CONSTANT van KERCKHOVEN foe aaïis iet? Kik 0 p nw 'isma Chief Whip 70-jarige die zegt wat hij meent %V p ITALIAAN VERKOCHT ZIJN LEVEN AAN EEN VRIEND PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 14 APRIL 1962 Praten in het potje elke fout klinkt driedubbel fout (Van onze r.t.v.-medewerkster) Als het straks 21 april is heeft Constant van Kerckhoven zeven tig jaren geleefd en vyftig er van heeft hij toneel gespeeld: vijftig jaar lang heeft hij dag na dag, avond na avond in schouw burg of op de kermis of voor de microfoon van de radio eerlijk gegeven wat hij te geven had hij mag dus nu eerlijk zeggen wat hij te zeggen heeft en daar moet maar niemand boos om worden. In 1911 kwam hij van de toneel school, zeg vooral gewoon to neelschool in Amsterdam, zegt hij, noem dat maar niet de academie voor dramatische kunst want dat is dikdoen. Ik deed in 1911 eind examen en slaagde cum laude, dat heeft daarna alleen nog maar Henk van Ulzen gedaaneen jon ge vent maar een toneelspeler van de toneelschool. Drie generaties want ach, die Russen zijn zo wis pelturig en de Russische ziel is zo diep ontroerd en heftig be roerd. We spraken Russisch we spra ken onzin maar het klonk Rus sisch - - en we speelden zo Rus sisch als het maar kan. Guus Hermus was de zwerver die thuiskomt, in een berepels, ie dereen omarmde alsof ie hem of haar dooddrukken wou, meteen erop een donderende ruzie maak te, toen op de kachel ging liggen slapen, en toen we het laken optilden dat hij over zijn hoofd trok, bleek dat hij wodka innam bij flessen tegelijk. Intussen zat mijn vrouw op het souffleurskoe peltje appels te eten. Enfin, de zaal zat muisstil en ontroerd mee te leven met ons onverstaanbaar drama. tot re onze baarden en pruiken aftrokken Werumeus Buning is toen boos de zaal uit gelopen, en Peter Sjarov liep te mopperen dat we zijn Russen in de maling genomen hadden, maar hij was dan ook de enige man in de zaal die Russisch ver stond, al was het dan ons Rus sisch niet. Radio ook toneel J.ater ben ik dus bij dc hoorspel kern gekomen: praten in het potje zo noemen we de micro foon. Een meedogenloos ding: el ke fout die je maakt klinkt drie dubbel fout en wat je goed doet blijft gewoon goed. DE ZEVENTIGJARIGE. - "f 'j m VANDAAG Ik v iel met mijn neus in de boter omdat ik een artiestenkind ben: mijn vader en moeder waren to nelisten, mijn vader was toen directeur van het toneelgezel schap van de Vlaamse schouw burg. Ik heb een jaar bij hem ge werkt en ik speelde met veel ver-uit de OH(le rf006. ve ook rolle.n die ik met aankon,Kerckhoven en zijn dat heb ik daarna nooit n^^ReTlcGkhoven-Klina. gedaan. .tk heb mijn gaven en talenten ontwikkeld tot zover ik kon en meer heb ik niet gewild dan eer lijk zijn. In 1912 stapte ik over naar de Koninklijke Vereniging Het Nederlands Toneel, de vaste bespeler van de Stadsschouwburg in Amsterdam daar speelden Jan C. de Vos senior cn Theo Mann Bouwmeester en Louis Bouwmeester en Christine Pol man. Ze zeiden: nou. jongen, het is dat we een aardige jonge rol nodig hebben, anders mocht je op jouw leeftijd een paar jaar le ren de wacht aan te geven. Ik heb met drie generaties toneel ge speeld, ik speel nog, want een maand nadat ik gepensioneerd werd als hoofd van de hoorspel* kern van de Radio-Unie kwamen ze me alweer een rol aanbieden, gelukkig, want ik had me in die maand rot verveeld. Na de Bouwmeesters kwamen Royaards en Verkade en Verkade was een dilettant. Daarna Cor van der Lugt, Jan Musch, Rika Hopper DAQlO. EN T V -RUBRIEK die toen aardig was, ze is nog civ ir aardig maar dan anders, en dan heben we de na-oorlogse genera tie De na-oorlogse troep van een paar goeie acteurs en actrices en in elk stuk er omheen een stel zwikkelzwakkels die toch ook wat te doen moeten hebben, omdat ze nou eenmaal salaris krijgen. Ik weet wel dat Ko van Dijk kan toneelspelen en Ank van der Moer ook, als ze eventjes vergeten wil dat ze zo'n mooie jurk aan heeft. Er zijn natuurlijk nog goeie ac teurs en actrices maar de samen stelling van een troep is oneven wichtig, net een orkest dat be staat uit een paar ec'nle musici en de rest strijkt en blaast valse noten. Alles anders Onze stukken waren ook anders, dat hoor je wel aan de titels: Het kind van de liefde Het geheim van Berstein, dat had verhaal en je speelde er mensen met hartstochten. Tegenwoordig speel je mensen met psychische afwij kingen en het slot van elk stuk zou kunnen zijn dat er een paar broeders met een dwangbuis op het toneel kwamen om tenminste de hoofdrolspeelster terug te brengen naar het gekkenhuis waaruit ze ontsnapt was. Schmoeslauer In de vooroorlogse jaren hebben we ook een periode gehad van lieerlijking van buitenlandse ge zelschappen op tournee door ons land, Daar was het Moskauer Künstlertheater dat stukken speelde in het Russisch, zodat niemand er een woord van ver stond. Niettemin zat de zaal eer biedig te luisteren. De Moskauer Künstler speelden eens de kersentuin van Tsjechow en Werumeus Buning schreef dat hij nog nooit op het Nederlands toneel een vrouw zo mooi een ap pel had zien eten als een Russi sche actrice deed. Ik had toen een eigen gezelschap, De Speel doos, daarin speelden mee Guus Hermus en Johan Kaart en mijn vrouw Mien van Kerckhoven- Kling: De acteurs van het Schmoeslauer Künstler Theater. Dat zat zo: we waren kwaad en we wilden wraak en dus kochten we een boekje: Russisch in één maand en ik schreef een een akter genaamd Russische klaag zangen met als ondertitel On kruid vergaat niet. We kondigden na ons stuk aan dat zes Russi sche acteurs dat spelen zouden, en daar kwamen we, als moejiks met lange baarden en brede geba ren, met hartstochtelijk geween en meteen erop daverend gelach De hoornspelkern brengt per jaar zo'n honderdtwintig stukken - inclusief de rolletjes voor schoolradio. Per seizoen speel je toch zeven, acht grote rollen en het is en blijft toneelspelen. Ik heb bij de radio ook nog de opleiding van jonge hoorspelers opgericht. We kregen meteen vijf entwintighonderd brieven. We konden ze niet eens allemaal le zen. We hebben er zeshonderd uitgepikt en zeshonderd audities gehouden, en we hebben er drie acteurs aan overgehouden. Drie jonge er zitten ook ouwe bij de fijne troep van zeventig man: ikzelf en Louis de Bree die is zevenenzeventig, al wil hij 'dat niet weten. Soms belt er ie mand van de televisie op: of we soms iemand hebben die niet zo goed meekan, - daar makne ze dan een regisseur van. Ik heb de eerste keer echt gezocht of ik ie mand vinden kon, maar na een maand hoefde het al niet meer: ze hadden een nieuwslezer toneel regisseur gemaakt. <2foren, jich cv».... «cArijvcv» MORGEN T elevisie Om drie uur een czardasfestival van twintig minuten, gespeeld door het dansensemble zigeuner orkest onder leiding van Matyas Jonas. De Eurovisie verzorgt om 3.29 rugby in Parijs: wedstrijd tussen Frankrijk en Ierland. Voor de kinderen om vijf uur Rikkel Nikkel: Voor allemaal om half acht „Luipaard op schoot". Om 8 uur nieuws. Om 8.20 uur de maandelijkse quiz van Mies Bouman „Kom er maar eens achter". Om ti envoor negen het derde deel van de detective serie „Te voel koks", en om kwart voor tien AVRO's Europees dans- toernooi, muzikaal opgeluisterd door de Israëlische zangeres Rika Zarai, The Beverly Sisters, de zan ger Bill Ramsay en AVRO's Groot Dansorkest onder leiding van Bep Rowold. De Vlaamse televisie brengt om tien voor half vier rugby in Pa rijs; om half negen Dennis, om negen uur de quiz „Waag je kans" en om tien uur AVRO's danstoer- nooi. Radio Hilversum I: 16.40 „Als de dag van gisteren", herinneringen van Annie Salomons, Celine Schaako-Verkozen, Theo van dei- Bijl, Felix Rutten, George Hogen- kamp, Alex de Haas, Joop den Tonkelaar en Paul de Waard.. Om vijf voor half tien het hoorspel „De reis naar Samaria": Constant van Kerckhoven speelt Antigonus, een geneesheer in Damascus. Hilversum II: Om half vier begint dc reportage van de demonstratie die dc Partij van de Arbeid ge organiseerd heeft tegen 't Nieuw- Guineabeleid van het kabinet-De Quay. Om vi.if over acht Speciali teitentheater! een gevarieerde ra dioshow m.m.v. Tony Huurdeman, André Carrell, Peter Piekos, Rijk de Gooyer, Hans van den Bergh en de Wama's. Om tien over half elf „Vissen in troebel water", het vervolghoorspel van Roderick Wil kinson. Om 23.40 zang en muziek van Pat Boone. Ella Fitzgerald en Duke Ellington met zijn orkest. f elevisie Om vijf voor negen kijken naar Mary Dresselhuys die een door haar zelf bewerkt verhaal van Truman Capote zal voordragen dat ze „Appelpit" genoemd heeft. Om vijf voor half tien speelt het Amsterdams Kamerorkest met Herman Krebbers als concert meester o.l.v. Marinus Voorberg en met medewerking van de Spaanse pianist Eduardo del Pueyo. Via de Vlaamse televisie van vijf lot acht kinderprogramma's met kleutertjes, dwergjes, leeuwtjes en muizen. "Om half negen een vrolijk programma van liedjes-uit de der tiger jaren. Om kwart voor tien sport. Tot besluit van de zondag een close up van cineast Jean Re noir van de films „La grande il lusion", „Les bas-fonds", „La regie du jeu" e.a. Radio Hilversum I. Het IKOR verzorgt om vijf uur de kerkdienst in de Spieghelkerk te Bussum; voorgan ger ds. A. J. den Tonkelaar. Om acht uur het 29ste en dus laatste deel van het hoorspel „Testbeman ning". Om tien uur „De Vergulde Baars" het koffiehuis met het grote sleutelgat. Om tien over half elf Gab. Smit die werk voorleest en bespreekt van Han G. Hoek stra. Om vijf over half twaalf in strumentale fragmenten uit „De verkochte bruid" van Smetana door het Minneapolis Symfonie Orkest onder leiding van Antal Dorati. Hilversum II. Om twaalf uur de Matthaus Passion van Johann Se- bastiaan Bach, uitgevoerd door het Concertgebouworkest onder leiding van Eugen Jochum m.m.v. Erna Spoorenberg, Ernst Haeflin- ger, Hubert Barwahser en Leo Oostdam, Carel van Leeuwen Boomkamp, Janny van Wering; het Toonkunstkoor en het jongens koor Zanglust. CONTROLE OP WET VERVREEMDING LANDBOUWGRONDEN (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen, heeft gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld, dat in 1960 de controle op de uitvoering van de wet op de vervreemding van land bouwgronden is aangepast aan de ervaringen, die men tot toen met die controle had opgedaan. Het was ge bleken, dat het aantal processen-ver baal in verhouding tot liet aantal uitgevoerde controles zeer gering Wat de wet op de vervreemding van landbouwgronden aangaat, komt men gewoonlijk alleen achter overtredin gen, wanneer daarop door derden dc aandacht wordt gevestigd. Sinds 1960 is geen wijziging gebracht in het systeem van controle en het is ook niet zijn bedoeling wijzigingen aan te brengen. Minister Marijnen deelde dit mee in antwoord op mondelinge vragen van prof. Vondeling van de P.v.d.A. Mi nister Marijnen zei, dat het aantal controle-objecten van de algemene inspectiedienst (A.I.D.) ongeveer 800 bedraagt. Zij betreffen een grote ver scheidenheid van voorschriften. Het is natuurlijk onmogelijk de controle zo te intensiveren, dat alle overtre dingen van alle voorschriften wor den ontdekt. Maar een fractie van het aantal overtredingen wordt aan het licht gebracht. Ieder jaar wordt een controleschcma opgesteld voor de intensiteit van de verschillende controles. De laatste tijd bijvoorbeeld heeft de controle op het vervoer van varkens een hoge prioriteit wegens het voorkomen van varkensziekten en mond- en klauwzeer. Ook is er een zeer intensieve controle op de landbouwtelling. Film van Bergman heeft pornografisch geluid Het Finse hooggerechtshof heeft be vestigd, dat de film van Ingemar Bergman „De Maagdenbron" in Fin land niet mag worden vertoond, om dat het geluidseffect pornografisch is, aldus is in de Finse hoofdstad be kendgemaakt. Het in Helsinki verschijnend blad „Helsingin Sanomat" verklaarde, dat de beslissing onherroepelijk was ge baseerd op het verzoek van de raad van de volksgezondheid, die volgens 't blad zou hebben gezegd, dat „De Maagdenbron" visueel niet pornogra fisch was, maar dat de pornografie school in het geluid, aldus het blad. 0 De Franse regering heeft aangekon digd dat de pensioenen van bijna 5(4 miljoen gepensioneerden verhoogd zul len worden. Dit zal de schatkist onge veer 1 miljard nieuwe francs per jaar ongeveer 25'i worden verhoogd. Voor de 25 procent worden veihoogd. Voor de kleine belastingsbetalers zal een verlich ting in de inkomstenbelasting worden ingevoerd. Advertentie 't is lente... 't is nu de tijd voor een nieuw horloge... een Prisma! op ieders Hp! 20 Stuks f1- VREEMDE MISDAAD Om twaalf maanden in weelde te kunnen baden Het verhaal van Fernando Mezza- ri, de man die 32 jaar geleden zijn leven aan een vriend verkocht 0111 twaalf maanden lang in weelde te kunnen baden, is eindelijk in dc Italiaanse sensatiepers uiteenge rafeld. Het vreemde is alleen, dat er een toneelschrijver aan te pas moest komen 0111 een van de grimmigste misdaadgevallen die het land se dert de eeuwwisseling heeft ge kend in geuren en kleuren naast ontbijtbordjes, theemutsen en op leestafels te brengen. Op een druilerige dag in het jaar 1930 vond een naar paddestoelen zoekende boer in het heuvelach tige terrein ten noordoosten van het vakantiecentrum Como. aan het gelijknamige meer, in een die pe kloof twee geraamten. De po litie identificeerde de stoffelijke resten als die van de 36-jarige koopman Fernando Mezzari uit Monza en de 20-jarige Maria Francesca Bernard uit Milaan, die zeven maanden tevoren spoorloos waren verdwenen. De Italiaanse politiespeurders stonden op het punt om de gru welijke vondst onder het hoofd bergongevallen af te schrijven toen zij op een merkwaardig punt stuitten. Het bleek namelijk dat Mezzari in augustus van 1928 twee levensver zekeringen had gesloten, een met zijn kinderen als begunstigden en de ander op naam van zijn vriend en ver familielid Luigi Magni. In beide polissen was de clausule opgenomen dat de verzekerings gelden ook zouden worden uitge keerd indien de betrokkene zelf moord zou plegen, mits dit niet binnen een jaar na sluiting het geval zou zijn. Politiedeskundigen stelden vast dat Mezzari omstreeks september 1929 het leven moest hebben ver loren. dus iets meer dan een jaar nadat hij de verzekeringen had afgesloten. De Italiaanse speurders roken lont en begonnen een diepgaand onderzoek. „De Wolven' Hetgeen daarbij aan liet licht kwam inspireerde toneelschrijver Silvio Giovanninetti tot zijn dra ma „Dc wolven", dat kortgeleden te Milaan zijn première heeft be leefd. De Italiaanse pers, die in liet verleden praktisch geen aan dacht aan de kwestie had besteed, kwam eindelijk op gang en schil derde in schrille tinten af hoe koopman Mezzari in de lente van 1928 wanhopig hij zijn vriend Lui gi kwam en hem vertelde dat hij een eind aan zijn leven ging ma ken omdat hij failliet was gegaan. Deze deed hem het waanzinnige voorstel: „Verkoop mij je leven en ik zal een jaar lang al je wensen vervullen. Je sluit een verzekering, noemt mij als begunstigde en stelt ie zelfmoordplannen uit voor de tijd van twaalf maanden, die je als een koning zult kunnen doorbrengen". Mezzari aanvaardde dit voorstel en stortte zich in een overdadig laatste levensjaar. Magni hield woord en vervulde iedere wens van de man, over wiens dood hr had beschikt. Deze vond na twaalf maanden van intens plezier en geldelijke over vloed, dat het leven nog niet zo gek was en even leek het of hij zijn gedeelte van de misdadige overeenkomst niet zou nakomen. Magni maakte het hem echter net zo lang zuur tot hij besloot om zich van een rotspunt te pletter te laten vallen. Zijn vriend stuurde Maria Fran cesca mee 0111 er up too te zien, dat hij zich niet zou bedenken. Niemand zal ooit weten welk dra matisch gebeuren zich heeft afge speeld, voordat Mezzari en Maria beiden op de bodem van liet ravijn de dood vonden. Luigi kreeg zijn geld niet uitge keerd, maar ging wegens poging tot zwendel en aanstichting tot zelfmoord voor vier jaar en acht maanden achter slot en grendel. C.H.-JONGEREN PLEITEN VOORPLAN-BUNKER Het dagelijkse bestuur van de Fe deratie van Christelijk Historische Jongerengroepen heeft een verkla ring gepubliceerd waarin het zegt liet tot zijn taak te rekenen te pleiten voor een Xieuw-Guineapolitïek die oorlogshandelingen in dit gebied voorkomt, teneinde liet leven van jonge Nederlandse militairen niet on nodig op het spel te zetten. Het dagelijks bestuur verwelkomt daarom zo vervolgt de verklaring een beleid dat gericht is op een vergelijk met Indonesië met dien verstande, dat bij zulk een over eenkomst eveneens rekening wordt gehouden met de belangen van die Papoea',s die de zelfbeschikking van Nieuw-Guinea voorstaan. Het acht het wenselijk dat een in ternationale overgangsfase wordt in gesteld, waarin het bestuur over Nieuw-Guinea op enigerlei wijze door de V.N. wordt uitgeoefend en waarin de Papoea's tevens de bij dit bestuur betrokken Indonesiërs kun nen leren kennen. Een referendum dat na zulk een periode wordt ge houden, zal aan de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht meer in houd geven. Het meent dat het bovenstaande het best kan worden nagestreefd in een hernieuwd gesprek met Indonesië op basis van de aan het plan-Bunker ten grondslag liggende nrincipes. De butler is een graaf... Een zoon van de derde graaf van Cowley heeft in Londen aan verslaggevers verteld dat hij en zijn vrouw respectievelijk butler én huishoudster worden bij Sir Harry Pilkington. Gerard Wellesley, een directe afstammeling van de hertog van Wellington, had in Ierland een renstal, die afgelopen jaar geheel afbrandde. „Ik zal beslist geen slecht fi guur slaan als butler" aldus Gerard Wellesley. Het commentaar van zijn vrouw luidde: „men moet toch iets doen voor de kost. Dit werk is even goed als alle an dere. Bovendien hou ik erg veel van koken". óöocxxxxxx)oaxxxxxxxxxxxxxxx)0ocaxxx»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12