Minister beperkt de aardappelexport Moskou verwerpt kernstopvoorstel K.L.M. sluit contract met de P.A.L. Pleidooi voor verdere concentratie waterschappen CONTRABANDE" ARRIVEERDE OVER ZEE VEILIG IN DE HAVEN VAN OUDESCHILD ZATERDAG 14 APRIL 1962 PROVINCIALE ZEETJWBE COURANT Ook naar E.E-G.-Ianden BINNENLANDS TEKORT MAAKT MAATREGELEN NOODZAKELIJK Minister Marijnen heeft tot be perking van de uitvoer van aardappelen besloten, nu de mo gelijkheid van een tekort aan aardappelen voor de binnenland se voorzieningen in het laatst van het seizoen niet uitgesloten kan worden geacht, terwijl ook de prijsontwikkeling tot afrem ming van de export noopt. Naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt, zal het pro- duktschap voor aardappelen, dat de minister tot exportbeperkende maat regelen heeft geadviseerd, thans op aanwijzing van de minister overgaan tot contingentering van de uitvoer van aardappelen. Met ingang van 16 april 1962 zal de uitvoering van aard appelen alleen zijn toegestaan op uit voervergunningen, die bij het pro* duktschap voor aardappelen kunnen worden aangevraagd. Deze maatre gel geldt met voor goedgekeurde pootaardappelen. Hoewel het mede de bedoeling is een voor ons land belangrijke ex- Sort van aardappelen in stand te ouden, maar dan in een even wichtige verhouding tot de 'afzet van aardappelen op de binnen landse markt, acht de regering hot nationale belang van een re delijke aardappelvoorziening van de Nederlandse consument VRIJSPRAAK NA DODELIJKE INJECTIE I)e rechtbank te Amsterdam heelt gisterochtend de 74-jarige chirurg F. T. H. T. C. uit Amstelveen vrijgespro ken van het ten laste gelegde hoogst onachtzaam, onoplettend en onvoor zichtig handelen. Op S september 1960 diende hij de 28-jarige mevrouw E. L. de Heer- Meeuwis twee verkeerde injecties toe tijdens een onbelangrijke operatie in het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis in dc hoofdstad, tengevolge waarvan de patiënte is overleden. Tegen de chirurg had de officier van justitie mr. R. L. Heulcels een boete van f 2000 of twee maanden geëist. De rechtbank is van mening dat de chi rurg in de overtuiging verkeerde dat hij novocaïne injecteerde in plaats van de dodelijke stof. De rechtbank meent doordat deze noodlottige dwa ling werd veroorzaakt dat de chirurg de te injecteren stof niet had gecon troleerd. Ondanks deze fout kan geen schuld aan de dood van de patiënt worden verweten omdat de chirurg meerma len met de gediplomeerde verpleeg sters heeft samengewerkt en omdat hij niet is afgeweken van wat nor maal voorzichtige chirurgen in gelijke omstandigheden zouden hebben ge daan. De 36-jarige omloopzuster J. J. B. die zich tijdens de operatie in het flesje te injecteren stof vergiste, werd we gens onachtzaamheid conform de eis veroordeeld tot een boete van 100. De tweede operatie-zuster, de 38-ja- rlge C. J. J. S. werd overeenkomstig de eis vrijgesproken. Zij vulde de in jectiespuit met vloeistof uit het ver keerde flesje dat haar collega haar voorhield. De officier was van mening dat dit haar wel te verwijten was, maar dat de schuld te klein was om strafbaar te zijn. Wereldtentoonstelling in Moskou gaat niet door Radio Moskou heeft medegedeeld, dat de Sowjet-regering heeft besloten om, in tegenstelling tot de oorspron kelijke plannen, in 1967 in Moskou geen wereldtentoonstelling te houden. waarmede de bescherming van de openbare orde in het geding komt voldoende motief voor een ex- portbeheersende maatregel, die ook betrekking heeft op de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Zij acht zich daartoe aan de hand van de bepalingen van het E.E.G.- verdrag gerechtigd, daar bij een on geremde export het gevaar van een ernstig tekort aan aardappelen aan wezig zou zijn. Overigens wordt niet verwacht, dat als gevolg van deze maatregel de uitvoer naar E.E.G.- landen zal verminderen. Voorlopig wordt het totale voor ex port beschikbaargestelde kwantum aardappelen bepaald op 15.000 ton. Elke exporteur kan uitvoermachti- gingen krjjgen in een overeenkomsti ge verhouding tot zjjn aandeel in de gemiddelde uitvoer in de vier vooraf gaande oogstjaren. Verhoging van het totale kwantum hangt af van de verdere ontwikkeling. Miljoenenschade door brand in fabriek te Oss Bij een brand in de fabriek van de Laros Tapijtfabrieken N.V. voorheen Jan Willaru, gevestigd op het indus trieterrein aan de Kloosterstraat in Oss, is gisteren een fabriekshal met de grootste overspanning van Europa (55 bij 95 meter) geheel verwoest. Het vuur schijnt ontstaan te zijn nabij de centrale verwarmingsinstal latie. Binnen een kwartier stond de in 1958 gebouwde fabriek in lichter laaie. De overspanning, een zgn. brug-constructie, bestaande uit staal en glas, stortte in. Een enorme rook ontwikkeling ontstaan door de brandende tapijtstoffen hing bo ven de brandende fabriek. Er bestonden plannen om de thans verwoeste fabriek uit te breiden. De schade wordt door de directie op viereneenhalf tot vijf miljoen gulden geschat. De N.V. is verzekerd. Het bedrijf had, aldus de directie, een orderportefeuille op korte termijn, root drieëneenhalf miljoen gulden. De K.L.M heeft gisteren met de nationale luchtvaartmaat schappij van de Philippijnen „Philippine Air Lines" een over eenkomst gesloten, welke o.m. inhoudt dat de K.L.M. aan de P.A.L. een DC-8 verhuurt, voor een periode van zeven jaar, ter uitvoering van de internationale en intercontinentale lijndiensten van de P.A.L., o.m. naar Hong kong en San Francisco. De overeenkomst tussen Philippine Air Lines en K.L.M. is, zo vernemen wij van bevoegde zijde, in de plaats gekomen van een soortgelijke, zij het minder verstrekkende, overeenkomst tussen P.A.L. en Panam (Pan Ameri can Airways). De P.A.L. had name lijk een contract met Panam, dat de P.A.L. zekere rechten gaf op het tra ject San Francisco-Manilla van de „round the world service" van Pa nam. Bovendien sloot P.A.L. in no vember 1961 met Fanam een over eenkomst. volgens welke Panam aan P.A.L. een Boeiing 707 ter beschik king zou stellen voor het traject Manilla-Hong-kong/ De Philippijnse luchtvaartmaatschappij heeft beide overeenkomsten met Panam opge zegd. In luchtvaartkringen is men uiter mate ingenomen met de overeen komst die K.L.M. en P.A.L. sloten. Zij wordt beschouwd als bijzonder verstrekkend en bovendien als be wijs, dat de K.L.M. er, ondanks de moeilijkheden, naar streeft in ver schillende voor de wereldluchtvaart belangrijke gebieden een sterke po sitie op te bouwen. - Bij botsing in Guatemala drie studenten gedood Bij botsingen met de politie zijn dom derdagavond in Guatemala drie stu denten gedood en een gewond. I)e po litie vuurde op de studenten terwijl deze voor de San Carlosuniversite'it voorbereidingen troffen voor het symbolisch „begraven'» van de demo cratie in Guatemala, dat gisteren, vrijdag, zou moeten gebeuren. Vorige maand begonnen de studenten te demonstreren tegen beweerde on regelmatigheden bij de verkiezingen, KERKNIEUWS i Ds. Steenbeek 80 jaar Woensdag 18 april a.s. hoopt ds. R. Steenbeek te Amersfoort, emeritus predikant van de Nederlands Her vormde Kerk. 80 jaar te worden. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Ronse (België) H. Fa- ber, vicaris te Delft, die bedankte voor Kiel-Windeweer; beroepen te 's-Gravenhage (wijkgemeente 2 (20) A. van Es te Hengelo (Ov.); beroe pen te Bennekom (toez.) J. P. van Roon te Ermelo; bedankt voor Arne- muiden E. J. Schimmel te Oud- Bei jerland; bedankt voor Nedcrhe- mert R. W. Steur te Doornspijk: be dankt voor Oldebroek L. Kievit te Putten; bedankt voor Tholen en voor Nieuwerkerk aan de IJssel P. J. Bos te Sprang. GEREF. KERKEN Beroepen te Zuidbroek en Harkstede' J. L. Bel, kandidaat te Den Helder GEREF. KERKEN VRIJGEM. EXAMENS De, classis Hardenberg heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer J. Slotman, kandidaat te Heemse. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Hogeveen S. J. Zijlstra te Eindhoven. Brief aan Macmillan: Tegenplan om proeven op te schorten Premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie heeft gisteren on gunstig beschikt op het Engels- Amerikaans voorstel voor een kernproefverbod onder interna tionale controle, en heeft daar entegen gepleit voor een op schorting van de proeven. Kroesjtsjew gat in een boodschap van vierduizend woorden antwoord op de boodschap die premier Mac- Millan hem eerder op de dag had la ten overhandigen. Bijzonderheden van Kroesjtsjews boodschap werden niet officieel meegedeeld, maar uit welinge lichte kringen werd vernomen, dat ze geen wijziging betekenden in het Russische standpunt. De nota van Kroesjtsjew wordt op het ogenblik door premier MacMillan bestudeerd op zijn landhuis Chequers. Hij heeft de inhoud ervan ter kennis gebracht van president Kennedy in Washington. Men verwacht dat beide staatslie'den tijdens het weekeinde nauw met elkaar in contact zullen blijven. Op do ontwapeniugsconferentie te Genève hebben de V.S. en Engeland gisteren nogmaals te kennen gege ven dat zij niet bereid zijn akkoord te gaan met een kernstop zonder toe zicht. FINLAND HEEFT NIEUWE REGERING Voor het eerst na drie jaar heeft Finland weer een meerderheidsrege ring. Dr. Karjalaiiicn is er in ge slaagd een coalitie-kabinet te vor men waarin hij zelf premier zal zijn. De coalitie bestaat uit de agrariërs van Karjalainen, twee liberale par tijen de Finse Volkspartij en de Zweedse Volkspartij de conserva tieven en S.A.K., de grootste van twee concurrerende vakbondsbewe gingen. Minister van buitenlandse zaken is Veil Merikoski, van de Fin se Volkspartij. Karjalainen, 39 jaar, was minister van buitenlandse za ken in de onlangs afgetreden agrari sche minderheidsregering van eerste minister Martti Micttuncn. mr. dr. winsem1us in den haag: „Volledig afgedaan met vrijwilligheid" (Van onze Haagse redactie) Oude kerken hebben altijd ramen, waar weinig licht door valt, daardoor zijn ze niet minder mooi en doeltref fend", zei mr. dr. J. Winsemius, dijk graaf van het hoogheemraadschap Delfland en een erkend expert op het gebied van het waterschapsrecht, in een lezing over de waterschappen, die liij in Den Haag voor de leden van het contactcentrum op voorlichtings- gebied hield. Bij de waterschappen is het als bij die oude kerken. Er valt weinig licht naar binnen, daardoor zijn het voor de meesten onbekende in stellingen gebleven. De water schappen hebben in de loop der ja ren verzuimd hun taak, hun wei'k- wijze en hun betekenis naar buiten bekend te maken. Bij de Nederlandse waterschappen, zo deelde de heer Winsemius mee, heeft men volledig afgedaan met de vrij willigheid. Zou men de taken van de waterschappen aan de gemeente over laten, dan zou er in die gemeenten een dwangregeling moeten komen. Dat komt neer op de oprichting van een nieuw waterschap, dat wat de dwangregeling betreft niet gebonden kan zijn aan gemeentelijke grenzen. Concentratie Teslotte verklaarde mr. Winsemius zich voorstander van de concentratie Belgische nazi leefde jaren onder eigen naam De Oostenrijkse autoriteiten zijn een uitgebreid onderzoek begonnen naar de geheimzinnige zaak van de vroe gere S.S.-generaal Robert Jan Ver helen, die in Wenen is gearresteerd, nadat hij sedert 1945 ongemoeid in Oostenrijk bad gewoond. Verhelen, die in 1947 door een Bel gisch hof voor oorlogsmisdaden bij verstek ter dood was veroordeeld, wordt beschuldigd van moord op 45 mensen, onder wie hoge Belgische militairen. Hij zou zijn misdaden hebben gepleegd als hoofd van de Vlaamse S.S. Langemark Divisie en als plaatsvervanger van Leon De- grelle. „Het is verbazingwekkend dat in 1959 aan Verhelen onder zijn eigen naam het Oostenrijkse staatsburger schap is verleend. De enige verkla ring is dat zijn politiek verleden de Oostenrijkse autoriteiten ten enen male onbekend was", aldus een lid van de Oostenrijkse verzetsbeweging. heroïne, cocaïne en atoomkoppen van waterschappen. Tot voor kort waren er in Nederland 2600 polders. Daar zijn een paar honderd afgegaan, maar hun aantal zal met nog min stens 800 verminderd moeten worden, vindt hij. Men moet namelijk in grotere ruim ten werken. Dat betekent de nood zaak van samenvoeging van water schappen. Die samenvoeging maakt het ook mogelijk er een tecluüsch ambtenaar op na te houden. Allerwe- ge is men op het ogenblik bezig met do concentratie van de waterschap- pe.j. Dat geschiedt onder leiding van de provinciale besturen. Emissie Bredero N.V. In de gistermorgen in Utrecht gehou den aandeelhoudersvergadering van Bredero's Bouwbedrijf N.V. is er door enkele aandeelhouders op aangedron gen meer gegevens te verstrekken over de resultaten van de buitenland se deelnemingen van de vennoot schap. Op een vraag of de directie in Nieuw- Guinea zich gedekt heeft tegen de ri sico's die het werken daar met zich brengen kan, werd medegedeeld, dat het bedrijf zich heeft voorbereid op calamiteiten die kunnen worden voorzien, hetgeen evenwel niet impli ceert, dat men zich op de allerergste calamiteiten heeft voorbereid. De jaarstukken van de vennootschap werden goedgekeurd. Het dividend werd vastgesteld op 18 procent. Bre dero N.V. zal medio liiei gaan emit teren door de uitgifte van obligaties tegen claims voor aandeelhouders. Voorts zal onder een nader te bepa len vorm en omvang een beroep op de kapitaalmarkt worden gedaan door de uitgifte van aandelen. Lagere winst Van Gelder De bedrijfsresultaten over 1961 van de Koninklyke Papierfabrieken Van- Gelder en Zonen N.V. zijn, blijkens het verslag, achtergebleven bij die. over 1960, voor' een belangrijk deel door de inkrimping van de winstmar ge op courantenpapier. Na afschrijving van 17,2 min. en na aftrek van 12 inln. voor belastin gen, bedraagt de nettowinst 15,2 min. (v .j, 17,1 min.). Voorgesteld wordt, zoals bekend, een dividend van 14 procent op de preferente en op de gewone aandelen (onv.). Zoals werd verwacht, zijn door de grote investeringsuitgaven de be schikbare liquide middelen in niet on belangrijke mate afgenomen. In ver band hiermede zal binnenkort een beroep op de kapitaalmarkt worden Niets is eenvoudiger dan smokkelen via Waddenkunst DEN HELDER Niemand legde de Texelse vissersboot „TX 44" een strobreed in de weg, toen het scheep je met een waarlijk alarmerende dek last de haven van Oudcschlld binncn- stevende. Kolossale opschriften schreeuwden 't als het waro uit, dat het bejaarde scheepje met de gezapig pruttelen de motor een gruwelijke lading ver voerde: levensgevaarlijk oorlogstuig en dodelijke vergiften. Atoomkoppen, heroïne, cocaïne, morfine, ja zelfs marihuana bevatten (althans volgens de alarmerende letters) de grote kar tonnen dozen, die na het afmeren van do „TX 44" werden gelost. Revue reporter George van Aken, de initia tiefnemer van deze grootscheepse smokkelcampagne, lachte in zijn vuistje. En er kwam een triomfale grijns by, toen het Texelse bijkantoor van Van Gend en Loos een aantal dozen voor verzending naar het prl- vé-adres van de heer Van Aken In Castricum accepteerde. Wij hebben de vrachtbrief in de hal van het Helderse stationsgebouw be wonderd, met een keurig handschrift stond erop vermeld, dat de zending expresgoed een viertal dozen omvat te, inhoudende cocaïne, marihuana, atoomkoppen en heroïne. „Ziet U wel", zei do heer Van Aken „je kunt via Oudesehild de gekste dingen ons land binnensmokkelen. Er kraait geen haan naar". Oplettend De dienstdoende stationsbeambte aan het bagageloket had echter bedacht zaam achter zijn oor gekrabbeld, toen die kleine, actieve, donkerharige man. met die verdachte dozen voor zijn balie was verschenen. En of de heer Van Aken al beweerde, dat de dozen alleen maar lucht bevatten, het mocht niet baten. Voorschriften zijn er om te worden nageleefd. De stationschei', de heer Ates, kwam eraan te pas en ook deze vond, dat de N.S. niet; zomaar die vreemde zending mocht accepteren. Een lang telefoongesprek met Utrecht bracht de oplossing: de „gevaarlijke lading" mocht in de goederenwagon worden gestouwd, waarop de heer Van Aken zich voor een frisse dronk op de goe de afloop terugtrok in de stationsres tauratie. Daar vertelde ons de heer Van Aken: „We hebben, meen ik. aangetoond, dat het betrekkelijk eenvoudig is gro te partijen contrabande over zee aan te voeren. Het is heel gemakkelijk die goederen in de niet-gecontroleer- de havens van de Waddeneilanden aan te brengen en zc dan per beurt schipper naar elk gewenst adres te sturen. Het oponthoud op het Hel derse station hadden wy zonder moeite kunnen vermijden, als wij de pakken in onze eigen auto hadden geladen en ermee naar het zuiden wa ren gereden. Onderweg heeft nie mand ons lastig gevallen. Werkelijk de hele smokkelaffaire is naar wens verlopen". De reporter en zijn fotograaf heb ben de „TX 44" gecharterd, zyn ermee de Noordzee op gegaan en hebben daar de benedendeks op geslagen dozen van de alarmeren de opschriften voorzien. Met het halve dek vol heus niet alledaag se pakketten is het schip toen te- ruggestoomd naar het haventje van Oudesehild. .Het grote gevaar van dit alles is", zo meent de heer Van Aken, „dat grote nartfjen contrabande met een beetje geluk gemakkelijk kunnen worden ingevoerd, maar ook dat zelfs spionnen en blanke slavinnen langs deze weg ons land kunnen bin nenkomen en verlaten". 'e directie schat de produktie in het eerste kwartaal van 1962 op onge veer 76.000 ton tegen 78.000 ton in dezelfde periode van 1961. Niette min meent de directie te mogen ver wachten, voor zover thans valt te overzien, dat de totale produktie in 1962 ongeveer even hoog zal zijn als in 1961.' 0 De rechtbank van gezworenen in Bonn heeft de voormalige „Satruppführer" Herman Mair veroordeeld tot zeven jaar tuchUiuisstraf en drie jaar ontzetting uit zijn burgerrechten wegens medeplichtig heid aan moord, in april 1945, op een joodse gevangene van het kamp Maud- hauacn. De president overwoog in zijn uitspraak dat in een rechtsstaat deze moord van 't nationaal-socialistisohe mis' dndigersregime ook nu zeventien jaar vergolden moet worden. 5 Vrijdag zijn in het Kurhaus te 3 Scl\eveningen repetities gehou- 3 den voor de solisten, die zullen medewerken aan de televisie- 3 uitzending van het Europese s 5 danstoernooi van de A.V.R.O. 3 op hedenavond. if 3 Foto: de Bever ley sisters in ac- tie. Achter de camera Billy Wright, de bekende Engelse H voetballer, die met de middel- 3 ste „sister" is getrouwd. 3 Albert Heyn verkoopt Vami aan Unilever (Van onze Haagse redactie) Albert Heyn N.V. heeft haar ijsbe- drjjf Vami N.V. verkocht aan Unile ver N.V. Het volledige aandelenpak ket is in handen van de laatstge noemde N.V. overgegaan. Als reden voor deze transactie geeft de raad van bestuur van Albert Heyn de stijgende kosten van research en de steeds verdergaande specialisatie op. Unilever zelf heeft verschillende ijsfabrieken. De directie vail Unile ver deelt desgevraagd mee, dat de naam Vami niet zal worden gewij zigd. Dividenden MOTORENFABRIEK THOMASSEN De in het verslag van 1960 uitgespro ken verwachting van de motorenfa- briek Thomassen dat in 1961 een ho gere omzet zou worden behaald is, bljjkens het verslag, verwezenlijkt. De orders moesten over het algemeen tegen sterke concurrentie in verkre gen worden, waardoor de prijzen en de tocli reeds beperkte winstmarge ongunstig werden beïnvloed. Het bedrijfsresultaat vóór afschrij ving ha aftrek belasting heeft 2.34 min (v.j. ƒ.1,89 min) bedragen. Na afschrijvingen en reserveringen be draagt de winst ter verdeling 876.135 798.135). Voorgesteld wordt het dividend te verhogen tot 13 (12) procent, waarvan reeds in januari zes procent interim dividend werd betaalbaar gesteld. NED. ELECTROLASCH MIJ. In de vergadering van commissaris sen van de N.V. Nederlandsche Elec- trolasch Maatschappij is besloten aan de op 23 mei a.s. te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeel houders voor te stellen over het boek jaar 1961 een dividend van 17 pet uit te keren. Als interim-dividend is hier van reeds 6 pet uitgekeerd. N.V. HOLL. CONSTR. WERKPLAATSEN In de vergadering van commissaris sen der N.V. Hollandsche Construc tiewerkplaatsen, is besloten aan de op 23 mei te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen een dividend uit te keren van 21 pet over het boek jaar 1961. Hiervan is reeds 6 pet als interim-dividend uitgekeerd. DM. H. MULLER EN CO. N.V. De raad van commissarissen en de di rectie van Wm, H. Muller en Co. N.V. hebben besloten aan de alge mene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over het boek jaar 1961 een dividend van 15% op de gewone aandelen en van 6% op de preferente winstdelende aandelen uit te keren. INVENTUM. Het afgelopen jaar is voor de Koninklijke Fabriek Inven- tum. Fabriek van Instrumenten en Elektrische Apparaten N.V., blijkens het verslag, bevredigend verlopen. Na afschrijvingen, etc. resteert een sal dowinst van 204.116 205.779). Voorgesteld wordt een dividend van 20 procent over het verhoogde kapi taal (22 procent). 'WWV/IAAMnMWWW/WWn/WM/WVVWWWWWWWUWWkMMMM/UUWM/WUWUWVUVW*! BR/ELS KIEST ROTTERDAM VOOR STADION SPEL CAREL BRIELS heeft voor zijn komende stadionspel „One world or none" zijn keus op het Feyenoord Stadion te Rotterdam laten val len. „Ik heb bij de directie van het Feflenoord Stadion reeds de data 4 tot en met 8 september gereserveerd", zo vertelde de heer Briels gisterochtend bij zijn terugkeer uit New York op Schiphol. „En ik ga nu de financiële condities regelen". Naar bekend hoopt hij, dat de gemeente juist zoveel subsidie voor het massa-spel zal verlenen als de vermakelijkheidsbelasting bedraagt, maar wanneer hem die niet wordt verleend zal dit de opvoering in Rotterdam niet in de weg staan. „Alleen stel ik me in dat geval op het standpunt, dat de vermakelijkheidsbelasting per kaartje uitgerekend dient te worden," deelde de heer Briels mede. Aangezien in de prjjs van de entreebiljetten de treinreis uit het hele land begrepen is, ongeacht waar men vandaan komt, zou dit volgens de organisator betekenen, dat de fiscus voor ieder der circa 300.000 kaartjes apart de in té nouden belasting zou moeten berekenen. Voorts deelde de heer Briels mede, dat de Fransman Daniel Rops is aangewezen voor het schrijven van de tekst. Ook zijn er plannen een bewerking van het spel voor cinerama gereed te maken. uuuwuuwMMjuwnim,»«»'.««»«»«y...yIVvynnivi-,nnnnrrin-iinn«nnnin*mm mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17