook eens ge makkelijk naar de overkant" be seft ze vervolgens. Per bromfiets wel te verstaan. Rina is namelijk ook een groot liefhebster van bromfietsen, achterop bij haar verloofde. Ze herinnert zich dat ze enkele meisjes wel eens heeft horen ver tellen dat ze liever in Goes zou den gaan werken omdat de ver diensten daar hoger liggen. „Dat zou goed kunnen met die brug", meent ze. En dan heeft ze aan de mogelijkheid van Rotterdam nog niet eens gedacht... Natuurlijk begrijpen deze Schouwse jongeren, dat de brug niet alleen of liever gezegd: helemaal niet bestemd is voor jongelui die een uitje willen heb ben. Die brug is er om Zeeland als geheel een rechtstreekse ver binding met het westen te geven. En als zodanig is dit project een deel van een „centrale" weg, waarvan ook de Haringvlietbrug deel uitmaakt. Die weg betekent betere verbindingen voor Schou wen naar het noorden en het zui den. De jongeren echter kijken vooral naar het noorden. NOODTOESTAND In de zieken- en bejaardentehui zen in Den Helder heerst sedert enige tijd een noodtoestand we gens gebrek aan personeel. Aan alle meisjes in Den Helder, die binnenkort hun eindexamen doen, is daarom kortgeleden de harte- kreet gericht: Stel een jaar van je leven beschikbaar voor het ambacht dat „helpen" heet. Reeds geruime tijd is een uit verschil lende geloofsgroeperingen ge vormd comité druk doende zich op de hoogte te stellen van ver zorgende beroepen. I-Iet comité is tot de conclusie gekomen dat voorlichting op dit gebied drin gend noodzakelijk is. De meisjes van Den Helder, en dat zijn er heel wat, worden met hun ouders in de gelegenheid gesteld naar des kundigen te komen luisteren. Ze worden dan aangeraden na het eindexamen eerst een jaar te gaan werken in de zieken- en be jaardentehuizen. Een jaar helpen zou voor het verdere leven van de meisjes van veel betekenis kun nen zijn, aldus het comité. De Zandkreekdam verloste Noord-Beveland uit een oud isolement en bracht er ook een nieuw geluid. Dat nieuwe geluid was de klaagzang van jeugdverenigingsbesturen die plotseling merk ten dat vooral op de zaterdagavonden de opkomst van de verenigingsleden snel tanende was. Was dat zo vreemd Geef een jonge Noordbevelander een bromfiets en een dam en de wereld gaat voor hem open. Dat wil zeggen, hij kan zijh eiland verlaten en betreden wanneer hij maar wil, hij is niet meer gebonden aan de beruchte „laatste boot" en kan er dus eens „uitvliegen". De Noordbevelandse jeugd heeft een dankbaar gebruik gemaakt van de dam. Dat is vooral in Goes te merken, waar stromen jonge lieden van het voormalige eiland op zaterdagavonden graag heen trekken. Zigzag heeft met belangstelling kennis genomen van de grootse plannen van de provincie een brug te slaan tussen Schouwen en Noord-Beveland. Een vaste verbinding dus die het zo geïsoleerde Schouwen-Duiveland aan de zuidzijde uit zijn isolement zal verlos sen, terwijl dat aan de noordzijde door de Grevelingendam zal gebeuren. Wat zal de Schouwse jeugd straks doen Naar Holland trekken over de Grevelingendam Rustig op het eiland blijven zitten? Of komt de De 17-jarige Parisiënne Ghislaine Peterlin is op Corsica uitgeroepen als Miss Twist 1962. Na veel „gedraai" liet de jury het oog op haar vallen. Op de foto wordt Ghislaine aangemoedigd door zangeres Annie Cordy (links), en zanger Luis Mariano. Naar Walcheren en Beveland? In Zierikzee hebben we met jonge Schouwenaars over deze mogelijkheden gesproken. De directe verbinding naar Rotter dam, ja, die spreekt aan!" Of zonder meer op het eiland blijven zitten om de dingen die komen gaan af te wachten.... Ook wil er bij de meesten wel in. Maar liet enthousiasme over de Oosterschel- debrug die in 1965 gereed zou moeten zijn... bleek uiterst gering. Dc Schouwse jeugd heeft er niet zo veel behoefte aan om via de nieuwe brug nog verder het Zeeuwse „achterland" binnen te dringen. Men gaat echt liever naar Rotterdam. Dat is ons wel duidelijk geworden uit de vele ge sprekken die we in Zierikzee heb ben gevoerd en waarvan we er hieronder enkele laten volgen: MOOI PLAN Koos van den I-ïeuvel vindt het een mooi plan, dat van die brug, maar of er dan meer Schouwse jongelieden naar Beveland en Walcheren zullen trekken dan nu per boot gebeurt. Nee, daar gelooft Koos niet in. Koos (16 jaar, klasse 3b Prof. Zeemanlyceum) neemt aan dat voor handel en industrie een der gelijke brug wel nuttig kan zijn. „Voor ontspanning hoef je niet over die brug te gaan", meent hij, wat dat betreft is er in Zie rikzee ook wel genoeg te bele ven. Nee, dan kan je beter meteen naar Rotterdam gaan als je er echt eens uit wilt gaan. Grote steden trekken veel meer". Daar komt bij dat vele Zierikzeese ly- eeïsten familie in Holland hebben. „Waarom zouden wc naar Goes, Middelburg of Vlissingen gaan als je zo gemakkelijk naar echte p™ steden als Rotterdam en Den i Haag kunt?" „O ja, er zullen zijn die over de eens in Goes of gaan kijken. Maar men, nee dat zeker Koos (tweemaal Ze oen hoogspringen geweest. Sprong: 1.65 meter) via de brug mogelijkheden tot betere provin ciale contacten, zoals op sportge bied. „Een mooi plan", zegt hij nogmaals", maar een brug over de Westersphelde zou pas effect hebben". Of de toestromende jeugd van buiten een steeds groter stempel zal drukken op de mentaliteit van de Schouwse jeugd? „Ja, ik ge loof van wel. Vooral in de mode, dat is al te zien. Men zal wat sneller mee gaan doen, verwacht ik". MODE Die brug zal een hele verbete ring zijn want de veerdien- 37 sten zijn veel te lastig. Als die brug er ligt kun je je natuur lijk sneller verplaatsen", is de al gemene en reeds bekende visie Bovendien kun je zo gemakkelij ker naar een goed toneelstuk, een bekende musical of een goede film". Wim Zondervan spreekt uitsluitend over de Grevelingen dam. Niet over de Oosterschelde- brug, „waarvoor je nog tol moet betalen ook". „Rotterdam is veel aantrekkelijker" FILMS De 21-jarige Rina Schouwe- naar, afdelingseheffin van een Zierikzees filiaal heren- maatkleding, heeft er eigenlijk nooit zo over nagedacht. „Als, ik in Goes naar een mooie film wil hoef ik dus geen stukje te mis sen vanwege de laatste boot", denkt ze hardop, zich bezinnend op de mogelijkheden die de Oos- terscheldebrug kan bieden. Ilïna is een groot fihnliefhebster, ,,'t Geelt niet welke". van Tineke Quist (18, verkoop ster in een boekhandel), maar ook zij denkt er eenvoudig niet aan om dan eens lekker vaak naar Goes, Middelburg of Vlissingen te gaan terwijl het zo eenvoudig is om even naar Rotterdam te wip pen. „Haamstede wordt 's zomers een soort Scheveningen", vermoedt ze, maar ze denkt toch niet dat de Schouwse jeugd daarbij in ern stige mate door de jeugd van bui ten za.1 worden beïnvloed. „Uiter lijk misschien wel. Op modegebied bijvoorbeeld zal er wel wat ver anderen. Nauwere rokjes, naald hakken enzovoort. Die dingen zie je hier nog niet zoveel". ROTTERDAM Ik ga echt liever naar „Feye- oord" dan naar „Vlissingen" kijken zegt de uit Bruinisse afkomstige bankbediende-sport liefhebber Wim Zondervan .(20). Toen ongeveer twee jaar geleden voor de eerste maal de pocket „Een tien voor de tieners" verscheen (een keuze uit wat er in het afgelopen cursusjaar in de Nederlandse schoolpers het licht had gezien) schreven wij teleurgesteld dat onder de vele bijdragen er niet één van een jonge Zeeuw te vinden was. Een jaar later ver scheen er opnieuw een tien voor de tieners-pocket, en weer moesten we vaststellen dat het werk in de Zeeuwse schoolkranten nog steeds onder de maat was om een plaatsje in genoemde bloemlezing te krijgen. Maar de derde aflevering van „Een tien voor de tieners" is raak. Inderdaad, we vinden er een Zeeuwse naam in, die van Thijs West- sfrate (16 jaar) uit Middelburg. Zijn gedicht Farewell Blues werd overgenomen uit „Schivi", de schoolkrant van de Christelijke H.B.S. voor Walcheren te Middelburg. Wie is deze jonge dichter? Hij woont in een hoog huis aan de Rouaanse Kaai te Middelburg, een huis dat dankzij zijn vaders activi teiten enorm veel papier herbergt. Thijs is nummer drie van zes jon gens Weststrate, zit in de vierde klas h.b.s.-a, draagt ernstig een bril met dik montuur, werd gebo ren in Wemeldinge („vind ik wel leuk, want ook de moderne dich ter Jan Elburg komt uit Wemel dinge") en schrijft regelmatig voor zichzelf: poëzie en proza, met een warme belangstelling voor moderne dichters. Vijftigers in het bijzonder zoals Remco Campert („eigenlijk een nozem literator) Lucebert, Ellen War mond. „Ja, waarom schrijf je eigenlijk. Waarom? De een doet dit en de ander doet dat. Ik schrijf graag en hou ook erg van jazz-mn- ziek". Een ernstige, wat verlegen jongen. Natuurlijk is het leuk om je eigen gedicht gedrukt te zien. Le plaïsir de se voir imprii'né. In de schoolkrant lijkt het al aar dig w$t, maar in zo'n boekje ziet het er toch alweer veel beter uit". „Ik heb wel eens wat gedichten naar Remco Campert opgestuurd. Ter beoordeling. Ik kreeg ze net jes terug met een vriendelijke brief erbij. Campert vond de ge dichten nog teveel jeugdwerk. Dat kan, gezien mijn leeftijd, ook niet anders. Om goede gedichten te schrijven moet je veel doorleefd, veel meegemaakt hebben. Dan pas kun je de ervaringen goed weer geven in gedichten, schreef Cam pert. Daar heeft hij wel gelijk in". „Ja, proza schrijf ik ook. Dat wil zeggen, ik probeer het, maar het wil noa: niet zo best. Ik ben be zig aan een verhaal, misschien een lang verhaal. Het onderwerp is wel goed, maar je merkt al gauw, dat je het niet aankunt. Je neemt gauw te veel hooi op je vork". In dat hoge huis aan die Middel burgse kade dichtte Thijs dus het korte, vers dat zijn weg naar het boekje vond. We nemen het over: FAREWELL BLUES nu je me (o zo netjes) liet staan moet ilc mijn ogen een harnas aanmeten om jouw stem niet binnen te laten schijnen. een -protesterende bloedwarme vogel binnen in mij (ook wel hart genaamd) probeert de koude eischaal die hem omringt te doorbreken om toch nog desperaat tegen jou te spreken en ik kan hem slechts paaien met beloften en grote woorden. Eén zeer menselijke ervaring in zeer subjectieve en eenvoudige be woordingen. „Zo is het", zegt Thijs. Het kan iedereen overko men, denken wij. „Het is alweer enige tijd geleden dat ik liet ge dichtje schreef", zegt Thijs. In middels word je ouder en neem je afstand tot wat je vroeger schreef. Eh.... ik zou het vandaag al niet meer zo doen". Een tien voor tieners. Nijgh en van Ditmar, 's-Gravenhage- Rot.terdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 25